Japonya Filmleri İzle

Kiki's Delivery ServiceKüçük Cadı Kiki (1989)

Kiki's Delivery Service - Küçük Cadı Kiki (1989)

Kiki on üç yaşındadır ve yakında bir cadı olacaktır. Ailesinde annesinden cadılığı üzerine devralacaktır. Ancak öncelikle bir testten geçip kendini ispatlaması gerekmektedir. Bu test, kendi seçeceği bir şehirde bir sene süresinde kendi başına yaşamasından geçmektedir. Bir akşam ailesiyle vedalaşarak yaşayacağı şehire doğru harekete geçer. Artık deniz kenarındaki sevimli bir sahil kasabasındadır. Ve onun çok önemli bir görevi vardır.

Animasyon, Macera, Dram

Kiki's Delivery Service
Küçük Cadı Kiki (1989) 7.9
Y: Hayao Miyazaki
O: Minami Takayama, Rei Sakuma, Kappei Yamaguchi, Keiko Toda
T: Animasyon, Macera, Dram
Lady Snowblood (1973)

Lady Snowblood (1973)

Japonya karışık bir dönemdedir. Yuki’nin babası öğretmen olarak bi köy veya kasabaya gelir o kasaba veya köyün yerel çetesi tarafında babası katledilir, annesi ise tecavüze uğrar annesi bu yerel çetenin bir elemanını öldürür ve böylece hapishaneye düşer orada intikamını almak için önüne gelen erkekle yatar intikamını bu doğan çocuğun almasını sağlamaktır amacı intikam gözünü kör etmiştir yani bi bakıma aynı zamanda böylece bir kız çocuğu doğurur bu kız çocuğunu doğurduktan bi süre sonra ölür kız hapisten çıkar ve budist bi rahip tarafından yetiştirilir her türlü dövüş tekniğini öğrenerek tabii sonra ailesini katillerinin peşine düşer filmin konusu budur. Salt intikam duygularını dayanan bir film çünkü intikam için doğmuştur Yuki ve bunu başarmalıdır.

Aksiyon, Dram, Gerilim

Lady Snowblood (1973) 7.7
Y: Toshiya Fujita
O: Meiko Kaji, Toshio Kurosawa, Masaaki Daimon, Miyoko Akaza
T: Aksiyon, Dram, Gerilim
Blanka (2015)

Blanka (2015)

Hayatını idare etmek için sihirbazlık numaraları yaparak sokak gösterilerinden para kazanan Blanka aynı zamanda da çabuk el hareketleri ile de küçük hırsızlıklar yapmaktadır. Onun hayattaki en büyük hayallerinden birisi çok ilginç gelebilir ancak para kazanıp bugüne kadar görmediği anne sevgisini görebilmek adına bir anne satın almaktır. Günün birinde bir müzisyen ile tanışır ve tanıştığı müzisyen Blanka'nın hayatında bir çok değişikliğe yol açacaktır.

Dram

Blanka (2015) 7.7
Y: Kohki Hasei
O: Jomar Bisuyo, Raymond Camacho, Cydel Gabutero, Peter Millari
T: Dram
AuditionÖlüm Provası (1999)

Audition - Ölüm Provası (1999)

Aoyoma, 7 yıl önce veda ettiği karısından beri hiçbir kadınla birlikte olmamıştır. Yakın bir arkadaşı halen depresyonda olan bu adamı kurtarmak için ilginç bir plan yapar. Bir tv şovu için bir mülakat hazırlıyormuş gibi yaparak Aoyama'ya uygun bir eş bulacaktır. Birçok adaydan sonra Asami adında oldukça güzel bir kadın kendini gösterir. Aoyama, ikna olmuş gibidir. Ancak bambaşka planları olan Asami, başka bir gezegenden gelmiş gibidir.

Dram, Korku, Romantik

Audition
Ölüm Provası (1999) 7.3
Y: Takashi Miike
O: Ryo Ishibashi, Eihi Shiina, Tetsu Sawaki, Jun Kunimura
T: Dram, Korku, Romantik
Samurai RebellionSamuray isyanı (1967)

Samurai Rebellion - Samuray isyanı (1967)

Bir samuray aşkı için lorduna ve bütün klanına karşı gelirse... Bir baba, kendisinin bulamadığı mutluluğun, oğlunun elinden alındığını görürse... Bir kadın, kalbi ile mantığı arasında kalırsa...

Dram, Tarih

Samurai Rebellion
Samuray isyanı (1967) 8.4
Y: Masaki Kobayashi
O: Toshirô Mifune, Yôko Tsukasa, Gô Katô, Tatsuyoshi Ehara
T: Dram, Tarih
HarmoniumHarmonyum (2016)

Harmonium - Harmonyum (2016)

Toshio atölyesinde çalışması için Yasaka’yı işe alır. Hapisten henüz çıkmış olan bu eski tanıdık, Toshio’nun aile hayatına karışmaya başlar.

Dram

Harmonium
Harmonyum (2016) 6.9
Y: Kôji Fukada
O: Mariko Tsutsui,Tadanobu Asano,Kanji Furutachi,Kana Mahiro
T: Dram
IkiruYaşamak (1952)

Ikiru - Yaşamak (1952)

Kanji Watanabe, yıllardır aynı sıkıcı işte çalışan, hayatından hiçbir beklentisi olmayan, sıradan bir adamdır. Etrafında onu umursarmış gibi görünen bir oğlu bir de üvey kızı vardır. Karısı ise bu dünyadan ayrılmıştır. Bir süre sonra Kanji, kanser olduğunu öğrenir. Bu, uzun zamandır hiçbir şeyin değişmediği hayatında, taze bir yeniliktir. Kanji, bugüne kadar hiç sorgulamadığı hayatının onun için ne anlama geldiğini sorgulamaya başlayacaktır.Japonya sinemasının çıkardığı en büyük isimlerden biri olan Akira Kurosawa’nın ustalık dönemi yapıtlarından biri olan İkiru, usta yönetmenin dünya sinemasında yaptığı atılımı hızlandırmıştı.

Dram

Ikiru
Yaşamak (1952) 8.4
Y: Akira Kurosawa
O: Takashi Shimura, Shin'ichi Himori, Haruo Tanaka, Minoru Chiaki
T: Dram
When Marnie Was ThereMarnie Oradayken (2014)

When Marnie Was There - Marnie Oradayken (2014)

Anna kum tepelerinin ardındaki Marnie ile tanışana dek dünyada hiç arkadaşı yoktur. Ama Marnie göründüğü gibi değildir.Dostluk, aile ve yalnızlık hakkındaki gerçeklerden oluşan bir hayalet hikayesi. Anna üvey annesiyle beraber yaşayıp çevresindeki arkadaşlarıyla ve her şeyle ters düşmektedir.Daha sonrasındaysa Norfolk'a, kum tepelerinde doya doya koştuğu ve su kenarındaki yere, yaşlı Bay ve Bayan Pegg'in yanında kalması için gönderilir. Orada bir bataklık evi vardır ve Marnie denilen tuhaf ve küçük bir kızla tanışır ve Marnie Anna'nın ilk arkadaşı olur. Sonra bir gün Marnie kaybolur.Sonrasındaysa yeni bir aile, Lindsay'ler, bataklık evine taşınır. Marnie'den dostluk hakkında çok şey öğrenen Anna Lindsay'ler ile sıkı fıkı arkadaş olur ve Marnie hakkındaki tuhaf gerçekleri, Marnie'nin göründüğü gibi olmadığını öğrenir. Özet: ARE-YOU-SURE

Animasyon, Dram, Aile

When Marnie Was There
Marnie Oradayken (2014) 7.8
Y: Hiromasa Yonebayashi
O: Sara Takatsuki, Kasumi Arimura, Nanako Matsushima, Susumu Terajima
T: Animasyon, Dram, Aile
ControlKontrol (2007)

Control - Kontrol (2007)

Müzik tarihinin, gerçekten de nev'i şahsına münhasır figürlerinden biriydi Ian Curtis. İşte, 2007 yapımı "Kontrol", efsanevi Joy Division grubunun mikrofonu Ian Curtis'in öyküsünü anlatan ve 2007 Cannes Film Festivali Yönetmenler Haftası'nın açılış filmi olarak, topladığı övgü ve ödüllerle özellikle dikkat çekmiştir. Post-rock döneminin en cafcaflı eserlerine imza atan, isminden dolayı tartışmalı bu grup, orijinal punk sound'unun en meşhur temsilcisi olarak kabul ediliyor bir çok ciddi müzik otoritesine göre... Joy Division, sadece iki stüdyo albümüyle büyük bir başarı yakalamış ve solistleri Ian Curtis’in 1980 yılında intihar etmesi üzerine dağılmıştı. (Daha sonrasında New Order adındaki ekol de JD grubunun küllerinden doğmuştur). 'Control'ün yönetmenliğini Hollandalı ünlü fotoğraf sanatçısı ve video klip yönetmeni Anton Corbijn üstlenmiş bulunuyor. Corbijn Depeche Mode, U2, Nirvana, Nick Cave and the Bad Seeds ve Joy Division gibi gruplara çektiği, klasikleşmiş video klipleriyle tanınıyor. 'Control' Corbijn’in ilk uzun metraj filmi.

Biografi, Dram, Müzik

Control
Kontrol (2007) 7.8
Y: Anton Corbijn
O: Sam Riley, Samantha Morton, Alexandra Maria Lara, Joe Anderson
T: Biografi, Dram, Müzik
InnocenceMasumiyet (2004)

Innocence - Masumiyet (2004)

Ormanda, öğrencilerin tabutların içinde geldiği bir okulda geçen film, bu cehennemvari atmosferle ergenlik meselesine el atıyor. Bu bağlamda da fazlasıyla gerçekçi, karamsar ve çarpıcı olmayı başarıyor. Özellikle "Picnic at Hanging Rock"a (1975) benzerliğiyle dikkat çeken eser, yeraltındaki orman atmosferini tedirgin edici hale getirip, ergenlikten yetişkinliğe geçişin korkutuculuğunun ana malzemesi yapıyor. Lucile Hadzihalilovic'in ilk yönetmenlik denemesi, yönetmene San Sebastian Film Festivali'nde en iyi yeni yönetmen ödülü kazandırması bir yana, yolunu gözleyen sayısız sinefil de doğurdu kuşkusuz. "Masumiyet"in sinema tarihinin en şaşırtıcı gençlik filmlerinden biri olduğuna hiç şüphe yok...

Dram, Gizem

Innocence
Masumiyet (2004) 7
Y: Lucile Hadzihalilovic
O: Zoé Auclair, Lea Bridarolli, Bérangère Haubruge, Marion Cotillard
T: Dram, Gizem
DollsBebekler (2002)

Dolls - Bebekler (2002)

Film, ölümsüz aşkı anlatan 3 hikayeden oluşuyor. Matsumoto ve Sawako, bir zamanlar mutlu bir çifttirler ancak ailelerinin müdahelesi ve baskılarındaki başarı onları, trajik bir seçim yapmaya zorlar. Hiro, yaşlanmakta olan bir yakuza patrondur. 30 yıl önce fakir bir fabrika işçisiyken hayallerinin peşinden gidebilmek için kendisini çok seven kız arkadaşını yüzüstü bırakmıştır. Şimdi ise bir zamanlar onunla buluştukları parka geri dönmüştür. Haruna, vaktinin çoğunu denize bakarak geçirir. O güzel yüzü şimdi bandajlarla örtülüdür. Kısa bir süre öncesine kadar TV şov dünyasında ve imza günlerinde yaşayan başarılı bir pop stardı. Onun en büyük hayranı, Nukui, bunu ispat etmenin peşindedir. Yönetmeni Takeshi Kitano, yüreklere dokunan bir harika yaratmış.

Dram, Romantik

Dolls
Bebekler (2002) 7.7
Y: Takeshi Kitano
O: Miho Kanno, Hidetoshi Nishijima, Tatsuya Mihashi, Chieko Matsubara
T: Dram, Romantik
Shall We DanceDans Edebilirmiyiz? (1996)

Shall We Dance - Dans Edebilirmiyiz? (1996)

Shohei Sugiyama hayatta istediği her şeye sahip olan işkolik bir muhasebecidir. Ama harika karısı ve güzel kızına rağmen birçok şehir insanı gibi içini kaplayan boşluk duygusu onu mutlu olmaktan alıkoymaktadır. Ruhu arayış içinde olan kahramanımız bir gün trenle eve dönerken bir dans kursunun balkonunda güzel bir kız görür ve gidip kursa yazılıverir. Bunun depresyonuna iyi gelmesini ve kafasını toparlamasını ummaktadır. Elbette bu durumu ailesinden gizli tutar. Ama beklenmedik bir gelişme olur ve John aslında güzel Mai 'ye değil de dansa aşık olduğunu keşfeder. Tabii evli bir adamın yaşadığı bu yasak aşk beraberinde sorunları da getirecektir.

Komedi, Dram, Müzik

Shall We Dance
Dans Edebilirmiyiz? (1996) 7.8
Y: Masayuki Suo
O: Kôji Yakusho, Tamiyo Kusakari, Naoto Takenaka, Eri Watanabe
T: Komedi, Dram, Müzik
Tokyo StoryTokyo Hikayesi (1953)

Tokyo Story - Tokyo Hikayesi (1953)

Dönüşmekte ve batılılaşma yolundaki Japonya'nın taşra kentlerinden birinde yaşayan yaşlı karı-koca, uzun zamandır kendilerinden ayrı yaşamakta olan çocuklarını ziyaret etmek için başkent Tokyo'ya doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar. Çeşitli beklentilerle ve umutlarla çıkılan bu yolculuk, Tokyo'ya vardıklarında çocukları tarafından ilgisizce karşılanmalarıyla son bulur. Başkentte geçirdikleri zaman boyunca yaşlı çiftin çocukları kendi aileleri ve iş hayatları gibi nedenlerle sürekli meşguldürler ve bu yoğunluklar nedeniyle anne-babalarına gereken ilgiyi gösterememektedirler. Bu süreçte yaşlı çiftle ilgilenen tek kişi savaşta ölen oğullarının dul karısı olur. Kırgın olarak evlerine geri dönen anne-baba, acı bir haberle tüm çocuklarını tekrardan toparlayacaktır. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en önemli başyapıtlarından biri olan Tokyo Story, eşsiz yönetmen Yasujiro Ozu imzalı.Tôkyô monogatari izle

Dram

Tokyo Story
Tokyo Hikayesi (1953) 8.3
Y: Yasujirô Ozu
O: Chishû Ryû, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara, Haruko Sugimura
T: Dram
If Cats Disappeared from the WorldKediler Dünyadan Kaybolursa (2016)

If Cats Disappeared from the World - Kediler Dünyadan Kaybolursa (2016)

Bir postacı ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve yaşamak için fazla zamanının kalmadığını öğrenir.Şeytan karşısına çıkar ve ona hayatına karşılık dünyadan kaybolacak bir şey seçmesini teklif eder.Postacı eski arkadaşlarını, eski sevgililerini,öldüğünde içtenlikle üzülecek yakınları ve arkadaşları hakkında düşünmeye başlar.

Fantastik

If Cats Disappeared from the World
Kediler Dünyadan Kaybolursa (2016) 7.2
Y: Akira Nagai
O: Gaku Hamada, Mieko Harada, Anna Ishii, Aoi Miyazaki
T: Fantastik
Silent HillSessiz Tepe (2006)

Silent Hill - Sessiz Tepe (2006)

Rose (Radha Mitchell) ve kocası Christopher (Sean Bean), kızları Sharon'un (Jodelle Ferland) çare bulunamayan gizemli hastalığı nedeniyle kötü günler geçirmektedirler. Psikolojik tedaviyi reddeden Rose, kızını rüyalarında sürekli olarak sayıkladığı Silent Hill adındaki kasabaya götürmeye karar verir. Kızının hastalığın tek çaresinin burada olduğuna inanmaktadır. Kocasının tüm itirazlarına rağmen Sharon ile birlikte yola çıkan Rose, kasabaya yaklaştıkça garip olaylarla karşılaşmaya başlar. Ve kasabanın girişinde geçirdikleri bir kaza sonrasında Sharon aniden ortadan kaybolur. Silent Hill'e varana dek içine düştüğü şeytanca oyunun farkında olmayan Rose, kızını bu korkunç kasabadan kurtarabilmek için onun sırrını çözmek zorundadır.Dünyanın en çok satan oyun serilerinden biri olan Silent Hill'in aslına mümkün olduğunca sadık kalınarak çekilen bu tüyler ürpertici sinema uyarlamasını, Kurtların Kardeşliği filminin yönetmeni Christophe Gans yönetiyor.

Korku, Gizem

Silent Hill
Sessiz Tepe (2006) 6.6
Y: Christophe Gans
O: Radha Mitchell, Sean Bean, Laurie Holden, Deborah Kara Unger
T: Korku, Gizem
Joyeux NoelAteşkes (2005)

Joyeux Noel - Ateşkes (2005)

Yıl 1914. Birinci Dünya Savaşı. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı. Noel zamanı cepheler arasında yapılan özel bir anlaşma gereğince ateşkes ilanı yapılır. Yeniden dünyaya geleceği savunulan İsa’nın doğum gününde ilk olarak katledilen askerler toprağa verilir, ardından da birbirleri ile savaşanlar, birlikte Noel kutlaması yaparlar. İçki ve puro içerler paylaşarak. Birbirlerine eşleri ile çocuklarının fotoğraflarını gösterirler. Birlikte dans edip futbol bile oynarlar. Ancak ateşkes sona erdiğinde birbirlerini yeniden öldürmeye başlarlar. Filmin hikayesi tamamen gerçek olaylara dayanmaktadır. Birçok festivalde yarışmalara katılan filmin ödülleri de mevcuttur.

Dram, Tarih, Müzik

Joyeux Noel
Ateşkes (2005) 7.8
Y: Christian Carion
O: Diane Kruger, Natalie Dessay, Benno Fürmann, Rolando Villazón
T: Dram, Tarih, Müzik
After the Storm (2016)

After the Storm (2016)

Ünlü ve ödüllü bir yazar olan Shinoda Ryota kitapları eskisi kadar ilgi görmediği yetmezmiş gibi bir de tüm parasını kumarda kaybetmiştir. Öyle ki artık ödemesi gereken nafakayı ödeyemeyecek durumdadır. Shinoda Ryota babasını da kaybedince,artık yalnızlığına çare arar ve uzun süredir pek ilgilenmediği ailesiyle yeniden görüşmek amacıyla irtibata geçer.. Oğluyla irtibat kurduğu gece ise fırtınalı bir gecedir.

Dram

After the Storm (2016) 7.7
Y: Hirokazu Koreeda
O: Hiroshi Abe, Yôko Maki, Taiyô Yoshizawa, Kirin Kiki
T: Dram
Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa (2005)

Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa (2005)

Münih, Almanya 1923. Edward kapının diğer tarafına geçeli iki yıl olmuştur. Kendi dünyasının bir yansıması olan bu dünyada kardeşi Alphonse'yu hatırlatan genç bir bilim adamı olan Alphonse Heiderich ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Alphonse Elric ise, abisinin hala yaşadığına inanmakta ve onu aramaktadır. Nazi Partisinin desteklediği bir grup bilim adamın oluşturduğu Thule Birliği ise, "Shambala" adında mistik bir dünyanın var olduğunu öğrenirler ve o dünyaya bir kapı açmaya çalışırlar. Bunu öğrenen Edward ise onlara engel olmaya çalışacaktır...

Animasyon, Aksiyon, Macera

Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa (2005) 7.6
Y: Seiji Mizushima
O: Vic Mignogna, Aaron Dismuke, Jason Liebrecht, Kelly Manison
T: Animasyon, Aksiyon, Macera
Howards EndHowardların Malikanesi (1992)

Howards End - Howardların Malikanesi (1992)

"Howards End onların (Merchant, Ivory, Jhabvala) kariyerlerini taçlandıran başarıları, film çekmek ve yaşam hakkında öğrendikleri herşeyi içeren ve yeni bir seviyeye çıkaran bir yapım."Eleştirmenleri bir konuda hemfikirler: Howards End mutlaka bir klasik olacak. Bu Merhcant-Ivory yapımı olan film, E.M. Forster'ın Edward dönemi İngiliz toplumunda ayrıcalıklılar ve yoksullar arasındaki uçurumları konu alan etkileyici romanını ekrana taşıyor. İki İngiliz ailesi ve fakir bir banka memurunun yolları, karmaşık ve keskin bir aşk, gurur ve mülk oyununda birleşiyor. Diğer İngiliz dönem filmlerine oranla, olaylar zarif bir tempo ve Forster'ın esprili kurgusuyla ilerliyor. Çok iyi oyunculuk ve birinci sınıf bir senaryoya sahip olan Howards End, bağımsız film yapımcılığında zirvedeki filmler arasında.

Dram, Romantik

Howards End
Howardların Malikanesi (1992) 7.5
Y: James Ivory
O: Vanessa Redgrave, Helena Bonham Carter, Joseph Bennett, Emma Thompson
T: Dram, Romantik
Wolf Girl and Black PrinceKurt Kız ve Kara Prens (2016)

Wolf Girl and Black Prince - Kurt Kız ve Kara Prens (2016)

Erika Shinohara (Fumi Nikaido) lise birinci sınıf öğrencisidir. Arkadaşlarına erkek arkadaşıyla ilgili hikayelerini anlatmaktadır. Fakat gerçekte, Erika'nın bir erkek arkadaşı yoktur. Arkadaşları Erika'dan şüphelenmeye başlarlar ve bunu anlayan Erika'nın yalanlarının ardı arkası kesilmez. Erika yolda yürüyen yakışıklı bir çocuğun fotoğrafını çeker ve arkadaşlarına fotoğraftakini erkek arkadaşı olarak tanıtır. Fotoğraftaki çocuk Erika'yla aynı okula giden Kyouya Sata (Kento Yamazaki)'dır. Erika ona her şeyi anlatır ve ondan erkek arkadaş numarası yapmasını rica eder. Erika, bu teklif ile güzel görünüşlü Kyouya 'nın karanlık ve sadist tarafına şahit olur.

Komedi, Dram, Romantik

Wolf Girl and Black Prince
Kurt Kız ve Kara Prens (2016) 6.2
Y: Ryuichi Hiroki
O: Fumi Nikaidou, Kento Yamazaki, Elaiza Ikeda, Mugi Kadowaki
T: Komedi, Dram, Romantik
The Hidden FortressGizli Kale (1958)

The Hidden Fortress - Gizli Kale (1958)

Ortaçağ Japonyasında geçen filmde Derebeyliği lordu Yamana’nın, komşusu Akizuki’yi bozguna uğratmasıyla, Akizuki’nin mirasçısı olan prenses Yukihime hayatta kalarak samuray Rokurota ile birlikte bir kaleye saklanır. Prensesin kabilesine ait 170 pound altın külçeden oluşan savaş servetini alıp Akizukis’in arkadaşı Hayakawa’nın elinde olan komşu vilayetine kaçabileceğini düşünen Yamana altınları sahibiyle beraber yakalama emri verir. Bu olurken altın Tahei ve Matashichi adlı iki düşük rütbeli samuray tarafından topraktan çıkartılır fakat onların bu sevinci Rokurota’ın kızgınlıkla patlamasıyla erken sona erer.

Macera, Dram

The Hidden Fortress
Gizli Kale (1958) 8.1
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Minoru Chiaki, Kamatari Fujiwara, Susumu Fujita
T: Macera, Dram
Reversal of FortuneTalihin Dönüşü (1990)

Reversal of Fortune - Talihin Dönüşü (1990)

Avrupa jet sosyetesinde 80'lerde cereyan eden gerçek bir skandaldan yola çıkarak temelde ezik erkek, zengin ve güçlü kadın ilişkisi fenomenine değinmektedir. claus von bulow (irons) servetinin esas sahibi olan eşi sunny von bulow (close)'u insülin komasına sokarak felç olmasına sebebiyet vermekten dolayı üvey çocukları tarafından dava edilmiş, nihayetinde harvard'lı bir hukuk profesörü (alan m. dershowitz) ve ordusu tarafından bu suçlamadan sıyrılmıştır. filmde olaylar komadaki sunny von bulow tarafından flashbacklerle anlatılmakta, kronolojik bir sıra izlenmemektedir. neticede claus von bulow'un suçlu olup olmadığı konusunda kesin bir yargıya ulaşmaktan ziyade dışarıdan çok pembe görünen bir dünyayı ve bu dünyanın mensubu olan insanların içinde bulundukları kaos ortamını ironik bir biçimde yansıtmayı, irdelemeyi amaçlamaktadır film.

Biografi, Dram, Gizem

Reversal of Fortune
Talihin Dönüşü (1990) 7.2
Y: Barbet Schroeder
O: Glenn Close, Jeremy Irons, Ron Silver, Annabella Sciorra
T: Biografi, Dram, Gizem
The YakuzaYakuza (1974)

The Yakuza - Yakuza (1974)

İlgi çekici, iyi oyunculuklarla öne çıkan, Amerikan yapımı bir Japon gangster filmi. Robert Mitchum, yakuza tarafından kaçırılan Amerikalı bir kızı kurtarmak üzere Japonya’ya giden özel dedektif rolünde, efsanevi Japon yıldız Ken Takakura ona yardım eden eski bir gangster. Kishi Keiko ise Mitchum’un İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya’da görevliyken bir aşk yaşadığı ve şimdi tekrar karşılaştığı kadın. Paul Schrader’in, kardeşi Leonard’ın bir hikâyesinden sinemaya uyarladığı Yakuza, Japon tür sineması geleneklerinin Amerikan seyircisine tanıtımı açısından kayda değer bir girişim. Halâ geçmişin değerleri ile yaşayan ve kapitalist Japonya’da var olmaya çalışan modası geçmis¸ bir yakuza olan Ken karakteri (kardeşi ona “yalnız kurt” diyor), eski ritüel ve geleneklerle çağdas¸ değerleri, ilgi çeken bir biçimde karşılaştırma imkanı sunuyor. Yönetmen Pollack bir zanaatkarın ustalığıyla, ne hikâyeyi parlatıyor ne de iyi bir fikri buyurgan bir yönetimle berbat ediyor. Kamerası sadece performansları kaydetmek için orada bulunuyor – asla daha fazlası için değil. İşte bu nedenle, bu film büyüleyici bir seyir yaratmayı başaran oyunculara ait

Aksiyon, Suç, Dram

The Yakuza
Yakuza (1974) 7.3
Y: Sydney Pollack
O: Robert Mitchum, Ken Takakura, Brian Keith, Herb Edelman
T: Aksiyon, Suç, Dram
OnibabaŞeytan Kadın (1964)

Onibaba - Şeytan Kadın (1964)

14. yüzyıl Japonya’sında savaş yılları... Ailenin erkekleri savaşa gittiği için yalnız kalan gelin ve kayınvalide, bataklığa giren samurayları öldürerek açtıkları çukura atarlar ve zırhlarını yiyecek karşılığında satarak geçinirler. Bir gün çalıların arasında komşuları Hachi’yle karşılaşmalarıyla işler değişir. Hachi, genç kadına ilgi duymaktadır ve ona kocasının öldüğünü söyler. Yaşlı kadın oğlunun öldüğüne inanmazken Hachi amacına ulaşmaktadır. Genç kadına gittikçe yaklaşmaktadır.Bir gün, Hachi ve genç kadın birlikteyken, kaybolmuş bir samuray yaşlı kadınla karşılaşır. Maskeli samuray yaşlı kadından onu bataklıktan çıkarmasını söyler. Yaşlı kadın onu tuzağa düşürerek maskesini alır ve kendine takar. Fakat maskeyi yüzünden bir daha çıkaramaz ve maskeyle birlikte bir şeytan ruhu içine girer...Japonca’da 'şeytan kadın' anlamına gelen Onibaba, Budist bir hikayeye dayanan ve Japon korku sinemasının ilk örnekleri arasında yer alan başarılı bir korku filmi.[od]

Korku

Onibaba
Şeytan Kadın (1964) 8
Y: Kaneto Shindô
O: Nobuko Otowa, Jitsuko Yoshimura, Kei Satô, Jûkichi Uno
T: Korku
Red BeardKızıl Sakal (1965)

Red Beard - Kızıl Sakal (1965)

Dram

Red Beard
Kızıl Sakal (1965) 8.3
Y: Akira Kurosawa
O: Toshirô Mifune, Yûzô Kayama, Tsutomu Yamazaki, Reiko Dan
T: Dram
Ghost Dog: The Way of the SamuraiHayalet Köpek Samurayın Yolu (1999)

Ghost Dog: The Way of the Samurai - Hayalet Köpek Samurayın Yolu (1999)

"Hayalet Köpek" lakaplı profesyonel bir kiralık katil, mafya hesabına çalışmaktadır. Gerçekte kim olduğu bilinmeyen Hayalet Köpek, bir binanın çatı katında postacı güvercinleriyle yaşamakta, sadece Fransızca konuşan dondurmacı ile arkadaşlık etmekte ve samuray bağlılık yeminine sadık kalmaktadır. Ancak tetikçiliğini yaptığı mafya ailesi onun kendileri için bir tehlike olduğunu düşünüp her şeyini yok edince, Hayalet Köpek intikamını samuray yöntemlerini izleyerek almaya karar verir.Jim Jarmusch'un Amerika'yı en iyi şekilde yansıttığı filmlerinden olan Hayalet Köpek, asla yan yana gelemeyeceğini düşündüğünüz üç dünyayı harmanlıyor: Eski Japon Samurayları, Mafya ve Hip-Hop. Hayalet Köpek, sadece başrol oyuncusu Oscar® ödüllü Forest Whitaker'ın performansıyla değil, müzikleriyle de akıllarda yer ediyor

Aksiyon, Suç, Dram

Ghost Dog: The Way of the Samurai
Hayalet Köpek Samurayın Yolu (1999) 7.6
Y: Jim Jarmusch
O: Forest Whitaker, John Tormey, Cliff Gorman, Dennis Liu
T: Aksiyon, Suç, Dram
The Secret World of ArriettyAşırıcılar (2010)

The Secret World of Arrietty - Aşırıcılar (2010)

Japon animasyon ustası Hayao Miyazaki'nin “Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)”, “Yürüyen Şato (Hauru no ugoku shiro)”, “Prenses Mononoke (Mononoke-Hime)”, “Rüzgarlı Vadi (Kaze no tani no Naushika)” gibi animasyonları yaratan animasyon şirketi Stüdyo Ghibli’nin elinden çıkan 'Aşırıcılar (Kari-gurashi no Arietti)'ın yönetmenliğini daha önce aynı stüdyodan çıkan filmlerde de görev alan genç yönetmen Hiromasa Yonebayashi yapıyor. Animasyonun senaryosu ise, Mary Norton’ın çoksatan The Borrowers isimli fantastik çocuk romanından Hayao Miyazaki tarafından uyarlandı. Şu ana kadar 17 uzun metraj animasyonda imzası bulunan Ghibli’nin Küçük Denizkızı Ponyo (Gake no ue no Ponyo)'dan sonraki bu son çalışması, insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan minik boyutlardaki bir grup insanın, Aşırıcılar’ın küçük ama görkemli hayatlarını anlatıyor. Yıl 2010, yer Tokyo. sadece 10 cm. boyunda olan Aşırıcılar adı verilen ve insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup minik insandan biri olan 12 yaşındaki Sho, annesinin eskiden çocukluğunun geçtiği eve gelir. Fakat burada bir kedinin çalıların arkasındaki bir şeye saldırmasına tanık olur. Daha sonra bir karganın saldırısına uğrayan kedinin peşinden merakla giden Sho, bir Aşırıcı olan Arrietty ile tanışır. O gece, Arrietty’nin babası Pod küçük kızına nasıl şeker aşırdıklarını göstermek için onu döşemenin üstüne çıkarır. O sırada Arrietty, Sho’nun uyanık olduğunu fark edip elindeki küp şekeri düşürür. Sho her ne kadar korkmalarına gerek olmadığını söylese de, Pod yine de taşınmaları gerektiğine karar verir...

Animasyon, Macera, Aile

The Secret World of Arrietty
Aşırıcılar (2010) 7.7
Y: Hiromasa Yonebayashi
O: Moises Arias, Bridgit Mendler, David Henrie, Will Arnett
T: Animasyon, Macera, Aile
Drunken AngelSarhoş Melek (1948)

Drunken Angel - Sarhoş Melek (1948)

Rakip suçlu ile bir savaştan sonra, kısa bir zaman gangster Japonya'da savaş sonrası alkollü bir doktor tarafından tedavi edilir. Doktor tanısı gangster tüberküloz, ve ona yönelik tedaviye başlamak zorundadır.. İki mafya patronu hapishaneden salıverilen ve çetesi bir kez daha ele geçirmek için çalışır kadar huzursuz bir dostluğun tadını çıkarın. Bundan rahatsız olan genç adam, çete lideri olarak onun durumunu kaybeder ve dışlanmış olur ve sonunda ölümüne bir savaş eski patronu karşı karşıya.

Suç, Dram, Gerilim

Drunken Angel
Sarhoş Melek (1948) 7.8
Y: Akira Kurosawa
O: Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Reizaburô Yamamoto, Michiyo Kogure
T: Suç, Dram, Gerilim
Mishima: A Life in Four Chapters (1985)

Mishima: A Life in Four Chapters (1985)

Japonya’nın sevilen yirminci yüzyıl yazarlarından Yukio Mishima’nın hayatının dört kısmının kurgusal hikayesini anlatıyor. Bu bölümlerin üç tanesi Mishima’nın hayatındaki olaylarla romanlarını paralel ele almış. Ancak dördüncü bölüm 25 Kasım 1970’i yani “Son Gün”ü işliyor.

Biografi, Dram

Mishima: A Life in Four Chapters (1985) 7.9
Y: Paul Schrader
O: Ken Ogata, Masayuki Shionoya, Hiroshi Mikami, Junya Fukuda
T: Biografi, Dram
Journey to AgarthaHoshi o ou kodomo (2011)

Journey to Agartha - Hoshi o ou kodomo (2011)

Bir gün, Asuna isimli bir genç kız, babasından hatıra kalan kristal radyodan (pil ya da benzeri elektrik ihtiyacı olmadan, radyo dalgalarını enerjiye çevirerek çalışan bir tür radyo) gizemli bir ses duyar. Birinin şarkı haline getirilmiş kalp sesine çok benzeyen bu sesi asla unutamaz. Asuna, en sevdiği dağ sığınağına giderken garip bir yaratığın saldırısına uğrar ve Shun isimli genç bir adam tarafından kurtarılır. Shun Asuna'ya, “Agartha” denilen uzak bir yerden geldiğini, birisiyle tanışmak istediği ve görmek istediği bir şey olduğu için yeryüzüne çıktığını söyler. Asuna ve Shun yakınlaşmaya başlarlar ancak Shun aniden ortadan kaybolur ve Asuna onu bulamaz. Bundan sonra ise Asuna kötü haberleri işitir… Her ne kadar kabullenmek istemese de, okulda yeni sınıf öğretmeni olan Bay Morisaki'den mitolojik yeraltını öğrenir. Yeryüzü sırlarının gizlendiği ve dileklerin kabul edildiği bu yerin birçok isminden bir tanesi de Agartha'dır. Hemen sonra, Asuna'nın şüpheli bazı adamlar tarafından takip edilmesinden önce, Shun'a tıpatıp benzeyen genç bir erkek ortaya çıkar. Şüpheli adamlar, genç erkeğin elinde bulundurduğu ve Agartha'yı açan anahtarın peşindedir. Agartha'nın kapısı, köşeye sıkışan genç erkek ve Asuna'nın önünde açılır. Asuna, şüpheli adamların liderinin aslında vefat etmiş eşine yeniden kavuşabilme umuduyla Agartha'yı arayan Bay Morisaki olduğunu; genç erkek Shin'in ise Shun'un erkek kardeşi olduğunu öğrenir. Agartha'nın girişi gözleri önünde yer alırken Asuna kararını verir: “Shun'u bir kez daha görmek istiyorum.” Asuna, Bay Morisaki ve Shin, kalplerindeki duygularla efsaneler diyarına doğru yola koyulurlar…

Animasyon, Macera, Dram

Journey to Agartha
Hoshi o ou kodomo (2011) 7.3
Y: Makoto Shinkai
O: Hilary Haag, Corey Hartzog, Leraldo Anzaldua, David Matranga
T: Animasyon, Macera, Dram