Tarih Filmleri İzle

Dunkirk (1958)

Dunkirk (1958)

Fransa'da bir İngiliz onbaşı, subayları öldürüldüğünde. Adamlarının hayatından kendini sorumlu tutar, onbaşı hayatını tehlikeye atarak onları İngiltereye geri götürmek zorundadır..

Dram, Tarih, Savaş

Dunkirk (1958) 7.1
Y: Leslie Norman
O: John Mills, Robert Urquhart, Ray Jackson, Meredith Edwards
T: Dram, Tarih, Savaş
La révolution françaiseFransiz Devrimi (1989)

La révolution française - Fransiz Devrimi (1989)

Fransız ihtilalinin 200. yılı anısına çekilen ve 3'er saatlik iki bölümden oluşan bir film. 1789-1794 arası dönemi bütün ayrıntılarıyla anlatılıyor...

Dram,Tarih,Gerilim,Savaş

La révolution française
Fransiz Devrimi (1989) 7.6
Y: Robert Enrico,Richard T. Heffron
O: Klaus Maria Brandauer,Jane Seymour,François Cluzet,Jean-François Balmer
T: Dram,Tarih,Gerilim,Savaş
The Promise (2016)

The Promise (2016)

Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde geçen The Promise, Paris'teki tanınmış bir Amerikan gazeteci, güzel ve kültürlü Ana ile başarılı bir tıp öğrencisi olan Michael arasındaki bir aşk üçgenini izliyor. Terry George'un yönetip senaryosunu Robin Swicord ile kaleme aldığı filmin başrollerinde ünlü aktörler Christian Bale, Oscar Isaac ve Charlotte Le Bon yer alıyor.

Dram,Tarih

The Promise (2016) 5.9
Y: Terry George
O: Oscar Isaac,Charlotte Le Bon,Christian Bale,Daniel Giménez Cacho
T: Dram,Tarih
Judgment at NurembergNüremberg Duruşması (1961)

Judgment at Nuremberg - Nüremberg Duruşması (1961)

Soğuk savaş sürmektedir ve birçok insan II. Dünya Savaşı'nda yaşanan acı olayları unutmak istemektedir. Suçları hakkında hiçbir şüphe olmamasına rağmen politik baskılar nedeniyle tereddüt geçiren yargıç Haywood, II. Dünya Savaşı'nda Nazi eylemlerini yasal hale getiren dört yargıç hakkında en doğru kararı vermek zorundadır. mercom

Dram, Tarih, Savaş

Judgment at Nuremberg
Nüremberg Duruşması (1961) 8.3
Y: Stanley Kramer
O: Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark, Marlene Dietrich
T: Dram, Tarih, Savaş
The Lost City of ZKayıp Şehir Z (2016)

The Lost City of Z - Kayıp Şehir Z (2016)

1920'lerde İngiliz bir kâşif olan Percy Fawcett, efsanelerde geçen eski bir medeniyeti bulmak için Amazon ormanlarına gider fakat kendisinden bir daha haber alınamaz. Ardından pek çok maceraperest, Fawcett ve ekibini bulmak için yola koyulur ama girişimler sonuçsuz kalır ve bu bölge artık Kayıp Z Şehri (Lost City of Z) olarak adlandırılır... Gazeteci ve yazar David Grann'ın Fawcett’in azminden yola çıkarak kaleme aldığı ve kendi yaptığı seyahati de anlattığı aynı adlı kitabından uyarlanan film, 20yy.'ın gizemlerinden birini beyazperdeye taşıyor.

Aksiyon,Macera,Biografi,Dram,Tarih

The Lost City of Z
Kayıp Şehir Z (2016) 7
Y: James Gray
O: Charlie Hunnam,Robert Pattinson,Sienna Miller,Tom Holland
T: Aksiyon,Macera,Biografi,Dram,Tarih
The RobeZincirli Köle (1953)

The Robe - Zincirli Köle (1953)

Lloyd C.Douglas’ın romanından uyarlanan bu etkileyici dinsel filmde Marcellus Gallio İsa'nın çarmıha gerilmesinde görevli ekibin başındaki isimdir. İsa öldükten ve çarmıhtan indirildikten sonra geriye kalan elbisesini bir zar oyununda kazanır ve ondan sonra hayatı asla eskisi gibi olmaz. Hayatı kabusa dönen ve yaşamak için Filistin'e gitmeye karar veren kölenin hikayesi aynı zamanda sinemaskop tekniğiyle çekilen ilk filmdir.

Dram, Tarih

The Robe
Zincirli Köle (1953) 6.8
Y: Henry Koster
O: Richard Burton, Jean Simmons, Victor Mature, Michael Rennie
T: Dram, Tarih
The Zookeeper's WifeUmut Bahçesi (2017)

The Zookeeper's Wife - Umut Bahçesi (2017)

The Zookeeper’s Wife filmi 2. Dünya Savaşı’nın başlarında 1939 senesinde Almanya’nın Polonya’yı işgal etmek amacıyla girişti hava hareketi sonucunda Polanya’nın Warsaw adında ki hayvanat bahçesine isabet eden bombadan ötürü tahribat alanına dönüşen havanat bahçesini Nazi Almanya’sı yakaladıkları Yahudi esirleri burada barındırmaya başlar. Esir alınan Yahudiler hava karardığında gecenin ilk ışığından son ışığına birbirleri ile muhabbetler edip yemeklerini yemeleri ile dikkatleri üzerlerine çekmeden esir olmayı kabullenmiş görüntüsü çizerek büyük özgürlük isyan girişimi izin gerekli cephane mühimmatını ve bu uğurda savaşacak insanları tedarik etme gayretlerine şahit olacağız.

Biografi,Dram,Tarih,Savaş

The Zookeeper's Wife
Umut Bahçesi (2017) 7.1
Y: Niki Caro
O: Jessica Chastain,Johan Heldenbergh,Daniel Brühl,Timothy Radford
T: Biografi,Dram,Tarih,Savaş
The Sea WolvesDeniz Kurtları (1980)

The Sea Wolves - Deniz Kurtları (1980)

Gerçek bir 2.Dünya savaşı hikayesi.. İngilizler bir alman gemisine saldırmak zorundadır fakat Gemi güvenli bir tarafsız limandadır ve İngilizler eski asker ve yaşlıları kullanmaya karrar verir...

Aksiyon, Tarih, Savaş

The Sea Wolves
Deniz Kurtları (1980) 6.3
Y: Andrew V. McLaglen
O: Gregory Peck, Roger Moore, David Niven, Trevor Howard
T: Aksiyon, Tarih, Savaş
Hitler: The Rise of EvilHitler: Kötülüğün Yükselişi (2003)

Hitler: The Rise of Evil - Hitler: Kötülüğün Yükselişi (2003)

Adolf Hitler'in düşüncelerinin oluşmaya başladığı ilk yıllarından itibaren hayatının ele alındığı ve nasıl acımasız birisine dönüştüğünün anlatıldığı yapım, iki kısımdan oluşuyor. İlk kısım 1. Dünya Savaşı sonlarına kadar ilerlemekte ve diğerinde de Hitler'in Alman halkını ve yönetimini nasıl etkisi altına aldığı anlatılmaktadır...

Biografi, Dram, Tarih

Hitler: The Rise of Evil
Hitler: Kötülüğün Yükselişi (2003) 7.3
Y: N/A
O: Robert Carlyle, Stockard Channing, Jena Malone, Julianna Margulies
T: Biografi, Dram, Tarih
The Agony and the EcstasyAcı ve İlham (1965)

The Agony and the Ecstasy - Acı ve İlham (1965)

1503 yılında Katolik Kilisesi'nin başına geçen Papa II. Julius (Rex Harrison) bir yandan diğer İtalyan şehir devletleri ve komşu ülke Fransa'yla savaşırken, diğer yandan da bilim adamlarının ve sanatçıların koruyuculuğunu yapıyordu. Bu ihtiraslı ve savaşçı lider ordusuyla Roma'ya geldiğinde birçok sanatçıyı etrafında toplayarak bazı yeni mimari ve sanat eserlerinin yapımı için emirler verir. Bu arada devrin ünlü heykeltraşı Michelangelo’yu (Charlton Heston) da Sistine Şapeli’nin tavanına görkemli bir dinî fresk yapması için görevlendirir. Ancak ünlü heykeltraş resim yapmaktan pek hoşlanmamaktadır ve bu istek karşısında sürekli ayak diretir, hatta bu görevi kabul etmemek için İstanbul'a gidip Osmanlı Sultanı için Haliç Köprüsü projesinde çalışmayı düşünür, üstelik bu iş için Sultan'dan kaparo bile alır. Ancak Papa'nın baskısı ile Şapelin tavanını resimleme işine başlayan Michelangelo, hem Papa'yla hem de Papa'nın baş mimarı Donato Bramante (Harry Andrews) ile sık sık fikir ayrılığına düşer.

Dram, Tarih

The Agony and the Ecstasy
Acı ve İlham (1965) 7.2
Y: Carol Reed
O: Charlton Heston, Rex Harrison, Diane Cilento, Harry Andrews
T: Dram, Tarih
The Man from OranOran’dan Gelen Adam (2014)

The Man from Oran - Oran’dan Gelen Adam (2014)

Cezayir’in bağımsızlığına kavuşmasının ilk yıllarında iki iyi dost olan Djaffar ve Hamid’in geleceğe dair büyük umutları vardır. Fakat yaşanan ihanetler ikisinin de arasına girecektir.

Dram,Tarih

The Man from Oran
Oran’dan Gelen Adam (2014) 6.7
Y: Lyès Salem
O: Lyès Salem,Khaled Benaïssa,Djemel Barek,Amal Kateb
T: Dram,Tarih
Muhammad: The Messenger of GodHz. Muhammed: Allah'ın Elçisi (2015)

Muhammad: The Messenger of God - Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi (2015)

Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi, Efendimiz’in dedesi ve Kâbe’nin anahtarının sahibi Abdulmuttalib başta olmak üzere, tüm Mekke halkını tedirgin eder. Hem oğlunun emaneti gelinini hem Mekke’yi hem de Kâbe’yi gelecek felaketten koruması beklenen Abdulmuttalib; Abraha’ya sadece, savaşmadan savaş ganimeti olarak aldığı otlak hayvanlarının iadesini istemeye gider. Abraha'nın filleri Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz. Milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutar. Bir ay sonra, Efendimiz’in doğumu gerçekleşir. O gece gökyüzünden yere nur inmiştir. Kabe’de putlar bir anda yerle bir olmuştur. Allah’ın izniyle, koruması gereken emanet, sadece Mekke’ye değil, tüm aleme rahmet olarak gönderilmiştir.

Biografi,Dram,Tarih

Muhammad: The Messenger of God
Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi (2015) 8.1
Y: Majid Majidi
O: Mahdi Pakdel,Sareh Bayat,Mina Sadati,Ali Reza Shoja-Nuri
T: Biografi,Dram,Tarih
Devil's BrideŞeytanın Gelini (2016)

Devil's Bride - Şeytanın Gelini (2016)

17. yüzyılda yaşanan cadı avlarını konu alan Finlandiya yapımı. Anna, yaşadığı kasabanın bitki uzmanının yanında çıraklık yapmaktadır. Ancak yakışıklı bir balıkçıya aşık olunca tüm hayatı değişir. Balıkçı evlidir. Tam da bu esnada, kasabaya Tanrı’nın adaletini getirmeye yemin eden sert bir yargıç atanır. Anna, bu sertlikten payını alacaktır. Gö

Dram,Tarih

Devil's Bride
Şeytanın Gelini (2016) 5.9
Y: Saara Cantell
O: Magnus Krepper,Tuulia Eloranta,Antti Reini,Elin Petersdottir
T: Dram,Tarih
The Birth of a NationBir Ulusun Doğuşu (1915)

The Birth of a Nation - Bir Ulusun Doğuşu (1915)

Film, bir iç savaş sürecinde yaşanan olaylara ve dönüşümlere ışık tutmaktadır. Amerikan İç Savaşı ile ülke başta sona kavrulmaktadır. Ölümler, kayıplar, acılar diz boyudur. Savaş bittiğinde ise yeniden yapılanma zamanıdır. Bu süreçte kölelik yasaklanır. Başkan Lincoln’ün suikastiyle, yeni oluşan güven ortamı yerini kaos ve anarşiye bırakır. Beyaz çiftlik sahipleri türlü çetelerin saldırılarına uğrarlar güneyde. Polis ile güçlerini birleştiren siyahlar ve melezler beyazları taciz eder. Asayiş için bir çare olarak Klan kurulur. Haçlı şövalyelerini andıran giysileriyle Ku-Klux-Klan üyeleri gecelerin hakimidir artık. Devletin sağlayamadığı adaleti getirecek olanlar onlardır.

Dram, Tarih, Romantik

The Birth of a Nation
Bir Ulusun Doğuşu (1915) 6.9
Y: D.W. Griffith
O: Lillian Gish, Mae Marsh, Henry B. Walthall, Miriam Cooper
T: Dram, Tarih, Romantik
City of Life and DeathYaşam ve Ölüm Kenti (2009)

City of Life and Death - Yaşam ve Ölüm Kenti (2009)

"Nanjing ! Nanjing !" ya da Avrupa ve ABD piyasalarındaki ismiyle "City of Life and Death", -Yaşam ve Ölüm Kenti- 2009 yılında çekilen Çin Halk Cumhuriyeti imalatı bir film. Bu tarihi filmin yönetmeni aynı zamanda senaryosunu da kaleme alan Lu Chuan, üçüncü uzun metrajlı filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Filmin ana omurgasını Nanjing'in mücadelesi ve kötü akıbeti oluşturmakta... Japon-Çin savaşın esnasında vuku bulan tecavüz olayı ve işlenen katliamların oluşturduğı hikaye, göz alıcı bir sinema eserini oluşturmakta...

Dram, Tarih, Savaş

City of Life and Death
Yaşam ve Ölüm Kenti (2009) 7.7
Y: Chuan Lu
O: Ye Liu, Yuanyuan Gao, Hideo Nakaizumi, Wei Fan
T: Dram, Tarih, Savaş
The Devil's DiscipleŞeytanın Müridi (1959)

The Devil's Disciple - Şeytanın Müridi (1959)

George Bernard Shaw'un yazmış olduğu oyundan sinemaya aktarılan bu filmde, Burt Lancaster'in canlandırdığı rahip Anderson'un Amerika İç savaşı döneminde kasabası ve çevresinde İngilizler'in ortaya koyduğu haksızlıklara karşı, Richard Dudgeon (Kirk Douglas) ile birlikte verdiği mücadele anlatılıyor.

Komedi, Tarih, Romantik

The Devil's Disciple
Şeytanın Müridi (1959) 7.1
Y: Guy Hamilton, Alexander Mackendrick
O: Burt Lancaster, Kirk Douglas, Laurence Olivier, Janette Scott
T: Komedi, Tarih, Romantik
White FeatherBeyaz Tüy (1955)

White Feather - Beyaz Tüy (1955)

1870’li yıllarda Wyoming’de Cheyenne Yerlilerine yapılan barış görevinin hikayesi anlatılıyor. Subaylardan biri şefin kızına aşık olunca bu görev tehlike altına giriyor.

Tarih, Kovboy

White Feather
Beyaz Tüy (1955) 6.4
Y: Robert D. Webb
O: Robert Wagner, John Lund, Debra Paget, Jeffrey Hunter
T: Tarih, Kovboy
The Wizard of Lies (2017)

The Wizard of Lies (2017)

Bu film,ABD'nin en büyük mali dolandırıcısı kabul edilen Bernie Madoff'un hayat hikayesini konu alıyor.

Biografi,Suç,Dram,Tarih

The Wizard of Lies (2017) 7.1
Y: Barry Levinson
O: Michelle Pfeiffer,Kristen Connolly,Robert De Niro,Hank Azaria
T: Biografi,Suç,Dram,Tarih
Operation: DaybreakŞafak Operasyonu (1975)

Operation: Daybreak - Şafak Operasyonu (1975)

Prag Kasabı olarak bilinen General Reinhard Heydrich, 1941 yılının Çekoslavakya'sında o dönem için son derece önemli bir göreve getirilmiştir. Hitler'ın sağ kollarından biri olan Heydrich'in bu durumu özellikle Londra'yı alarma geçirir. Heydrich'i öldürmek için plan yapan İngilizler bu doğrultuda Çek asıllı üç vatandaşı ikna ederler. Kubis, Curda ve Gabcik bu önemli görevi başarıya ulaştırmak yola çıkarlar

Dram, Tarih, Savaş

Operation: Daybreak
Şafak Operasyonu (1975) 7.2
Y: Lewis Gilbert
O: Timothy Bottoms, Martin Shaw, Joss Ackland, Nicola Pagett
T: Dram, Tarih, Savaş
TomahawkSavaş Baltası (1951)

Tomahawk - Savaş Baltası (1951)

1866 yılında, yeni bir altın keşfi ve sonuçsuz kalan bir toplantı Amerikan Ordusu’nu terk edilmiş bir bölgede bir yol ve kale inşa etmek zorunda bırakır. Bu durumdan sınır gözcüsü Jim Bridger rahatsız olmuştur. Bu durumun kötü sonuçlara neden olması için sadece bir kıvılcım yeterlidir. Yüzbaşı Rob Dancy gibi vahşi yobazlar da bu fitili ateşlemeye çoktan gönüllüdür. Bu sırada, Bridger’ın felaketi önleme şansı kişisel çatışmalar nedeniyle yok olmuştur.

Tarih, Kovboy

Tomahawk
Savaş Baltası (1951) 6.2
Y: George Sherman
O: Van Heflin, Yvonne De Carlo, Alex Nicol, Preston Foster
T: Tarih, Kovboy
The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara100 Yılın İtirafları (2003)

The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara - 100 Yılın İtirafları (2003)

"100 Yılın İtirafları", Başkan Kennedy ve Başkan Johnson dönemlerindeki eski Savunma Bakanı Robert S. McNamara'ın gözüyle Amerika'ın hikayesini anlatıyor... McNamara, 20.yüzyılın en tartışma yaratan ve en etkili politik figürlerinden biriydi. Şimdi tarihte ilk kez ödüllü yönetmen Errol Morris ile kafa kafaya verip, yakın Amerikan tarihindeki geleceği en çok etkileyecek olayları tüm samimiyeti, gerçekliği ve detaylarıyla gözler önüne seriyorlar... Ülkesinin son yıllardaki en değişken dönemi boyunca, dünyanın en büyük askeri gücünün lideri olan McNamara, 1945 Tokyo Bombardımanı'ın, Küba Krizi'in ve Vietnam Savaşı'ın etkilerinin, şaşırtıcı içyüzünü paylaşıyor. Başkanlar John F.Kennedy ve Lyndon B.Johnson'n kayıdı yeni yayınlanan Oval Ofis'eki görüşmelerinin de yeraldığı 100 Yılın İtirafları, yakın ve kişisel bilgilere dayalı bakış açısıyla eleştirmenlerce ayakta alkışlandı...

Belgesel, Tarih, Savaş

The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara
100 Yılın İtirafları (2003) 8.2
Y: Errol Morris
O: Robert McNamara
T: Belgesel, Tarih, Savaş
Casualties of WarSavaş Günahları (1989)

Casualties of War - Savaş Günahları (1989)

Dünya tarihinin kanlı sayfalarından bir yaprak: Vietnam Savaşı. Beş Amerikan askeri, yerli halktan bir kızı kaçırarak tecavüz eder. İçlerinden sadece biri, bunu reddetse de, diğerlerine engel de olmaz. Genç kızın daha sonra öldürülmesiyle olayın asla kapanmayacak insani boyutu açılacaktır.Tek bir olay üzerinden, genel olarak savaşın insanı acımasızlaştıran yönlerini eleştirel bir gözle ele alan Brian De Palma imzalı film, savaş karşıtı filmler arasında önemli yeri olan bir çalışma.

Dram, Tarih, Savaş

Casualties of War
Savaş Günahları (1989) 7
Y: Brian De Palma
O: Michael J. Fox, Sean Penn, Don Harvey, John C. Reilly
T: Dram, Tarih, Savaş
Paradise RoadCennet Yolu (1997)

Paradise Road - Cennet Yolu (1997)

İkinci Dünya Savaşı süresince bir Japon toplama kampında biraraya gelen farklı ülkelerden ve farklı sosyal sınıflardan bir grup kadının yaşam mücadelesini anlatan film, esaretin yıkıcı baskısını müzikle hafifletmeye çalışan insanların direncini konu alıyor.Esir kampında bir koro kuran İngiliz müzisyen rolündeki Glenn Close'un güçlü karakterinin önderliğinde birbirlerine destek olmaya çalışan kadınlar arasında Pauline Collins, Francis McDormand ve Julianna Marguilies gibi önemli oyuncular yer alıyor.

Dram, Tarih, Savaş

Paradise Road
Cennet Yolu (1997) 6.8
Y: Bruce Beresford
O: Glenn Close, Frances McDormand, Pauline Collins, Cate Blanchett
T: Dram, Tarih, Savaş
Across the WatersÖzgürlük Uğruna (2016)

Across the Waters - Özgürlük Uğruna (2016)

1943 yılında Almanlar, Yahudi Danimarkalı’ların peşindedir. Danimarkalı müzisyen Arne Itkin, karısı ve 5 yaşındaki kızı ile birlikte geç olmadan İsveç’e kaçmaları gerektiğini anlar. Ancak her yer Gestapo ajanları ile doluyken ve Danimarkalılar bile onları ihbar edebilecekken bu kaçış hiç kolay olmayacaktır.

Dram,Tarih,Savaş

Across the Waters
Özgürlük Uğruna (2016) 6.3
Y: Nicolo Donato
O: David Dencik,Danica Curcic,Jakob Cedergren,Nicolas Bro
T: Dram,Tarih,Savaş
Panfilov's 28Panfilov'un 28 Adamı (2016)

Panfilov's 28 - Panfilov'un 28 Adamı (2016)

1941 yılı, Moskova yakınları.. Nazi güçleri tüm birlikleriyle Rusya’yı işgal etmiş durumdadır ve Moskova yakınlarına 54 adet tank konuşlandırmıştır. Moskova’yı ele geçirdikleri an 2. Dünya Savaşı son bulacak ve Rusya sömürgeleştirilecektir. Ancak Kızıl Ordu’ya bağlı General Ivan Panfilov ve 28 adamı, bir mucize yaratmanın peşindedir. Ellerindeki eski teknolojik silahlara ve imkansızlığa rağmen, Alman birliklerini Moskova’ya sokmamak için canlarını ortaya koyarlar. Bu direniş, savaşın gidişatını sonsuza kadar değiştirecektir.

Aksiyon, Dram, Tarih

Panfilov's 28
Panfilov'un 28 Adamı (2016) 7.1
Y: Kim Druzhinin, Andrey Shalopa
O: Maksim Abrosimov, Sergey Agafonov, Maksim Belborodov, Andrey Bodrenkov
T: Aksiyon, Dram, Tarih
KatynKatyn Katliamı (2007)

Katyn - Katyn Katliamı (2007)

2.Dünya Savaşı'nın hemen başlarında yer alan bir katliam, Müttefikler arasındaki politik dayanışma gereğince pek fazla gün ışığına çıkartılmamış ve Nüremberg Mahkemeleri sırasında bile suç (nedense!) Nazilerin üstüne yıkılmaya çalışılmıştır.Bu katliam, SSCB'nin NKVD örgütü tarafından Polonyalı asker ve sivillere karşı yapılmış ve Katyn Ormanı Katliamı adıyla anılmaktadır.1939 Eylül'ünde Polonya'yı işgal eden Almanya, Molotof-Ribbentrop Paktı gereği, Polonya'nın doğusunu da Kızılordu'nun işgal etmesine ses çıkarmamıştı. En az Naziler kadar gaddar olan Sovyet Yönetimi, Polonyalı 18 bin subay,230 bin asker ve 12 bin polisi tutsak olarak almış ve Ekim ayının sonunda bu tutsakları Kozielsk, Starobielsk ve Ostashkovo kamplarına nakletmişti.5 Mart 1940'ta Beria'nın önerisi ve Stalin'in de onayıyla bu tutsakların 15 bininin öldürülmesine karar verildi.NKVD tarafından 1940 yılının Nisan-Mayıs aylarında işlenen bu cinayetler, Almanların SSCB ile savaşa girip Kızılordu'nun doğu Polonya topraklarını boşaltmasıyla 1943'te ortaya çıktı. Almanlar ilk etapta Smolensk yakınlarındaki Katyn Ormanında katmanlar halinde bir toplu mezar buldular. Yaklaşık 4500 subaya ait olan bu toplu mezarı filme alıp propoganda malzemesi yaptılar. Amaç,İngiliz ve Amerikalıları etkileyip,SSCB'yi Müttefiklerin arasından ayırmaya çalışmaktı. Fakat hem Amerikalılar, hem de İngilizler bu katliamı görmezden geldiler.Diğer üç kampta da infazlar yapıldı.Bunların çoğu profesör, doktor, mühendis, avukat, gazeteci, öğretmen, bilim adamı gibi sivil Polonyalı aydınlardı. Polonya halkının en eğitimli kesimini oluşturan yaklaşık 22 bin savaş esiri, kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömüldüler.Savaştan sonra Katyn'de ve diğer kamplarda olanlar hakkında bahsetmek, Polonya'da uzun süre imkansızdı. Ölenlerin ailelerinin sembolik mezarlarda mum yakmalarına bile izin verilmiyordu.Sovyet yönetimi bu katliamı uzun yıllar boyunca inkar etti. Ancak 1990'da Gorbaçov bu katliamın SSCB döneminde Stalin'in emriyle yapıldığını kabul etti. Ekim 1992'de de Yeltsin, dönemin Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa'ya katliam ile ilgili olan ve Stalin tarafından imzalanmış belgeleri teslim etti.Babası da katliamın kurbanlarından biri olan Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda, 2007 yılında bu katliamın filmini yapmış. "Kaytn" adlı filmi henüz izlemedim ancak resmi sitesine göz atabildim. Dokunaklı bir yapısı olduğu hemen göze çarpıyor. Yukarıdaki bilgilerin çoğunu da zaten bu sitenin Historial Background bölümünden aldım.Bu olayın beni en çok etkileyen tarafı, SSCB'nin yaptığı bu katliamlardan haberdar olan, insan hakları savunucusu ABD ve İngilizlerin olaya kayıtsız kalmaları,hatta üzerini kapatma gayretleridir.Kaynak: e-tarih.org

Dram, Tarih, Savaş

Katyn
Katyn Katliamı (2007) 7
Y: Andrzej Wajda
O: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Zmijewski, Danuta Stenka
T: Dram, Tarih, Savaş
Intolerance: Love's Struggle Throughout the AgesHoşgörüsüzlük (1916)

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages - Hoşgörüsüzlük (1916)

D.W. Griffith'ten çekildiği zamanının çok çok üstünde bir anlayışla gerçekleştirilen filmde 4 ayrı zamanda geçen 4 trajik hoşgörüsüzlük hikayesi anlatılmakta. Öykülerden biri eski Babil'de işgal sırasında şehir düşmeden önce yüksek rahiplerin yargıladığı bir köylü kızının hikayesini anlatıyor. İkinci öyküde İsa'nın çarmıha gerilişi ve kurtarmaya çalıştığı halkının hoşgörüsüzlüğü, üçüncü hikayede 1572 yılının Paris'inde St. Bartholomew katliamı sırasında iki gencin evlenme hazırlıkları ve en son hikayede de modern Amerika'da genç bir annenin yargılanışı anlatılmakta. D.W. Griffith'in bu filmde başardığı en önemli şey bu dört öyküyü paralel kurguda ve etkileyici geçişlerle anlatıyor olması… Kesinlikle büyük bir klasik.

Dram, Tarih

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
Hoşgörüsüzlük (1916) 8
Y: D.W. Griffith
O: Lillian Gish, Spottiswoode Aitken, Mary Alden, Frank Bennett
T: Dram, Tarih
Beyond Valkyrie: Dawn of the 4th ReichDördüncü İmparatorluk (2016)

Beyond Valkyrie: Dawn of the 4th Reich - Dördüncü İmparatorluk (2016)

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesine az bir süre kala Amerikan ve İngiliz özel kuvvetleri, cephe gerisinde Nazi güçleriyle çarpışmak için bir direniş örgütlemek zorunda kalır..

Aksiyon, Tarih, Savaş

Beyond Valkyrie: Dawn of the 4th Reich
Dördüncü İmparatorluk (2016) 4.8
Y: Claudio Fäh
O: Sean Patrick Flanery, Tom Sizemore, Kip Pardue, Stephen Lang
T: Aksiyon, Tarih, Savaş
The Ghazi Attack (2017)

The Ghazi Attack (2017)

Diğer ülkelerden gizlenmiş olan bir deniz altının ortadan bir anda kaybolmasına yoğunlaşıyor. Pakistan'ın tüm ülkelerden gizlediği bir denizaltı gemisi bulunmakta. Ve bu denizaltı gemisi bir anda kaybolunca devlet yetkilileri olayın kimin yaptığını ve ne amaçla yaptığını yakalamak için büyük bir titizlikle çalışmalara başlarlar. Bu suçluları bulan kişiler ödüllendirilecek.

Dram,Tarih,Gerilim,Savaş

The Ghazi Attack (2017) 8.2
Y: Sankalp Reddy
O: Rana Daggubati,Kay Kay Menon,Atul Kulkarni,Om Puri
T: Dram,Tarih,Gerilim,Savaş
Red ArmyKızıl Ordu (2014)

Red Army - Kızıl Ordu (2014)

Belgesel, Soğuk Savaşın en çetin yıllarında Sovyetler Birliği’nin Kızıl Ordusu içerisinde oluşturulan ulusal hokey takımının öyküsünü takımın kaptanı Slava Fetisov anlatıyor. Rakipleriyle buz üstünde ya da savaş arenasında karşılaşmak onun için farksızdır. Fetisov'un öyküsü 1970’ler ‘80’ler boyunca yerinden kalkmayan Demir Perde’ye politik ve toplumsal perspektiflerden ayna tutuyor.

Belgesel, Biografi, Tarih

Red Army
Kızıl Ordu (2014) 7.7
Y: Gabe Polsky
O: Scotty Bowman, Mark Deakins, Viacheslav Fetisov, Anatoli Karpov
T: Belgesel, Biografi, Tarih

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 > 6 son