Müzik Filmleri İzle

Round MidnightGeceyarısı (1986)

Round Midnight - Geceyarısı (1986)

Siyahi caz saksafoncusu Dale Turner (Dexter Gordon), 1950'lerin New York'unda alkolle olan savaşını yavaş yavaş kaybetmek üzeredir. Ailesinden uzak, hayatla olan bağları teker teker kopmakta iken, Paris'te müzik yapması için bir teklif alır. 1950'lerde birçok Amerikalı siyahi müzisyen de aynı şeyi yapmaktadırlar, çünkü Fransa'nın bu sanat başkentinde Amerikadakinin aksine insanların derisinin renginin hiç önemi yoktur. Artık kendi ülkesinde unutulmaya yüz tutmuş bir müzisyen olan Dale Turner, Paris'te Francis Borler (Francois Cluzet) adında caz müziğine aşık bir Fransız gençle arkadaş olur. Borler'ın sürgündeki bu saksafoncunun karanlık yanlarını, yani alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu, ayrıca büyük bir depresyonun içinde olduğunu keşfetmesi uzun sürmez. Sanatçının hayatından endişe eden Borler artık onun koruyucu meleği olmuştur, onun yardımıyla Dale Turner'ın sanat performansında gözle görülür bir gelişme olur ancak bunun da bir bedeli vardır...

Dram, Müzik

Round Midnight
Geceyarısı (1986) 7.4
Y: Bertrand Tavernier
O: Dexter Gordon, François Cluzet, Gabrielle Haker, Sandra Reaves-Phillips
T: Dram, Müzik
Mrs Henderson PresentsBayan Henderson Sunar (2005)

Mrs Henderson Presents - Bayan Henderson Sunar (2005)

Mrs. Henderson yaşını başını almış bir duldur. Londra'da tüm asilzadelerin yapması gerektiği gibi köşesine çekilip briç oynamaktansa bir zamanların meşhur şovmeni Vivian Van Damm ile ortak olmayı tercih eder. Windmill tiyatrosunun ihtişamlı günlerine dönmesinin tam zamanıdır.Londra, Alman bombardıman uçaklarının rüzgarı altında titrerken Mrs. Henderson ve ortağı, bir ulusa, bu gürültüyü bile bastırarak yeniden heyecan getirecek unutulmaz bir şova imza atarlar.Tiyatronun sahibi Lord Cromer ikna edilmiştir ve şov kızları sahneye çıplak çıkacaktır. Almanların diz çöktürmeye çalıştığı bir halk tiyatro sahnesinde bütün güzellikleriyle diz çöken aktrislerin karşısında savaşın tüm dehşetini unutmuştur bile.

Komedi, Dram, Müzik

Mrs Henderson Presents
Bayan Henderson Sunar (2005) 7.1
Y: Stephen Frears
O: Judi Dench, Bob Hoskins, Will Young, Christopher Guest
T: Komedi, Dram, Müzik
Crazy HeartÇılgın Kalp (2009)

Crazy Heart - Çılgın Kalp (2009)

Otis "Bad" Blake birden fazla evlilik yapmış, alkol bağımlılığı problemleri yaşayan, kötü şöhretli eski bir country müzik yıldızıdır. Ailesi olmayan adam şimdilerde küçük kasaba barlarında tek gecelik sahne almaktadır ve 28 yaşındaki oğlunu en son o dört yaşındayken görmüştür. Hayatı yıllardır yollarda geçen ve yaşamı günden güne kötüye giden Bad, gazetecilik yapan Jean'ı tanıdıktan sonra değişmeye başlar. Jean müzisyenin içindeki gerçek insanı görmeye başlamıştır...Thomas Cobb'ın romanından beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmen ve senaristi Scott Cooper. Başrolde bu rolüyle Oscar ödülü kazanan Jeff Bridges bulunurken ona eşlik eden isimler Maggie Gyllenhaal ve Colin Farrell.

Dram, Müzik, Romantik

Crazy Heart
Çılgın Kalp (2009) 7.3
Y: Scott Cooper
O: Jeff Bridges, James Keane, Anna Felix, Paul Herman
T: Dram, Müzik, Romantik
All That JazzBütün O Jazz (1979)

All That Jazz - Bütün O Jazz (1979)

Bob Fosse'nin otobiyografik filmi gösteri dünyasının içinden bir yapıt. Ünlü yönetmen-koreograf Joe Gideon (Roy Scheider) Broadway'in zirvesinde. Ama işine bağlılığı özel hayatını gittikçe yok etmekte ve Dexedrine ilaç şişeleriyle ayakta durabilmekte. Gideon bir seçime doğru yaklaşmaktadır. Sanatı ya da hayatı...

Dram, Müzik, Müzikal

All That Jazz
Bütün O Jazz (1979) 7.8
Y: Bob Fosse
O: Roy Scheider, Jessica Lange, Leland Palmer, Ann Reinking
T: Dram, Müzik, Müzikal
Honkytonk Man (1982)

Honkytonk Man (1982)

Duygu dolu bir macera ve müthiş bir film! Red Stovall (Clint Eastwood) ateşinin nedeni içtiği viskiden gelen, depresyon döneminde çapkın bir adamdır ve bir hayali vardır: Grand Ole Opryde şarkı söylemek...

Komedi, Dram, Müzik

Honkytonk Man (1982) 6.6
Y: Clint Eastwood
O: Clint Eastwood, Kyle Eastwood, John McIntire, Alexa Kenin
T: Komedi, Dram, Müzik
Listen to Your HeartKalbine Şans Ver (2010)

Listen to Your Heart - Kalbine Şans Ver (2010)

"Kalbine Ses Ver"; New York’lu bir şarkı yazarı Connecticut’ta yaşayan zengin ve işitme engelli bir kıza aşık olur. Ne yazık ki kız sevgilisinin kendisinden ilham alarak yazdığı müziği duyamamaktadır. Kontrolcü annesinin dayatmalarına rağmen aşk olan Ariana annesiyle yaşadığı korunaklı hayat ile hayatını değiştirebilecek bir aşk arasında kalmıştır.

Dram, Müzik, Romantik

Listen to Your Heart
Kalbine Şans Ver (2010) 7.2
Y: Matt Thompson
O: Alexia Rasmussen, Kent Moran, Cybill Shepherd, Shirley Knight
T: Dram, Müzik, Romantik
We Are the Best!Bizden İyisi Yok (2013)

We Are the Best! - Bizden İyisi Yok (2013)

Punk müziğin asi ruhu ve ergenliğin yaşattığı karışık duygular, o yaşlarda olan herkes için ayrı bir anlam taşır. İşte 1980'lerde Stockholm'de yaşayan Bobo, Klara ve Hedvig adlı 3 arkadaş da dönemin havasıyla birlikte bu isyankar dünya görüşüne de sahiptirler. Garipsenen, tuhaf görünen ama bir yandan da cesur ve sert olabilen bu üç kafadar, küçük yaşlarına rağmen büyük zorluklara göğüs germişlerdir. Hayatlarının güçlüğüyle isyanlarını canlı tutan bu üçlü, herkesin "Punk öldü" dediği dönemde bu düşünceyi reddederek bir punk grubu kurarlar. İşin ilginç yanı bu grupta enstrüman çalan kimse de yoktur.

Dram, Müzik

We Are the Best!
Bizden İyisi Yok (2013) 7.2
Y: Lukas Moodysson
O: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne, Johan Liljemark
T: Dram, Müzik
A Prairie Home CompanionKır Evi Arkadaşı (2006)

A Prairie Home Companion - Kır Evi Arkadaşı (2006)

Bir gösteri salonunda seyirci önünde gerçekleşen ve radyodan canlı yayınlanan programın farazi son yayınını anlatıyor film.. Salonun sorumlusu, yıkmak ve yerine yeni bir yapı kurmak üzere salonu satın alan büyük bir Amerikan Şirketi, bol bol country şarkılarının çalındığı programın son yayını, neşeli olduğu kadar hüzünlü parçaların geçidi. Gerçek country müzisyenleriyle birlikte şarkıları söyleyenler ise ünlü kadronun birçok üyesi.

Komedi, Dram, Müzik

A Prairie Home Companion
Kır Evi Arkadaşı (2006) 6.9
Y: Robert Altman
O: Marylouise Burke, Woody Harrelson, L.Q. Jones, Tommy Lee Jones
T: Komedi, Dram, Müzik
Beyond the LightsIşıkların Ötesinde (2014)

Beyond the Lights - Işıkların Ötesinde (2014)

Süper starlığın eşiğine gelmiş yetenekli bir genç müzisyenin hikayesidir. Genç adam yeni başarısının üzerinde yarattığı baskı ile mücadele etmektedir.. Genç polis Kazla tanışana dek...

Dram, Müzik

Beyond the Lights
Işıkların Ötesinde (2014) 6.8
Y: Gina Prince-Bythewood
O: Gugu Mbatha-Raw, Nate Parker, Minnie Driver, Machine Gun Kelly
T: Dram, Müzik
The Burmese HarpBurma Arpı (1956)

The Burmese Harp - Burma Arpı (1956)

Temmuz, 1943: Japon ordusu kaçmakta. Burma'daki bir müfreze moral bulmak için şarkı söylemektedir. İlham, kopuzu kendi başına öğrenen kopuzcudan, Mizushima'dan gelir. Savaşın sonunda, müfreze Mudon esir kampından ülkelerine geri gönderilmeyi beklerken, Mizushima, bir dağın etrafını sarması gereken bir Japon topluluğunu ortada kalmaları için ikna etmek üzere gönderilir. Fakat bunu başaramaz, İngilizler saldırıda bulunur, bir çok kişi ölür ve arkadaşları Mizushima'nın öldürüldüğünü sanır. Fakat o kurtulur ve bir Budist rahip kılığına bürünür. Arkadaşlarına katılmak için Mudon yolundayken, sürekli gördüğü ölü Japon askerleri onu çok etkiler. Bunun üzerine, arkadaşları onun kendileriyle birlikte Japonya'ya dönmesini isterken; o, kemik ve bedenleri gömen bir dindar hayatı yaşamaya yemin eder.

Dram, Müzik, Savaş

The Burmese Harp
Burma Arpı (1956) 8
Y: Kon Ichikawa
O: Rentarô Mikuni, Shôji Yasui, Jun Hamamura, Taketoshi Naitô
T: Dram, Müzik, Savaş
Little VoiceYıldızların Sesi (1998)

Little Voice - Yıldızların Sesi (1998)

Little Voice, babasını yitirdikten sonra sosyal hayatıyla arasına bir duvar örmüştür. Neredeyse hiç konuşmadan ve kimseyle herhangi bir iletişim kurmadan tüm hayatını idame ettirmeye başlamış ve kendini müzik dinlemeye adamıştır. Bir gün dinlediği şarkıcıları çok iyi bir şekilde taklit edebildiği, o an evlerinde bulunan bir adam tarafından fark edilir. Little Voice, artık yetenek avcıları tarafından, şarkı söylenmesi beklenen bir şahsiyet haline gelmiştir. Mark Herman’ın 1998 yapımı filminin oyuncu kadrosunda Brenda Blethyn, Michael Caine ve Ewan McGregor var.

Komedi, Dram, Müzik

Little Voice
Yıldızların Sesi (1998) 7
Y: Mark Herman
O: Brenda Blethyn, Jane Horrocks, Ewan McGregor, Philip Jackson
T: Komedi, Dram, Müzik
The Harder They ComeGeldikleri Gibi Giderler (1972)

The Harder They Come - Geldikleri Gibi Giderler (1972)

Yeni bir hayatın kapısını çalmak için yola çıkar Ivanhoe Martin... Jamaika'nın başkenti olan Kingston'a varır. Ancak geldiği gün farkına vardığı şey, bu şehrin bir yabancı için düşündüğü kadar kucaklayıcı olmadığıdır. Hele ki bu şehirde müzisyen olmak yaşamaktan daha da zordur. Bencil yapımcılar, emektar müzisyenleri kendi emelleri uğrunda umursamazca kullanmaktadırlar. Martin'in hayali bir reggae sanatçısı olmaktır. Ancak Martin için hayallerine ulaşmak karanlık koridorları aşmak demektir.

Suç, Dram, Müzik

The Harder They Come
Geldikleri Gibi Giderler (1972) 7.1
Y: Perry Henzell
O: Jimmy Cliff, Janet Bartley, Carl Bradshaw, Ras Daniel Hartman
T: Suç, Dram, Müzik
Change of HabitKutsal Harekat (1969)

Change of Habit - Kutsal Harekat (1969)

Gettoda doktorluk yapan Elvis, rahibe Mary Tyler Moore'a aşık olur. Kahkahanın, romantizmin ve rock'ın hüküm sürdüğü güzel zamanlardır. Fakat acemice gitar çalan bu doktor, sevgilisi olacak kadının göründüğü gibi olmadığını fark ettiğinde artık bambaşka bir tondan çalacaktır.Popülaritesinin zirvesindeki Elvis'in yer aldığı film, Kral'ın Rubberneckin, Let Us Pray ve Change Of Habit gibi parçalardaki unutulmaz performansıyla da akıllara kazınan eğlenceli bir romantik komedi filmi.

Suç, Dram, Müzik

Change of Habit
Kutsal Harekat (1969) 5.8
Y: William A. Graham
O: Elvis Presley, Mary Tyler Moore, Barbara McNair, Jane Elliot
T: Suç, Dram, Müzik
KoyaanisqatsiHayatın Özü (1982)

Koyaanisqatsi - Hayatın Özü (1982)

Phillip Glass'ın unutulmaz müzikleriyle belleklere çakılan Koyaanisqatsi, görüntülere dair bir festivali çağrıştırıyor. 1983 yılı itibariyle devrim niteliğinde olan film hayatın imgesel dengesine(ve dengesizliğine) yakılan bir ağıt niteliğinde. Görüntüden görüntüye geçerek, sonunda tüm görüntülerin tek bir görüntünün yansımasından ibaret olduğunu ispatlamaya çalışan film, tabiat bilimleriyle ve sosyal-antropolojiyle bağlarını sıkılaştırıyor.Otuz yıldır hayatın anlamını görüntülerin toplamından çıkarsamaya çalışan yönetmen Godfrey Reggio’nun en iyi belgeseli olan Koyaanisqatsi; doğa ve medeniyet arasındaki çelişkiyi ortaya koyan, Powaqqatsi ve Naqoyqatsi ile beraber oluşan bir üçlemenin ilk ayağını teşkil ediyor. 6 yılda toplanan görüntüleri ve 3 yılda hazırlanan müzikleriyle, hiçbir diyalog içermemesine rağmen gelmiş geçmiş en etkileyici belgesellerden biri olduğuna şüphe yok.

Belgesel, Müzik

Koyaanisqatsi
Hayatın Özü (1982) 8.3
Y: Godfrey Reggio
O: Lou Dobbs, Ted Koppel
T: Belgesel, Müzik
Bound for GloryŞöhret Yolunda (1976)

Bound for Glory - Şöhret Yolunda (1976)

Hal Ashby’nin folk müzik üstadı Woody Guthrie’nin otobiyografisini serbest şekilde uyarladığı Bound for Glory, Guthrie’nin hayli üretken olduğu Büyük Bunalım yıllarına odaklanıyor. Guthrie’yi ise, hayli beklenmedik bir isim, yıllar sonra Kill Bill'in Bill'i olarak çok konuşulacak David Carradine canlandırıyor. Filmin sinema tarihine damga vurmasının sebebi ise bambaşka. Bound for Glory, sinema tarihinde Steadicam’in kullanıldığı ilk film. Filmin Oscar ödülleri, hem müziklerini hem de bir kısmı Steadicam ile çekilmiş görüntülerini kutsar gibi: En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Müzik.

Biografi, Dram, Müzik

Bound for Glory
Şöhret Yolunda (1976) 7.4
Y: Hal Ashby
O: David Carradine, Ronny Cox, Melinda Dillon, Gail Strickland
T: Biografi, Dram, Müzik
Marley (2012)

Marley (2012)

Jamaikalı efsanevi reggae şarkıcısı, devrimci idol, kimilerine göre de ilah olan Bob Marley'in hayatını, müziğini ve yaşam felsefesini beyazperdeye taşıyan yapımın yönetmenliğini biyografik belgesellerin OScarlı ismi Kevin Macdonald üstleniyor. Dünya prömiyerini 2012 Berlin Film Festivali'nde yapan filmde sanatçının daha önce yayınlanmamış görüntüleriyle, müthiş performans kayıtları, yakınlarıyla yapılan söyleşiler de yer alıyor. Filme Marley'in ailesinin desteği ise çok büyük. Gösterildiği festivallerde bol övgü alan yapım, 1981 yılınd yaşama veda eden sanatçıya bir saygı duruşu ve selam gönderme amacı taşıyor...

Belgesel, Biografi, Müzik

Marley (2012) 8
Y: Kevin Macdonald
O: Bob Marley, Ziggy Marley, Jimmy Cliff, Rita Marley
T: Belgesel, Biografi, Müzik
Buena Vista Social Club (1999)

Buena Vista Social Club (1999)

Kendi ülkelerinde her biri ayrı birer efsane olan dört isim… Compay Segundo, Ruben Gonzales, Ibrahim Ferrer, Omara Portuondo ve Eliades Ochoa ve kurdukları unutulmaz grup ‘Buena Vista Social Club’…Usta yönetmen Wim Wenders’ın geniş bir perspektiften ve arşivdeki görüntülerin eşliğinde turne ve konser zamanlarını bir belgesele dönüştürdüğü ‘Buena Vista Social Club’, belgesel Oscar’ı adayları arasında da kendini göstermişti.

Belgesel, Müzik

Buena Vista Social Club (1999) 7.6
Y: Wim Wenders
O: Compay Segundo, Eliades Ochoa, Ry Cooder, Joachim Cooder
T: Belgesel, Müzik
Coffee and Cigarettes (2003)

Coffee and Cigarettes (2003)

Görünürde hiçbir ortak noktası olmayan ve dünyanın bir yerinde birbirlerinden habersiz yaşamakta olan çeşitli insanların ortak paydada buluştukları tek şey kahve ve sigara alışkanlıklardır. Birbirinden farklı üç kısa filmden oluşan Coffee and Cigarettes, kahve ve sigara sembollerini kullanarak insan psikolojisi ve davranış türleri üzerine gözlem yapmayı olası kılıyor. Amerikan sinemasının 'bağımsız' tarafında bir hayli özgün ve etkili bir isim olan Jim Jarmusch imzalı filmde Roberto Benigni, Steve Buscemi, Iggy Pop, Tom Waits, Cate Blanchett ve Bill Murray gibi oyuncular yer alıyor.

Komedi, Dram, Müzik

Coffee and Cigarettes (2003) 7
Y: Jim Jarmusch
O: Roberto Benigni, Steven Wright, Joie Lee, Cinqué Lee
T: Komedi, Dram, Müzik
Get on UpJames Brown Hikayesi (2014)

Get on Up - James Brown Hikayesi (2014)

Get on Up, soul müzisyeni James Brown'ın hayat hikayesini beyazperdeye aktarıyor. Müziğiyle ve felsefesiyle yalnızca kendi türünde değil dünya müzik tarihine de damgasını vuran James Brown'ı Chadwick Boseman canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda Maid and Ladies ve Ugly People filmleriyle tanıdığımız Tate Taylor bulunuyor.

Biografi, Dram, Müzik

Get on Up
James Brown Hikayesi (2014) 6.9
Y: Tate Taylor
O: Chadwick Boseman, Nelsan Ellis, Dan Aykroyd, Viola Davis
T: Biografi, Dram, Müzik
Liberty HeightsGençlik Yılları (1999)

Liberty Heights - Gençlik Yılları (1999)

Irkçılığın gölgesinde bir sonbahar. Rock’n Roll dört koldan havayı yumuşatıyor. 1954 yılında Baltimore’da yaşayan iki kardeş; Ben ve Van. Kardeşler “ötekini” keşfetmek üzere. Ben, Sylvia isminde siyahi bir kıza aşık. Ellerinde James Brown konserine iki kişilik bilet var. Van da aşık. Aşık olduğu kız tarafından bir motele davetli...

Dram, Müzik, Romantik

Liberty Heights
Gençlik Yılları (1999) 7.1
Y: Barry Levinson
O: Adrien Brody, Ben Foster, Orlando Jones, Bebe Neuwirth
T: Dram, Müzik, Romantik
Farewell My ConcubineElveda Cariyem (1993)

Farewell My Concubine - Elveda Cariyem (1993)

Pekin Operası’nda karşılaşan ve sonrasında da elli yıl boyunca arkadaş kalabilen iki adamın hikayesidir anlatılan. Yer Çin. Zaman ise yirminci yüzyıl başları. O dönemde söz konusu operada yer alan sanatçılar, sokaklarda suça teşvik hayatlar yaşayan çocuklar üzerinden ya da kimsesizlerden beslenmektedir. Duan Xiaolou ve Cheng Dieyi isimli iki yakın arkadaş da bedenlerini ve seslerini kullanmayı disiplin altında öğrenerek büyümüşlerdir. Dış görünümü ve beden yapısı uygun olan Dieyi genelde kadın rollerini üstlenirken, Xiaolou aksine irikıyım savaş beyleri rolüne alışır. Dieyi giderek yakın arkadaşına karşı bir aşk duymaya başlar. Ancak eşcinsel aşkı kabul etmeyen Xiaolou, kendisine güzel bir sokak kızı olan Juxian’ı seçer. Bu tehlikeli aşk üçkeni II. Dünya Savaşı ve Çin Kültür Devrimi’ne kadar devam edecektir. Lilian Lee’nin romanından alınan bu uyarlama, ilk başta Çin’de yasaklandıysa da uluslararası başarısının ardından, yeniden kurgulanmış kısa bir versiyonuyla çok kısa bir süre gösterimde kalmıştır.

Dram, Müzik, Romantik

Farewell My Concubine
Elveda Cariyem (1993) 8.1
Y: Kaige Chen
O: Leslie Cheung, Fengyi Zhang, Li Gong, Qi Lü
T: Dram, Müzik, Romantik
The Full MontyAnadan Doğma (1997)

The Full Monty - Anadan Doğma (1997)

Gaz ve Dave işlerini kaybeden iki demir işçisidir. Gaz, çok özlediği çocuğunu yanına almanın derdindedir ancak cebinde beş parası yoktur. Dave’in ise paranın yanısıra kendisine güveni dahi yoktur. Bir gün şehre gelen bir striptiz gösterisini ve gösteriye olan ilgiyi görünce şov sektörüne girme fikir akıllarına düşer. Etraflarında bulunan mevzuyla en alakasız insanları dahi bu projelerine dahil etmeye çabalarlar. En sonunda hepsi birbirinden farklı birkaç insan bir araya gelir ve bir striptiz grubu kurulur. Başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde yapacakları ilk gösterinin hazırlıklarına başlarlar. Robert Carlyle ve Mark Addy’nin başrollerini üstlendiği Full Monty’nin altında yönetmen Peter Cattaneo’nun imzası bulunuyor.

Komedi, Dram, Müzik

The Full Monty
Anadan Doğma (1997) 7.2
Y: Peter Cattaneo
O: Robert Carlyle, Mark Addy, William Snape, Steve Huison
T: Komedi, Dram, Müzik
Black Cat, White CatKara kedi, ak kedi (1998)

Black Cat, White Cat - Kara kedi, ak kedi (1998)

Film, aşk ve mutluluk arayışındaki sıradan insanların, sıra dışı hayatlarını konu almaktadır. Montreal’li bir ailenin oğlu, kendi dünyasındaki bazı çelişkilerden ötürü benlik arayışı içinde savrulmaktadır. Bu süreç onu olgunlaşmaya taşırken ruhun farklı labirentlerine sürükleyecektir. Babasına hayranlık derecesinde bağlı olan Zach, onu hayal kırıklığına uğratmamak uğrunda kendi doğası ile daha derin çelişkilere de girer. Dahası bu durum onu yer yer çıldırmanın eşiğine kadar taşır. Çılgın, ruhsal bir yolculuğun, toplum baskısının ve insanın başkaldıran doğasının bir baba oğul ilişkisi dahilinde anlatıldığı harika bir film.

Komedi, Suç, Müzik

Black Cat, White Cat
Kara kedi, ak kedi (1998) 8.2
Y: Emir Kusturica
O: Bajram Severdzan, Srdjan Todorovic, Branka Katic, Florijan Ajdini
T: Komedi, Suç, Müzik
Hotel ChevalierOtel Chevalier (2007)

Hotel Chevalier - Otel Chevalier (2007)

Film, Darjeeling Limited filmindeki kardeşlerden Jack ve kendisini Paris’te ansızın ziyaret eden eski kız arkadaşı (Natalie Portman) arasındaki ilişkiyi yansıtıyor. Hotel Chevalier, asıl film olan Darjeeling Limited’e sadece giriş yapmakla kalmayıp filmin derinleşmesini sağlayan bir ön çalışma niteliğinde.

Short, Dram, Müzik

Hotel Chevalier
Otel Chevalier (2007) 7.3
Y: Wes Anderson
O: Jason Schwartzman, Natalie Portman, Waris Ahluwalia, Michel Castejon
T: Short, Dram, Müzik
Love & MercyAşk ve Merhamet (2014)

Love & Mercy - Aşk ve Merhamet (2014)

Bir döneme damga vuran ünlü müzik grubu Beach Boys´un en parlak döneminde, hayli yetenekli ve yaratıcı olan Brian, psikolojik bir çöküş yaşar ve neredeyse hayatının 20 yılını bu nedenle doktor kontrolünde geçirir. Hayli baskıcı ve Brian´nın üstünde oldukça egemen Dr. Landy gözetimindeyken Melinda Ledbetter´a aşık olur. Ancak Melinda doktor hasta ilişkisindeki anormalliği farkeder ve bu zalimliği durdurmak için savaşmaya karar verir.

Biografi, Dram, Müzik

Love & Mercy
Aşk ve Merhamet (2014) 7.6
Y: Bill Pohlad
O: Elizabeth Banks, John Cusack, Paul Dano, Paul Giamatti
T: Biografi, Dram, Müzik
Whiplash (2014)

Whiplash (2014)

Bir tarafta öğrencilerinin korkulu rüyası, konservatuar jazz öğretmeni Terrence Fletcher (J.K. Simmons), diğer tarafta ‘en iyi’ olmayı kafaya koymuş, aşırı hırslı genç öğrencisi Andrew Neyman (Miles Teller). İki taraf da baskın karakterinden geri adım atmayınca çok geçmeden mantık dışı olaylar gelişmeye, elleri çalışmaktan kanlar içinde kalan Neyman, küfürbaz Fletcher’ın hakaretl bezeli eğitim tekniklerine boyun eğmek zorunda kalıyor. Ama Neyman’ın da kendine göre numaraları var ve işler en sonunda karşı karşıya kalacakları müzikal düellodan önce iyice çirkinleşiyor.

Dram, Müzik

Whiplash (2014) 8.6
Y: Damien Chazelle
O: Miles Teller, J.K. Simmons, Paul Reiser, Melissa Benoist
T: Dram, Müzik
MicrophoneMikrofon (2010)

Microphone - Mikrofon (2010)

Müzikleriyle dikkat çeken filmde Khaled adlı gencin, uzun yıllar kaldığı Amerika’dan hip hop, rock, caz müzisyenleriyle dolu sanat ve müzik camiasını keşfettiği memleketi İskenderiye’ye dönüşü konu ediliyor. Khaled, hem kentin renkli sanat ve camiasını keşfedecek hem de halk hareketinin ayak seslerine şahit olacaktır.

Komedi, Dram, Müzik

Microphone
Mikrofon (2010) 7.3
Y: Ahmad Abdalla
O: Khaled Abol Naga, Menna Shalabi, Yousra El Lozy, Hani Adel
T: Komedi, Dram, Müzik
Anvil: The Story of AnvilAnvilin Hikayesi (2008)

Anvil: The Story of Anvil - Anvilin Hikayesi (2008)

1970'li yılların heavy-metal müzik grubu Anvil, 30 yıl sonra performanslarını yitirmeden halen iyi müzik yapıyorlar. Grupla daha önce bir turnede çalışmış olan yönetmen Sacha Gervasi,Anvil'in halen etkin müzik yaptığını göstermek için, çıktıkları bir Avrupa turnesini belgesel üslubuyla kaydeder. Ortaya çıkan sonuç ise ek kelimeyle mükemmeldir...

Belgesel, Biografi, Müzik

Anvil: The Story of Anvil
Anvilin Hikayesi (2008) 8
Y: Sacha Gervasi
O: Scott Ian, Lemmy, Malcolm Dome, Lars Ulrich
T: Belgesel, Biografi, Müzik
Three Colors: BlueÜç Renk: Mavi (1993)

Three Colors: Blue - Üç Renk: Mavi (1993)

Film bir üçlemenin ilk bölümüdür. Bir müzisyen olan kocasını ve çocuğunu kaybeden bir kadının bu gerçekle ne şekilde baş ettiğini inceler. Julie, bir kazada kocasını da kızını da ölüme teslim eder. Julie’nin iki seçeneği kalır geriye. Ya geçmişin gölgeleri ile yaşamak ya da geleceği şekillendirmek üzere şimdide yeni bir hayat kurmak. O yaşama tutunmayı ve yeni hayatı yaratmayı seçer. Ancak özgürlük kolay elde edilen bir kavram değildir. Yolu hiç şüphesiz zorlu ve çetin olacaktır. Çok şeyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Dram, Müzik, Gizem

Three Colors: Blue
Üç Renk: Mavi (1993) 8
Y: Krzysztof Kieslowski
O: Juliette Binoche, Benoît Régent, Florence Pernel, Charlotte Véry
T: Dram, Müzik, Gizem
I'm Not There.Beni Orada Arama (2007)

I'm Not There. - Beni Orada Arama (2007)

Tam anlamıyla bir müzik ilahı olan Bob Dylan, kariyeri boyunca sayısız türde klasik üretmiş ardından da bir ömür boyu konuşulacak bir efsane haline gelmiştir. Bu başarısının yanısıra son derece de gizemli ve ketum olduğu da bilinen bir gerçektir. Sanatçının hayatının farklı dönemlerini ve dönüm noktalarını ele alan film, Dylan'ın hayatının saklı kalmış dönemlerine ışık tutuyor. 2007 Venedik Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü alan ve Cate Blanchett'a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran filmin müzikleri usta müzisyenlerden kurulu bir kadro tarafından kotarılmıştır.

Biografi, Dram, Müzik

I'm Not There.
Beni Orada Arama (2007) 7
Y: Todd Haynes
O: Cate Blanchett, Ben Whishaw, Christian Bale, Richard Gere
T: Biografi, Dram, Müzik