Savaş Filmleri İzle

Bloody SundayKanlı Pazar (2002)

Bloody Sunday - Kanlı Pazar (2002)

Tarih 30 Ocak... 1972 yılı... İngiliz askerleri, Kuzey İrlanda'nın Derry isimli kentinde, insan hakları yürüyüşüne katılmış olan vatandaşlar arasından 13 masumu katleder. Bu gün tarihe 'kanlı pazar' olarak geçmiş ve Britanya toplumunun geçmişinde kara bir leke bırakmıştır. Artık gençliğini yeni yaşamaya başlayan bir sürü İrlandalı çocuk, sadece özgürlük için IRA ordusuna katılacak ve günümüze kadar kanlı bir şekilde cereyan edecek olan ağır savaşın başrollerini üstleneceklerdir.Paul Greengrass'ın ilk döneminden gelen film bol ödüllü...

Dram, Tarih, Savaş

Bloody Sunday
Kanlı Pazar (2002) 7.7
Y: Paul Greengrass
O: James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan, Mary Moulds
T: Dram, Tarih, Savaş
Operation CrossbowLondra Yanıyor (1965)

Operation Crossbow - Londra Yanıyor (1965)

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru İngilizler, Naziler’in gizlice yeni bir uzun menzilli füze imal ettiklerinden şüphelenir. Alman bilim adamları kılığına giren İngiliz güçleri, silahların yerini bulup projeyi sabote etmek isterler, heyecanlı bir macera başlar.

Aksiyon, Dram, Savaş

Operation Crossbow
Londra Yanıyor (1965) 6.6
Y: Michael Anderson
O: Sophia Loren, George Peppard, Trevor Howard, John Mills
T: Aksiyon, Dram, Savaş
Jarhead 3: The SiegeKavanoz Kafa 3 Kuşatma (2016)

Jarhead 3: The Siege - Kavanoz Kafa 3 Kuşatma (2016)

Bir grup Denizci; düşman kuvvetlerinden gelen anlık bir saldırı sonrasında Orta Doğu’daki bir ABD Elçiliğini korumak zorundadır.

Aksiyon,Dram,Savaş

Jarhead 3: The Siege
Kavanoz Kafa 3 Kuşatma (2016) 5.3
Y: William Kaufman
O: Charlie Weber,Scott Adkins,Tom Ainsley,Erik Valdez
T: Aksiyon,Dram,Savaş
Waterloo BridgeWaterloo Köprüsü (1940)

Waterloo Bridge - Waterloo Köprüsü (1940)

İkinci Dünya Savaşının arefesinde, bir İngiliz subayı Waterloo Köprüsünü bir kez daha ziyaret eder. Bu ziyaret, Birinci Dünya Savaşı yıllarındaki gençliğini ve cepheye gönderilmesinden az önce tanıdığı genç balerini anımsamasına vesile olur. Myra, kendisiyle birlikteyken sokağa çıkma yasağını ihlâl etmiş ve Bale Grubundan kovulmuştur. Londra sokaklarında hayatını sürdürmeye çalışırken, âşığının savaşta öldüğü haberi daha da batağa saplanmasına neden olur. Ama haber asılsızdır. Roy kendisini bulup taşradaki aile evine götürdüğünde, Myra geçirdiği korkunç yılların kötü bir rüya olarak kalacağını ummaktadır.

Dram, Savaş, Romantik

Waterloo Bridge
Waterloo Köprüsü (1940) 7.8
Y: Mervyn LeRoy
O: Vivien Leigh, Robert Taylor, Lucile Watson, Virginia Field
T: Dram, Savaş, Romantik
Billy Lynn's Long Halftime Walk (2016)

Billy Lynn's Long Halftime Walk (2016)

Amerika'nın Irak'ı işgal ettiği dönemde geçen satirik savaş filmi Ben Fountain'in romanından beyazperdeye uyarlandı. Bravo adlı askeri timin sekiz üyesi, Al-Ansakar'daki çarpışmadan burnu bile kanamadan sağ çıkmayı başarır. Çatışmayı kayda alan muhabir, görüntüleri kanalına gönderir; Fox ise haber olarak yayınlar. Sonrasında grup kahraman olarak ilan edilecek ve bu durum her birinin hayatını değiştirecektir..

Dram, Savaş

Billy Lynn's Long Halftime Walk (2016) 7.1
Y: Ang Lee
O: Joe Alwyn, Garrett Hedlund, Arturo Castro, Mason Lee
T: Dram, Savaş
Operation PacificOperasyon Pasifik (1951)

Operation Pacific - Operasyon Pasifik (1951)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Bir Amerikan denizaltıda geçen müthiş macera John Wayne ile sinema tarihinin unutulmazlarından.

Dram, Savaş

Operation Pacific
Operasyon Pasifik (1951) 6.7
Y: George Waggner
O: John Wayne, Patricia Neal, Ward Bond, Scott Forbes
T: Dram, Savaş
Red DawnKızıl Şafak (1984)

Red Dawn - Kızıl Şafak (1984)

Rusların ve Kübalıların ABD'de bir kasabayı işgal etmesini ve kasaba halkını örgütlemesini buna karşılık bir kaç ABD'li gencin bu işgal ve ihanete kayıtsız kalmayıp bir dağda soğuk ve zorlu şartlarda kendilerince askeri eğitim görmesini konu alır...

Aksiyon, Dram, Savaş

Red Dawn
Kızıl Şafak (1984) 6.3
Y: John Milius
O: Patrick Swayze, C. Thomas Howell, Lea Thompson, Charlie Sheen
T: Aksiyon, Dram, Savaş
The Killing FieldsÖlüm Tarlaları (1984)

The Killing Fields - Ölüm Tarlaları (1984)

Bir fotoğraf muhabiri olan Sydney, Kamboçya’da görevdedir. Orada devam etmekte olan iç savaş hakkında yazması gerekir. Aynı zamanda New York Times’ın bölge muhabiri olan arkadaşı ve çevirmen Dith, ona eşlik etmektedir. Vietnam bozgununun ardından Kamboçyalılar bölgeden çıkartılmaktadırlar. Dith, ailesini gönderirken arkadaşını yarı yolda bırakmaz ve orada kalır. Birlikte haber yapacaktırlar. Çok geçmeden Dith, ülkeyi kan ile dolduranlar gerillalara esir düşer. Ellerinden kurtulmanın tek yolu her türlü işkence katlanmak ve özgürlüğe giden yolun izini asla kaybetmemektir.

Dram, Tarih, Savaş

The Killing Fields
Ölüm Tarlaları (1984) 7.9
Y: Roland Joffé
O: Sam Waterston, Haing S. Ngor, John Malkovich, Julian Sands
T: Dram, Tarih, Savaş
Run Silent Run DeepSessiz Ve Derinden Git (1958)

Run Silent Run Deep - Sessiz Ve Derinden Git (1958)

“West Side Story” filminin yönetmeni Robert Wise’ın 1958 tarihli filmi “Run Silent Run Deep”, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan heyecan dolu bir öyküyü beyazperdeye taşıyor. Daha önce kumanda ettiği denizaltının batması üzerine yeni mürettebatına söz geçirmekte zorlanan kumandan Richardson özellikle Teğmen Jim Bledsoe’nun düşmanca tavırlarıyla karşı karşıya kalır. Burt Lancaster ve Clark Gable’ın birlikte oynadığı film klostrofobik atmosferiyle etkileyici bir gerilim.

Savaş, Aksiyon, Dram

Run Silent Run Deep
Sessiz Ve Derinden Git (1958) 7.4
Y: Robert Wise
O: Clark Gable, Burt Lancaster, Jack Warden, Brad Dexter
T: Savaş, Aksiyon, Dram
Twin Sistersİkiz Kızkardeşler (2002)

Twin Sisters - İkiz Kızkardeşler (2002)

1925 Köln'ünde, anne-babalarının kaybıyla mutlu ve huzurlu yaşamları tökezleyen ve ortada kalan ikiz kız kardeşlerden veremli olanı hali vakti yerinde, kültürlü Hollanda'da yaşayan bir akraba himayesine alır. Sağlıklı olanıysa bir Alman çiftçi ailesi olan akrabaları çiftlikte çalıştırmak için yanına alırlar. Hasta olan, Lotte, özenli bir bakımla sağlığına kavuşup sevgi dolu ortamda her imkana sahip olarak narin bir şekilde büyütülürken, diğeri, Anna, acımasız koşullarda, her türlü işe koşturularak, okula gitmesine izin verilmeyerek zorlu bir şekilde yetişir. Birbirlerinden hoşlanmayan her iki aile de himayesinde bulunan kardeşlerin birbirleriyle bağlantı kurmalarını istemez ve haberleşmelerine engel olur. Zorlu yılların ardından, kendine yeten güçlü bir genç kız olan Anna kız kardeşiyle iletişim kurmak için her yolu dener. Ancak artık mesafeler, uzaklıklar, sınırlar değildir aralarındaki engel. 2. Dünya Savaşı'nın arifesinde bambaşka engeller onların yollarını gözlemektedir. Niwemang -

Dram, Romantik, Savaş

Twin Sisters
İkiz Kızkardeşler (2002) 7.5
Y: Ben Sombogaart
O: Ellen Vogel, Gudrun Okras, Thekla Reuten, Nadja Uhl
T: Dram, Romantik, Savaş
Duck SoupMarx Kardeşler Savaşta (1933)

Duck Soup - Marx Kardeşler Savaşta (1933)

Marx kardeşlerin üstün komedi anlayışının en iyi örneklerinden biri olan filmde, yolsuzluklarıyla nam salan Freedonia ülkesinin ekonomisi Bayan Taesdale'nin yapacağı bağışlara bağlıdır. Bu da yetmiyormuş gibi bir de uğraşılması gereken komşu ülkeler vardır.

Komedi, Müzikal, Savaş

Duck Soup
Marx Kardeşler Savaşta (1933) 8.1
Y: Leo McCarey
O: The Marx Brothers, Groucho Marx, Harpo Marx, Chico Marx
T: Komedi, Müzikal, Savaş
The Great DictatorBüyük Diktatör (1940)

The Great Dictator - Büyük Diktatör (1940)

Fakir ama iyi niyetli Yahudi bir berber, bir gün bir karışıklık sonucunda diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılır. Bu büyük karışıklık sonucunda halk karşısında yaptığı konuşma ise herkesin hayatına dair birçok şeyin değişmesine yol açacaktır.Charlie Chaplin’in her zamanki derin ironisiyle faşizmi ve faşist toplum yapısını sert bir biçimde eleştirdiği The Great Dictator, aynı zamanda büyük ustanın ilk sesli filmi. Filmin aynı zamanda en iyi film ve erkek oyuncu dalları da dahil olmak üzere tam beş dalda Oscar adaylığı bulunuyor.

Komedi, Dram, Savaş

The Great Dictator
Büyük Diktatör (1940) 8.5
Y: Charles Chaplin
O: Charles Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell
T: Komedi, Dram, Savaş
For Greater Glory: The True Story of Cristiada (2012)

For Greater Glory: The True Story of Cristiada (2012)

Cristero Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeyi anlatan film, 1920'lerde Meksika hükümetinin Katolikler'e uyguladığı insanlık dışı zulmü anlatıyor.

Dram, Tarih, Savaş

For Greater Glory: The True Story of Cristiada (2012) 6.6
Y: Dean Wright
O: Mauricio Kuri, Adrian Alonso, Rubén Blades, Catalina Sandino Moreno
T: Dram, Tarih, Savaş
The Man Who LiesYalan Söyleyen Adam (1968)

The Man Who Lies - Yalan Söyleyen Adam (1968)

Boris Varissa askerlerden kaçarak bir kasabaya gelir. Orada yolu gözlenen ve kahraman denilen Jan Robin hakkında birtakım bilgiler verir. Jan'ın en yakın arkadaşı olduğunu ve ona nasıl yardım ettiğini özellikle Jan'ın kızkardeşine ve evin hizmetçisi Maria'ya anlatır. Anlattıkları inandırıcı olmakla birlikte oldukça tutarsızdır.

Dram, Savaş

The Man Who Lies
Yalan Söyleyen Adam (1968) 7
Y: Alain Robbe-Grillet
O: Jean-Louis Trintignant, Sylvie Bréal, Zuzana Kocúriková, Dominique Prado
T: Dram, Savaş
The Last MetroSon Metro (1980)

The Last Metro - Son Metro (1980)

Paris, acımasız sahnelere göğüs gererken kendisine ait o muhteşem aşkları da kendi dipsiz kuyusuna doğru sürüklemektedir. İkinci Dünya Savaşı ortalığı kası kavurmaktadır.Marion, tiyatro sahibi olan Lucas’la evli, başarılı bir aktristtir. Tiyatro ve sanatla dolu hayatları, savaşın getirdiği acı gerçekler ile giderek karanlıklaşmaktadır.Lucas, Yahudi’dir ki o dönemde bu en zor olan şeydir. Hayatta kalabilmek için ülkeyi terketmekten başka şansı olmadığını düşünen Lucas’ın tersine Marion, onu tiyatroda saklayabileceğini düşünmekte ve böylece tiyatroyu da kapatmalarına gerek kalmadan hayatlarını ve sanatı sürdürmeye devam edebileceklerine inanmaktadır.

Dram, Romantik, Savaş

The Last Metro
Son Metro (1980) 7.4
Y: François Truffaut
O: Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Jean Poiret, Andréa Ferréol
T: Dram, Romantik, Savaş
UndergroundYeraltı (1995)

Underground - Yeraltı (1995)

Film, bir yer altı silah üreticisinin hikayesine odaklanır. Bu iş sırasında gerçek üstü olaylara karşıcaktır kendisi. Belgrad’da komünist Marko'nun hedeflediği ortam fazlasıyla sağlanmıştır. Marko, arkadaşı Blacky ve yoldaşlarını yeraltında bulunan bir mahzene yerleştirir. Orada silah üreteceklerdir. Markonun fikrine göre savaş sone erdiğinde ve onlar dışarı çıktıklarında yeryüzünde bir cennet karşılayacaktır herkesi. Zaman geçip de barış ilan edildiğinde yer üstünde çok şey değişir. Ama yeraltında her şey aynı şekilde devam eder. Marko yeraltındakilere faşist yönetimin tüm acımasızlığıyla hükmünü sürdürdüğünü belirterek, yeraltında silah üreten yoldaşlarına yaşamın tüm karanlığıyla devam ettiğine inandırır.Balkanlarda yaşanan dramı çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren bu yapım, müzikleri ve çarpıcı finaliyle unutulmayanlar arasındadır.

Komedi, Dram, Savaş

Underground
Yeraltı (1995) 8.2
Y: Emir Kusturica
O: Predrag Manojlovic, Lazar Ristovski, Mirjana Jokovic, Slavko Stimac
T: Komedi, Dram, Savaş
Taxi to the Dark SideKaranlığa Taksi (2007)

Taxi to the Dark Side - Karanlığa Taksi (2007)

Genel olarak, Amerikan askerlerinin Afganistan ve Irak'ta gözaltına aldıkları tutuklulara sorgulamak için yaptıkları işkenceleri anlatan ve Bush politikasını hedef alan belgesel Taxi to the Darkside, temelde bir taksi şöförünün yaşadıkları üzerinden gidiyor.Taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan Afganistanlı Dilaver, 2002 yılında terrörist olduğu gerekçesiyle Amerikan askerleri tarafından göz altına alınarak Bagram'a getirilir. Hiçbir suçu ve Taliban ya da herhangi bir terörist örgüt ile ilişkisi bulunmayan Dilaver, tamamen insanlık dışı yöntemlerle sorguya çekilir. Bu seneki Oscar ödüllerinde ?En İyi Belgesel? ödülünü de kazanan film, Irak ve Afganistan'da yaşanan insan hakları ihlâllerine çarpıcı bir bakış atıyor.[od]

Belgesel, Suç, Savaş

Taxi to the Dark Side
Karanlığa Taksi (2007) 8
Y: Alex Gibney
O: Alex Gibney, Brian Keith Allen, Moazzam Begg, Christopher Beiring
T: Belgesel, Suç, Savaş
Battle of the BulgeArdenler Taarruzu (1965)

Battle of the Bulge - Ardenler Taarruzu (1965)

II. Dünya Savaşı'nın sonları...1944 aralığında Hitler son kozunu oynamak üzere Belçika üzerine 250.000 asker ve 1.000 tane yeni panzerlerini gönderir. Şok bir baskınla 80 bin kayıp verdirip Amerikan kolordusunu ezerek ilerleyen panzer tümenini durdurmak müttefikler için çok zor olacaktır.

Dram, Tarih, Savaş

Battle of the Bulge
Ardenler Taarruzu (1965) 6.8
Y: Ken Annakin
O: Henry Fonda, Robert Shaw, Robert Ryan, Dana Andrews
T: Dram, Tarih, Savaş
The BridgeKöprü (1959)

The Bridge - Köprü (1959)

II. Dünya Savaşı sonlarına doğru, Almanya'nın içlerine doğru ilerleyen Amerikan ordusuna karşı savaşacak ordusu azalıp, zayıflayan Almanya artık 16 yaşında çocukları da askere alıp cepheye sürmektedir. Küçük bir kasabanın okulunda birlikte okuyan 15-16 yaşlarında 7 arkadaş birbirlerinden de etkilenerek askere yazılır. Temel eğitim almaya başladıkları sırada Müttefiklerin kendilerine doğru geldiğini gören komutan bu yedi genci, biraz da korumak amacıyla kendi kasabalarının köprüsünde görevlendirir. Ancak bozguna uğrayan Alman ordusu çok çabuk bölgeyi boşaltınca Köprüde ki yedi arkadaş düşman tanklarıyla karşı karşıya kalırlar... KazazogLu

Dram, Savaş

The Bridge
Köprü (1959) 7.7
Y: Bernhard Wicki
O: Folker Bohnet, Fritz Wepper, Michael Hinz, Frank Glaubrecht
T: Dram, Savaş
They Were Expendable (1945)

They Were Expendable (1945)

II. Dünya Savaşı'nda Filipinlerin Japonlara karşı savunulmasındaki Amerikan PT tipi Denizaltılarının rolünün dramatize anlatımı.

Dram, Savaş

They Were Expendable (1945) 7.3
Y: John Ford, Robert Montgomery
O: Robert Montgomery, John Wayne, Donna Reed, Jack Holt
T: Dram, Savaş
U-571 (2000)

U-571 (2000)

Enigma adlı çok özel bir şifreleme cihazını taşıyan Nazi denizaltısı U-571, ikinci Dünya Savaşı'nın en kritik döneminde yardım çağrısı gönderir. Bu çağrıdan haberdar olan Amerikan Deniz Kuvvetleri, denizaltıya destek gelmeden önce Enigma'yı ele geçirmek için ani bir operasyon düzenler... Alman üniformaları ile denizaltıya sızan Amerikan askerleri, hiç ummadıkları bir anda U-571'in içinde kısılı kalırlar. Buradan kurtulmak ve Enigma'yı birliklerine teslim etmek için yapmaları gereken tek şey sadece yabancısı oldukları aletleri çalıştırmak değil, hasarlı bir gemiyle peşlerindeki düşman güçlerinden de kaçmayı başarmaktır...

Aksiyon, Savaş

U-571 (2000) 6.6
Y: Jonathan Mostow
O: Matthew McConaughey, Bill Paxton, Harvey Keitel, Jon Bon Jovi
T: Aksiyon, Savaş
Burn Country (2016)

Burn Country (2016)

Afganistan’dan sürgün edildikten sonra; eski bir savaş muhabiri Kuzey California’da küçük bir kasabaya yerleşir ve yerel bir gazetede işe başlar. Ama yerel bir suç haberi yapmaya çalıştığında, kendini ve diğerlerini tehlikeye sokan yerel yozlaşmayla karşı karşıya kalır.

Dram, Gerilim, Savaş

Burn Country (2016) 4.8
Y: Ian Olds
O: Dominic Rains, Melissa Leo, James Franco, Rachel Brosnahan
T: Dram, Gerilim, Savaş
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the BombDr. Garipaşk (1964)

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb - Dr. Garipaşk (1964)

Dr. Strangelove, sinemanın dahi çocuğu Kubrick'in enteresan filmlerinden.... Her ne kadar ustanın her filmi nevi şahsına münhasır olsa da "Dr. Strangelove"ın yeri ayrı... Soğuk savaşa alternatif bir bakış açısı taşıyan filmde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'ne saldırmak isteyen çatlak general Jack D. Ripper (ismine dikkat) karakterine odaklanırız. Bu tuhaf militer, soğuk savaş zamanında Rusların "Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği" gerekçesiyle SSCB’ye nükleer saldırı yapma kararı alır. Amerikan uçağı Sovyet sınırına yakın bir bölgede dönemin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken, mürettebat Ripper’dan saldırı emri alır. Ne var ki ABD Başkanı, Pentagon’daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirmektedir. Savaş yanlısı general Turgidson bu durumun Komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğunu belirtir. Fakat Sovyet Büyükelçisi DeSadesky, ABD makamlarına Sovyet savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan "Doomsday Device"dan bahsettiğinde ve başkan danışmanları eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove'ın görüşüyle durum daha da tehlikeli bir hal alır; "Doomsday Device", Sovyetlere yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehdit silahıdır. İlginç finaliyle Dr. Strangelove, Stanley Kubrick'in yine ayrıksı bakış açısını sembolize eden filmlerinden biri olarak sinema tarihindeki yerini alıyor. Filmin 1964 yapımı olduğunu anımsatalım... Peter George'un Kırmızı Alarm adlı romanından esinlenen senaryosuyla bu film sıra dışı bir mizah içermekte.

Komedi, Savaş

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Dr. Garipaşk (1964) 8.5
Y: Stanley Kubrick
O: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn
T: Komedi, Savaş
A Time to Love and a Time to Die (1958)

A Time to Love and a Time to Die (1958)

1944 Alman Rus cephesinde Er Ernst Graeber ailesini görmek için izin alır ve Almanyaya döner ama Almanya geride bıraktığı Almanya değildir...

Dram, Romantik, Savaş

A Time to Love and a Time to Die (1958) 7.7
Y: Douglas Sirk
O: John Gavin, Liselotte Pulver, Jock Mahoney, Don DeFore
T: Dram, Romantik, Savaş
No End in Sight (2007)

No End in Sight (2007)

Irak işgalinin ABD için yeni bir bataklığa dönüşmesini, otoritelerce yapılan hataları ve inkarları anlatan “Bitmeyen Savaş” Irak’ın ayaklanmalara, iç savaşa, intihar saldırılarına ve kaos ortamına sürüklenmesi üzerine yapılan ilk film. Bitmeyen Savaş-Irak Belgeseli işte tüm bu süreci yaşamış Iraklı siviller ve Amerikan askerlerinin yanı sıra dönemin aktörlerinin insanlık dışı uygulamalarını, Bush yönetiminin yanlış kararlarını ve olayların sorumlusu olan yetkilileri sorguluyor.[eng]

Belgesel, Savaş

No End in Sight (2007) 8.3
Y: Charles Ferguson
O: Campbell Scott, Gerald Burke, Ali Fadhil, Omar Fekeiki
T: Belgesel, Savaş
Red SorghumKızıl Darı Tarlaları (1987)

Red Sorghum - Kızıl Darı Tarlaları (1987)

1920'li yıllarda Kuzeybatı Çin kırsalının sakin yaşamını hareketlendiren en önemli etken düğünler, hasat bayramları ve eşkıyalardır. Görünmeyen bir anlatıcı büyükannesinin ve büyükbabasının yaşamından kesitler anlatmaya başlar.

Dram, Romantik, Savaş

Red Sorghum
Kızıl Darı Tarlaları (1987) 7.5
Y: Yimou Zhang
O: Li Gong, Wen Jiang, Rujun Ten, Zhigang Chen
T: Dram, Romantik, Savaş
The Human Condition I: No Greater Loveİnsan Manzaraları 1 (1959)

The Human Condition I: No Greater Love - İnsan Manzaraları 1 (1959)

Üçlemenin ilk filmi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kaji isimli Japon bir muhalif Mançurya'da bulunan bir hapishane kampında amir olarak çalışmaktadır. Asker olmak istemez ama mahkumların refahı için elinden geleni yapar. Çinli mahkumların kaçma girişimi Kaji'nin yardım ve yataklık etmekten tutuklanmasına neden olur. Bunun üzerine savaşa dahil olmak durumunda kalır.

Dram, Savaş

The Human Condition I: No Greater Love
İnsan Manzaraları 1 (1959) 8.5
Y: Masaki Kobayashi
O: Tatsuya Nakadai, Michiyo Aratama, Chikage Awashima, Ineko Arima
T: Dram, Savaş
The Big ParadeBüyük Resmigeçit (1925)

The Big Parade - Büyük Resmigeçit (1925)

Çok tutulan Broadway oyunu What Price Glory’nin (Zaferin Bedeli) yazarı Laurence Stallings’in bir hikâyesine dayanan bu destansı King Vidor filmi, ABD’nin 1. Dünya Savaşı deneyimini anlatırken, farklı geçmişlerden gelip kendilerini Fransa’da bulan üç askerin maceralarını konu alır. Zengin bir ailenin çocuğu olan ve nişanlısının teşvikiyle savaşa katılan Jim (John Gilbert), birliğinin mevzilendiği kasabada güzel bir Fransız kadınla (Renée Adorée) tanışır. The Big Parade’in (Büyük Resmigeçit) en duygulu anlarından biri, kadının, askerler cepheye ilerlerken, Jim’in geride bıraktığı çizmesine sarılmasıdır. Askerler siperlere ulaşır ulaşmaz Belleau Wood savaşı başlar. Bir makineli tüfek yuvasına yapılan saldırı sırasında Jim yaralanır, iki arkadaşı da ölür. Bir top mermisinin açtığı çukura saklanan Jim, içeride son nefesini vermekte olan bir Alman askeriyle karşılaşır; ikisi aynı sigarayı paylaşırlar. Sonuçta Jim bulunup bir sahra hastanesine götürülür ve çiftlik evine ulaşma çabaları başarısızlıkla sonuçlanır. Amerika’ya geri dönen Jim, ailesiyle yeniden bir aradadır ama bacağını kaybettiği için son derece mutsuzdur. Üstelik nişanlısı, erkek kardeşine âşık olmuştur. En sonunda Jim annesinin tavsiyesini dinleyerek Fransa’ya döner. Orada, Jim’in kaybettiği aşkını, tarlada annesine yardım ederken görmesi filmin en dokunaklı sahnesidir. Fiziksel komediyle (özellikle Fransız çiftlik evindeki sahneler) çok iyi sahnelenmiş aksiyonu ustalıkla harmanlayan The Big Parade, yapımcı Irving Thalberg’in projeyle ilgili önsezilerini doğrularcasına, gişede muazzam bir başarı kazanmıştır ve sessiz film döneminin son günlerinin zaferlerinden biri olarak kabul edilir.Gilbert, Jim rolünde, dönemin en büyük yıldızlarından biri olmasını sağlayan ve gişeyi garantileyen cazibesini sergilediği çok iyi bir performans gösteriyor; Adorée’yse sevgilisi rolünde en az onun kadar göz dolduruyor. The Big Parade, savaşın dehşetini gösterdiği için genelde barış yanlısı bir film olarak değerlendirilir ama aslında politik yönü yumuşatılmıştır. Thalberg’in istediği gibi, film daha çok romantik komedidir; savaş da, Jim’in erkekliğe adım atmasını ve aslında ne tür bir yaşam istediğini keşfetmesini sağlayan bir araç işlevi görür. [od]

Dram, Romantik, Savaş

The Big Parade
Büyük Resmigeçit (1925) 8.3
Y: King Vidor, George W. Hill
O: John Gilbert, Renée Adorée, Hobart Bosworth, Claire McDowell
T: Dram, Romantik, Savaş
Foreign CorrespondentYabancı Muhabir (1940)

Foreign Correspondent - Yabancı Muhabir (1940)

Sürekli değişim gösteren savaş durumunu takip etsin diye 1939'da Avrupa'ya gönderilen saf Amerikalı muhabir Johnny Jones, kısa süre sonra kendini diplomatik bir olayın ortasında buluyor: Çok önemli bir gizli antlaşmayı yerine ulaştırmakla görevli Hollandalı diplomat Profesör Van Meer, Londra'da Naziler tarafından kaçırılıyor. Jones, barış yanlısı eylemci Stephen Fisher, onunla aynı görüşlere sahip olan kızı Carole ve küstah bir İngiliz gizli ajanıyla tanışıyor. Carole'un yardımıyla, Van Meer'i takip ederek Hollanda'ya gidiyor. Oraya henüz varıyorr ki, diplomatın öldürüldüğüne tanık oluyor; en azından, o böyle bir şey gördüğünü sanıyor. Kılı kırk yaran yapısı, insanı gevşeten mizahı ve çok katmanlı insancıllığıyla, Yabancı Muhabir şüphesiz bir diğer Hitchcock başyapıtı. -

Romantik, Gerilim, Savaş

Foreign Correspondent
Yabancı Muhabir (1940) 7.6
Y: Alfred Hitchcock
O: Joel McCrea, Laraine Day, Herbert Marshall, George Sanders
T: Romantik, Gerilim, Savaş
BrothersKardeşler (2004)

Brothers - Kardeşler (2004)

İki zıt kardeş, başarılı subay ve aile babası Michael ile serseri Jannik'in yolları, Michael Birleşmiş Milletler Barış Gücü ile Afganistan'a yollanınca ayrılır. Afganistan'dan gelen haberler kesilip Michael'ın öldüğü kabul edilince Jannik ile Michael'ın eşi, tesellilerle başlayan tehlikeli bir yakınlaşmanın içine girerler. Açık Kalpler'de Dogma kurallarını izleyen Susanne Bier ve senarist Anders Thomas Jensen'den düşündürücü bir dram…

Dram, Savaş

Brothers
Kardeşler (2004) 7.6
Y: Susanne Bier
O: Connie Nielsen, Ulrich Thomsen, Nikolaj Lie Kaas, Sarah Juel Werner
T: Dram, Savaş

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 > 7 son