Hal Ashby Filmleri İzle

Coming HomeEve Dönüş (1978)

Coming Home - Eve Dönüş (1978)

Sally, Amerikan Ordusu’nda görevli kocası Bob’un Vietnam’da savaşa gönderilmesi sonucu, büyük bir boşluğa düşer. Kendisini çok yalnız hissettiği bu dönemde, önemli bir karar verir: savaş gazilerinin getirildiği bir hastanede gönüllü olarak çalışacaktır.Bir gün bütün bu gazilerin arasında lise arkadaşı Luke ile karşılaşır. Luke, savaşta bacaklarını kaybetmiştir ve tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Yıllar sonra karşılaştıkları ve her ikisinin de ortak yalnızlıkları paylaştıkları bu dönemde, birbirlerine aşık olurlar. Fakat bu aşk, beraberinde büyük sorunlar da getirecektir. Sally, hayatı ile ilgili önemli kararların eşiğine gelir.Usta yönetmen Hal Ashby’nin aşk, savaş ve savaşın insanlara verdiği zararlar üzerine önemli filmlerinden biri olan Coming Home, pek çok dalda adaylığın yanında, Jane Fonda’ya En İyi Kadın Oyuncu, Jon Voight’e En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Seneryo dalında Oscar ödülleri getirdi.

Dram, Romantik, Savaş

Coming Home
Eve Dönüş (1978) 7.4
Y: Hal Ashby
O: Jane Fonda, Jon Voight, Bruce Dern, Penelope Milford
T: Dram, Romantik, Savaş
The Last DetailSon Ayrıntı (1973)

The Last Detail - Son Ayrıntı (1973)

"Son Ayrıntı", bir haksızlık üzerine kurulu, sevimli bir film. Başrollerinde Jack Nicholson gibi anıt bir oyuncunun yeraldığı film, 3 dalda Oscar'a aday gösterildi (En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek ve En İyi Uyarlama Senaryo)... Son Ayrıntı adındaki bir romandan uyarlanan (Darly Ponicsan'ın çoksatan romanı) filmde, Denizci Billy ve Mune Mulhall'ın nezaretleri altındaki Larry adlı mahkumla kurdukları sıradışı hikaye beyazperde'ye aktarıldı. Denizci Billy ya da takma adıyla Bad Ass ve Mune Mulhall, Portshmouth Hapisanesi'ne nakledilecek olan Larry'e eşlik etmek üzere kıyı devriyesiyle görevlendirilirler. Larry, komutanın eşinden 40 Dolar çalmaya kalkışmak suçundan 8 yıla mahkum olmuştur. Billy ve Mune, adaletsiz bir ceza almış olan Larry'nin haline üzülüp cezasını çekmeden önce ona güzel vakit geçirtmeye karar verirler.

Komedi, Dram

The Last Detail
Son Ayrıntı (1973) 7.6
Y: Hal Ashby
O: Jack Nicholson, Otis Young, Randy Quaid, Clifton James
T: Komedi, Dram
ShampooSosyete kuaförü (1975)

Shampoo - Sosyete kuaförü (1975)

George Roundy saçlarını yaptığı gibi kadın müşterileri yatan bir Beverly Hills kuaförüdür..

Komedi, Dram

Shampoo
Sosyete kuaförü (1975) 6.3
Y: Hal Ashby
O: Warren Beatty, Julie Christie, Goldie Hawn, Lee Grant
T: Komedi, Dram
Bound for GloryŞöhret Yolunda (1976)

Bound for Glory - Şöhret Yolunda (1976)

Hal Ashby’nin folk müzik üstadı Woody Guthrie’nin otobiyografisini serbest şekilde uyarladığı Bound for Glory, Guthrie’nin hayli üretken olduğu Büyük Bunalım yıllarına odaklanıyor. Guthrie’yi ise, hayli beklenmedik bir isim, yıllar sonra Kill Bill'in Bill'i olarak çok konuşulacak David Carradine canlandırıyor. Filmin sinema tarihine damga vurmasının sebebi ise bambaşka. Bound for Glory, sinema tarihinde Steadicam’in kullanıldığı ilk film. Filmin Oscar ödülleri, hem müziklerini hem de bir kısmı Steadicam ile çekilmiş görüntülerini kutsar gibi: En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Müzik.

Biografi, Dram, Müzik

Bound for Glory
Şöhret Yolunda (1976) 7.4
Y: Hal Ashby
O: David Carradine, Ronny Cox, Melinda Dillon, Gail Strickland
T: Biografi, Dram, Müzik