Charles Chaplin Filmleri İzle

The Chaplin Revue (1959)

The Chaplin Revue (1959)

Üç Chaplin sessiz komedisi "A Dog's Life", "Shoulder Arms", ve "The Pilgrim" bir araya getirilerek oluşturulmuş bir komedi..

Komedi

The Chaplin Revue (1959) 7.9
Y: Charles Chaplin
O: Charles Chaplin, Albert Austin, Henry Bergman, Syd Chaplin
T: Komedi
The Great DictatorBüyük Diktatör (1940)

The Great Dictator - Büyük Diktatör (1940)

Fakir ama iyi niyetli Yahudi bir berber, bir gün bir karışıklık sonucunda diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılır. Bu büyük karışıklık sonucunda halk karşısında yaptığı konuşma ise herkesin hayatına dair birçok şeyin değişmesine yol açacaktır.Charlie Chaplin’in her zamanki derin ironisiyle faşizmi ve faşist toplum yapısını sert bir biçimde eleştirdiği The Great Dictator, aynı zamanda büyük ustanın ilk sesli filmi. Filmin aynı zamanda en iyi film ve erkek oyuncu dalları da dahil olmak üzere tam beş dalda Oscar adaylığı bulunuyor.

Komedi, Dram, Savaş

The Great Dictator
Büyük Diktatör (1940) 8.5
Y: Charles Chaplin
O: Charles Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell
T: Komedi, Dram, Savaş
City LightsŞehir Işıkları (1931)

City Lights - Şehir Işıkları (1931)

Kör bir çiçekçiye aşık olan ve sokaklarda yaşayan iyi niyetli bir serseri, kıza kendisini varlıklı biri olarak tanıtır. Bir milyonerin hayatını kurtarmıştır ve onun kendisine yardım edeceğine güvenmektedir. Adamı ziyaret edip sevdiği kızın gözlerini ameliyat ettirebilecek kadar para ödünç alabileceğini düşünür. Ama zengin insanlar aslında ikiyüzlü bir yaşam sürmektedirler. Çoğu eleştirmene göre bu film Charlie Chaplin’in başyapıtı. Sesli sinemanın yeni yayılmaya başladığı bir dönemde, bu devrimi reddederek yine sessiz çektiği filminde, neredeyse tüm becerilerini konuşturuyor Chaplin.

Komedi, Dram, Romantik

City Lights
Şehir Işıkları (1931) 8.6
Y: Charles Chaplin
O: Virginia Cherrill, Florence Lee, Harry Myers, Al Ernest Garcia
T: Komedi, Dram, Romantik
The KidYumurcak (1921)

The Kid - Yumurcak (1921)

Edna doğum yaptıktan sonra kocası tarafından terk edilir. Bir başına kalan kadın bebeğine bakabilecek gücü kendisinde bulamaz ve çocuğu sokağa bırakır. Tesadüf eseri çocuğa rastlayan sempatik ve sevecen Charlie'nin yumuşak kalbi el vermez, kimsesiz bebeği yanına alır. Birlikte beş yol boyunca son derece mutlu zamanlar yaşayan ikilinin arasında kopması zor bir bağ oluşmuştur. Ta ki hastalanan küçük Jack, Charlie tarafından doktora götürülene kadar... Aralarında biyolojik bir baba-oğul ilişkisi olmadığını anlayan doktor ikiliyi birbirinden ayırır. Ancak bu sıcak dostluk önemli olanın biyolojik bağ olmadığını kanıtlar niteliktedir. Bir şekilde tüm zorlukları aşacak olan ikiliyi güzel günler beklemektedir. Sinemayı sinema yapan isimlerin başında gelen Charlie Chaplin tarafından yönetilen yapıt, mizahla örtülü bir dram olsa da gülen gözlü Chaplin'in izleyenine neşe ve umut aşıladığı filmlerinden biri.

Komedi, Dram, Aile

The Kid
Yumurcak (1921) 8.4
Y: Charles Chaplin
O: Carl Miller, Edna Purviance, Jackie Coogan, Charles Chaplin
T: Komedi, Dram, Aile
The Gold RushAltına Hücum (1925)

The Gold Rush - Altına Hücum (1925)

Altın aramak için Klondike altın madenleri bölgesine giden ‘The Tramp’, burada çeşitli insanlık dramıyla ve zorluklarla karşılaşır. Kötü hava koşulları nedeniyle bir kulübede başka bir altın arayıcısı ve kaçak bir mahkumla yolları kesişen Şarlo kısa zamanda trajik olaylara şahit olur. Bu esnada insanoğlunun hırslı ve maddi yönlerini hayretle keşfeden Şarlo, sonunda altın madenleri bölgesine eriştiğinde artık bir maden işçisi olmak istemediğine karar verir. Fakat macera bununla sınırlı değildir. Efsanevi sanat adamı Charlie Chaplin’in en önemli filmlerinde başı çeken yapıt, Chaplin’in kendisinin de en çok değer verdiği filmi olarak bilinir.

Macera, Komedi, Dram

The Gold Rush
Altına Hücum (1925) 8.3
Y: Charles Chaplin
O: Charles Chaplin, Mack Swain, Tom Murray, Henry Bergman
T: Macera, Komedi, Dram
Modern TimesModern Zamanlar (1936)

Modern Times - Modern Zamanlar (1936)

1929 yılında tüm dünyada baş gösteren global ekonomik krizi döneminin atmosferini tüm çıplaklığıyla yansıtan Charlie Chaplin filmi, döneminin sosyal ve ekonomik konumu üzerine gerçekçi yorumlar getirir. Bir fabrikada sıkı bir mesaiyle çalışan Şarlo’nun, bu tempoya ayak uyduramaması, beraberinde türlü yanlış anlaşılmalarla akıl sağlının yerinde olmadığına karar verilip hastaneye yatırılması gibi trajideleri konu alır. Hastaneden çıkan Şarlo, bu kez amaçsızca elinde salladığı kırmızı bayrak yüzünden komünist zannedilerek hapse atılır. Her haliyle kara komedi ve esaslı bir eleştiri niteliği taşıyan filmde Şarlo’nun hayatını değiştiren şey ise kimsesiz bir kızla yollarının kesişmesi olur.

Komedi, Dram

Modern Times
Modern Zamanlar (1936) 8.6
Y: Charles Chaplin
O: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman, Tiny Sandford
T: Komedi, Dram