Akira Kurosawa Filmleri İzle

Sanjuro (1962)

Sanjuro (1962)

Belediyenin en yüksek mevkisinde bulunan bir valinin kaçırılmasıyla başlayan hikayede, valinin yeğeni olan Iori yanındaki 8 samuray ile amcasını kurtarmaya çalışır. Sonradan kendilerine yardımcı olacak Sanjuro'ya bazen güvenmeseler de başka çareleri yoktur çünkü Sanjuro'da kendilerinden olmayan bir liderlik ve kabiliyet vardır. Ayrıca Sanjuro alışıla bildik samuraylardan farklı olarak davranışları ve konuşması ve içtenliğiyle gönüllerde taht kuruyor. Sanjuro'da kıvrak zekası ve gücüyle birlikte 10 samuray macera peşinden koşar.

Aksiyon, Dram, Gerilim

Sanjuro (1962) 8.2
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Keiju Kobayashi, Yûzô Kayama
T: Aksiyon, Dram, Gerilim
IkiruYaşamak (1952)

Ikiru - Yaşamak (1952)

Kanji Watanabe, yıllardır aynı sıkıcı işte çalışan, hayatından hiçbir beklentisi olmayan, sıradan bir adamdır. Etrafında onu umursarmış gibi görünen bir oğlu bir de üvey kızı vardır. Karısı ise bu dünyadan ayrılmıştır. Bir süre sonra Kanji, kanser olduğunu öğrenir. Bu, uzun zamandır hiçbir şeyin değişmediği hayatında, taze bir yeniliktir. Kanji, bugüne kadar hiç sorgulamadığı hayatının onun için ne anlama geldiğini sorgulamaya başlayacaktır.Japonya sinemasının çıkardığı en büyük isimlerden biri olan Akira Kurosawa’nın ustalık dönemi yapıtlarından biri olan İkiru, usta yönetmenin dünya sinemasında yaptığı atılımı hızlandırmıştı.

Dram

Ikiru
Yaşamak (1952) 8.4
Y: Akira Kurosawa
O: Takashi Shimura, Shin'ichi Himori, Haruo Tanaka, Minoru Chiaki
T: Dram
The Hidden FortressGizli Kale (1958)

The Hidden Fortress - Gizli Kale (1958)

Ortaçağ Japonyasında geçen filmde Derebeyliği lordu Yamana’nın, komşusu Akizuki’yi bozguna uğratmasıyla, Akizuki’nin mirasçısı olan prenses Yukihime hayatta kalarak samuray Rokurota ile birlikte bir kaleye saklanır. Prensesin kabilesine ait 170 pound altın külçeden oluşan savaş servetini alıp Akizukis’in arkadaşı Hayakawa’nın elinde olan komşu vilayetine kaçabileceğini düşünen Yamana altınları sahibiyle beraber yakalama emri verir. Bu olurken altın Tahei ve Matashichi adlı iki düşük rütbeli samuray tarafından topraktan çıkartılır fakat onların bu sevinci Rokurota’ın kızgınlıkla patlamasıyla erken sona erer.

Macera, Dram

The Hidden Fortress
Gizli Kale (1958) 8.1
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Minoru Chiaki, Kamatari Fujiwara, Susumu Fujita
T: Macera, Dram
Red BeardKızıl Sakal (1965)

Red Beard - Kızıl Sakal (1965)

Dram

Red Beard
Kızıl Sakal (1965) 8.3
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Yûzô Kayama, Tsutomu Yamazaki, Reiko Dan
T: Dram
Drunken AngelSarhoş Melek (1948)

Drunken Angel - Sarhoş Melek (1948)

Rakip suçlu ile bir savaştan sonra, kısa bir zaman gangster Japonya'da savaş sonrası alkollü bir doktor tarafından tedavi edilir. Doktor tanısı gangster tüberküloz, ve ona yönelik tedaviye başlamak zorundadır.. İki mafya patronu hapishaneden salıverilen ve çetesi bir kez daha ele geçirmek için çalışır kadar huzursuz bir dostluğun tadını çıkarın. Bundan rahatsız olan genç adam, çete lideri olarak onun durumunu kaybeder ve dışlanmış olur ve sonunda ölümüne bir savaş eski patronu karşı karşıya.

Suç, Dram, Gerilim

Drunken Angel
Sarhoş Melek (1948) 7.8
Y: Akira Kurosawa
O: Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Reizaburô Yamamoto, Michiyo Kogure
T: Suç, Dram, Gerilim
DreamsDüşler (1990)

Dreams - Düşler (1990)

"Düşler" farklı hikayelerin anlatıldığı, birbirinden bağımsız sekiz kısa filmden oluşuyor... "Sunshine Through The Rain", ailesi tarafından dışarı çıkması yasaklanan bir çocuğun, toplum tarafından kutsal sayılan bir günde yaşadıklarını anlatıyor... "The Peach Orchard", insanoğlunun doğaya müdahelesinin yol açtığı sonuçları vurgularken, "The Blizzard"la bir dağda mahsur kalan insanların dramını perdeye yansıtıyor... "The Tunnel", ölümlerinden sorumlu olduğu ölü askerleri bir tünel çıkışında gören adamın dramını anlatıyor... "Crows", ünlü ressam Vincent Van Gogh'un yaşadığı bölgeye ve sanatına dair bir çalışma. Güneşli bir yaz gününde yaşananları "Village of the Watermills" ile anlatan Kurosawa, son iki bölümde ("Mount Fuji in Red" ve "The Weeping Demon") nükleer tehlikenin insanlık üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Dram, Fantastik

Dreams
Düşler (1990) 7.8
Y: Akira Kurosawa, Ishirô Honda
O: Akira Terao, Mitsuko Baishô, Toshie Negishi, Mieko Harada
T: Dram, Fantastik
Yojimbo (1961)

Yojimbo (1961)

Gezgin bir samurayın yolu küçük bir kasabaya düşer. Bu küçük kasaba iki azılı çete tarafından yönetilmekte ve iki tarafın arasındaki güç gösterileri ve üste çıkma savaşlarıyla bölünmektedir. Samuray bu karışıklığın içerisine düştüğünde, geç olmadan kasabayı terk etmesinin iyi olacağı uyarılarına rağmen geri adım atmaz. Parlak zekasını kullanarak iki düşman tarafı birbirine düşürüp böylece iki grubun da yok olmasını sağlamak için zekice bir plan tasarlar. Uzakdoğu sinemasının yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan, dünya sinemasına Seven Samurai, Rashomon ve Ran gibi başyapıtlar armağan eden Akira Kurosawa’nın yazıp yönettiği film, western türünün Uzakdoğu kültürüyle harmanlandığı bir başyapıt niteliğindedir.

Dram

Yojimbo (1961) 8.4
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Yôko Tsukasa, Isuzu Yamada
T: Dram
The Bad Sleep WellAhmaklar Barış İçinde Uyuyor (1960)

The Bad Sleep Well - Ahmaklar Barış İçinde Uyuyor (1960)

Kin dolu genç, babasının intiharının arkasında yatanları araştırmak için yozlaşmış bir fabrika yöneticisinin kızıyla evlenir. Film kısaca Japonyadaki devlet dairelerinde meydana gelen rüşvet olayları ve bunun sonucunda babasını kaybeden Sai adlı gencin iyi planlanmış intikamını anlatıyor…

Suç, Dram, Gerilim

The Bad Sleep Well
Ahmaklar Barış İçinde Uyuyor (1960) 8.1
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Masayuki Mori, Kyôko Kagawa, Tatsuya Mihashi
T: Suç, Dram, Gerilim
High and LowYüksek ve Alçak (1963)

High and Low - Yüksek ve Alçak (1963)

Varlıklı bir yönetici olan Kingo Gondo, National Shoes isimli bir ayakkabı firmasıyla ilgili son derece önemli bir işi bağlama sürecindedir. Eğer bu projede başarılı olursa şu anki halinden çok daha zengin olacak, bir hayli prestij kazanacaktır. Bu hayale kavuşmak için kusursuz bir plan hazırlayan Gondo planını gerçekleştirmek üzereyken telefon çalar. Telefondaki ses Gondo'ya oğlunun kaçırıldığını, serbest bırakılabilmesi için ise gerekli fidyeyi ödemesi gerektiğini söyler. Proje için ayırdığı parayı gözden çıkaran adam, bu esnada oğlunun eve gelişiyle oldukça şaşırır. Ortada bir yanlış anlaşılma olduğu sonradan anlaşılır; kaçırılan çocuk Gondo'nun şoförünün oğludur. Şimdi Gondo ahlak ve hırsları arasındaki ince çizgidedir. Şoförünün oğlunu kurtaracak mıdır? Tengoku to jigoku izle

Suç, Dram, Gizem

High and Low
Yüksek ve Alçak (1963) 8.4
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Kyôko Kagawa, Tatsuya Mihashi
T: Suç, Dram, Gizem