İtalya Filmleri İzle

The Medicine SellerSatıcı (2013)

The Medicine Seller - Satıcı (2013)

40 yaşlarında bir ilaç mümessili olan Bruno, patronundan inanılmaz bir baskı görmektedir. Bir toplantı sonrası, çalışanlardan biri aşağılanmış hissederek intihar eder. Diğer yandan Bruno’nun karısı doğun kontrol haplarını almayı bırakır. Ancak henüz bir çocuk sahibi olmayı göze alamayan Bruno, şirketin doğum kontrol haplarından karısına vererek, bunların ne olduğunu söylemez. Bir süre sonra ise karısının hastalandığını görünce ne yapacağını şaşırır.

Dram

The Medicine Seller
Satıcı (2013) 6.8
Y: Antonio Morabito
O: Claudio Santamaria, Isabella Ferrari, Evita Ciri, Marco Travaglio
T: Dram
I Am LoveBenim Adım Aşk (2009)

I Am Love - Benim Adım Aşk (2009)

'Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi' ile tanınan İtalyan yönetmen Luca Guadagnino'nun Oscar'a da aday olan filmi 'Benim Adım Aşk', İtalya'da tekstil işiyle uğraşan zengin bir ailenin trajik öyküsünü anlatıyor. Ailenin hasta büyükbabası işi oğlunun ve torununa bıraktığını ilan eder. Evin Rus asıllı gelini Emma (Tilda Swinton) hem kocasının ve oğlunun iş seyahatleri hem de kızının evi terketmesi yüzünden kendini yalnız hisseder. Aşkı Antonio ile tanışan Emma kendini yeni bir dünyada bulur... Burjuvazi, aşk ve tutku üçgeninde gelişen trajik bir aşk hikayesi.

Dram, Romantik

I Am Love
Benim Adım Aşk (2009) 7
Y: Luca Guadagnino
O: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini, Alba Rohrwacher
T: Dram, Romantik
The Man Who LiesYalan Söyleyen Adam (1968)

The Man Who Lies - Yalan Söyleyen Adam (1968)

Boris Varissa askerlerden kaçarak bir kasabaya gelir. Orada yolu gözlenen ve kahraman denilen Jan Robin hakkında birtakım bilgiler verir. Jan'ın en yakın arkadaşı olduğunu ve ona nasıl yardım ettiğini özellikle Jan'ın kızkardeşine ve evin hizmetçisi Maria'ya anlatır. Anlattıkları inandırıcı olmakla birlikte oldukça tutarsızdır.

Dram, Savaş

The Man Who Lies
Yalan Söyleyen Adam (1968) 7
Y: Alain Robbe-Grillet
O: Jean-Louis Trintignant, Sylvie Bréal, Zuzana Kocúriková, Dominique Prado
T: Dram, Savaş
Journey to Italyİtalya'da Yolculuk (1954)

Journey to Italy - İtalya'da Yolculuk (1954)

1954 tarihli İtalya’ya Yolculuk, kelimenin sözlük anlamında ezber bozucu bir yapım olarak, sinema tarihinde enteresan bir yere sahiptir. Zira 1954 ylında bu filme bakış açısı bir hayli puriten olmuş ve haksız yere eleştirilmiştir. Sinemada gösterildiği yıllarda, tartışmalı biçimde, tamamen yanlış anlaşılmalarla dolu ve utanç verici biçimde eleştirilen, ama uzun yıllar sonra şimdi, sadece Rossellini’nin en iyi filmlerinden biri olarak anılmakla kalmayıp, aynı zamanda modern sinemanın temel elementlerinden biri olarak hak ettiği yeri bulmuştur. Bu filmde kötüye giden bir evliliğin anatomisi çıkarılır. Değişik bir bakış açısına sahip olan bu ironik filmi, sinema sanatına ilgi duyan her sinefile tavsiye ediyoruz...

Dram, Romantik

Journey to Italy
İtalya'da Yolculuk (1954) 7.5
Y: Roberto Rossellini
O: Ingrid Bergman, George Sanders, Maria Mauban, Anna Proclemer
T: Dram, Romantik
Red DesertKızıl Çöl (1964)

Red Desert - Kızıl Çöl (1964)

Yakın zaman önce bir trafik kazası geçiren Giuliana, mutlu bir evliliğe ve başarılı bir eşe sahiptir. Eşini ziyaret edeceği sırada geçirdiği bu kaza talihsiz kadını değiştirmeye başlar. Fiziksel olarak hasar görmeyen kadın ara sıra çeşitli kriz ya da ataklar geçirmekte ve bu sırada da bambaşka bir insana dönüşmektedir. Neler olup bittiğini anlayamayan kocası Corrado, başlarda duruma anlayış gösterse de zamanla ilgisiz bir adama dönüşür. Ancak Giulliana'nın başka bir adamla tanışması her şeyi değiştirir. İtalyan sinemasının usta yönetmenlerinden Michelangelo Antonioni’nin en önemli yapıtlarından olan filmi Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülmüştür.

Dram

Red Desert
Kızıl Çöl (1964) 7.7
Y: Michelangelo Antonioni
O: Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti, Xenia Valderi
T: Dram
Oedipus RexKral Oedipus (1967)

Oedipus Rex - Kral Oedipus (1967)

"Sonuçta ister bilinçli, ister bilinçsiz olsun; her türlü uzlaşmacılığı reddediyorum." Nitekim öyle de yapıyor Pier Paolo Pasolini. Mitolojik temalardan beslenen ünlü Yunan tragedyası Kral Oedipus’u kendine has katı dokunuşlarla filme aktaran Pasolini başından itibaren seyircisinin hikayeye dahil olmasına kesinkes taviz vermiyor. Daha ilk sekansta Oedipus’un doğuşunu aralık kalmış pencerenin ardından üstünkörü göstermesi de yönetmenin bu gayesinin en somut örneği. Fakat tam olarak; asıl maksat seyircinin filme uzak düşmesi değil, bütün gayretlerine rağmen seyircinin dışlanmış hissetmesini sağlayabilmek, yani çaba göstermek ama başaramamak tıpkı kaderin mutlaklığından kaçamamak gibi. Bu sebeple de Pasolini bazı bazı aktörleriyle izleyeni göz göze getiriyor uzunca süre, karşılıklı olarak seyirci ile kurgulanmış karakterlerin gözleri birbirlerine takılıp kalıyor. Kullanılan müzik ve efektlerin kasıtlı olarak ayyuka çıkar hali de filmi zor kılan özelliklerden birisi. Elde kamerayla çekilen görüntülerin üzerine bir de kamerayı maksatlı sallayarak görüntüler yakalaması, zamansız kesmelerle eklektik bir kurgu meydana getirmesi Pasolini’nin seyirciyle mutabık kalmamak için ne denli uğraş gösterdiğinin bir diğer alameti. Böylece ikilemden doğan bir ait olup olmama sorunsalı vücut buluyor.Ayrıca filmin bir diğer önemli vasfı da temellerini aldığı hikayesi itibariyle Pasolini filmografisinde ayrımlı bir yere sahip olması. Malumu ilam etmek icap ederse Pasolini’nin çocukluk günleri hayatta sevdiği tek kadın olarak gördüğü annesi ile en az annesine beslediği sevgi kadar nefret duyduğu babasının bitmek bilmez kavgaları telaşesiyle son bulur. Buradan yola çıkarak Edipo Re’nin Pasolini’nin özel hayatının girintisi olduğunu iddia etmek kusurlu bir davranım olmayacaktır.

Dram

Oedipus Rex
Kral Oedipus (1967) 7.5
Y: Pier Paolo Pasolini
O: Silvana Mangano, Franco Citti, Alida Valli, Carmelo Bene
T: Dram
La PiscineSen Benimsin (1969)

La Piscine - Sen Benimsin (1969)

Bir arkadaşlarının Fransız Rivierası'ndaki yazlık evinde tatil yapmakta olan Marianne (Romy Schneider) ve Jean-Paul (Alain Delon), mutlu ve huzurlu bir çifttir. Ancak bu sessiz ortam, Marianne'in eski sevgilisi ve Jean-Paul'ün dostu Harry'nin (Maurice Ronet) beklenmedik ziyaretiyle bozulacaktır. Üstelik Harry yalnız değildir, eski bir ilişkisinden olan ve varlığından daha yeni haberdar olduğu 18 yaşındaki kızı Penelope (Jane Birkin) de yanında gelmiştir. Başlarda herkes birbiriyle iyi geçinse de, zamanla bu 4 yetişkin insanın arasındaki ilişki karmaşık sonuçlar doğuracaktır.

Suç, Dram, Romantik

La Piscine
Sen Benimsin (1969) 7
Y: Jacques Deray
O: Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet, Jane Birkin
T: Suç, Dram, Romantik
LeviathanVurgun (1989)

Leviathan - Vurgun (1989)

Melville´in gemisi Pequod´un Moby Dick´i kovaladığı sularda, insan, doğa ve makinenin ortak kaderleri Leviathan´da dile geliyor. Bu kolektif deneyimi belgeleyebilmek, insanoğlunun en eski mücadelesini hem balıkçıların hem de avın gözüyle aktarabilmek için, balıkçılarla filmciler arasında gidip gelen, atılıp tutulan, iplerle bağlı düzinelerce kamera kullanılmış. Filmin yazarı, yönetmeni, kurgucusu ve yapımcısı, antropolog-bilim insanı-sanatçı-sinemacı olan ve Harvard Üniversitesi´ndeki Duyusal Etnografya Laboratuvarı´nda çalışan Véréna Paravel ile Lucien Castaing-Taylor. İnsan, hayvan ve makineyi; güzeli ve korkuncu; yaşam ve ölümü olağanüstü bir biçimde görüntüye aktaran Leviathan, şimdiye dek izlediğimiz filmlerden çok farklı

Macera, Korku, Gizem

Leviathan
Vurgun (1989) 5.7
Y: George P. Cosmatos
O: Peter Weller, Richard Crenna, Amanda Pays, Daniel Stern
T: Macera, Korku, Gizem
The Last MistressMetres (2007)

The Last Mistress - Metres (2007)

Paris, 1835. Çapkın ve ahlaksız Ryno de Marigny'nin, saf ve temiz aristokrat kızı Hermengarde ile gerçekleşecek evliliği herkesin dilindedir. Ancak iki sevgilinin aşkını görmezden gelerek dedikodu yapanlar, genç adamın zaafını bilmektedirler. Nitekim de Marigny, ateşli bir İspanyol fahişesi olan Vellini ile 10 sene süren tutkulu bir aşk yaşamıştır ve onun nefesini hala ensesinde hissetmektedir. Bu mahremiyet, gizem ve aldatma girdabından sadece bir çift kurtulacaktır...

Dram, Romantik

The Last Mistress
Metres (2007) 6.4
Y: Catherine Breillat
O: Asia Argento, Fu'ad Aït Aattou, Roxane Mesquida, Claude Sarraute
T: Dram, Romantik
InfernoCehennem (1980)

Inferno - Cehennem (1980)

Genç bir kadın şair New York 'ta yerel bir antika dükkânından bir İngiliz mimarın yazmış olduğu Latince bir kitap satın alır. Kitabı okudukça kendi evinin de cadılar tarafından yapıldığını öğrenir.Dehşete kapılan genç kadın Roma'daki erkek kardeşini kendisiyle kalması için davet eder. Mark, kardeşini görmeye New York'a gittiğinde onun öldüğünü öğrenir.

Korku, Gizem

Inferno
Cehennem (1980) 6.7
Y: Dario Argento
O: Leigh McCloskey, Irene Miracle, Eleonora Giorgi, Daria Nicolodi
T: Korku, Gizem
I'm Not ScaredHiç Korkmuyorum (2003)

I'm Not Scared - Hiç Korkmuyorum (2003)

1970’li yıllardayız. On yaşındaki Michele, İtalya’nın güneyindeki küçük bir kasabada masumiyet dolu bir hayatı yaşamaktadır. Arkadaşlarıyla birbirlerini korkutma oyunu oynarken bir kuyunun dibinde hiç görmemesi gereken bir sırla karşılaşır ve masumiyetten oluşan hayatı değişiverir:Kuyunun dibinde zemine zincirlenmiş bir şekilde Filippo vardır. Michele kasabanın belalısı Felice’yi olay mahallinde gördüğünde kötü bir şeyler olduğunu hisseder. En yakın arkadaşına gördüklerini anlattığında, ailesinin olaydan haberdar olması ve ondan herşeyi unutmasını istemesi, küçük çocuğun hayata bakışını sonsuza dek değiştirecektir.Oscar ödüllü Akdeniz’in yönetmeni Gabriele Salvatores’in bu son filmi, 2003’ün Berlin Film Festivali seçkisinde de yer alıyordu.

Suç, Dram, Gizem

I'm Not Scared
Hiç Korkmuyorum (2003) 7.6
Y: Gabriele Salvatores
O: Giuseppe Cristiano, Mattia Di Pierro, Adriana Conserva, Fabio Tetta
T: Suç, Dram, Gizem
Sworn VirginYeminli Bakire (2015)

Sworn Virgin - Yeminli Bakire (2015)

Elvira Dones’un romanından uyarlanan filmde, kadınlığını özgürlüğüne feda eden bir kadın başrolde. Hana Doda, kendisine gelecek olarak bir ev kadını olmaktan başka bir şey vaat etmeyen Arnavutluk’taki küçük kasabadaki kaderinden kaçan bir kızdır. Amcasının rehberliğinin yardımıyla eski bir kanun üzre yemin eder ve sonsuza kadar bakire kalmak kaydıyla özgür bir erkek olarak yaşamaya başlar. Köylüler için Hana, ‘yeminli bakire’ olarak ‘Mark’a dönüşmüştür. Fakat yıllar sonra bu elbise de dar gelmeye başlar. Mark, İtalya’ya bir yolculuğa çıkar; geçmiş ve bugün, erkeklik ve kadınlık arasında. Gö

Dram

Sworn Virgin
Yeminli Bakire (2015) 6.3
Y: Laura Bispuri
O: Alba Rohrwacher, Emily Ferratello, Lars Eidinger, Flonja Kodheli
T: Dram
Last Tango in ParisParis'te Son Tango (1972)

Last Tango in Paris - Paris'te Son Tango (1972)

Jeanne evliliğin arifesindeki, sıradan bir kadındır. Evliliğe hazırlık aşamasında ileride oturabileceği bir de ev aramaktadır. Bir gün evleri gezerken müstesna ve tuhaf bir adamla karşılaşır. Amerikalı Paul, yaşça Jeanne'den büyük olmasına rağmen onu delicesine etkiler. İkili, yasak bir aşkın meyvelerini yemeye başlarlar. Aralarında garip bir ilişki başlar. Sürekli beraber olsalar dahi, birbirlerine birbirleri dışındaki hayatlarına dair hiçbir şey sormayacaktırlar. Bir süre sonra aralarındaki kişilik farklılıkları ikisini de dar bir çıkmaza sürükleyecektir.Bertolucci'nin en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen Paris'te Son Tango, ayrıca kendi döneminin en erotik eserlerinden biri.

Dram, Romantik

Last Tango in Paris
Paris'te Son Tango (1972) 7.2
Y: Bernardo Bertolucci
O: Marlon Brando, Maria Schneider, Maria Michi, Giovanna Galletti
T: Dram, Romantik
The Firemen's BallKoşun İtfaiyeciler (1967)

The Firemen's Ball - Koşun İtfaiyeciler (1967)

İtfaiye tayfasının kanser hastalığından muzdarip olan 86 yaşındaki emekli şefine emeklilik hediyesi olarak törenle bir itfaiyeci baltası verilmesi planlanmaktadır.. Zavallı, ihtiyar adam, etrafında vuku bulan bu büyük kaosun tam ortasında bıkkın bir şekilde oturmaktadır. Düzenlenen güzellik yarışması büyük bir fiyaskonun kapısını açar. Artık işler korkunç bir şekilde sarpa saracaktır.Rivayete göre film ülkesindeki 40.000 itfaiyecinin geçici istifasına sebebiyet vermiştir. Milos Forman 1968 yılında bu filmle yabancı film Oscar'ına aday olmuştur.

Komedi, Dram

The Firemen's Ball
Koşun İtfaiyeciler (1967) 7.7
Y: Milos Forman
O: Jan Vostrcil, Josef Sebánek, Josef Valnoha, Frantisek Debelka
T: Komedi, Dram
The Wages of FearDehşet Yolcuları (1953)

The Wages of Fear - Dehşet Yolcuları (1953)

1907 ile 1977 yıllarında arasında yaşamış olan Fransız yönetmen Henri-Georges Clouzot'un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi "Le salaire de la peur" (Wages Of Fear), Georges Arnaud'un romanından uyarlandı. 1953 senesinde (ülkemizde 1955 sonunda ve "Dehşet Yolcuları" adıyla) vizyona giren yapım, Fransa'da çekildi. Yves Montand ile Charles Vanel'in başrollerini paylaştıkları filmde Folco Lulli, Jean Gabin, Peter van Eyck, Vera Clouzot, Dario Moreno gibi isimler de rol alıyor. Bir yağ firmasının verdiği işi kabul etmek zorunda kalan dört adamın ölüm tehlikesiyle geçen zamanlarını anlatan "The Wages Of Fear", Fransa'nın Hitchcock'u olarak anılan yönetmen Clouzot'un en iyi eseri olarak biliniyor. Ülkelerinden kaçan dört adamın kurtuluşu, verilen işin istenildiği gibi yapılmasına bağlıdır. İki kamyonu doğru zamanda doğru yere ulaştırmakla görevli olan dört adam, her an ölümle karşı karşıya, kurtuluşu ümit etmektedir. Filmin, William Friedkin imzalı 'Sorcerer' adlı bir de yeniden çevrimi bulunmakta...

Macera, Dram, Gerilim

The Wages of Fear
Dehşet Yolcuları (1953) 8.3
Y: Henri-Georges Clouzot
O: Yves Montand, Charles Vanel, Folco Lulli, Peter van Eyck
T: Macera, Dram, Gerilim
Legend of the LostÇöl Melikesi (1957)

Legend of the Lost - Çöl Melikesi (1957)

Babasının bıraktığı günlükleri okuyarak, yaşadığı maceraları dinleyerek büyüyen Paul Bonnard (Rossano Brazzi); hem sahra çölünde kaybolan babasının kemiklerini bulmak için, hem de günlüklerinde yazılan gizemli definelerle dolu kayıp şehir Ophir'i bulmak için yola koyulur. Bunun için Afrika'ya, yani Timbaktu'ya gider. Amacı Sahra çölünden, kimsenin geçmeyi aklının ucundan bile geçirmediği, bir yerden gitmektir. Bunun için de Sahra Çölü'nü avucunun içi gibi bilen bir rehber olan Joe January (John Wayne) ile yolları kesişir. Tabi bir de işe sonradan katılan biri daha olacaktır. O da Timbaktu'da başta hırsızlık olak üzere, bilimum işler yapan Dita (Sophia Loren)...

Macera, Dram

Legend of the Lost
Çöl Melikesi (1957) 6
Y: Henry Hathaway
O: John Wayne, Sophia Loren, Rossano Brazzi, Kurt Kasznar
T: Macera, Dram
The Bird with the Crystal PlumageKristal Tüylü Kuş (1970)

The Bird with the Crystal Plumage - Kristal Tüylü Kuş (1970)

30'lu yaşlarınıdaki Amerikalı kahramanımız Sam yaşadığı İtalya'da bir cinayet teşebbüsüne şahit olur. Katilin kendisini görmesi üzerine kurban yaralı olarak kurtulur. Ama, bu şahitlik Sam'ın başına önce dert olur sonrasında ise gerçeği çözmek onun için bir tutkuya dönüşür.

Suç, Gizem, Gerilim

The Bird with the Crystal Plumage
Kristal Tüylü Kuş (1970) 7.2
Y: Dario Argento
O: Tony Musante, Suzy Kendall, Enrico Maria Salerno, Eva Renzi
T: Suç, Gizem, Gerilim
The Assassination of TrotskyMeksika'da Cinayet (1972)

The Assassination of Trotsky - Meksika'da Cinayet (1972)

Troçki Suikasti: Stalin'le yolları ayrılan Troçki (Richard Burton) Meksika'da sürgün hayatı yaşamaktadır. Evine gelip gidenler arasında saygın bir işadamı gibi gözüken bir suikastçı (Alain Delon) onu öldürmek ister.

Biografi, Dram, Tarih

The Assassination of Trotsky
Meksika'da Cinayet (1972) 6
Y: Joseph Losey
O: Richard Burton, Alain Delon, Romy Schneider, Valentina Cortese
T: Biografi, Dram, Tarih
The Gospel According to St. MatthewAziz Matyas'a Göre İncil (1964)

The Gospel According to St. Matthew - Aziz Matyas'a Göre İncil (1964)

"Yeryüzüne barış değil, kılıç getirmeye geldim." (Matta, 10:34)Bu film, Aziz Matyas İncil’inde anlatıldığı biçimiyle, İsa’nın doğumundan yeniden dirilişine kadar yaşamını aktarırken, yarı-belgesel bir biçimde Hıristiyanlığın ilk günlerini yeniden canlandırır. Dolaylı olarak da Marksist diyalektik ve Hıristiyan mitosu arasındaki ilişkiyi inceler. Pasolini kimseyi yargılamadan konuya bir belgesel tazeliği ve tarafsızlığıyla yaklaşır, İsa’nın öyküsünün geçtiği devirle çağımız arasındaki benzerlikleri de vurgular.Bir Pasolini eseri olarak biraz da kaçınılmaz bir şekilde, sinema tarihinin en tartışmalı filmlerinden biridir. Tarihte senaryosunu tamamen bire bir (Matta) İncil’den alan ilk ve tek filmdir. Gösterime girmesiyle beraber Vatikan’ı ortadan ikiye bölmüştür. Şöyle ki, sol katolikler filmi beğenirken, sağ katolikler büyük tepki vermişlerdir. Çok geçmeden filmin İtalya'da gösterimi kilisenin de baskılarıyla sansüre takışıp yasaklanır. Ancak Venedik film festivalinde katolik kilisesi ödülünü (ocic) kazanır.Pasolini filmi için şöyle demiştir: "Ne teolojik, ne de ideolojik bir film yapmak istiyorum. Çünkü ben inanan biri değilim. İsa'nın tanrının oğlu olduğuna inanmıyorum. Ancak İsa'nın ilahi, kusursuz, insani değerleri yüksek olan ideal bir insan olduğunu düşünüyorum.

Biografi, Dram, Tarih

The Gospel According to St. Matthew
Aziz Matyas'a Göre İncil (1964) 7.8
Y: Pier Paolo Pasolini
O: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini, Marcello Morante
T: Biografi, Dram, Tarih
A Breath of ScandalPrensesin Macerası (1960)

A Breath of Scandal - Prensesin Macerası (1960)

1960 yapımı film, 1907 viyana’sında geçer. İmparatorluğun geleceği için Prusya prensi ile evlenmek üzere olan güzel, tatlı, olağanüstü Avusturya prensesi Olimpia işlediği skandallar yüzünden saraydan uzaklaştırılır ve daha sonra Amerikalı bir adamla tanışır…

Dram, Komedi, Romantik

A Breath of Scandal
Prensesin Macerası (1960) 5.4
Y: Michael Curtiz
O: Sophia Loren, Maurice Chevalier, John Gavin, Angela Lansbury
T: Dram, Komedi, Romantik
Before the RevolutionDevrimden Önce (1964)

Before the Revolution - Devrimden Önce (1964)

Fabrizio tipik bir burjuva ailesinden gelen, 20 yaşında, entellektüel bir gençtir. Marksist ideolojiyle flört ettikten sonra böylesi bir çelişkinin doğal sonucu olarak politik ikilemle karşı karşıya kalır. Varlıklı bir ailenin kızı olan sevgilisinden ayrılır. Ailesi ile çatışır. İki dostu vardır. Bunlardan biri kendisine Marksist ideoloji konusunda yol gösteren öğretmen Cesare'dir. Diğeri ise zengin bir fabrikatörün dikbaşlı oğlu olan Agostino'dur. Bu arada ailesi oğullarıyla aralarını düzeltmesi umuduyla Fabrizio'nun genç teyzesi Gina'yı evlerine davet ederler. Avrupa politikası ve Marksizm üzerine etkileyici bir çalışma olan "Devrimden Önce" Bertolucci'nin uluslararası arenada ilgi uyandıran ilk film olam özelliğini taşıyor.

Dram, Romantik

Before the Revolution
Devrimden Önce (1964) 7
Y: Bernardo Bertolucci
O: Adriana Asti, Francesco Barilli, Allen Midgette, Morando Morandini
T: Dram, Romantik
The CorrespondenceSıradışı İlişki (2016)

The Correspondence - Sıradışı İlişki (2016)

La Corrispondenza, bir astronomi profesörü olan Ed Phoerum ile sevgilisi Amy arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Genç bir doktora öğrencisi olan Amy diğer yandan dublörlük yapmaktadır, çalışırken başına gelen tehlikeli bir olay Amy’i geçmişiyle uzlaşmaya iter.

Dram, Romantik

The Correspondence
Sıradışı İlişki (2016) 5.9
Y: Giuseppe Tornatore
O: Jeremy Irons, Olga Kurylenko, Simon Johns, James Warren
T: Dram, Romantik
LimboTakım Oyunu (2014)

Limbo - Takım Oyunu (2014)

Maunuela çok uzun bir süredir Afganistan ülkesinde askeri görevini yerine getirmektedir. Görevini tamamladıktan sonra bir kasabada evi bulunan Maunuela tekrardan evine döner. Kendisi askeri görevini yaparken savaşa girdiği ekipten sağ kalan 2-3 kişiden biridir. Bu yüzden bir süre boyunca yaptığı askeri görevinin etkisinden çıkamaz. Daha sonrasında ise kasabasının yakınlarında yeni bir yabancı ile tanışır.

Dram

Limbo
Takım Oyunu (2014) 0
Y: Lucio Pellegrini
O: Adriano Giannini, Filippo Nigro, Kasia Smutniak
T: Dram
Investigation of a Citizen Above SuspicionHer Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Vatandaş Üstüne Soruşturma (1970)

Investigation of a Citizen Above Suspicion - Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Vatandaş Üstüne Soruşturma (1970)

Elio Petri’nin filminin yeterince anlaşılır başlığı, öykünün temasını yansıtıyor. Bir polis metresini öldürür; ipuçlarının izinin sürülmesini de kendisi yönlendirir; güçlü karakterinin yanı sıra, mesleğindeki konumu da düşünüldüğünde meslektaşları onu suçlu bulmakta sakıngan hatta aciz kalmaktadırlar. Kendisini suçlamaları yönünde teşvik mi etmektedir onları? Yoksa sadece gücünü göstererek gösteriş mi yapmaktadır, ya da nihayet kendi gerçek yüzünün ortaya çıkarılmasını mı hayal etmektedir? 1970 yılında çekilen film, hiç kimseye karşı sorumlu olmadığı görülen bir otorite sistemine karşı duyulan alaycı öfkeyle yola çıkıyor; filmin siyasi tezi, lümpen ve eskimiş gibi görünürken, portresini çizdiği yalnızlık düşkünü adamın ihtirasları, yepyeni çıkageliyor. Gördüğümüz bütün o kibir, o azamet, başroldeki Gian Maria Volonté’nin güçlü ve heyecan verici varlığı olmasaydı çöküp gidecekti. O da Petri kadar, filmi Kafka’nın dünyasına sürüklüyor. Güzel Florinda Bolkan ve Ennio Morricone’nin tıngırdayan yaylıların sesleriyle dolu şeytani komiklikteki partisyonu da cabası.

Suç, Dram

Investigation of a Citizen Above Suspicion
Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Vatandaş Üstüne Soruşturma (1970) 8.1
Y: Elio Petri
O: Gian Maria Volonté, Florinda Bolkan, Gianni Santuccio, Orazio Orlando
T: Suç, Dram
Orlando (1992)

Orlando (1992)

1928 yılında yayımlanan, büyük yazar Virginia Woolf'un epik-romanı Orlando'dan uyarlanan bu film, bağımsız sinema yapımcısı ve yönetmen Sally Potter'e ait bir prodüksiyon. Bu destansı sinema şahaserinde, dört asırlık bir dönemdeki cinsel politik süreçler aynı oyuncu çerçevesinde ve cinsiyetler değişerek sahneleniyor. Bu yüzyıllık geçişler sürecinde yolu İstanbul'a da uğrayan ana karakter, bu zaman yolculuğunda gönlünü kâh alımlı bir kadına kaptıracaktır kâh yakışıklı bir dahiye. Gerçekten de ilginç bir senaryoya, farklı bir kurguya sahip bir film.

Dram, Fantastik, Romantik

Orlando (1992) 7.1
Y: Sally Potter
O: Tilda Swinton, Quentin Crisp, Jimmy Somerville, John Bott
T: Dram, Fantastik, Romantik
Alaska (2015)

Alaska (2015)

Pariste bir otelde tesadüfen tanışan Fausto ve Nadine'nin birbirine benzer yönleri oldukça fazladır. İkiside kırılgan, yalnız ve mutluluğa ulaşma konusunda takıntılıdır.Fausto fransada garsonluk yapan bir İtalyan Nadine ise genç ve güzel bir Fransız kızdırve birbirlerine aşık olurlar...

Dram, Romantik

Alaska (2015) 6.8
Y: Claudio Cupellini
O: Elio Germano, Astrid Bergès-Frisbey, Valerio Binasco, Paolo Pierobon
T: Dram, Romantik
Black OrpheusSiyah Orfeo (1959)

Black Orpheus - Siyah Orfeo (1959)

Orfeo (Breno Mello) Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde tramvay kondüktörüdür. Çevresinde bir playboy olarak tanınan Orfeo,Mira (Lourdes de Oliveira)ile nişanlıdır ama sürekli olarak ondan kaçar çünkü çevresinde onca kadın varken evliliğin kendisi için henüz erken olduğunu düşünür. Rio'da karnaval mevsimi gelmiştir. Karnavala katılmayı planlayan Orfeo nikah yüzüğü almak için ayırdığı para ile rehinciye vermiş olduğu gitarını geri alır. Karnaval sırasında Eurydice (Marpessa Dawn)'i görür ve ona aşık olur. Eurydice de köyündeki aşığını terkederek Rio'ya kaçmıştır. Ancak öfkeli aşığı 'ölüm meleği' kıyafetinde peşine düşmüştür. Orfeo'nun tüm çabaları Eurydice'i eski aşığının gazabından korumaya yetmez. Öfkeli aşık ortaya çıkar ve Eurydice'i öldürür. Aşkını geri getirme umudu ile Orfeo 'cehennem' e (yani Rio morguna) girer.

Dram, Müzik, Romantik

Black Orpheus
Siyah Orfeo (1959) 7.5
Y: Marcel Camus
O: Breno Mello, Marpessa Dawn, Marcel Camus, Fausto Guerzoni
T: Dram, Müzik, Romantik
Burnt OfferingsGazap Tohumu (1976)

Burnt Offerings - Gazap Tohumu (1976)

Bir çift ve 10 yaşındaki oğulları yazı geçirmek için büyük bir eve taşınır. Neredeyse aile eve taşınır taşınmaz, tuhaf şeyler yaşanmaya başlar. Ne zaman biri yaralansa, sanki ev kendini onarıyor gibidir.

Korku, Gizem

Burnt Offerings
Gazap Tohumu (1976) 6.5
Y: Dan Curtis
O: Karen Black, Oliver Reed, Burgess Meredith, Eileen Heckart
T: Korku, Gizem
Terminator SalvationTerminator: Kurtuluş (2009)

Terminator Salvation - Terminator: Kurtuluş (2009)

Yıl 2018. Kıyamet Günü meydana gelmiş ve yaşanması olası görülen olaylar yaşanmıştır. Düşünüleceği üzere makineler kontrol mekanizması olarak sistemi ele geçirmişlerdir. Arda kalan bir grup insan Skynet ile ordularına karşı direniştedirler. Bu durumu örgütleyen John Connor, bu savaşı kazanacağından emindir. Ancak bir anda beliren Marcus Wright adındaki bir kişi, onun bu emin olma halini kökünden sarsmaya hazırdır. Kendisinin en son hapiste olduğunu hatırlayan Marcus’un geçmişten mi yoksa gelecekten mi bir misafir olduğunu kimse bilmemektedir. Yine de bu ikili Skynet’e karşı başkıldırarak insanlığı yok etmesi olası saldırıya müdahale etmeye çabalarlar.

Aksiyon, Bilim-Kurgu

Terminator Salvation
Terminator: Kurtuluş (2009) 6.7
Y: McG
O: Christian Bale, Sam Worthington, Moon Bloodgood, Helena Bonham Carter
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu
The Night PorterGece Bekçisi (1974)

The Night Porter - Gece Bekçisi (1974)

1957 yılında Viyana'da şık bir otelde gece görevlisi olarak çalışan mütevazi görünümlü ve sessiz bir adam olan Max (Dirk Bogarde) 'in sıradan yaşantısı,bir gün Amerikalı bir bestecinin karısı olan Lucia (Charlotte Rampling) 'nın otele gelmesi ile değişir.Bir süre sonra Max'in 13 yıl önce SS subayı olarak görev yaptığı Nazi toplama kampında tutuklu olarak bulunan Lucia ile bir ilişkilerinin olduğu anlaşılır.Bu ilişki oldukça sıradışı bir ilişkidir. Lucia Max'in seks kölesi olmuştur ve ilişkileri acı verme-acı çekme üzerine kurulmuştur.Yıllar sonraki karşılaşmaları eski duygularını alevlendirir.Kocasının turneye gitmesi ile aynı odayı paylaşmaya başlayan Lucia ve Max eski sado-mazoşist ilişkilerini kaldığı yerden devam ettirmeye başlarlar.Ancak Max'ın eski SS yoldaşları bu ilişkiyi onaylamazlar.

Dram

The Night Porter
Gece Bekçisi (1974) 6.8
Y: Liliana Cavani
O: Dirk Bogarde, Charlotte Rampling, Philippe Leroy, Gabriele Ferzetti
T: Dram