Fas Filmleri İzle

Much Loved (2015)

Much Loved (2015)

Fas’ta yaşayan bir grup kadın, hayat kadını olarak yaşamaya çalışmaktadır. Ancak toplumda kabul görmeyen bu mesleğe karşı halk acımasızdır ve kadınlar türlü tehlikelerle karşı karşıyadır..

Dram

Much Loved (2015) 6.2
Y: Nabil Ayouch
O: Loubna Abidar,Asmaa Lazrak,Halima Karaouane
T: Dram
Blood, Sand and GoldKan, Kum ve Altın (2017)

Blood, Sand and Gold - Kan, Kum ve Altın (2017)

Bir arkeolog Sir Francis Drake’in Sahra Çölü’ndeki kayıp hazinelerini keşfedince, hırsızlar keşifi çalar. Dünyanın en iyi kurtarma şirketi 15 milyar dolarlık bir eser kaybettiği için işler karışmaya başlar. Şirket içinde kan, kum ve altın komplolarından fazlası keşfedilir.

Aksiyon

Blood, Sand and Gold
Kan, Kum ve Altın (2017) 4.7
Y: Gaelan Connell
O: Aaron Costa Ganis,Monica West,Christopher Redman,Jenny Sterlin
T: Aksiyon
La IslaAda (2015)

La Isla - Ada (2015)

Faslı bir asker olan İbrahim, kaçak mültecilerin girişini ve uyuşturucu tacirlerinin hareketlerini gözlemlemek için Fas’ta ıssız bir adaya yollanır. Bir gün sahile kadar sürüklenmiş bir mülteci olan Mamadou’ya rastlar. İbrahim ve Mamadou, bu ıssız adada birlikte günlerini geçirmeye başlarlar. Ancak bir süre sonra yaşanan diplomatik bir kriz, askeri bir sorunu da beraberinde getirecektir.

Komedi

La Isla
Ada (2015) 0
Y: Ahmed Boulane
O: Cuca Escribano, Joseba Apaolaza, Ahmed Boulane, Eusebio Lázaro
T: Komedi
Oedipus RexKral Oedipus (1967)

Oedipus Rex - Kral Oedipus (1967)

"Sonuçta ister bilinçli, ister bilinçsiz olsun; her türlü uzlaşmacılığı reddediyorum." Nitekim öyle de yapıyor Pier Paolo Pasolini. Mitolojik temalardan beslenen ünlü Yunan tragedyası Kral Oedipus’u kendine has katı dokunuşlarla filme aktaran Pasolini başından itibaren seyircisinin hikayeye dahil olmasına kesinkes taviz vermiyor. Daha ilk sekansta Oedipus’un doğuşunu aralık kalmış pencerenin ardından üstünkörü göstermesi de yönetmenin bu gayesinin en somut örneği. Fakat tam olarak; asıl maksat seyircinin filme uzak düşmesi değil, bütün gayretlerine rağmen seyircinin dışlanmış hissetmesini sağlayabilmek, yani çaba göstermek ama başaramamak tıpkı kaderin mutlaklığından kaçamamak gibi. Bu sebeple de Pasolini bazı bazı aktörleriyle izleyeni göz göze getiriyor uzunca süre, karşılıklı olarak seyirci ile kurgulanmış karakterlerin gözleri birbirlerine takılıp kalıyor. Kullanılan müzik ve efektlerin kasıtlı olarak ayyuka çıkar hali de filmi zor kılan özelliklerden birisi. Elde kamerayla çekilen görüntülerin üzerine bir de kamerayı maksatlı sallayarak görüntüler yakalaması, zamansız kesmelerle eklektik bir kurgu meydana getirmesi Pasolini’nin seyirciyle mutabık kalmamak için ne denli uğraş gösterdiğinin bir diğer alameti. Böylece ikilemden doğan bir ait olup olmama sorunsalı vücut buluyor.Ayrıca filmin bir diğer önemli vasfı da temellerini aldığı hikayesi itibariyle Pasolini filmografisinde ayrımlı bir yere sahip olması. Malumu ilam etmek icap ederse Pasolini’nin çocukluk günleri hayatta sevdiği tek kadın olarak gördüğü annesi ile en az annesine beslediği sevgi kadar nefret duyduğu babasının bitmek bilmez kavgaları telaşesiyle son bulur. Buradan yola çıkarak Edipo Re’nin Pasolini’nin özel hayatının girintisi olduğunu iddia etmek kusurlu bir davranım olmayacaktır.

Dram

Oedipus Rex
Kral Oedipus (1967) 7.5
Y: Pier Paolo Pasolini
O: Silvana Mangano, Franco Citti, Alida Valli, Carmelo Bene
T: Dram