İtalya Filmleri İzle

Viva Maria! (1965)

Viva Maria! (1965)

Viva Maria! 1965 yapımı komedi-macera filmi. Brigitte Bardot ve Jeanne Moreau başrolleri paylaşır. Bardot ve Moreau, adları Maria olan ve 20. yüzyılın başlarında tanışıp birlikte birer devrimciye dönüşen iki kadını canlandırır. Ayrıca George Hamilton devrimin lideri Florès rolündedir. Film Louis Malle tarafından yazılıp yönetilmiş ve Eastman Color tarafından filme çekilmiştir. Aynı zamanda Fransızca ve İngilizce dublajlı olarak gösterime girmiştir. İsimleri Maria olan iki kadın, Güney Amerika'nın büyüük bir devrim yaşayarak değişmesi için mücadeleye katılırlar.

Macera, Komedi, Romantik

Viva Maria! (1965) 6.4
Y: Louis Malle
O: Brigitte Bardot, Jeanne Moreau, George Hamilton, Paulette Dubost
T: Macera, Komedi, Romantik
Gosford Park (2001)

Gosford Park (2001)

Yıl 1932... Sir William McCordle ve karısı Lady Sylvia dostlarını Gosford Park isimli malikanelerine davet ederler. Davetliler arasında bir kontes, bir savaş kahramanı, bir oyuncu ve bir film yapımcısı bulunmaktadır. Davetliler eğlenirken, yanlarında getirdikleri hizmetçileri ile evin hizmetçileri arasında gizli bir mücadele başlar.Olayın içine bir de cinayet girince olaylar tamamıyla karışır.Usta sinemacı Robert Altman’ın, Bob Balaban’la birlikte buldukları bir fikirden yola çıkan çok zeki bir film. En az filmin kendisi kadar ilginç bir malikane olan Gosford Park ise Northumberland Dükü’nün Sion House’daki mülklerinden biri ve ziyaretçilerini şaşırtmaya devam ediyor.Filmin, 2002 yılı En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının sahibi olduğunu da ekleyelim.

Dram, Gizem

Gosford Park (2001) 7.3
Y: Robert Altman
O: Maggie Smith, Michael Gambon, Kristin Scott Thomas, Camilla Rutherford
T: Dram, Gizem
The Last EmperorSon İmparator (1987)

The Last Emperor - Son İmparator (1987)

Sinema tarihinin en çok ödül alan, en geniş kadrolu filmlerinin başında gelen Son İmparator destansı bir öyküdür: 2 yaşında tahta çıkan Çin'in son imparatoru Pi Yi'nin gözünden 60 yılın öyküsü. Çekimi 2,5 yıl süren, 19 binden fazla kişinin rol aldığı film çok şık ve estetik bir görkemli yapımdır. Bertolucci sinemasının izlerini de taşır: Yasak Kent'in avlusunda binlerce figuranla çekilen sahnelerden ipek çarşafların altında belli belirsiz sevişen üç bedene kadar...Son İmparator aynı zamanda Bertolucci'nin Oryantal Üçlemesi'nin ilk filmidir. Bu seri daha sonraki yıllarda çekeceği Çölde Çay ve Küçük Buda ile tamamlanır.

Biografi, Dram, Tarih

The Last Emperor
Son İmparator (1987) 7.8
Y: Bernardo Bertolucci
O: John Lone, Joan Chen, Peter O'Toole, Ruocheng Ying
T: Biografi, Dram, Tarih
DemonsCinler (1985)

Demons - Cinler (1985)

Bir sinema salonu dolusu insan, insan bedenine giren ve insanları vahşice öldüren iblislere karşı kendilerini savunmak için kanlı ve vahşi bir mücadeleye girişirler. Evil Dead tarzı bu korku filminin senaryosunu yazanlar arasında ünlü italyan korku filmi yönetmeni ve yazarı Dario Argento'da bulunuyor.

Korku

Demons
Cinler (1985) 6.7
Y: Lamberto Bava
O: Urbano Barberini, Natasha Hovey, Karl Zinny, Fiore Argento
T: Korku
Sky Captain and the World of TomorrowSky Captain ve Yarının Dünyası (2004)

Sky Captain and the World of Tomorrow - Sky Captain ve Yarının Dünyası (2004)

Macera, 2. Dünya Savaşı öncesinde, 1930'ların sonlarında araştırmacı muhabir Polly perkins'in ünlü bilim adamlarının gizemli bir şekilde ortadan kayboluşunu araştırmasıyla başlar. tam o sırada, New York şehrinin siluetini dev robotlar kaplar. Gizemli kayboluşlar ve robotların istilası arasında bir bağlantı olduğu açıktır. Dünyanın geleceği açıkça tehlikededir. Pollly'nin yardımına, eski sevgilisi kahraman pilot SKY Captain yetişir. Bu korkusuz ikilinin asıl amaçları, dünyayı yok etmeyi planlayan çılgın bilim adamı Dr. Totenkopf'u durdurmaya çalışmaktır. Polly ve Sky Captain'ın en büyük desteğiyse, suda ve havada savaşabilen filo; amfibianlardır. Amfibianların lideri Franky Cook ve Teknik Deha Dex de kahraman ikiliye yardım ederler...

Aksiyon, Macera, Gizem

Sky Captain and the World of Tomorrow
Sky Captain ve Yarının Dünyası (2004) 6.1
Y: Kerry Conran
O: Gwyneth Paltrow, Jude Law, Giovanni Ribisi, Michael Gambon
T: Aksiyon, Macera, Gizem
Doctor ZhivagoDr. Jivago (1965)

Doctor Zhivago - Dr. Jivago (1965)

Bolşevik Devrimi döneminde yaşayan bir doktor ve de şair olan Yury Jivago, devrim atmosferinde büyük bunalımlar yaşamaktadır. İdeallerini ve doğru bildiği şeyleri kaybeden Jivago'nun evliliği de bir hayli sıkıntıdadır. Karısının kendisine duyduğu aşka karşılık veremeyen çaresiz adam devrim liderlerinden birinin karısına aşıktır. Bu aşk ve evliliği arasında sıkışıp kalan Jivago sadakat ve tutkuları arasında kalmaktadır. Rusya'nın geçirdiği dönüşüm evresini karakteri Jivago'nun üzerinden anlatan film, beş dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Dram, Romantik, Savaş

Doctor Zhivago
Dr. Jivago (1965) 8
Y: David Lean
O: Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Rod Steiger
T: Dram, Romantik, Savaş
Angels & DemonsMelekler ve Şeytanlar (2009)

Angels & Demons - Melekler ve Şeytanlar (2009)

Küresel bir fenomen haline gelen The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi’nin ardındaki ekip, Dan Brown’ın çok satan romanından uyarlanan ve merakla beklenen Angels & Demons/ Melekler ve Şeytanlar için geri dönüyor. Tom Hanks, antik köklere sahip güçlerin amaçlarına ulaşmak için her şeyi, cinayeti bile göze aldığını yeniden gören Harvard’lı simgebilimci Robert Langdon rolünü bir kez daha üstleniyor. Ron Howard’ın tekrar yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmin yapımcılığını üstlenen isimler Biran Grazer, Ron Howard ve John Calley. Filmin senaryosunda David Koepp ve Akiva Goldsman’ın imzası var. Vatikan’ın, tarihin en tartışmalı şifresini kıran adam olan Robert Langdon’a başvurmasına hangi korkunç keşif neden olabilir? Langdon Illuminati olarak bilinen –ve tarihteki en güçlü organizasyon olan- kadim ve gizli bir kardeşliğin tekrar ortaya çıktığına dair kanıtlar bulduğunda, bu gizli organizasyonun en büyük düşmanı olan Katolik Kilisesi’nin varlığına yönelik ölümcül bir tehditle yüzyüze gelir. Illuminati’nin geriye sayan, durdurulması olanaksız bir saatli bombaya benzediğini öğrenen Langdon Roma’ya giderek orada güzel ve gizemli bir İtalyan bilim insanı olan Vittoria Vetra ile güçlerini birleştirir. Mühürlü lahitler, tehlikeli mezarlar, terk edilmiş katedraller ve hatta yeryüzündeki en gizli mahzenin kalbinde geçen durmak bilmez, aksiyon dolu bir ava çıkan Langdon ve Vetra, Vatikan’ın hayatta kalmak için sahip olduğu tek umudu gösteren 400 yıllık Aydınlanma Yolu’nu izlerler.

Gizem, Gerilim

Angels & Demons
Melekler ve Şeytanlar (2009) 6.7
Y: Ron Howard
O: Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgård
T: Gizem, Gerilim
The Earrings of Madame de (1953)

The Earrings of Madame de (1953)

19. yy’ın sonlarında Paris’te bir komutan karısı olan Louise kocasının kendisine düğün hediyesi olarak verdiği küpeleri satar: borçlarını ödemek için paraya ihtiyacı vardır çünkü. Komutan gizlice küpeleri yeniden satın alır ve onları metresi Lola’ya verir. Lola Daha sonra da İstanbul’a gitmek için yola çıkar. Orada İtalyan diplomat Baron Donati küpeleri satın alır. Paris’e geri dönen Donati orada Louise ile tanışır… Louise aşık olur ve hiçbir şeyi umursamaz bir hale gelir.

Dram, Romantik

The Earrings of Madame de (1953) 7.9
Y: Max Ophüls
O: Charles Boyer, Danielle Darrieux, Vittorio De Sica, Jean Debucourt
T: Dram, Romantik
Oliver Twist (2005)

Oliver Twist (2005)

Roman Polanski’nin çektiği ilk ve tek çocuk filmi Oliver Twist, Dickens hayranlarını memnun edecek. 70’lerin aykırı sinemacılarından Roman Polanski, kariyerinde ilk kez çocuklarının da izleyebileceği bir film çekmeye karar verirse ne olur? Hayvanlı animasyon çekecek değil ya, tabii ki şöyle esaslı bir edebiyat uyarlaması çıkar ortaya. Hem de bir süredir beyazperdeye uyarlanmadığını fark ettiği Charles Dickens’tan Oliver Twist. Polanski’nin, En İyi Yönetmen dalındaki tek Oscar’ını kazandığı The Pianist’ten sonra giriştiği Oliver Twist, Dickens’ın dünyasını görselleştirme işine öncelik tanıyan bir film. İçinde bulunduğu kötü koşullar yüzünden Londra’ya kaçan ve orada ne olduğunu anlayamadan yankesicilerin arasına karışan küçük yetimin maceraları, Polanski’nin elinde Dickens’ın varlığını hiç unutturmayan, gösterişten ve duygu sömürüsünden uzak bir dönem filmine dönüşmüş. Özellikle Ben Kingsley’nin performansıyla akıllarda yer eden bir Dickens uyarlaması bu. Amerika yerine, daha çok Avrupa’da izlenen filmin gişesi, Polanski’yi bir başka çocuk filmi çekmekten alıkoydu ne yazık ki.

Suç, Dram

Oliver Twist (2005) 6.9
Y: Roman Polanski
O: Barney Clark, Jeremy Swift, Ian McNeice, Richard Durden
T: Suç, Dram
Manon of the SpringManon'un Pınarları (1986)

Manon of the Spring - Manon'un Pınarları (1986)

Manon des Sources (Manon'un Pınarları) Jean de Florette filminin devamıdır... Papet(Yves Montand), Soubeyran ailesinin soyunun devamı için Ugolin'e (Daniel Auteuil) baskı yapmaktadır. Ugolin'in gönlünde güzel Manon (Emmanuelle Béart) bulunmaktadır. İşin dramatik tarafı Manon yıllar önce arazisini almak istedikleri Jean de Florette'in küçük kızıdır. Manon dağlarda keçilere çobanlık yaparak yaşamaktadır. Vahşi bir yaşam süren Manon'un sosyal ilişkileri sıfırdır. Film teması bu kez aşk ve intikam üzerine kurulmuştur. Manon, ailesinin elinden dalavereyle alınan toprakları geri kazanmak istemektedir, yalnız gerçeği bilen kendisinden başka kimse yoktur. Ugolin için hayattaki en önemli şeyler yetiştirdiği göz alıcı karanfiller ve Manon'dur. Ugolin'in filmdeki rolü ilk filmde olduğu gibi basit düşünen, saf ama amcası Papet'e uyan bir köylüdür. Saf olan aşkı derin bir umutsuzluğa düşer. Filmin can alıcı noktası ikili insan ilişkilerinin doğa ile süslenmesidir. Köy yaşamının zorlukları, susuzluk ve aşk bizi yine ilk filmde olduğu gibi hüzünlü bir yolculuğa çıkarmaktadır...

Dram

Manon of the Spring
Manon'un Pınarları (1986) 8.1
Y: Claude Berri
O: Yves Montand, Daniel Auteuil, Emmanuelle Béart, Hippolyte Girardot
T: Dram
Coffee and Cigarettes (2003)

Coffee and Cigarettes (2003)

Görünürde hiçbir ortak noktası olmayan ve dünyanın bir yerinde birbirlerinden habersiz yaşamakta olan çeşitli insanların ortak paydada buluştukları tek şey kahve ve sigara alışkanlıklardır. Birbirinden farklı üç kısa filmden oluşan Coffee and Cigarettes, kahve ve sigara sembollerini kullanarak insan psikolojisi ve davranış türleri üzerine gözlem yapmayı olası kılıyor. Amerikan sinemasının 'bağımsız' tarafında bir hayli özgün ve etkili bir isim olan Jim Jarmusch imzalı filmde Roberto Benigni, Steve Buscemi, Iggy Pop, Tom Waits, Cate Blanchett ve Bill Murray gibi oyuncular yer alıyor.

Komedi, Dram, Müzik

Coffee and Cigarettes (2003) 7
Y: Jim Jarmusch
O: Roberto Benigni, Steven Wright, Joie Lee, Cinqué Lee
T: Komedi, Dram, Müzik
Once Upon a Time in AmericaBir Zamanlar Amerika (1984)

Once Upon a Time in America - Bir Zamanlar Amerika (1984)

David "Noodles" Aaronson, Manhattan'ın banliyölerinden birindeki yahudi mahallesinde hayatta kalmaya çalışan yoksul bir çocuktur. Kendisi gibi arkadaşlarından oluşan ve Noodles'ın liderliğini yaptığı ufak çaplı suç çetesi, zamanla yükselişe geçer ve sonunda 30'lu yılların en azılı gangsterleri haline gelirler. Ancak bu ün, ekibin dağılmaya başlamasıyla sona erer. Yaklaşık 30 yıl sonra New York'a dönen Noodles, burada eski günlere geri dönüp geçmişiyle başbaşa kalır. Sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olan film, İtalyan yönetmen Sergio Leone tarafından yazılıp yönetilmiştir. Harry Grey'in 'The Hoods' adlı romanından uyarlanan filmin başrollerinde Robert De Niro ve James Woods gibi usta isimler yer alıyor.

Suç, Dram

Once Upon a Time in America
Bir Zamanlar Amerika (1984) 8.4
Y: Sergio Leone
O: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Joe Pesci
T: Suç, Dram
It's a Free World...İşte Özgür Dünya (2007)

It's a Free World... - İşte Özgür Dünya (2007)

Ken Loach, Özgürlük Rüzgârı'nın hemen ardından çektiği bu son dramıyla günümüz Londra'sına dönüyor ve kamerasını yeniden toplumsal konulara çeviriyor... İşte Özgür Dünya, yasadışı göçmen işçiler meselesini kurbanların değil, suçluların gözünden ele alıyor. İş yerinde gördüğü kötü muameleden bıkmış olan ve oğlunun geleceği için endişe eden Essexli genç kadın Angie, kendi işini kurmaya karar verir: Londra'da bir barın arka tarafında kurduğu ofiste göçmen işçilere iş bulacaktır... Angie başarı ve servet basamaklarını tırmanırken, dünyayı döndüren para illetiyle ne kadar ileri gidebildiğine tanık oluruz...

Dram

It's a Free World...
İşte Özgür Dünya (2007) 7
Y: Ken Loach
O: Kierston Wareing, Juliet Ellis, Leslaw Zurek, Joe Siffleet
T: Dram
Winged MigrationKuşlar Kanatlı Uygarlık (2001)

Winged Migration - Kuşlar Kanatlı Uygarlık (2001)

1998'den 2011 yılına kadar dünyanın çeşitli bölgelerinde göç eden yabani kuşları takip edip farklı anlardaki olağanüstü güzelliklerini beyaz perdeye yansıtan film tam bir doğa filmi niteliğinde. Yüzlerce kişiden oluşan ekip herhangi bir teknik hileye başvurmadan onlarca farklı türdeki kuşun tüm yaşam ritüellerini takip ediyor ve en doğal haliyle izleyiciyle buluşturuyor. Belgesel niteliğindeki yapıt her karesinde olağanüstü güzellikteki görüntüleri barındırıyor.

Belgesel

Winged Migration
Kuşlar Kanatlı Uygarlık (2001) 8
Y: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Michel Debats
O: Philippe Labro, Jacques Perrin
T: Belgesel
RealityGerçeklik (2012)

Reality - Gerçeklik (2012)

Matteo Garrone mafya dramlarından soğukkanlı realite programlarını eleştiren bir filme geçerek Biri Bizi Gözetliyor tarzındaki programlara olan takıntımızı ele alıyor. Yeni oyunculardan Aniello Arena programın İtalyan versiyonuna katılmayı takıntı haline getirmiş bir balıkçıyı canlandırıyor. Gomorrah kadar farklı ve en az onun kadar etkileyici bir film.

Komedi, Dram

Reality
Gerçeklik (2012) 6.7
Y: Matteo Garrone
O: Aniello Arena, Loredana Simioli, Nando Paone, Nello Iorio
T: Komedi, Dram
Le doulosŞapka (1962)

Le doulos - Şapka (1962)

Pierre Lesou'nun romanından uyarlanan 1962 tarihli film, hırsızlık suçundan içerde yatan Maurice Faugel hapisten yeni çıkmıştır. Gilbert Vanovre'u öldürüp bir soygundan aldıklarını çalar. Maurice ayrıca bir evi soyma planı yapmaktadır ve arkadaşı Silien ihtiyacı olan ekipmanları ona getirir. Ancak Silien polis için çalışmaktadır.

Suç, Gerilim

Le doulos
Şapka (1962) 7.9
Y: Jean-Pierre Melville
O: Jean-Paul Belmondo, Serge Reggiani, Jean Desailly, René Lefèvre
T: Suç, Gerilim
Germany Year Zero (1948)

Germany Year Zero (1948)

Edmund, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra harabe olan Almanya’da yaşayan küçük bir çocuktur. Babası yatalak olduğu için, kardeşleriyle beraber eve ekmek getirme görevi ona kalmıştır. Türlü türlü hileler ve hırsızlıklarla ailesinin karnını doyurmaya çalışan küçük Edmond, günün birinde bir öğretmeni tarafından keşfedilir. Ancak öğretmenin onun beynini yıkayıp, ondan her anlamda faydalanmaktan başka bir amacı yoktur.Yeni gerçekçilik akımının öncülerinden olan İtalyan yönetmen Roberto Rossellini bu filmiyle savaş sonrası dönemi çarpıcı bir şekilde yansıtmıştır. Ayrıca filmin finali de çok tartışılıp, büyük bir sansasyon yaratmıştır.

Dram, Savaş

Germany Year Zero (1948) 7.9
Y: Roberto Rossellini
O: Edmund Moeschke, Ernst Pittschau, Ingetraud Hinze, Franz-Otto Krüger
T: Dram, Savaş
Bread and TulipsEkmek ve Laleler (2000)

Bread and Tulips - Ekmek ve Laleler (2000)

Kırklı yaşlarında bir ev kadını olan Pescara’lı Rosalba, katıldıkları bir otobüs turunun verdiği mola sırasında, yol kenarındaki bir kafeteryada bırakıldığını fark edince oldukça sinirlenir. Unutkan kocasının ve çocuklarının onu almak üzere dönmelerini beklemek yerine, eve kendi başına gitmeye karar verir.

Komedi, Romantik

Bread and Tulips
Ekmek ve Laleler (2000) 7.4
Y: Silvio Soldini
O: Licia Maglietta, Bruno Ganz, Giuseppe Battiston, Antonio Catania
T: Komedi, Romantik
The Good, the Bad and the Uglyİyi, Kötü ve Çirkin (1966)

The Good, the Bad and the Ugly - İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

Bir döneme imzasını atmış sevilen filmler dizisinin en son çekilen bölümü karşımızda. Ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almakta olan üç silah arkadaşı aslında kader açısından yolları kesişmiş insanlardı. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için o dönemdeki Amerikan İç Savaşı bir araçtı. İyi ile Çirkin’in risk barındıran ancak iyi para getiren işleri mevcuttu. Çirkin, aranan azılı bir suçlu olduğu için İyi onu adalete teslim edip önce ödülünü alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlıyordu. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla ikilinin araları bozuldu. Onlar birbirleriyle didişirken ortaya üçüncü bir hazine avcısı çıktı O da Kötü adındaki kişiydi. Artık her şeyin başka türlü yaşanma zamanıydı.

Kovboy

The Good, the Bad and the Ugly
İyi, Kötü ve Çirkin (1966) 9
Y: Sergio Leone
O: Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffrè
T: Kovboy
Partner.Ortak (1968)

Partner. - Ortak (1968)

Bernardo Bertolucci tarafından yönetilen Partner filminde Pierre Clémenti ve Tina Aumont başrollerde oynuyor.

Dram

Partner.
Ortak (1968) 6.5
Y: Bernardo Bertolucci
O: Pierre Clémenti, Tina Aumont, Sergio Tofano, Giulio Cesare Castello
T: Dram
The DreamersDüşler, Tutkular ve Suçlar (2003)

The Dreamers - Düşler, Tutkular ve Suçlar (2003)

Fransa'da alevlenip tüm dünyayı etkisi altına alan '68 olayları sırasında, Fransa'dayız... '68 kuşağı ruhuna sıkı sıkıya bağlı olan Isabelle ve kardeşi Theo, ailelerinin tatile çıkması nedeniyle Paris'te yalnız kalmış, bu sırada da Amerikalı bir öğrenciyle tanışıp arkadaş olmuş, onu evlerine davet etmişlerdir. Matthew'ı Isabelle ve Theo ile buluşturan şey ise büyük ölçüde sinema olmuştur. Dışarıda, sokaklarda devrim sesini yükseltirken üçlü arasındaki tutku ve cinsellik alevlenmektedir.

Dram, Romantik

The Dreamers
Düşler, Tutkular ve Suçlar (2003) 7.2
Y: Bernardo Bertolucci
O: Michael Pitt, Eva Green, Louis Garrel, Anna Chancellor
T: Dram, Romantik
Tragedy of a Ridiculous ManGülünç Bir Adamın Trajedisi (1981)

Tragedy of a Ridiculous Man - Gülünç Bir Adamın Trajedisi (1981)

Film, Parma'da küçük bir peynir fabrikası sahibi olan Primo Spaggiari üzerine odaklanıyor. Primo, yoksul bir ailede büyümüş, ancak daha sonra küçük bir fabrika sahibi olmuş; Bertolucci'nin deyimiyle ?Sıfırdan varolmuş, İtalyan ekonomisinin belkemiğini oluşturan adamlardan biridir.? Ancak Primo'nun sakin yaşamı, oğlunun kaçırılışı ile altüst olur. Oğlunu kaçıran teroristlerin istediği fidyeyi verip vermeme konusunda kararsızlığa düşen Primo, bir ikilem yaşar ve karısıyla birlikte duruma çözüm aramaya çalışır.

Komedi, Dram

Tragedy of a Ridiculous Man
Gülünç Bir Adamın Trajedisi (1981) 6.8
Y: Bernardo Bertolucci
O: Ugo Tognazzi, Anouk Aimée, Laura Morante, Victor Cavallo
T: Komedi, Dram
The Wind That Shakes the BarleyÖzgürlük Rüzgarı (2006)

The Wind That Shakes the Barley - Özgürlük Rüzgarı (2006)

1920'li yılların ortaları... İrlanda, halen İngiltere'nin bir parçası ve koloni olarak varlığını sürdürmektedir. İngiliz askerlerin İrlanda halkına yaptığı eziyetler de halan dinmemiştir. Damien bu vahşete şahitlik eden binlerce insandan biridir. Bir süre sonra kendisini bu şiddete karşı bir şeyler yapmak zorunda hisseder. Bunun üzerine İrlandalı cumhuriyetçilerin yanına gider. Ancak barış ve barışın getireceği yeni acılar yakındır.Ken Loach'un son dönemde çektiği en önemli filmlerden biri olan Özgürlük Rüzgarı, 2006 yılında Cannes'da Altın Palmiye'nin de sahibi olmuştu.

Dram, Tarih, Savaş

The Wind That Shakes the Barley
Özgürlük Rüzgarı (2006) 7.5
Y: Ken Loach
O: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, Orla Fitzgerald
T: Dram, Tarih, Savaş
The OthersDiğerleri (2001)

The Others - Diğerleri (2001)

Amerika İkinci Dünya Savaşı'nın yaralarını sarmaya çalışmaktadır. New Jersey'de hayatını devam ettirmekte olan Grave ise savaşta eşini kaybetmiştir. Çocuklarının güneşe karşı alerjisi olduğundan oldukça karanlık bir evde yaşamaktadırlar. Grace, onlardan yardım almak üzere malikanelerine gelen insanlara yardım edip onlara iş vermektedir. Grace'in kızı olan Anne ise, Victor isimli bir hayali arkadaşa sahiptir. Bir gün oluşan sis yüzünden evin dünyanın geriye kalanıyla olan irtibatı tamamen kesilir. Grace ve çocukları, bir türlü güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber yalnız kalmışlardır.

Korku, Gerilim

The Others
Diğerleri (2001) 7.6
Y: Alejandro Amenábar
O: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Christopher Eccleston, Alakina Mann
T: Korku, Gerilim
Werckmeister HarmoniesKaranlık Armoniler (2000)

Werckmeister Harmonies - Karanlık Armoniler (2000)

Dünya sinemasının usta yönetmeni yeniden siyah beyaz manzaralardan gücünü alan uzun bir hikaye anlatıyor bize. Fakat Karanlık Armoniler’in kolayca özetlenebilecek bir hikayesi yok. Filmde sakin bir Macar kasabasına sirk geliyor ve sessiz sakin hayat kıpırdamaya başlıyor. László Krasznahorkai imzalı The Melancholy of Resistance kitabından uyarlandı.

Dram, Gizem

Werckmeister Harmonies
Karanlık Armoniler (2000) 8.2
Y: Béla Tarr, Ágnes Hranitzky
O: Lars Rudolph, Peter Fitz, Hanna Schygulla, János Derzsi
T: Dram, Gizem
My Name is NobodyBenim Adım Hiç Kimse (1973)

My Name is Nobody - Benim Adım Hiç Kimse (1973)

Jack Beauregard (Henry Fonda) devrinin son silahşörüdür. Suçların büyüdüğü ve organize olmaya başladığı bir devirde sadece iyi bir silah ve onu kullanan kişi artık herşeyi ifade edememektedir ve "Vahşi Batı" artık son demlerini yaşamaktadır. Vergi, merkezi otorite, senato gibi terimler gündelik hayatın popüler sözcükleri haline gelmiştir. Gözleri uzağı eskisi gibi seçemeyen ve içgüdüleriyle silahına davranan Jack, Vahşi Batının acımasız dünyasında yaşlanabilecek kadar yaşamış bir silahşör olarak kimseyi öldürmekten yana değildir. Yinede eski düşmanları ve ondan daha hızlı olduğunu kanıtlamak isteyen şöhret meraklısı pek çok silahşör Jacki ortadan kaldırmak istemektedir... Tam bu anda karşısına çıkan ve kendisine Hiç kimse (Terence Hill) diyen genç, ona hayatının son günlerini huzur içerisinde geçirmesini sağlayacak bir teklifte bulunur. Jackin kaderi Vahşi 150 ile kesişecek ve adı tarih kitaplarına geçecektir...

Kovboy, Komedi

My Name is Nobody
Benim Adım Hiç Kimse (1973) 7.5
Y: Tonino Valerii
O: Terence Hill, Henry Fonda, Jean Martin, R.G. Armstrong
T: Kovboy, Komedi
Long Live FreedomYaşasın Özgürlük (2013)

Long Live Freedom - Yaşasın Özgürlük (2013)

Enrico aniden siyaseti bırakıp birkaç yıl önce ilişkisi olduğu bir kadını bulmak için Paris'e kaçar..

Komedi, Dram

Long Live Freedom
Yaşasın Özgürlük (2013) 7.1
Y: Roberto Andò
O: Toni Servillo, Valerio Mastandrea, Valeria Bruni Tedeschi, Michela Cescon
T: Komedi, Dram
The ExecutionerCellat (1963)

The Executioner - Cellat (1963)

José Luis Rodríguez cenaze levazımatçısıdır. Tek hayali cenaze işlerini bırakarak mekanik eğitimi için Almanya'ya gitmektir. Bir cenaze için gittiği cezaevinde artık yaşlanmış olan cellatla zoraki tanışır ve cellatın kızı ile Almanya'ya gitme hayalini bırakarak evlenmek zorunda kalır...

Dram, Komedi

The Executioner
Cellat (1963) 8.1
Y: Luis García Berlanga
O: Nino Manfredi, Emma Penella, José Isbert, José Luis López Vázquez
T: Dram, Komedi
Indiscretion of an American WifeAmerikalı bir Eşin Düşüncesizliği (1953)

Indiscretion of an American Wife - Amerikalı bir Eşin Düşüncesizliği (1953)

Roma'ya kardeşini ziyarete gelen bir çocuk annesi evli bir kadın burada genç bir adamla tanışır ve bir süre sonra ona âşık olur. Eve dönmekle, genç adamın yanında kalmak arasında gidip gelen kadm sonunda kararını verir

Dram, Romantik

Indiscretion of an American Wife
Amerikalı bir Eşin Düşüncesizliği (1953) 6.4
Y: Vittorio De Sica
O: Jennifer Jones, Montgomery Clift, Gino Cervi, Richard Beymer
T: Dram, Romantik
The DuchessDüşes (2008)

The Duchess - Düşes (2008)

Düşes filminin baş kadın oyuncusu sıra dışı bir güzelliğe sahip Keira Knightley tarafından canlandırılıyor. Bir çok sanatçı için dezavantaj gibi gözüken fiziksel dış görünümündeki değişikliği başarıyla avantaja çeviren Keira, Düşes Georgiana rolüyle destan yazıyor. On sekizinci yüzyıl sonu, çok güzel ve büyüleyici Düşes Georgiana Cavendish, dönemin en etkileyici kadınıdır. Düşesliği güzelliği ve karizmasına borçludur. Ancak yanlış politik hareketler, savurganlık, açgözlülük, kumar ve yaşadığı aşk onun itibarını düşürmüştür. Kendinden yaşça büyük, Devonshire Dükü ile evlenir. Bu evlilikle Georgiana moda ekolü haline gelir. Aynı zamanda kurnaz bir politikacıdır da. Ama Georgiana hala evliliğinde bulamadığı aşkı umutsuzca aramaya devam eder. Filmde Knightley'ye Oscar adayı ünlü oyuncu Ralph Fiennes eşlik ediyor. Georgiana Duchess of Devonshire kitabını yeni yönetmenlerden Saul Dibb sinemaya uyarlamıştır.

Biografi, Dram, Tarih

The Duchess
Düşes (2008) 6.9
Y: Saul Dibb
O: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper
T: Biografi, Dram, Tarih