Francis Ford Coppola Filmleri İzle

Apocalypse NowKıyamet (1979)

Apocalypse Now - Kıyamet (1979)

Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi, Vietnam'da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir şekilde bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz'ü öldürmektir. Kurtz’ün izini süren Willard, savaşın acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır.Joseph Conrad’ın "Karanlığın Kalbinde" kitabından ve karısının notlarından da faydalanarak Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri kabul ediliyor. Coppola, kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı’na uyarladı.

Dram, Savaş

Apocalypse Now
Kıyamet (1979) 8.5
Y: Francis Ford Coppola
O: Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall, Frederic Forrest
T: Dram, Savaş
Tucker: The Man and His DreamTucker ve Rüyası (1988)

Tucker: The Man and His Dream - Tucker ve Rüyası (1988)

2. Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında geçen bu dönem filmi gerçek olaylara dayanmaktadır. Preston Tucker adlı bağımsız bir otomobil tasarımcısının, endüstride tekel oluşturmuş 'üç büyükler'e ("Ford", "General Motors" ve "Chrysler") rağmen çağının oldukça ilerisinde bir otomobil üretmek için giriştiği çabalar anlatılmaktadır. Tüm engellemelere rağmen bir yıl içerisinde sadece 51 adet üretebildiği ve endüstride ancak onlarca sene sonra kullanılmaya başlanan bazı devrimci yenilikler (emniyet kemeri, yakıt enjeksiyonu, disk frenler, tubeless lastikler vb)'e sahip bu otomobillerden bugün 47 tanesi çalışır haldedir. Bu otomobilin adı 1948 Tucker Sedan'dır.

Biografi, Dram

Tucker: The Man and His Dream
Tucker ve Rüyası (1988) 6.9
Y: Francis Ford Coppola
O: Jeff Bridges, Joan Allen, Martin Landau, Frederic Forrest
T: Biografi, Dram
The Cotton ClubGangsterler Kulübü (1984)

The Cotton Club - Gangsterler Kulübü (1984)

Cotton Club, Harlem'de çok ünlü bir gece kulübüdür. Film, buranın ziyaretçilerinin, işletmecilerinin hayatına ve Jazz müziğinin gelişimine bakıyor. Kaçırılmaması gereken bir yapıt.

Suç, Dram, Müzik

The Cotton Club
Gangsterler Kulübü (1984) 6.5
Y: Francis Ford Coppola
O: Richard Gere, Gregory Hines, Diane Lane, Lonette McKee
T: Suç, Dram, Müzik
One from the Heart (1981)

One from the Heart (1981)

Hank and Frannie beş yıllık ilişkilerinin ardından artık beraber yaşamayı beceremeyen bir çifttir, ilişkilerinin başlangıc yıl dönümünde bunu kutlamak için gittikleri yerde kavga ederler ve her ikiside yeni birileriyle tanışır...

Romantik

One from the Heart (1981) 6.5
Y: Francis Ford Coppola
O: Frederic Forrest, Teri Garr, Raul Julia, Nastassja Kinski
T: Romantik
The OutsidersSokaktakiler (1983)

The Outsiders - Sokaktakiler (1983)

1980'ler. Küçük bir kasabadaki Oklahomalı gençler ikiye bölünmüştür. Hayatın kendilerine pek bir gelecek sunmadığı Greasers ve genellikle zengin ailelerin çocuklarından oluşan Socs (Socials) iki ayrı çetedir. Greasers'lı iki delikanlı Ponnyboy ve Johnny Socs'lu iki güzel olan Cherry ve Marcia ile flört ettiklerinde, sonuç kaçınılmaz olur: çıkan kavgada Johnny, Socs'un ileri gelenlerinden Bob Sheldon'ı istemeden öldürür. İki genç hem intikam alacakları korkusuyla Socs'lardan hem de polisten saklanmak için kaçak hayatına başlarlar. Yaşayacakları şeyler, hem Ponnyboy'u hem de Johnny'yi tahmin edemeyecekleri kadar olgunlaştıracaktır.

Suç, Dram

The Outsiders
Sokaktakiler (1983) 7.2
Y: Francis Ford Coppola
O: C. Thomas Howell, Matt Dillon, Ralph Macchio, Patrick Swayze
T: Suç, Dram
Gardens of StoneTaş Mezarlar (1987)

Gardens of Stone - Taş Mezarlar (1987)

Vietnam savaşı sırasında yaşanan dokunaklı bir öykü. Bir çavuşun, genç askerlerini cepheden sağ olarak kurtarmak için, tecrübelerini paylaşması konu ediliyor. Çavuş Clell Hazard’ın savaş sırasında emrindeki askerlerle yaşadığı duygusal anlar ve savaşın soğuk yüzü çarpıcı bir şekilde birbirine karışıyor.

Dram, Savaş, Romantik

Gardens of Stone
Taş Mezarlar (1987) 6.4
Y: Francis Ford Coppola
O: James Caan, Anjelica Huston, James Earl Jones, D.B. Sweeney
T: Dram, Savaş, Romantik
The RainmakerYağmurcu (1997)

The Rainmaker - Yağmurcu (1997)

Francis Ford Coppola’nın 90’larda çıkardığı yüzakı filmlerden biri olan The Rainmaker, Matt Damon’ın bugünkü başarısının temel taşlarından birini oluşturuyor. The Godfather / Baba üçlemesinden sonra çıtayı düşürmemek için çaba sarfeden ancak doğru proje ile karşılaşmadığı için 90’larda pek sesini duyuramayan yönetmen Francis Ford Coppola’nın imdadına yetişen film The Rainmaker oldu. John Grisham’in ünlü romanından uyarladığı filmde, Coppola genç bir avukatın kudretli ve kuraltanımaz bir sigorta şirketinin karşısında kalışını ve kurtlar sofrasında ayakta kalma mücadelesini perdeye taşıdı. Başrolü ise henüz Good Will Hunting’in başarısıyla dikkat çekmemiş olan Matt Damon’a vererek, hayli büyük bir risk aldı, ama Damon’ın performansı yüzünü kara çıkarmadı. Filmde zalim sigorta şirketi avukatlarının liderini canlandıran Jon Voight ise performansıyla Altın Küre’ye aday gösterilmişti. Amerikan hukuk sistemine eleştiri okları fırlatan ve hala güncelliğini yitirmemiş, halkın düşmanı konumundaki sigorta şirketleri sorununa doğru taraftan bakan The Rainmaker’ı, uyarlandığı kitabın yazarı Grisham de kendi eserlerinden uyarlanan filmler arasında “en sevdiği” olarak tanımlıyor.

Suç, Dram, Gerilim

The Rainmaker
Yağmurcu (1997) 7.1
Y: Francis Ford Coppola
O: Matt Damon, Danny DeVito, Claire Danes, Jon Voight
T: Suç, Dram, Gerilim