Andrzej Wajda Filmleri İzle

PokolenieBir Kuşak (1955)

Pokolenie - Bir Kuşak (1955)

Nazi işgalindeki Polonya'yı anlatan film, yönetmen Andrzej Wajda'nın Savaş Üçlemesi'nin ilki.

Dram, Savaş

Pokolenie
Bir Kuşak (1955) 7.2
Y: Andrzej Wajda
O: Tadeusz Lomnicki,Urszula Modrzynska,Tadeusz Janczar
T: Dram, Savaş
PowidokiArdıl Görüntü (2016)

Powidoki - Ardıl Görüntü (2016)

Polonya’nın Oscar adayı Ardıl Görüntü, komünist rejimin toplumsal hafızadan silmeye çalıştığı "çağdaş resim sanatının mesihi" Wladyslaw Strzeminski’nin hayatından bir kesiti anlatıyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında Strzeminski, Komünist Parti baskısına boyun eğmeyi reddedince öğrencilerinin desteğine rağmen sefalete sürüklenir. Wajda’ya göre Ardıl Görüntü, "eğilmeyen, kararlarının arkasında duran, kendini tamamen sanata adamış bir adamın portresi.

Biografi, Dram, Tarih

Powidoki
Ardıl Görüntü (2016) 7.1
Y: Andrzej Wajda
O: Boguslaw Linda,Aleksandra Justa,Bronislawa Zamachowska
T: Biografi, Dram, Tarih
KatynKatyn Katliamı (2007)

Katyn - Katyn Katliamı (2007)

2.Dünya Savaşı'nın hemen başlarında yer alan bir katliam, Müttefikler arasındaki politik dayanışma gereğince pek fazla gün ışığına çıkartılmamış ve Nüremberg Mahkemeleri sırasında bile suç (nedense!) Nazilerin üstüne yıkılmaya çalışılmıştır.Bu katliam, SSCB'nin NKVD örgütü tarafından Polonyalı asker ve sivillere karşı yapılmış ve Katyn Ormanı Katliamı adıyla anılmaktadır.1939 Eylül'ünde Polonya'yı işgal eden Almanya, Molotof-Ribbentrop Paktı gereği, Polonya'nın doğusunu da Kızılordu'nun işgal etmesine ses çıkarmamıştı. En az Naziler kadar gaddar olan Sovyet Yönetimi, Polonyalı 18 bin subay,230 bin asker ve 12 bin polisi tutsak olarak almış ve Ekim ayının sonunda bu tutsakları Kozielsk, Starobielsk ve Ostashkovo kamplarına nakletmişti.5 Mart 1940'ta Beria'nın önerisi ve Stalin'in de onayıyla bu tutsakların 15 bininin öldürülmesine karar verildi.NKVD tarafından 1940 yılının Nisan-Mayıs aylarında işlenen bu cinayetler, Almanların SSCB ile savaşa girip Kızılordu'nun doğu Polonya topraklarını boşaltmasıyla 1943'te ortaya çıktı. Almanlar ilk etapta Smolensk yakınlarındaki Katyn Ormanında katmanlar halinde bir toplu mezar buldular. Yaklaşık 4500 subaya ait olan bu toplu mezarı filme alıp propoganda malzemesi yaptılar. Amaç,İngiliz ve Amerikalıları etkileyip,SSCB'yi Müttefiklerin arasından ayırmaya çalışmaktı. Fakat hem Amerikalılar, hem de İngilizler bu katliamı görmezden geldiler.Diğer üç kampta da infazlar yapıldı.Bunların çoğu profesör, doktor, mühendis, avukat, gazeteci, öğretmen, bilim adamı gibi sivil Polonyalı aydınlardı. Polonya halkının en eğitimli kesimini oluşturan yaklaşık 22 bin savaş esiri, kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömüldüler.Savaştan sonra Katyn'de ve diğer kamplarda olanlar hakkında bahsetmek, Polonya'da uzun süre imkansızdı. Ölenlerin ailelerinin sembolik mezarlarda mum yakmalarına bile izin verilmiyordu.Sovyet yönetimi bu katliamı uzun yıllar boyunca inkar etti. Ancak 1990'da Gorbaçov bu katliamın SSCB döneminde Stalin'in emriyle yapıldığını kabul etti. Ekim 1992'de de Yeltsin, dönemin Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa'ya katliam ile ilgili olan ve Stalin tarafından imzalanmış belgeleri teslim etti.Babası da katliamın kurbanlarından biri olan Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda, 2007 yılında bu katliamın filmini yapmış. "Kaytn" adlı filmi henüz izlemedim ancak resmi sitesine göz atabildim. Dokunaklı bir yapısı olduğu hemen göze çarpıyor. Yukarıdaki bilgilerin çoğunu da zaten bu sitenin Historial Background bölümünden aldım.Bu olayın beni en çok etkileyen tarafı, SSCB'nin yaptığı bu katliamlardan haberdar olan, insan hakları savunucusu ABD ve İngilizlerin olaya kayıtsız kalmaları,hatta üzerini kapatma gayretleridir.Kaynak: e-tarih.org

Dram, Tarih, Savaş

Katyn
Katyn Katliamı (2007) 7
Y: Andrzej Wajda
O: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Zmijewski, Danuta Stenka
T: Dram, Tarih, Savaş
Ashes and DiamondsKüller ve Elmaslar (1958)

Ashes and Diamonds - Küller ve Elmaslar (1958)

Filmde, Polonya'da Nazi işgalcilere karşı bir zamanlar zorunlu olarak işbirliği yapmış olan Milliyetçi güçlerin ve Komünistlerin aralarındaki bu ittifakın artık çatırdamaya başladığı 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde, taşralı Milliyetçi bir militan olan Maciek (Zbigniew Cybulski) etkili bir Komünist lideri öldürmekle görevlendirilir. Görevi sırasında kaldığı otelde hayata dair farklı şeyler hissetmeye başlar, bir seçim yapıp sonuçlarına da katlanmak zorunda kalacaktır.

Dram, Savaş

Ashes and Diamonds
Küller ve Elmaslar (1958) 7.9
Y: Andrzej Wajda
O: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyzewska, Waclaw Zastrzezynski, Adam Pawlikowski
T: Dram, Savaş