Tarih Filmleri İzle

Bhaag Milkha BhaagKoş Milkha Koş (2013)

Bhaag Milkha Bhaag - Koş Milkha Koş (2013)

Hindistan'ın ünlü sporcularından biri olan "Uçan Sih" de denilen Milkha Singh'in hayat hikayesini anlatıyor film. Pakistan ve Hindistan arasındaki dostluk oyunlarında müsabakaya katılmak istemeyen Milkha Singh'i ikna etmek üzere çıkılan yolculukta Milkha'nın geçmişi gözler önüne seriliyor. Ailesi,askeri ve spor yaşamı,atletizmdeki başarı öyküsü,aşkı ve arka planda Hindistan'ın bağımsızlık tarihi yer alıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Bhaag Milkha Bhaag
Koş Milkha Koş (2013) 8.4
Y: Rakeysh Omprakash Mehra
O: Farhan Akhtar, Sonam Kapoor, Pavan Malhotra, Art Malik
T: Biografi, Dram, Tarih
A Mighty HeartCesur Bir Yürek (2007)

A Mighty Heart - Cesur Bir Yürek (2007)

Oscar Ödülü Sahibi Angelina Jolie (The Good Shepard), Mariane Pearl'ün çok satan kitabından uyarlanan bu şok edici filmde kariyerinin en önemli performanslarından birini sergiliyor...Wall Street'te çalışan kocasının (Dan Futterman, Urbania) teröristler tarafından kaçırılmasının ardından Mariane (Jolie), kayıp kocasını bulmak için zamana karşı umutsuz bir arayış içerisine girer. Ünlü bağımsız film yapımcısı Michael Winterbottom'ın (The Road To Guantanamo) yönettiği A Mighty Heart, inanç, umut ve cesaret üzerine sarsıcı bir film.

Biografi, Dram, Tarih

A Mighty Heart
Cesur Bir Yürek (2007) 6.7
Y: Michael Winterbottom
O: Dan Futterman, Angelina Jolie, Archie Panjabi, Mohammed Afzal
T: Biografi, Dram, Tarih
Ben-Hur (1959)

Ben-Hur (1959)

Milattan önce 26 yılında yaşayan Ben-Hur, Kudüs’te yaşayan varlıklı bir prens ve tüccardır. Çocukluk arkadaşı Romalı Messala görüşmedikleri yıllar boyunca yüksek kademeli bir Roma hakimi olmuştur. Kudüs’ten uzak kaldığı uzun yıllardan sonra buraya dönen Messala, artık Roma ordusunun komutanı olmuştur. Yahudilerin özgürlüğü için canı pahasına mücadele eden Ben-Hur’dan, çocukluk arkadaşı Messala tarafından, Romalıları eleştiren yahudileri teşhis etmesi istenir; ancak Ben-Hur kabul etmez. Karşı karşıya gelen iki çocukluk arkadaşı artık farklı cephelerdedirler. Sinema tarihinin klasik yapıtlarından biri olan William Wyler imzalı bu epik film Akademi Ödülleri’nde onbir dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Macera, Dram, Tarih

Ben-Hur (1959) 8.1
Y: William Wyler
O: Charlton Heston, Jack Hawkins, Haya Harareet, Stephen Boyd
T: Macera, Dram, Tarih
Shake Hands with the DevilŞeytanla El Sıkışmak (2007)

Shake Hands with the Devil - Şeytanla El Sıkışmak (2007)

1994'te, 6 Nisan 16 Temmuz tarihleri arasında Ruanda'da, çoğu tutsi kabilesinden 800.000 kadın, erkek ve çocuk vahşice katledildi. Birleşmiş Milletlerin görevlendirdiği Kanadalı Korgeneral Roméo Dallaire, yetersiz bilgi ve eğitimsiz güçleriyle bölgeye yollandı, ancak katliama engel olamadı. Dallaire, dokuz yıl sonra yazdığı kitabında vicdanının sesini dünyaya duyurdu. Hotel Rwanda'da başka bir açıdan ele alınan insanlık trajedisinin gayriresmi tanıklığını gözler önüne seren Şeytanla El Sıkışmak, olayı aynı adlı kitabına dayanarak Dallaire'in kendi ağzından anlatıyor...

Dram, Tarih, Savaş

Shake Hands with the Devil
Şeytanla El Sıkışmak (2007) 7.8
Y: Roger Spottiswoode
O: Roy Dupuis, Owen Sejake, James Gallanders, Michel Mongeau
T: Dram, Tarih, Savaş
Beneath Hill 6060. Tepenin Ardı (2010)

Beneath Hill 60 - 60. Tepenin Ardı (2010)

Oliver Woodward'ın sıradışı gerçek öyküsü... Yıl 1916, Woodward batı cephesindeki savaşa ve katliama katılmak için yeni genç aşkından kopmak uzaklaşmak zorundaydı. Alman cephesinin hemen altında Woodward ve onun gizli Avustralyalı tünelci birlikleri bir düşman sızıntısını savunmak için savaşırlar. Savaşın yönünü değiştirmek için karmaşık bir tünel sistemi inşa edip tahrip gücü yüksek patlayıcılarla donatırlar.

Dram, Tarih, Savaş

Beneath Hill 60
60. Tepenin Ardı (2010) 7
Y: Jeremy Sims
O: Brendan Cowell, Alan Dukes, Alex Thompson, Harrison Gilbertson
T: Dram, Tarih, Savaş
A Man for All SeasonsHer Devrin Adamı (1966)

A Man for All Seasons - Her Devrin Adamı (1966)

Başka bir kadınla evlenmek için karısını boşamak isteyen 8. Henry ile bu duruma ister istemez karışan Sir Thomas More’un öyküsü. En iyi film, yönetmen ve aktör (Paul Scofield) dahil altı dalda Oscar kazanan 'Her Devrin Adamı', Leo McKern ve Orson Welles’li kadrosuyla gerçek bir klasik.

Biografi, Dram, Tarih

A Man for All Seasons
Her Devrin Adamı (1966) 8
Y: Fred Zinnemann
O: Paul Scofield, Wendy Hiller, Leo McKern, Robert Shaw
T: Biografi, Dram, Tarih
The Sorrow and the PityKeder ve Acıma (1969)

The Sorrow and the Pity - Keder ve Acıma (1969)

Almanya'nın Fransa işgalini ele alan Marcel Ophüls belgeselinin, senaryosu Fransa'nın işgal edildiği dönemde 1944 yılında yazılmıştır. Bir yanda Vichy bölgesini ablukaya alan Alman askerlere karşı direnen protestocular, diğer yanda ise Alman Nazi askerleriyle işbilirliği yapan Vichy hükümeti vardır. Belgesel o dönem var olan politik panoramayı irdeleyerek isyancılar, işgalciler ve hükümet üçgeni arasındaki ilişkiyi gözlemliyor. Arşiv görüntüleri ile bu süreçte etkili olan askerler, siyasi isimler ve görgü tanıklarıyla yapılan röportajlarla desteklenen filmde İkinci Dünya Savaşı'nın mühim bir dönemine ışık tutuyor.

Belgesel, Tarih, Savaş

The Sorrow and the Pity
Keder ve Acıma (1969) 8.4
Y: Marcel Ophüls
O: Georges Bidault, Matthäus Bleibinger, Charles Braun, Maurice Buckmaster
T: Belgesel, Tarih, Savaş
Burnt by the SunGüneş Yanığı (1994)

Burnt by the Sun - Güneş Yanığı (1994)

1930'lu yılların ortaları... Rusya... Albay Kotov bir devrim kahramanıdır. Genç karısı, küçük kızı, ailesi ve savaştan sağ çıkmayı başaran arkadaşlarıyla beraber keyifli bir tatil geçirmektedir. Bir anda çıkagelen Kuzey Dmitri ise beraberinde büyük bir trajedi getirecektir. Kısa sürede albayın küçük kızı Nadia da dahil olmak üzere kadınları baştan çıkaracaktır. Kotov bu duruma karşı kayıtsız kalmayı istememektedir. Çünkü bu insanlar, Stalin'in dönemini yaşamaktadırlar.

Dram, Tarih, Savaş

Burnt by the Sun
Güneş Yanığı (1994) 8
Y: Nikita Mikhalkov
O: Oleg Menshikov, Nikita Mikhalkov, Ingeborga Dapkunaite, Nadezhda Mikhalkova
T: Dram, Tarih, Savaş
The World in His ArmsDünyalar Hâkimi (1952)

The World in His Arms - Dünyalar Hâkimi (1952)

Hayatı şamatayla geçen denizci Kaptan Clark (Gregory Peck) 1850'lerin San Francisco'sunda bir Rus Kontes'ine (Ann Blyth) rastlar. Cahil ve düzenbaz rakibi Portugee (Anthony Quinn) ile Rusların epeyce canını yakan ikili, Clark'ın Kontes'e vurulmasıyla bu kez kızın nişanlısı acımasız Prens Semyon'u da düşman edinirler.

Aksiyon, Macera, Tarih

The World in His Arms
Dünyalar Hâkimi (1952) 7.2
Y: Raoul Walsh
O: Gregory Peck, Ann Blyth, Anthony Quinn, John McIntire
T: Aksiyon, Macera, Tarih
The Last EmperorSon İmparator (1987)

The Last Emperor - Son İmparator (1987)

Sinema tarihinin en çok ödül alan, en geniş kadrolu filmlerinin başında gelen Son İmparator destansı bir öyküdür: 2 yaşında tahta çıkan Çin'in son imparatoru Pi Yi'nin gözünden 60 yılın öyküsü. Çekimi 2,5 yıl süren, 19 binden fazla kişinin rol aldığı film çok şık ve estetik bir görkemli yapımdır. Bertolucci sinemasının izlerini de taşır: Yasak Kent'in avlusunda binlerce figuranla çekilen sahnelerden ipek çarşafların altında belli belirsiz sevişen üç bedene kadar...Son İmparator aynı zamanda Bertolucci'nin Oryantal Üçlemesi'nin ilk filmidir. Bu seri daha sonraki yıllarda çekeceği Çölde Çay ve Küçük Buda ile tamamlanır.

Biografi, Dram, Tarih

The Last Emperor
Son İmparator (1987) 7.8
Y: Bernardo Bertolucci
O: John Lone, Joan Chen, Peter O'Toole, Ruocheng Ying
T: Biografi, Dram, Tarih
Amadeus (1984)

Amadeus (1984)

Dünya müzikal tarihine yön veren deha Mozart, gündelik yaşamında gerçek bir arıza karakter olarak yaşamdan bir hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı tutarsız davranışlarda bulunmayı bir alışkanlık edinmiştir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için mantıksız hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri'yi endişelendirmektedir. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur... Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

Biografi, Dram, Tarih

Amadeus (1984) 8.4
Y: Milos Forman
O: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice
T: Biografi, Dram, Tarih
Tombstone (1993)

Tombstone (1993)

Tombstone, Arizona’nın birden bire zengin olan kasabalarından bir tanesidir. Sokaklarında acımasız kuralların işlediği, iyiyin ve kötünün yanyana yürüdüğü, merhametsiz haydutların insanları vahşice katlettiği kabasadaki cehennem azabı gibi geçen günler, Wyatt Earp’ün geldiği güne kadar sürer. Earp’ü haydutlara ve katliamlara karşı kasabayı koruması için zorlarlar. Earp erkek kardeşleri Morgan, Virgil ve gruba sonradan katılan Doc Holiday ile birlikte şehirdeki anarşinin kökünü kazımak için çeşitli önlemler almaya başlarlar.

Aksiyon, Dram, Tarih

Tombstone (1993) 7.9
Y: George P. Cosmatos, Kevin Jarre
O: Kurt Russell, Val Kilmer, Sam Elliott, Bill Paxton
T: Aksiyon, Dram, Tarih
Fat Man and Little BoyGölge Oyuncular (1989)

Fat Man and Little Boy - Gölge Oyuncular (1989)

Film ilk atom bombasının dizaynının ve testinin yapıldığı New Mexico da Manhattan Projesi'nin gelişimini ve projede yer alanların kendi içindeki ilişkileri konu alıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Fat Man and Little Boy
Gölge Oyuncular (1989) 6.5
Y: Roland Joffé
O: Paul Newman, Dwight Schultz, Bonnie Bedelia, John Cusack
T: Biografi, Dram, Tarih
The PatriotVatansever (2000)

The Patriot - Vatansever (2000)

Duygusal anlamda yoğun ve hareketli bir film olan Vatansever’in kahramanı, Mel Gibson’un canlandırdığı Benjamin Martin karakteri. Savaşmaya pek de hevesli olmayan bir kahraman Benjamin Martin: Fakat çarpışmalar çiftliğinin sınırına dayanıp da İngilizler Benjamin’in değer verdiği insanları tehdit etmeye başlayınca, kendini Amerikan Devrimi’nin içinde buluveriyor. İdealist bir vatansever olan oğlu Gabriel’la birlikte silah kuşanıp Amerikan milislerinin başına geçiyor ve 'kırmızı urbalılarla' göğüs göğüse çarpışıyor. Bunlar olurken, kendi ailesini korumasının tek yolunun genç Amerikan ulusunu topyekün bağımsızlığa taşımak olduğunu keşfediyor kahramanımız - fakat karanlık geçmişi, savaşta da peşini bırakmıyor...Epik anlatı içinde kişisel drama yer veren The Patriot, konu itibarıyla Roland Emmerich’in daha önceki filmi Kurtuluş Günü’ne benzetiliyor. Çünkü her iki yapım da, Amerikan milliyetçiliğine övgü içeriyor.

Aksiyon, Dram, Tarih

The Patriot
Vatansever (2000) 7.1
Y: Roland Emmerich
O: Mel Gibson, Heath Ledger, Joely Richardson, Jason Isaacs
T: Aksiyon, Dram, Tarih
Orphans of the StormFırtına Çocukları (1921)

Orphans of the Storm - Fırtına Çocukları (1921)

D.W. Griffith’in geniş kapsamlı tarihsel melodramlarının sonuncusu olan Orphans of the Storm (İki Yetime/Fırtına Çocukları), Fransız Devrimi’nin kargaşasına yakalanan iki küçük kızın hikâyesini anlatıyor. Lillian ve Dorothy Gish’in canlandırdığı Henriette ve Louise Girard, henüz iki bebekken, Henriette’in fakir düşen babasının kızını bir kilisede terk etmeyi düşünürken Louise’i bulması ve acıma duygusuyla iki kızı da büyütmek için evine götürmesi sonucunda ‘kardeş’ olur. Anne ve babaları vebadan ölünce, ne yazık ki küçük yaşta öksüz kalırlar. Louise hastalıktan kör olur, bunun üzerine kızlar tedavi için Paris’in yolunu tutar. Orada birbirlerinden ayrı düşerler. Kötü kalpli bir aristokratın yardımcılarının kaçırdığı Henriette’e, yakışıklı bir asilzade olan Vaudrey (Joseph Schildkraut) yardım elini uzatır. Seine Nehri’ne düşen Louise’i, kibar bir genç adam kurtarıp evine götürür; ancak adamın zalim ağabeyi onu işe koşar. Birbirini izleyen maceralar arasında, Bastille’de hapse düşüp Terör Dönemi’nde ölüme mahkûm edilmek; ve filmin en ateşli anlarından birinde, bu şekilde kan dökmeye bir son vermek gerektiğini savunan bir söylev çeken siyaset adamı Danton (Monte Blue) tarafından giyotinden kurtarılmak da var.Her ne kadar önceki on yılda başarı kazanan bir tiyatro oyunundan uyarlanmış olsa da Griffith senaryoyu çekim esnasında yazmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan güçlüklere rağmen Orphans of the Storm, Gish kardeşlerin kariyerlerinin belki de en iyi performansıyla, güzel bir sahneleme ve oyunculuk şaheseri.

Dram, Tarih

Orphans of the Storm
Fırtına Çocukları (1921) 8
Y: D.W. Griffith
O: Lillian Gish, Dorothy Gish, Joseph Schildkraut, Frank Losee
T: Dram, Tarih
Empire of the SunGüneş İmparatorluğu (1987)

Empire of the Sun - Güneş İmparatorluğu (1987)

Jim Graham, ailesiyle birlikte Şanghay’da iyi koşullarda bir yaşam sürmektedir. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nın bütün dünyayı saran ateşinden Şanghay da kurtulamaz ve Japonya tarafından işgal edilir. İşgal sonucu değişen bütün hayatlar gibi, Jim ve ailesi için de herşey altüst olur. Anne ve babasından koparılarak Japonya’daki bir toplama kampına götürülen Jim, sahip olduğu müthiş hayal gücüyle yaşadığı korkunç ortamı, bir maceranın parçası haline getirmeye çalışır ama koşulların sertliği, Jim’in hayal gücünün bile başa çıkamayacağı kadar keskindir.Steven Spielberg’in, J.G. Ballard’ın yarı otobiyografik romanından uyarlayarak çektiği Güneş İmparatorluğu’nda Christian Bale, on üç yaşındaki haliyle izleyici karşısında. İleriki yıllarda şekillenecek başarılı kariyerin ilk sinyallerinin bu filmde yoğun bir şekilde hissedildiğini söylemek mümkün.Z.S.

Dram, Tarih, Savaş

Empire of the Sun
Güneş İmparatorluğu (1987) 7.8
Y: Steven Spielberg
O: Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson, Nigel Havers
T: Dram, Tarih, Savaş
Sometimes in AprilKara Nisan (2005)

Sometimes in April - Kara Nisan (2005)

Akıllara hemen Don Cheadle'ın oynadığı Hotel Rwanda filmini getiren Sometimes in April, 1994 Nisan'ında patlak veren Ruanda soykırımını yine orta sınıftan bir aile babası üzerinden anlatıyor.

Dram, Tarih, Savaş

Sometimes in April
Kara Nisan (2005) 8
Y: Raoul Peck
O: Idris Elba, Carole Karemera, Pamela Nomvete, Oris Erhuero
T: Dram, Tarih, Savaş
A Passage to IndiaHindistana Bir Geçit (1984)

A Passage to India - Hindistana Bir Geçit (1984)

E.M Forster’ın romanından bir uyarlama olarak karşımıza gelen filmde Adela Quested, genç ve dikbaşlı bir İngiliz kadın olarak, yanında nişanlısının annesi Mrs. Moore ile Hindistan’a gelir. Burada tanışıp dost edindiği Dr. Aziz bir süre sonra Adela’yı mistik Marabar mağaralarına yapacağı ziyarette kendisine katılması için davet eder. Girdikleri bir mağaradan yara izleriyle çıkan Adela, Aziz’in kendisine saldırdığını iddia eder. İngiliz yetkililer Adela’nın mahkeme yoluna gitmesi için baskı yaparak, Aziz’i adeta yargılanmadan suçlu ilan ederler. Suç işlendiğine dair en ufak bir kanıt bile bulunmadığı halde Aziz, İngilizlerin ve kendi halkının gözünde saygınlığını yitirir. Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Özgün Müzik Oscar’larının sahibidir.

Macera, Dram, Tarih

A Passage to India
Hindistana Bir Geçit (1984) 7.3
Y: David Lean
O: Judy Davis, Victor Banerjee, Peggy Ashcroft, James Fox
T: Macera, Dram, Tarih
King of the HillZor Hayatlar (1993)

King of the Hill - Zor Hayatlar (1993)

1933'te ekonomik kriz Büyük Depresyon dönemi ile tavan yaptığı günlerde Kurlander ailesi küçük bir evde yaşamlarını idame ettirmeye çalışır. Aile dağılmak üzeredir ve baba Mr. Kurlander, başka bir eyalete iş aramak için gitmeleri gerektiğini söyler. Fakat oğlu Aaron'u eve göz kulak olması için bırakır. Kısa süre sonra genç çocuk terk edildiğini ve ailesinden kimsenin geri dönmeyeceğini fark eder. Aaron için şimdi geleceğini belirleme zamanıdır...

Dram, Tarih

King of the Hill
Zor Hayatlar (1993) 7.5
Y: Steven Soderbergh
O: Jesse Bradford, Jeroen Krabbé, Lisa Eichhorn, Karen Allen
T: Dram, Tarih
Mountains of the MoonKara Güneş Dağları (1990)

Mountains of the Moon - Kara Güneş Dağları (1990)

1850'li yıllarda Nil nehrinin kaynağını keşfe çıkan bir grup kaşifin maceralarını. Patrick Bergin ve Iain Glen'in başrollerde olduğu film. Richard Burton ve arkadaşı kaşif John Hanning'in ay dağlarında çıktıkları düşsel yolculuğu anlatır. Kraliçe Victoria döneminde geçen bu filme ilham olan kitabın yazarı ise William Neal Harrison'dur

Macera, Dram, Tarih

Mountains of the Moon
Kara Güneş Dağları (1990) 7.3
Y: Bob Rafelson
O: Patrick Bergin, Iain Glen, Richard E. Grant, Fiona Shaw
T: Macera, Dram, Tarih
The Human Condition III: A Soldier's Prayerİnsan Manzaraları (1961)

The Human Condition III: A Soldier's Prayer - İnsan Manzaraları (1961)

Üçlemenin üçüncü bölümü. Son bölümde Japonların Ruslara karşı yenilgisinden sonra, Japon askeri ve insan sever kahraman Kaji geride kalan askerleri Mançurya'dan geçirir. Sevgili karısına ve eski yaşamına dönmek isteyen Kaji arkadaşlarıyla beraber düşman hattının yakınlarında ilerlerken birçok zorlukla karşılaşır. Sonunda, kendisini ilk bölümdeki konumun tam tersi bir durumda bulur. Kaji artık bir savaş esiridir ve Kaji'nin tüm kalbiyle inandığı Komünizm ideallerine bağlı görünmeyen Ruslar için çalışmak zorunda kalır.

Dram, Tarih, Savaş

The Human Condition III: A Soldier's Prayer
İnsan Manzaraları (1961) 8.8
Y: Masaki Kobayashi
O: Tatsuya Nakadai, Michiyo Aratama, Tamao Nakamura, Yûsuke Kawazu
T: Dram, Tarih, Savaş
Bobby (2006)

Bobby (2006)

1968 yılında Robert F. Kennedy’nin öldürüldüğü yer olan Ambassador Oteli’nde bulunan yirmi iki kişi üzerine yoğunlaşan bir film Bobby. Film, Amerika’nın farklı yerlerinden farklı amaçlarla otelde bulunan bu insanlar üzerinden etkili karakter analizleri sunuyor.

Dram, Tarih

Bobby (2006) 7
Y: Emilio Estevez
O: Harry Belafonte, Joy Bryant, Nick Cannon, Emilio Estevez
T: Dram, Tarih
Little Big ManKüçük Dev Adam (1970)

Little Big Man - Küçük Dev Adam (1970)

1970 yılında ABD'de gösterime giren bir western komedi filmi olan Küçük Dev Adam, senaryosunu Calder Willingham'ın, Thomas Berger'in aynı adlı romanından uyarladığı bir filmdir. Vahşi batı efsanesine komik ve alaycı bir gözle bakan film, 121 yaşındaki Jack Crabb'in anılarını kağıda dökmek isteyen bir tarihçinin aldığı notları takip eder. Kızılderililer tarafından kaçırılan beyaz bir çocuğun, yerli halk tarafından büyütülmesi ile başlayan Jack'in hayatını ve silahşöre dönüşmesini sağlayan gençlik yılları ile klişe bir vahşi batı hikayesini anlatıyor.

Komedi, Tarih, Kovboy

Little Big Man
Küçük Dev Adam (1970) 7.7
Y: Arthur Penn
O: Dustin Hoffman, Faye Dunaway, Chief Dan George, Martin Balsam
T: Komedi, Tarih, Kovboy
The Last King of ScotlandIskoçya'nin son krali (2006)

The Last King of Scotland - Iskoçya'nin son krali (2006)

Nicholas Garrigan, mesleğinde mükemmeliyetçi yapıya sahip ve geleceğe dönük idealleri olan genç bir doktordur. Mesleki açıdan bir misyonla Uganda’ya gelir. Bu idealist doktor, katı ve barbar bir yönetimle hüküm süren Idi Amin’in emirleri karşısında fazla bir adım atamaz. Ancak bu doktorun, kriz anlarını kusursuz yönetebildiğini ve bu alanda başarılı olduğunu fark eden Idi Amin, onu sağ kolu yerine koyar. Garrigan, başlangıçta bu durumdan gururlansa da çok geçmeden ne tür bir barbarlığın içinde olduğunu kavrar. Geri dönüşü pek de kolay olmayacaktır. Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü alan Forest Whitaker, mükemmel bir oyunculuk sergilerken film, festivallerde bol bol ödül almıştır.

Biografi, Dram, Tarih

The Last King of Scotland
Iskoçya'nin son krali (2006) 7.7
Y: Kevin Macdonald
O: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington, Gillian Anderson
T: Biografi, Dram, Tarih
Talk to MeKonuş Benimle (2007)

Talk to Me - Konuş Benimle (2007)

Dewey hapishaneye kardeşini ziyarete gittiğini birgün hapishanenin radyocusu Petey Greene ile karşılaşır. Kendisi de bir radyoda genel yayın yönetmenliği yapmaktadır. Petey hapishaneden çıkınca Dewey’e yanına uğrayacağını söyler. Dewey pek önemsemez ama o an için bu adamın ne kadar büyük bir baş belası olduğunu da tahmin edemez.

Biografi, Dram, Tarih

Talk to Me
Konuş Benimle (2007) 7.4
Y: Kasi Lemmons
O: Don Cheadle, Chiwetel Ejiofor, Bruce McFee, Mike Epps
T: Biografi, Dram, Tarih
Zero Dark ThirtyBin Ladin'i Öldürmek (2012)

Zero Dark Thirty - Bin Ladin'i Öldürmek (2012)

The Hurt Locker filminin arkasındaki ikili Kathryn Bigelow ve Mark Boal bu filmde Usama Bin Laden'in öldürülüşünü işliyor. Film terörist liderin peşine düşen ve sonunda öldüren özel kuvvetler SEAL takımını konu alıyor... Kathryn Bigelow ve Senarist Mark Boal ZERO DARK THIRTY Tartışması Hakkında Açıklama Yaptı

Dram, Tarih, Gerilim

Zero Dark Thirty
Bin Ladin'i Öldürmek (2012) 7.4
Y: Kathryn Bigelow
O: Jason Clarke, Reda Kateb, Jessica Chastain, Kyle Chandler
T: Dram, Tarih, Gerilim
Start the Revolution Without MeDevrimi Bensiz Başlat (1970)

Start the Revolution Without Me - Devrimi Bensiz Başlat (1970)

1970 yapımı bu filmde. Gene Wilder ve Donald Sutherland'ı gencecik deilkanlılar olarak görebilmekteyiz. Fransız ihtilalini oldukça komik bir şekilde hicveden bu filmde, absürd komedi örneklerini görmekteyiz. 30'lu yaşların üstünde yeralan insanlar bu filmi TRT zamanında izlemiş olabilirler. Komedi filmlerinden ve Gene Wilder'dan keyif alan kişiler mutlaka izlemeliler.

Komedi, Tarih

Start the Revolution Without Me
Devrimi Bensiz Başlat (1970) 6.6
Y: Bud Yorkin
O: Gene Wilder, Donald Sutherland, Hugh Griffith, Jack MacGowran
T: Komedi, Tarih
Amistad (1997)

Amistad (1997)

Film, 1839 yazında Küba Sahillerinden hareket eden ve içerisinde tutuklu Afrikalı köleleri taşıyan La Amistad gemisinin yolculuğuna başlamasıyla açılır. Cinque isimli bir adamın gemiden söktüğü bir çiviyle prangalarını açar ve birçok arkadaşını aynı şekilde özgür bırakır. Böylece gemide esaslı bir isyan başlamış olur. Akabinde gemi mürettebatı ve köleler arasında başlayan savaş mürettebattaki birçok kişinin ölümüyle sonuçlanır. Sağ kalan iki kişi ise köleleri istedikleri yere götürmek zorundadır. Ancak yolculuk esnasında karşılaşacakları bir Amerikan savaş gemisi tarafından yakalanacak, ardından da bu suçlar sebebiyle yargılanmaya başlayacaklardır. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan ve dört dalda Oscar'a aday gösterilen filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Steven Spielberg bulunuyor.

Dram, Tarih

Amistad (1997) 7.2
Y: Steven Spielberg
O: Morgan Freeman, Nigel Hawthorne, Anthony Hopkins, Djimon Hounsou
T: Dram, Tarih
The Wind That Shakes the BarleyÖzgürlük Rüzgarı (2006)

The Wind That Shakes the Barley - Özgürlük Rüzgarı (2006)

1920'li yılların ortaları... İrlanda, halen İngiltere'nin bir parçası ve koloni olarak varlığını sürdürmektedir. İngiliz askerlerin İrlanda halkına yaptığı eziyetler de halan dinmemiştir. Damien bu vahşete şahitlik eden binlerce insandan biridir. Bir süre sonra kendisini bu şiddete karşı bir şeyler yapmak zorunda hisseder. Bunun üzerine İrlandalı cumhuriyetçilerin yanına gider. Ancak barış ve barışın getireceği yeni acılar yakındır.Ken Loach'un son dönemde çektiği en önemli filmlerden biri olan Özgürlük Rüzgarı, 2006 yılında Cannes'da Altın Palmiye'nin de sahibi olmuştu.

Dram, Tarih, Savaş

The Wind That Shakes the Barley
Özgürlük Rüzgarı (2006) 7.5
Y: Ken Loach
O: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, Orla Fitzgerald
T: Dram, Tarih, Savaş
Overlord (1975)

Overlord (1975)

Normandiya çıkarmasına hazırlanan askerlerin öyküsünü anlatan İngiliz yapımı bir film..

Dram, Tarih, Savaş

Overlord (1975) 7.2
Y: Stuart Cooper
O: Brian Stirner, Davyd Harries, Nicholas Ball, Julie Neesam
T: Dram, Tarih, Savaş

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 > 6 son