D.W. Griffith Filmleri İzle

The Birth of a NationBir Ulusun Doğuşu (1915)

The Birth of a Nation - Bir Ulusun Doğuşu (1915)

Film, bir iç savaş sürecinde yaşanan olaylara ve dönüşümlere ışık tutmaktadır. Amerikan İç Savaşı ile ülke başta sona kavrulmaktadır. Ölümler, kayıplar, acılar diz boyudur. Savaş bittiğinde ise yeniden yapılanma zamanıdır. Bu süreçte kölelik yasaklanır. Başkan Lincoln’ün suikastiyle, yeni oluşan güven ortamı yerini kaos ve anarşiye bırakır. Beyaz çiftlik sahipleri türlü çetelerin saldırılarına uğrarlar güneyde. Polis ile güçlerini birleştiren siyahlar ve melezler beyazları taciz eder. Asayiş için bir çare olarak Klan kurulur. Haçlı şövalyelerini andıran giysileriyle Ku-Klux-Klan üyeleri gecelerin hakimidir artık. Devletin sağlayamadığı adaleti getirecek olanlar onlardır.

Dram, Tarih, Romantik

The Birth of a Nation
Bir Ulusun Doğuşu (1915) 6.9
Y: D.W. Griffith
O: Lillian Gish, Mae Marsh, Henry B. Walthall, Miriam Cooper
T: Dram, Tarih, Romantik
Intolerance: Love's Struggle Throughout the AgesHoşgörüsüzlük (1916)

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages - Hoşgörüsüzlük (1916)

D.W. Griffith'ten çekildiği zamanının çok çok üstünde bir anlayışla gerçekleştirilen filmde 4 ayrı zamanda geçen 4 trajik hoşgörüsüzlük hikayesi anlatılmakta. Öykülerden biri eski Babil'de işgal sırasında şehir düşmeden önce yüksek rahiplerin yargıladığı bir köylü kızının hikayesini anlatıyor. İkinci öyküde İsa'nın çarmıha gerilişi ve kurtarmaya çalıştığı halkının hoşgörüsüzlüğü, üçüncü hikayede 1572 yılının Paris'inde St. Bartholomew katliamı sırasında iki gencin evlenme hazırlıkları ve en son hikayede de modern Amerika'da genç bir annenin yargılanışı anlatılmakta. D.W. Griffith'in bu filmde başardığı en önemli şey bu dört öyküyü paralel kurguda ve etkileyici geçişlerle anlatıyor olması… Kesinlikle büyük bir klasik.

Dram, Tarih

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
Hoşgörüsüzlük (1916) 8
Y: D.W. Griffith
O: Lillian Gish, Spottiswoode Aitken, Mary Alden, Frank Bennett
T: Dram, Tarih
Orphans of the StormFırtına Çocukları (1921)

Orphans of the Storm - Fırtına Çocukları (1921)

D.W. Griffith’in geniş kapsamlı tarihsel melodramlarının sonuncusu olan Orphans of the Storm (İki Yetime/Fırtına Çocukları), Fransız Devrimi’nin kargaşasına yakalanan iki küçük kızın hikâyesini anlatıyor. Lillian ve Dorothy Gish’in canlandırdığı Henriette ve Louise Girard, henüz iki bebekken, Henriette’in fakir düşen babasının kızını bir kilisede terk etmeyi düşünürken Louise’i bulması ve acıma duygusuyla iki kızı da büyütmek için evine götürmesi sonucunda ‘kardeş’ olur. Anne ve babaları vebadan ölünce, ne yazık ki küçük yaşta öksüz kalırlar. Louise hastalıktan kör olur, bunun üzerine kızlar tedavi için Paris’in yolunu tutar. Orada birbirlerinden ayrı düşerler. Kötü kalpli bir aristokratın yardımcılarının kaçırdığı Henriette’e, yakışıklı bir asilzade olan Vaudrey (Joseph Schildkraut) yardım elini uzatır. Seine Nehri’ne düşen Louise’i, kibar bir genç adam kurtarıp evine götürür; ancak adamın zalim ağabeyi onu işe koşar. Birbirini izleyen maceralar arasında, Bastille’de hapse düşüp Terör Dönemi’nde ölüme mahkûm edilmek; ve filmin en ateşli anlarından birinde, bu şekilde kan dökmeye bir son vermek gerektiğini savunan bir söylev çeken siyaset adamı Danton (Monte Blue) tarafından giyotinden kurtarılmak da var.Her ne kadar önceki on yılda başarı kazanan bir tiyatro oyunundan uyarlanmış olsa da Griffith senaryoyu çekim esnasında yazmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan güçlüklere rağmen Orphans of the Storm, Gish kardeşlerin kariyerlerinin belki de en iyi performansıyla, güzel bir sahneleme ve oyunculuk şaheseri.

Dram, Tarih

Orphans of the Storm
Fırtına Çocukları (1921) 8
Y: D.W. Griffith
O: Lillian Gish, Dorothy Gish, Joseph Schildkraut, Frank Losee
T: Dram, Tarih