George A. Romero Filmleri İzle

Diary of the DeadÖlülerin Günlüğü (2007)

Diary of the Dead - Ölülerin Günlüğü (2007)

Yönetmenin 1968 yılında filme aldığı, bir zombi filmi klasiği sayılan "Yaşayan Ölülerin Gecesi" adlı filminin 40 yıl sonrasında çektiği yeni filminde Myspace ve Youtube gibi popüler web sitelerine yaptığı göndermeler, güncel bir zombi efsanesi yaratma girişiminin izlerini taşır nitelikte. Genç oyuncuların filmin atmosferine başarıyla uyum sağlaması da filmle ilgili gözden kaçmayacak bir detay. Romero kendine has şiddet öğelerini filmin seyrine bırakırken, karakterlerin zombiye dönüşmesini nükteci ve yaratıcı bir tavırla sergiliyor. Bolca kullanmaktan kaçınmadığı sosyal hicivlerle film, benzerlerinden ayrı bir noktaya varıyor ve Romero imzasını hakkıyla taşıyor. Romero yeni filminde, zombi filmlerine getirdiği postmodern tarzı sürdürüyor. Pensilvanya'nın ormanlık alanlarında sinema öğrencileri düşük bütçeli bir öğrenci filmi çekmeye çalışırlar. Film içindeki filmin yönetmeni Jason Creed (Joshua Close) bir grup arkadaşı ve profesörlerinden biri ile yola koyulur. Bu sırada duydukları garip bir habere göre şehirde ölüler canlanmakta, insanları yok edip dünyayı ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Beklenmedik bu haber karşısında, film çekme konusunda obsesif olan Creed kamerayı elinden bırakmaz ve gerçek hayatta yaşananları dakikası dakikasına kaydetmeye koyulur ve o andan itibaren, olan biten Creed'in kamerasından görülmeye başlar. Zombileri tek tek kaydetmeye çalışan gençler için filme aldıkları kayıtlar hayatlarından bile önemli hale gelir. Olayların kısa süre içerisinde medya tarafından duyulması sonucu, çektikleri film bir yandan medyanın çarpıtarak yansıttığı haberlere de rakip olacaktır.

Korku

Diary of the Dead
Ölülerin Günlüğü (2007) 5.7
Y: George A. Romero
O: Michelle Morgan, Joshua Close, Shawn Roberts, Amy Lalonde
T: Korku
Martin (1977)

Martin (1977)

Vampir olan fakat vampirlerin kan ihtiyacı ve öldürmek dışında hiçbir niteliğine sahip olmayan Martin'in, kendisini küçüklüğünden itibaren şeytanlık ve vampirlik yüzünden dışlamış katolik büyük babasının evinde yaşadıkları anlatılıyor.

Dram, Korku

Martin (1977) 7.2
Y: George A. Romero
O: John Amplas, Lincoln Maazel, Christine Forrest, Elyane Nadeau
T: Dram, Korku
Land of the DeadÖlüler Ülkesi (2005)

Land of the Dead - Ölüler Ülkesi (2005)

Ölüler Ülkesi, bir zombi serisi devam filmi. Bir felaketin ardından tüm uygarlık ortadan kalkmıştır. Şimdi ölülerin, hayatta kalmayı başarmış olanlardan alacak intikamları vardır. Hayatta kalan küçük bir grup, yüksek duvarlarla korunan bir şehirde yaşamlarını sürdürmektedirler. Ancak şehrin ileri gelenleri, Fiddler’s Green adındaki bir yerde rahat bir yaşam sürerlerken, halktan olanlar sefalet içinde ayakata kalmaya direnmektedirler. Şehri acımasız yöntemleri ile idare eden Lider Paul Kaufman bir yanda, şehir duvarlarının dışına çıkıp devriye gezen araç Dead Reckoning öte yandadır. Bu sırada Riley Denbo yani Dead Reckoning’in yaratıcısı, halkın sevgisini kazanmış biridir. Ancak bir gün tutuklanır. O zaman da aracın yönetimi, kısa vadede Kaufman’a başkaldırıp savaş açacak olan bir başkasına kalır.

Korku

Land of the Dead
Ölüler Ülkesi (2005) 6.3
Y: George A. Romero
O: Simon Baker, John Leguizamo, Dennis Hopper, Asia Argento
T: Korku