Norveç Filmleri İzle

La región salvajeVahşi Bölge (2016)

La región salvaje - Vahşi Bölge (2016)

Meksika sinemasının büyük yeteneği yönetmen Amat Escalante, Vahşi Bölge’de ülkesindeki muhafazakârlık, homofobi ve şovenizmi fantastik öğelerle bir araya getiriyor. Filmini geçen yıl hayatını kaybeden Andrzej Zulawski’nin Possession’ına ithaf eden Escalante, Venedik Film Festivali’nde ve Austin Fantastik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı. Sert, gerçekçi ve sosyal yönü güçlü filmlerle tanınan Amat Escalante’nin festivalde daha önce Sangre / Kan, Los Bastardos / Piçler, Heli adlı filmleri gösterildi.

Dram, Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim

La región salvaje
Vahşi Bölge (2016) 6.5
Y: Amat Escalante
O: Ruth Ramos,Simone Bucio,Jesús Meza
T: Dram, Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim
Thelma (2017)

Thelma (2017)

Norveç’in en önemli sinemacılarından Joachim Trier bu kez gerçeklikten bir nebze uzaklaşıyor ve âşık olunca doğaüstü güçlere kavuşan bir genç kızın hikâyesini beyazperdeye aktarıyor. 1980’lerin Japon animeleri, Stephen King romanları ve synthesizer müziklerinden ilham alan filme adını veren Thelma, kasabadaki hayatını ve dindar ailesini geride bırakarak Oslo’ya, üniversitede biyoloji okumaya giden çekingen bir kızdır. Burada, güzel sınıf arkadaşı Anja’ya âşık olur, ancak bu durum Thelma’ya fazla ağır gelir. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Reprise / Tekrar ve Oslo, 31 Ağustos filmleriyle tanıdığımız Joachim Trier’in özel efektlerden destek alan ve Norveç'in oscar adayı seçilen filmi Thelma, uluslararası prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yaptı.

Dram, Gizem, Romantik, Gerilim

Thelma (2017) 7.4
Y: Joachim Trier
O: Eili Harboe,Kaya Wilkins,Henrik Rafaelsen
T: Dram, Gizem, Romantik, Gerilim
Lion WomanAslan Kadın (2016)

Lion Woman - Aslan Kadın (2016)

Lion Woman'da, Eva Arctander isimli kız, hipertrikoz hastalığı ile doğar; bu, ince sarışın saçların yele misali baştan aşağı saçıldığı bir hastalık bit genetik bozukluktur. Babası onu apartmanda dünyadan gizlediği için kendisinden çok utanmaktadır. Bununla birlikte, Eva'nın dadısı, herkesin ona normal bir insanmış gibi davranılması için savaşmaktadır.

Dram

Lion Woman
Aslan Kadın (2016) 5.9
Y: Vibeke Idsøe
O: Lara Braukmann,Sara Braukmann,Eveline Bär
T: Dram
Devil's BrideŞeytanın Gelini (2016)

Devil's Bride - Şeytanın Gelini (2016)

17. yüzyılda yaşanan cadı avlarını konu alan Finlandiya yapımı. Anna, yaşadığı kasabanın bitki uzmanının yanında çıraklık yapmaktadır. Ancak yakışıklı bir balıkçıya aşık olunca tüm hayatı değişir. Balıkçı evlidir. Tam da bu esnada, kasabaya Tanrı’nın adaletini getirmeye yemin eden sert bir yargıç atanır. Anna, bu sertlikten payını alacaktır. Gö

Dram,Tarih

Devil's Bride
Şeytanın Gelini (2016) 5.9
Y: Saara Cantell
O: Magnus Krepper,Tuulia Eloranta,Antti Reini,Elin Petersdottir
T: Dram,Tarih
Sami BloodDeğişim (2016)

Sami Blood - Değişim (2016)

Elle Marja, 14 yaşında, Sami bir genç kızdır. 1930’larda yaşanan aşırı ırkçı tutuma mağruz kalan Elle, başka bir hayatın hayallerini kurmaktadır. Bu hayatı elde etmenin tek yolunun ise okulu, ailesi ve ırkı ile olan tüm bağlarını koparmak olduğunu düşünmeye başlar.

Dram

Sami Blood
Değişim (2016) 7.7
Y: Amanda Kernell
O: Lene Cecilia Sparrok, Mia Erika Sparrok, Maj-Doris Rimpi, Hanna Alström
T: Dram
After the WeddingDüğünden Sonra (2006)

After the Wedding - Düğünden Sonra (2006)

Jabob Petersen (Mads Mikkelsen), Hindistan'da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bir yetimhanenin yöneticisidir. Jacob, Danimarkalı işadamı Jorgen'den yüklü bir bağış alır, ama sözleşme imzalamak üzere Danimarka'ya gitmesi gerekmektedir. Jacob'un Danimarka'ya gelişi Jorgen'in kızının düğünüyle çakıştığı için o da davet edilir. Ancak Jacob'u bir sürpriz beklemektedir: Jorgen'in eşi, Jacob'un gençlik aşkı Helene'den başkası değildir...

Dram

After the Wedding
Düğünden Sonra (2006) 7.8
Y: Susanne Bier
O: Mads Mikkelsen, Neeral Mulchandani, Tanya Sharma, Swini Khara
T: Dram
PyromanenKundakçı (2016)

Pyromanen - Kundakçı (2016)

Film, 1978 yılında Norveç’te yaşanan gerçek olaylardan uyarlanmıştır. 19 yaşındaki Dag, askerden dönmüş ve tekrar ailesi ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Dag, bir itfaiyeci olan babasına gönüllü olarak yardım etmeye başlar. Ancak çok geçmeden, her gün çevrede aniden başlayan yangınlar çıkar. Bu olaylar, ortalıkta bir kundakçının dolaştığının işareti gibidir.

Dram

Pyromanen
Kundakçı (2016) 6.2
Y: Erik Skjoldbjærg
O: Trond Nilssen, Per Frisch, Liv Bernhoft Osa, Henrik Rafaelsen
T: Dram
Børning 2Yarış 2 (2016)

Børning 2 - Yarış 2 (2016)

Roy (Anders Baasmo Christiansen) , yasadışı bir sokak yarışına katıldığı için iki yıl hapse girdikten sonra , Rusya'nın kuzeyinde yol güzergahı Bergen'den Murmansk'a kadar olan yasa dışı yeni bir kış yarışmasına hayır der. Ama sonra kızının bir erkek arkadaşıyla yarışmaya katılacağını duyan Roy için işler değişir.. Yönetmenliğini Hallvard Bræin 'ın yaptığı Norveç yapımı aksiyon komedi filmidir.

Aksiyon,Komedi

Børning 2
Yarış 2 (2016) 6.3
Y: Hallvard Bræin
O: Anders Baasmo Christiansen,Vegar Hoel,Jonas Hoff Oftebro,Sven Nordin
T: Aksiyon,Komedi
The King's ChoiceKralın Seçimi (2016)

The King's Choice - Kralın Seçimi (2016)

9 Nisan 1940 tarihinde, Alman "savaş makinesi" Norveç’e ulaşır veNorveç kralı karar vermek zorundadır vereceği karar ulkesinin kaderini sonsuza kadar değiştirecektir...

Dram, Tarih, Savaş

The King's Choice
Kralın Seçimi (2016) 7.8
Y: Erik Poppe
O: Jesper Christensen, Anders Baasmo Christiansen, Odd-Audor Bentsen, Anders Vegdal Bjerke
T: Dram, Tarih, Savaş
Two Buddies and a BadgerSevimli Porsuk (2015)

Two Buddies and a Badger - Sevimli Porsuk (2015)

Norveç yapımı, müzik dolu bir yol hikayesi... İki yakın arkadaş ve bir porsuk, inanılmaz bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk hepsi için hayatlarının en büyük macerası olacaktır.

Animasyon

Two Buddies and a Badger
Sevimli Porsuk (2015) 6.2
Y: Rasmus A. Sivertsen,Rune Spaans
O: John F. Brungot,Hermann Sabado,Siri Nilsen,Frank Kjosås
T: Animasyon
Hunting FliesGruplaşma (2016)

Hunting Flies - Gruplaşma (2016)

Prensiplerine bağlı bir öğretmen olan Ghani, okulun yeni müdürüne işine son vermemesi konusunda yalvarmaktadır. Yeni kanuna göre, tüm okullarda herhangi bir seçim olmaksızın istenilen kadro devlet tarafından atanmakta ve yeni yönetim de istediği kişinin işine son verebilmektedir. Bu, devletin etnik ayrım konusunda aldığı bir tavırdır. Ghani’nin öğrencileri de bu etnik ayrımcılığı hissetmektedir. Atanan yeni öğretmenler, derslere girmeden tüm günü sohbet ederek, çay kahve içerek geçirmektedir. Zaman geçtikçe Ghani, bu iki fraksiyon arasında bir uyum sağlanamayacağını anlar.

Dram

Hunting Flies
Gruplaşma (2016) 7.2
Y: Izer Aliu
O: Burhan Amiti
T: Dram
In Order of DisappearanceBuz, Kar ve İntikam (2014)

In Order of Disappearance - Buz, Kar ve İntikam (2014)

Kar temizleme aracı şoförü olan ve oldukça da sessiz bir adam olan Nils Dickman, karısı Gudrun ile birlikte Norveç'te sakin bir köyde yaşamaktadır. Yılın vatandaşı seçilecek kadar örnek bir insan olan Nils'in başına akıl almaz bir olay gelir: Oğlu bir gün ölü bulunur. Ölüm sebebi olarak da aşırı dozda eroin gösterilmiştir. Nils, polise zerre kadar güvenmez ve ailesinde hiç kimsenin suça bulaşmayacağını bildiğinden gerçeklerin peşine düşer. Takip ettiği izler bir uyuşturucu karteline çıkınca intikam ateşiyle yanar. "The Count" lakaplı çete başından intikamını almaya ant içer.

Aksiyon, Komedi, Suç

In Order of Disappearance
Buz, Kar ve İntikam (2014) 7.3
Y: Hans Petter Moland
O: Kåre Conradi, Huyen Huynh, Anders Baasmo Christiansen, Adil Halitaj
T: Aksiyon, Komedi, Suç
Joyeux NoelAteşkes (2005)

Joyeux Noel - Ateşkes (2005)

Yıl 1914. Birinci Dünya Savaşı. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı. Noel zamanı cepheler arasında yapılan özel bir anlaşma gereğince ateşkes ilanı yapılır. Yeniden dünyaya geleceği savunulan İsa’nın doğum gününde ilk olarak katledilen askerler toprağa verilir, ardından da birbirleri ile savaşanlar, birlikte Noel kutlaması yaparlar. İçki ve puro içerler paylaşarak. Birbirlerine eşleri ile çocuklarının fotoğraflarını gösterirler. Birlikte dans edip futbol bile oynarlar. Ancak ateşkes sona erdiğinde birbirlerini yeniden öldürmeye başlarlar. Filmin hikayesi tamamen gerçek olaylara dayanmaktadır. Birçok festivalde yarışmalara katılan filmin ödülleri de mevcuttur.

Dram, Tarih, Müzik

Joyeux Noel
Ateşkes (2005) 7.8
Y: Christian Carion
O: Diane Kruger, Natalie Dessay, Benno Fürmann, Rolando Villazón
T: Dram, Tarih, Müzik
CaveMağara (2016)

Cave - Mağara (2016)

Bir grup eğitimli asker, daha önce keşfedilmemiş bir uçurumu araştırmak üzere gönderilirler. Ancak hiç biri, toprağın altında bekleyen büyük kabustan haberdar değildir.

Macera, Gerilim

Cave
Mağara (2016) 4.5
Y: Henrik Martin Dahlsbakken
O: Heidi Toini, Mads Sjøgård Pettersen, Benjamin Helstad, Ingar Helge Gimle
T: Macera, Gerilim
InsomniaUykusuz (1997)

Insomnia - Uykusuz (1997)

İki polis dedektifi genç bir kızın cinayetinin araştırmasında yerel polise yardım etmek için Norveçin kuzeyinde bir kasabaya gelirler.Bir şüphelinin kovalanması sırasında dedektif Jonas Engström(Stellan Skarsgård) kazayla ortağını vurur.İlerleyen günlerde dedektif bu olayın etkisiyle uykusuzluk çekmeye başlar

Dram, Gizem, Gerilim

Insomnia
Uykusuz (1997) 7.4
Y: Erik Skjoldbjærg
O: Maria Mathiesen, Stellan Skarsgård, Sverre Anker Ousdal, Gisken Armand
T: Dram, Gizem, Gerilim
The Double Life of VeroniqueVéronique'in İkili Yaşamı (1991)

The Double Life of Veronique - Véronique'in İkili Yaşamı (1991)

Veronika Polonya’da yaşamaktadır, Veronique ise Paris’de. Birbirinden haberleri bile olmayan bu iki insan, bir şekilde birbirlerinin hayatlarını etkileyeceklerdir. Veronika bir müzik okulunu girer ve çok çalışır. Ancak ilk performansını verirken ölür. Veronique’nın hayatı da bu noktadan sonra değişmeye başlar ve aniden şarkıcı olmamaya karar verir. Krzysztof Kieslowski’nin fantaziyle yoğrulmuş bu muazzam filmi, senaryosunun orjinalliği ve Renk Üçlemesinin son halkası olan Kırmızı’da oynayan Irène Jacob’un iki karakteri de son derece inandırıcı bir şekilde oynamasıyla dikkat çekiyor.

Dram, Fantastik, Müzik

The Double Life of Veronique
Véronique'in İkili Yaşamı (1991) 7.9
Y: Krzysztof Kieslowski
O: Irène Jacob, Halina Gryglaszewska, Kalina Jedrusik, Aleksander Bardini
T: Dram, Fantastik, Müzik
BrothersKardeşler (2004)

Brothers - Kardeşler (2004)

İki zıt kardeş, başarılı subay ve aile babası Michael ile serseri Jannik'in yolları, Michael Birleşmiş Milletler Barış Gücü ile Afganistan'a yollanınca ayrılır. Afganistan'dan gelen haberler kesilip Michael'ın öldüğü kabul edilince Jannik ile Michael'ın eşi, tesellilerle başlayan tehlikeli bir yakınlaşmanın içine girerler. Açık Kalpler'de Dogma kurallarını izleyen Susanne Bier ve senarist Anders Thomas Jensen'den düşündürücü bir dram…

Dram, Savaş

Brothers
Kardeşler (2004) 7.6
Y: Susanne Bier
O: Connie Nielsen, Ulrich Thomsen, Nikolaj Lie Kaas, Sarah Juel Werner
T: Dram, Savaş
Late Summer (2016)

Late Summer (2016)

Fransa'da kırsal bir alanda kendisine ait arazi üzerindeki evinde toplumdan uzak olarak yaşayan yaşlı bir kadının düzeni ve yaşantısı, tatil için gelen gizemli bir çiftt tarafından bozulur..

Dram, Gizem, Gerilim

Late Summer (2016) 5.4
Y: Henrik Martin Dahlsbakken
O: Bente Børsum, Rolf Kristian Larsen, Heidi Toini, Christian Bujeau
T: Dram, Gizem, Gerilim
Two Livesİki Hayat (2012)

Two Lives - İki Hayat (2012)

1990'da Norveç'te geçen filmde Katrine adında orta yaşlı bir kadının öyküsü anlatılıyor. Katrine 2. Dünya Savaşı sırasında Alman bir askerin Norveçli bir kadınla ilişkisi sonucu doğmuş, Doğu Almanya'da büyümüş, 20 yıldır ailesiyle birlikte Norveç'te yaşamakta olan mutlu bir insandır. Ancak Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından ailesinden yıllarca sakladığı karanlık noktalar açığa çıkmaya başlamıştır.

Dram, Gerilim

Two Lives
İki Hayat (2012) 7.1
Y: Georg Maas, Judith Kaufmann
O: Juliane Köhler, Liv Ullmann, Sven Nordin, Ken Duken
T: Dram, Gerilim
BlindKörlük (2014)

Blind - Körlük (2014)

Ingrid ve Morten evliliklerini sessiz sakin bir şekilde sürdürmektedir. Yazarlık yapmakta olan Ingrid, görme yetisini kaybeder ve onun için yeni bir hayat başlar. Kör olmasıyla birlikte seslere olan hassasiyeti artar ve bundan keyif alır. Doğanın sesini dinlemek, hatta araba sesi ya da radyo sesleri dahi günlük hayatın melodisi gibi gelmektedir. Ancak yanlarına taşınan yeni komşuları zamanla Ingrid'i tedirgin etmeye başlar. Başta her şey güzel gitse de Ingrid, Einar ve Elin'in uhaf olduklarını düşünmekten kendini alamaz. Sesler içerisinde akıp giden zamanda Ingrid, hayal ve gerçeği ayırt etmeye çalışır ve bu sırada akli dengesini de korumak için büyük çaba sarfeder. Gerilimli olduğu kadar mizahı da elinden bırakmayan hikayenin yönetmen koltuğunda Norveçli yönetmen Eskil Vogt bulunuyor

Dram

Blind
Körlük (2014) 7.3
Y: Eskil Vogt
O: Ellen Dorrit Petersen, Henrik Rafaelsen, Vera Vitali, Marius Kolbenstvedt
T: Dram
Kon-Tiki (2012)

Kon-Tiki (2012)

Norveçli kaşif Thor Heyerdahl Pasifik Okyanusu'nu 1947'de 5 kişilik bir ekip ile geçmeye kalkar. Amacı ise Güney Amerikalıların Kristof Kolomb öncesi dönemlerde denizleri aşarak Polynesian adalarında yerleştiğini ispat etmektir. Yolculuk için gereken parayı borç ve bağış toplayarak elde eden Heyerdahl, 101 gün sürecek 8 bin kilometrelik bir maceraya yelken açar. Bu esnada dünyanın gözü de üzerindedir...Yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandberg'in üstlendiği yapım bu fikrin ortaya çıkış sürecini, hazırlık aşamasını ve zorlu yolculuğu beyazperdeye taşıyor. Filmin adı olan Kon-Tiki ise İnka kabile inancındaki güneş Tanrısı Viracocha'nın antik dönemdeki adından geliyor...

Macera, Tarih

Kon-Tiki (2012) 7.3
Y: Joachim Rønning, Espen Sandberg
O: Pål Sverre Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Tobias Santelmann, Gustaf Skarsgård
T: Macera, Tarih
Essential KillingÖlümüne Kaçış (2010)

Essential Killing - Ölümüne Kaçış (2010)

Merakla beklenen yeni filmlerden biri olan Essential Killing, Jerzy Skolimowski'nin yönettiği, İrlanda, Macaristan, Norveç ve Polonya ortak yapımı bir gerilim ve savaş filmi. Afganistan'da yaşayan bir Taliban üyesi üç Amerikalı askerin öldürülmesinden sonra Amerikalılar tarafından esir alınır. Sorgulama için Avrupa'ya transfer edilir ama Kendini tutsak tutanlardan kaçmayı başarır ve amansız gerilim dolu bir kovalamaca başlar. Chemist

Gerilim, Savaş

Essential Killing
Ölümüne Kaçış (2010) 6.1
Y: Jerzy Skolimowski
O: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, Zach Cohen, Iftach Ophir
T: Gerilim, Savaş
The Keeper of Lost CausesKafesteki Kadın (2013)

The Keeper of Lost Causes - Kafesteki Kadın (2013)

Polis müfettişi Carl Mørck ve asistanı Esad sorumlu olarak atandıkları faili meçhul departmanında, kendilerini politikacı Merete Lynggaard'ın ortadan kaybolmasıyla ilgili beş yıllık gizemli bir davanın ve İskandinavya'nın cilâlı görüntüsünün altında yatan kasıt ve derin bir istismar akıntısının içine sürüklenmiş olarak bulurlar.

Suç, Gizem, Gerilim

The Keeper of Lost Causes
Kafesteki Kadın (2013) 7.1
Y: Mikkel Nørgaard
O: Nikolaj Lie Kaas, Per Scheel Krüger, Troels Lyby, Øyvind B. Fabricius Holm
T: Suç, Gizem, Gerilim
The Act of KillingÖldürme Eylemi (2012)

The Act of Killing - Öldürme Eylemi (2012)

Endonezya'da yaşayan Anwar, 1960'lı yılların başında arkadaşlarıyla karaborsada küçük bir sinema çetesi kurmuştuk bir gençtir. Ne zamanki 1965'te ülkede askeri darbe gerçekleşir, kendi halindeki bu küçük çete bir anda aşırı sağcı bir ölüm makinesine dönüşür. Komünist olarak 'damgalanan' yüzlerce entelektüel insan ve Çinli azınlık, bu grubun darbecilerin desteği ile gerçekleştirdiği katliamlarda hayatını kaybeder. Aradan onlarca yıl geçer, ölen öldüğü ile kalır ve lider Anwar konfor ve huzur içerisinde hayatını sürdürmektedir...Sinemacı Joshua Oppenheimer'ın yaşanan katliam hakkında bir belgesel yapmak için bölgeye gittiğinde, karşılaştığı bu insanlar nedeniyle şok yaşar. Zira 45 yıl sonra Anwar ve çevrsindekiler yaşananları büyük bir soğukkanlılıkla, olayların geçtiği bölgelerde birebir anlatmaktadırlar. Üstelik büyük bir gururla... Gerçek olaylardan yola çıkan belgesel, insanın kanını donduracak etkiye sahip.

Belgesel, Tarih

The Act of Killing
Öldürme Eylemi (2012) 8.2
Y: Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn
O: Anwar Congo, Herman Koto, Syamsul Arifin, Ibrahim Sinik
T: Belgesel, Tarih
The Girl with the Dragon TattooEjderha Dövmeli Kız (2011)

The Girl with the Dragon Tattoo - Ejderha Dövmeli Kız (2011)

Asılsız bir iddia ile suçlanan Mikael Blomkvist (Daniel Craig), adını temize çıkartmak için elinden geleni yapmaya and içer. İsveç’in zengin endüstri patronları arasında yer alan Henrik Vanger ise, çok sevdiği ve uzun zamandır kayıp olan yeğeni Harriet’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği aydınlatması için gazeteci Blomkvist'i görevlendirir. Başı zaten dertte olan gazeteci, yeğenin ölümünden muhtemelen sorumlu olan ailenin malikanesine doğru yol alır. Bu sırada, Milton Güvenlik adına çalışan sıra dışı "hacker" Lisbeth Salander (Rooney Mara) da Blomkvist’in geçmişini araştırmakla görevlendirilir. Yolları kesişen ikili geçmişten bugüne uzanan bir cinayetler zincirini çözmeye çalışırken, aralarında hassas bir güven köprüsü de oluşacaktır... Stieg Larsson'un aynı adlı romanından Niels Arden Oplev tarafından sinemaya uyarlanan "Män som hatar kvinnor" , sadece ülkesi İsveç'te değil bir çok ülkede oldukça ses getirince yeniden çevrimi farz yapımlar arasına girdi. Orijinal versiyonu binlerce hayrana sahip serinin Amerikan versiyonunda en güçlü koz ise şüphesiz yönetmen David Fincher. Orijinal filmde Michael Nyqvist ve Noomi Rapace'in canlandırdığı karakterlerin yerini bu versiyonda Daniel Craig ve Rooney Mara alıyor. İkiliye Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen ve Joely Richardson gibi isimler eşlik ediyor.

Suç, Dram, Gizem

The Girl with the Dragon Tattoo
Ejderha Dövmeli Kız (2011) 7.9
Y: David Fincher
O: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård
T: Suç, Dram, Gizem