Frank Capra Filmleri İzle

It Happened One NightBir Gecede Oldu (1934)

It Happened One Night - Bir Gecede Oldu (1934)

Ellie Andrews, kocasıyla arasındaki ilişkiye girmeye çabalayan zengin babasından kaçmaktadır. Kaçışı esnasında New York yolunda işsiz ve hikâye peşindeki bir haberciyle tanışır. İkilinin bundan sonraki amaçları, otostop çekerek varmak istedikleri yere ulaşmak olacaktır.Döneminin ve sinemanın kült yönetmenlerinden biri olarak addedilen Frank Capra’nın It’s A Wonderful Night ve Mr. Smith Goes to Washington’dan önce kotardığı It Happened One Night, romantik komedi türünün fitilini ateşleyen filmlerden biri olarak gösteriliyor. Filmin başrolünü ise Clark Gable ile Claudette Colbert paylaşıyorlar.

Komedi, Romantik

It Happened One Night
Bir Gecede Oldu (1934) 8.3
Y: Frank Capra
O: Clark Gable, Claudette Colbert, Walter Connolly, Roscoe Karns
T: Komedi, Romantik
Pocketful of MiraclesElmacı Kadın (1961)

Pocketful of Miracles - Elmacı Kadın (1961)

Efsane aktris Bette Davis'in canlandırdığı Apple Annie, Broadway'deki tüm dilencileri kontrol eden bir kadındır. Onun kendisine şans getirdiğine inanan gangster Dave the Dude ise sert görünüşlü ama yumuşak kalplidir. Dave bir sabah Annie'yi her zamanki yerinde göremeyince bir şeylerin ters gittiğini anlar...

Komedi, Dram

Pocketful of Miracles
Elmacı Kadın (1961) 7.4
Y: Frank Capra
O: Glenn Ford, Bette Davis, Hope Lange, Arthur O'Connell
T: Komedi, Dram
It's a Wonderful LifeŞahane Hayat (1946)

It's a Wonderful Life - Şahane Hayat (1946)

Üst üste gelen olaylar yüzünden işa adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir.Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıradışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır.Frank Capra başyaptı dünyanın en güzel filmlerinden biridir. Her izleyenin kendisini iyi hissettiği yapım, verdiği pozitif duygular nedeniyle her yılbaşı gecesi Amerikan televizyonlarında gösterilmektedir. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri.

Dram, Aile, Fantastik

It's a Wonderful Life
Şahane Hayat (1946) 8.7
Y: Frank Capra
O: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell
T: Dram, Aile, Fantastik
Arsenic and Old LaceArsenik Kurbanları (1944)

Arsenic and Old Lace - Arsenik Kurbanları (1944)

Cary Grant ve ona eşlik eden müthiş bir oyuncu kadrosu, Joseph Kesselring’in 1941 tarihli Brodway oyunundan Frank Capra’nın uyarladığı bu komedi klasiğinde buluşuyor. Yorgun tiyatro eleştirmeni Mortimer Brewster’ın (Grant) şüpheli şahıslara zehirli içki içiren iki halası (Josephine Hull and Jean Adair), Boris Karfoff’a benzeyen sosyopat bir kardeşi (Raymond Massey), kendini Teddy Roosevelt sanan bir başka çatlak kardeşi, yeni evlendiği sabırsız bir eşi ve herşeyi yoluna sokmak için sadece bir gecesi vardır. Bu sirkin ortasında Cary Grant’in yüzü bir palyaço gibi şaşkın ifadeler alır, doğal atletik yapısı lastik bacaklı bir balerin gibi şekilden şekle girerken gülmekten kırılacaksınız.

Komedi, Suç

Arsenic and Old Lace
Arsenik Kurbanları (1944) 8.1
Y: Frank Capra
O: Cary Grant, Priscilla Lane, Raymond Massey, Jack Carson
T: Komedi, Suç
Mr. Deeds Goes to TownBay Deeds Şehre Gidiyor (1936)

Mr. Deeds Goes to Town - Bay Deeds Şehre Gidiyor (1936)

Gerçek olamayacak denli saf ve iyi bir insan Mr. Deeds.. Kim bilir? Belki de kokuşmuş bir toplumda içimizde ki iyilik özleminin bri sembolüdür bu hayali karakter.. Ne var ki daha şehre adımını attığı anda insanların kötü niyetine maruz kalıyor.. Mr. Deeds'in "Tüm ünlü insanların, büyük insanlar olmadıklarını öğrendim" sözü, sanırım kahramanımızın yaşamış olduğu hayal kırıklığını gayet iyi.

Komedi, Dram, Romantik

Mr. Deeds Goes to Town
Bay Deeds Şehre Gidiyor (1936) 8
Y: Frank Capra
O: Gary Cooper, Jean Arthur, George Bancroft, Lionel Stander
T: Komedi, Dram, Romantik
Mr. Smith Goes to WashingtonMr. Smith Washington'a Gidiyor (1939)

Mr. Smith Goes to Washington - Mr. Smith Washington'a Gidiyor (1939)

Amerikan hükümetinin bir bölgesinin senatörlüğünü yürüten Sam Foley ölmüştür. Hükümet görevlisi Hubert Hopper’ın ölen Foley’den kalan görev için yeni bir atama yapması gerekmektedir. Patronu Jim Taylor, kendi istediği adamı seçmesini isterken, komite yetkilileri reformcu bir adayın seçilmesini talep etmektedirler. Öte yandan çocukları da Boy Rangers’ın yöneticisi Jefferson Smith’i seçmesini isterler. Seçim yapma konusunda kararsız kalan Hopper sonuç olarak iki sebepten ötürü Smith’i seçer: Smith, güvenilir imajıyla halkı memnun edecek, diğer yandan ise yumuşakbaşlı kişiliği sayesinde de kendi amaçlarını uygulatması açısından zorluk çıkarmayacaktır. Ancak işler beklendiği gibi gitmez.Usta yönetmen Frank Capra imzalı olan film Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Senaryo’ Oscar’ını kazanmıştır.

Dram

Mr. Smith Goes to Washington
Mr. Smith Washington'a Gidiyor (1939) 8.3
Y: Frank Capra
O: Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold
T: Dram
Riding HighDört Nala (1950)

Riding High - Dört Nala (1950)

Frank Capra'nın yönettiği komedi, zor zamanlara rağmen ayakta kalmaya çalışan bir at terbiyecisinin hayatını anlatıyor. Ekonomik olarak zor zamanlar geçiren bir at terbiyecisinin tek umudu, büyük yarışta birinci gelmesini umduğu atı Broadway Bill'dır.

Komedi

Riding High
Dört Nala (1950) 6.2
Y: Frank Capra
O: Bing Crosby, Coleen Gray, Charles Bickford, Frances Gifford
T: Komedi