Savaş Filmleri İzle

The Best Years of Our LivesHayatımızın En Güzel Yılları (1946)

The Best Years of Our Lives - Hayatımızın En Güzel Yılları (1946)

İkinci Dünya Savaşı'nın sıcak etkileri henüz bitmemiştir. Cephede savaşan birbirinden farklı üç Amerikan askeri diğer askerler gibi evlerine dönmek üzere yola çıkmışlardır. Al, Homer ve Fred her şeyin eskisi gibi olacağını umarak sivil hayatlarına geri dönmek için havaalanına giderler, ancak savaşın izleri anbean peşlerinde devam etmektedir. Kimi kollarını kaybetmiştir savaşta, geri döndüğünde onu bekleyen sevgilisinin vereceği tepkiyi merak etmektedir. Kimi ise sivil ruhunu bırakıp dönmüştür cepheden, bu yeni hayata ayak uydurmak eskisi gibi kolay değildir. İkinci Dünya Savaşı üzerine yapılmış en gerçekçi filmlerden biri olan yapıt, savaşın kendisinden ziyade askerler ve askerlerin sosyal yaşantıları üzerinde bıraktığı izlere ve sivil hayata karşı yabancılaşmalarına odaklanıyor.Usta yönetmen William Wyler tarafından yönetilen film, en iyi film ve yönetmen dahil olmak üzere yedi dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Dram, Romantik, Savaş

The Best Years of Our Lives
Hayatımızın En Güzel Yılları (1946) 8.2
Y: William Wyler
O: Myrna Loy, Fredric March, Dana Andrews, Teresa Wright
T: Dram, Romantik, Savaş
Railroad TigersDemiryolu Kaplanları (2016)

Railroad Tigers - Demiryolu Kaplanları (2016)

Railroad Tigers, kendilerine özgürlük savaşçısı diyen bir grubun, 1941 yılında yemek dolu askeri bir treni pusuya düşürmelerini anlatıyor. Bu grubun tek amacı trendeki yiyecekleri alarak fakir insanlara dağıtmak. Jackie Chan ise, tren yolu çalışanını ve aynı zamanda bu grubun liderini canlandırıyor.

Aksiyon,Komedi,Savaş

Railroad Tigers
Demiryolu Kaplanları (2016) 6.1
Y: Ding Sheng
O: Jackie Chan,Jaycee Chan,Zitao Huang,Kai Wang
T: Aksiyon,Komedi,Savaş
KatynKatyn Katliamı (2007)

Katyn - Katyn Katliamı (2007)

2.Dünya Savaşı'nın hemen başlarında yer alan bir katliam, Müttefikler arasındaki politik dayanışma gereğince pek fazla gün ışığına çıkartılmamış ve Nüremberg Mahkemeleri sırasında bile suç (nedense!) Nazilerin üstüne yıkılmaya çalışılmıştır.Bu katliam, SSCB'nin NKVD örgütü tarafından Polonyalı asker ve sivillere karşı yapılmış ve Katyn Ormanı Katliamı adıyla anılmaktadır.1939 Eylül'ünde Polonya'yı işgal eden Almanya, Molotof-Ribbentrop Paktı gereği, Polonya'nın doğusunu da Kızılordu'nun işgal etmesine ses çıkarmamıştı. En az Naziler kadar gaddar olan Sovyet Yönetimi, Polonyalı 18 bin subay,230 bin asker ve 12 bin polisi tutsak olarak almış ve Ekim ayının sonunda bu tutsakları Kozielsk, Starobielsk ve Ostashkovo kamplarına nakletmişti.5 Mart 1940'ta Beria'nın önerisi ve Stalin'in de onayıyla bu tutsakların 15 bininin öldürülmesine karar verildi.NKVD tarafından 1940 yılının Nisan-Mayıs aylarında işlenen bu cinayetler, Almanların SSCB ile savaşa girip Kızılordu'nun doğu Polonya topraklarını boşaltmasıyla 1943'te ortaya çıktı. Almanlar ilk etapta Smolensk yakınlarındaki Katyn Ormanında katmanlar halinde bir toplu mezar buldular. Yaklaşık 4500 subaya ait olan bu toplu mezarı filme alıp propoganda malzemesi yaptılar. Amaç,İngiliz ve Amerikalıları etkileyip,SSCB'yi Müttefiklerin arasından ayırmaya çalışmaktı. Fakat hem Amerikalılar, hem de İngilizler bu katliamı görmezden geldiler.Diğer üç kampta da infazlar yapıldı.Bunların çoğu profesör, doktor, mühendis, avukat, gazeteci, öğretmen, bilim adamı gibi sivil Polonyalı aydınlardı. Polonya halkının en eğitimli kesimini oluşturan yaklaşık 22 bin savaş esiri, kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömüldüler.Savaştan sonra Katyn'de ve diğer kamplarda olanlar hakkında bahsetmek, Polonya'da uzun süre imkansızdı. Ölenlerin ailelerinin sembolik mezarlarda mum yakmalarına bile izin verilmiyordu.Sovyet yönetimi bu katliamı uzun yıllar boyunca inkar etti. Ancak 1990'da Gorbaçov bu katliamın SSCB döneminde Stalin'in emriyle yapıldığını kabul etti. Ekim 1992'de de Yeltsin, dönemin Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa'ya katliam ile ilgili olan ve Stalin tarafından imzalanmış belgeleri teslim etti.Babası da katliamın kurbanlarından biri olan Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda, 2007 yılında bu katliamın filmini yapmış. "Kaytn" adlı filmi henüz izlemedim ancak resmi sitesine göz atabildim. Dokunaklı bir yapısı olduğu hemen göze çarpıyor. Yukarıdaki bilgilerin çoğunu da zaten bu sitenin Historial Background bölümünden aldım.Bu olayın beni en çok etkileyen tarafı, SSCB'nin yaptığı bu katliamlardan haberdar olan, insan hakları savunucusu ABD ve İngilizlerin olaya kayıtsız kalmaları,hatta üzerini kapatma gayretleridir.Kaynak: e-tarih.org

Dram, Tarih, Savaş

Katyn
Katyn Katliamı (2007) 7
Y: Andrzej Wajda
O: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Zmijewski, Danuta Stenka
T: Dram, Tarih, Savaş
Beyond Valkyrie: Dawn of the 4th ReichDördüncü İmparatorluk (2016)

Beyond Valkyrie: Dawn of the 4th Reich - Dördüncü İmparatorluk (2016)

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesine az bir süre kala Amerikan ve İngiliz özel kuvvetleri, cephe gerisinde Nazi güçleriyle çarpışmak için bir direniş örgütlemek zorunda kalır..

Aksiyon, Tarih, Savaş

Beyond Valkyrie: Dawn of the 4th Reich
Dördüncü İmparatorluk (2016) 4.8
Y: Claudio Fäh
O: Sean Patrick Flanery, Tom Sizemore, Kip Pardue, Stephen Lang
T: Aksiyon, Tarih, Savaş
Swallows and Amazons (2016)

Swallows and Amazons (2016)

Dört kardeş, tatil sırasında, hiç gitmedikleri gizemli adaya gitmek için yelken açmaya karar verirler. Bu arada, yüzen evdeki gizemli adam, onları hiç işlemedikleri bir suçtan dolayı suçlamaktadır...

Macera,Dram,Aile,Savaş

Swallows and Amazons (2016) 6.2
Y: Philippa Lowthorpe
O: Kelly Macdonald,Andrew Scott,Rafe Spall,Fenella Woolgar
T: Macera,Dram,Aile,Savaş
Sand CastleKumdan Kale (2017)

Sand Castle - Kumdan Kale (2017)

2003 yılında Irak'tayız. İkinci körfez savaşının ilk dönemlerinde bir Amerikan üssünde geçiyor hikayemiz. Er Matt Ocre, gönülsüz katıldığı bu savaş ortamında çok stratejik bir göreve gönderilen birliğin içinde kendini bulunca psikolojisi iyiden iyiye çöker. Ocre kısa sürede bu bölgede askerlik yapmanın en önemli detaylarından birinin yerel halkla iletişim kurabilmek olduğunu anlayacaktır. Okullarda, şehir meydanlarında ve günlük yaşamın ortasında Irak'ta var oluş mücadelesi veren bir ordu mensubunun kendi motivasyonlarıyla yüzleşmesi ve bu baskıya karşı giriştiği psikolojik mücadele Sand Castle'ı benzersiz bir savaş dramı olarak gözler önüne seriyor. Nicholas Hoult (Mad Max: Fury Road) ve Henry Cavill'ın (Batman v Superman) başrollerinde yer aldığı Sand Castle'ı kaçırmayın...

Dram,Savaş

Sand Castle
Kumdan Kale (2017) 6.7
Y: Fernando Coimbra
O: Henry Cavill,Nicholas Hoult,Glen Powell,Tommy Flanagan
T: Dram,Savaş
SunflowerGüneş Çiçekleri (1970)

Sunflower - Güneş Çiçekleri (1970)

İkinci Dünya savaşı sırasında Giovanna (Sophia Loren) ve Antonio (Marcello Mastroianni),Milano'nun kırsal kesiminde büyük bir aşk yaşamaktadırlar..Ancak asker olan Antonio'nun cepheye gitme vakti gelmiştir.Giovanna sevgilisinin cepheye gitmesini geciktirmek için evlenmelerini teklif eder,evliliğe karşı olan Antonio,önceleri istemesede sonradan evlenmeyi kabul eder ve evlenirler,12 günlük balayları sırasında aşkları daha da büyür,ama sonradan cepheye gitmemek için yaptıkları deli numarası tutmaz ve Antonio Rus cephesine savaşa gönderilir ve Giovanna ondan uzun süre haber alamaz,Film Antonio'nun öldüğüne inanmayan Giovanna'nın onu aramada gösterdiği inanılmaz çabayı,Kayınvalidesini teselli çabalarını anlatır..Büyük yönetmen Vittoria De Sica'nın şiirsel anlatımı,Henry Mancininin Oskar adayı müziği ve o dönem yönetmenlerinin filmlerinde sıradan insanları oynatma çabalarıyla tam bir klasiktir..Filme adını veren Grasoli ise bizdeki tam karşılığı ile Ayçiçeği demektir. Filmde bir Rus kadının izah ettiği üzere Acımasız savaşta ölen Rus halkı,Alman ve İtalyan askerlerinin,hayatlarını kaybettikleri tarlalarda şimdilerde Ayçiçekleri yetişmiştir.Ayçiçekleri olduğu sürece savaşın acımasızlığı ve yıkımı hiç unutulmayacaktır.

Dram,Savaş

Sunflower
Güneş Çiçekleri (1970) 7.4
Y: Vittorio De Sica
O: Sophia Loren,Marcello Mastroianni,Lyudmila Saveleva,Galina Andreeva
T: Dram,Savaş
The Ghazi Attack (2017)

The Ghazi Attack (2017)

Diğer ülkelerden gizlenmiş olan bir deniz altının ortadan bir anda kaybolmasına yoğunlaşıyor. Pakistan'ın tüm ülkelerden gizlediği bir denizaltı gemisi bulunmakta. Ve bu denizaltı gemisi bir anda kaybolunca devlet yetkilileri olayın kimin yaptığını ve ne amaçla yaptığını yakalamak için büyük bir titizlikle çalışmalara başlarlar. Bu suçluları bulan kişiler ödüllendirilecek.

Dram,Tarih,Gerilim,Savaş

The Ghazi Attack (2017) 8.2
Y: Sankalp Reddy
O: Rana Daggubati,Kay Kay Menon,Atul Kulkarni,Om Puri
T: Dram,Tarih,Gerilim,Savaş
Tell Spring Not to Come This YearBahar Bu Yıl Gelmesin (2015)

Tell Spring Not to Come This Year - Bahar Bu Yıl Gelmesin (2015)

Nato ordularının 2014de ülkeden ayrılmasının ardından Taliban a karşı savaşmaya devam eden Afgan Ulusal ordusundan iki askerinin hayatınından kesitler.

Belgesel, Savaş

Tell Spring Not to Come This Year
Bahar Bu Yıl Gelmesin (2015) 7
Y: Saeed Taji Farouky, Michael McEvoy
O: N/A
T: Belgesel, Savaş
MineMayın (2016)

Mine - Mayın (2016)

Amerika'nın güvenliği için odukça kritik olan bir kanun kaçağı çölde kıstırılır. Uluslararası bir diplomatik krize yol açmamak için iki asker görevlendirilir. Bu keskin nişancıların görevi, hedeflerini etkisiz hale getirip bölgeyi terk etmektir. Acemice yapılan bir hata sonucunda görev başarısız olur. Görevli personel kendilerini bölgeden uzaklaştıracak helikoptere doğru giderlerken mayınlı bir araziye girerler ve olanlar olur.

Gerilim, Savaş

Mine
Mayın (2016) 6.3
Y: Fabio Guaglione, Fabio Resinaro
O: Armie Hammer, Annabelle Wallis, Tom Cullen, Clint Dyer
T: Gerilim, Savaş
SaharaSahra (1943)

Sahara - Sahra (1943)

Libya taraflarında, Sahra çölünde, savaş tecrübesi kazanmaları için "güneş batmayan ülkenin" emrine amade ettiği, Çavuş Joe Gunn' ın yetkisinde bulunan tankın, yeni bir emir alarak güney tarafına doğru geri çekilmesiyle başlıyor film. Filmin ikinci adımı, konunun kalan kısmını oluşturuyor. Akroma harabelerinde damla damla akan bir kuyuda ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor tank mürettebatı. O esnada 500 kişiden oluşan bir Alman birliği aynı dertten muzdarip olarak kuyuya yönelir. Çavuş Joe ve ekibi ülkeleri adına, tarihte de benzer-başarılı örnekleri mevcut olduğu üzere savunma yaparak Almanları meşgul etmeyi planlarlar.

Aksiyon, Dram, Savaş

Sahara
Sahra (1943) 7.7
Y: Zoltan Korda
O: Humphrey Bogart, Bruce Bennett, J. Carrol Naish, Lloyd Bridges
T: Aksiyon, Dram, Savaş
In Harm's WayTehlikeli Yol (1965)

In Harm's Way - Tehlikeli Yol (1965)

Bir denizci subay Pearl Harbor'dan sonra yeni bir göreve terfi ettirilir ve kendini kanıtlamak için yeni bir şans elde eder.

Dram, Savaş

In Harm's Way
Tehlikeli Yol (1965) 7.4
Y: Otto Preminger
O: John Wayne, Kirk Douglas, Patricia Neal, Tom Tryon
T: Dram, Savaş
I Am Cubaben kübayım (1964)

I Am Cuba - ben kübayım (1964)

Mikhail Kalatozov 'un yönettiği, Batista yönetimindeki Küba 'dan devrime doğru ilerleyen süreci anlatan, 1964 Küba Rusya ortak yapımı film. Propaganda amaçlı yapılmış olsa da her Rus eli değmiş propaganda filmi gibi görsel yani politik yanını geride bırakır. 1990'a kadar ABD'de gösterimi yasaklanmış, yasaklanmadığı ülkelere de pek ulaşamamıştır. Bu nedenledir ki dünya sinemasının unutulmuş başyapıtlarından biri olarak görülür.

Dram, Müzik, Savaş

I Am Cuba
ben kübayım (1964) 7.8
Y: Mikhail Kalatozov
O: Sergio Corrieri, Salvador Wood, José Gallardo, Raúl García
T: Dram, Müzik, Savaş
Innocent VoicesMasum Sesler (2004)

Innocent Voices - Masum Sesler (2004)

1980′de, küçük bir ülke olan El Salvador’da ordu ile bölgedeki köylüler arasında bir anlaşmazlık başladı. Çok geçmeden köylüler örgütlenip FMLN (farabundo martí national liberation front) olarak bilinen gerilla ordusu halini aldı. Bu anlaşmazlık 12 yıl sürecek kirli bir iç savaşa neden oldu. 12 yaşındaki çocuklar zorla askere alınmaktaydı. , gerillalarla ordu arasında sıkışıp kalan son köylerden biri olan Cuscatanzingo’da yaşayan 11 yaşındaki Chava’nın gözünden savaş gerçeğini anlatmaktadır

Dram, Savaş

Innocent Voices
Masum Sesler (2004) 8
Y: Luis Mandoki
O: Carlos Padilla, Leonor Varela, Gustavo Muñoz, José María Yazpik
T: Dram, Savaş
Last Days in VietnamVietnamda Son Günler (2014)

Last Days in Vietnam - Vietnamda Son Günler (2014)

Vietnam Savaşı'nın kaotik son haftalarında, Kuzey Vietnam Ordusu Saygona iyice yaklaşmıştur.Paniklemiş Güney Vietnamlı insanlar umutsuzca kaçmaya çalışmaktadır. Amerikalı asker ve diplomatlar ise Vietnamlılarla Amerikalıları kurtarma konusunda ahlaki bir ikilemle yüzleşmek zorundadırlar...

Belgesel, Tarih, Savaş

Last Days in Vietnam
Vietnamda Son Günler (2014) 7.6
Y: Rory Kennedy
O: Richard Nixon, Henry Kissinger, Stuart Herrington, Juan Valdez
T: Belgesel, Tarih, Savaş
Apocalypse NowKıyamet (1979)

Apocalypse Now - Kıyamet (1979)

Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi, Vietnam'da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir şekilde bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz'ü öldürmektir. Kurtz’ün izini süren Willard, savaşın acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır.Joseph Conrad’ın "Karanlığın Kalbinde" kitabından ve karısının notlarından da faydalanarak Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri kabul ediliyor. Coppola, kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı’na uyarladı.

Dram, Savaş

Apocalypse Now
Kıyamet (1979) 8.5
Y: Francis Ford Coppola
O: Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall, Frederic Forrest
T: Dram, Savaş
A Farewell to ArmsŞeref Madalyası (1957)

A Farewell to Arms - Şeref Madalyası (1957)

Amerika'lı bir ambulans şoförü, İtalyan ordusuna katılıp bir çatışma sırasında yaralanınca genç ve güzel bir hemşire tarafından tedavi edilir. birbirlerine aşık olduklarını farkettiklerinde, savaşın dehşetinden uzaklaşmak, barış ve mutluluk aramak için kaçmaya karar verirler.

Dram, Romantik, Savaş

A Farewell to Arms
Şeref Madalyası (1957) 5.9
Y: Charles Vidor, John Huston
O: Rock Hudson, Jennifer Jones, Vittorio De Sica, Oskar Homolka
T: Dram, Romantik, Savaş
Hell in the PacificCehennemde 2 adam (1968)

Hell in the Pacific - Cehennemde 2 adam (1968)

İkinci Dünya Savaşı yıllarında pasific adalarının birinde bir amerikan pilotu ile bir japon subayı rehin kalırlar.Her ikiside önceleri birbirlerine karşı bitmekte olan savaşı devam ettirmek isteyecekler,ama daha sonraları adadaki yaşama çabaları,onları birbirlerine arkadaş yapacak,adeta savaşı tekrar sorguluyacaklardır...Mükemmel usta oyuncular,her zaman izlenecek değerde bir yapım...

Dram, Savaş

Hell in the Pacific
Cehennemde 2 adam (1968) 7.4
Y: John Boorman
O: Lee Marvin, Toshirô Mifune
T: Dram, Savaş
Earth (1998)

Earth (1998)

1947 yılında henüz Pakistan ve Hindistan iki ayrı devlet olarak bölünmemiştir. Lahore kentinde tüm dinlere mensup kişiler birlikte yaşamaktadır. Çalışan sınıfa ait olan grup da, dinin günlük hayat içerisinde çok önemli yer tuttuğu bu ortamda yaşamını devam ettirmeye çalışmaktadır. Zaman geçtikçe bağımsızlık kazanan Pakistan, Lahore kentini de alır, ve bu çalışan kesimin de kaderi bu duruma göre şekillenir. Sınırlar çizilirken, genç bir kız ise hem bu yaşanan siyasi olaylara, hem de iki erkeğin aşkı arasında kalan bir kadına şahit olmak durumundadır. Politika ve dinin yaşattığı şiddet ise gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Dram, Romantik, Savaş

Earth (1998) 7.8
Y: Deepa Mehta
O: Aamir Khan, Nandita Das, Rahul Khanna, Maia Sethna
T: Dram, Romantik, Savaş
The King's ChoiceKralın Seçimi (2016)

The King's Choice - Kralın Seçimi (2016)

9 Nisan 1940 tarihinde, Alman "savaş makinesi" Norveç’e ulaşır veNorveç kralı karar vermek zorundadır vereceği karar ulkesinin kaderini sonsuza kadar değiştirecektir...

Dram, Tarih, Savaş

The King's Choice
Kralın Seçimi (2016) 7.8
Y: Erik Poppe
O: Jesper Christensen, Anders Baasmo Christiansen, Odd-Audor Bentsen, Anders Vegdal Bjerke
T: Dram, Tarih, Savaş
25 April25 Nisan (2015)

25 April - 25 Nisan (2015)

25 April, Leanne Pooley tarafından yönetilen, Çanakkale Savaşı'nı konu edinen, animasyon türünde Yeni Zelanda yapımı bir belgesel filmdir. Film, 2016 Annecy Festivali'nde yarışma bölümüne seçilerek, en iyi uzun metraj animasyon dalında aday gösterilmiştir. Belgesel, Yeni Zelandalı Anzakları konu edinmektedir. Birinci Dünya Savaşı'nın trajik hikayesi, altı Yeni Zelandalı katılımcının üzerinden; yine bu kişilerin mektup, günlük ve hatıratlarına dayanılarak anlatılmaktadır.

Belgesel,Animasyon,Savaş

25 April
25 Nisan (2015) 7.4
Y: Leanne Pooley
O: Tainui Tukiwaho,Andrew Grainger,Chelsie Preston Crayford,Fraser Brown
T: Belgesel,Animasyon,Savaş
Sarah's KeySarah'ın Anahtarı (2010)

Sarah's Key - Sarah'ın Anahtarı (2010)

Sarah Starzynski, 16 Temmuz 1942 yılında Fransız polisi tarafından gerçekleştirilen Vélodrome d’Hiver temerküzü sırasında tutuklanan on binlerce Yahudi çocuktan sadece biriydi. Ama o diğer çocuklardan farklıydı. Onun küçücük omuzlarında çok ağır bir yük vardı. Küçük kardeşini evlerindeki gizli bölmeye kilitleyip anahtarı cebine saklamıştı. Birkaç saat sonra geri döneceklerdi nasıl olsa; onları tutuklayan polisler Fransız’dı, Alman değil. Kardeşine söz vermişti, Sarah, geri dönecekti. Fransız eşi ve kızıyla birlikte Paris’te yaşayan Amerikalı gazeteci Julia Jarmond (Kristen Scott Thomas), Vélodrome d’Hiver toplama kampının 60. yıldönümü dolayısıyla olayla ilgili bir makale yazmakla görevlendirilir. Fransızların neredeyse hiç yaşanmamış saydığı, yeni kuşağın ise tamamen bîhaber olduğu olayı araştırdıkça bir zamanlar âşık olduğu bu şehrin yaldızları dökülmeye başlar. Tabii mükemmel sandığı hayatının da.

Dram, Savaş

Sarah's Key
Sarah'ın Anahtarı (2010) 7.5
Y: Gilles Paquet-Brenner
O: Kristin Scott Thomas, Mélusine Mayance, Niels Arestrup, Frédéric Pierrot
T: Dram, Savaş
Frantz (2016)

Frantz (2016)

1. Dünya Savaşı yeni bitmiş, yenik devletlerden Almanya için zor bir süreç başlamıştır. Savaşın sadece maddi değil, manevi kayıpları da büyüktür. Quedlinburg kasabasında yaşayan Anna (Paula Beer), Fransız cephesinde nişanlısı Frantz'ı kaybetmenin üzüntüsünü henüz atlatabilmiş değildir. Günün birinde kasabaya gelen bir Fransız, Adrien Rivoire (Pierre Niney), Frantz'ın Paris'te yaşadığı günlerden tanıdığı çok yakın bir arkadaşı olduğunu söyler ve kısa zamanda hem Anna'nın, hem de aynı evde yaşadığı Frantz'ın anne ve babasının yakın dostu olur. Ancak genç adamın söyleyemedikleri de vardır ve bunlar, Anna'nın hayatını tamamen değiştirecektir.

Dram, Tarih, Savaş

Frantz (2016) 7.5
Y: François Ozon
O: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner, Marie Gruber
T: Dram, Tarih, Savaş
Check PointKontrol Noktası (2017)

Check Point - Kontrol Noktası (2017)

Roy Boyle (Kenny Johnson) ,askerden döndüğünde hamile karısını, annesini, babasını ve evini kaybettiğini öğrendikten sonra, yaşadığı kasabanın sokaklarını kendine mesken edinir. Bu sırada Roy sokak arkadaşının aniden kaybolması üzerine kasaba da sanıldığından daha derin olayların yaşandığını anlar ve çocukluk arkadaşının yardımı ile ülkesi üzerine gelebilecek bir felaketi önlemeye çalışır.

Aksiyon, Gerilim, Savaş

Check Point
Kontrol Noktası (2017) 5
Y: Thomas J. Churchill
O: Kenny Johnson, Mindy Robinson, Tyler Mane, William Forsythe
T: Aksiyon, Gerilim, Savaş
Come What MayMayisin Sevgili Çiçekleri (2015)

Come What May - Mayisin Sevgili Çiçekleri (2015)

1939 yılında, savaşın çıkmasından kısa bir süre önce, Almanya'da muhalif bir aktivist olduğu için aranan Hans, 8 yaşındaki oğlu Max ile birlikte küçük bir Fransız köyü olan Arras'ta yaşamaya başlar. Hans orada tutuklanıp hapse atılır. Aradan 9 ay geçtikten sonra, Alman askerleri Arras köyüne yaklaşınca, köyün yerlileri savaştan kaçıp güneye göç etmeye karar verir. Max, köyün öğretmeni ile birlikte göç eden gruba katılır. Hapisten çıkan Hans, Arras'a döner ama oğlunu köyde bulamayınca o da yollara düşer. Kara ve hava saldırıları, yoldaki köylüleri ölümle burun buruna getirir.

Dram, Savaş

Come What May
Mayisin Sevgili Çiçekleri (2015) 6.5
Y: Christian Carion
O: August Diehl, Olivier Gourmet, Mathilde Seigner, Alice Isaaz
T: Dram, Savaş
To LiveYaşamak (1994)

To Live - Yaşamak (1994)

1940’lı yıllarda geçen öykü bir çiftin yaşamından bir kesit sunuyor. Zengin bir ailenin büyük oğlu, saplanıp kaldığı kumar tutkusunun bir sonucu olarak evlerini kaptırır. Yaşanılan büyük iç savaşta oradan oraya sürüklenir. Savaşın bitiminde evlerini kaptırdığı toprak ağasının asılışına tanık olur. Bir burjuva eğlencesi olarak gösterilip yasaklanıncaya kadar, yaşamını kukla oynatıcısı olarak kazanır.

Dram, Savaş

To Live
Yaşamak (1994) 8.3
Y: Yimou Zhang
O: You Ge, Li Gong, Ben Niu, Wu Jiang
T: Dram, Savaş
The Great RaidBüyük baskin (2005)

The Great Raid - Büyük baskin (2005)

1945 yılı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Filipinler’de Albay Henry Mucci ve Kaptan Robert Prince tarafından komuta edilen askerler büyük bir kurtarma operasyonunda görev alırlar. Bu oldukça zor bir görevdir ve hayatta kalmak uğrunda kayda değer bir mücadele vermek zorundadırlar. Düşman sınırının 30 mil kadar ötesine kadar ilerlemek durumundadırlar. 500 Amerikan askerinin hayatını kurtarmak ve onları özgürlüklerine kavuşturmak, standartların ötesinde güç ve cesaret gerektirir. Üstelik bu askerler kötü nam salmış bir kampta esirdirler. Film, gerçek bir hikâyeden alınarak perdeye aktarılmıştır.

Aksiyon, Dram, Savaş

The Great Raid
Büyük baskin (2005) 6.7
Y: John Dahl
O: Benjamin Bratt, James Franco, Robert Mammone, Max Martini
T: Aksiyon, Dram, Savaş
Behold a Pale HorseIntikam atesi (1964)

Behold a Pale Horse - Intikam atesi (1964)

Manuel Artiguez, İspanya sivil savaşı sıralarında ünlü bir hayduttur ve Fransız sömürgesinde 20 yıl yaşamıştır. Annesi ölmek üzeredir ve o gizlice anavatanına gidip onu ziyaret etmek istemektedir. Ancak onun en büyük düşmanı olan İspanyol polis memuru Vinolas, Artiguezi yakalamak için hastanede ona bir tuzak kurar.

Dram, Savaş

Behold a Pale Horse
Intikam atesi (1964) 7
Y: Fred Zinnemann
O: Gregory Peck, Anthony Quinn, Omar Sharif, Raymond Pellegrin
T: Dram, Savaş
The DuellistsDüellocu (1977)

The Duellists - Düellocu (1977)

Napolyon döneminde Fransız ordusunun bir subayı diğer subayı aşağılar. İki subay, D'Hubert ve Feraud adaleti sağlamak ve onurlarını korumak için düello yapmak zorundadır...[od]

Dram, Savaş

The Duellists
Düellocu (1977) 7.5
Y: Ridley Scott
O: Keith Carradine, Harvey Keitel, Albert Finney, Edward Fox
T: Dram, Savaş
The Blue MaxMavi Max (1966)

The Blue Max - Mavi Max (1966)

1918 yılında, I. Dünya Savaşı'nın sonuna doğru, aşağı tabakadan gelmiş bir piyade onbaşısı olan Bruno Stachel (George Peppard) savaş pilotu olarak henüz yeni kurulmuş olan hava kuvvetlerine geçer. Hırslı bir insan olan Bruno Stachel herbiri birer aristokrat olan diğer pilotların hassasiyetlerini çiğnemek ve o devirde çok önem verilen şövalyelik kurallarını hiçe saymak pahasına da olsa herkesten daha fazla düşman uçağı düşürerek ülkenin en itibarlı ve yüksek madalyası olan "Blue Max" nişanını alır. General Kont von Klugermann (James Mason) halkın morale ihtiyacı olduğu bir zamanda bunun iyi bir propaganda malzemesi olacağını sezer ve artık teğmen olan Bruno Stachel'e tam desteğini verir. General Klugermann artık bir kahraman olan Bruno'nun ülke çapındaki popülaritesini alabildiğine kullanır,hatta bu uğurda teğmenin Kontes von Klugermann (Ursula Andress) ile ilişkisine bile göz yumar.Stachel'ın aşırı hırsı Blue Max madalyasını almakla dinmez, savaşın kaybedilmesinin kaçınılmaz olduğunu bilen Kontesin beraberce İsviçre'ye kaçma teklifini onun onurunu kıracak bir biçimde reddeder. Kontesin üst makamlara yaptığı şikayet ile önceden yapmış olduğu bir hata nedeniyle Stachel'ın divanı harbe çıkarılma ihtimali doğunca, kendi yarattığı kahramanın aşağılanmasını göze alamayan general von Klugermann onun henüz denenmemiş yeni bir uçakla uçmasına izin verir ve beklediği son hemen gelir, uçak yere çakılır ve Stachel onurlu bir Alman subayı olarak ölür.

Macera, Dram, Savaş

The Blue Max
Mavi Max (1966) 7.1
Y: John Guillermin
O: George Peppard, James Mason, Ursula Andress, Jeremy Kemp
T: Macera, Dram, Savaş

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 > 7 son