Tarih Filmleri İzle

RedsKızıllar (1981)

Reds - Kızıllar (1981)

Harbard Üniversitesi'nden mezun olup gazeteciliğe başlayan John Reed (Warren Beatty) I. Dünya Savaşı sırasında Industrial Workers of the World (IWW)'un faaliyetinden etkilenerek siyasi harekete katılır. ABD'nin savaşa katılıp katılmayacağı tartışılırken John Reed kesinlikle katılmasına karşı çıkıp The Masses dergisinde yazı yazmaya devam eder. 1915'te John Reed evli bir kadın olan Louise Bryant (Diane Keaton) ile tanışır.John ve Louise birbirlerine saygı göstermek şartıyla birlikte oturmaya başlar. Çevrelerindeki The Masses dergisi editörü Max Eastman (Edward Herrmann), anarşist Emma Goldman (Maureen Stapleton) oyun senaristi Eugene O'Neill (Jack Nicholson) gibi ortak arkadaşlarıyla beraber savaş karşıtı hareketiyle derinden ilgilenmeye başlar. Nihayet Louise ile birlikte Ekim Devrimi öncesinde (Ağustos 1917) Rusya'ya gider ve V. İ. Lenin ile röportaj yapmayı başarır.John, Petrograd'da tanık olduğu devrimin tutkusu ve coşkusundan etkileyerek Dünyayı Sarsan On Gün adlı kitabı yazar. Ve kitabı büyük bir sansasyon yaratır. John Amerika Sosyalist Partisi'nin reformunu başlatır. Fakat partinin sağ kanadının direnişiyle karşılaşır ve diğer radikaller ile birlikte Ulusal Sosyalist Kongresi'nden ihraç edilir. Akabinde sol kanadı da John'un önderlik ettiği Komünist İşçi Partisi ve Amerika Komünist Partisi olmak üzere ikiye bölünür. John kendi partisinin resmî statüsünü elde etmek için Louise'in karşı çıkmasına rağmen tekrar (Ekim 1919) Rusya'ya gider.Ancak Bolşevikleri John'un partisine resmî statü vermez. Zinoviyev John'a Rusya'da kalmasını tavsiye ettiyse de John ABD'ye dönmek üzere gizlice Rusya'yı terkeder. Fakat yol üresinde Finlandiya'da tutuklanır. Tutuklama haberini alan Louise, Eugene'nın yardımsıyla Finlandiya'ya gider. Louise'in Finlandiya'ya varmasından önce John tahliye edilerek Rusya'ya döner.

Biografi, Dram, Tarih

Reds
Kızıllar (1981) 7.5
Y: Warren Beatty
O: Warren Beatty, Diane Keaton, Edward Herrmann, Jerzy Kosinski
T: Biografi, Dram, Tarih
Wild RiverVahşi Nehir (1960)

Wild River - Vahşi Nehir (1960)

Rafting sporunda uzman olan Gail, ailesini kıyısında yaşadıkları nehirde rafting yapmaya götürür. Yolda bu sporun acemisi olan ve nehrin aşağısına inmekte güçlük çeken iki adama rastlarlar. Aile adamlara yardım etmek isterken, birden kendi hayatlarını tehlikeye attıklarını fark etmeyeceklerdir. Yönetmenliğini Curtis Hanson’ın üstlendiği filmin senaryosu Denis O'Neill’a ait. Başroller ise Meryl Streep ve Kevin Bacon.

Dram, Tarih, Romantik

Wild River
Vahşi Nehir (1960) 7.7
Y: Elia Kazan
O: Montgomery Clift, Lee Remick, Jo Van Fleet, Albert Salmi
T: Dram, Tarih, Romantik
The CorporationŞirket (2003)

The Corporation - Şirket (2003)

“Şirket” filmi kendini yenileyen bir dünyayı öldüren sistemi açık ediyor. Bu sistemi doğa kurmadı, biz insanlar kurduk. Ve ona Şirket adını verdik.Para ve kar amacıyla insanoğlu kendini yok etmekte. Kendini yok etmesi yetmezmiş gibi bütün doğayı da mahvetmekte. Bizim anladığımız dünyanın sonu aslında sadece insanlığın sonu olabilir. Biz yok olunca dünya ve doğa yoluna devam edebilir. Bu güzel gezegende kendimizi yok olmaya mahkum etmemiz çok acı. Üstelik bir insanın değil bütün insanlığın ortak işlediği bir suç bu. Bu filmde anlatılan şirketleri yaratan ne? Biz insanlar değil miyiz? Acaba bu filmle de kendi suçumuzu yarattığımız sanal imgenin üstüne atıp rahatlamıyor muyuz? Bizim canavarımız ne şirketler ne başka bir şey. Bizim canavarımız kendimiz iz. Ve en zor savaş da insanın kendisine karşı verdiği savaştır. Aç gözlülüğümüzü, gaddarlığımızı yenmek zorundayız. Buna da her şeyin suçlusunun kendimiz olduğunu kabullenerek başlayabiliriz. Şirket filmi bu başlangıç için iyi bir fırsat sunuyor bize.Serdar Akbıyık

Belgesel, Tarih

The Corporation
Şirket (2003) 8.2
Y: Mark Achbar, Jennifer Abbott
O: Mikela Jay, Rob Beckwermert, Christopher Gora, Nina Jones
T: Belgesel, Tarih
Last Days in VietnamVietnamda Son Günler (2014)

Last Days in Vietnam - Vietnamda Son Günler (2014)

Vietnam Savaşı'nın kaotik son haftalarında, Kuzey Vietnam Ordusu Saygona iyice yaklaşmıştur.Paniklemiş Güney Vietnamlı insanlar umutsuzca kaçmaya çalışmaktadır. Amerikalı asker ve diplomatlar ise Vietnamlılarla Amerikalıları kurtarma konusunda ahlaki bir ikilemle yüzleşmek zorundadırlar...

Belgesel, Tarih, Savaş

Last Days in Vietnam
Vietnamda Son Günler (2014) 7.6
Y: Rory Kennedy
O: Richard Nixon, Henry Kissinger, Stuart Herrington, Juan Valdez
T: Belgesel, Tarih, Savaş
The Most Hated Woman in AmericaAmerika’nın En Çok Nefret Edilen Kadını (2017)

The Most Hated Woman in America - Amerika’nın En Çok Nefret Edilen Kadını (2017)

Hakkındaki suçlamaları onur madalyası gibi taşıdı. Ama gizli ilişkileri bu anayasa savaşçısını karanlık bir yola soktu. Bu film, dönüm noktası niteliğindeki hukuk mücadelelerinden korkunç kaçırılmasına kadar, açık sözlü ateist Madalyn Murray O'Hair'in tartışmalı hayatını anlatıyor.

Biografi, Dram, Tarih

The Most Hated Woman in America
Amerika’nın En Çok Nefret Edilen Kadını (2017) 6.4
Y: Tommy O'Haver
O: Melissa Leo, Brandon Mychal Smith, Juno Temple, Michael Chernus
T: Biografi, Dram, Tarih
Jules and DoloresJules ve Dolores (2016)

Jules and Dolores - Jules ve Dolores (2016)

1983… Rio de Janeiro.. Peralta, kumar borçlarını ödeyebilmek ve sevdiği kadını biraz memnun edebilmek için en yakın arkadaşı Borracha ile birlikte büyük bir soygun yapmaya karar verir. Herkes detayları merak etse de, soygun gerçekleşene kadar bu inanılmaz olaya dair hiç kimse en ufak bir detay bile bilmemektedir.

Komedi, Tarih

Jules and Dolores
Jules ve Dolores (2016) 7
Y: Caito Ortiz
O: Taís Araújo, Mr. Catra, Milhem Cortaz, Thelmo Fernandes
T: Komedi, Tarih
The King's ChoiceKralın Seçimi (2016)

The King's Choice - Kralın Seçimi (2016)

9 Nisan 1940 tarihinde, Alman "savaş makinesi" Norveç’e ulaşır veNorveç kralı karar vermek zorundadır vereceği karar ulkesinin kaderini sonsuza kadar değiştirecektir...

Dram, Tarih, Savaş

The King's Choice
Kralın Seçimi (2016) 7.8
Y: Erik Poppe
O: Jesper Christensen, Anders Baasmo Christiansen, Odd-Audor Bentsen, Anders Vegdal Bjerke
T: Dram, Tarih, Savaş
Frantz (2016)

Frantz (2016)

1. Dünya Savaşı yeni bitmiş, yenik devletlerden Almanya için zor bir süreç başlamıştır. Savaşın sadece maddi değil, manevi kayıpları da büyüktür. Quedlinburg kasabasında yaşayan Anna (Paula Beer), Fransız cephesinde nişanlısı Frantz'ı kaybetmenin üzüntüsünü henüz atlatabilmiş değildir. Günün birinde kasabaya gelen bir Fransız, Adrien Rivoire (Pierre Niney), Frantz'ın Paris'te yaşadığı günlerden tanıdığı çok yakın bir arkadaşı olduğunu söyler ve kısa zamanda hem Anna'nın, hem de aynı evde yaşadığı Frantz'ın anne ve babasının yakın dostu olur. Ancak genç adamın söyleyemedikleri de vardır ve bunlar, Anna'nın hayatını tamamen değiştirecektir.

Dram, Tarih, Savaş

Frantz (2016) 7.5
Y: François Ozon
O: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner, Marie Gruber
T: Dram, Tarih, Savaş
W.W. Beyaz Saray (2008)

W. - W. Beyaz Saray (2008)

Teksas kökenli, Yale mezunu, geçmişin uslanmaz alkoliği, bugünün ağzına içki koymayan tövbekarı George W. Bush’un sayısız özelliği vardır ama en bilinenlerinden birisi sıkı bir beyzbol hayranı olmasıdır. Beyzbolun zarafet ve inceliğini her zaman takdir etti; bu oyunun şans ile beceriye aynı anda yer veren özelliğine saygı duydu. Eğer hayatı farklı yönde gelişseydi ortakları arasında yer aldığı Texas Rangers beyzbol takımının başarısı için mücadele edecek, belki de beyzbolla ilgili bir iş yapacaktı. Ancak bunun yerine çok farklı bir iş edindi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı oldu.Saygın ailesinin günah keçisi olarak tanınan bu sıradışı adamın Özgür Dünyanın Liderliği’ne yükselişi nasıl gerçekleşti?W hayatını kendi kişisel şeytanlarıyla mücadele ederek geçiren, babasının gölgesinde kalmamak için mücadele veren George W. Bush’un öyküsünü anlatır. 40 yaşına kadar hatadan hataya koştu, 40 yaşına gelince Tanrı’yı buldu ve inanılmaz bir dönüşüm geçirdi. Bu dönüşüm onu Beyaz Saray’a yönlendirdi. Tıpkı kendisinden önce ABD Başkanı olan babası gibi... Ancak buna rağmen eski başkan babası George Bush Sr’ın gözüne tam olarak girmeyi hiçbir zaman başaramadı.George W. Bush’un başkanlık dönemiyle ilgili çeşitli tartışmalar var. Bazıları onun herşeye rağmen başarılı olduğunu düşünürken bazıları elindeki fırsatı harcadığı düşüncesinde… George W. Bush’un başkanlık dönemi tüm dünyada şiddetli tartışma, çekişme, kavga ve savaşlar dönemi olarak anılacak.

Biografi, Dram, Tarih

W.
W. Beyaz Saray (2008) 6.4
Y: Oliver Stone
O: Josh Brolin, Colin Hanks, Toby Jones, Dennis Boutsikaris
T: Biografi, Dram, Tarih
MissingKayıp (1982)

Missing - Kayıp (1982)

Büyük acılar çekmiş olan Güney Amerika kıtasının 18. yüzyılındayız. Küçücük bir ülke olan Şili, tarihinin en zorlu dönemeçlerinden birini geçirmekte. Dönemin 'süper güç'lerinin desteğiyle kanlı bir darbe yapan Pinochet, halka katlanılması zor anlar yaşatmaktadır. Bu kaos ortamında esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Charles Horman isimli bir Amerikan vatandaşı karısı Beth tarafından aranmaktadır. Her yola başvuran talihsiz kadın büyükelçilikten bile istediği yardımı göremez. Oğlunun durumunu öğrenen baba Ed de Şili'ye geldiğinde olayın ardında yatan gizli gerçekler ortaya çıkmaya başlar. 1982 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi Şerif Gören'in Yol filmiyle paylaşan bu etkileyici yapıtın yönetmen koltuğunda Costas Gavras bulunmakta.

Dram, Tarih, Gizem

Missing
Kayıp (1982) 7.8
Y: Costa-Gavras
O: Jack Lemmon, Sissy Spacek, Melanie Mayron, John Shea
T: Dram, Tarih, Gizem
Samurai RebellionSamuray isyanı (1967)

Samurai Rebellion - Samuray isyanı (1967)

Bir samuray aşkı için lorduna ve bütün klanına karşı gelirse... Bir baba, kendisinin bulamadığı mutluluğun, oğlunun elinden alındığını görürse... Bir kadın, kalbi ile mantığı arasında kalırsa...

Dram, Tarih

Samurai Rebellion
Samuray isyanı (1967) 8.4
Y: Masaki Kobayashi
O: Toshirô Mifune, Yôko Tsukasa, Gô Katô, Tatsuyoshi Ehara
T: Dram, Tarih
My Boy JackOğlum Jack (2007)

My Boy Jack - Oğlum Jack (2007)

1914'te Rudyard Kipling İngiliz Kraliyetinin en büyük destekçisidir ve oğlu Jack Almanya ile muhtemel olan savaşta hayatının rolünü oynamak üzeredir. Fakat ileri derecede bozuk gözleri yüzünden orduya kabul edilmez. Fakat babası oğlunun orduya katılabilmesi için tüm yetkisini kullanır , annesi ise oğlunu savaşta kaybedebileceği gerçeği ile üzülmekedir.

Biografi, Dram, Tarih

My Boy Jack
Oğlum Jack (2007) 7.3
Y: Brian Kirk
O: David Haig, Daniel Radcliffe, Kim Cattrall, Carey Mulligan
T: Biografi, Dram, Tarih
All the President's MenBaşkanın Tüm Adamları (1976)

All the President's Men - Başkanın Tüm Adamları (1976)

Amerikan siyasi tarihine Watergate Skandalı olarak geçen olayın beyazperde uyarlaması olan film, bir gazetecilik başarısını öykülüyor...1972 seçimlerinin hemen öncesinde, Washington Post gazetesinde çalışan Bob Woodward, Demorkat Parti içindeki çatlakları araştırmaktadır. Ancak parti binasına giren hırsızlarla ilgili davaya katıldığında olayın ardında bambaşka entrikaların yattığını görür. Gazete editörü ise bu hikayeyi araştırmaları için Woodword ile Bernstein'ı görevlendirir...

Biografi, Dram, Tarih

All the President's Men
Başkanın Tüm Adamları (1976) 8
Y: Alan J. Pakula
O: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden, Martin Balsam
T: Biografi, Dram, Tarih
Patterns of Evidence: Exodus (2014)

Patterns of Evidence: Exodus (2014)

Kutsal kitapların tarihteki çıkış noktaları ve geçerlilikleri nedir ? Gerçeklik mi yoksa kurgu mu ? Eski Ahit'in temel hikayesi hakkında kesin kanıtlardan konuşmak neden zor ? Belgesel ve film yapımcısı Tim Mahoney titizlikle yürüttüğü araştırmasında, tarihin ve İncil’in geleneksel görüşlerini değiştirebilecek şaşırtıcı yeni bulgular bulur ve bu soruların cevaplarını arar.

Belgesel,Tarih

Patterns of Evidence: Exodus (2014) 7.6
Y: Tim Mahoney
O: Charles Aling,Manfred Bietak,John Bimson,Mansour Boraik
T: Belgesel,Tarih
Cave of Forgotten DreamsUnutulmuş Düşler Mağarası (2010)

Cave of Forgotten Dreams - Unutulmuş Düşler Mağarası (2010)

Jean Marie Chauvet, Eliette Brunel-Deschamps ve Christian Hillaire'nin 1994 yılında tamamen rastlantı sonucu Güney Fransa'daki Ardeche Bölgesi'nde buldukları, 20. yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi sayılan ve içinde radyokarbon tarihlemesine göre bundan 30-32 bin yıl önce çizilen hayvan resimlerinin bulunduğu Chauvet Mağarası anlatılmakta. Mağaraya giriş bile yasakken, ustanın 3D kamera ile belgesel hazırlaması için özel izin alması bile belgeselin önemini bir kat arttırıyor.Dünyanın bilinen en eski sanat eserleri üç boyutla gözlerimizin önüne seriliyor. Sanatın doğduğu yere emsalsiz bir yolculuktayız. Bu olağanüstü film, Fransa’daki Chauvet Mağarası’nda bulunan, 32.000 yıl öncesinden kalma görkemli mağara resimlerini sergiliyor. Werner Herzog’un ilk (ve kendi deyimiyle son) üç boyutlu filmi, mağaradan alınan görüntüler ile bilim adamları ve tarihçilerle yapılan söyleşilerden oluşuyor. 1994’te keşfedilen ve halka kapalı olan mağara, çekimler için Fransız Kültür Bakanlığı’ndan alınan özel izinle Herzog’a açıldı. Unutulmaz görüntüler yaratma konusunda bir sihirbaz olan Werner Herzog, bize insanlığın bilinen en eski görüntülerini getiriyor. Düşen büyük bir kaya, Chauvet Mağarası’nı 20 bin yıldan fazla bir süre kapamıştır, kayanın kristal kaplı iç kısmı bir futbol sahası büyüklüğündedir ve buz çağı memelilerinin donmuş kalıntılarıyla doludur. 1994’te mağarayı keşfeden bilim adamları içinde hiç bozulmamış yüzlerce resim buldular, 30 bin yıl geriye giden önemli sanat eserleri (daha önceki bulguların en az iki katı daha eski), dünyada Neandertallerin hala varlığını sürdürdüğü, Avrupa’nın baskın nüfusunu mağara ayılarının, mamutların ve buz çağı aslanlarının oluşturduğu bir dönem. O zamandan beri sadece birkaç kişi Chauvet Mağarası’na girme izni alabildi ve Werner Herzog içeri girme izni almayı başarıncaya dek içindekiler pek bilinmiyordu. Herzog dünyanın en büyüleyici mekanlarından birinin mucizevi güzelliğini 3 boyutlu olarak çekti, ve filmde bunu mağaranın ilk sakinleri, sanatın doğuşu ve bugün mağaraların çevresini saran meraklı insanlar

Belgesel, Tarih

Cave of Forgotten Dreams
Unutulmuş Düşler Mağarası (2010) 7.4
Y: Werner Herzog
O: Werner Herzog, Jean Clottes, Julien Monney, Jean-Michel Geneste
T: Belgesel, Tarih
ScandalSkandal (1989)

Scandal - Skandal (1989)

Scandal (1989 ) bir İngiliz dram film. Kurgusu 1987’de Anthony Summers ve Stephen Dorril ‘in yazdığı The Secret Worlds of Stephen Ward, isimli esere dayanmaktadır. Britanya tarihinin en büyük skandallarından birinin, Savunma Bakanı John Profumo’nun, 19 yaşındaki parti kızı Christine Keeler’la ilişkisinin ortaya çıkmasının üzerinden 50 sene geçti. Bu skandal, daha sonra sinemacılara ve fotoğrafçılara da ilham kaynağı oldu 5 Haziran 1963. Britanya Başbakanı Harold Macmillan’ın danışmanı, Whitehall’da bir basın toplantısı düzenliyor. Konu, hükümetin Savunma Bakanı John Profumo’nun Macmillan’a yazdığı bir mektup. 48 yaşındaki Profumo, mart ayında Avam Kamarası’nda bir konuşma yapmış, ‘parti kızı’ Christine Keeler’la ilişkisi olduğunu reddetmiş. Şimdiyse Başbakan’a şunları yazıyor: “Söylediklerimin doğru olmadığını ve sizi, meslektaşlarımı ve Avam Kamarası’nı yanlış yönlendirmiş olduğumu kabul etmekten büyük bir pişmanlık duymaktayım.” Macmillan, bakanın istifasını kabul ediyor ve kendisine hayatta başarılar diliyor. Ancak 20. yüzyılda Britanya siyaset sahnesinde yaşanan en büyük seks skandalının bir sene sonraki seçimlerde muhafazakar partiye seçim kaybettirmesine, kısmen kendi siyasi kariyerini bitirmesine de engel olamıyor.

Dram, Tarih

Scandal
Skandal (1989) 6.4
Y: Michael Caton-Jones
O: John Hurt, Joanne Whalley, Bridget Fonda, Ian McKellen
T: Dram, Tarih
When We Were Kings (1996)

When We Were Kings (1996)

Sene 1974. Muhammed Ali 32 yaşında ve şatafatlı döneminin sona ermekte olduğuna dair görüşler hakim. Rakibi George Forman ise ondan 10 yaş daha genç ve Dünya Ağırsiklet Şampiyonu. İkilinin Zaire”nin başkenti Kinşasa”da 1974 yılında yılında yaptığı maç tüm heyecanı ve çekişmesiyle bu belgeselde.[eng]

Belgesel, Tarih, Spor

When We Were Kings (1996) 8
Y: Leon Gast
O: Muhammad Ali, George Foreman, Don King, James Brown
T: Belgesel, Tarih, Spor
Soldier BlueMavi Askerler (1970)

Soldier Blue - Mavi Askerler (1970)

1864 tarihinde yaklaşık 20 kişiden oluşan bir Amerikan süvari birliği Colorado Bölgesinde ilerlemektedir. Müfrezenin refakatindeki arabada iki değerli kargo vardır. Bunlardan biri mutemetiyle birlikte altın dolu bir kasa, diğeri de Kathy Maribel Lee (Candice Bergen) adlı Amerikalı bir kadındır. Önceden aynı birlikten Amerikalı bir subayın nişanlısı olan Maribel Lee, 2 yıl önce Cheyenne kızılderilileri tarafından kaçırılmış ancak ellerinden kurtularak askerlere sığınmıştır. Ayaklarında hala kızılderili makosenleri olan bu güzel kadının, kızılderililer arasında geçirmiş olduğu iki uzun yılın iffetinde oluşturmuş olabileceği zaafiyet olasılığı, yorgun ve bıkkın olan askerlerin zihnini oldukça meşgul etmektedir. Bu sırada müfreze aniden kızılderililerin saldırısına uğrar. Kısa ve kanlı bir çarpışmanın sonunda bu süvari birliğinden sadece iki kişi sağ kurtulur, bunlardan biri Maribel Lee, diğeri de acemi asker Honus Gent'tir (Peter Strauss).

Tarih, Romantik, Kovboy

Soldier Blue
Mavi Askerler (1970) 6.9
Y: Ralph Nelson
O: Candice Bergen, Peter Strauss, Donald Pleasence, John Anderson
T: Tarih, Romantik, Kovboy
Bloody SundayKanlı Pazar (2002)

Bloody Sunday - Kanlı Pazar (2002)

Tarih 30 Ocak... 1972 yılı... İngiliz askerleri, Kuzey İrlanda'nın Derry isimli kentinde, insan hakları yürüyüşüne katılmış olan vatandaşlar arasından 13 masumu katleder. Bu gün tarihe 'kanlı pazar' olarak geçmiş ve Britanya toplumunun geçmişinde kara bir leke bırakmıştır. Artık gençliğini yeni yaşamaya başlayan bir sürü İrlandalı çocuk, sadece özgürlük için IRA ordusuna katılacak ve günümüze kadar kanlı bir şekilde cereyan edecek olan ağır savaşın başrollerini üstleneceklerdir.Paul Greengrass'ın ilk döneminden gelen film bol ödüllü...

Dram, Tarih, Savaş

Bloody Sunday
Kanlı Pazar (2002) 7.7
Y: Paul Greengrass
O: James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan, Mary Moulds
T: Dram, Tarih, Savaş
The FounderKurucu (2016)

The Founder - Kurucu (2016)

Ünlü fast food markası McDonald’s‘ın biyografisinin anlatıldığı The Founder filminde daha çok McDonalds’ın nasıl kurulduğuna ve eski hikayesine odaklanacak.

Biografi,Dram,Tarih

The Founder
Kurucu (2016) 7.3
Y: John Lee Hancock
O: Michael Keaton,Nick Offerman,John Carroll Lynch,Linda Cardellini
T: Biografi,Dram,Tarih
What Our Fathers Did: A Nazi LegacyNazi Mirasım (2015)

What Our Fathers Did: A Nazi Legacy - Nazi Mirasım (2015)

3 adam, Avrupayı gezmektedirler. İki adam için bu yolculuk, eski Nazi subayı olan babalarının eylemleriyle yüzleşmek demek. İnsan hakları avukatı olan Yahudi adam içinse, ailesinin çoğu bu iki adamın babalarınca öldürülen yeri tekrar ziyaret etmek demek. Film; bu 3 adamın hikayesini anlatan bir belgesel.

Belgesel, Tarih

What Our Fathers Did: A Nazi Legacy
Nazi Mirasım (2015) 6.9
Y: David Evans
O: Niklas Frank, Philippe Sands, Horst von Wächter
T: Belgesel, Tarih
Joyeux NoelAteşkes (2005)

Joyeux Noel - Ateşkes (2005)

Yıl 1914. Birinci Dünya Savaşı. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı. Noel zamanı cepheler arasında yapılan özel bir anlaşma gereğince ateşkes ilanı yapılır. Yeniden dünyaya geleceği savunulan İsa’nın doğum gününde ilk olarak katledilen askerler toprağa verilir, ardından da birbirleri ile savaşanlar, birlikte Noel kutlaması yaparlar. İçki ve puro içerler paylaşarak. Birbirlerine eşleri ile çocuklarının fotoğraflarını gösterirler. Birlikte dans edip futbol bile oynarlar. Ancak ateşkes sona erdiğinde birbirlerini yeniden öldürmeye başlarlar. Filmin hikayesi tamamen gerçek olaylara dayanmaktadır. Birçok festivalde yarışmalara katılan filmin ödülleri de mevcuttur.

Dram, Tarih, Müzik

Joyeux Noel
Ateşkes (2005) 7.8
Y: Christian Carion
O: Diane Kruger, Natalie Dessay, Benno Fürmann, Rolando Villazón
T: Dram, Tarih, Müzik
SilenceSessizlik (2016)

Silence - Sessizlik (2016)

Sebastiano Rodrigues ve Francis Garrpe adındaki iki rahip, Katolikliğin ve neredeyse tüm uluslarla irtibata geçmenin menedildiği Tokugawa Şogunluğu egemenliği altındaki 17. yy Japonyası'nı ziyaret eder. Ziyaretleri sırasında Japonya'dan Batı tesirini silmeye çalışan Japon hükümetinin Hristiyanlığı kabul eden Japonlara yaptığı zulme şahit olurlar. Sonunda iki rahibin yolları ayrılır. Rodrigues kırsal bölgelere seyahat eder ve Tanrı'nın, evlatları acı çekerken neden sükût içinde kaldığını merak eder.

Dram, Tarih

Silence
Sessizlik (2016) 7.6
Y: Martin Scorsese
O: Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson, Tadanobu Asano
T: Dram, Tarih
Max e HélèneMax ve Helene (2015)

Max e Hélène - Max ve Helene (2015)

Simon Wiesenthal'in bir romanından esinlenilen ve gerçek olaylara dayanan bu filmde 1943 yılında İtalyada tutuklanan ve Polonyaya sürülen Yahudi Max ile ondan ayrı kalmamak için yahudi taklidi yapan Helen arasındaki mutlak aşkı anlatıyor...

Dram, Tarih

Max e Hélène
Max ve Helene (2015) 5.5
Y: Giacomo Battiato
O: Alessandro Averone, Carolina Crescentini, Ennio Fantastichini, Ken Duken
T: Dram, Tarih
The Killing FieldsÖlüm Tarlaları (1984)

The Killing Fields - Ölüm Tarlaları (1984)

Bir fotoğraf muhabiri olan Sydney, Kamboçya’da görevdedir. Orada devam etmekte olan iç savaş hakkında yazması gerekir. Aynı zamanda New York Times’ın bölge muhabiri olan arkadaşı ve çevirmen Dith, ona eşlik etmektedir. Vietnam bozgununun ardından Kamboçyalılar bölgeden çıkartılmaktadırlar. Dith, ailesini gönderirken arkadaşını yarı yolda bırakmaz ve orada kalır. Birlikte haber yapacaktırlar. Çok geçmeden Dith, ülkeyi kan ile dolduranlar gerillalara esir düşer. Ellerinden kurtulmanın tek yolu her türlü işkence katlanmak ve özgürlüğe giden yolun izini asla kaybetmemektir.

Dram, Tarih, Savaş

The Killing Fields
Ölüm Tarlaları (1984) 7.9
Y: Roland Joffé
O: Sam Waterston, Haing S. Ngor, John Malkovich, Julian Sands
T: Dram, Tarih, Savaş
Heneral LunaGeneral Luna (2015)

Heneral Luna - General Luna (2015)

"Confessional", "Mangatyanan", "Sana Dati" üçlemesi ile bilinen bol ödüllü yönetmen Jerrold Tarog tarafından 1899-1902 yılları arasında yaşanan Filipinler ile Amerika arasındaki savaşı, Filipinler tarihindeki en parlak askeri kişilik olan General Antonio Luna'nın ülkesindeki eski ve yeni sömürgecilerle mücadelesiyle Filipinler Devrimi üzerinden anlatılıyor.

Aksiyon, Tarih

Heneral Luna
General Luna (2015) 7.8
Y: Jerrold Tarog
O: John Arcilla, Mon Confiado, Arron Villaflor, Jeffrey Quizon
T: Aksiyon, Tarih
Pat Garrett & Billy the KidEski Dost (1973)

Pat Garrett & Billy the Kid - Eski Dost (1973)

New Mexico, 1881'deyiz. Eski azılı suçlulardan biriolan Pat Garrett artık Lincoln kasabasında şeriflik yapmaktadır. İlk göreviyse, eski yandaşlarından Billy the Kid'i gözaltına almaktır. ÇEmber daraltılacakken idam edilmeye niyeti olmayan Billy the Kid iki polisi öldürerek olay yerinden kaçar. Kasaba halkı kızgın ve tedirgindir. Şerif haber salar: Billy the Kid'in ne olursa olsun, ölü ya da diri bulunmalıdır. Şerif hem eski dostu hem de bir suçlu olduğu için onu kovalarken epey zorluk çekecektir.

Dram, Tarih, Kovboy

Pat Garrett & Billy the Kid
Eski Dost (1973) 7.4
Y: Sam Peckinpah
O: James Coburn, Kris Kristofferson, Richard Jaeckel, Katy Jurado
T: Dram, Tarih, Kovboy
Patriots DayKara Gün (2016)

Patriots Day - Kara Gün (2016)

Boston Polisi'nde görevli çavuş Tommy Saunders (Mark Wahlberg) için 15 Nisan 2013 günü önemli bir gündür. Boston Maratonu'nda sporcuları ve seyircileri koruma görevini üstlenen polislerden bir tanesidir. Yarış herkes için güzel bir atmosferde devam ederken hiç beklenmedik bir patlama meydana gelir. Hemen sonrasında tüm ekipler, Edward F. Davis (John Goodman) önderliğinde düzenlenen bir operasyonla şüpheli kardeşler Tamerlan ve Dzhokhar Tsarnaev'in peşine düşecektir. Patriots Day filminde işlenen 2013 Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırı ve sonrasındaki geniş kapsamlı arama süreci, Casey Sherman ve Dave Wedge'in yazdığı Boston Strong: A City's Triumph Over Tragedy adlı kitaptan uyarlandı.

Dram, Tarih, Gerilim

Patriots Day
Kara Gün (2016) 7.4
Y: Peter Berg
O: Melissa Benoist, Michelle Monaghan, Mark Wahlberg, Rachel Brosnahan
T: Dram, Tarih, Gerilim
We Are Young. We Are Strong.Genciz Güçlüyüz (2014)

We Are Young. We Are Strong. - Genciz Güçlüyüz (2014)

24 Ağustos 1992 tarihinde Rostock'ta gerçekleşen yabancı düşmanı ayaklanmalar yeni birleşmiş Almanya'yı şoke etmişti. Vietnamlıların yaşadığı bir binanın ateşe verilmesiyle sonuçlanan ve binlerce kişinin katıldığı ayaklanmalara giden süreç "Genciz. Güçlüyüz"'ün merkez noktasında yer alıyor.

Suç, Dram, Tarih

We Are Young. We Are Strong.
Genciz Güçlüyüz (2014) 7.3
Y: Burhan Qurbani
O: Jonas Nay, Trang Le Hong, Devid Striesow, Joel Basman
T: Suç, Dram, Tarih
For Greater Glory: The True Story of Cristiada (2012)

For Greater Glory: The True Story of Cristiada (2012)

Cristero Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeyi anlatan film, 1920'lerde Meksika hükümetinin Katolikler'e uyguladığı insanlık dışı zulmü anlatıyor.

Dram, Tarih, Savaş

For Greater Glory: The True Story of Cristiada (2012) 6.6
Y: Dean Wright
O: Mauricio Kuri, Adrian Alonso, Rubén Blades, Catalina Sandino Moreno
T: Dram, Tarih, Savaş

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 > 6 son