David Lynch Filmleri İzle

The Straight StoryStraightin Hikayesi (1999)

The Straight Story - Straightin Hikayesi (1999)

Alvin Straight oldukça sıradan, yaşı geçkin bir adamdır. Kızı ile küçük bir kasabada yaşamaktadır. Bu küçük ailenin pek parası yoktur ayrıca Alvin diyabetlidir. Yaşı nedeniyle araba kullanamaz, kendi başına yürüyemez haldedir. Ancak tüm bunların karşısında inatçılığıyla direnmektedir. Bir gün gelen bir telefonla on yıldır hiç konuşmadığı ağabeyinin kalp krizin geçirdiğini öğrenir. Bunun üzerine çim biçme makinasını alarak kilometrelerce sürecek bir yolculuğa çıkar.David Lynch tüm filmografisine inat, dümdüz ve sıcacık bir filmle seyircinin karşısında.

Biografi, Dram

The Straight Story
Straightin Hikayesi (1999) 8
Y: David Lynch
O: Sissy Spacek, Jane Galloway Heitz, Joseph A. Carpenter, Donald Wiegert
T: Biografi, Dram
Lost HighwayKayıp Otoban (1997)

Lost Highway - Kayıp Otoban (1997)

Uzun süredir film çekmeyen Twin Peaks’in yönetmeni David Lynch yine değişik bir filme imzasını atıyor.Fred Madison, karısının gecmişinden habersiz olarak onunla evlenmiştir. Ancak bu geçmiş onları rahat bırakmayacaktır. Sonuçta iş bir cinayet ve Fred’in kişilik bölünmesi yaşamasına kadar gidecektir. Bir korku hikayesi, bir cinayet bilmecesi, namlunun ucuyla buluşan bir aldatma, psikolojik bozukluğun analizi?

Dram, Gizem, Gerilim

Lost Highway
Kayıp Otoban (1997) 7.7
Y: David Lynch
O: Bill Pullman, Patricia Arquette, John Roselius, Louis Eppolito
T: Dram, Gizem, Gerilim
EraserheadSilgi Kafa (1977)

Eraserhead - Silgi Kafa (1977)

Sinema tarihinin en orjinal filmlerinden birisi olan film, David Lynch'in ilk uzun metraj filmidir. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Jack Nance'in canlandırdığı Henry Spencer'ın özürlü kız arkadaşı olan Mary X'den (Charlotte Stewart) mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film, 30 dakika boyunca Spencer'ın kabusuna bizi davet eder. Filmde Henry Spencer evi terk eden kız arkadaşının öfkesini bebeğini öldürerek dindirir. Bir sürü rahatsız edici imge, izleyicinin algısını allak bullak eden bir ses bandı ve siyah-beyaz görüntüleriyle, 'Eraserhead' bir deneysel sinema başyapıtıdır. Filmde fantastik görüntüler çoğunluktadır.

Fantastik, Korku, Bilim-Kurgu

Eraserhead
Silgi Kafa (1977) 7.4
Y: David Lynch
O: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates
T: Fantastik, Korku, Bilim-Kurgu
Blue VelvetMavi Kadife (1986)

Blue Velvet - Mavi Kadife (1986)

Evinden bir süredir uzak olan Jeffrey Beaumont babasının geçirdiği kalp krizi üzerine geri döndüğünde evinin yakınlarında kesilmiş bir kulak bulur. Polisin vakayla yakından ilgilenmemesi üzerine olayı kendisi araştırmaya koyulan Jeffrey kendisini karmaşık bir dizi olayın içinde bulur. Uyuşturucu bağımlısı psikopat Frank Booth (Dennis Hopper) şarkıcı Dorothy’nin (Isabella Rossellini) küçük oğlunu Dorothy’e işkence etmek için kaçırmıştır...David Lynch isimli dehşetengiz yönetmenin en önemli filmlerinden biri. Yönetmeni henüz tanımayanlar için de bir Lynch’e başlangıç filmi olarak kabul edilebilir.

Suç, Dram, Gizem

Blue Velvet
Mavi Kadife (1986) 7.8
Y: David Lynch
O: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dern
T: Suç, Dram, Gizem