Ethan Coen Filmleri İzle

Blood SimpleKansız (1984)

Blood Simple - Kansız (1984)

Teksas’ta bir bar işleten Marty, karısı Abby’nin kendisini aldattığından şüphelenmektedir. Onu izlemesi için özel dedektif Visser’i görevlendirir. Abby’nin gerçekten de barmenlerden Ray ile yattığı ortaya çıktığında Marty bu kez Visser’e onları öldürmesi için para verir. Oysa Visser’in kendi planları vardır.Sam Raimi’nin yanında yetişen Coen’lerin bu ilk filmi, hem sürprizlerle dolu senaryosuyla gelecekteki müthiş birlikteliklerini müjdeliyor hem de kara filmlere olan meraklarını bir saygı duruşuyla göstermelerine vesile oluyor.

Suç, Gerilim

Blood Simple
Kansız (1984) 7.7
Y: Joel Coen, Ethan Coen
O: John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya, M. Emmet Walsh
T: Suç, Gerilim
Fargo (1996)

Fargo (1996)

erry Lundegaard borçları olan bir sahtekârdır. İhtiyaç duyduğu meblağda parayı acilen edinmeli ve borçlarını temizlemelidir. Karısının babası oldukça zengin bir adamdır; ancak gamsız bir sahtekar olan Jerry’ye yardım etmesi imkansız gibi görünmektedir. Jerry’nin aklına şeytani bir fikir gelir. Jerry, karısını kaçırmak ve kayınpederinden fidye istemek üzere iki adam kiralar. Lakin hiçbir şey planlandığı gibi ilerlemeyecektir.Sinemalarının ilk döneminden bu yana çizgilerini hiç bozmadan ilerleyen Coen Kardeşler’e büyük bir şöhret kazandıran Fargo, orijinal senaryo ve en iyi kadın oyuncu dallarında Oscar kazanmıştı.

Suç, Dram, Gerilim

Fargo (1996) 8.2
Y: Joel Coen, Ethan Coen
O: William H. Macy, Steve Buscemi, Peter Stormare, Kristin Rudrüd
T: Suç, Dram, Gerilim
Intolerable CrueltyDayanılmaz Zulüm (2003)

Intolerable Cruelty - Dayanılmaz Zulüm (2003)

Miles Massey her şeye sahiptir. Bir boşanma avukatı olarak kariyerinin doruğundadır ve "yenilmez" avukat olarak ünlüdür. Ama her şeye sahip olsa da artık "yenilmez" olmaktan sıkılmaya başlamıştır... Tam bu sırada hayat karşısına tam dişine göre bir düşman çıkarır : Zeki ve seksi bir zengin koca avcısı olan Marilyn Rexroth... Ama çok geçmeden Miles bir gerçekle karşı karşıya gelir : Marilyn gönlünü kaptırdığı gibi tüm malvarlığını da kaptırmak istemiyorsa, tüm yeteneklerini kullanmak zorundadır...

Komedi, Suç, Romantik

Intolerable Cruelty
Dayanılmaz Zulüm (2003) 6.3
Y: Joel Coen, Ethan Coen
O: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Cedric the Entertainer
T: Komedi, Suç, Romantik
Barton Fink (1991)

Barton Fink (1991)

Yazmak, hiç şüphesiz, kalem sahibinin ilham gücü tarafından yönetilen bir eylemdir. New York’ta ün sahibi olmuş bir oyun yazarı Barton Fink, hesapta olmayan bir teklifle karşı karşıya gelir. Kendisinden Los Angeles’ta bir senaryo yazması istenir. Ancak gerekli görüşmeler sırasında istenilen senaryonun oldukça kaba bir içeriğinin olması istendiğini öğrenir. Bu hiç ona göre olmadığı için tıkanıklık yaşamaya başlar. Kaldığı otelde komşusu olan Charlie Meadows, geveze bir pazarlamacı ve tam bir orta sınıf insanıdır. Fink’in hayatına bu süreçte başka insanlar da girer ancak ihtiyacı olan ilhamı yakalamasına katkıda bulunamazlar. Sıkıntının tavan yaptığı bir noktada Fink, kendisini umulmadık bir cehennem tablosu içinde bulur.

Komedi, Dram

Barton Fink (1991) 7.7
Y: Joel Coen, Ethan Coen
O: John Turturro, John Goodman, Judy Davis, Michael Lerner
T: Komedi, Dram
A Serious ManCiddi Bir Adam (2009)

A Serious Man - Ciddi Bir Adam (2009)

Orta Amerika’da bir üniversitede fizik profesörü olan Larry Gopnik, karısı Judith tarafından terk edildiğini öğrenir. Judith, kendisine daha fazla değer veren Larry’nin iş arkadaşı Sy Ableman’a aşık olmuştur. İlişkisini gizlemeyen Judith’in evden ayrılması ile aylak kardeşi Arthur’un eve taşınması ve tüm sorumluluğunu Larry’e yıkması bir olur. Oğlu Danny’nin ciddi bir disiplin sorunu vardır ve kızı tam bir alışveriş delisidir. Larry’nin sorunları bununla da kalmaz, kendisine gönderilen sabotaj mektupları ve rüşvet teklifleri ile de uğraşmaktadır. Tüm bunların ortasında Larry yapayalnızdır, gerçek bir tavsiyeye ve yardım edebilecek bir arkadaşa ihtiyacı vardır; ciddi bir dosta!

Komedi, Dram

A Serious Man
Ciddi Bir Adam (2009) 7
Y: Ethan Coen, Joel Coen
O: Michael Stuhlbarg, Richard Kind, Fred Melamed, Sari Lennick
T: Komedi, Dram
Miller's CrossingMiller Kavşağı (1990)

Miller's Crossing - Miller Kavşağı (1990)

1930’larda, çete savaşlarının ve mafyanın en tepede olduğu dönemlerde geçen Miller’s Crossing, şehrin en önemli gangsteri olan Leo ve onun sağ kolu Tom’un çevresinde şekillenen olayları anlatır.Film, başka bir mafya lideri olan Johnny Caspar’ın, Leo’dan Bernie adlı bir serseriyi öldürmesi için izin istemesiyle açılır. Leo, Caspar’ın bu isteğine izin vermez. Çünkü Bernie, Leo’nun sevgilisi Verna’nın kardeşidir. Tom, her ne kadar Leo’ya bu durumun başına iş açabileceğini ve kimseye güvenmemesi gerektiğini söylese de, Leo onu dinlemez. Artık etraflarındaki aşk, ihanet, ve ölüm oyunlarının bir parçası olduklarını anlama zamanları gelmiştir. Coen Kardeşlerin mafya dünyasını kendilerine has tarzlarıyla ele aldıkları bu filmleri, bu dünyanın gizli saklı kalmış her bir entrikasını ele alıyor. Görüntü yönetmenliği ve John Turturro’nun muhteşem performansıyla da göz dolduran film, Coen’lerin en iyi kara filmlerinden biri olarak anılıyor.

Suç, Dram, Gerilim

Miller's Crossing
Miller Kavşağı (1990) 7.9
Y: Joel Coen, Ethan Coen
O: Gabriel Byrne, Marcia Gay Harden, John Turturro, Jon Polito
T: Suç, Dram, Gerilim
The Big LebowskiBüyük Lebowski (1998)

The Big Lebowski - Büyük Lebowski (1998)

Vaktinin çoğunu evinde geçiren işsiz Jeff Lebowski namı diğer Dude'un (Jeff Bridges) sıradan yaşantısı iki haydutun onu yanlışlıkla Pasadena milyoneri Jeff Lebowski zannedip dairesine zorla girmesiyle altüst olur.Bu iki haydutun evini dağıtmalarına ve halısına işemelerini kaldıramayan Lebowski yenisini istemek üzere arkadaşı Walter (John Goodman) ile adaşı Lebowski'yi ziyarete gider ve birlikte Coen'ce bir gerilim, suiistimal, seks, gasp dolu bir dünyanın içine girerler. Dude'un ilk yanlışı bu baskın sırasında berbat olan halısını zengin arkadaşından gidip tazmin etmesini istemesidir. Ama kahramanımız kendisini en yakın arkadaşı Walter ile birlikte ikiyüzlülük, hile zimmete geçirme, seks ve uyuşturucuyla harmanlaşmış Coenvari olayların içinde bulur.Bu olaylar Dude ve Walter gibi iki basit karakteri büyük bir karmaşanın içine sokar... Aslında onlar en iyi bildiği şeyi yapıp bowling oynasalar daha iyi.

Komedi, Suç

The Big Lebowski
Büyük Lebowski (1998) 8.2
Y: Joel Coen, Ethan Coen
O: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi
T: Komedi, Suç