Carol Reed Filmleri İzle

TrapezeTrapez (1956)

Trapeze - Trapez (1956)

Sirkin en büyük gösterisi olan üçlü saltoyu denerken düşüp sakatlanan Mike Ribble artık Paris`te bir sirkte trapez iplerinin kontrolü gibi basit işler yapmaktadır. Bir gün şehre genç bir delikanlı gelir ve Mike`a trapezci olduğunu, kendisinden öğrenecekleri ile kendisiyle birlikte sirkte tarapez gösterisi yapmak istediğini söyler… Max Catto’nun The Killing Frost isimli kitabından yola çıkılarak çekilen film, sirkte geçen çok gerçekçi bir yaşam kesiti denilebilir. Yetenekle birlikte çok çalışmanın getirdiği başarıyı,akıllı ve hırslı bir kadının neler yapabileceğini ve aşkın insanları nasıl değiştirdiğini görüyoruz…

Dram, Romantik

Trapeze
Trapez (1956) 6.8
Y: Carol Reed
O: Burt Lancaster, Tony Curtis, Gina Lollobrigida, Katy Jurado
T: Dram, Romantik
The Agony and the EcstasyAcı ve İlham (1965)

The Agony and the Ecstasy - Acı ve İlham (1965)

1503 yılında Katolik Kilisesi'nin başına geçen Papa II. Julius (Rex Harrison) bir yandan diğer İtalyan şehir devletleri ve komşu ülke Fransa'yla savaşırken, diğer yandan da bilim adamlarının ve sanatçıların koruyuculuğunu yapıyordu. Bu ihtiraslı ve savaşçı lider ordusuyla Roma'ya geldiğinde birçok sanatçıyı etrafında toplayarak bazı yeni mimari ve sanat eserlerinin yapımı için emirler verir. Bu arada devrin ünlü heykeltraşı Michelangelo’yu (Charlton Heston) da Sistine Şapeli’nin tavanına görkemli bir dinî fresk yapması için görevlendirir. Ancak ünlü heykeltraş resim yapmaktan pek hoşlanmamaktadır ve bu istek karşısında sürekli ayak diretir, hatta bu görevi kabul etmemek için İstanbul'a gidip Osmanlı Sultanı için Haliç Köprüsü projesinde çalışmayı düşünür, üstelik bu iş için Sultan'dan kaparo bile alır. Ancak Papa'nın baskısı ile Şapelin tavanını resimleme işine başlayan Michelangelo, hem Papa'yla hem de Papa'nın baş mimarı Donato Bramante (Harry Andrews) ile sık sık fikir ayrılığına düşer.

Dram, Tarih

The Agony and the Ecstasy
Acı ve İlham (1965) 7.2
Y: Carol Reed
O: Charlton Heston, Rex Harrison, Diane Cilento, Harry Andrews
T: Dram, Tarih
Oliver! (1968)

Oliver! (1968)

Küçük Oliver, tacize maruz kaldığı yetimhaneden bir şekilde kaçmayı başarmıştır. Yeni hayatına başladığında, birçok farklı ve ilginç karakterdeki insanla tanışmış; bu sayede yolculuğu bir maceraya dönüşmüştür. Bu sırada bir mentor tarafından yankesicilik yapmak üzere yetiştirilen bir grup çocukla tanışması, hayatının dönüm noktalarından birine doğurur. Tüm bu karmaşaların ortasında Oliver özlemini çektiği tek şeye, gerçek bir aileye kavuşabilecek midir? Charles Dickens’ın Oliver Twist adlı, yetimhaneden kaçan bir çocuğun hayatının anlatıldığı romanından uyarlanan film; müzikleri, senaryosu ve şarkı sözleri Lionel Bart’a ait bir İngiliz müzikalidir.

Dram, Aile, Müzikal

Oliver! (1968) 7.5
Y: Carol Reed
O: Ron Moody, Shani Wallis, Oliver Reed, Harry Secombe
T: Dram, Aile, Müzikal
Odd Man Out (1947)

Odd Man Out (1947)

Johnny McQueen (James Mason) ve çetesi uzunca bir zamandan beri Kathleen ve annesinin yanında saklanmaktadır.Yaklaşık 6 aydır bir fabrika soygunu üzerinde planlar yapmaktadır.Her bir ayrıntı gözden geçirilir ve soygun işine başlanacaktır ancak arkadaşları Johnny'nin bu işe hazır olmadığını düşünmektedirler. Çünkü Johnny ara sıra halisünasyon görmektedir ve bazen bu durumdan dolayı bilinç kaybı yaşamaktadır.Arkadaşlarının tüm ısrarlarına rağmen Johnny çetesinin başında fabrika soygunu işine girer.Paraları alıp kaçarken Johnny yaşadığı bilinç kaybı yüzünden arkadaşlarından geride kalır bu esnada istemeyerek de olsa bir güvenlik görevlisini öldürür ancak kendisi de ağır yaralanır.Arkadaşları arabaya binmesine yardım ederken onu düşürürler ama kaçmaktan ve Johnny'i de geride bırakmaktan başka çareleri kalmamıştır.Johnny bir şekilde yaralı halde iken bir barakada izini kaybettirir.Adamları onu bulmak için her yolu denemektedirler ama tüm polis departmanı peşlerindedir.

Suç, Dram, Kara-Film

Odd Man Out (1947) 7.8
Y: Carol Reed
O: James Mason, Robert Newton, Cyril Cusack, F.J. McCormick
T: Suç, Dram, Kara-Film
Our Man in HavanaHavana'daki Adamımız (1959)

Our Man in Havana - Havana'daki Adamımız (1959)

1959'da Graham Green'in romanından sinemaya uyarlanan "Our Man in Havana"da (Havana'daki Adamımız), bir elektrikli süpürge satıcısının, İngiltere için çalışan bir casus oluşunun komik öyküsünde rol aldı Guiness.. Eleştirmenler bu filmi çok önemli bulmaz.. Ama Alec Guiness'in en çarpıcı oyunlarından biri..

Komedi, Suç, Dram

Our Man in Havana
Havana'daki Adamımız (1959) 7.3
Y: Carol Reed
O: Alec Guinness, Burl Ives, Maureen O'Hara, Ernie Kovacs
T: Komedi, Suç, Dram
The Fallen IdolMasum Kadın (1948)

The Fallen Idol - Masum Kadın (1948)

Babası Londra büyükelçisi olan küçük Phillipe, ailesinin sürekli meşgul olması nedeniyle zamanını çoğunu babasının kahyası Baines'ın yanında geçirir. Onun gözünde dünyanın en güvenilir insanı olan Baines, uzun zaman önce Phillipe'in idolü haline gelmiştir. Baines ise ruhsuz bir evliliğin pençesindedir ve bir gün gerçekten aşık olabilmenin hayallerini kurmaktadır. Bir gün kıskançlık nedeniyle tartıştıkları sırada Baines'ın karısı merdivenlerden düşer, polislere göre olayın en büyük şüphelisi Baines'tır. Olay anını gördüğünü ifade eden Phillipe, kahramanını bu suçlamadan kurtarabilmek için ifade vermeye gider. Ancak iyi niyeti, işleri daha da karıştıracaktır.

Dram, Gizem, Gerilim

The Fallen Idol
Masum Kadın (1948) 7.9
Y: Carol Reed
O: Ralph Richardson, Michèle Morgan, Sonia Dresdel, Bobby Henrey
T: Dram, Gizem, Gerilim