Elia Kazan Filmleri İzle

Baby DollTaş Bebek (1956)

Baby Doll - Taş Bebek (1956)

20'sini doldurmasına ramak kalan genç kızın seks figürü olarak yansıtıldığı düşünülmüştür...yer yer durağanlaşan, yer yer heyecan uyandıran filme altın küre,oscar ve bafta'dan birçok adaylık gelmiştir...ve eli wallach bafta'da en iyi erkek oyuncu ödülünü,elia kazan da altın küre'de en iyi yönetmen ödülünü almayı başarmıştır...kendini çocuk olarak kocasına aksettiren bir kadın(!)onunla seks yapmak istemez.ve bir anlaşmayla 2 yıl kendinden uzak tutar.ancak gösterdiği kadar da çocuk değil de,genç bir kadın olabileceğini,müdürle olan ilişkisinden yavaş yavaş anlamaya başlarız.tabi bu,koca için çıldırış olur.diğer tarafın ilişkisi de pek umut verici değildir.ve her şey bir soru işareti olarak noktalanır hikayede...yarını bekleyip görecektir karakterler sonlarını.ama kocadan karısına,karısından müdüre,müdürden başka hayatlara doğru akan bir dönüşüm işareti vardır...!!!

Dram

Baby Doll
Taş Bebek (1956) 7.5
Y: Elia Kazan
O: Karl Malden, Carroll Baker, Eli Wallach, Mildred Dunnock
T: Dram
East of EdenCennetin Doğusu (1955)

East of Eden - Cennetin Doğusu (1955)

Birinci Dünya Savaşı’na henüz katılmakta olan 1917 Amerika’sındayız. Cal ve aron başarılı ve mütevazi bir çiftçinin çocuklarıdır. Cal her zaman babasının Aron’ı daha çok sevdiğini düşünmüştür. Ayrıca iki çocuk da annelerinin öldüğünü ve şu an cennette olduğunu zannetmektedirler. Fakat Cal aslında bunun bir yalan olduğunu tesadüfi bir şekilde keşfederek, annesinin kendilerine çok yakın bir kasabada konuşlanan bir genelevin sahibi olduğunu öğrenir. Usta yönetmen Elia Kazan imzası taşıyan film John Steinbeck’in aynı isimli romanının ikinci yarısından uyarlanmıştır.

Dram

East of Eden
Cennetin Doğusu (1955) 8
Y: Elia Kazan
O: Julie Harris, James Dean, Raymond Massey, Burl Ives
T: Dram
A Tree Grows in BrooklynBir Genç Kız Yetişiyor (1945)

A Tree Grows in Brooklyn - Bir Genç Kız Yetişiyor (1945)

Aylak babası, çalışkan bir annesi ve birkaç tane kardeşi olan bir kızın bu ortamda büyümesini, para kazanmasını ve aşk hikayelerini anlatıyor

Dram

A Tree Grows in Brooklyn
Bir Genç Kız Yetişiyor (1945) 8.2
Y: Elia Kazan
O: Dorothy McGuire, Joan Blondell, James Dunn, Lloyd Nolan
T: Dram
The Last TycoonSon Patron (1976)

The Last Tycoon - Son Patron (1976)

Kendisi hariç herkesin rüyasını gerçekleştiren bir adamın hikayesi. Ünlü film yapımcısı sona yaklaştığını görünce, hayatına dair herşeyi gözden geçirmeye karar verir.Film Oscar Ödüllü yönetmen Elia Kazan'ın da son filmi olmanın yanısıra Robert De Niro ve Jack Nicholson'ı bir araya getiren tek filmdir.1930'ların Hollywood'unu anlatan bu film Elia Kazan'ın sinema endüstrisine bir selâm duruşudur. Filmde hem Fitzgerald'ın hem de Kazan'ın çok yakından tanıdığı sinema dünyasının acımasız iç yüzü ortaya serilmektedir. Filmde Robert De Niro'nun canlandırdığı Monroe Stahr karakteri, gerçek hayatta MGM'in ünlü genç yapımcısı olan Irving Thalberg'den alınmıştır. 1936'da daha 37 yaşındayken ölen Hollywood'un 'harika çocuğu' Thalberg, sinemada sanatı ticari kazançtan daha önde tutmasıyla tanınıyordu ve türünün son örneklerinden biriydi. "The Last Tycoon" ünlülerden oluşan inanılmaz geniş kadrosuna rağmen tam bir fiyasko oldu, hem eleştirmenler nezdinde hem de gişede büyük bir başarısızlığa uğradı. Buna rağmen film 1977 yılında "en iyi sanat yönetimi" dalında Oscar'a aday gösterilmiş, başrol oyuncusu Robert De Niro ise İspanya'nın Barcelona kentinde yapılan yarışmada Sant Jordi ödülüne layık görülmüştü.

Dram

The Last Tycoon
Son Patron (1976) 6.4
Y: Elia Kazan
O: Robert De Niro, Tony Curtis, Robert Mitchum, Jeanne Moreau
T: Dram
Wild RiverVahşi Nehir (1960)

Wild River - Vahşi Nehir (1960)

Rafting sporunda uzman olan Gail, ailesini kıyısında yaşadıkları nehirde rafting yapmaya götürür. Yolda bu sporun acemisi olan ve nehrin aşağısına inmekte güçlük çeken iki adama rastlarlar. Aile adamlara yardım etmek isterken, birden kendi hayatlarını tehlikeye attıklarını fark etmeyeceklerdir. Yönetmenliğini Curtis Hanson’ın üstlendiği filmin senaryosu Denis O'Neill’a ait. Başroller ise Meryl Streep ve Kevin Bacon.

Dram, Tarih, Romantik

Wild River
Vahşi Nehir (1960) 7.7
Y: Elia Kazan
O: Montgomery Clift, Lee Remick, Jo Van Fleet, Albert Salmi
T: Dram, Tarih, Romantik
The ArrangementKader Değişmez (1969)

The Arrangement - Kader Değişmez (1969)

Eddie Anderson, bir reklamcıdır. Çalıştığı şirketin vazgeçilmez elemanı olan Eddie, karısı Florence ile birlikte maddi anlamda her şeye sahiptir. İyi bir yaşamı olan Eddie, zamanla kendini bir arayış içerisinde bulur ve varlığı tartışılır genç ve güzel bir kadın olan Gwen ile yasak ilişki yaşamaya başlar. Yaratıcı bir reklamcı olan Eddie'nin saklı gerçeklik arayışları, başına gelen bir felaketten sonra ortaya çıkacaklardır.

Dram

The Arrangement
Kader Değişmez (1969) 6.4
Y: Elia Kazan
O: Kirk Douglas, Faye Dunaway, Deborah Kerr, Richard Boone
T: Dram
A Face in the CrowdKalabalıkta Bir Yüz (1957)

A Face in the Crowd - Kalabalıkta Bir Yüz (1957)

Film, 'Yalnız' Rhodes isminde kaba ve köylü bir gitaristin, yerel medyadan TV yıldızlığına, oradan da siyasette "kral-yaratıcı" haline gelişine uzanan hikayesini anlatır. Onu taşranın ücra bir köşesindeki hapishanede keşfeden radyocu Marcia Jeffries isimli kız ise, Rhodes'un büyüsüne ilk kapılan kişi olacaktır.

Dram

A Face in the Crowd
Kalabalıkta Bir Yüz (1957) 8.2
Y: Elia Kazan
O: Andy Griffith, Patricia Neal, Anthony Franciosa, Walter Matthau
T: Dram
A Streetcar Named Desireİhtiras Tramvayı (1951)

A Streetcar Named Desire - İhtiras Tramvayı (1951)

Çekici ve tehlikeli bir kadın olan Blanche DuBois, kendinden yaşça çok küçük bir çocuğu baştan çıkarır. Bu nedenle başı yasalarla derde giren kadın, başka bir eyalette yaşayan kız kardeşi Stella'nın yanına taşınır. Burada geçmişi silip sorunsuz bir hayata başlamak isteyen Blanche'ın kız kardeşinin kocası Stanley'le bir türlü anlaşamaz. Son derece kaba bir adam olan Stanley, Blanche'a uyguladığı hakaret ve tacizlerle kadını çileden çıkarır. Fazlasıyla bunalan Blanche'ın patlama anı bir hayli yıkıcı olacaktır. Aynı isimli Broadway oyunundan usta yönetmen Elia Kazan tarafından uyarlanan film en az uyarlandığı şov kadar ses getirmiş, Marlon Brando'nun üstün oyunculuk performansının da etkisiyle unutulmaz klasikler arasında yerini almıştır.

Dram

A Streetcar Named Desire
İhtiras Tramvayı (1951) 8.1
Y: Elia Kazan
O: Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter, Karl Malden
T: Dram
Panic in the StreetsCaddede Panik (1950)

Panic in the Streets - Caddede Panik (1950)

New Orleans sokaklarında bir gece, hırçın serseri Blackie ve arkadaşları bir kart oyununda çok kazanan, yasadışı bir göçmeni öldürür. Ertesi sabah, Halk Sağlığı hizmetlerinden Dr Clint Reed, ölü adamın pnömonik veba olduğunu doğrular... Salgının önlenmesi için 48 saatleri vardır...

Suç, Dram, Kara-Film

Panic in the Streets
Caddede Panik (1950) 7.3
Y: Elia Kazan
O: Richard Widmark, Paul Douglas, Barbara Bel Geddes, Jack Palance
T: Suç, Dram, Kara-Film
On the WaterfrontRıhtımlar Üzerinde (1954)

On the Waterfront - Rıhtımlar Üzerinde (1954)

Terry Mallon zor şartlarda liman işçisi olarak çalışan eski bir boksördür. Ringlerdeki başarılı kariyerinden liman işçiliğine kadar düşen adam bir nevi bunalımdadır. Çalıştığı limanın ve civar limanların patronu Johnny Friendly görünürde liman işletmeciliği yapsa da kimi illegal işlere karışmaktadır. Bunlardan biri Terry’nin başını derde sokacaktır. Çocukluk arkadaşının Friendly’nin emriyle öldürülmesine tanık olan Terry, hiçbir suçu olmamasına rağmen suçlu konumuna düşmüştür. Friendly için çalışan ağabeyi de ona sırt çevirince liman işçilerini bir araya getirip büyük bir ayaklanma başlatacaktır. Usta yönetmen Elia Kazan imzalı film, New York Sun yazarlarından birine ait bir öykü dizisinden sinemaya uyarlanmıştır. Başrolündeki Marlon Brando ve Karl Malden’in unutulmaz performanslarına ev sahipliği yapan film sekiz dalda Oscar kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Suç, Dram

On the Waterfront
Rıhtımlar Üzerinde (1954) 8.3
Y: Elia Kazan
O: Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb, Rod Steiger
T: Suç, Dram
America AmericaAmerika Amerika (1963)

America America - Amerika Amerika (1963)

Film, yönetmen Kazan'ın, 19. yüzyıl sonlarında Anadolu topraklarında yaşamakta olan Yunan azınlıklarından olan dayısının hikayesidir. Türklerin baskıları artmaya başladığında, babası genç adama bütün aile servetini verir ve onu İstanbul'a yollar. Genç adamın burada para kazandıktan sonra ailesini yanına alacağını ummaktadırlar. Fakat onun hayali, Amerika'dır..

Dram

America America
Amerika Amerika (1963) 7.9
Y: Elia Kazan
O: Stathis Giallelis, Frank Wolff, Harry Davis, Elena Karam
T: Dram