İrlanda Filmleri İzle

GarageGaraj (2007)

Garage - Garaj (2007)

Trajik bir komedi olan bu filmde yalnız ve zararsız bir adam olan Josie'nin hayatı konu alınıyor. Josie, İrlanda'nın dağlık bir bölgesinde benzin istasyonunda çalışmaktadır. Bir yaz zamanı David adındaki bir gençle birlikte çalışmaya başlayınca Josie'nin hayatı değişir. Kasabanın gençleriyle vakit geçirmeye başlayınca özgüveni artar ve ondan beklenmeyecek şeyler yaparak hayatının sonsuza dek değişmesine sebep olur.

Dram

Garage
Garaj (2007) 7.1
Y: Lenny Abrahamson
O: Pat Shortt,John Keogh,George Costigan
T: Dram
Maudie (2016)

Maudie (2016)

Film, Yeni İskoçyalı bir kadının bir evde hizmetçi olarak çalışırken bir yandan yeteneklerini bileyerek nasıl toplumun sevilen bir figürü haline geldiğini anlatır. Kanadalı sanatçı Maud Lewis'in gerçek hayatını anlatan biyografik yapımın baş rollerinde ünlü oyuncular Ethan Hawke ve Sally Hawkins yer alıyor.

Biografi, Dram, Romantik

Maudie (2016) 7.7
Y: Aisling Walsh
O: Ethan Hawke,Sally Hawkins,Kari Matchett
T: Biografi, Dram, Romantik
On the EdgeYaşamın Kıyısında (2001)

On the Edge - Yaşamın Kıyısında (2001)

Jonathan, babasının ölümünden sonra çalıntı bir arabayla intihar etmeye kalkışan ancak başarılı olamayan 19 yaşında bir gençtir. Hapis yatmak yerine 3 ay boyunca tedavi merkezinde yatmaya karar veren Jonathan'ın, kendini sorgulayacağı ve diğer hastalarla ilişkisini konu alan İrlanda yapımı ve başrolünde Cillian Murphy'nin oynadığı bir yapım.

Dram

On the Edge
Yaşamın Kıyısında (2001) 7.1
Y: John Carney
O: Martin Carney, Paul Hickey, Camille O'Sullivan, Cillian Murphy
T: Dram
Handsome DevilŞeytan Tüyü (2016)

Handsome Devil - Şeytan Tüyü (2016)

İrlandalı yazar ve yönetmen John Butler›ın kendi senaryosundan filme aldığı Şeytan Tüyü etkileyici ve hareketli bir gençlik filmi. 16 yaşındaki Ned babasının zoruyla bir yatılı okula gider. Ned’in en büyük tutkusu müziktir ama gittiği okulda geçerli olan tek tutku rugby sporudur. Kırmızıya boyanmış saçlarıyla dikkat çeken Ned, bu maço ortamda hemen hakaretlere maruz kalır. Oda arkadaşı Conor ise yakışıklı ve başarılı bir sporcudur ama farklı sebeplerle o da okul arkadaşlarına uyum sağlayamamaktadır. Bu iki dışlanmış gencin dostluğu kendilerini keşfetmelerine aracı olur. Butler, oyuncularından aldığı iyi performanslar ve enerjik bir kurgunun yardımıyla, samimi ve herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir büyüme öyküsü anlatıyor.

Dram

Handsome Devil
Şeytan Tüyü (2016) 7.3
Y: John Butler
O: Fionn O'Shea,Nicholas Galitzine,Andrew Scott,Moe Dunford
T: Dram
PilgrimageHaç (2017)

Pilgrimage - Haç (2017)

1209 yılı, İrlanda... Dünyanın kenarında bir ada... Rahiplerden oluşan küçük bir grup, yüzyıllar boyunca süren kabile savaşları ve Normandiyalıların yükselen gücü arasında bölünmüş bir adada isteksiz bir hac yolculuğuna başlar... Manastırlarının kutsal emanetine, Roma’ya doğru eşlik ederlerken, rahiplerin ilerleyişi genç ve tecrübesiz bir rahip ile, geçmişi şiddet dolu, gönüllü dilsiz bir rahibin gözünden anlatılır... Mücevherlerle dolu kutsal emanetin politik ve dinî değeri tehlikeli bir biçimde görünür olmaya başlayınca, doğu kıyısına yaptıkları yolculuk giderek tehlikeli olmaya başlar ve endişe verici bir hâl alır. Rahipler, eski ve hurafelerle dolu bu topraklarda, onları bir arada tutan inancın, sonuçta onların yok olmasına yol açabileceğinin farkına çok geç varırlar...

Macera,Dram

Pilgrimage
Haç (2017) 5.9
Y: Brendan Muldowney
O: Tom Holland,Richard Armitage,Jon Bernthal,Stanley Weber
T: Macera,Dram
GespensterjägerHayalet Avcıları (2015)

Gespensterjäger - Hayalet Avcıları (2015)

ilesi, 11 yaşındaki Tom için endişelidir. Çünkü Tom, özellikle karanlıktan çok korkmaktadır. Ancak ailesinin bilmediği bir şey vardır. Tom, Hugo adında tamamen zararsız bir hayalet ile dostluk kurmuştur. Yakında, çok tehlikeli bir buzul hayaleti dünyaya gelecek ve yeni bir buzul çağı başlatacaktır. Hugo, Tom ve profesyonel bir hayalet avcısı olan Hetty, bu hayaleti durdurmak üzere akıl almaz bir maceraya atılırlar.

Animasyon,Komedi,Aile,Fantastik

Gespensterjäger
Hayalet Avcıları (2015) 5.5
Y: Tobi Baumann
O: Anke Engelke,Milo Parker,Bastian Pastewka,Karoline Herfurth
T: Animasyon,Komedi,Aile,Fantastik
ZardozTaş Tanrı Zardoz (1974)

Zardoz - Taş Tanrı Zardoz (1974)

Belirsiz bir yerde , belirsiz bir zamanda dünya içinde yaşayanlar ikiye ayrılmıştır , hükmedenler ve hükmedilenler… Bu hikaye hükmedilenlerin içinden çıkıp bu düzeni yıkan bir adamın uyanış öyküsüdür.

Dram, Fantastik, Bilim-Kurgu

Zardoz
Taş Tanrı Zardoz (1974) 5.8
Y: John Boorman
O: Sean Connery, Charlotte Rampling, Sara Kestelman, John Alderton
T: Dram, Fantastik, Bilim-Kurgu
Brain on Fire (2016)

Brain on Fire (2016)

Film; aniden akli dengesini yitirmeye başlayan Susannah Cahalan'ın öyküsüne ev sahipliği yapıyor. Susannah Cahalan New York Post'ta çalışan bir gazetecidir. Ancak ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır. Sesler duyuyor ve krizler geçiriyordur. Doktor doktor gezen genç kadın bir sürü yanlış teşhis ve tedavinin ardından hayatını yoluna koyabilecek bir doktor bulur. Ancak günün birinde geçtiğimiz bir ayı unutmuş vaziyette hastanede uyanır ve hafızasındaki boşlukları doldurmak için zorlu bir mücadeleye girer...

Biografi,Dram

Brain on Fire (2016) 6.6
Y: Gerard Barrett
O: Chloë Grace Moretz,Thomas Mann,Richard Armitage,Carrie-Anne Moss
T: Biografi,Dram
Tiger Raid (2016)

Tiger Raid (2016)

İki paralı asker, bir kaçırma işini bitirmek üzere Irak’a yola çıkar. Baskın sırasında, yaşanmışlıklar gün yüzüne çıkar ve birbirlerini yeme noktasına getirir.

Aksiyon,Suç,Dram,Gerilim,Savaş

Tiger Raid (2016) 4.7
Y: Simon Dixon
O: Brian Gleeson,Damien Molony,Sofia Boutella,Rory Fleck Byrne
T: Aksiyon,Suç,Dram,Gerilim,Savaş
A Dark Song (2016)

A Dark Song (2016)

Çocuğunu genç yaşta kaybeden bir anne tüm umudunu yitirdiğinde çılgınca şeyler yapabilir. Solomon adlı bir adamla birlikte Kabbalah inancına mensup insanların yapabildiği büyülere umut bağlayan çaresiz kadının tek arzusu oğluyla son bir kez konuşabilmektir. Solomon'la birlikte medeniyetten uzak bir evde büyülerin hazırlık aşamalarına başlayan kadını ve Solomon'u tahmin ettiklerinden çok daha fazlası beklemektedir! Londra Film Festivali'nde gösterilen tek korku filmi olan A Dark Song eleştirmenlerden olumlu tepkiler almış bir yapım.

Dram, Korku

A Dark Song (2016) 6.9
Y: Liam Gavin
O: Mark Huberman, Susan Loughnane, Steve Oram, Catherine Walker
T: Dram, Korku
Dare to Be WildCesaret Edemezsin (2015)

Dare to Be Wild - Cesaret Edemezsin (2015)

İrlandalı genç kadın Mary Reynold doğup büyüdüğü toprakların dışına Chealse Çiçek Fuarında altın madalya alabilmek için bir yolculuğa çıkar. Fakat kimse başaracağına inanmaz ve yoluna oldukça ilginç insanlar ve olaylar çıkar. Film yakın geçmişte yaşanmış gerçek bir hayat hikayesinden uyarlamadır.

Biografi, Dram, Romantik

Dare to Be Wild
Cesaret Edemezsin (2015) 6.6
Y: Vivienne De Courcy
O: Emma Greenwell, Tom Hughes, Alex Macqueen, Janie Dee
T: Biografi, Dram, Romantik
EarthboundDünyalı Uzaylı (2012)

Earthbound - Dünyalı Uzaylı (2012)

Joe, dünya'da yaşayan bir uzaylıdır. En azından, 11 yaşındayken babası ölmeden önce Joe'ya böyle söylemiştir. Joe ise bu duruma alışmakta ve uygun bir kız arkadaş bulmakta zorlanmaktadır.

Komedi,Fantastik,Romantik,Bilim-Kurgu

Earthbound
Dünyalı Uzaylı (2012) 5.6
Y: Alan Brennan
O: Rafe Spall,Jenn Murray,Stephen Hogan,David Morrissey
T: Komedi,Fantastik,Romantik,Bilim-Kurgu
Bloody SundayKanlı Pazar (2002)

Bloody Sunday - Kanlı Pazar (2002)

Tarih 30 Ocak... 1972 yılı... İngiliz askerleri, Kuzey İrlanda'nın Derry isimli kentinde, insan hakları yürüyüşüne katılmış olan vatandaşlar arasından 13 masumu katleder. Bu gün tarihe 'kanlı pazar' olarak geçmiş ve Britanya toplumunun geçmişinde kara bir leke bırakmıştır. Artık gençliğini yeni yaşamaya başlayan bir sürü İrlandalı çocuk, sadece özgürlük için IRA ordusuna katılacak ve günümüze kadar kanlı bir şekilde cereyan edecek olan ağır savaşın başrollerini üstleneceklerdir.Paul Greengrass'ın ilk döneminden gelen film bol ödüllü...

Dram, Tarih, Savaş

Bloody Sunday
Kanlı Pazar (2002) 7.7
Y: Paul Greengrass
O: James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan, Mary Moulds
T: Dram, Tarih, Savaş
The MatadorMatador (2005)

The Matador - Matador (2005)

Bir kiralık katil olmakla övünen Julian ile evliliğinden sıkılmış, Mexico City'de çok para kazanma hayalleri olan Danny'nin yolları bir barda kesişir. Bu iki insan çok geçmeden kendilerini Mexico city'ye özgü olayların, onları değiştirecek bir deneyimin içerisinde bulurlar. Bu olaylar karşısında birbiriyle tamamen alakasız bu iki adam birbirlerine inanılmaz derecede ihtiyaç duyar olurlar.

Komedi, Suç, Dram

The Matador
Matador (2005) 6.8
Y: Richard Shepard
O: Pierce Brosnan, Arlin Miller, Azucena Medina, Jonah Meyerson
T: Komedi, Suç, Dram
The Secret of KellsBüyülü Kitap (2009)

The Secret of Kells - Büyülü Kitap (2009)

MS 800′lü senelerde yazıldığı bilinen, Hz. İsa’nın öğretilerinin yer verildiği ve İrlandalılar için özel bir önemi olan Book Of Kells’in yazılma maceralarını anlatılıyor. Vikingler, altına hücüm akımını yüzyıllar öncesinden başlatmış, geçtikleri yerleri talan etmektedir. Brendan’ın amcası da baş rahip ve yöneticisi olduğu milletini korumak için şehrin çevresine büsbüyük bir duvar ördürmektedir. Kurtuluşu sağlam olduğunu sandığı taş duvarlarda arayan baş rahibin tam aksine, halk arasında “karanlıkları aydınlığa çeviren” bir kitabın yazılmakta olduğu söylentileri ayyuka vurmuştur. Bilge Aidan’ın şehre sığınmasıyla Brendan’ın yaşamı da değişecektir, yoksa bahsi geçen kitabı Aidan yazmaktadır ve kitabı bitirebilmesi için Brendan’dan yardım etmesini istemiştir

Animasyon, Macera, Aile

The Secret of Kells
Büyülü Kitap (2009) 7.6
Y: Tomm Moore, Nora Twomey
O: Evan McGuire, Christen Mooney, Brendan Gleeson, Mick Lally
T: Animasyon, Macera, Aile
The Young Offenders (2016)

The Young Offenders (2016)

Çalıntı bir bisiklet üzerindeki iki genç , polis tarafından 7 milyon avroluk eksik bir kokain balyasını bulmak için 160 km boyunca takip edilir... 440 milyon euro değerinde İrlanda’nın en büyük kokain ele geçirme olayındaki gerçek bir olayın etrafında dönen iyi bir komedi

Komedi

The Young Offenders (2016) 7.6
Y: Peter Foott
O: Alex Murphy, Chris Walley, Hilary Rose, Dominic MacHale
T: Komedi
The Secret Life of WordsKelimelerin Gizli Dünyası (2005)

The Secret Life of Words - Kelimelerin Gizli Dünyası (2005)

Film, bir petrol platformunda meydana gelen kazada vücudunun bir bölümü yanan bir adamla, onu tedavi için gönderilen bir hemşire arasında doğan aşkın öyküsünü anlatıyor...

Dram, Romantik

The Secret Life of Words
Kelimelerin Gizli Dünyası (2005) 7.6
Y: Isabel Coixet
O: Sarah Polley, Tim Robbins, Sverre Anker Ousdal, Javier Cámara
T: Dram, Romantik
The DeadÖlüler (1987)

The Dead - Ölüler (1987)

Dublin’de iki yaşlı kız kardeş, yeniyılın hemen ertesinde bir davet verir. Görünürde herkes çok eğlenmektedir: Güzel bir ziyafet sofrası, sohbetler, müzik ve dans, davetlileri birbirine yakınlaştırır. Konuklar arasında ev sahiplerinin yeğeni olan Gabriel ve karısı Gretta da bulunur. Ancak dinlediği hüzünlü bir şarkı Gretta’ya kocasıyla paylaşmadığı bir sırrı hatırlatacaktır. Gecenin sonunda açığa çıkan bu sır yüzünden, Gabriel sadece eşiyle olan ilişkisini değil, yaşamın ve ölümün anlamını da sorgulayacaktır.Yönetmen John Huston, pek çok eleştirmene göre İngilizce yazılmış en önemli kısa öykü olarak tanımlanan James Joyce’un 'Ölüler' adlı eserini, senarist oğlu Tony ile birlikte neredeyse kelimesi kelimesine beyazperdeye aktarmıştır. 'Ölüler' Oscar ödüllü büyük bir yönetmenin en başarılı filmlerinden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda son filmi olarak kişisel bir veda anlamı da taşıyor.

Dram

The Dead
Ölüler (1987) 7.4
Y: John Huston
O: Anjelica Huston, Donal McCann, Dan O'Herlihy, Donal Donnelly
T: Dram
IntermissionYanlış Hesap (2003)

Intermission - Yanlış Hesap (2003)

Dublin''de geçen bir aşk hikayesi olan 'Intermission', varoşta yaşayan ve kendini hayatın akışına kaptırmış giden insanların aşkı arayışlarını konu alıyor. Güvensiz ve duygusal olarak henüz gelişmemiş olan John, sevgilisi Deirdre''yi denemek ve onun kendisini gerçekten sevip sevmediğini öğrenmek için ayrılmayı önerir. Ama planı geri tepince kendisini kalbi kırık ve yapayalnız bulur. Deirdre ve John''un ayrılıkları, bir dizi tesadüfün ve zincirleme olaylar dizisinin tetiğini çeker. Neredeyse çevrelerinde yaşayan herkes bu ayrılıktan şöyle ya da böyle etkilenir. Yaşadıkları hayatın asıl yüzünü görmemekte direnen karakterler, bir süre sonra, kimi zaman kaderlerine hükmedebileceklerinin, ama bazen de bunun için çok geç kalmış olduklarının farkına varacaklardır.

Komedi, Suç, Dram

Intermission
Yanlış Hesap (2003) 6.9
Y: John Crowley
O: Colin Farrell, Kerry Condon, Johnny Thompson, Emma Bolger
T: Komedi, Suç, Dram
Reign of FireAteş Krallığı (2002)

Reign of Fire - Ateş Krallığı (2002)

Post-apokaliptik bir atmosfere sahip olan filmde Londra'da yaşayan sıradan bir inşaat mühendisi yüzyıllardır uyumakta olan efsanevi bir ejderhayı bu uykusundan yanlışlıkla uyandırır. Yirmi yıl sonrasına gelindiğinde dünyadaki nüfus iyiden iyiye azalmış, geriye kalan insanlar ise bu yaratıkların tehlikelerinden korunmaya çalışagelmiştir. Yıllar önce fitili ateşleyen mühendisin oğlu olan Quinn, artık 30'lu yaşlarında kahraman bir itfaiyecidir. Quinn, pek fazla umut vadetmese de geriye kalan az sayıdaki insanı korumaya çalışır. Bir gün sıra dışı bir Amerikalı maceracı olan Van Zan gelir ve bu hayvanları öldürmek için kullanılacak yöntemi bildiğini söyler...

Aksiyon, Macera, Fantastik

Reign of Fire
Ateş Krallığı (2002) 6.2
Y: Rob Bowman
O: Christian Bale, Matthew McConaughey, Izabella Scorupco, Gerard Butler
T: Aksiyon, Macera, Fantastik
OutcastYabancı (2010)

Outcast - Yabancı (2010)

Mary ve oğlu Fergal, şehirden şehre taşınarak gizemli bir düşmandan kaçmaktadır. Bu düşman, Cathal adında esrarengiz bir avcıdır, üstelik izlerini sürmek için de kara büyü kullanmaktadır... Mary'nin ailesini savunmak için tek çaresi buna büyüyle karşılık vermektir. Ancak Cathal’ın onu alt etmesi de an meselesidir... Tam da bu sırada ailenin yaşadığı sitenin sakinleri garip bir yaratık tarafından hunharca öldürülmeye başlanır. Bütün bu olayların Cathal'la bir bağlantısı olduğu kesindir ama nasıl?..

Korku

Outcast
Yabancı (2010) 5.3
Y: Colm McCarthy
O: Kate Dickie, Niall Bruton, Hanna Stanbridge, Josh Whitelaw
T: Korku
The Butcher BoyKasap Çocuk (1997)

The Butcher Boy - Kasap Çocuk (1997)

Alkolik bir baba ve depresif bir anneyle aynı evde yaşan Francie Brady kendine bunlardan kaçmak için gizli, naif ve bir o kadar da vahşi bir dünya yaratır. Kovboy ve yerlilerin yaşadığı bu dünya, evdeki sorunlardan uzaklaştığı bir sığınak gibidir. Zamanının çoğunu kardeşi Joe ile oyunlar oynarak geçiren Francie, annesinin intihara teşebbüs etmesiyle başlayan süreç iki kardeşin de hayatını tamamen değiştirir. Joe'nun yatılı okula yazılmasıyla Francie iyice depresyona girer, babasının ölümüyle ise işler iyice çığırından çıkar. Francie'nin hayatındaki sanrı ve gerçekler birbirine karıştıkça akıl sağlığını yavaş yavaş kaybetmeye başlar.

Komedi, Dram

The Butcher Boy
Kasap Çocuk (1997) 7.2
Y: Neil Jordan
O: Eamonn Owens, Sean McGinley, Peter Gowen, Alan Boyle
T: Komedi, Dram
In AmericaYeni Bir Ülkede (2002)

In America - Yeni Bir Ülkede (2002)

Johnny ve Sarah, yeni bir yaşama, yeni bir ülkede başlamanın hevesiyle ana toprakları olan İrlanda'dan Amerika'ya yolculuk etmişlerdir. Bu ülke onlar için yeni bir adım, yeni bir nefes olacaktır. Johnny'nin en büyük hayali, televizyondan izlediği bu büyülü ülkede ünlü bir oyuncu olabilmektir. Karı-Kocanın iki kızı ise kendilerini şekillendirecek olan bu ortamı tanımaya başlayacaklardır. Bütün bu süreçte ailenin fertlerinin hesaplarında olmayan tek mevzu ise, birbirleri hakkında öğrenecekleri yeni sırlardır.

Dram

In America
Yeni Bir Ülkede (2002) 7.8
Y: Jim Sheridan
O: Paddy Considine, Samantha Morton, Sarah Bolger, Emma Bolger
T: Dram
Song of the SeaDenizin Şarkısı (2014)

Song of the Sea - Denizin Şarkısı (2014)

Ben and Saoirse küçük bir adanın tepesinde babalarıyla birlikte yaşayan iki kardeştir, ancak daha sonra babaanneleri ile birlikte daha güvenli bir yere taşınırlar. Ben bir gün kız kardeşinin, bir şarkısıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek bir deniz perisi olduğunu fark eder. Ben ve Saoirse şimdi en büyük korkularıyla yüzleşip tüm sihirli varlıklar güçlerini tekrar kazanabilsin diye kötü cadıya karşı savaşmak için yola çıkmak zorundadırlar. Tomm Moore'un yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Will Collins'e ait..

Animasyon, Aile, Fantastik

Song of the Sea
Denizin Şarkısı (2014) 8.2
Y: Tomm Moore
O: David Rawle, Brendan Gleeson, Lisa Hannigan, Fionnula Flanagan
T: Animasyon, Aile, Fantastik
Six ShooterAltıpatlar (2004)

Six Shooter - Altıpatlar (2004)

Martin McDonagh'nın Oscar ödüllü kısası Altıpatlar'da (Six Shooter) Donnelly (Brendan Gleeson) isminde, karısını daha yeni kaybetmiş bir adamın, İrlanda'da geçirdiği olağandışı tren yolculuğuna tanık oluruz. Trende Donnelly'ye yol arkadaşlığı eden, çocuklarını yeni kaybetmiş genç bir çift ve ağzından çıkanı kulağı duymayan "Kid" adında patavatsız bir delikanlı vardır. Bu yolculuk tuhaf olduğu kadar son derece trajikomik olaylara da gebedir. Martin McDonagh'ın Altıpatlar'ı 2005 yılında En İyi Kısa film dalında Oscar'ı kucakladığı gibi, aynı zamanda BAFTA ödüllerinde de aynı dalda başarıya muktedir olmuştur. Bunun yanında içinde İngiliz Bağımsız Filmler Festivali'nin de bulunduğu bir dizi festivalden toplamda 5 ödül, 2 adaylık toplamıştır. Filmle ilgili bir küçük not; başroldeki Donnelly karakterine can veren Brendan Gleeson'ın oğlunun, kompartman arasında yiyecek içecek satan miskin büfecinin oluşu da ilginç bir durum

Komedi, Short

Six Shooter
Altıpatlar (2004) 7.7
Y: Martin McDonagh
O: Brendan Gleeson, Rúaidhrí Conroy, David Wilmot, Aisling O'Sullivan
T: Komedi, Short
The Magdalene SistersGünahkar Rahibeler (2002)

The Magdalene Sisters - Günahkar Rahibeler (2002)

Üç genç kadın, trajik nedenlerle Magdelena Manastırı’nda bulurlar kendilerini. Yıl 1964. Diğer birçok benzeri manastırlarda da olduğu üzere buralar, hapishane gibi işlemektedir. Genç kızlar, ev işi, çamaşır ya da zor başka işleri yapmak zorundadırlar. Buna mecbur kılınırlar. O dönem, Teokratik Katolik İrlanda’daki mevcut manastırlardan bazıları “düşmüş” adledilen kızlar içindir. Burada genç kızlar süresiz olarak hapsedilirler ve çarptırıldıkları ıstırap yüklü cezalara katlanırlar. Bu süreç fiziksel olarak aşırı derecede yıpranmalarına ve ruhsal sağlıklarının bozulmasına neden olur. Kızlar birleştikçe tek çıkış yollarının Magdelana hapishanesinden kaçmak olduğuna kanaat getirirler. Ancak kaçık rahibe Bridget ile böyle bir kaçış planı her türlü şansı sınırlandırır. 2002 Venedik Film Festivalin’de olay yaratan filmin yönetmeni Peter Mullan, Vatikan tarafından ziyadesi ile tepki almıştır.

Dram

The Magdalene Sisters
Günahkar Rahibeler (2002) 7.8
Y: Peter Mullan
O: Geraldine McEwan, Anne-Marie Duff, Nora-Jane Noone, Dorothy Duffy
T: Dram
The Wind That Shakes the BarleyÖzgürlük Rüzgarı (2006)

The Wind That Shakes the Barley - Özgürlük Rüzgarı (2006)

1920'li yılların ortaları... İrlanda, halen İngiltere'nin bir parçası ve koloni olarak varlığını sürdürmektedir. İngiliz askerlerin İrlanda halkına yaptığı eziyetler de halan dinmemiştir. Damien bu vahşete şahitlik eden binlerce insandan biridir. Bir süre sonra kendisini bu şiddete karşı bir şeyler yapmak zorunda hisseder. Bunun üzerine İrlandalı cumhuriyetçilerin yanına gider. Ancak barış ve barışın getireceği yeni acılar yakındır.Ken Loach'un son dönemde çektiği en önemli filmlerden biri olan Özgürlük Rüzgarı, 2006 yılında Cannes'da Altın Palmiye'nin de sahibi olmuştu.

Dram, Tarih, Savaş

The Wind That Shakes the Barley
Özgürlük Rüzgarı (2006) 7.5
Y: Ken Loach
O: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, Orla Fitzgerald
T: Dram, Tarih, Savaş
The Count of Monte CristoMonte Kristo Kontu (2002)

The Count of Monte Cristo - Monte Kristo Kontu (2002)

Dostluk, aşk, ihanet ve intikam üzerine bildiklerinizi unutturacak bir edebi uyarlama. The Count of Monte Cristo, tarihi altyapısı, insan doğasının limitlerini zorlayan kurgusu ve okuyucuyu sürekli diken üstünde tutan bilmeceleriyle sinema ve TV endüstrisi için eşsiz bir ilham kaynağı. Bu özelliği de Hollywood’un öne çıkan yapımcılarından Jerry Bruckheimer (CSI serileri, Karayip Korsanları film serisi), Roger Birnbaum (Dinner for Schmucks, The Tourist) ve Jonathan Glickman’ın (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Leap Year) dikkatinden kaçmadı. Üçlü filmin yönetmenlik görevini Robin Hood: Prince of Thieves ve Waterworld’le ün salan Kevin Reynolds’a emanet etti. Person of Interest’in yıldızı Jim Caviezel ve Mildred Pierce’ın kötü niyetli adamı Monty’sine hayat veren Guy Pearce’lı kadrosuyla The Count of Monte Cristo, kendinden önceki yapımlara rest çekiyor ve bazı hikayelerin çekiciliğini yıllarca kaybetmeyeceğinin altını çiziyor.

Aksiyon, Macera, Dram

The Count of Monte Cristo
Monte Kristo Kontu (2002) 7.7
Y: Kevin Reynolds
O: Jim Caviezel, Guy Pearce, Richard Harris, James Frain
T: Aksiyon, Macera, Dram
The Guardİrlandalı (2011)

The Guard - İrlandalı (2011)

Alışılmışın dışında, aykırı ve agresif kişiliğe sahip bir İrlanda polisi olan Çavuş Gerry Boyle (Brendan Gleeson) ile gergin FBI ajanı Wendell Everett (Don Cheadle) uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı zincirini araştırmak için birlik olur.

Komedi, Suç, Gerilim

The Guard
İrlandalı (2011) 7.3
Y: John Michael McDonagh
O: Ronan Collins, Paraic Nialand, John Patrick Beirne, Liam O'Conghaile
T: Komedi, Suç, Gerilim
Perfect SenseYeryüzündeki Son Ask (2011)

Perfect Sense - Yeryüzündeki Son Ask (2011)

Kadınlara bağlanmakta sorunları olan Michael, soğuk görünümlü güzel doktor Susan ile tanışır. Susan uzun bir süredir kendini işine adayıp özel hayatından vazgeçmiş, Michael ise kadınlarla ciddi ilişki kurmaktan kaçınmıştır. İkisi de birbirlerine karşı derin duygular hissederken, tüm dünyada insanların duyularını sırayla yok eden salgın bir hastalık baş gösterir.

Dram, Romantik, Bilim-Kurgu

Perfect Sense
Yeryüzündeki Son Ask (2011) 7.1
Y: David Mackenzie
O: Eva Green, Lauren Tempany, Ewan McGregor, Connie Nielsen
T: Dram, Romantik, Bilim-Kurgu

  
ilk < 1 2 > 2 son