iran Filmleri İzle

Turtles Can FlyKaplumbağalar Da Uçar (2004)

Turtles Can Fly - Kaplumbağalar Da Uçar (2004)

Irak – Türkiye sınırında, Amerikan işgali altındaki bir Kürt mülteci kampında yaşayan 13 yaşındaki Satellite, bir yandan çat pat bildiği İngilizce’si ile uydudan duyduğu haberleri köylülelere tercüme ederken, diğer yandan patlamamış olan kara mayınlarını toplayarak geçinmeye çalışan diğer çocukların liderliğini yapmaktadır. 55. Berlin Film Festivali’nde Barış Ödülü alan film, aynı zamanda savaş sonrası Irak’ta çekilen ilk film olma özelliğini de taşıyor.

Dram, Savaş

Turtles Can Fly
Kaplumbağalar Da Uçar (2004) 8
Y: Bahman Ghobadi
O: Soran Ebrahim, Avaz Latif, Saddam Hossein Feysal, Hiresh Feysal Rahman
T: Dram, Savaş
Ma dar beheshtCennet (2015)

Ma dar behesht - Cennet (2015)

Cennet, İran’da öğretmenlik yapan yirmi beş yaşındaki Hanieh’nin hikâyesini anlatıyor. Hanieh, bir yıl önce beklenmedik bir şekilde anne ve babasını kaybetmiştir ve hamile ablasıyla birlikte yaşamaktadır. Bu trajedinin yanında aslında daha da ciddi bir sorunu vardır: Çevresindeki diğer kadınların aksine Hanieh, baskıcı rejimin kurallarına boyun eğmemekte direttiği ve ondan beklenen role uygun davranmadığı için birtakım zorluklar yaşamaktadır. Tıpkı bir uyurgezer gibi, herhangi bir duygu zerreciği dahi dışa vurmadan günlük hayatını sürdürmektedir. Kayıtsız, depresif bir tavır ve ifadesiz bir yüz belki de içinde kopan fırtınayı gizlemek için başvurduğu bir korunma yoludur. Bu pasif direnişe daha ne kadar devam edebileceği ise belirsizdir. Tahran’ın sokaklarında izinsiz bir şekilde gerilla usulü çekilmiş bu ilk film, son derece baskıcı ve cinsiyetçi İran rejiminde bir kadın olmanın zorluğunu samimi, gerçekçi ve belgeselvari bir dille gözler önüne seriyor.

Dram

Ma dar behesht
Cennet (2015) 6.2
Y: Sina Ataeian Dena
O: Roya Afshar,Dorna Dibaj,Hooshang Ghovanloo
T: Dram
Mahi va gorbehBalık ve Kedi (2013)

Mahi va gorbeh - Balık ve Kedi (2013)

“İlk defa, yerel olma kaygısı taşımayan ve yerel bir yaraya parmak basmayan, her şeyden önce tür, sinema ve biçimle uğraşan bir İran filmi görüyoruz.” Bazen ‘sinemada artık yeni bir şey yapılamaz’ diye düşünürken, birdenbire bir film çıkıveriyor ve mahcup oluyoruz. 134 dakikalık tek bir plandan oluşan İran filmi Balık ve Kedi de böyle bir film. Malum, tek planlık filmlerin en muhteşemini Sokurov çekmişti, ama yönetmen Shahram Mokri’nin burada başka estetik dertleri var. Kamp yapmaya giden bir grup üniversite öğrencisinin, yakınlardaki restoranda insan eti servis edildiğini öğrendiği gerçek bir olaydan yola çıkan film, sıradan bir korku filmi gibi başlıyor. Film bir yandan Blair Cadısı atmosferini sürdürürken, bir yandan da bir Kiarostami ya da Makhmalbaf filmiymişçesine yüzünü insana dönüp, sinemayla, gerçeklikle ve zamanla oynuyor. Korkunç olan, dramatik olan ve duygusal olanın yanında arada doğaüstü olana da dokunuyor ve buradan kendine has bir şiirsellik çıkarıyor.

Dram, Gizem, Gerilim

Mahi va gorbeh
Balık ve Kedi (2013) 7.6
Y: Shahram Mokri
O: Abed Abest,Mona Ahmadi,Ainaz Azarhoush
T: Dram, Gizem, Gerilim
Abad va yek roozSonsuzluk ve Bir Gün (2016)

Abad va yek rooz - Sonsuzluk ve Bir Gün (2016)

Yoksul bir ailenin en küçük kızı Sümeyye evlenmek üzeredir. Ancak ailenin her ferdi, Sümeyye gittikten sonra kendi başlarına ne yapacaklarını kara kara düşünmektedirler.

Dram

Abad va yek rooz
Sonsuzluk ve Bir Gün (2016) 8.4
Y: Saeed Roustayi
O: Peyman Moaadi,Navid Mohammadzadeh,Parinaz Izadyar
T: Dram
Lantouri (2016)

Lantouri (2016)

Meryem Pelizban, Behram Efşa, Baran Kevseri, Nevid Muhammedzâde ve Mehdi Kuşki gibi İran sinemasında popüler isimlerin yer aldığı Lantouri'de bir genç adamın aşkı ve bu aşkın doğurduğu öngörülemeyen sorunlar işleniyor. Tutkunun bazen nasıl tehlikeli olabileceğini bizlere toplumsal sonuçlarıyla gösteren Lantouri, bu yönüyle hayli dikkat çekici bir yapım olarak göze çarpıyor.

Aksiyon, Suç, Dram, Romantik

Lantouri (2016) 6.6
Y: Reza Dormishian
O: Baran Kosari,Navid Mohammadzadeh,Maryam Palizban
T: Aksiyon, Suç, Dram, Romantik
Bodyguard (2016)

Bodyguard (2016)

İran Yapımı bu filmde Bir koruma,yüksek seviyeli bir devlet görevlisinin güvenliğini sağladığı sırada, Hacı Haydar Zebihi, bir intihar bombacısı tehdidini savar ve ardından işine bağlılığı ve adanmışlığını sorgulamaya başlar.

Aksiyon,Dram,Gerilim

Bodyguard (2016) 6.4
Y: Ebrahim Hatamikia
O: Parviz Parastui,Merila Zare'i,Babak Hamidian,Amir Aghaee
T: Aksiyon,Dram,Gerilim
Bé omid é didarHoşça kal (2011)

Bé omid é didar - Hoşça kal (2011)

Hoşça Kal, Tahran’da yaşayan ve ülkeden ayrılmak için vize aramakta olan genç bir avukatın hikâyesini anlatıyor. Kadının avukatlık izni hükümet karşıtı eylemleri nedeniyle kısa süre önce iptal edilmiştir. Kocası da siyaset muhabirliği görevinden ötürü sürülerek çölde çalışmaya gönderilmiştir. Artık yapayalnız kalan kadın, son çare olarak hamileliğini sonlandırmayı düşünmeye başlar. Böylece bir şekilde ülkeden ayrılabilecektir. Muhammed Rasulof’un filmi, yönetmenin kendi hikâyesiyle de benzerlik taşıyor. Rasulof, “İran hükümetine karşı suçlarından” ötürü Cafer Panahi ile birlikte hapse mahkûm edildi. Gö

Dram

Bé omid é didar
Hoşça kal (2011) 7.2
Y: Mohammad Rasoulof
O: Leyla Zareh,Fereshteh Sadre Orafaiy,Shahab Hosseini,Roya Taymourian
T: Dram
Muhammad: The Messenger of GodHz. Muhammed: Allah'ın Elçisi (2015)

Muhammad: The Messenger of God - Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi (2015)

Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi, Efendimiz’in dedesi ve Kâbe’nin anahtarının sahibi Abdulmuttalib başta olmak üzere, tüm Mekke halkını tedirgin eder. Hem oğlunun emaneti gelinini hem Mekke’yi hem de Kâbe’yi gelecek felaketten koruması beklenen Abdulmuttalib; Abraha’ya sadece, savaşmadan savaş ganimeti olarak aldığı otlak hayvanlarının iadesini istemeye gider. Abraha'nın filleri Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz. Milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutar. Bir ay sonra, Efendimiz’in doğumu gerçekleşir. O gece gökyüzünden yere nur inmiştir. Kabe’de putlar bir anda yerle bir olmuştur. Allah’ın izniyle, koruması gereken emanet, sadece Mekke’ye değil, tüm aleme rahmet olarak gönderilmiştir.

Biografi,Dram,Tarih

Muhammad: The Messenger of God
Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi (2015) 8.1
Y: Majid Majidi
O: Mahdi Pakdel,Sareh Bayat,Mina Sadati,Ali Reza Shoja-Nuri
T: Biografi,Dram,Tarih
The SalesmanSatıcı (2016)

The Salesman - Satıcı (2016)

Oscarlı yönetmen Asghar Farhadi, Fransa’da çektiği Geçmiş’in ardından sarsıcı bir dramla yeniden ülkesine dönüyor. Günümüz İran’ın da geçen The Salesman başlarına gelen korkunç bir olayla başa çıkmaya çalışan genç tiyatrocu çift Rana ve Emad’ı konu alıyor. İran sinemasının güçlü soluğu Ashgar Farhadi’nin izleyiciyi girdap gibi içine çeken senaryo dinamikleriyle ve oyuncu kadrosunun kusursuz performansları, filme Cannes’da hem En İyi Senaryo hem de En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini ve bol övgü kazandırdı. The Salesman ahlaki açılımları ve İran toplumuna getirdiği derin çözümlemelerle insan davranışlarının dehlizlerine iniyor.

Dram,Gerilim

The Salesman
Satıcı (2016) 8.3
Y: Asghar Farhadi
O: Taraneh Alidoosti,Shahab Hosseini,Babak Karimi,Mina Sadati
T: Dram,Gerilim
Close-UpYakın Plan (1990)

Close-Up - Yakın Plan (1990)

Bazen ortak ilgi alanları insanları umulmadık yerlerde ve biçimlerde kesiştirir. Hele ki bu bir sanatsa. Bir yönetmenin hayranlarından olan Ali, onun filmleştirdiği eserini bir yolculuk sırasında okurken, bunu fark edip aşırı derecede ilgi gösteren bir yolcu ile tanışır. Yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın hayranı olan bu kadın, aynı duyguları paylaştığını tahmin ettiği bu kişi ile sohbet etmek ister. Bu ilgiden hoşlanan Ali, kendini yönetmenin adı ile tanıtır. Hatta yeni film çalışmalarından söz eder. İran’ın en zengin ve tanınmış ailelerinden birine mensup olan kadının hayatına süzülerek kendi filmini yapmak için bir kapı arar. Elbette ki yalan, eninde sonunda ortaya çıkacaktır.

Dram

Close-Up
Yakın Plan (1990) 8.2
Y: Abbas Kiarostami
O: Hossain Sabzian, Mohsen Makhmalbaf, Abolfazl Ahankhah, Mehrdad Ahankhah
T: Dram
Closed CurtainPerde (2013)

Closed Curtain - Perde (2013)

Toplumdan izole edilmiş, deniz kenarındaki bir eve adım atan adam, her şeyden önce dairesinin perdelerini kapatarak başlar işe. Perdeler kapatır, valizini açar, İran'daki İslami kurallar nedeniyle gizlice beslediği köpeğini valizinden çıkarır... Dünyanın geri kalanından uzakta sürmek istediği yaşamı böylece başlamış olur. Ancak bu saklı yaşam, kısa bir süre sonra aniden ortaya çıkan bir kadın ve bir adamın kendilerini bulmasıyla büyüsünü yitirir. Bu karakterlerin gelişiyle birlikte bu insanların kimler olduğunu ve ne gibi nedenlerden ötürü burada biraraya geldiklerini keşfederiz. İran sinemasının en saygı duyulan yönetmenlerinden biri Jafar Panahi. Ünlü yönetmen Daire (The Circle) ve Offside filmleriyle başarısını dünya çapında kanıtlamıştı. 2011 yılında İran hükumeti tarafından ev hapsi cezasına çarptırılmış ve 20 yıl boyunca film çekmesi yasaklanmıştı. Bu yasağa rağmen aynı sene binbir güçlükle yapımını gerçekleştirdiği In film nist adlı belgesel büyük ses getirmişti. Ardından gelen bu yeni filmi Perde de yönetmenin tüm imkansızlıkları aşıp sinemayı onurlandırması açısından oldukça değerli...

Dram

Closed Curtain
Perde (2013) 6.8
Y: Jafar Panahi, Kambuzia Partovi
O: Kambuzia Partovi, Maryam Moqadam, Jafar Panahi, Hadi Saeedi
T: Dram
F for FakeHakikatler ve Düzmeceler (1973)

F for Fake - Hakikatler ve Düzmeceler (1973)

Orson Welles sanat, sinema dünyası ve gerçek hayatla ilgili izlenimlerine resmi geçit yaptırıyor... Filmin en kayda değer vurgusu, sahtenin bireye değil, paylaşıma dair olmasının altını çiziyor olması. "Eğer birileri sahteyi, yalanı kabullenecek ortamı yaratmıyorsa, yalan ve sahte var olmaz."

Belgesel

F for Fake
Hakikatler ve Düzmeceler (1973) 7.8
Y: Orson Welles
O: Orson Welles, Oja Kodar, François Reichenbach, Elmyr de Hory
T: Belgesel
Hamoun (1990)

Hamoun (1990)

Önde gelen bir ithalat-ihracat firmasında yönetici olan Hamid Hamoun yetişmekte olan soyut resim sanatçısı Manshid ile evlidir. Mahshid zengin bir aileden gelmektedir ama entelektüel zevkine ve ileri görüşlü fikirlerine aşık olduğu orta sınıftan gelen Hamoun ile evlenmiştir. Evlendikten 7 yıl sonra, bir zamanlar Hamoun’a deliler gibi aşık olan Mahshid kısa bir süre sonra kocasını kendi hayatını anlamlı kılma çabasına bir engel gibi görmeye başlar. Bir yandan doktora tezini hazırlarken diğer taraftan yazar olmak isteyen Hamoun da zaman zaman öfkesini karısından çıkarmaktadır. Bir süre sonra, Mahshid boşanmak ister. Hamoun karısının artık kendisini sevmediğini öğrenince şoke olur. Hikayenin bundan sonraki kısmında Hamoun’un karısını kaybettiği gerçeğiyle mücadele ederken ve yarım kalmış hayalleriyle yaşamaya çalışırken gösterdiği başarısızlık anlatılıyor. Hamoun’un farkına varışlarını hayali sahneler takip ediyor. Hamoun hayranı olduğu öğretmeni Ali ile buluşmaya çalışır ama bunu asla gerçekleştiremez. Daha sonra büyükbabasından kalan tüfeği almak için büyükannesini ziyaret eder. Hamoun artık daha mutlu bir hayat süren karısını öldürmeye kalkar ama başarısız olur. Çaresizlikle deliliğin eşiğine gelen Hamoun kendini denize atarak intihar girişiminde bulunur. Bu sırada bir rüya görür: annesi ve karısı da dahil tüm tanıdıkları ve akrabaları toplanmış onu teselli etmeye çalışmaktadır. Tüm problemlerinin çözüldüğünü hisseden Hamoun bir anda uyanır ve öğretmeni Ali tarafından kurtarıldığını fark eder.

Dram

Hamoun (1990) 8.3
Y: Dariush Mehrjui
O: Ezzatolah Entezami, Bita Farahi, Sedigheh Kianfar, Turan Mehrzad
T: Dram