Kısa Filmleri İzle

Firebase (2017)

Firebase (2017)

Son zamanlarda ismini sık sık andığımız Neill Blomkamp RAKKA'dan sonra yeni bir kısa filmle daha karşımıza çıkıyor. Oats Studios projesi olan bu kısa filmin ismi FİREBASE. Olaylar bu sefer Vietnam topraklarına taşınıyor. Vietnam'daki savaş sırasında, askerlerin başına tuhaf olaylar gelmeye başlar. Tankların havalarda uçması, insanların garip değişimler geçirmesi gibi bir takım olaylar baş gösterir. CIA olayı araştırmaya koyulur ve buna sebep olan şeyin Nehir Tanrısı denen bir yaratık olduğunu keşfeder. Bu yaratığı durdurmak için Hines isimli bir Amerikan askerini devreye sokar. Böylece Hines'in de olaya katılmasıyla Uzay-Zaman yapısı Hines ve Nehir Tanrısının etrafında bozulmaya başlıyor. Böylece hikaye bambaşka bir boyut kazanıyor. Bu hikaye ile Neill Blomkamp, Vietnam Savaşı’ndaki eşsiz ortamı bilim kurgu ögeleriyle bir araya getirmiş oluyor.

Short,Korku,Bilim-Kurgu,Savaş

Firebase (2017) 7.4
Y: Neill Blomkamp
O: Steve Boyle,Robert Hobbs,Tyler Johnston,Carlo Yu
T: Short,Korku,Bilim-Kurgu,Savaş
Rakka (2017)

Rakka (2017)

District 9 ve Elysium gibi filmlerle tanınan yönetmen Neill Blomkamp’ın yapım şirketi Oast Studios’un -kısa- film serisinin ilk halkası olan Rakka etkileyici bir bilim kurgu çalışması. Bu kısa filmde 2020 yılında geçen bir hikaye konu alınıyor. Kendilerine has teknolojiye sahip olan uzaylılar dünyayı istila ediyor, insanları köleleştiriyor ve atmosferi yeniden şekillendirerek dünyayı yaşanamayacak hale getirmeye başlıyor. Rakka'da bu olayların nasıl gerçekleştirildiği özetlenirken, insanların nasıl direnişe geçtiği anlatılıyor ve uzaylılardan kaçabilmiş bir köle olan Amir'in macerası aktarılıyor.

Short,Korku,Bilim-Kurgu

Rakka (2017) 7.5
Y: Neill Blomkamp
O: Sigourney Weaver,Eugene Khumbanyiwa,Robert Hobbs,Carly Pope
T: Short,Korku,Bilim-Kurgu
I'm HereBuradayım (2010)

I'm Here - Buradayım (2010)

Filmin başrolündeki Andrew Garfield, herkesin normal bir yaşam sürdürdüğü şehirde kütüphaneci olarak çalışan erkek bir robotu canlandırıyor. Karakterin yalnız ve mutsuz günleri, günün birinde tanıştığı maceraperest ve özgür ruhlu dişi robotun(Sienna Gulliory) hayatına girmesiyle değişir.

Short, Dram, Romantik

I'm Here
Buradayım (2010) 7.9
Y: Spike Jonze
O: Andrew Garfield, Sienna Guillory, Annie Hardy, Daniel London
T: Short, Dram, Romantik
The Punisher: Dirty LaundryKirli Çamaşırlar (2012)

The Punisher: Dirty Laundry - Kirli Çamaşırlar (2012)

Thomas Jane, genel olarak hayal kırıklığı yaratan ilk Punisher filminden sonra ikincisinde oynamayı kabul etmemişti. Şimdi karşımıza bu kısa film ile çıkıyor. San Diego Comic-Con’da gösterilen bu kısa filmde Thomas Jane’e Ron Perlman eşlik ediyor.

Short, Aksiyon, Suç

The Punisher: Dirty Laundry
Kirli Çamaşırlar (2012) 8.2
Y: Phil Joanou
O: Thomas Jane, Ron Perlman, Sammi Rotibi, Karlin Walker
T: Short, Aksiyon, Suç
La jeteeJetee, La (1962)

La jetee - Jetee, La (1962)

Dünyanın altını üstüne getiren 3. Dünya Savaşı'ndan sonra nükleer savaştan etkilenmeyen bir grup insan yeraltında yaşamaya başlar. Aralarında araştırmacıların da olduğu grup savaş öncesi dünyasına doğru bir yolculuk yapmaya karar verir. Bu yolculuk için seçilen kişi ise çocukluğunda yaşadığı bir olayın etkisinden kurtulmayı başaramayan takıntılı bir adamdır.Zaman yolculuğu basit koşullarda gerçekleşir, kirli bir hamağa yatırılan adam, gözlerine bağlanan aygıtların da yardımıyla henüz dünyanın güzel günlerini yaşadığı günlere doğru bir yolculuk yapar. Burada tanışacağı bir kadın ise onu bu zaman dilimine bağlamaya başlar.Fakat yeni hayatı, yaşadığı olaylar ve araştırmanın farklı bir konum almaya başlaması yolcuyu yavaş yavaş çocukluğunda yaşadığı olaya doğru götürmeye başlar. Çocukluğundaki olayı hatırlar önce, bir havaalanında yabancı bir adamın vurulduğuna şahit olmuştur. Şimdi aynı havaalanında hem kendine yönelen kurşunları hem de meraklı bir çocuğun bakışlarını üzerine çeker. Paradoksal bir kader sonu olur.Chris Marker'in yönetmenliğini üstlendiği kısa film hem estetiği hem de öyküsü ile olağanüstü. Tüm film fotoğraflardan oluşuyor, sadece tek bir hareketli görüntü yer alıyor filmde, ki o da belli belirsiz görünüp kayboluyor. Müzikleri ve puslu fotoğrafları ile yarattığı atmosfer bilim kurgu sinemasının en ilginç yapıtlarından birini ortaya koyuyor.Film Terry Gilliam'ın 12 Maymun isimli başyapıtına da esin kaynağı oldu. Kısa filmin yönetmeni Marker, 12 Maymun'da da senarist olarak yer aldı.

Short, Dram, Romantik

La jetee
Jetee, La (1962) 8.4
Y: Chris Marker
O: Jean Négroni, Hélène Chatelain, Davos Hanich, Jacques Ledoux
T: Short, Dram, Romantik
The Cleansing Hour (2016)

The Cleansing Hour (2016)

Başarısız iki film yapımcısı olan Lance ve Drew, ünlü olabilmek için şeytan çıkarmayla ilgili canlı bir web yayını yapmaktadırlar. Ancak her bölüm izleyicileri kandırmak için özenle kurgulanmış bir aldatmacadan ibarettir. Fakat son işlerinde hesaba katmadıkları bir şey olur. Seçtikleri aktristin içinde gerçekten de bir iblis yaşamaktadır.

Short,Korku

The Cleansing Hour (2016) 8.4
Y: Damien LeVeck
O: Sam Jaeger,Heather Morris,Neil Grayston,Jonny Radtke
T: Short,Korku
Runaway (2017)

Runaway (2017)

2065,Dünya'nın en büyük robot üreticilerinden Paradigma sanayi, gelişmiş bir robot üretti. Bu robotların insandan ayırt edilmesi oldukça güç. Genellikle aşağılayıcı bir isimle 'Griler' olarak adlandırıldı ve zenginlerin iş gücü olarak kullanıldı. Ancak 2 yıl önce, yani 2063 yılında bir android virüsü sisteme enjekte edilince kendilerinin farkına vararak benlik kazandılar. Yavaş yavaş insanlar gibi yaratıcılarından hak talep etmeye başlandı. İstediklerini alamayınca'da isyan kaçınılmaz oldu. Bu da büyük bir savaşın başlamasına sebep oldu.

Short, Bilim-Kurgu

Runaway (2017) 5
Y: Harrison Heller
O: Rico E. Anderson, Paul Lang, Ed Trucco, Caitlin Burt
T: Short, Bilim-Kurgu
The Music BoxMüzik Kutusu (1932)

The Music Box - Müzik Kutusu (1932)

Stan, ayağı kırıldığı için hastanede yatan şişko arkadaşını ziyaret eder, sakarlıklarıyla çevredeki herkesin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokar ve olaylar gelişir..

Komedi, Short

The Music Box
Müzik Kutusu (1932) 8.1
Y: James Parrott
O: Stan Laurel, Oliver Hardy
T: Komedi, Short
VincentSt. Vincent (1982)

Vincent - St. Vincent (1982)

Bekar bir anne olan Maggie, 12 yaşındaki oğlu Oliver ile yeni evleri Brooklyn’e taşınır. Uzun saatler mesai yapmak zorunda kalan Maggie’nin oğlunu komşusu Vincent’a emanet etmekten başka şansı yoktur. Fakat Vincent, alkole ve kumara düşkünlüğü ile bilinen emekli, huysuz bir adamdır. Günler geçtikçe Vincent ve Oliver arasında sıra dışı bir ilişki doğacaktır. Zira Vincent, striptiz barlara, yarış pistleri gibi günlük aktivitelerine Oliver’ı da dahil eder! Vincent bu genç adamın ‘büyümesine’ yardımcı olurken, Oliver da Vincent’ta kimsenin görmediği bir tarafı ortaya çıkartacaktır: yufka yürekli bir ihtiyar. Başrolde Bill Murray’i seyrettiğimiz filmde, deneyimli isme yükselen yıldız Melissa McCarthy ve küçük oyuncu Jaeden Lieberher eşlik ediyor. Filmin yönetmenliği ve senaristliği ise Theodore Melfi’ye ait.

Short, Animasyon, Aile

Vincent
St. Vincent (1982) 8.5
Y: Tim Burton
O: Vincent Price
T: Short, Animasyon, Aile
Un chien andalouEndülüs Köpeği (1929)

Un chien andalou - Endülüs Köpeği (1929)

Genç Bunuel ve genç Dali, her zamankinden daha gerçeküstücü bir anlayışla, beyazperdeye unutulmaz kareler kazandırdılar. Öncelikle ay ve bulut görüntüsünü takip eden göz kesme sahnesi -geliyor akla. Sinemacılar burada saf düşsel ve sinemasal anlatımı bozan yapılarıyla dönemin sinema seyircilerini dumura uğrattılar. Sadece sinema dünyasına değil, sanat dünyasına da bomba gibi düştü kısa film.

Short

Un chien andalou
Endülüs Köpeği (1929) 7.9
Y: Luis Buñuel
O: Simone Mareuil, Pierre Batcheff
T: Short
A Trip to the MoonAya Seyahat (1902)

A Trip to the Moon - Aya Seyahat (1902)

Aya Seyahat (Fransızca: Le Voyage dans la lune) 1902 Fransız yapımı siyah-beyaz sessiz bilim kurgu filmidir. Film orijinallerine sıkı sıkıya bağlı kalınmadan, zamanının iki popüler romanından uyarlanmıştır: Jules Verne'nin yazdığı Dünyadan Aya ve H. G. Wells'in yazdığı Aydaki İlk İnsanlar. Filmin senaryosu, kardeşi Gaston'un yardımlarıyla Georges Melies tarafından yazılmış ve film yine Georges Melies tarafından yönetilmiştir. Film saniyede 16 kare hızında oynatıldığında 14 dakika sürmektedir. Aya Seyahat ilk gösterildiği yıllarda çok popüler olmuştur ve Melies'in çektiği yüzlerce fantezi filmi arasında en iyi bilinen filmdir. Film, aynı zamanda birçok kişi tarafından sinema tarihinde yenilikçi animasyon ve özel efekt kullanan ilk film ve sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak kabul edilmektedir. Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay'a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler...George Méliès'in çoğu Jules Verne'e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells'in First Men in the Moon'undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès'in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs.. Roketin Ay'a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

Short, Macera, Fantastik

A Trip to the Moon
Aya Seyahat (1902) 8.3
Y: Georges Méliès
O: François Lallement, Jules-Eugène Legris
T: Short, Macera, Fantastik
Voices of a Distant Star (2003)

Voices of a Distant Star (2003)

Noboru Terao ve Mikako Nagamine, hayatlarını birlikte kurgulamak isteyen ve halihazırda aynı liseye gitmekten başka da bir hedefi olmayan genç bir çifttir. Bu esnada, dünya Tarsian adı verilen uzaylı bir ırka karşı amansız bir mücadele vermektedir. 2048 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletler, Tarsianlara karşı koyabilecek askeri yapılanmayı tamamlamıştır. Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan takip filosuna seçilen pilotlardan birisi de Mikako'dur. Uzayın derinliklerinde yabancı bir ırkın peşindeki Mikako ile dünyadaki yaşantısına devam etmek zorunda kalan Terao arasındaki tek iletişim aracı cep telefonlarından yollayacakları mesajlar olacaktır.

Animasyon, Short, Dram

Voices of a Distant Star (2003) 7.6
Y: Makoto Shinkai
O: Mika Shinohara, Makoto Shinkai, Sumi Mutoh, Chihiro Suzuki
T: Animasyon, Short, Dram
Simon of the DesertÇöl Adamı Simon (1965)

Simon of the Desert - Çöl Adamı Simon (1965)

5. yüzyılda hayatının son 36 senesini bir sütun üzerinde çile doldurarak geçiren Suriyeli aziz Simeon Stylites’ın hayat hikâyesinden izler taşıyan Çölün Simon'u, Buñuel'in belki de en gerçeküstü ve eğlenceli filmlerinden biridir. Simon altı yıl, altı hafta ve altı gün boyunca çölün ortasındaki bir sütunun üzerinde yaşayıp Tanrı’ya ruhunun arındırılması için dua edip çile çekmiştir. Takdirlerini sunmak için önce keşişler ve köylüler azizin ziyaretine gelir. Simon, elleri kesik bir hastayı iyileştirir, yakışıklı bir keşişi lanetler. Şeytan çeşitli kılıklarda yanına gelip onu doğru yoldan çıkarmaya çalışsa da başarılı olamaz. Fakat sonunda Şeytan, Simon'u 1960'ların New York'unda bir diskoya götürmeye ikna eder.

Short, Komedi, Dram

Simon of the Desert
Çöl Adamı Simon (1965) 8
Y: Luis Buñuel
O: Claudio Brook, Silvia Pinal, Enrique Álvarez Félix, Hortensia Santoveña
T: Short, Komedi, Dram
Hotel ChevalierOtel Chevalier (2007)

Hotel Chevalier - Otel Chevalier (2007)

Film, Darjeeling Limited filmindeki kardeşlerden Jack ve kendisini Paris’te ansızın ziyaret eden eski kız arkadaşı (Natalie Portman) arasındaki ilişkiyi yansıtıyor. Hotel Chevalier, asıl film olan Darjeeling Limited’e sadece giriş yapmakla kalmayıp filmin derinleşmesini sağlayan bir ön çalışma niteliğinde.

Short, Dram, Müzik

Hotel Chevalier
Otel Chevalier (2007) 7.3
Y: Wes Anderson
O: Jason Schwartzman, Natalie Portman, Waris Ahluwalia, Michel Castejon
T: Short, Dram, Müzik
Six ShooterAltıpatlar (2004)

Six Shooter - Altıpatlar (2004)

Martin McDonagh'nın Oscar ödüllü kısası Altıpatlar'da (Six Shooter) Donnelly (Brendan Gleeson) isminde, karısını daha yeni kaybetmiş bir adamın, İrlanda'da geçirdiği olağandışı tren yolculuğuna tanık oluruz. Trende Donnelly'ye yol arkadaşlığı eden, çocuklarını yeni kaybetmiş genç bir çift ve ağzından çıkanı kulağı duymayan "Kid" adında patavatsız bir delikanlı vardır. Bu yolculuk tuhaf olduğu kadar son derece trajikomik olaylara da gebedir. Martin McDonagh'ın Altıpatlar'ı 2005 yılında En İyi Kısa film dalında Oscar'ı kucakladığı gibi, aynı zamanda BAFTA ödüllerinde de aynı dalda başarıya muktedir olmuştur. Bunun yanında içinde İngiliz Bağımsız Filmler Festivali'nin de bulunduğu bir dizi festivalden toplamda 5 ödül, 2 adaylık toplamıştır. Filmle ilgili bir küçük not; başroldeki Donnelly karakterine can veren Brendan Gleeson'ın oğlunun, kompartman arasında yiyecek içecek satan miskin büfecinin oluşu da ilginç bir durum

Komedi, Short

Six Shooter
Altıpatlar (2004) 7.7
Y: Martin McDonagh
O: Brendan Gleeson, Rúaidhrí Conroy, David Wilmot, Aisling O'Sullivan
T: Komedi, Short
One WeekBir Hafta (1920)

One Week - Bir Hafta (1920)

Buster ve Sybil kiliseden yeni evlenmiş bir çift olarak çıkarlar. Kendilerine hediye edilenler arasında bir hafta içinde kolayca inşa edilebilen portatif bir ev de bulunmaktadır. Ancak Buster'in Sybil için rakibi olan ancak Sybil'in reddettiği adamın kutuların üzerindeki numaraları değiştirmesiyle evi kurmak o kadar da kolay olmaz.

Short, Komedi

One Week
Bir Hafta (1920) 8.2
Y: Edward F. Cline, Buster Keaton
O: Buster Keaton, Sybil Seely
T: Short, Komedi
Toy Story of TerrorOyuncak Hikayesi Baş Belasına Karşı (2013)

Toy Story of Terror - Oyuncak Hikayesi Baş Belasına Karşı (2013)

Oyuncaklar yolculuk sırasında, beklenmedik bir olay ile yol kenarındaki bir motele süreklenirler. içlerinden biri kaybolduğunda diğerleride onu bulmaya çalışırken bu gizemin içinde kaybolurlar. Aynı kaderi paylaşmadan önce bu korkunç olayı çözüme kavuşturmaları gerekmektedir.

Animasyon, Short, Macera

Toy Story of Terror
Oyuncak Hikayesi Baş Belasına Karşı (2013) 7.6
Y: Angus MacLane
O: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Carl Weathers
T: Animasyon, Short, Macera