İrlanda Filmleri İzle

Becoming JaneAşkın Kitabı (2007)

Becoming Jane - Aşkın Kitabı (2007)

Beyaz dizi serilerinin unutulmaz yazarı Jane Austen'in, gençliğinin ilk baharının hikayesi... Zengin bir erkek ile bir evlilik yapmayı kariyeri için hayati bir mesele olarak gören Austen, fakir bir ailede yetişmiş olmasına rağmen yazarlık konusunda farkedilmesini sağlayacak denli etkili yeteneklere sahiptir. Fakat bu yeteneklerin bir kadın olarak toplumda hiçbir değeri olmadığı düşüncesi dayatılmaktadır. Herşeye rağmen, kendini gösterebileceği tek yolun zengin Wisley ile evlenmesi olduğu düşüncesine karşı çıkmak ister. Ailesinin tüm baskılarına direnen Jane, yetenekli genç avukat Tom Lefroy ile tanışacak ve bu kendine güvenli genç adamla birbirlerine olan aşkları, sahip oldukları herşeyi bir kenara iterek yeni bir hayata başlamaları için büyük bir cesaret verecektir. Hiç evlenmemiş ve son derece soğuk bir kadın olarak tanınan İngiliz yazar Jane Austen’ın olgunluk dönemi eserlerine ilham olan 20’li yaşlarında yaşadığı tutkulu bir aşkın hikayesini anlatan Aşkın Kitabı’nda başrollerde Anne Hathaway ve James McAvoy gibi oyuncular yer alıyor.

Biografi, Dram, Romantik

Becoming Jane
Aşkın Kitabı (2007) 7.1
Y: Julian Jarrold
O: Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters, James Cromwell
T: Biografi, Dram, Romantik
Five Minutes of HeavenCennette Beş Dakika (2009)

Five Minutes of Heaven - Cennette Beş Dakika (2009)

Kuzey İrlanda'da geçen filmde iki adamın 1960'lı yıllarda başlayan hikayesi anlatılıyor. Uzun yıllar baskı ve şiddet ile yaşayan adamın acılarla dolu öyküsü 1998'e kadar sürüyor... Geçtiğimiz Ocak ayında Sundance Film Festivali'nde yarışan film yönetmenlik dalında ödüle layık bulundu. Kuzey İrlanda'nın çalkantılarla dolu yakın tarihini incelerken geleceğe doğru uzanan yolun, kendi geçmişiyle yüzleşmekten geçtiğini anlatan film, 1975 yılında başlıyor. İngiltere'yle birleşme yanlısı Ulster Gönüllüleri'nden 17 yaşındaki Alistair Little, 19 yaşındaki Katolik Jim Griffin'i öldürür. İki hafta sonra Alistair tutuklanarak cezaevine gönderilir. Jim'in 11 yaşındaki kardeşi Joe, cinayetin tanığıdır. Cinayetten 33 yıl sonra, hayalimizde şunu canlandırırız: Katil Alistair'le kurbanın kardeşi Joe karşılaşsalardı ne olurdu?

Dram

Five Minutes of Heaven
Cennette Beş Dakika (2009) 6.7
Y: Oliver Hirschbiegel
O: Mark Ryder, Diarmuid Noyes, Niamh Cusack, Mathew McElhinney
T: Dram
Essential KillingÖlümüne Kaçış (2010)

Essential Killing - Ölümüne Kaçış (2010)

Merakla beklenen yeni filmlerden biri olan Essential Killing, Jerzy Skolimowski'nin yönettiği, İrlanda, Macaristan, Norveç ve Polonya ortak yapımı bir gerilim ve savaş filmi. Afganistan'da yaşayan bir Taliban üyesi üç Amerikalı askerin öldürülmesinden sonra Amerikalılar tarafından esir alınır. Sorgulama için Avrupa'ya transfer edilir ama Kendini tutsak tutanlardan kaçmayı başarır ve amansız gerilim dolu bir kovalamaca başlar. Chemist

Gerilim, Savaş

Essential Killing
Ölümüne Kaçış (2010) 6.1
Y: Jerzy Skolimowski
O: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, Zach Cohen, Iftach Ophir
T: Gerilim, Savaş
Death of a SuperheroSüper Kahramanın Ölümü (2011)

Death of a Superhero - Süper Kahramanın Ölümü (2011)

Canlı çekim ve animasyonun yepyeni bir üslup ile birleştirildiği Süper Kahramanın Ölümü acı, komik, içten ve canlı bir aşk hikayesi sunuyor. On beş yaşındaki Donald, yenilmez ve yıkılmaz bir süper kahramanın karanlık dünyasını olağanüstü bir çizim yeteneği ile kağıda dökmektedir. Ancak gerçek hayatta kendisi süper kahramanın aksine hasta ve hayli zayıftır. Ergenlik çağının doruklarında hasta olan Donald, büyümeye başladıkça sevgiyi keşfedecek, ailesini daha iyi anlamaya başlayacak ve hayatı daha iyi tanımaya başlayacaktır.Ian Fiztgibbon'ın yönettiği filmin başrolünde ise Andy Serkis bulunuyor. Ian Fitzgibbon, 2009 yılında Bu Filmde Ben Varım ile Altın Lale kazanmıştı

Animasyon, Dram

Death of a Superhero
Süper Kahramanın Ölümü (2011) 7.1
Y: Ian Fitzgibbon
O: Thomas Brodie-Sangster, Lilly Forgach, Ian Fitzgibbon, Michael McElhatton
T: Animasyon, Dram
Enemy at the GatesKapıdaki Düşman (2001)

Enemy at the Gates - Kapıdaki Düşman (2001)

Stalingrad, İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı dehşetiyle kuşatılmıştır. Savaşın acılarıyla yoğrulup ölmekte olan bir mezarlık haline gelen şehrin sokaklarında ölüm dolaşmaktadır. İki karşı safta olan iki keskin nişancı, savaşın ortasında kendi kişisel ego savaşlarına başlamanın eşiğindedirler. Rus keskin nişancı, savaştaki müthiş atılımları sayesinde artık kahraman olarak anılmaktadır. Stalingrad, kan içerisinde boğulurken karşı karşıya gelen iki amansız savaşçı, savaşa kendi açılarından bakmaya başlayacaklardır.

Dram, Tarih, Romantik

Enemy at the Gates
Kapıdaki Düşman (2001) 7.6
Y: Jean-Jacques Annaud
O: Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz, Joseph Fiennes
T: Dram, Tarih, Romantik
In the Name of the FatherBabam İçin (1993)

In the Name of the Father - Babam İçin (1993)

Basit kaygıları olan saf İrlandalı genç Gerry Conlon, 70’li yıllarda Londra’ya gelir. Kendini hayatın akışına kaptıran delikanlı burada bir işgal evinde serbest bir hayat yaşayan gençlerle birlikte zaman geçirmeye başlar. Bir polis baskınında hiç ilgisi olmadığı 1974 Gyildford bombalamasından sorumlu tutularak tutuklanır.O dönemin İngiltere’sinde şimdikinden çok farklı olarak, terörle mücadele adına insan haklarının hiçe sayıldığı uygulamalar olmaktadır. Yoğun fiziksel ve manevi işkencelerin baskısı altındaki Gerry’nin ömrünün sonbaharındaki masum babası da, suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın yıllar süren çabalarının da yardımıyla, Gerry maruz kaldığı adaletsizliğe direnmeye başlar.Dünyanın bir çok ülkesinde benzer şeylerin yaşanıyor olmasının politik gücü, Jim Sheridan’ın bu filmine 7 Oscar verilmesinde ne kadar etkili oldu bilemeyiz ama; Daniel Day-Lewis ve Emma Thompson gibi iki güçlü oyuncu yan yana geldiklerindeki etki azımsanamaz.

Biografi, Dram, Tarih

In the Name of the Father
Babam İçin (1993) 8.1
Y: Jim Sheridan
O: Alison Crosbie, Daniel Day-Lewis, Philip King, Emma Thompson
T: Biografi, Dram, Tarih
Good VibrationsHarika Tınılar (2012)

Good Vibrations - Harika Tınılar (2012)

70'li yıllarda Belfast'tayız.  Reggae tutkunu olan Teri Hooley, asi ve tutkulu bir müzisyen olarak kariyer yapmak istemektedir. Siyasi grupların yol kestiği, sınıf farklılıkları ve arasındaki gerilimin git gide tırmandığı zamanlarda karısı Ruth da ona destek olur. Teri'nin müziğe olan ilgisi zamanla şekil değiştirir ve kendini punk tarzına daha yakın görmeye başlar. Aynı zamanda türde yeni bir akıma da tanıklık etme şansı bulduğumuz Good Vibrations'ta dönemin gerilimi müziğin ruhuna da yansıyor. The Undertones'un doğuşu ve yükselişi,İrlanda'da punk'ın öncülerinden Teri Hooley'nin hayat hikayesiyle melodik bir anlatımla yer buluyor.

Biografi, Dram, Müzik

Good Vibrations
Harika Tınılar (2012) 7.2
Y: Lisa Barros D'Sa, Glenn Leyburn
O: Liam Cunningham, Jodie Whittaker, David Wilmot, Dylan Moran
T: Biografi, Dram, Müzik
Let Us Prey (2014)

Let Us Prey (2014)

Ücra bir polis karakolunda, gizemli bir yabancı herkesin aklını ve ruhunu ele geçirmeye çalışıyor. Liam Cunninham'in (Game Of Thrones) başrolü oynadığı bu yapım efektleriyle dikkat çekiyor.

Korku

Let Us Prey (2014) 5.6
Y: Brian O'Malley
O: Liam Cunningham, Pollyanna McIntosh, Bryan Larkin, Hanna Stanbridge
T: Korku

  
ilk < 1 2 > son