Sovyetler Birliği Filmleri İzle

Stalker (1979)

Stalker (1979)

Uzak bir gelecekte, bambaşka bir yaşam düzeni içerisinde, ismi olmayan bir ülkedeyiz. Dünyaya düşen dev göktaşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşmuştur. Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. İçeride yaşayan 'güç' insan zihni tarafından hayal edilmesi mümkün olmayacak güçteki bir varlıktır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur Stalker'lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. Kahramanımız Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilimadamına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir...

Dram, Bilim-Kurgu

Stalker (1979) 8.2
Y: Andrei Tarkovsky
O: Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn, Nikolay Grinko
T: Dram, Bilim-Kurgu
StrikeGrev (1925)

Strike - Grev (1925)

sergei m eisenstein'in 1924 yapımı ilk uzun metraj filmi. yönetmenin uzun süre çarpıcı kurgu tekniğini inceledikten sonra teori sağlamlaştırmak için çektiği filmlerin ilkidir. bireysel anlatım yerine toplumun ana kahraman olmasını savunan 'eisenstein kurgu kuramı' da bu filmle hayat bulup, bu konuda tarihte bir ilke imza atmıştır."Örgüt, işçi sınıfının her şeyidir. Kitle örgütleri olmaksızın, proletarya bir hiçtir. Örgütlenme, eylem birliğidir; akıllı müdahaledir." (Lenin, 1907)Filmin giriş vakayinamesiydi bu sözler. Bir 'Sessiz Sinema' örneğidir Stachka (Grev) ve Sergei Eisenstein'ın da filmografisindeki ilk uzun metrajlı çalışmayı oluşturur.Çarlık döneminde geçen ve propogatif bir çalışma olan filmimiz, greve giden fabrika işçileri ilâ maruz kaldıkları olaylar özelinden; mevcut rejimin halk karşıtı, mezalim, despot yüzünü açıkça (ve fazla ajitatif/sert şekilde) gözler önüne serme amacı taşır. Tabii asıl gaye emekçi kitleyi ve halkı sinema kanalıyla uyandırmak, bilinçlendirmek.Grev hakkı, Sanayi Devrimi sonrası proletaryanın edinimlerinden bir tanesi olup, nice canlara mal olan uzun ve çetin savaşımlar sonucu 'kazanılmıştır'. [od]

Dram

Strike
Grev (1925) 7.7
Y: Sergei M. Eisenstein
O: Maksim Shtraukh, Grigori Aleksandrov, Mikhail Gomorov, I. Ivanov
T: Dram
Ballad of a SoldierAskerin Türküsü (1959)

Ballad of a Soldier - Askerin Türküsü (1959)

During World War II, 19 year old soldier Alyosha gets a medal as a reward for a heroic act at the front. Instead of this medal he asks for a few days leave to visit his mother and repair the roof of their home. On the train eastwards he meets Shura who is on her way to her aunt. In those few days traveling together they fall in love.

Dram, Romantik, Savaş

Ballad of a Soldier
Askerin Türküsü (1959) 8
Y: Grigoriy Chukhray
O: Vladimir Ivashov, Zhanna Prokhorenko, Antonina Maksimova, Nikolay Kryuchkov
T: Dram, Romantik, Savaş
The AscentTırmanış (1977)

The Ascent - Tırmanış (1977)

İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen hikayede iki Sovyet partizanı olan Sotnikov ve Rybak, yemek bulmak için Belarus'un bir kasabasına giderler. Birliklerine geri dönerken Alman devriyesi tarafından yakalanırlar ve bir şekilde kaçmayı başarırlar. Ancak Sotnikov ayağından vurulduğu için yola devam edemeyince Rybak bulduğu ilk evde gizlenmeyi başarır. Üç çocuklu bir anne olan Demchikha'nın evinde bir süreliğine saklanmayı başarsa da sonunda Almanlar tarafından yakalanırlar. Bir toplama kampına götürülen Rybak ve Demchikha'yı zor günler beklemektedir.

Dram, Savaş

The Ascent
Tırmanış (1977) 8.3
Y: Larisa Shepitko
O: Boris Plotnikov, Vladimir Gostyukhin, Sergey Yakovlev, Lyudmila Polyakova
T: Dram, Savaş
SunflowerGüneş Çiçekleri (1970)

Sunflower - Güneş Çiçekleri (1970)

İkinci Dünya savaşı sırasında Giovanna (Sophia Loren) ve Antonio (Marcello Mastroianni),Milano'nun kırsal kesiminde büyük bir aşk yaşamaktadırlar..Ancak asker olan Antonio'nun cepheye gitme vakti gelmiştir.Giovanna sevgilisinin cepheye gitmesini geciktirmek için evlenmelerini teklif eder,evliliğe karşı olan Antonio,önceleri istemesede sonradan evlenmeyi kabul eder ve evlenirler,12 günlük balayları sırasında aşkları daha da büyür,ama sonradan cepheye gitmemek için yaptıkları deli numarası tutmaz ve Antonio Rus cephesine savaşa gönderilir ve Giovanna ondan uzun süre haber alamaz,Film Antonio'nun öldüğüne inanmayan Giovanna'nın onu aramada gösterdiği inanılmaz çabayı,Kayınvalidesini teselli çabalarını anlatır..Büyük yönetmen Vittoria De Sica'nın şiirsel anlatımı,Henry Mancininin Oskar adayı müziği ve o dönem yönetmenlerinin filmlerinde sıradan insanları oynatma çabalarıyla tam bir klasiktir..Filme adını veren Grasoli ise bizdeki tam karşılığı ile Ayçiçeği demektir. Filmde bir Rus kadının izah ettiği üzere Acımasız savaşta ölen Rus halkı,Alman ve İtalyan askerlerinin,hayatlarını kaybettikleri tarlalarda şimdilerde Ayçiçekleri yetişmiştir.Ayçiçekleri olduğu sürece savaşın acımasızlığı ve yıkımı hiç unutulmayacaktır.

Dram,Savaş

Sunflower
Güneş Çiçekleri (1970) 7.4
Y: Vittorio De Sica
O: Sophia Loren,Marcello Mastroianni,Lyudmila Saveleva,Galina Andreeva
T: Dram,Savaş
I Am Cubaben kübayım (1964)

I Am Cuba - ben kübayım (1964)

Mikhail Kalatozov 'un yönettiği, Batista yönetimindeki Küba 'dan devrime doğru ilerleyen süreci anlatan, 1964 Küba Rusya ortak yapımı film. Propaganda amaçlı yapılmış olsa da her Rus eli değmiş propaganda filmi gibi görsel yani politik yanını geride bırakır. 1990'a kadar ABD'de gösterimi yasaklanmış, yasaklanmadığı ülkelere de pek ulaşamamıştır. Bu nedenledir ki dünya sinemasının unutulmuş başyapıtlarından biri olarak görülür.

Dram, Müzik, Savaş

I Am Cuba
ben kübayım (1964) 7.8
Y: Mikhail Kalatozov
O: Sergio Corrieri, Salvador Wood, José Gallardo, Raúl García
T: Dram, Müzik, Savaş
October (Ten Days that Shook the World)Ekim (1928)

October (Ten Days that Shook the World) - Ekim (1928)

Petrogard'da 1917'de monarşinin sona ermesinden sonra yine aynı yılın kasım ayında barışçı hareketlerin artmasıyla yaşanan olaylar belgesel niteliğinde canlandırılıyor. Lenin nisan  ayında dönüyor. Temmuzda önceden planlanmayan bir başkaldırıya ön ayak oluyor ve Lenin'in tutuklanması istenir. Ekimin sonlarına doğru , Bolşevikler 10 gün boyunca dünyayı sallarlar. 

Dram, Tarih

October (Ten Days that Shook the World)
Ekim (1928) 7.6
Y: Grigori Aleksandrov, Sergei M. Eisenstein
O: Nikolay Popov, Vasili Nikandrov, Layaschenko, Chibisov
T: Dram, Tarih
Shadows of Forgotten AncestorsUnutulmuş Ataların Gölgeleri (1965)

Shadows of Forgotten Ancestors - Unutulmuş Ataların Gölgeleri (1965)

Mikhaylo Kotsyubinsky'nin 1912 tarihli eskil aşk, halk hikayesidir. 1964'te Ivan Chendei ve Sergei Parajanov tarafından sinemaya uyarlanmştır. Epizodik yapıdaki bu lirik başyapıt Ivan ve Marickha'nın aşkına, ölümle başlayan çocukluktan ölümle biten gençliğe, ölü doğaya, doğada canlanışa dair bir Karpat ağıtıdır. Babasının katilinin kızına aşık olan bir adamın trajik hikayesini anlatmakta. Rus köy yaşamından kesitler sunan film, yönetmenini de dünyaya tanıtan film olmuştur aynı zamanda.

Dram, Müzik, Romantik

Shadows of Forgotten Ancestors
Unutulmuş Ataların Gölgeleri (1965) 8.1
Y: Sergei Parajanov
O: Ivan Mykolaichuk, Larisa Kadochnikova, Tatyana Bestayeva, Spartak Bagashvili
T: Dram, Müzik, Romantik
The Diamond ArmElmas El (1969)

The Diamond Arm - Elmas El (1969)

Semyon Gorbunkov bir deniz gezintisine çıkmıştır. İstanbul'dayken düşer ve kolunu kırar.

Macera, Komedi, Suç

The Diamond Arm
Elmas El (1969) 8.5
Y: Leonid Gayday
O: Yuriy Nikulin, Nina Grebeshkova, Andrey Mironov, Anatoliy Papanov
T: Macera, Komedi, Suç
A Slave of LoveAsk kölesi (1976)

A Slave of Love - Ask kölesi (1976)

Olga Voznesenskaya sessiz film yıldızıdır. Filmleri o kadar meşhurdur ki yeraltı devrimcilerinin bile dikkatini çeker. O Güney Rusya'da film çekerken, Bolşevikler de gittikçe yaklaşmaktadır Moskova'ya. Her ne kadar evli olsa da, günlerini filmin kameramanı olan Victor Pototsky ile birlikte geçirmektedir. Victor'un kameramanlığı bir örtü gibi kullanarak Beyaz Ordunun katliamlarını, Kızıl Ordunun ise kahramanlıklarını filme çektiği çok geçmeden açığa çıkar: O bir Bolşeviktir. Olga'dan yardımını ister. Olga yüzeysel hayatından uyanacak ve gerçeklerle yüzleşecektir.

Komedi, Dram, Romantik

A Slave of Love
Ask kölesi (1976) 7.4
Y: Nikita Mikhalkov
O: Elena Solovey, Rodion Nahapetov, Aleksandr Kalyagin, Oleg Basilashvili
T: Komedi, Dram, Romantik
Alexander Nevsky (1938)

Alexander Nevsky (1938)

Film 13. Yüzyıl'da Alman Teutonic şövalyeleri ile Novgorod'da yaşayan Ruslar arasındaki savaşı anlatır. Alman şövalyeler Pskov şehrini istila ader ve şehir halkını kılıçtan geçirir. Aleksandr Nevskiy Novgorod'un insanlarını toparlar ve onun liderliğinde Peypus Nehri'nin donmuş yüzünde savaşa tutuşulur. Sayıca üstün olan Novgorodlılar Alman işgalcileri bozguna uğratırlar.

Aksiyon, Dram, Tarih

Alexander Nevsky (1938) 7.7
Y: Sergei M. Eisenstein, Dmitriy Vasilev
O: Nikolai Cherkasov, Nikolai Okhlopkov, Andrei Abrikosov, Dmitriy Orlov
T: Aksiyon, Dram, Tarih
My Friend Ivan Lapshin (1985)

My Friend Ivan Lapshin (1985)

Aleksey German’ın babası Yuri German’ın yazdığı çok sevilen kısa öykülerden sinemaya aktarılan bu komedi, 1937 yılında Rusya’da gözlerden ırak, yoksul bir köyde geçiyor. Öyküyü anlatan çocuk, beş adamla birlikte bir komünde yaşıyor. Bu adamlardan biri de ünlü polis müfettişi Lapşin. Müfettiş, suçluların korkulu rüyası ancak, mesele aşka gelince, şans yüzüne hiç gülmüyor. 1989 yılında Sovyet eleştirmenler tarafından tüm zamanların en iyi Sovyet filmi seçilen German’ın bu üçüncü filmi, yönetmene “Tarkovski’den bu yana Sovyet sinemasının gördüğü en radikal güç” gibi övgüler getirdi

Dram

My Friend Ivan Lapshin (1985) 7.9
Y: Aleksey German
O: Andrei Boltnev, Nina Ruslanova, Andrey Mironov, Aleksei Zharkov
T: Dram