Biografi Filmleri İzle

Jungle ChildVahşi Çocuk (2011)

Jungle Child - Vahşi Çocuk (2011)

1979 yılında 8 yaşındaki Alman kız çocuğu Sabine, dilbilimci babası, doktor annesi ve iki kardeşi ile birlikte, Batı Papua’da vahşi bir ormanın içinde yaşayan, kendi diline sahip, bilinmeyen bir kabilenin yanına gidip yıllarca yerlilerle yaşar. Bu süreçte yerlilerin yaşam biçimini ve geleneklerine tanık olup çeşitli maceralar yaşarlar. Tamamen doğal ortamda çekilmiş ve kabile yaşamını aktaran; gerçek hayattan alınmış.

Macera, Biografi, Dram

Jungle Child
Vahşi Çocuk (2011) 7.1
Y: Roland Suso Richter
O: Stella Kunkat, Thomas Kretschmann, Nadja Uhl, Sina Tkotsch
T: Macera, Biografi, Dram
They Died with Their Boots On (1941)

They Died with Their Boots On (1941)

Genereal Custer’ın West Point Askeri Akademisine girmesiyle başlayan hikâyesinde,Amerika İç Savaşı sırasında Güneyliler ve Kuzeyliler arasında yaşanan Little Big Horn Muharebesi’ni ve sonunda Little Big Horn’daki ölümüne kadar olan olaylar anlatılıyor. Custer,Kızılderililere toprakları vermek isteyen politikacı ve büyük bir şirket arasındaki ahlaksızca yapılan anlaşmadan dolayı Chief Crazy Horse’lara karşı olan savaşların etkileyici hikâyesi.

Biografi, Dram, Romantik

They Died with Their Boots On (1941) 7.3
Y: Raoul Walsh
O: Errol Flynn, Olivia de Havilland, Arthur Kennedy, Charley Grapewin
T: Biografi, Dram, Romantik
The Last King of ScotlandIskoçya'nin son krali (2006)

The Last King of Scotland - Iskoçya'nin son krali (2006)

Nicholas Garrigan, mesleğinde mükemmeliyetçi yapıya sahip ve geleceğe dönük idealleri olan genç bir doktordur. Mesleki açıdan bir misyonla Uganda’ya gelir. Bu idealist doktor, katı ve barbar bir yönetimle hüküm süren Idi Amin’in emirleri karşısında fazla bir adım atamaz. Ancak bu doktorun, kriz anlarını kusursuz yönetebildiğini ve bu alanda başarılı olduğunu fark eden Idi Amin, onu sağ kolu yerine koyar. Garrigan, başlangıçta bu durumdan gururlansa da çok geçmeden ne tür bir barbarlığın içinde olduğunu kavrar. Geri dönüşü pek de kolay olmayacaktır. Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü alan Forest Whitaker, mükemmel bir oyunculuk sergilerken film, festivallerde bol bol ödül almıştır.

Biografi, Dram, Tarih

The Last King of Scotland
Iskoçya'nin son krali (2006) 7.7
Y: Kevin Macdonald
O: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington, Gillian Anderson
T: Biografi, Dram, Tarih
Hemingway & GellhornHemingway ve Gellhorn (2012)

Hemingway & Gellhorn - Hemingway ve Gellhorn (2012)

Çanlar Kimin İçin Çalıyor'un esin kaynağı olan müthiş Ernest Hemingway-Martha Gellhorn aşkı, Clive Owen ve Nicole Kidman'ın performanslarıyla sanki dün yaşanmış kadar gerçek. ABD'nin saygın televizyon kanallarından HBO tarafından üretilen Hemingway & Gellhorn filmi, gazeteci Martha Gellhorn ve yazar Ernest Hemingway arasındaki fırtınalı ilişkiyi, yarı belgesel bir anlatımla ele alıyor. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ve Henry & June filmlerinden hatırlayacağımız Philip Kaufman’ın yönettiği, senaryosunu Jerry Stahl ve Barbara Turner ikilisinin yazdığı filmin oyuncu kadrosu da Nicole Kidman, Clive Owen, David Strathairn, Tony Shalhoub, Robert Duvall gibi güçlü isimlerden oluşuyor. Film, 1936 yılında bu ünlü edebiyatçı çiftin Florida’da Key West barda tanışmalarıyla başlar. O sırada İspanya İç Savaşı, dünyadaki birçok aydını harekete geçirmiştir. Hemingway ve Gellhorn da İspanya’ya gidip uluslararası gönüllüler birliğine katılırlar. Savaşa tanık olup yazıya dökerlerken birbirlerine aşık olurlar ve 1939’a kadar İspanya’da kalırlar. Hemingway 1940 yılında ikinci eşinden boşanarak Gellhorn ile evlenir. Dünya görüşlerindeki ayrışmalar ve ego savaşları nedeniyle evlilikleri sadece beş yıl sürer. Ancak Hemingway, Çanlar Kimin İçin Çalıyor adlı romanıyla bu çalkantılı aşkı ölümsüzleştirir.Kaynak: cnbce.tv

Biografi, Dram, Romantik

Hemingway & Gellhorn
Hemingway ve Gellhorn (2012) 6.3
Y: Philip Kaufman
O: Nicole Kidman, Clive Owen, David Strathairn, Rodrigo Santoro
T: Biografi, Dram, Romantik
Talk to MeKonuş Benimle (2007)

Talk to Me - Konuş Benimle (2007)

Dewey hapishaneye kardeşini ziyarete gittiğini birgün hapishanenin radyocusu Petey Greene ile karşılaşır. Kendisi de bir radyoda genel yayın yönetmenliği yapmaktadır. Petey hapishaneden çıkınca Dewey’e yanına uğrayacağını söyler. Dewey pek önemsemez ama o an için bu adamın ne kadar büyük bir baş belası olduğunu da tahmin edemez.

Biografi, Dram, Tarih

Talk to Me
Konuş Benimle (2007) 7.4
Y: Kasi Lemmons
O: Don Cheadle, Chiwetel Ejiofor, Bruce McFee, Mike Epps
T: Biografi, Dram, Tarih
Love & MercyAşk ve Merhamet (2014)

Love & Mercy - Aşk ve Merhamet (2014)

Bir döneme damga vuran ünlü müzik grubu Beach Boys´un en parlak döneminde, hayli yetenekli ve yaratıcı olan Brian, psikolojik bir çöküş yaşar ve neredeyse hayatının 20 yılını bu nedenle doktor kontrolünde geçirir. Hayli baskıcı ve Brian´nın üstünde oldukça egemen Dr. Landy gözetimindeyken Melinda Ledbetter´a aşık olur. Ancak Melinda doktor hasta ilişkisindeki anormalliği farkeder ve bu zalimliği durdurmak için savaşmaya karar verir.

Biografi, Dram, Müzik

Love & Mercy
Aşk ve Merhamet (2014) 7.6
Y: Bill Pohlad
O: Elizabeth Banks, John Cusack, Paul Dano, Paul Giamatti
T: Biografi, Dram, Müzik
Devil's KnotŞeytan Düğümü (2013)

Devil's Knot - Şeytan Düğümü (2013)

Şeytan'ın Düğümü, 1993 yılında yaşanan ve Memphis Cinayetleri olarak bilinen bir olaya dayanıyor. 3 çocuk, oyun oynamak için randevulaşırlar ve ormana giderler. Kendilerinden haber alınamaz ve büyük çapta bir arama başlatılır. Çocuklar korkunç bir cinayete kurban gitmiştir. Çocuklardan birinin annesi olan Pam Hobbs, cinayet mahalli yakınlarında oldukça dindar bir kesimde yaşamaktadır. Cinayeti üstlenen yaşça daha büyük üç gencin, çocukları satanist bir ayinle kurban ettiği öne sürülür. Fakat Pam buna inanmaz ve inanmayan tek kişi o değildir. Polis müfettişi Ron Lax de olayın bir kurban etme eyleminden fazlası olduğunu düşünmektedir.

Biografi, Suç, Dram

Devil's Knot
Şeytan Düğümü (2013) 6
Y: Atom Egoyan
O: Reese Witherspoon, Colin Firth, Alessandro Nivola, James Hamrick
T: Biografi, Suç, Dram
My Brilliant CareerParlak Kariyerim (1979)

My Brilliant Career - Parlak Kariyerim (1979)

19. yüzyılın Avustralya kırsalında geçen hikayede genç ve özgür ruhlu bir kadının, Sybylla'nın öyküsüne tanık oluyoruz. Sybylla içinde büyüdüğü toplumun kati yargılarını kırarak kendi kaderini kendi elleriyle inşa etmeye kararlıdır. Genç bir adam olan Harry Beecham'a aşık olsa da onunla evlenmeyi kabul etmez. Zira babasının komşularından birine borcu vardır ve genç kadın bu borcu ödemek için kendini feda edip komşularının evinde hizmetçi olarak çalışmaya karar verir. Harry'e duyduğu aşka rağmen özgürlüğünü çalışarak elde etmenin ve başarılı bir yazar olmanın hayalinin peşinden gidecektir.Miles Franklin'in aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlanan yapıtın yönetmen koltuğunda Gillian Armstrong oturuyor.

Biografi, Dram, Romantik

My Brilliant Career
Parlak Kariyerim (1979) 7.3
Y: Gillian Armstrong
O: Judy Davis, Sam Neill, Wendy Hughes, Robert Grubb
T: Biografi, Dram, Romantik
Anvil: The Story of AnvilAnvilin Hikayesi (2008)

Anvil: The Story of Anvil - Anvilin Hikayesi (2008)

1970'li yılların heavy-metal müzik grubu Anvil, 30 yıl sonra performanslarını yitirmeden halen iyi müzik yapıyorlar. Grupla daha önce bir turnede çalışmış olan yönetmen Sacha Gervasi,Anvil'in halen etkin müzik yaptığını göstermek için, çıktıkları bir Avrupa turnesini belgesel üslubuyla kaydeder. Ortaya çıkan sonuç ise ek kelimeyle mükemmeldir...

Belgesel, Biografi, Müzik

Anvil: The Story of Anvil
Anvilin Hikayesi (2008) 8
Y: Sacha Gervasi
O: Scott Ian, Lemmy, Malcolm Dome, Lars Ulrich
T: Belgesel, Biografi, Müzik
Malcolm XX (1992)

Malcolm X - X (1992)

Malcolm, dönemindeki birçok siyahi vatandaş gibi oldukça zorlu ve acı dolu bir hayat geçirir. Bu olumsuz şartlar onu yaşayabilmek için küçük hırsızlıklar yapan birine dönüşmeye zorlar. Suçlarından dolayı hapishaneye gönderildiğinde ise bambaşka bir kimlik edinmeye başlar. Burada dahil olduğu ilginç toplulukta dinin de yardımıyla gerçek kimliğini bulur. Vakti gelip dışarı çıktığında ise bambaşka biri olmuştur. Artık kendilerini suçlu olmaya zorlayan genel zihniyete karşı başkaldırma zamanıdır. Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından biri olan Malcolm X'in hayatı, Spike Lee'nin yaratıcı bakış açısı ile beyazperdeye aktarılıyor. Başrollerde ise çarpıcı oyunculuğuyla Denzel Washington yer alıyor.

Biografi, Dram, Romantik

Malcolm X
X (1992) 7.7
Y: Spike Lee
O: Denzel Washington, Angela Bassett, Albert Hall, Al Freeman Jr.
T: Biografi, Dram, Romantik
I'm Not There.Beni Orada Arama (2007)

I'm Not There. - Beni Orada Arama (2007)

Tam anlamıyla bir müzik ilahı olan Bob Dylan, kariyeri boyunca sayısız türde klasik üretmiş ardından da bir ömür boyu konuşulacak bir efsane haline gelmiştir. Bu başarısının yanısıra son derece de gizemli ve ketum olduğu da bilinen bir gerçektir. Sanatçının hayatının farklı dönemlerini ve dönüm noktalarını ele alan film, Dylan'ın hayatının saklı kalmış dönemlerine ışık tutuyor. 2007 Venedik Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü alan ve Cate Blanchett'a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran filmin müzikleri usta müzisyenlerden kurulu bir kadro tarafından kotarılmıştır.

Biografi, Dram, Müzik

I'm Not There.
Beni Orada Arama (2007) 7
Y: Todd Haynes
O: Cate Blanchett, Ben Whishaw, Christian Bale, Richard Gere
T: Biografi, Dram, Müzik
HollywoodlandHollywood Ülkesi (2006)

Hollywoodland - Hollywood Ülkesi (2006)

16 Haziran 1959... "Süpermen'in Maceraları" filminin Çelik Adamı George Reeves (Akademi Ödüllü Ben Affleck) için Hollywood'un görkemli günleri ölümüyle sona erer. Hollywood Tepeleri'ndeki evinde bir kurşun yarasıyla ölü bulunan Reeves ardında genç yıldız adayı bir nişanlı, milyonlarca acılı hayran ve bir anne bırakır. Ölümünün peşinden sadece annesi Helen Bessolo (Lois Smith) gidecek ve cevapsız sorulara yanıt arayacaktır. Helen suçlunun bulunmasını ya da en azından soruların cevaplarını isterken Los Angeles polisi dosyayı kapatır. Ancak Helen özel dedektif Louis Simo (Akademi Ödüllü Adrien Brody) ile anlaşır. Simo bir süre sonra düğümü çözecek şeyin; Reeves'in, MGM stüdyolarının yöneticisi Eddie Mannix (Oskar adayı Bob Hoskins)'in karısı Toni Mannix (Oscar adayı Diane Lane) ile yaşadığı ateşli ilişki olduğunu keşfeder.

Biografi, Suç, Dram

Hollywoodland
Hollywood Ülkesi (2006) 6.6
Y: Allen Coulter
O: Adrien Brody, Diane Lane, Ben Affleck, Bob Hoskins
T: Biografi, Suç, Dram
Jamesy BoyJames’in Kurtuluşu (2014)

Jamesy Boy - James’in Kurtuluşu (2014)

James Burns'un gerçek hikayesi. Gençken suçlular ile çevrili maksimum güvenlikli bir hapishane hücresine düşer. Genç bir çete üyesi, hapishanede onun akıl hocası olur. Bir katil ile oluşturduğu dostluk sayesinde hayatını etrafında döner. Denver banliyö sokak çetelerinin lideri olarak geri döner. Bu olası ortamda James, umut ve parlak bir gelecek ile karanlık bir hayat arasında kalır. En sonunda seçim onun kaderini belirleyecektir... Red_John - Red-John

Biografi, Suç, Dram

Jamesy Boy
James’in Kurtuluşu (2014) 6.3
Y: Trevor White
O: Rosa Salazar, Taissa Farmiga, Mary-Louise Parker, James Woods
T: Biografi, Suç, Dram
Walk the LineSınırları Aşmak (2005)

Walk the Line - Sınırları Aşmak (2005)

Film Country muzik yapan Johnny Cash’in hayatını kronolojik olarak perdeye getirmektedir. O bu yola ilk çıktığında, bu kadar yükselebileceğinin bilincinde değildi. O dönemde henüz hiç karşılaşılmamış olan bir siyah giyinen adam modeli ve kendine özgü uslubu ile Amerikan kültürü üzerinde ciddi etkiler bırakmıştır. Elbette aşk gündeme gelince June’a olan sevdası ile de ilgiyi üzerine toplamıştır. Geride bıraktıklarına bakınca hiç şüphesiz günümüz rock, funk ve rap şarkıcılarının bir tür ilham kaynağı olarak iz bıraktığı aşikardır.

Biografi, Dram, Müzik

Walk the Line
Sınırları Aşmak (2005) 7.9
Y: James Mangold
O: Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin, Robert Patrick
T: Biografi, Dram, Müzik
The Edge of LoveAşkın Kıyısında (2008)

The Edge of Love - Aşkın Kıyısında (2008)

İkinci Dünya Savaşı sırasında genç ve özgür ruhlu bir kadın olan Vera Philips, İskoç şair Dylan Thomas'a aşık olur. Thomas da Vera ile aynı duyguları paylaşmaktadır, ancak ortada bir sorun vardır. Thomas Caitlin MacNamara ile evlidir. İki kadın arasındaki rekabet birbirlerini tanımaya başladıkça dostluğa doğru evrilir. Vera artık onların evliliklerinin bir parçasıdır ve üçü de bu durumdan çok mutludur. Bu durum Vera'nın genç bir subay olan William ile evlenmesine dek sürer. William'ın aralarına katılmasını istemeyen Thomas'ın duyguları kıskançlığa doğru savrulur.

Biografi, Dram, Romantik

The Edge of Love
Aşkın Kıyısında (2008) 6.3
Y: John Maybury
O: Simon Armstrong, Ben Batt, Geoffrey Beevers, Rachel Bell
T: Biografi, Dram, Romantik
Men of HonorOnurlu Bir Adam (2000)

Men of Honor - Onurlu Bir Adam (2000)

Kentucky'li bir ailenin oğlu olan Carl Brashear, hayallerindeki hayatı bulmak amacıyla evinden ayrılmıştı. Evden ayrılırken babasının verdiği " Asla pes etme... En iyi ol. " öğüdünü hayat felsefesi olarak kabul etmişti. Yeniden yapılandırılan deniz kuvvetlerine katıldığında bunun " En iyi " olabilmek için önüne çıkan bir fırsat olduğunu düşünüyordu. Dalgıç Okulu Programına katılabilmek için iki yıl boyunca yüzlerce mektup yazdı, sonunda amacına ulaştı ama eğitimcisi Billy Sunday onu ekipte istemiyordu. Carl'ın her hareketini takip eden Sunday, onun bir açığını yakalamak için uğraşıyordu. Ama babasının sözleri kalbinde yer etmiş olan Carl'ı dalgıç olmaktan kimse alıkoyamayacaktı. Yıllar sonra bir yaralanma sonucunda Sunday ile yeniden karşılaşan Carl, sakatlanmış olması ve de ordu bürokrasisinin karşısında olması sebebiyle, dalgıçlığa devam edemeyecekti... Film, Carl Brashear'ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenilerek çekilmiş.

Biografi, Dram

Men of Honor
Onurlu Bir Adam (2000) 7.1
Y: George Tillman Jr.
O: Robert De Niro, Cuba Gooding Jr., Charlize Theron, Aunjanue Ellis
T: Biografi, Dram
Topsy-TurvyKarmakarışık (1999)

Topsy-Turvy - Karmakarışık (1999)

1880'lerde Londra. W.S. Gilbert çabuk sinirlenen ama duygusal açıdan mesafeli bir söz yazarıdır. Gilbert, güleryüzlü, eğlenceyi seven, hafif operalarla tatmin olmayan ve daha ciddi çalışmalar yapmak için yanıp tutuşan besteci Arthur Sullivan'la birlikte çalışır. Sullivan bir yaratıcılık krizine tutulmuştur, Gilbert'ın ise Lucy ile olan evliliği yıkılmak üzeredir. Her ne kadar o duygularının karşılığını veremese de, Lucy kocasını sever, ayrıca onun hasta babasıyla da uğraşmak zorundadır. Gilbert ve Sullivan'ın popüler komik operaları o güne kadar hiç başarısızlığa uğramamıştır, ama basın, son eserleri Prenses Ida'ya kayıtsız kalır. Lucy, Gilbert'ı bir Japon sanat sergisine götürünce, ilham bulan Gilbert Mikado'yu yazmaya karar verir. Sullivan birlikte çalışmayı kabul eder. Uzun provaların ardından, oyun seyirci karşısına çıkar ve büyük övgü alır... KARMAKARIŞIK başkalarını güldürmek için eziyet çeken, çırpınan sanatçılar hakkında bir film

Biografi, Komedi, Dram

Topsy-Turvy
Karmakarışık (1999) 7.4
Y: Mike Leigh
O: Allan Corduner, Dexter Fletcher, Sukie Smith, Roger Heathcott
T: Biografi, Komedi, Dram
Alpha DogRehine (2006)

Alpha Dog - Rehine (2006)

Öfkesi her zaman burnunda uyuşturucu tüccarı Jake Mazursky, Johnny Truelove'a olan borcunu ödemekte başarısız kalınca San Fernando Vadisinde sinirler gerilir ve bölgede egemenlik mücadelesi hızla tırmanır. Paralarını alamayan Johnny ve çetesi, fevri bir karar alarak Jake'in 15 yaşındaki küçük kardeşi Zack'i kaçırırlar. Çocuğu kaçırdıktan sonra Palm Springs'te yollarına devam eden gençler, onu rehine olarak saklama kararı almışlardır. Ancak zaman içinde onu da kendi günlük programlarına dahil etmeye başlarlar. Artık küçük çocuğu da kendi eğlence partilerine götürmektedirler. Ortalıkta hiçbir anne-baba/yetişkin olmadığı için bu küçük çocuğun da yanlarında olmasına alışmış gibidirler ve bu durumu olağan karşılamaktadırlar. Johnny’nin karizmatik arkadaşı Frankie'nin geçici bakımı altındaki Zack, her zaman hayalini kurduğu içki, kızlar ve yepyeni deneyimlerle dolu yaz fantezisinin gerçeğe dönüşmesinin keyfini sürmeye başlamıştır.

Biografi, Suç, Dram

Alpha Dog
Rehine (2006) 6.9
Y: Nick Cassavetes
O: Bruce Willis, Matthew Barry, Emile Hirsch, Fernando Vargas
T: Biografi, Suç, Dram
It's All Gone Pete TongSüper DJ (2004)

It's All Gone Pete Tong - Süper DJ (2004)

Dünyanın en iyi dans müziği DJ'lerinden olan Frankie Wilde'ın İbiza'daki partileri efsane haline gelmiş, dünyaca ünlü klüplerde DJ'lik yapması karşılığında iyi para kazanır olmuş, remix becerileri aranır olmuştur, üstelik kayıt mühendisi olarak da iyi bir kariyeri vardır. Frankie'nin büyük bir evi, güzel bir karısı ve de bir üvey oğlu vardır. Ancak Frankie'nin hayatında başka şeyler de vardır...

Biografi, Komedi, Dram

It's All Gone Pete Tong
Süper DJ (2004) 7.4
Y: Michael Dowse
O: Paul Kaye, Beatriz Batarda, Kate Magowan, Mike Wilmot
T: Biografi, Komedi, Dram
The Diving Bell and the ButterflyKelebek ve Dalgıç (2007)

The Diving Bell and the Butterfly - Kelebek ve Dalgıç (2007)

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açmıştır. Bu mucizevi uyanış doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır çünkü Bauby fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyorken, beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz ve izleyici bu andan itibaren Bauby'nin iç sesiyle olaylara tanıklık etmeye başlar. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar. Ünlü Fransız magazin dergisi Elle'de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby'nin gerçek hayatını anlattığı otobiyografik kitabından uyarlanan film Akademi Ödülleri de dahil yılın önemli ödül törenlerinde hak ettiği yeri bulmuştur.

Biografi, Dram

The Diving Bell and the Butterfly
Kelebek ve Dalgıç (2007) 8.1
Y: Julian Schnabel
O: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Anne Consigny
T: Biografi, Dram
George Stevens: D-Day to Berlin (1994)

George Stevens: D-Day to Berlin (1994)

İkinci dünya savaşına renkli olarak bakan nadir bir belgesel.

Belgesel, Biografi, Savaş

George Stevens: D-Day to Berlin (1994) 7.7
Y: George Stevens Jr.
O: George Stevens Jr., Dick Kent, Ken Marthey, Ivan Moffat
T: Belgesel, Biografi, Savaş
Little Dieter Needs to FlyKüçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1997)

Little Dieter Needs to Fly - Küçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1997)

1966 yılında Dieter Dengler vurulmuş, yakalanmış ve daha sonra kaçmayı başarmıştır. Yalınayak bir şekilde musonlardan, sülüklerden ve köylülerden kaçan Dengler kurtarılır. Artık 60 yaşlarını süren ve Tamalpais dağında yaşayan Dengler hikayesini anlatır: Alman bir delikanlı 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalamalardan, savaş sonrası fakirlikten sağ çıkar ve bir demircinin yanında çırak olur. 18 yaşında göç eder ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nde patates soymaya başlar. Daha sonra California’ya gider, üniversiteye ve sonra uçmayı öğrenmek için Donanma’ya kaydolur. Hayatı boyunca türlü acılar yaşamış sessiz bir adam hikayesini anlatır: savaş, yakalanma, korkunç koşullar, kaçış ve mucizevi kurtuluş. Bu gücü kendisinde nasıl buldu? Bu anılarla nasıl yaşayabiliyor?

Belgesel, Biografi, Dram

Little Dieter Needs to Fly
Küçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1997) 8.1
Y: Werner Herzog
O: Dieter Dengler, Werner Herzog, Eugene Deatrick
T: Belgesel, Biografi, Dram
Man on the MoonAy'daki Adam (1999)

Man on the Moon - Ay'daki Adam (1999)

Andy Kaufman, nev-i şahsına münhasır bir komedyendir. Bir gün kendini Amerika'nın ünlü şov programı Saturday Night Live'da bir rol alarak gösterme şansı bulan Andy, George Shapiro isimli bir menajerin ilgisini çeker. Shapiro'nun Andy'ye yaptığı reddedilemez teklif, onun kendi şovunu hazırlaması üzerinedir. Lakin Andy, hiç kimseye benzemeyen bir komedyendir. Zira amacı güldürmekten çok şaşırtmaktır. Andy, seyircilerini gerçeklik ile rol dünyası arasındaki bir ikileme doğru sürükleyecektir.

Biografi, Komedi, Dram

Man on the Moon
Ay'daki Adam (1999) 7.5
Y: Milos Forman
O: Jim Carrey, Gerry Becker, Greyson Erik Pendry, Brittany Colonna
T: Biografi, Komedi, Dram
The Five PenniesBeş Kuruş (1959)

The Five Pennies - Beş Kuruş (1959)

Loring "Red" Nichols 1920’li yıllarda New York’a giden müzikal anlamda hedefleri ve ilkeleri olan kornet çalan biridir. Wil Paradise’ın grubunda çalmaya başlar ama kısa bir süre sonra Dixieland jazz çalma hayalinin peşinden koşmak için gruptan çıkar. Karısı Bobbie ile “Five Pennies” isimli bir grup kurar. Şöhretin zirvesindeyken, Red ve Bobbie’nin kızı Dorothy çocuk felci geçirir. Red hemen müziği bırakıp Dorothy için daha uygun bir iklime sahip olan Los Angeles’a taşınır. Dorothy büyüyünce, babasının müzik geçmişini öğrenir ve onu küçük bir gece kulübü açmaya ikna eder. Ancak kulüpte işler iyi gitmemektedir, ta ki geçmişindeki ezgiler yardıma koşana kadar.

Biografi, Dram, Müzik

The Five Pennies
Beş Kuruş (1959) 7.3
Y: Melville Shavelson
O: Danny Kaye, Barbara Bel Geddes, Louis Armstrong, Harry Guardino
T: Biografi, Dram, Müzik
The DuchessDüşes (2008)

The Duchess - Düşes (2008)

Düşes filminin baş kadın oyuncusu sıra dışı bir güzelliğe sahip Keira Knightley tarafından canlandırılıyor. Bir çok sanatçı için dezavantaj gibi gözüken fiziksel dış görünümündeki değişikliği başarıyla avantaja çeviren Keira, Düşes Georgiana rolüyle destan yazıyor. On sekizinci yüzyıl sonu, çok güzel ve büyüleyici Düşes Georgiana Cavendish, dönemin en etkileyici kadınıdır. Düşesliği güzelliği ve karizmasına borçludur. Ancak yanlış politik hareketler, savurganlık, açgözlülük, kumar ve yaşadığı aşk onun itibarını düşürmüştür. Kendinden yaşça büyük, Devonshire Dükü ile evlenir. Bu evlilikle Georgiana moda ekolü haline gelir. Aynı zamanda kurnaz bir politikacıdır da. Ama Georgiana hala evliliğinde bulamadığı aşkı umutsuzca aramaya devam eder. Filmde Knightley'ye Oscar adayı ünlü oyuncu Ralph Fiennes eşlik ediyor. Georgiana Duchess of Devonshire kitabını yeni yönetmenlerden Saul Dibb sinemaya uyarlamıştır.

Biografi, Dram, Tarih

The Duchess
Düşes (2008) 6.9
Y: Saul Dibb
O: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper
T: Biografi, Dram, Tarih
Frida (2002)

Frida (2002)

Frida, sanat tarihinin sıradışı isimlerinden biri olan Frida Kahlo'nun hikayesini anlatıyor. Kocası Diego Rivera ile olan ilişkisi üzerinde ağırlıklı olarak duran film, Kahlo'nun politik bir sanatçı ve cinsel özgürlükçü olarak portresini sunuyor.Hayden Herrera'nın, Kahlo'nun hayat hikayesini anlattığı kitabından Julie Taymor tarafından uyarlandı.

Biografi, Dram, Romantik

Frida (2002) 7.4
Y: Julie Taymor
O: Salma Hayek, Mía Maestro, Alfred Molina, Antonio Banderas
T: Biografi, Dram, Romantik
Into the WildÖzgürlük Yolu (2007)

Into the Wild - Özgürlük Yolu (2007)

Into the Wild, bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesidir. Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir. Ünlü oyuncu Sean Penn'in yönetmenliğini üstlendiği, iki dalda OScar'a aday gösterilen filmin başrollerinde Emile Hirsch ve Vince Vaughn bulunuyor.

Macera, Biografi, Dram

Into the Wild
Özgürlük Yolu (2007) 8.2
Y: Sean Penn
O: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone
T: Macera, Biografi, Dram
Underground: The Julian Assange Story (2012)

Underground: The Julian Assange Story (2012)

Film, internet dünyasının bu sıra dışı ismi Wikileaks kurucusu Julian Assange 'ın daha internet yokken liderlik ettiği hackerlerın hikayesini, aktivist annesi Christine Assange ile ilişkilerini, ilk bilgisayarı olan Commodore 64'le başardıklarını ve hayatından çeşitli kesitleri sunuyor

Biografi, Dram

Underground: The Julian Assange Story (2012) 6.8
Y: Robert Connolly
O: Rachel Griffiths, Anthony LaPaglia, Alex Williams, Laura Wheelwright
T: Biografi, Dram
Butch Cassidy and the Sundance KidSonsuz Ölüm (1969)

Butch Cassidy and the Sundance Kid - Sonsuz Ölüm (1969)

Butch Cassidy, 1890’lı yıllarda faaliyet gösteren bir soygun çetesinin zeki ve karizmatik lideridir. En yakın arkadaşı, aynı zamanda en yakın iş arkadaşı da olan güçlü kuvvetli Sundance Kid’tir. İkili tüm şehrin korkulu rüyası olmuş başarılı soygunculardır, Butch’ın aklıyla Sundance’in güçlü yapısı birleşince ikilinin ellerinden hiç kimse kurtulamaz. Ancak değişen dünya ve yeni global sistemde artık bu tarz illegal işlere yer yoktur. Zor durumda kalan ikili için yaşadıkları yerden uzaklaşmaları şart olmuştur. Western sinemasının en başarılı yapıtlarından biri olarak kabul edilen ve bu türe kattığı yenilikçi yaklaşımla ışıldayan kült filmin başrollerinde Robert Redford ve Paul Newman ikilisi bulunuyor.

Biografi, Suç, Kovboy

Butch Cassidy and the Sundance Kid
Sonsuz Ölüm (1969) 8.2
Y: George Roy Hill
O: Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross, Strother Martin
T: Biografi, Suç, Kovboy
Made in DagenhamKadının Fendi (2010)

Made in Dagenham - Kadının Fendi (2010)

Senenin en prestijli İngiliz yapımlarından "We Want Sex / Kadının Fendi", 1960'ların İngiltere'sinde kadın hakları için mücadele eden ve tarihi değiştirecek bir başarıya ulaşan kadınların gerçek öyküsünü anlatıyor... Bir Ford fabrikasında çalışan kadınların eşitlik için başlattığı direniş, kısa sürede tüm ülkeye yayılan dev bir ayaklanmaya dönüşüyor. Hayatları mutfakla fabrika arasında geçen bu sıradan kadınlar, cinsel ayrımcılığa karşı, erkeklerle eşit kazanç ve haklar elde etmek üzere giriştikleri mücadelede patronlarına, kocalarına, devlete ve hatta bir zihniyete karşı durmak zorunda kalıyorlar... 4 dalda BAFTA adaylığı alan Nigel Cole'un bu yeni filmi akla, ruha ve kalbe hitap eden tam bir seyirlik...

Biografi, Komedi, Dram

Made in Dagenham
Kadının Fendi (2010) 7.2
Y: Nigel Cole
O: Sally Hawkins, Andrea Riseborough, Jaime Winstone, Lorraine Stanley
T: Biografi, Komedi, Dram

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 > 8 son