John Huston Filmleri İzle

The Night of the IguanaAteşli Geceler (1964)

The Night of the Iguana - Ateşli Geceler (1964)

Lawrence Shannon (Richard Burton) adlı bir papaz mesleğine yakışmayan davranışlarda bulunduğu için eleştirilmektedir. Bu arada 17 yaşındaki bir kızı baştan çıkardığı iddiası da ortaya atılınca güç durumda kalan Shannon, sonunda mesleğinden ayrılıp turist rehberliği yapmaya başlar...Film, Tennessee Williams'ın aynı adlı romanında sinemaya uyarlandı.

Dram

The Night of the Iguana
Ateşli Geceler (1964) 7.8
Y: John Huston
O: Richard Burton, Ava Gardner, Deborah Kerr, Sue Lyon
T: Dram
Key LargoÖlüm gemisi (1948)

Key Largo - Ölüm gemisi (1948)

Fırtına, üçü masum biri katil üç insanı tek bir yerde mahsur bırakmıştır. Dışarıdaki bu fırtınaya rağmen Key Largo'daki otelin içerisinde yaşananlar çok daha korkunçtur. İnsanlara acı çektirmekten çok hoşlanan bir mafya patronu olan Johnny Rocco, hiçbir günahı olmayan üç insanı elinde tutmaktadır. Aralarındaki eski bir asker, Rocco'ya karşı koyabilecek olan tek adamdır. Ancak savaşın gerçekleri onu çoktan yorgun düşürmüştür. Amerikan Sineması'nın en önemli yönetmenlerinden biri olan John Huston'ın önemli filmlerinden biri olan Ölüm Gemisi, tiyatrodan sinemaya bir uyarlama...

Suç, Dram, Kara-Film

Key Largo
Ölüm gemisi (1948) 7.9
Y: John Huston
O: Humphrey Bogart, Edward G. Robinson, Lauren Bacall, Lionel Barrymore
T: Suç, Dram, Kara-Film
A Farewell to ArmsŞeref Madalyası (1957)

A Farewell to Arms - Şeref Madalyası (1957)

Amerika'lı bir ambulans şoförü, İtalyan ordusuna katılıp bir çatışma sırasında yaralanınca genç ve güzel bir hemşire tarafından tedavi edilir. birbirlerine aşık olduklarını farkettiklerinde, savaşın dehşetinden uzaklaşmak, barış ve mutluluk aramak için kaçmaya karar verirler.

Dram, Romantik, Savaş

A Farewell to Arms
Şeref Madalyası (1957) 5.9
Y: Charles Vidor, John Huston
O: Rock Hudson, Jennifer Jones, Vittorio De Sica, Oskar Homolka
T: Dram, Romantik, Savaş
Moulin RougeKırmızı Değirmen (1952)

Moulin Rouge - Kırmızı Değirmen (1952)

Paris, 19. yüzyılda çılgın eğlencelerin tek adresidir. Paris'te gece hayatı Moulin Rouge'da yaşanır. Güzel kadınlarla dolu bu mekanın en ünlü simalarından olan ressam Henri de Toulouse-Lautrec ise aşk acısı yüzünden içine kapanmıştır. Sakatlığı yüzünden psikolojik sorunlar da yaşayan ressam, kalp kırıklığını unutmak için kendini sanata ve içkiye verir. Onu her şeye rağmen seven genç bir kadın, yaşama tutunmasını sağlayabilecek midir?

Biografi, Dram, Müzik

Moulin Rouge
Kırmızı Değirmen (1952) 7.2
Y: John Huston
O: José Ferrer, Colette Marchand, Zsa Zsa Gabor, Suzanne Flon
T: Biografi, Dram, Müzik
Prizzi's HonorPrizzi'lerin Onuru (1985)

Prizzi's Honor - Prizzi'lerin Onuru (1985)

Sinemanın adı çok geçmeyen ama bir bakıma hakkı yenmiş sayabileceğimiz efsane sarışınlarından Kathleen Turner'ın, Anjelica Huston ile sahnede fırtına gibi estiği dönemlerden miras kalan Prizzi'nin Gururu, sağlam bir suç filmi... Güçlü bir ganster ailesi olan Prizziler için suikastçilik yapan Charley'in, ailenin torunlarının düğününde tanıştığı sarışın bir kadına aşık olmasıyla tüm olayların seyri değişecektir. Zira yıllardır birlikte olduğu Prizzi Ailesi'nin kızları Maerose'i bırakıp adının Irene olduğunu öğrendiği bu kadının peşinden gider. Tabi bu durumda işler bir hayli birbirine dolanacaktır. Çünkü Irene'nin de aslında kendisi gibi bir suikastçi olduğunu farkeder... Kahramanımızın Prizzi Ailesi'ne ihanet ettiğini öğrendiğinde ikili için işler epey karışacaktır. Irene'yi öldürmek zorunda kalan Charley işiyle aşkı arasında bir seçim yapmak zorundadır. John Huston'ın yönettiği 8 dalda Oscar adayı olan film, Anjelica Huston'a da yardımcı kadın oyuncu ödülü getirmişti.

Komedi, Suç, Dram

Prizzi's Honor
Prizzi'lerin Onuru (1985) 6.8
Y: John Huston
O: Jack Nicholson, Kathleen Turner, Robert Loggia, John Randolph
T: Komedi, Suç, Dram
The DeadÖlüler (1987)

The Dead - Ölüler (1987)

Dublin’de iki yaşlı kız kardeş, yeniyılın hemen ertesinde bir davet verir. Görünürde herkes çok eğlenmektedir: Güzel bir ziyafet sofrası, sohbetler, müzik ve dans, davetlileri birbirine yakınlaştırır. Konuklar arasında ev sahiplerinin yeğeni olan Gabriel ve karısı Gretta da bulunur. Ancak dinlediği hüzünlü bir şarkı Gretta’ya kocasıyla paylaşmadığı bir sırrı hatırlatacaktır. Gecenin sonunda açığa çıkan bu sır yüzünden, Gabriel sadece eşiyle olan ilişkisini değil, yaşamın ve ölümün anlamını da sorgulayacaktır.Yönetmen John Huston, pek çok eleştirmene göre İngilizce yazılmış en önemli kısa öykü olarak tanımlanan James Joyce’un 'Ölüler' adlı eserini, senarist oğlu Tony ile birlikte neredeyse kelimesi kelimesine beyazperdeye aktarmıştır. 'Ölüler' Oscar ödüllü büyük bir yönetmenin en başarılı filmlerinden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda son filmi olarak kişisel bir veda anlamı da taşıyor.

Dram

The Dead
Ölüler (1987) 7.4
Y: John Huston
O: Anjelica Huston, Donal McCann, Dan O'Herlihy, Donal Donnelly
T: Dram
Under the VolcanoVolkanın Altında (1984)

Under the Volcano - Volkanın Altında (1984)

Film, 1938 yılında 2. Dünya Savaşı arifesinde, Meksika'nın küçük bir şehrinde görevli alkolik bir İngiliz konsolosun, Ölüler Günü festivali sırasında bir gün içerisinde yaşadıklarını anlatır. Neredeyse kendisini yok etmecesine alkol alan bu adamın anlaşılması güç ve intiharı çağrıştıran davranışı belki de yaklaşan şavaşın ve tehdit altındaki uygarlığın bir metaforudur.Romanın yazarı Malcolm Lowry de bir alkolikti ve 1957 yılında daha 48 yaşındayken intihar ederek öldü. Roman/film bir bakıma yazarın kendi hayatından izler de taşır. Yönetmen John Huston'ın da alkolle kendini tüketme konusunda kırmaya çalıştığı rekorlar hiç de Malcolm Lowry'ninkinden aşağı kalmamıştır. Bu nedenle Lowry'nin bu zor romanını sinemaya ancak Huston aktarabilir deniyordu. Zaten ona gelinceye kadar 6 yönetmen daha senaryoyu incelemiş ama filme çekmeye cesaret edememişti. 1985'te "en iyi erkek oyuncu" (Albert Finney) ve "en iyi özgün müzik" (Alex North ) dallarında Oscar'a aday gösterilen "Volkanın Altında", Cannes Film Festivali'nde de Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmişti. İki de Altın Küre adaylığından sonra filmdeki rolüyle Albert Finney'e, Londra ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Ödülleri verildi.

Dram

Under the Volcano
Volkanın Altında (1984) 7.1
Y: John Huston
O: Albert Finney, Jacqueline Bisset, Anthony Andrews, Ignacio López Tarso
T: Dram
Fat CityBoksörün Dünyası (1972)

Fat City - Boksörün Dünyası (1972)

Güçlü ve sizi derinden etkileyecek, amatör boksta kişisel zaferlerin ve yenilgilerin hikayesi. Alkolik bir boksör (Keach ), idealist genç bir çocuk (Bridges ), yalnız bir kadın (Tyrrell ), sınırları zorlayan ama hayallerinden vazgeçemeyen karakterler olarak unutulmaz bir tablo çiziyorlar. Fat City, sıradışı olayların üstesinden gelmeye çalışan sıradan insanların, zorlu, keskin ve çarpıcı hikayesidir.

Dram, Spor

Fat City
Boksörün Dünyası (1972) 7.5
Y: John Huston
O: Stacy Keach, Jeff Bridges, Susan Tyrrell, Candy Clark
T: Dram, Spor
The Man Who Would Be KingKral Olacak Adam (1975)

The Man Who Would Be King - Kral Olacak Adam (1975)

Macera türünün klasikleri arasında gösterilen Kral Olacak Adam, usta sinemacı John Huston?ın yönettiği sürükleyici bir yapım. Rudyard Kipling?in bir öyküsünden esinlenilerek çekilen film, 1880'lerde Hindistan'da geçiyorFilmde, çakı gibi İngiliz teğmenler Danny Dravot (Sean Connery) ve Peachy Carnehan (Michael Caine) krallar gibi zengin olmak için Kafiristan’ı yönetme girişimlerine başlarlar...

Macera

The Man Who Would Be King
Kral Olacak Adam (1975) 7.9
Y: John Huston
O: Sean Connery, Michael Caine, Christopher Plummer, Saeed Jaffrey
T: Macera
The Life and Times of Judge Roy BeanKanunun bekçisi (1972)

The Life and Times of Judge Roy Bean - Kanunun bekçisi (1972)

Roy Bean bar ve genelev sakinleri tarafından neredeyse öldürülmek üzereyken kurtulur, İntikam ve bölgede kanun ve düzenin yeni sembolü olduğunu ispatlamak için geri döner ve adalet dağıtmaya başlar.

Komedi, Dram, Romantik

The Life and Times of Judge Roy Bean
Kanunun bekçisi (1972) 7
Y: John Huston
O: Paul Newman, Roy Jenson, Gary Combs, Fred Brookfield
T: Komedi, Dram, Romantik
The List of Adrian MessengerSonsuz Sokaklar (1963)

The List of Adrian Messenger - Sonsuz Sokaklar (1963)

Messenger bir yolculuğa çıkmadan hemen önce arkadaşından bir isim listesini araştırmasını ister. Uçağı gökyüzünde patlayınca durum daha ciddileşir. Arkadaşı listedeki isimleri araştırdığında görür ki, her biri tuhaf koşullar altında ölmüştür. Listede aşağılara doğru gittikçe ölümler yakın zamanlara denk gelmekte, sağ kalanları ve listeye neden girdiklerini bulmak bir yarışa dönüşmektedir.

Gizem

The List of Adrian Messenger
Sonsuz Sokaklar (1963) 7
Y: John Huston
O: Tony Curtis, Kirk Douglas, Burt Lancaster, Robert Mitchum
T: Gizem
Wise BloodBilge Kan (1979)

Wise Blood - Bilge Kan (1979)

Dini bütün olarak yetişen Hazel'in içinde zamanla bir din karşıtlığı gelişmiştir. Kafasında yalnızca bir tek şey vardır: kendi anti-kilisesini, İsa'sız Kilise'yi bulmak; toplumun dinselliğine karşı kişisel, ruhsal bir savaşıma girmek. Çaresizlik içindeki Hazel, sonunda kendi dinini bulur.

Komedi, Dram

Wise Blood
Bilge Kan (1979) 7.2
Y: John Huston
O: Brad Dourif, John Huston, Dan Shor, Harry Dean Stanton
T: Komedi, Dram
In This Our Life (1942)

In This Our Life (1942)

Genç bir kadın (Stanley Timberlake) nişanlısını (Craig Fleming) terkedip kız kardeşinin (Roy Timberlake) kocası (Peter Kingsmill) ile kaçar. Evlenip Baltimore'a yerleşirler. Nihayetinde Stanley, Peter'i alkol ve intihara sürükler. Stanley Richmond'a eve döner ve kız kardeşi Roy ile eski sevgilisi Craig'in aşık olduklarını, evlenmeyi planladıklarını öğrenir. Kıskanç ve bencil Stanley, Craig'in ilgisini geri kazanma girişiminde bulunur ama işlediği bir vur kaç kazasını üstlenmek yerine, suçu Craig'in hukuk bürosunda memur olarak çalışan, siyahi gence (Parry Clay) yüklemeye kalkışınca, gerçek karakteri ortaya çıkar.

Dram

In This Our Life (1942) 7.5
Y: John Huston
O: Bette Davis, Olivia de Havilland, George Brent, Dennis Morgan
T: Dram