Tarih Filmleri İzle

SecretariatŞampiyon (2010)

Secretariat - Şampiyon (2010)

'Seabiscuit' gibi yarış atlarının kahramanlık öykülerine alışık olan sinema seyircisinin karşına çıkan 'Şampiyon', yazar William Nack'in aynı isimli kitabından uyarlandı. Bir anne ve aynı zamanda ev hanımı olan Chenery (Diane Lane), at yarışları hakkında fazla bir şey bilmemesine rağmen hasta babasına ait ahırların yönetimini devralır. Chenery tüm olumsuzluklara rağmen, deneyimli ve yetenekli eğitmen Laurin’in yardımıyla erkeklerin egemenliğindeki bu işe yön vermeyi başarıp, son 25 yılın ilk Triple Crown şampiyonunu ve belki de tüm zamanların en harika yarış atını yetiştirir.

Dram, Aile, Tarih

Secretariat
Şampiyon (2010) 7.2
Y: Randall Wallace
O: Diane Lane, John Malkovich, Dylan Walsh, Margo Martindale
T: Dram, Aile, Tarih
Chariots of FireAteş Arabaları (1981)

Chariots of Fire - Ateş Arabaları (1981)

Harold Abrahams ve Eric Liddell iki atlettir. Biri Yahudi öbürüyse Hıristiyan'dır. Biri tanrının yaptıkları her işte bir şekilde varolduğunu düşünmektedir, diğeriyse spora olan tutkusunu kendini aşmak için bir mücadeleye dönüştürmüştür. İkisinin de amacı tektir, 1924 Olimpiyatları'na katılmak ve kazananlarla birlikte podyuma çıkabilmek.

Dram, Tarih, Spor

Chariots of Fire
Ateş Arabaları (1981) 7.2
Y: Hugh Hudson
O: Nicholas Farrell, Nigel Havers, Ian Charleson, Ben Cross
T: Dram, Tarih, Spor
ConfirmationOnay (2016)

Confirmation - Onay (2016)

Yargıç Clarence Thomas’ın ABD’nin Anayasa Mahkemesi’ne üyeliği söz konusudur. Fakat eski meslektaşı Anita Hill, aleyhine ifade verir; İfadesinde Clarence’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyler.

Dram, Tarih

Confirmation
Onay (2016) 6.9
Y: Rick Famuyiwa
O: Kerry Washington, Wendell Pierce, Greg Kinnear, Jeffrey Wright
T: Dram, Tarih
Operation ChromiteKromit Operasyonu (2016)

Operation Chromite - Kromit Operasyonu (2016)

Film, Amerikan ordusundan General Douglas MacArthur (Liam Neeson) ve Güney Koreli bir donanma Teğmeni (Lee Jung-Jae) liderliğindeki 8 Güney Koreli askerin gizli "X-ray" ("X-ışını") operasyonunu anlatmaktadır. "X-ray" operasyonunun gerçekleştirilebilmesi için öncelikle "Incheon Kara Harekatı Operasyonu"nun başarılı olması gerekmektedir.

Aksiyon, Dram, Tarih

Operation Chromite
Kromit Operasyonu (2016) 6.5
Y: John H. Lee
O: Jung-jae Lee, Liam Neeson, Beom-su Lee, Matthew D'Arcy
T: Aksiyon, Dram, Tarih
The WarriorMusa Savaşçı (2001)

The Warrior - Musa Savaşçı (2001)

Çöle sürgün edilen bir grup Koreli diplomat ve muhafız grubunun geri dönme mücadelesini anlatıyor. Grup zor doğa şartları ile mücadele ederken, yolda Moğollar tarafından kaçırılan Çin Prensesi ile karşılaşırlar. Grubun komutanı,Çin Prensesi'ni kurtarabilirlerse hem ülkeleri arasındaki husumete son verebileceklerini hem de ülkelerine rahatlıkla dönebileceklerini düşünmektedir. Planlarını başarı ile gerçekleştirip, prensesi Moğolların elinden kaçırırlar. Moğollardan kurtulmak sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

Aksiyon, Dram, Tarih

The Warrior
Musa Savaşçı (2001) 7.2
Y: Sung-su Kim
O: Woo-sung Jung, Sung-kee Ahn, Jin-mo Ju, Ziyi Zhang
T: Aksiyon, Dram, Tarih
Francofonia (2015)

Francofonia (2015)

Louvre... İnsanlık tarihinin en nadide sanat eserlerinin sergilendiği uçsuz bucaksız, efsanevi müze... Sokurov, Louvre´a ve sanata bir aşk mektubu yazarken bu müzeyi insanın sanatın tam aksinde mevzilenmiş yıkıcı icadından, savaştan korumanın hikâyesini anlatıyor. Francofonia, müzenin felsefi varlığı üzerine bir zihin egzersizi olduğu kadar Paris´in Avrupa tarihindeki konumu üzerine de bir tez sayılabilir. Sokurov, görkemli salonların ve galerilerin içinde kıvrıla kıvrıla dolaşarak zamanda yaptığı gezintiyle , St. Petersburg´un ünlü müzesi Hermitage´i anlattığı Russkiy kovcheg / Rus Hazine Sandığı´ndan sonra yine kendine has bir müze tasviriyle karşımızda.

Belgesel, Dram, Tarih

Francofonia (2015) 6.6
Y: Aleksandr Sokurov
O: Louis-Do de Lencquesaing, Benjamin Utzerath, Vincent Nemeth, Johanna Korthals Altes
T: Belgesel, Dram, Tarih
Battle of the BulgeArdenler Taarruzu (1965)

Battle of the Bulge - Ardenler Taarruzu (1965)

II. Dünya Savaşı'nın sonları...1944 aralığında Hitler son kozunu oynamak üzere Belçika üzerine 250.000 asker ve 1.000 tane yeni panzerlerini gönderir. Şok bir baskınla 80 bin kayıp verdirip Amerikan kolordusunu ezerek ilerleyen panzer tümenini durdurmak müttefikler için çok zor olacaktır.

Dram, Tarih, Savaş

Battle of the Bulge
Ardenler Taarruzu (1965) 6.8
Y: Ken Annakin
O: Henry Fonda, Robert Shaw, Robert Ryan, Dana Andrews
T: Dram, Tarih, Savaş
MacArthur (1977)

MacArthur (1977)

Çağımızın en tartışmalı kişiliklerinden olan General Douglas MacArthur (Gregory Peck), çarpıcı kariyerinin izlerini süren bu biyografik dramanın öznesi olarak karşımıza çıkıyor. 1942'de Japon ordusu karşısında, Filipinlerden birlikleriyle birlikte geri çekilirken, "Geri Döneceğim" diyen, ve Pasifik cephesinde kazandığı görkemli zaferler ve Japonya'nın demokratikleşme sürecinde üstlendiği liderlikle geri dönen MacArthur, ABD'de büyük bir halk desteği ile karşılanmış ve başkanlığa aday gösterilmek istenmiştir.

Biografi, Dram, Tarih

MacArthur (1977) 6.6
Y: Joseph Sargent
O: Gregory Peck, Ivan Bonar, Ward Costello, Nicolas Coster
T: Biografi, Dram, Tarih
Only the Dead (2015)

Only the Dead (2015)

Avustralyalı gazeteci Michael Ware hayatı için oldukça riskli bir işte çalışmaktadır. Aslında diğer meslektaşlarının yaptıkları şey çok kolay olsa da onunkisi biraz farklıdır Michael Ware muhabirdir savaş muhabiri. Irakta yapılan 2003 yılındaki savaş zamanı ve sonrasındaki yaşanılan olayları kendi gözüyle anlatmaya çalışmış

Belgesel, Biografi, Tarih

Only the Dead (2015) 7.8
Y: Bill Guttentag, Michael Ware
O: Abu Musab Al-Zarqawi, Michael Ware
T: Belgesel, Biografi, Tarih
Quiz ShowŞike (1994)

Quiz Show - Şike (1994)

Oscar Ödüllü yönetmen Robert Redford şimdiye kadar ki en provakatif ve beğenilen filmlerden birini sunuyor... Ralph Fiennes ve John Turturro, en yüksek reytinge sahip bir bilgi yarışmasında, çok büyük bir para ödülü ve şöhret için katılan iki yarışmacıyı canlandırıyorlar. Programın baştan belli olduğu ve soruların cevaplarının oyunculara önceden verildiği anlaşılınca bu bir oyun olmaktan çıkar... 1994 yılında En İyi Film Oscar Ödülü'ne aday gösterilen ve bir milleti şoka uğratan gerçek hikayesi ile ŞİKE mükemmeli zorluyor.

Dram, Tarih

Quiz Show
Şike (1994) 7.5
Y: Robert Redford
O: John Turturro, Rob Morrow, Ralph Fiennes, Paul Scofield
T: Dram, Tarih
Elizabeth: The Golden AgeElizabeth: Altın Çağ (2007)

Elizabeth: The Golden Age - Elizabeth: Altın Çağ (2007)

Tarihin en meşhur kraliçelerinden olan 1.Elizabeth, kırk beş yıl boyunca tahtta kalarak ismini tarihe kazımıştır. Mary Stuart, İskoçya Kraliçesi olan kuzeni, kendisine eşlik eden İspanya Kralı Philip ile İngiliz tahtına konabilmek için türlü entrikalar çevirirler. Elizabeth bir tarafta imparatorluğu kollamaya çalışırken öteki tarafta da kendi gönlü ile savaşmaktadır. Denizci Raleigh, onun gönlünü çoktan çalmıştır. Sadık adamı Sir Francis Walsingham, kraliçeyi türlü komplo ihtimallerinden elinden geldiğince korumaya çalışmaktadır. Buna rağmen 1.Elizabeth oldukça zorlanacağı sınavlardan geçecektir.

Biografi, Dram, Tarih

Elizabeth: The Golden Age
Elizabeth: Altın Çağ (2007) 6.9
Y: Shekhar Kapur
O: Jordi Mollà, Aimee King, Cate Blanchett, Laurence Fox
T: Biografi, Dram, Tarih
Denial (2016)

Denial (2016)

Amerika İngiltere ortak yapımı film olan Denial filminde iki hukukçun birbirlerine karşı verdikleri hukuk mücadelesini izleyeceğiz.

Biografi, Dram, Tarih

Denial (2016) 6.3
Y: Mick Jackson
O: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall, Andrew Scott
T: Biografi, Dram, Tarih
The Birth of a NationBir Ulusun Doğuşu (2016)

The Birth of a Nation - Bir Ulusun Doğuşu (2016)

1831’de, köleliğin en ağır işlediği Virginia’da kölelerin isyanının başını çeken Nat Turner hakkındaki bu sert film, ilk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yaptı. Film, sahibinin zoruyla, ülkeyi gezmek zorunda bırakılan köle Nat’in bu süreçte düzene karşı hınçlanarak silahlı bir isyana önayak olmasını anlatıyor. Oyunculuktan gelen yönetmen Nate Parker, hem İzleyici Ödülü hem de Büyük Jüri Ödülü kazandığı Sundance'te gösterildiği anda yılın sinema olaylarından birine dönüşen bu ilk filminde ülkesini tarihle yüzleştiriyor. Görsel tercihleriyle de dikkate şayan filmin adı DW Griffith’in 1915 yapımı aynı adlı filminin ırkçı yaklaşımına bir gönderme sayılıyor. Yönetmen, senarist ve yapımcı Nate Parker, filmde başrolü de üstleniyor. Uluslararası prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapacak olan The Birth of a Nation, daha şimdiden Oscar için konuşulan filmler arasına girdi.

Biografi, Dram, Tarih

The Birth of a Nation
Bir Ulusun Doğuşu (2016) 5.8
Y: Nate Parker
O: Nate Parker, Armie Hammer, Penelope Ann Miller, Jackie Earle Haley
T: Biografi, Dram, Tarih
9th Company9. Bölük (2005)

9th Company - 9. Bölük (2005)

1998’de Sibirya’da bir grup genç Afganistan’da mücahitlere karşı savaşmak için askere yazılır. Eğitim için Özbekistan’ın Fergana bölgesindeki acemi birliğine gönderilirler. Burada dengesiz Astsubay Dygalo’nun hakaret ve şiddetine maruz kalan gençlerin arasındaki dostluk iyice pekişir. Ardından Bagram Üssü’ne gönderilen gençler Afganistan’a varır varmaz kendilerini kargaşanın ortasında bulurlar, Afganlar kalkan bir uçağı patlatmıştır. Dokuzuncu Bölüğe katılıp 3234 metre yükseklikteki Host Bölgesi’ne giderler. Görevleri dağı korumak ve yardım konvoylarına kalkan oluşturmaktır. Rus ordusu ilerleyen zamanda Afganistan’dan çekildiğinde, dağlardaki Dokuzuncu Bölük kaderine terk edilmiştir.

Aksiyon, Dram, Tarih

9th Company
9. Bölük (2005) 7.2
Y: Fedor Bondarchuk
O: Artur Smolyaninov, Aleksey Chadov, Konstantin Kryukov, Ivan Kokorin
T: Aksiyon, Dram, Tarih
October (Ten Days that Shook the World)Ekim (1928)

October (Ten Days that Shook the World) - Ekim (1928)

Petrogard'da 1917'de monarşinin sona ermesinden sonra yine aynı yılın kasım ayında barışçı hareketlerin artmasıyla yaşanan olaylar belgesel niteliğinde canlandırılıyor. Lenin nisan  ayında dönüyor. Temmuzda önceden planlanmayan bir başkaldırıya ön ayak oluyor ve Lenin'in tutuklanması istenir. Ekimin sonlarına doğru , Bolşevikler 10 gün boyunca dünyayı sallarlar. 

Dram, Tarih

October (Ten Days that Shook the World)
Ekim (1928) 7.6
Y: Grigori Aleksandrov, Sergei M. Eisenstein
O: Nikolay Popov, Vasili Nikandrov, Layaschenko, Chibisov
T: Dram, Tarih
Testament of YouthGençlik Ahti (2014)

Testament of Youth - Gençlik Ahti (2014)

Film savaşın soğuk yüzünü perdeye taşıyor ve 1. Dünya savaşı sırasında savaşa giden sevgilisi uğruna çalışmalarını yarıda bırakıp peşinden savaş alanına, yaralı askerlere yardım için giden yüce yürekli bir İngiliz kadını anlatıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Testament of Youth
Gençlik Ahti (2014) 7.3
Y: James Kent
O: Colin Morgan, Alicia Vikander, Taron Egerton, Dominic West
T: Biografi, Dram, Tarih
The Last SamuraiSon Samuray (2003)

The Last Samurai - Son Samuray (2003)

Amerikan Ordusunda, ukala ve aynı zamanda da kıdemli bir kaptan olarak bilinen Nathan Algren, 1870’lerde Japonya’dan bir teklif ve davet alır. Kendisinden, Japon İmparatorluğu’nun ilk ordusuna askeri eğitim vermesi talep edilmektedir. Her ne kadar modern savaş yöntemleri açısından gelişim gösterseler de samuray kültürü de hem devam etmekte hem de önemsenmektedir. Ancak Algren, başına gelen bir kaza sonucu, samurayların lideri tarafından kurtarıldığı vakit, esas samuray kültürüyle tanışır ve bundan ziyadesi ile etkilenir. Bir samuray savaşçısı gibi hareket etmeyi öğrenmesi onu son derece önemli bir kararın eşiğine taşıyacaktır. Başrolde Tom Cruise’un oluşu filme ekstra bir cazibe katıyor.

Aksiyon, Dram, Tarih

The Last Samurai
Son Samuray (2003) 7.7
Y: Edward Zwick
O: Ken Watanabe, Tom Cruise, William Atherton, Chad Lindberg
T: Aksiyon, Dram, Tarih
The War LordHarp ilâhi (1965)

The War Lord - Harp ilâhi (1965)

Bir dükün hizmetinde ki bir şövalye savunma amaçlı bir kale inşa etmek için önceki girişimlerin başarısız olduğu bir sınır köyüne gider. Sınırda barbarlar karşısında Dük otoritesini yeniden kurmaya başlar ve bu yerel kadınlardan birine aşık olana kadar sürer...

Dram, Tarih

The War Lord
Harp ilâhi (1965) 6.9
Y: Franklin J. Schaffner
O: Charlton Heston, Richard Boone, Rosemary Forsyth, Maurice Evans
T: Dram, Tarih
Joan of Arc (1948)

Joan of Arc (1948)

15. yüzyılda, Fransa, İngiltere’ye karşı Yüzyıl süren savaşta yenilmiş ve harap bir ülkedir. Küçük bir çiftçi kızı olan Joan, Cennet’ten gelen bir ses duyduğunu idda eder ve Fransa kralı Dauphin Charles’a Orleans’ı geri alacaklarını söyler. İyice güçten düşmüş Fransa’da kendisine inanan askerleri bir araya getiren Joan, ordunun başına geçerek Orleans’ı fetheder. Sıra Parisi İngilizlerden kurtarmaya gelmiştir fakat Fransa kralı Charles bu hareketi engelleyecektir…

Biografi, Dram, Tarih

Joan of Arc (1948) 6.5
Y: Victor Fleming
O: Ingrid Bergman, Francis L. Sullivan, J. Carrol Naish, Ward Bond
T: Biografi, Dram, Tarih
Becket (1964)

Becket (1964)

Film toplumdaki çatışmaları, çıkar oyunlarını işlemesi ve genel olarak klasik bir yapım oluşunun yanı sıra, dinin insan üzerindeki rol ve statüsünü, hegemonya kurmasını ve kullanışlı bir araç olarak toplumun vicdanını sömürmesini de farklı bir hikaye ile ele alıyor. Thomas Becket çalışkan ve aklıyla önde gelen biriydi. Kral II. Henry, Becket'in bu aklı ve dürüstlüğünden ötürü onu yardımcısı yapar. Birlikteyken eğlenir, düşünür ve dini bilgilerin ve öğretilerin tezatlıklarını tartışırlar. Ancak Becket yükseldikçe, II. Henry onu başpiskopos yapmaya karar verir. Çünkü dini tahakkümü de eline geçirmesiyle krallık daha otoriter ve sağlam varlığını sürdürecektir. Becket inançlı olmasa da bunu kabul etmek zorunda kalır ve bu oyuna uymak yerine görevini yapmaya çalışması yüzünden II. Henry ile araları açılır.

Biografi, Dram, Tarih

Becket (1964) 8
Y: Peter Glenville
O: Richard Burton, Peter O'Toole, John Gielgud, Gino Cervi
T: Biografi, Dram, Tarih
Red Cliff IIKızıl Uçurum II (2009)

Red Cliff II - Kızıl Uçurum II (2009)

Tarihçilere göre, Çin’de Üç Krallık döneminde meydana gelen en kanlı savaş olarak bilinen Red Cliff savaşına 1 milyon asker katılmıştı. Hong Kong asıllı yönetmen John Woo, Çin tarihinin dönüm noktası olan bu savaşı en gerçekçi şekliyle beyazperdeye yansıtmak için 80 milyon dolarlık bütçeyle çalıştı. Böylece finans kaynakları bölgedeki bağımsız yapımcılardan gelen “Red Cliff”, Asya’nın bugüne kadar yapılmış en pahalı filmi oldu. “Red Cliff” Asya sinemasının en büyük isimlerini bir araya getirdi. Bu isimler arasında Hollywood’da şansını denedikten sonra Çin dilinde yapılmış filmlere geri dönen yönetmen John Woo başı çekiyor. Dört saat uzunluğunda olması beklenen filmin hazırlık aşamasında çok ciddi oyuncu seçme sorunları ve değişiklikleri yaşandı. Çin edebiyatının klasiklerinden “Romance of the Three Kingdoms”tan uyarlanan filmin konusu M.S. 208 yılında Han Hanedanı’nın son döneminde geçiyor ve Çin’deki “Üç Krallık” döneminin başlamasına yol açan savaşlar anlatılıyor.Öte yandan “Red Cliff”in büyük ekrana geçiş serüveni de hayli ilginç oldu. Senaryosunu Woo Chan Khan, Guo Zheng ve Sheng Heyu’nun yazdığı filmin uzunluğu dört saati bulunca iki parçaya ayrılmasına karar verildi.

Aksiyon, Dram, Tarih

Red Cliff II
Kızıl Uçurum II (2009) 7.6
Y: John Woo
O: Tony Chiu Wai Leung, Takeshi Kaneshiro, Fengyi Zhang, Chen Chang
T: Aksiyon, Dram, Tarih
Saving General YangGeneral Yang'ı Kurtarmak (2013)

Saving General Yang - General Yang'ı Kurtarmak (2013)

Çin’de yüzyıllardır bir efsane gibi dilden dile dolaşan Yang Efsanesi devam etmektedir. Bu efsanenin devam etmesi birazda, Yang ailesinin bu efsaneyi miras gibi birbirlerine bırakmasıyla olur. Korkusuzluk, sadakat gibi duygularla beslenen efsane tehlikeye girince, ailenin 7 oğlu birlik olur mücadeleye başlar.

Macera, Tarih

Saving General Yang
General Yang'ı Kurtarmak (2013) 6.4
Y: Ronny Yu
O: Fan Xu, Adam Cheng, Ekin Cheng, Bo Yu
T: Macera, Tarih
Marat/Sade (1967)

Marat/Sade (1967)

Dünyanın en uzun adına sahip olan Marat/Sade, çağdaş tiyatronun üzerinde çok tartıştığı, tiyatro dili oluşturma ve kullanmadaki zenginliği, ustalığı mutlak kabul gören oyunlardan biridir. Film, Peter Weiss tarafından kaleme alınan ve kısa adıyla Marat/Sade olan oyundan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Jean Paul Marat gerçek hayatında suikast sonucu öldürülmüştür. Hayatının son yıllarını akıl hastanesinde geçirmek zorunda kalmış Marquis De Sade akıl hastanesindeki hastalarla bu cinayeti oyunlaştırmak ister. Ve işte oyun bundan ibarettir. Sade'ın akıl hastanesindeki hastalara Jean Paul Marat'nın cinayetini sahneletmesi. Akıl hastalarını oynattığı bu oyunda elbette ki hastalar çığırından çıkacaktır ve oyun da çığırından çıkar sonunda...

Dram, Tarih, Müzik

Marat/Sade (1967) 7.6
Y: Peter Brook
O: Patrick Magee, Ian Richardson, Michael Williams, Clifford Rose
T: Dram, Tarih, Müzik
The Assassination of TrotskyMeksika'da Cinayet (1972)

The Assassination of Trotsky - Meksika'da Cinayet (1972)

Troçki Suikasti: Stalin'le yolları ayrılan Troçki (Richard Burton) Meksika'da sürgün hayatı yaşamaktadır. Evine gelip gidenler arasında saygın bir işadamı gibi gözüken bir suikastçı (Alain Delon) onu öldürmek ister.

Biografi, Dram, Tarih

The Assassination of Trotsky
Meksika'da Cinayet (1972) 6
Y: Joseph Losey
O: Richard Burton, Alain Delon, Romy Schneider, Valentina Cortese
T: Biografi, Dram, Tarih
The Gospel According to St. MatthewAziz Matyas'a Göre İncil (1964)

The Gospel According to St. Matthew - Aziz Matyas'a Göre İncil (1964)

"Yeryüzüne barış değil, kılıç getirmeye geldim." (Matta, 10:34)Bu film, Aziz Matyas İncil’inde anlatıldığı biçimiyle, İsa’nın doğumundan yeniden dirilişine kadar yaşamını aktarırken, yarı-belgesel bir biçimde Hıristiyanlığın ilk günlerini yeniden canlandırır. Dolaylı olarak da Marksist diyalektik ve Hıristiyan mitosu arasındaki ilişkiyi inceler. Pasolini kimseyi yargılamadan konuya bir belgesel tazeliği ve tarafsızlığıyla yaklaşır, İsa’nın öyküsünün geçtiği devirle çağımız arasındaki benzerlikleri de vurgular.Bir Pasolini eseri olarak biraz da kaçınılmaz bir şekilde, sinema tarihinin en tartışmalı filmlerinden biridir. Tarihte senaryosunu tamamen bire bir (Matta) İncil’den alan ilk ve tek filmdir. Gösterime girmesiyle beraber Vatikan’ı ortadan ikiye bölmüştür. Şöyle ki, sol katolikler filmi beğenirken, sağ katolikler büyük tepki vermişlerdir. Çok geçmeden filmin İtalya'da gösterimi kilisenin de baskılarıyla sansüre takışıp yasaklanır. Ancak Venedik film festivalinde katolik kilisesi ödülünü (ocic) kazanır.Pasolini filmi için şöyle demiştir: "Ne teolojik, ne de ideolojik bir film yapmak istiyorum. Çünkü ben inanan biri değilim. İsa'nın tanrının oğlu olduğuna inanmıyorum. Ancak İsa'nın ilahi, kusursuz, insani değerleri yüksek olan ideal bir insan olduğunu düşünüyorum.

Biografi, Dram, Tarih

The Gospel According to St. Matthew
Aziz Matyas'a Göre İncil (1964) 7.8
Y: Pier Paolo Pasolini
O: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini, Marcello Morante
T: Biografi, Dram, Tarih
Richard III3. Richard (1955)

Richard III - 3. Richard (1955)

Shakespeare’in ünlü oyununun bu sinema uyarlamasında olaylar 1930’ların hayali ve faşist Londra’sında geçiyor. Ağabeyi Edward’ın yerine tahta geçmeye çalışan Richard bu yolda cinayet, evlilik ve daha bir çok yöntemden yararlanacaktır.Ancak tahta giden yolda önünde duran başka engeller de vardır: diğer kardeşi Clarence ve Edward’ın iki küçük oğlu...Bu mitsel ve çarpıcı uyarlama, son dönemde Orta Dünya’nın Gandalf’ı ve X-Men’in Magneto’su karşımıza çıkan Ian McKellen’ın yanısıra, Annette Benning gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Richard III
3. Richard (1955) 7.6
Y: Laurence Olivier
O: Cedric Hardwicke, Nicholas Hannen, Laurence Olivier, Ralph Richardson
T: Biografi, Dram, Tarih
The 13th Warrior13. Savaşçı (1999)

The 13th Warrior - 13. Savaşçı (1999)

Milenyum'un sonlarındaki en büyük uygarlık merkezi olan Bağdat'ta yaşayan Ahmet Ibn Fahlan (Antonio Barderas), siyasi bir ayrıcalığa ve seçkin bir konuma sahiptir. Ancak Ibn'in genç ve güzel bir kadınla girdiği tehlikeli ilişki onu siyasi açıdan zor durumda bıraktığı gibi, özel bir görevle Bağdat'tan sürülmesine neden olur. Kuzeyin barbar topraklarına yollanan Ahmet, artık farklı bir yaşam beklemektedir...Ülkesinden çok uzak olan yerlerde seyahat eden Ibn'e hizmetkarı Melchisidek Omar Sharif) rehberlik eder. Ahmet orada Vikinglerin arasına karışır ve iki değişik kültür karşılıklı birbirini tanımaya başlar. Kısa bir süre sonra, bir genç çocuk bulundukları kampa gelir ve kötü bir haber getirir: Wendol diye bir kavim, Vikinglerin anavatanlarına saldırıp herkesi vahşice öldürmekte ve hatta yemektedirler.Vikingler vatanlarına dönmeden bir kahinden bilgi isterler. Düşmanlarına karşı gelebilmek için, kahin tam 13 kişinin seçilmesini ister ve kuzeyli olmayan 13üncü bir savaşçı onlara katılmazsa yenileceklerini açıklar. Böylece Ahmet ister istemez 13üncü Savaşçı olarak seçilir.Onu efsanevi yaratıklarla savaşmak için aralarına almaya zorlayan Vikinglerle başlangıçta karşı koyan Ibn, hayatını riske attığı bu macera sonucu, en büyük savaşın kendi korkularına karşı verilen olduğunu keşfeder.

Aksiyon, Macera, Tarih

The 13th Warrior
13. Savaşçı (1999) 6.6
Y: John McTiernan, Michael Crichton
O: Antonio Banderas, Diane Venora, Dennis Storhøi, Vladimir Kulich
T: Aksiyon, Macera, Tarih
In Cold BloodSoğuk Kanlı (1967)

In Cold Blood - Soğuk Kanlı (1967)

Truman Capote'nun en çok satan romanına dayanan, soğukkanlı bir cinayetin gerçek ve güçlü hikayesi. Başarılı ve saygın Kansas çiftçisi, karısı ve iki genç çocuğu acımasızca ve vahşice katledilirler. İki katilinde suçlarından pişmanlık duyacak kadar bile aklı yerinde değildir. Hikaye suçluların bilinçaltına girer...

Suç, Dram, Tarih

In Cold Blood
Soğuk Kanlı (1967) 8
Y: Richard Brooks
O: Robert Blake, Scott Wilson, John Forsythe, Paul Stewart
T: Suç, Dram, Tarih
Thirteen DaysYakın Tehlike (2000)

Thirteen Days - Yakın Tehlike (2000)

Başroldeki Kevin Costner’ın yapımcıları arasında da yer aldığı film, 1962 yılında ABD ile Küba arasında yaşanan füze krizini konu alıyor:U-2’lerle çekilen fotoğraflar sonucu ABD Hükümeti, Rusların Küba’ya nükleer silahlar yerleştirmekte olduğunu öğrenir. Güney ve doğudaki ABD eyaletlerini haritadan silecek güçteki bu silahlanma karşısında Başkan John F. Kennedy ve müsteşarları hassas bir formül bulmak durumunda kalır. Savunma Bakanlığı (Pentagon) adaya çıkartma yaparak ilhak etmeyi önerse de, Kennedy durumu daha zekice ve barışçıl yöntemlerle çözme çabasına girer - tabii bir yandan da, SSCB’ye karşı güçlü görünmek durumundadır.Filme değinen SineKritik yazısı için buraya, filmle bağlantılı haber içinse

Dram, Tarih, Gerilim

Thirteen Days
Yakın Tehlike (2000) 7.3
Y: Roger Donaldson
O: Shawn Driscoll, Kevin Costner, Drake Cook, Lucinda Jenney
T: Dram, Tarih, Gerilim
Finding Altamira (2016)

Finding Altamira (2016)

Altamira mağarasını Marcelino (Antonio Banderas) 1879 da İspanya nın Kuzeyinde Santillana del Mar yakınında Keşfetmiştir..Bu öyle bir keşif ki Bilinen insanlık tarihinden yani Adem ve Havva dan bile önce olduğu sanılmaktadır.. Daha önceden akıllarımıza kazınan Chariots of Fire , I Dreamed of Africa, Revolution gibi filmlerin yönetmeni Hugh Hudson'ın bu yeni fliminde bir çok sahneye şaşımamak elde değil... Altamira mağarası Tarih öncesi'nden kalma duvar resimleriyle ünlüdür.Bu mağaranın insanlık tarihine kadar bu şekilde kalmasının sebebi zamanla toprakla dolan mağarada ışık ve hava gibi yıpratıcı etkisi bulunan doğal etmenlerin ortamdan kesilmiş olmasından kaynaklanıyor.Bu yapıtlarının "Solutrean" uygarlığının ile "Magdalenian" uygarlığından kaldıkları sanılmaktadır bu tarih M.Ö. 30.000 ya da M.Ö. 20.000 arasındadır

Dram, Tarih

Finding Altamira (2016) 5.8
Y: Hugh Hudson
O: Clément Sibony, Rupert Everett, Javivi, Irene Escolar
T: Dram, Tarih

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 > 6 son