Finlandiya Filmleri İzle

Rendel (2017)

Rendel (2017)

Rendel gözünü intikam hırsı bürümüş bir adamın karanlık öyküsüdür. Film, ailesinin öldürülmesinden sorumlu bir organizasyonun peşine düşen ve intikam hırsıyla dolu bir portre çizen Rendel’ın karanlık hikayesini izleyiciyle buluşturuyor...

Aksiyon, Suç, Fantastik

Rendel (2017) 5.3
Y: Jesse Haaja
O: Alina Tomnikov,Bianca Bradey,Sheila Shah
T: Aksiyon, Suç, Fantastik
The Other Side of Hope (2017)

The Other Side of Hope (2017)

Film, Finlandiya’ya yeni gelen Suriyeli bir mültecinin yolunun poker oynamaktan hoşlanan bir lokantacıyla kesişmesini konu alıyor.

Komedi, Dram

The Other Side of Hope (2017) 7.3
Y: Aki Kaurismäki
O: Ville Virtanen,Dome Karukoski,Tommi Korpela
T: Komedi, Dram
CrumbsKırıntılar (2015)

Crumbs - Kırıntılar (2015)

Etiyopya’da geçen ilk sürreel bilimkurgu Kırıntılar post-apokaliptik hayal dünyasına pop-kültür kırıntıları serpiştiriyor. Etiyopya’da çekilen Kırıntılar, nasıl başlayıp bittiğinden emin olmadığımız bir savaştan geriye kalan yıkık bir dünyada geçiyor. Sakinlerinin Michael Jordan, Madonna, Einstein ve Justin Bieber gibi “eski dünya” mucizelerine tapındığı ve “büyük sanatçı” Carrefour’dan kalan plastik kılıçları salladığı bu dünyada artık geçmiş dünyanın kırıntılarıyla yaşamaktan sıkılan Candy’nin (Daniel Tadesse) geldiğini inandığı gezegene dönmek için çıktığı yolculuğa eşlik ediyoruz. Kıyamet sonrası dünyanın alıştığımız karanlık hayaline pop kültür ikonlarıyla yepyeni bir renk getiren Kırıntılar bilimkurgu sevenler, pop kültür hayranları ve genel olarak tüm hayalperestler için gerçek bir Keş!f vaat ediyor.

Macera, Fantastik, Gizem, Bilim-Kurgu

Crumbs
Kırıntılar (2015) 6
Y: Miguel Llansó
O: Daniel Tadesse,Quino Piñero,Selam Tesfayie
T: Macera, Fantastik, Gizem, Bilim-Kurgu
Little WingKüçük Kanat (2016)

Little Wing - Küçük Kanat (2016)

Finlandiya yapımı Little Wing, hızla yetişkinliğe ilerleyen 12 yaşındaki Varpu ile büyümek istemeyen annesinin hikayesini anlatıyor.

Dram

Little Wing
Küçük Kanat (2016) 6.8
Y: Selma Vilhunen
O: Linnea Skog,Paula Vesala,Lauri Maijala,Santtu Karvonen
T: Dram
Devil's BrideŞeytanın Gelini (2016)

Devil's Bride - Şeytanın Gelini (2016)

17. yüzyılda yaşanan cadı avlarını konu alan Finlandiya yapımı. Anna, yaşadığı kasabanın bitki uzmanının yanında çıraklık yapmaktadır. Ancak yakışıklı bir balıkçıya aşık olunca tüm hayatı değişir. Balıkçı evlidir. Tam da bu esnada, kasabaya Tanrı’nın adaletini getirmeye yemin eden sert bir yargıç atanır. Anna, bu sertlikten payını alacaktır. Gö

Dram,Tarih

Devil's Bride
Şeytanın Gelini (2016) 5.9
Y: Saara Cantell
O: Magnus Krepper,Tuulia Eloranta,Antti Reini,Elin Petersdottir
T: Dram,Tarih
2 Nights Till MorningMavi Otel (2015)

2 Nights Till Morning - Mavi Otel (2015)

Avrupa'da bir yanardağın patlamasıyla ortaya çıkan kül bulutu yüzünden tüm uçuşlar iptal edilir. Bu gelişme ortak bir dil kullanamayan iki yabancının arasındaki bir gecelik ilişkiyi beklenmedik bir noktaya sürükler.

Dram, Romantik

2 Nights Till Morning
Mavi Otel (2015) 6.4
Y: Mikko Kuparinen
O: Marie-Josée Croze, Arly Jover, Mikko Nousiainen, Gabija Siurbyte
T: Dram, Romantik
Love and Fury (2016)

Love and Fury (2016)

Gençliğin enerjisi ve isyanla dolu 1980'lerin Helsinki'sinde (Finlandiya) birbirlerine delicesine aşık iki genç yazar dünyayı fethetmeye kararlıdır. Inka'ya göre aşk ilişkisi her şeyi harekete geçirmektedir: kendi sesine ulaşır ve ilk romanı basılır ve sansasyonel bir ilgi görür. Gel gör ki, ilişkilerinin yoğunluğu Juhana'nın yavaş yavaş yazarlıktan ve hayattan kopmasına neden olmaktadır. Aşklarının zirvesini yaşarken, Inka bu delice sevdanın onları gerçekten delirtmesinden korkmaya başlar.

Dram,Romantik

Love and Fury (2016) 6.6
Y: Alli Haapasalo
O: Laura Birn,Lauri Tilkanen,Paula Vesala,Johannes Brotherus
T: Dram,Romantik
The Man Without a PastGeçmişi Olmayan Adam (2002)

The Man Without a Past - Geçmişi Olmayan Adam (2002)

Yönetmen Aki Kaurismäki’nin, Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü kazandığı film, Finlandiya üçlemesinin ikinci bölümüdür. Kimliği bilinmeyen bir adamın, üç eşkıya tarafından öldürülesiye dövülmesi ile başlar. Aslen Helsinki’ye yeni bir düzen kurmak umudu ile gelmiş olup ancak geçmişini yitiren bu adam, ansızın kendine geldiğinde kim olduğuna dair hiçbir fikri yoktur. Hayatta kalmak uğrunda destek arasa da ihtiyacı olan ilgiyi kimseden görmez. Bir umut Kurtuluş Ordusu’na katılarak yaşamını devam ettirmeye çalışır. Orada kendisi için daha iyi bir yaşam ümidi içinde olan Irma ile tanışır. Film feci bir vahşet ile başlar ancak ilerledikçe sevgi ve yalnızlık, acı ve güç, sadakat ve kırılganlık üzerine eşsiz bir öğretiyi sürdürür. Irma rolündeki Kati Outinen, kusursuz ölçüde özenli ve şefkatli kadın rolü ile bu film ile 2002 Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır. Olağanüstü ölçüde hiciv, sıcaklık, masumiyet, dürüstlük vurguları ile Kaurismaki’nin diğer filmlerinin ayak izlerini takip etmektedir.

Komedi, Dram, Romantik

The Man Without a Past
Geçmişi Olmayan Adam (2002) 7.7
Y: Aki Kaurismäki
O: Markku Peltola, Kati Outinen, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinen
T: Komedi, Dram, Romantik
The Happiest Day in the Life of Olli MäkiOlli Maki’nin En Mutlu Günü (2016)

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki - Olli Maki’nin En Mutlu Günü (2016)

Finlandiya'nın yetiştirdiği en önemli boksörlerden olan Olli Mäki, Davey Moore ile yapacağı tüy siklet dünya şampiyonluğu unvan maçı öncesi ülkenin ve basının yoğun ilgisi altındadır. Menajeri de gereken tüm hazırlıkları yapmıştır. Ancak maçtan kısa bir süre önce tanıştığı Raija'ya duyduğu aşk, güçlü rakibiyle yapacağı hayatının maçına konsantre olmasını güçleştirecektir. Fin yönetmen Juho Kuosmanen'in gerçek olaylardan esinlenerek çektiği ilk uzun metrajlı filmi, 2016 Cannes Film Festivali'nde Un Certain Regard bölümünün En İyi Film ödülünü kazandı...

Biografi, Dram, Romantik

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Olli Maki’nin En Mutlu Günü (2016) 7.6
Y: Juho Kuosmanen
O: Oona Airola, Eero Milonoff, Joonas Saartamo, Jarkko Lahti
T: Biografi, Dram, Romantik
9th Company9. Bölük (2005)

9th Company - 9. Bölük (2005)

1998’de Sibirya’da bir grup genç Afganistan’da mücahitlere karşı savaşmak için askere yazılır. Eğitim için Özbekistan’ın Fergana bölgesindeki acemi birliğine gönderilirler. Burada dengesiz Astsubay Dygalo’nun hakaret ve şiddetine maruz kalan gençlerin arasındaki dostluk iyice pekişir. Ardından Bagram Üssü’ne gönderilen gençler Afganistan’a varır varmaz kendilerini kargaşanın ortasında bulurlar, Afganlar kalkan bir uçağı patlatmıştır. Dokuzuncu Bölüğe katılıp 3234 metre yükseklikteki Host Bölgesi’ne giderler. Görevleri dağı korumak ve yardım konvoylarına kalkan oluşturmaktır. Rus ordusu ilerleyen zamanda Afganistan’dan çekildiğinde, dağlardaki Dokuzuncu Bölük kaderine terk edilmiştir.

Aksiyon, Dram, Tarih

9th Company
9. Bölük (2005) 7.2
Y: Fedor Bondarchuk
O: Artur Smolyaninov, Aleksey Chadov, Konstantin Kryukov, Ivan Kokorin
T: Aksiyon, Dram, Tarih
Le HavreUmut Limanı (2011)

Le Havre - Umut Limanı (2011)

Fransa'nın liman kenti Le Havre'de yaşayan Marcel Marx isimli yaşlı bir ayakkabı boyacısının, göçmen bir çocuğu kurtarışı ve eşinin aniden hastalanmasıyla gelişen draması anlatılmakta.

Komedi, Dram

Le Havre
Umut Limanı (2011) 7.2
Y: Aki Kaurismäki
O: André Wilms, Kati Outinen, Jean-Pierre Darroussin, Blondin Miguel
T: Komedi, Dram
Calamari UnionKalamar Birliği (1985)

Calamari Union - Kalamar Birliği (1985)

Daha iyi bir yaşam için Eira(Finlandiya) kasabasına bir göç hikayesi..

Komedi

Calamari Union
Kalamar Birliği (1985) 7.2
Y: Aki Kaurismäki
O: Timo Eränkö, Kari Heiskanen, Asmo Hurula, Sakke Järvenpää
T: Komedi
The Match Factory GirlKibritçi Kız (1990)

The Match Factory Girl - Kibritçi Kız (1990)

Iris, annesi ve üvey babasıyla birlikte yaşayan genç bir kızdır. Hayatı çalıştığı kibrit fabrikası ile ondan kira ödeyip ev işlerini yapmasını bekleyen aile evi arasında mekik dokuyarak geçer. Bir gün barda tanıştığı bir adamla birlikte olur ve ondan hamile kalır. Ancak adamın onunla birlikte olmaya hiç niyeti yoktur; Iiris'e mektupla bir çek gönderip çocuktan bir an evvel kurtulmasını öğütler. Annesi ise bu olay üzerine Iiris'i evde istemez ve yalnız bırakır. Böylece sıkıcı hayatından iyice bunalan Iiris, kendisine kötü davranan herkesten öcünü almaya karar verir.

Dram, Komedi

The Match Factory Girl
Kibritçi Kız (1990) 7.6
Y: Aki Kaurismäki
O: Kati Outinen, Elina Salo, Esko Nikkari, Vesa Vierikko
T: Dram, Komedi