Kara-Film Filmleri İzle

Sweet Smell of SuccessBaşarının Tatlı Kokusu (1957)

Sweet Smell of Success - Başarının Tatlı Kokusu (1957)

New York’lu megaloman bir köşe yazarı olan J. J. Hunsecker (Burt Lancaster) yazılarıyla birçok kişinin kaderini belirlemektedir. Hunsecker, kız kardeşinin bir müzisyenle evlenmesini engellemek uğrana bir adamı devreye sokar ve meslek ilkelerini hiçe sayarak bu adamı hedef haline getirir...

Dram, Kara-Film

Sweet Smell of Success
Başarının Tatlı Kokusu (1957) 8.2
Y: Alexander Mackendrick
O: Burt Lancaster, Tony Curtis, Susan Harrison, Martin Milner
T: Dram, Kara-Film
Fury (1936)

Fury (1936)

Joe Wilson ve Katherine Grant evlenmek için paraları olmayan iki aşıktır.

Suç, Dram, Kara-Film

Fury (1936) 7.9
Y: Fritz Lang
O: Sylvia Sidney, Spencer Tracy, Walter Abel, Bruce Cabot
T: Suç, Dram, Kara-Film
Little CaesarKüçük Sezar (1931)

Little Caesar - Küçük Sezar (1931)

1929 ekonomik bunalımı; yirminci yüzyılın başından itibaren inanılmaz bir süratle kapitalistleşmeye başlayan ve adeta tepe noktasına ulaşan bir ekonominin büyük çöküşünü ifade etmektedir. Bu çöküş Amerika’nın gelişmiş serbest piyasa ekonomisine entegre olmuş tüm ülkeleri derinden etkilemiş dolaylı olarak da olsa ikinci dünya savaşına ön ayak olmuştur. Krizin yarattığı işsizlik, yoksulluk kısacası açlık muazzam boyutlara ulaşınca kanunsuz işlerde büyük bir patlama olmuştur. Özellikle kaçakçılık had sayfaya çıkmış, çıkar çatışmaları bugün gangster(yaşça büyük olanların deyimiyle gangaster) diye adlandırılan yapıyı oluşturmuştur. Haraç, kadın ticareti, alacak tahsili, kumarhane işletmeciliği gibi klasik yöntemlere ilaveten sendikacılık, içki ve silah kaçakçılığı gibi yeni yaklaşımlar ortaya çıkmış, belli bir forma bürünmüş yarı-düzenli suç şebekeleri peyda olmuştur. Krizin patlak verdiği dönemi takip eden zaman sürecinde ekseriyetle büyük şehirlerde odaklaşan yer altı örgütleri iktisadi güçlerini ve dolayısıyla da politik güçlerini arttırmış, büyük bir para dolaşımını illegal olsa da kontrolleri altına almışlardır. Bu suç örgütlerine göz atıldığında fark edilecektir ki, yeraltında hakim olan insanlar yabancı kökenli azınlıklardır. Halâ belli örf ve ananelere riayet etmeye özen gösteren güney Amerikalılar, İrlandalılar ve bilhassa İtalyanlar; Chicago gibi, New York gibi Amerika’nın görece gelişmiş şehirlerinde suç dünyasına egemen olmaya başlamışlardır. William Burnett’ın romanından uyarlanan Little Caesar yukarıda bahsettiğimiz dönem içinde geçen ve Caesar Enrico Bandelo(Bandello) adlı küçük bir gangsterin suç dünyasındaki hızlı yükselişini ve ani çöküşünü anlatan epik bir film. Mervyn LeRoy’un bu muhteşem filminin en büyük özelliği gangster dünyasına attığı bakışın sinema tarihi açısından birçok ilk taşıması...

Suç, Dram, Kara-Film

Little Caesar
Küçük Sezar (1931) 7.4
Y: Mervyn LeRoy
O: Edward G. Robinson, Douglas Fairbanks Jr., Glenda Farrell, William Collier Jr.
T: Suç, Dram, Kara-Film
The KillingSon Darbe (1956)

The Killing - Son Darbe (1956)

Eski bir mahkum olan Johnny Clay, beş yılını Alcatraz'da hapishanede geçirmiştir. Sevgilisi Fay ile evlenip düzenli bir hayata geçmeden önce son bir soygun yapmayı kafasına koyan Clay, bir yarış sırasında, odalardan birinde bulunan iki milyon dolarlık parayı çalmayı planlamaktadır. Bunun için bir ekip oluşturan Clay; bir polis, gözlemci, keskin nişancı ve güreşçiden oluşan çetesiyle birlikte hazırladıkları kusursuz soygun planını gerçekleştirmeye çalışacak, ancak türlü talihsizliklerle karşılaşmaktan kurtulamayacaktır. Sinema dehalarından Stanley Kubrick'in üne kavuşmasını sağlayan bu filmi, Lionel White'ın Clean Break adlı romanından uyarlandı.

Suç, Kara-Film, Gerilim

The Killing
Son Darbe (1956) 8.1
Y: Stanley Kubrick
O: Sterling Hayden, Coleen Gray, Vince Edwards, Jay C. Flippen
T: Suç, Kara-Film, Gerilim
The Big HeatBüyük Öfke (1953)

The Big Heat - Büyük Öfke (1953)

Cinayet masasında görev yapan Çavuş Bannion bir polisin intiharını araştırırken, polisin barda çalışan sevgilisinden olayın iç yüzünün farklı olduğu ihbarını alır.Bir süre sonra kadının öldürülmesi sonucu ipuçları büyük bir suç çetesine ulaşır. Çavuş Bannion, polis teşkilatını da rüşvete bağlayan bu çeteyle tek başına mücadele etmek zorunda kalır.

Suç, Kara-Film, Gerilim

The Big Heat
Büyük Öfke (1953) 8
Y: Fritz Lang
O: Glenn Ford, Gloria Grahame, Jocelyn Brando, Alexander Scourby
T: Suç, Kara-Film, Gerilim
Key LargoÖlüm gemisi (1948)

Key Largo - Ölüm gemisi (1948)

Fırtına, üçü masum biri katil üç insanı tek bir yerde mahsur bırakmıştır. Dışarıdaki bu fırtınaya rağmen Key Largo'daki otelin içerisinde yaşananlar çok daha korkunçtur. İnsanlara acı çektirmekten çok hoşlanan bir mafya patronu olan Johnny Rocco, hiçbir günahı olmayan üç insanı elinde tutmaktadır. Aralarındaki eski bir asker, Rocco'ya karşı koyabilecek olan tek adamdır. Ancak savaşın gerçekleri onu çoktan yorgun düşürmüştür. Amerikan Sineması'nın en önemli yönetmenlerinden biri olan John Huston'ın önemli filmlerinden biri olan Ölüm Gemisi, tiyatrodan sinemaya bir uyarlama...

Suç, Dram, Kara-Film

Key Largo
Ölüm gemisi (1948) 7.9
Y: John Huston
O: Humphrey Bogart, Edward G. Robinson, Lauren Bacall, Lionel Barrymore
T: Suç, Dram, Kara-Film
Double IndemnityÇifte Tazminat (1944)

Double Indemnity - Çifte Tazminat (1944)

Kara film türünün en önemli temsilcilerinden biri olan film, zeka dolu senaryosu ve başarılı kurgusuyla dikkat çeken bir Billy Wilder yapımı. İnsanoğlunun para hırsınının boyutlarını çizen film, sigortacı Neff’in rutin bir araba sigortalama ziyareti esnasında tehlikeli bir kadın olan Phyllis’le tanışmasından sonra içine düştüğü zorlu durumu ele alıyor. Kocasını öldürme planları yapan Phyliss, sigortadan alacağı parayı bölüşme teklifiyle Neff’i de planına dahil etmeye çalışır. Başta kabul etmese de sonradan kadının çekiciliğine ve paranın cazibesine kapılan sigortacı, planı kabul eder; ancak her plan, hesapta olmayan aksaklıklara maruz kalmaya mahkumdur.

Suç, Dram, Kara-Film

Double Indemnity
Çifte Tazminat (1944) 8.4
Y: Billy Wilder
O: Fred MacMurray, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson, Porter Hall
T: Suç, Dram, Kara-Film
Murder, My SweetCinayet Tatlım (1944)

Murder, My Sweet - Cinayet Tatlım (1944)

Raymond Chandler'ın romanından uyarlanan bir Philip Marlowe macerası. Bir sosyete hırsızıyla, bir gangsterin cinayete karışmasını anlatıyor.

Suç, Dram, Kara-Film

Murder, My Sweet
Cinayet Tatlım (1944) 7.7
Y: Edward Dmytryk
O: Dick Powell, Claire Trevor, Anne Shirley, Otto Kruger
T: Suç, Dram, Kara-Film
Killer's KissKatilin Busesi (1955)

Killer's Kiss - Katilin Busesi (1955)

Bir boksör ile dansçı bir kızın aşk öyküsünü kara film atmosferinde ele alan 'Killer's Kiss', İç içe geçen geri dönüşler ile anlatılan öykünün sağlam sinema dili hemen dikkati çeker.Boksör Dave Gordon, karşı evde oturan Gloria'nın bir adamla kavga edişine tanık olup, onu kurtarmaya niyetleniyor, bu insani çıkış, pek çok entrikayı, karanlık olayları ve tuhaf bir aşk ilişkisini beraberinde getiriyordu. Gloria, bir dans salonunda kiralık partnerdi. Patronunun ona duyduğu saplantılı aşk, Dave'nin hayatını tehlikeye sokuyordu. Son derece basit bir öyküye sahip 'Katilin Öpücüğü' ama Kubrick'in görsel zekasıyla etkileyici ve alışılmadık bir çehreye bürünmüştür. Gloria'nın ailesine dair anıları anlattığı geri dönüş sahnesi filmin en beğenilen bölümlerinden biri oldu. Ailesi uğruna kariyerini feda eden ablasının intiharını anlatan genç kızın sesi üzerine, sadece sahnede bale figürleri sergileyen ablasının görüntüleri döşenmişti.

Suç, Dram, Kara-Film

Killer's Kiss
Katilin Busesi (1955) 6.8
Y: Stanley Kubrick
O: Frank Silvera, Jamie Smith, Irene Kane, Jerry Jarrett
T: Suç, Dram, Kara-Film
Dark PassageKaranlik geçit (1947)

Dark Passage - Karanlik geçit (1947)

Vincent Parry (Humphrey Bogart) işlemediği bir cinayetten dolayı hapse atılır. Suçsuzluğunu kanıtlamak için hapisten kaçar. Yüzünü plastik cerrahiyle değiştirir ve bu intikam yolunda, Vincent'ın suçsuz olduğundan emin olan Irene Jansen (Lauren Bacall) ona yardım edecektir.

Kara-Film, Gerilim

Dark Passage
Karanlik geçit (1947) 7.6
Y: Delmer Daves
O: Humphrey Bogart, Lauren Bacall, Bruce Bennett, Agnes Moorehead
T: Kara-Film, Gerilim
Angels with Dirty FacesKirli Yüzlü Melekler (1938)

Angels with Dirty Faces - Kirli Yüzlü Melekler (1938)

Bu etkileyici ganster klasiğinde sahne dışında da arkadaş olan James Cagney ve Pat O'Brien, kamera önüne altıncı kez geçiyorlar. Cagney'in canlandırdığı Rocky Sullivan, yeraltı dünyasındaki başarısı sonucu bir grup serserinin gözünde onu kahramana dönüşmüş karizmatik bir ghetto kabadayısıdır. O'Brien ise Sullivan'ın sonradan rahip olan çocukluk arkadaşı Peder Connollydir ve onun hükmünü bitirmeye yemin etmiştir.

Suç, Dram, Kara-Film

Angels with Dirty Faces
Kirli Yüzlü Melekler (1938) 8
Y: Michael Curtiz
O: James Cagney, Pat O'Brien, Humphrey Bogart, Ann Sheridan
T: Suç, Dram, Kara-Film
In a Lonely PlaceTehlike İşareti (1950)

In a Lonely Place - Tehlike İşareti (1950)

Tehlike işareti, pek çok açıdan bir başyapıt niteliği taşır: kült yönetmen Nicholas Ray’in tek "en iyi" filmi olarak; benzersiz biçimde romantik ve kötü sonla bitmeye mahkum bir kara film olarak; Humphrey Bogart ve Gloria Grahame’in en iyi kişisel oyunculuklarını sergiledikleri bir vitrin olarak; ve Hollywood’un iç yüzünü en iyi ortaya koyan filmlerden biri olarak. Saldırgan mizaçlı senaryo yazarı Dix Steele (Bogart), bir cinayetten sorumlu tutulur ama yan komşusu Laurel Gray (Grahame), suç işlendiği sırada onun orada bulunmadığına dair tanıklık eder. Bu durum ikisi arasında tutkulu bir ilişkinin başlamasına yol açar; ne var ki Laurel, Dix’in vahşi yanıyla karşılaşınca çok korkar ve cinayeti gerçekten onun işleyip işlemediği noktasında şüpheye düşer. Bogart, yıllar boyunca romantik sert adamları canlandırdıktan sonra, bu filmde kendi beyazperde kişiliğinin daha derinlerine iner ve Sam Spade’e ya da Rick Blaine’e yakışmayacak bir nevrotik keskinlik sergiler. Gerek hak edenlere gerekse etmemiş olanlara tekme tokat saldırdığı öfke nöbeti sekanslarında fazlasıyla korkutucu hale gelir. Ray’in esrarlı görüntüleri ve neredeyse gerçeküstü sayılabilecek şiirselliği, filmin karamsar temasına heyecan katar. Dorothy B. Hughes’un başarılı romanı senaryoya ilginç bir biçimde uyarlanmıştır: kitapta Steele gerçekten katil çıkar; ama senaryo, esas önemli olanın onun masum olup olmadığı değil bu masumiyetinin her an bozulabileceği olduğunu gösterdiğinden daha iç karartıcı bir sonla biter.

Dram, Kara-Film, Gizem

In a Lonely Place
Tehlike İşareti (1950) 8
Y: Nicholas Ray
O: Humphrey Bogart, Gloria Grahame, Frank Lovejoy, Carl Benton Reid
T: Dram, Kara-Film, Gizem
The Woman in the WindowPenceredeki kadin (1944)

The Woman in the Window - Penceredeki kadin (1944)

Gotham College profesörü Wanley sokaktan geçerken bir kadın portresi görür ve hayranlıkla uzunca süre bu resime bakar. Portre saplantı haline gelir.Derken Wanley, onun portresini hayranlıkla izlerken Portredeki kadın karşısına biranda çıkar ve onu dairesine ve şampanya içmeye davet eder. İçkilerini yudumlarken kadının kocası ikisini birlikte yakalar ve profesörü Wanley yanlışlıkla adamı öldürür..Profesör olayı örtbas etmek için kadınla birlikte iş birliği yapar. Polislerlerse ipucu için herkesi sorgulamaya başlar...

Suç, Dram, Kara-Film

The Woman in the Window
Penceredeki kadin (1944) 7.7
Y: Fritz Lang
O: Edward G. Robinson, Joan Bennett, Raymond Massey, Edmund Breon
T: Suç, Dram, Kara-Film
Brute ForceKaba Güç (1947)

Brute Force - Kaba Güç (1947)

Korku ve şiddetin kol gezdiği aşırı kalabalık Westgate hapishanesinde, hapishane müdürü A.J.Barnes (Roman Bohnen) otoritesi zayıf ve etkisiz bir idarecidir. Cezaevi gerçekte gardiyanlar ve bazı güçlü mahkumlar tarafından yönetilmektedir. Sadist ve hırslı gardiyan Yüzbaşı Munsey (Hume Cronyn) mahkumları kontrol altında tutabilmek için korku, şiddet ve işkencenin yanı sıra ispiyonu da bir araç olarak kullanmaktadır. Mahkumlardan Joe Collins (Burt Lancaster) ise bu duruma isyan ederek diğer mahkumlarla birlikte bir kaçış planlarlar.

Suç, Dram, Kara-Film

Brute Force
Kaba Güç (1947) 7.7
Y: Jules Dassin
O: Burt Lancaster, Hume Cronyn, Charles Bickford, Yvonne De Carlo
T: Suç, Dram, Kara-Film
The Big SleepBüyük Uyku (1946)

The Big Sleep - Büyük Uyku (1946)

Özel dedektif Philip Marlowe, General Sternwood tarafından gösterişli malikanesine davet edilir. General, dedektif Marlowe’dan, kızı Carmen’in bir kitapçıya olan kumar borçlarını halletmesini ister. Ancak General’in diğer kızı Vivian, durumdan şüphelenerek babasının asıl amacının, bir ay önce kaybolan yakın arkadaşı Sean Regan’ı bulmak olduğunu düşünür ve bunu dedektif Marlowe’la paylaşır. Yine de görevinden şaşmayan Marlowe, kitapçıya giderek olayları incelemeye başlar. Dükkanın sahibi Geiger’ı evine kadar takip eden dedektif burada duyduğu bir silah sesi ve içeride karşılaştığı manzara sonrasında içinden çıkılması güç bir görevle karşı karşıya olduğunu anlayacaktır. Kara film türünün en etkileyici yapıtlarından biri olan The Big Sleep, aynı isimli romandan usta yönetmen Howard Hawks tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Suç, Kara-Film, Gizem

The Big Sleep
Büyük Uyku (1946) 8.1
Y: Howard Hawks
O: Humphrey Bogart, Lauren Bacall, John Ridgely, Martha Vickers
T: Suç, Kara-Film, Gizem
Ace in the HoleBüyük Karnaval (1951)

Ace in the Hole - Büyük Karnaval (1951)

Chuck Tatum, New York City’den New Mexico’ya gelmek zorunda kalmış; bencil, şansı ters gitmiş, son derece inatçı bir muhabir gazetecidir. Önceden çalıştığı iş yerlerinden yalan haber, aşırı alkol tüketimi gibi sebeplerden dolayı atılmıştır. Bir yıldır son derece önemsiz Albuquerque Sun-Bulletin gazetesinde yazmasına rağmen durumundan memnun değildir.

Dram, Kara-Film

Ace in the Hole
Büyük Karnaval (1951) 8.2
Y: Billy Wilder
O: Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur, Porter Hall
T: Dram, Kara-Film
The Big ComboKaranlıkta Vuruşanlar (1955)

The Big Combo - Karanlıkta Vuruşanlar (1955)

Teğmen polis Diamond şüpheli mafya patronu Bay Brown'ı gözetim altında tutma davasının kapanmasını önerir çünkü departman çok fazla para harcamakta ancak sonuç alamamaktadır. Diamond son bir girişimle Brown aleyhinde deliller ortaya çıkarmak için Brown'ın kız arkadaşı Susan Lowell'a gider.

Suç, Dram, Kara-Film

The Big Combo
Karanlıkta Vuruşanlar (1955) 7.5
Y: Joseph H. Lewis
O: Cornel Wilde, Richard Conte, Brian Donlevy, Jean Wallace
T: Suç, Dram, Kara-Film
Only Angels Have WingsMelekler Kanatlı Olur (1939)

Only Angels Have Wings - Melekler Kanatlı Olur (1939)

Bonnie Lee (J.Arthur) gemisini beklerken Güney Amerika'da küçük bir havaalanına uğrar. Kaptan pilot Geoff Carter (C. Grant) posta uçaklarına ait bu küçük havaalanının yöneticisidir. Tehlikeli ve sisli havalarda da yapılan bu uçuşlarda kaza yaşanmasına ve ölümlerin gerçekleşmesine rağmen, yağışlı havalarda uçakların havalanmasına izin veren Geoff'ten pek hoşlanmasa da kısa sürede Geoff'in soğuk duruşu ve kararlı tavrından etkilenen Bonnie, şehirde bir süre daha kalmaya karar verir, en azından gemi tekrar gelene kadar. Bu arada posta pilotlarının arasına yeni bir isim daha katılır. Geçmişinde kötü hatıraları olan bu adamı kimse aralarına almak istemezken, en iyi arkadaşına rağmen -ki arkadaşının kardeşinin ölümüne sebep olmuştur bu adam- Geoff onu işe alır ve kimsenin uçmak istemediği kötü havalarda posta görevini ona verir. Kötü adamımız karısıyla birlikte gelmiştir. Judy ( Rita Hayworth) yani karısı yıllar önce Geoff'i terk eden sevgiliden başkası değildir. Geoff aynı şeyleri tekrar yaşamak istemediğinden Bonnie'nin ilgisine karşılık vermez önceleri ama varlığından da memnundur. Yine bir kötü hava uçuşu yapılacaktır. Göreve Geoff ve arkadaşı çıkacaklardır ama Bonnie korkutmak için eline aldığı tabancanın ateşlenmesiyle kazara Geoff'i kolundan vurur. Geoff'in yerine göreve kötü adam ve adamın düşmanı, Geoff'in arkadaşı birlikte giderler. Kaza olur ama bu sefer kötü adamımız uçağı terketmez. Ama Geoff'in arkadaşı ölür. Ölmeden önceyse kötü adamı affeder ve onu aralarına almaları gerektiğini söyler Geoff'e. Yeni bir uçuş daha olacaktır, Bonnie ise gemiye binmek için hazırlanmıştır. Geoff'in "kal" demesini bekler ve Geoff kendince cevap verir ona, yazı-turayla...

Macera, Dram, Kara-Film

Only Angels Have Wings
Melekler Kanatlı Olur (1939) 7.7
Y: Howard Hawks
O: Cary Grant, Jean Arthur, Richard Barthelmess, Rita Hayworth
T: Macera, Dram, Kara-Film
Cat PeopleKedi İnsan (1942)

Cat People - Kedi İnsan (1942)

Joe Oliver Reed, genç bir Amerikalıdır ve hayvanat bahçesini ziyarete ider. Orada karşılaştığı New Yorklu ressam Irena onu adeta büyüler. İkilinin arasında büyüyen aşk, evlilikle devam eder. Her şey oldukça yolunda girmektedir ve ikisi de çok mutludur. Ta ki, Joe'nun Irena ve ailesi hakkında bilmediği korkutucu bir gerçek ortaya çıkana kadar...

Kara-Film, Korku, Gerilim

Cat People
Kedi İnsan (1942) 7.4
Y: Jacques Tourneur
O: Simone Simon, Kent Smith, Tom Conway, Jane Randolph
T: Kara-Film, Korku, Gerilim
The LetterÖlüm Mektubu (1940)

The Letter - Ölüm Mektubu (1940)

Tropik bir Malaya gecesinde, parıldayan mehtapta, Leslie Crosbie (Bette Davis), kocası Robert (Herbert Marshall) işteyken, Geoffrey Hammond (David Newell)'ı öldürür. Daha sonra kocasına, ortak dostları olan Geoffrey'i, sarhoşken kendisinden faydalanmaya çalıştığı için vurduğunu söyler. Robert onun hikâyesine inanır ve karısını savunsun diye güçlü avukat Howard Joyce (James Stephenson)'u tutar. DEK - neonoir

Suç, Dram, Kara-Film

The Letter
Ölüm Mektubu (1940) 7.8
Y: William Wyler
O: Bette Davis, Herbert Marshall, James Stephenson, Frieda Inescort
T: Suç, Dram, Kara-Film
The Harder They FallSöhretin sonu (1956)

The Harder They Fall - Söhretin sonu (1956)

Amerika'da boks gibi seyirlik spor etkinliklerine hakim çetelerin düzenlediği organizasyonların ve bunlarla çoğu zaman birlik içinde çalışan medyanın iç yüzünü ortaya koyan, özellikle boks dünyasında dönen dolapları sergileyen bir film... Kalıbından başka bir özelliği olmadığı halde şampiyon yapılmak istenen Arjantinli boksör de, bu organizasyonların basın sözcülüğünü yapmak durumunda kalan gazeteci de çevrilen kötü oyunların birer kurbanı olmak üzeredirler. Budd Schulberg'in romanının bir uyarlaması olan filmin çekimleri sırasında kansere olduğunu öğrenen Humphrey Bogart, çok zorlandı ve film gösterime girdikten kısa bir sure sonra hayata veda etti.

Dram, Kara-Film, Spor

The Harder They Fall
Söhretin sonu (1956) 7.6
Y: Mark Robson
O: Humphrey Bogart, Rod Steiger, Jan Sterling, Mike Lane
T: Dram, Kara-Film, Spor
D.O.A. (1950)

D.O.A. (1950)

Polis departmanına gelen bir adam, bir gece önce San Francisco’da cinayet gerçekleştiğini söyler. Polis, kurbanın kim olduğunu söylediğinde ise kendisi olduğunu söyler. Polisin bu ihbarı ciddiye almaması üzerine, adam hikayesini anlatmaya başlar. Adamın ismi Frank Bigelow’dur ve küçük bir kasabada muhasebecilik yapmaktadır. Nişanlısı Paula ile evliliklerinin arefesinde, biraz kaçamak ve eğlence için San Francisco’ya gitmiştir. Yaşadığı hızlı bir gecenin sabahı kendisini pek iyi hissetmez. Doktora gittiğinde korkunç gerçekle yüzleşir. Haberi olmadan vücuduna enjekte edilmiş bir zehir, bütün damarlarını sarmıştır. Üstelik bu zehirin panzehiride yoktur. Frank, kalan birkaç günlük ömründe, kendisine bunu kimin ve neden yaptığını bulmak zorundadır…

Dram, Kara-Film, Gizem

D.O.A. (1950) 7.4
Y: Rudolph Maté
O: Edmond O'Brien, Pamela Britton, Luther Adler, Beverly Garland
T: Dram, Kara-Film, Gizem
The Lady from ShanghaiŞangaylı Kadın (1947)

The Lady from Shanghai - Şangaylı Kadın (1947)

Küba'da iş arayan İrlandalı Michael bir denizcidir. İş ararken bir saldırıya şahit olur ve bir kadını saldırıdan son anda kurtarır. Adının Elsa olduğunu öğrendiği kadın, çok ünlü bir avukat olan Arthur Bannister'ın karısıdır. Michael ve Elsa birbirlerine aşık olurlar. Arthur'un ortağı olan Grisby, bu aşkın farkındadır ve Michael ile bir anlaşma yapmak ister. Bu anlaşmaya göre ikisi Grisby güya ölmüş gibi yaparak sigortadan epey para alacaklar ve bunun 5.000 dolarlık payı da Michael'a kalacaktır. Böylece Michael da Elsa'yı alıp hayal ettiği gibi buralardan kaçabilecektir. Fakat Grisby gerçekten de öldürülmüş şekilde bulununca ve bütün oklar Michael'ı gösterince işler karışır.

Suç, Dram, Kara-Film

The Lady from Shanghai
Şangaylı Kadın (1947) 7.7
Y: Orson Welles
O: Rita Hayworth, Orson Welles, Everett Sloane, Glenn Anders
T: Suç, Dram, Kara-Film
I Walk AloneYalnız Yürüyorum (1948)

I Walk Alone - Yalnız Yürüyorum (1948)

Frankie Madison cezaevinde 14 yıl kaldıktan sonra New York'a geri döner. İçki kaçakçılığı yaparken Frankie'nin eski ortağı olan Noll Turner ise şimdi zengin bir gece kulübü yöneticisi dir.

Dram, Kara-Film

I Walk Alone
Yalnız Yürüyorum (1948) 7.1
Y: Byron Haskin
O: Burt Lancaster, Lizabeth Scott, Kirk Douglas, Wendell Corey
T: Dram, Kara-Film
This Gun for HireKiralık Silah (1942)

This Gun for Hire - Kiralık Silah (1942)

Kiralık katil Raven, Gates adında bir gece kulübü sahibi tarafından aldatılır. Gates aynı zamanda Nitro Chemical'ın sahibi Brewster'ın sağ koludur ki çıbanın başı esasında bu heriftir. Gavurlar double-cross diyorlar sanırım bu aldatılma olayına. Raven, Gates tarafından kimyasal bir formulü ele geçirmek için tutulur. İş bittiğinde aldığı para Nitro Chemical'dan çalınan ve polis tarafından numaraları belirlenmiş onluklardan oluşmaktadır. Polis, Raven'ı yaptığı bir alışveriş sonrası aramaya koyulur. Raven ise ona kazık atanların peşine düşmek için Los Angeles trenine atlar. |

Suç, Dram, Kara-Film

This Gun for Hire
Kiralık Silah (1942) 7.6
Y: Frank Tuttle
O: Veronica Lake, Robert Preston, Laird Cregar, Alan Ladd
T: Suç, Dram, Kara-Film
Leave Her to HeavenKıskanç Kadın (1945)

Leave Her to Heaven - Kıskanç Kadın (1945)

Yazar Richard Harland (Cornel Wilde) zengin Ellen Berent (Gene Tierney) ile tanışır. Birbirlerine çok kısa sürede aşık olup evlenirler. Ellen'ın kıskançlığı aşkının önüne geçer ve çok kötü sonuçlara yol açar

Dram, Kara-Film, Gerilim

Leave Her to Heaven
Kıskanç Kadın (1945) 7.7
Y: John M. Stahl
O: Gene Tierney, Cornel Wilde, Jeanne Crain, Vincent Price
T: Dram, Kara-Film, Gerilim
Angel FaceMuhteris Ruhlar (1952)

Angel Face - Muhteris Ruhlar (1952)

Frank Jessup, işi elverdiğince sakin bir hayat sürmekte olan bir ambulance şoförüdür. Birlikte olduğu şefkat dolu sevgilisiyle mükemmele yakın bir yaşamları vardır. Aldığı gizemli bir not her şeyi altüst edecektir. Notta yaşlı bir kadının evine gitmesi söylenmektedir. Frank notun dediğini yaparak sözü geçen kadının malikanesnin yolunu tutar. Bayan Tremayne ile karşılaştığında kafası karışır. KEndini öldürmek üzereyken adamın geldiğini söyler ama Frank bunun bir intihar mı yoksa cinayet teşebbüsü mü olduğuna anlam veremez. Evde dolanırken de evin üvey kızı olan Diane Tremayne ile karşılaşır. Genç ve güzel kadın kendine herkesi aşık edebilecek kadar cazibelidir de. Frank'i ne kadar baştan çıkarmaya çalışır. Hayatı tepetaklak olan adam sevdiği her şeyi yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Ancak bir süre sonra gerçeklerin farkına varır. İçinde bulunduğu durum bir aşk ilişkisinden ibaret değildir, bedelini düşündüğünden daha da ağır ödeyeceği büyük bir oyunun bir parçası haline gelmiştir.

Suç, Dram, Kara-Film

Angel Face
Muhteris Ruhlar (1952) 7.3
Y: Otto Preminger
O: Robert Mitchum, Jean Simmons, Mona Freeman, Herbert Marshall
T: Suç, Dram, Kara-Film
Where the Sidewalk EndsKaldırımlar Bitince (1950)

Where the Sidewalk Ends - Kaldırımlar Bitince (1950)

Komiser muavini Mark Dixon her zaman kanunun doğru tarafında olmak istemiştir. Ama iyi bir adam için, korkunç derecede kötü niyetlidir. İnsanlara kaba davrandığına dair yapılan birçok şikayetten sonra, şefi Nicholas Foley rütbesini düşürür. Foley ona iyi bir adam olduğunu ama davranışlarını biraz düzeltip yen terfi alan Teğmen Thomas gibi olması gerektiğini söyler. Bu sırada, Tommy Scalise illegal bir barbut oyunu oynamaktadır ve Ken Paine tarafından içeri getirilen zengin Ted Morrison’ı sömürmek istemektedir. Ted Morrison’ın güzel karısı kocasının kendisini yem olarak kullandığını fark eder. Bunu kabul etmeyince, Paine kadına vurur. Cesur Morrison araya girer ama Paine onu yaralar. Ama daha sonra adamın öldüğü anlaşılır ve Paine suçlu durumuna düşer. Dixon kısa süre sonra Morgan’a aşık olur.

Suç, Kara-Film, Dram

Where the Sidewalk Ends
Kaldırımlar Bitince (1950) 7.7
Y: Otto Preminger
O: Dana Andrews, Gene Tierney, Gary Merrill, Bert Freed
T: Suç, Kara-Film, Dram
Call Northside 777Geciken Adalet (1948)

Call Northside 777 - Geciken Adalet (1948)

1932 yılında ABD'deki içki yasağı döneminde bir polis memurunu öldürdükleri iddiasıyla yargılanıp hüküm giyen iki adamdan birinin 11 yıl sonra, 1944 yılında suçsuz yere ceza almış olduğuna inanan inatçı bir gazetecinin (James Stewart) gerçekleri ortaya çıkarmak için gösterdiği çabayı anlatmaktadır.

Dram, Kara-Film

Call Northside 777
Geciken Adalet (1948) 7.4
Y: Henry Hathaway
O: James Stewart, Richard Conte, Lee J. Cobb, Helen Walker
T: Dram, Kara-Film
DetourSapak (1945)

Detour - Sapak (1945)

Müzisyen Al Roberts Los Angeles'e gitmek üzere yola çıkar. Ama parası olmadığı için otostop çekmek zorunda kalır. Arabasına bindiği Charles Haskell'in yanlışlıkla ölümüne yol açınca, suçun üzerine kalmamaması için Charles'in arabasıyla beraber kaçar. Yolda otostop çeken Vera'yı arabasına almasıyla olaylar iyice karışır.

Suç, Dram, Kara-Film

Detour
Sapak (1945) 7.5
Y: Edgar G. Ulmer
O: Tom Neal, Ann Savage, Claudia Drake, Edmund MacDonald
T: Suç, Dram, Kara-Film

  
ilk < 1 2 3 > 3 son