Biografi Filmleri İzle

Charlie Wilson's WarCharlie Wilson'in savasi (2007)

Charlie Wilson's War - Charlie Wilson'in savasi (2007)

Film, iniş çıkışları, vatani hisleri ve politik zeka vurguları ile gerçek bir hayat öyküsünden alınmıştır. Charlie Wilson, Teksaslı bir kongre üyesidir. Afganista’da Sovyet işgali esnasında komünizm karşıtı direnç gösteren mücahitlere el altından silah ve maddi destek temin eden kişidir. Onun en yakını, koruyup kollayanı, zaman zaman da sevgilisi olan Joanne Herring ise sayılı zenginlerdendir. Aynı zamanda da antikomünisttir. Birlikte yaptıkları bu silah temini işi ile Sovyet işgalini bitirmişlerdir. Göz kamaştırıcı başarıları ile ün saldılar. Film 65. Altın Küre Ödülleri’ne beş dalda aday gösterilmiştir.

Biografi, Komedi, Dram

Charlie Wilson's War
Charlie Wilson'in savasi (2007) 7.1
Y: Mike Nichols
O: Tom Hanks, Amy Adams, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman
T: Biografi, Komedi, Dram
The Dance of RealityGerçeğin Dansı (2013)

The Dance of Reality - Gerçeğin Dansı (2013)

Usta sinemacı Alejandro Jodorowsky'nin doğum yeri olan Güney Amerika ülkesi Şili'de geçen çocukluk yıllarına odaklanan film biyografik bir yapım. Filmin senaristliğini ve yapımcılığını da üstlenen Jodorowsky bu yapımı şu sözlerle ifade ediyor: "Ben kendimi, hayli benden ayırıp, hayatın anlamına doğru umutsuzca bir arayıştayım.""Görsel bir otobiyografi deneyimi" olarak da yorumlanan Jodorowsky'nin 1929'da doğduğu Tocopilla kasabasında geçiyor. Ailesinin göçmen olması dolayısıyla da (Rus Yahudisi) çocukluk yılları oldukça zorlu geçen Jodorowsky filmini gerçek insanlara dayandırmasına rağmen şiirsel bir dünyada kurguluyor.

Biografi, Dram, Fantastik

The Dance of Reality
Gerçeğin Dansı (2013) 7.5
Y: Alejandro Jodorowsky
O: Brontis Jodorowsky, Pamela Flores, Jeremias Herskovits, Alejandro Jodorowsky
T: Biografi, Dram, Fantastik
Bhaag Milkha BhaagKoş Milkha Koş (2013)

Bhaag Milkha Bhaag - Koş Milkha Koş (2013)

Hindistan'ın ünlü sporcularından biri olan "Uçan Sih" de denilen Milkha Singh'in hayat hikayesini anlatıyor film. Pakistan ve Hindistan arasındaki dostluk oyunlarında müsabakaya katılmak istemeyen Milkha Singh'i ikna etmek üzere çıkılan yolculukta Milkha'nın geçmişi gözler önüne seriliyor. Ailesi,askeri ve spor yaşamı,atletizmdeki başarı öyküsü,aşkı ve arka planda Hindistan'ın bağımsızlık tarihi yer alıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Bhaag Milkha Bhaag
Koş Milkha Koş (2013) 8.4
Y: Rakeysh Omprakash Mehra
O: Farhan Akhtar, Sonam Kapoor, Pavan Malhotra, Art Malik
T: Biografi, Dram, Tarih
A Mighty HeartCesur Bir Yürek (2007)

A Mighty Heart - Cesur Bir Yürek (2007)

Oscar Ödülü Sahibi Angelina Jolie (The Good Shepard), Mariane Pearl'ün çok satan kitabından uyarlanan bu şok edici filmde kariyerinin en önemli performanslarından birini sergiliyor...Wall Street'te çalışan kocasının (Dan Futterman, Urbania) teröristler tarafından kaçırılmasının ardından Mariane (Jolie), kayıp kocasını bulmak için zamana karşı umutsuz bir arayış içerisine girer. Ünlü bağımsız film yapımcısı Michael Winterbottom'ın (The Road To Guantanamo) yönettiği A Mighty Heart, inanç, umut ve cesaret üzerine sarsıcı bir film.

Biografi, Dram, Tarih

A Mighty Heart
Cesur Bir Yürek (2007) 6.7
Y: Michael Winterbottom
O: Dan Futterman, Angelina Jolie, Archie Panjabi, Mohammed Afzal
T: Biografi, Dram, Tarih
The Last PrincessSon Prenses (2016)

The Last Princess - Son Prenses (2016)

Prenses Deokhye (Son Ye-Jin) Kore’nin son prensesidir. O, Japon sömürgesi yönetimi tarafından rehin alınır ve Japonya’ya türülür. Çağın zorlu koşulları altında, Kore halkının umudunu korumak için mücadele eder. Jang-Han (Park Hae-Il), Kore bağımsızlık savaşçısıdır. Onun revi aşık olduğu Prenses Deokhye’yi Kore'ye geri getirmektir.

Biografi, Dram

The Last Princess
Son Prenses (2016) 6.7
Y: Jin-ho Hur
O: Sang-hun Jeong, Hae-il Park, Mi-ran Ra, Ye-jin Son
T: Biografi, Dram
Hacksaw RidgeSavaş Vadisi (2016)

Hacksaw Ridge - Savaş Vadisi (2016)

Tarihte askerlik yapmayı reddeden ilk kişi olan Desmond T. Doss’un hikayesini konu edinen filmde, Doss’un buna rağmen savaşa nderilmesi ve 75 kişinin hayatını kurtarması anlatılıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’ndan Medic Desmond T. Doss, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder ve Amerikan tarihinin ilk Onur Madalyası’na layık görülen vicdani retçisi olur. Film, bu tek bir kurşun sıkmadan 75'e yakın kişiyi kurtaran kahramanın hikayesini ele alıyor. Usta oyuncu ve yönetmen Mel Gibson'ın on yıl aradan sonra çektiği savaş filminin oyuncu kadrosunda Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving, Luke Bracey, Teresa Palmer ve Rachel Griffiths gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosun ise Andrew Knight ve Robert Schenkkan'a ait.

Biografi, Dram, Romantik

Hacksaw Ridge
Savaş Vadisi (2016) 8.7
Y: Mel Gibson
O: Andrew Garfield, Richard Pyros, Jacob Warner, Milo Gibson
T: Biografi, Dram, Romantik
A Man for All SeasonsHer Devrin Adamı (1966)

A Man for All Seasons - Her Devrin Adamı (1966)

Başka bir kadınla evlenmek için karısını boşamak isteyen 8. Henry ile bu duruma ister istemez karışan Sir Thomas More’un öyküsü. En iyi film, yönetmen ve aktör (Paul Scofield) dahil altı dalda Oscar kazanan 'Her Devrin Adamı', Leo McKern ve Orson Welles’li kadrosuyla gerçek bir klasik.

Biografi, Dram, Tarih

A Man for All Seasons
Her Devrin Adamı (1966) 8
Y: Fred Zinnemann
O: Paul Scofield, Wendy Hiller, Leo McKern, Robert Shaw
T: Biografi, Dram, Tarih
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert FordKorkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı (2007)

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford - Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı (2007)

Film, Jesse James’in kendisini idol olarak gören on dokuz yaşındaki Robert Ford ile karşılaması ile birlikte gelen son günlerini anlatır. 1881 yılıdır. Jesse James bir soygunun peşindedir ve aynı zamanda da onu ele geçirmenin sonucunda bu işte para kazanacak olanlara karşı savaş açmıştır. Ancak kimse güvenmesi gerektiği konusu aslında bir muammadır. Robert Hansen’in romanından uyarlanan film çok meşhur bir kanun kaçağının özel hayatına mercek tutmaktadır. Daha ziyade Western görünümlü dramatik bir film.

Biografi, Suç, Dram

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı (2007) 7.6
Y: Andrew Dominik
O: Brad Pitt, Mary-Louise Parker, Brooklynn Proulx, Dustin Bollinger
T: Biografi, Suç, Dram
Hans Christian Andersen (1952)

Hans Christian Andersen (1952)

Bir zamanlar Danimarka'da Hans Christian Andersen adında büyük bir hikayeci yaşarmış. Bu film onun hayat hikayesi değil..Peri masallarının yaratıcısı hakkında bir peri masalı..

Biografi, Aile, Müzikal

Hans Christian Andersen (1952) 6.9
Y: Charles Vidor
O: Danny Kaye, Farley Granger, Zizi Jeanmaire, Joseph Walsh
T: Biografi, Aile, Müzikal
The Last EmperorSon İmparator (1987)

The Last Emperor - Son İmparator (1987)

Sinema tarihinin en çok ödül alan, en geniş kadrolu filmlerinin başında gelen Son İmparator destansı bir öyküdür: 2 yaşında tahta çıkan Çin'in son imparatoru Pi Yi'nin gözünden 60 yılın öyküsü. Çekimi 2,5 yıl süren, 19 binden fazla kişinin rol aldığı film çok şık ve estetik bir görkemli yapımdır. Bertolucci sinemasının izlerini de taşır: Yasak Kent'in avlusunda binlerce figuranla çekilen sahnelerden ipek çarşafların altında belli belirsiz sevişen üç bedene kadar...Son İmparator aynı zamanda Bertolucci'nin Oryantal Üçlemesi'nin ilk filmidir. Bu seri daha sonraki yıllarda çekeceği Çölde Çay ve Küçük Buda ile tamamlanır.

Biografi, Dram, Tarih

The Last Emperor
Son İmparator (1987) 7.8
Y: Bernardo Bertolucci
O: John Lone, Joan Chen, Peter O'Toole, Ruocheng Ying
T: Biografi, Dram, Tarih
Gods and MonstersTanrılar ve Canavarlar (1998)

Gods and Monsters - Tanrılar ve Canavarlar (1998)

Gods and Monsters, Frankenstein'ın yönetmeni James Whale'in hayatının son günlerinde yaptığı içsel yolculuğu ele alan, bunu yaparken sinemanın pırıltılı dünyası ile dışarıda hüküm süren sefil yaşamın tezatlıklarına inceden göndermeler yapan, başarılı bir film. Fakat söylemek gerek, tüm konunun özünde, Whale'in açıklamakta sakınca görmediği ve bu nedenle sektörün kapılarının kendisine kapatıldığı eşcinselliği yatıyor. Filmden fazlasını bekleyenler için hayal kırıklığı olabilecek bu ağırlığın ötesinde, siyah beyaz rüya sahneleri ve ışık oyunlarıyla kotarılmış kimi karelerde sinemasal estetiğin had safhaya vardığını söylemek, sanırım abartılı bir yorum olmayacaktır.

Biografi, Dram

Gods and Monsters
Tanrılar ve Canavarlar (1998) 7.5
Y: Bill Condon
O: Ian McKellen, Brendan Fraser, Lynn Redgrave, Lolita Davidovich
T: Biografi, Dram
Amadeus (1984)

Amadeus (1984)

Dünya müzikal tarihine yön veren deha Mozart, gündelik yaşamında gerçek bir arıza karakter olarak yaşamdan bir hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı tutarsız davranışlarda bulunmayı bir alışkanlık edinmiştir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için mantıksız hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri'yi endişelendirmektedir. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur... Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

Biografi, Dram, Tarih

Amadeus (1984) 8.4
Y: Milos Forman
O: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice
T: Biografi, Dram, Tarih
The Last StationAşkın Son Mevsimi (2009)

The Last Station - Aşkın Son Mevsimi (2009)

1910 yılında 82 yaşındayken bir tren istasyonunda zatürreden can veren Tolstoy, ölümünün yüzüncü yılında çeşitli etkinliklerle tüm dünyada anılıyor. Jay Parini'nin romanından uyarlanan filmde, Tolstoy ile 48 yıllık karısı Sofya arasındaki karmaşık aşkın son yılındaki hikâyesine tanık oluyoruz. Helen Mirren filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmişti

Biografi, Dram, Romantik

The Last Station
Aşkın Son Mevsimi (2009) 7
Y: Michael Hoffman
O: Helen Mirren, Christopher Plummer, Paul Giamatti, James McAvoy
T: Biografi, Dram, Romantik
Fat Man and Little BoyGölge Oyuncular (1989)

Fat Man and Little Boy - Gölge Oyuncular (1989)

Film ilk atom bombasının dizaynının ve testinin yapıldığı New Mexico da Manhattan Projesi'nin gelişimini ve projede yer alanların kendi içindeki ilişkileri konu alıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Fat Man and Little Boy
Gölge Oyuncular (1989) 6.5
Y: Roland Joffé
O: Paul Newman, Dwight Schultz, Bonnie Bedelia, John Cusack
T: Biografi, Dram, Tarih
Yankee Doodle Dandy (1942)

Yankee Doodle Dandy (1942)

Besteci, şarkıcı ve dansçı George M. Cohan'ın müzisyenlik kariyerini ele alan film, 2. Dünya Savaşı'nın ilk günlerinde, Cohan'ın emekli olmaya karar vermesiyle başlıyor. Başkan Roosevelt'in davetiyle bir akşam Beyaz Saray'a konuk olacak ve Altın Madalya nişanına layık görülecektir. Cohan, bu gece sahnedeki ilk günlerini hatırlamaya başlar, filmin hikayesi de onunla birlikte doğduğu güne geri döner ve bugünden başlayarak yaşadıklarını perdeye yansıtır. Gerçek hayatta ünlü şarkılarıyla kendi müzikal şovlarının yazan, yöneten ve başrolünde yer alan ünlü sanatçı George M. Cohan'ın hikayesini ele alan filmin yönetmeni Michael Curtiz.

Biografi, Dram, Müzikal

Yankee Doodle Dandy (1942) 7.8
Y: Michael Curtiz
O: James Cagney, Joan Leslie, Walter Huston, Richard Whorf
T: Biografi, Dram, Müzikal
Nowhere in AfricaAfrika'da Bir Yerde (2001)

Nowhere in Africa - Afrika'da Bir Yerde (2001)

İkinci Dünya Savaşı'nın çıkmasından kısa bir süre önce Almanya'da yaşayan Yahudi bir aile Nazi zulmünden kaçmak için ülkelerini terk etmek zorunda kalır. Kenya'da bir çiftliğe yerleşen Redlich ailesi geride bıraktıklarının üzüntüsüyle yeni hayatlarına alışmaya çalışır. Bir an önce eski hayatlarına dönmeyi uman Redlich'ler dünyanın diğer tarafından gelen haberlerle sarsılırlar. Aile bireyleri yeni düzenin getirdiklerine alışmak ve direnmek arasında bocalarlar. Stefanie Zweig'ın otobiyografisinden uyarlama bu modern klasik 2002 yılında En İyi Yabancı Film Oscar'ını kazandı. Filmin ödüllü yönetmeni Caroline Link "Jenseits der Stille - Beyond Silence" adlı filmiyle 1998 senesinde En İyi Yabancı Film dalında Oscar'a aday oldu. Başrolde izlediğimiz Juliane Köhler "Aimee & Jaguar"daki performansıyla 1999 yılında Berlin Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Biografi, Dram

Nowhere in Africa
Afrika'da Bir Yerde (2001) 7.7
Y: Caroline Link
O: Juliane Köhler, Merab Ninidze, Sidede Onyulo, Matthias Habich
T: Biografi, Dram
Fur: An Imaginary Portrait of Diane ArbusTutku (2006)

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus - Tutku (2006)

Sekreter adlı filmiyle adından söz ettiren yönetmen Steven Shanberg bu son filminde aşkın değişik hallerine dikkat çekiyor. Ünlü fotoğrafçı Diane Arbus'un hayat hikâyesinden esinlenilerek yapılmış filmin başrollerinde Oscar® ödüllü Nicole Kidman ve Oscar® adaylığı bulunan oyuncu Robert Downey Jr. var. 1958 yılı New York'u Diane Arbus (Nicole Kidman) kendisini eşine ve çocuklarına adamış, geleneksel bir evlilik hayatı sürdürmektedir. Diane'in ailesinin desteği sayesinde ayakta duran eşi Allan Arbus (Ty Burell) moda ve reklam fotoğrafçısıdır, Diane ise ona asistanlık yapmaktadır. Diane'in dikkatini çeken yeni komşusu Lionel Sweeney (Robert Downey Jr.) aşırı kıllanma hastalığı olarak bilinen hypertrichosis hastasıdır. Diane Lionel'den çok etkilenir; onun sayesinde toplumdan dışlanmış insanların içine karışır ve farklı bir dünyayı keşfeder. Lionel'le kurduğu yakın ilişki Diane'in hem özel hayatını hem de sanatını derinden etkiler.

Biografi, Dram, Romantik

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
Tutku (2006) 6.5
Y: Steven Shainberg
O: Nicole Kidman, Robert Downey Jr., Ty Burrell, Harris Yulin
T: Biografi, Dram, Romantik
Rescue DawnŞafak Harekâtı (2006)

Rescue Dawn - Şafak Harekâtı (2006)

Amerikan Hava Kuvvetlerin'de pilot olan Dieter Dengler, Vietnam Savaşı'nda bir uçuş sırasında vurularak düşürülür ve bir kampta esir olarak tutulur. Başka savaş esirlerinin de bulunduğu bu kamptan kaçmak için planlar yapan Dieter, her türlü tehlikeyi göze almıştır.

Macera, Biografi, Dram

Rescue Dawn
Şafak Harekâtı (2006) 7.4
Y: Werner Herzog
O: Zach Grenier, Marshall Bell, Christian Bale, Toby Huss
T: Macera, Biografi, Dram
Bound for GloryŞöhret Yolunda (1976)

Bound for Glory - Şöhret Yolunda (1976)

Hal Ashby’nin folk müzik üstadı Woody Guthrie’nin otobiyografisini serbest şekilde uyarladığı Bound for Glory, Guthrie’nin hayli üretken olduğu Büyük Bunalım yıllarına odaklanıyor. Guthrie’yi ise, hayli beklenmedik bir isim, yıllar sonra Kill Bill'in Bill'i olarak çok konuşulacak David Carradine canlandırıyor. Filmin sinema tarihine damga vurmasının sebebi ise bambaşka. Bound for Glory, sinema tarihinde Steadicam’in kullanıldığı ilk film. Filmin Oscar ödülleri, hem müziklerini hem de bir kısmı Steadicam ile çekilmiş görüntülerini kutsar gibi: En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Müzik.

Biografi, Dram, Müzik

Bound for Glory
Şöhret Yolunda (1976) 7.4
Y: Hal Ashby
O: David Carradine, Ronny Cox, Melinda Dillon, Gail Strickland
T: Biografi, Dram, Müzik
Once Upon a Time in China IIBir Zamanlar Çinde 2 (1992)

Once Upon a Time in China II - Bir Zamanlar Çinde 2 (1992)

Bir dövüş sanatları ustası (Jet Li) öğrencilerini ve teyzesini (Rosamund Kwan), paralı askerlerden korur.

Aksiyon, Macera, Biografi

Once Upon a Time in China II
Bir Zamanlar Çinde 2 (1992) 7.5
Y: Hark Tsui
O: Jet Li, Rosamund Kwan, Siu Chung Mok, David Chiang
T: Aksiyon, Macera, Biografi
Marley (2012)

Marley (2012)

Jamaikalı efsanevi reggae şarkıcısı, devrimci idol, kimilerine göre de ilah olan Bob Marley'in hayatını, müziğini ve yaşam felsefesini beyazperdeye taşıyan yapımın yönetmenliğini biyografik belgesellerin OScarlı ismi Kevin Macdonald üstleniyor. Dünya prömiyerini 2012 Berlin Film Festivali'nde yapan filmde sanatçının daha önce yayınlanmamış görüntüleriyle, müthiş performans kayıtları, yakınlarıyla yapılan söyleşiler de yer alıyor. Filme Marley'in ailesinin desteği ise çok büyük. Gösterildiği festivallerde bol övgü alan yapım, 1981 yılınd yaşama veda eden sanatçıya bir saygı duruşu ve selam gönderme amacı taşıyor...

Belgesel, Biografi, Müzik

Marley (2012) 8
Y: Kevin Macdonald
O: Bob Marley, Ziggy Marley, Jimmy Cliff, Rita Marley
T: Belgesel, Biografi, Müzik
Persepolis (2007)

Persepolis (2007)

Yıl 1970 İran. Marjane Statrapi, gencecik gözlerle izlemektedir İran rejiminde olan bitenleri. Bugüne kadar yazılıp çizilen onca şeyin ardından bir kez de küçük bir kızın penceresinden bakmanın farklı tadı yansıyor perdeye. Marjane’in ailesi Şah iktidarının düşüşü karşısında çok mutludurlar. Ekonomik ve toplumsal yaşam standartları açısından artık yeni umutlar filizlenmiştir. Onca zor zamanlardan sonra artık demokratik bir yönetim anlayışına kavuşacaklarını düşünen İranlılar hayalkırıklığı yaşayacaklardır. Şimdi de mollaların zamanıdır. Bu karanlık dönemleri Marjane’in penceresinden anlatan Persepolis çizgi roman başyapıtı olarak nitelendiriliyor.

Animasyon, Biografi, Dram

Persepolis (2007) 8
Y: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
O: Chiara Mastroianni, Danielle Darrieux, Catherine Deneuve, Simon Abkarian
T: Animasyon, Biografi, Dram
Once Upon a Time in ChinaBir Zamanlar Çin'de (1991)

Once Upon a Time in China - Bir Zamanlar Çin'de (1991)

Whong ile Aunt Yee arasında alevlenen bir aşka tanık olacağımız film, aksiyon, drama ve komediyi etkileyici bir şekilde harmanlayarak izleyiciye sunuyor. Çin'in karmaşık bir zaman dilimini anlatan bu destansı macerada, Çin'in lidersiz kaldığı bir dönemde güçlü çeteler, süvarilere saldırır. Dövüş ustası Wong Fei-Nurg, kendisi kadar iyi bir dövüşcü olan Kong adlı bir paralı askere karşı mücadele veriyor. Bununla beraber Wong Çin hükümetiyle Avrupalılar'ın yaptığı savaşın da tam ortasında kalmıştır. Genç Chung, Woog'a yardım etmektedir, beraber üvey kuzeni Yee'yi korumak zorundadırlar ancak Wong, Yee'ye aşık olmuştur. Bütün bunlar yetmezmiş gibi Wong, bir çok küçük çocuktan oluşan öğrencilerini de korumak zorundadır. Efsanevi dövüşçü Wong Fei-Hung’un (1847-1924) hayatından yola çıkılarak oluşturulan bu film, 19. Yüzyıl’da geçiyor. Usta aktör Jet Li’nin canlandırdığı Wong; İngiliz, Fransız ve Amerikalılar’dan oluşan yabancı güçlere karşı büyük bir mücadele içindedir. Amerika’dan dönen kuzeni Yee büyük bir batı hayranı olmuştur. Wong kuzeninin koruyuculuğunu üstlenir. Fakat bu koruyuculuk, Wong’un dövüş okulunun ve ordunun savaşa girmesiyle iyice zorlaşır. Vahşet arttıkça, kuzen Yee de batı ideallerini sorgulamaya başlar. Silahlarla Kung Fu’ya karşı koymak mümkün olabilir mi? Çin'in karmaşık bir zaman dilimini anlatan bu destansı macerada, Çin'in lidersiz kaldığı bir dönemde güçlü çeteler, süvarilere saldırır. Askeri alanda uzman Whong Fei-Hong ve Aunt Yee bu şeytani güçlere karşı koymak ve savaşmak için geri dönerler. Whong ile Aunt Yee arasında alevlenen bir aşka tanık olacağımız film, aksiyon, drama ve komediyi etkileyici bir şekilde harmanlayarak izleyiciye sunuyor zeynep1972

Aksiyon, Macera, Biografi

Once Upon a Time in China
Bir Zamanlar Çin'de (1991) 7.4
Y: Hark Tsui
O: Jet Li, Biao Yuen, Rosamund Kwan, Jacky Cheung
T: Aksiyon, Macera, Biografi
127 Hours127 Saat (2010)

127 Hours - 127 Saat (2010)

Dağcı Aron Ralston'un başından geçenlerin gerçek hikayesi...Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Hayatı için bir çeşit tuzağa dönüşen bu olayda Aron, soğukkanlı olması gereken şoke edici bir çözüm yolu bulur.

Macera, Biografi, Dram

127 Hours
127 Saat (2010) 7.7
Y: Danny Boyle
O: James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Sean Bott
T: Macera, Biografi, Dram
10 Rillington Place (1971)

10 Rillington Place (1971)

John Reginald Christie 2.Dünya savaşının hüküm sürdüğü yıllarda Londra'da kendi halinde yaşayan eski bir savaş gazisidir.Sürekli olarak ne düşündüğünü belli etmeyen, son derece soğukkanlı ,hazır cevaplı bir seri katildir.Kurbanlarını kadınlardan seçmektedir ve onlara geçmişte orduda doktor olduğunu söyleyerek yaklaşmaktadır.Bir gün Beryl &Timothy John Evans isimli fakir bir çift John Reginald Christie'nin kiralık dairesini tutmak için gelirler.Evans çifti daireyi tutar ama aralarında sürekli olarak tartışma yaşamaktadırlar.John Reginald Christie bir gün Bayan Evans'ı ziyaret eder.Bayan Evans ona hamile olduğunu ve fakirliklerinden dolayı 2. çocuğa bakamayacaklarını söyler.John Reginald Christie de Bayan Evans'a kürtaj olmasında yardımcı olabilecegini söyler ve ona kocasını ikna etmesini ister.John Reginald Christie,Bayan Evans'ı kürtaj esnasında boğarak öldürür ve cesedini bodrum katında bir mahzene atar.Bu cinayette Bay Evans'a kendisinin de sorumlu olduğunu ve kimseye bir şey söylememesi gerektiğini ifade ederek artık bu daireden gitmesini ister.Bay Evans hiç bir suçu olmadığı halde polise gider ve karısını öldürdüğünü söyleyerek onu John Reginald Christie'nin evinin kanalizasyon şebekesine attğını söyler.Polisler araştırma yaparlar ama cesedi bulamazlar ancak Bay Evans tutuklanır.Mahkemede her şey aleyhine görünmektedir.John Reginald Christie tanık olarak dinlenir ve neticede Bay Evans karısını ve bebeğini öldürmek suçundan idama mahkum edilir ve cezası uygulanır.Aradan yıllar geçer ve John Reginald Christie'nin dairesini tutan başka birileri eşyayalarını yerleştirken duvarda tuhaf bir zulayı farkederler.Hemen durumu polise haber verirler.Yapılan araştırmalarda gerçek ortaya çıkar. Çünkü orası John Reginald Christie'nin boğarak öldürdüğü kadın kurbanlarını sakladığı yerdir.Bundan dolayı John Reginald Christie tutuklanır ve her şeyi itiraf ederek idam cezasına çarptırılır.Olayın ortaya çıkmasından 12 yıl sonra Timothy John Evans mezarından çıkarılır ve itibarı iade edilir

Biografi, Suç, Dram

10 Rillington Place (1971) 7.6
Y: Richard Fleischer
O: Richard Attenborough, Judy Geeson, John Hurt, Pat Heywood
T: Biografi, Suç, Dram
The ExpressExpress: Ernie Davis'in Hikayesi (2008)

The Express - Express: Ernie Davis'in Hikayesi (2008)

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen film, kolejli bir spor kahramanının yaşam hikayesine dayanır. Ernie Davis, Heisman Kupası'nı kazanan ilk Amerikalı siyahidir.Hiçbir zaman profesyonel anlamda spor yapamasa da bu ünlü sporcunun eşitlik ve saygı için verdiği savaş, Amerikan sporunu kökten değiştirmiş ve gelecek nesiller ondan güç bulmuştur.Yoksulluk içinde büyüyen ve sporculuk kariyeri siyahi olduğu için engellenen Davis, 1960'larda Amerika'yı ikiye bölen İnsan Hakları Hareketi'nde ırkçılığı aşmanın sembolü olur.

Biografi, Dram, Spor

The Express
Express: Ernie Davis'in Hikayesi (2008) 7.3
Y: Gary Fleder
O: Rob Brown, Dennis Quaid, Darrin Dewitt Henson, Omar Benson Miller
T: Biografi, Dram, Spor
The Assassination of Richard NixonRichard Nixon'a Suikast (2004)

The Assassination of Richard Nixon - Richard Nixon'a Suikast (2004)

Oscar Ödüllü Sean Penn'den çarpıcı oyunculuk gösterisi!Gerçek bir adamın çılgın öyküsü.400 milyon insan gerçekler için bekliyor!1974 yılı...Çok büyük politik skandalların yaşandığı bu dönemde Samuel J. Bicke (Sean Penn) 40 yaşlarında, hayata tutunmaya çalışan sıradan bir insandır. Attığı her adımda sorunlarla karşılaşan Bickle çevresi tarafından ciddiye alınan biri değildir. Karısı Marie (Naomi Watts) tekrar birleşme isteğini sürekli geri çevirmektedir. Kötü giden özel hayatı ile birlikte, yapmaktan hiç hoşlanmadığı satıcılık işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sürekli yalan söylemesini gerektiren satıcılık işinde zaten son derece zorlanmaktadır. Bicke'nin kötü giden hayatındaki en büyük ideali ise arkadaşı Bonny (Don Cheadle) ile birlikte kurmayı planladıkları tamir servisi işidir ama ufak bir sorun vardır. Bu işi kurmak için banka kredisine ihtiyaçları vardır. Bicke kredi için başvurur ve değerlendirmeden çıkacak sonucu beklemeye koyulur. Sürekli bir stres altındadır çünkü çıkacak sonucun hayatına anlam katabilecek tek şey olduğuna inanmaktadır. Bu endişeli bekleyiş içerisindeyken birgün karısı resmi boşanma dilekçelerini gönderir artık bütün hayalleri yıkılmıştır. Bu çaresizlik onu iyi bir adam olmaktan çıkarmaya başlar ve kendini dönemin ABD başkanı olan Richard Nixon'ı Beyaz Saray'ın üzerine bir gaz bombası atarak öldürmeyi planlayan bir adam olarak bulur...

Biografi, Dram

The Assassination of Richard Nixon
Richard Nixon'a Suikast (2004) 7
Y: Niels Mueller
O: Sean Penn, Naomi Watts, Don Cheadle, Jack Thompson
T: Biografi, Dram
Get on UpJames Brown Hikayesi (2014)

Get on Up - James Brown Hikayesi (2014)

Get on Up, soul müzisyeni James Brown'ın hayat hikayesini beyazperdeye aktarıyor. Müziğiyle ve felsefesiyle yalnızca kendi türünde değil dünya müzik tarihine de damgasını vuran James Brown'ı Chadwick Boseman canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda Maid and Ladies ve Ugly People filmleriyle tanıdığımız Tate Taylor bulunuyor.

Biografi, Dram, Müzik

Get on Up
James Brown Hikayesi (2014) 6.9
Y: Tate Taylor
O: Chadwick Boseman, Nelsan Ellis, Dan Aykroyd, Viola Davis
T: Biografi, Dram, Müzik
Breachİhanet (2007)

Breach - İhanet (2007)

2001 Şubatında FBI da 25 yıl ajanlık yapmış Robert Hanssen casusluk suçu ile tutuklanır. İki ay geriye gittiğimizde : Eric O’Neill bir bilgisayar uzmanı olarak Hanssen’ın yazmanı olarak görevlendirilmiştir. O’Neill’e verilen görevin temelde Robert’ın cinsel alışkanlıklarına odaklanmak ve araştırma yapmak olduğu bilgisi verilmiştir. Birkaç hafta içinde kendini adamış bir Katolik olan huysuz Robert, kendisine saygı duymakta olan O’Neill’a ısınır. Ancak O’Neill’in karısı duruma karşı gücenmeye başlar. Yine de kişisel ve profesyonel boyuttaki menfaatler giderek yükselir.

Biografi, Suç, Dram

Breach
İhanet (2007) 7
Y: Billy Ray
O: Chris Cooper, Ryan Phillippe, Laura Linney, Caroline Dhavernas
T: Biografi, Suç, Dram
Music WithinKalbimdeki Sesler (2007)

Music Within - Kalbimdeki Sesler (2007)

Ron Livingstone, Richard Pimentel'in inanılması zor gerçek yaşam hikayesini anlatan filmde olağanüstü bir performansla karşımıza çıkıyor... Vietnam savaşı sırasında kulağından yaralanan ve duyma yetisini kaybeden Richard eve döndüğünde artık başka bir misyonu olduğunu fark eder: Vietnam gazileri de dahil tüm engelli insanlara yardım etmek. Hayatını tekerlekli iskemlede geçiren en yakın arkadaşı Art’ın da (Michael Sheen) yardımıyla Richard sesini her zaman duyuramayan insanların hakları için mücadeleye etmeye başlar. Music Within hem insana ilham veren hikayesi hem de güçlü oyunculuğuyla herkesin izlemekten büyük keyif alacağı son derece başarılı bir film.

Biografi, Komedi, Dram

Music Within
Kalbimdeki Sesler (2007) 7.4
Y: Steven Sawalich
O: Clint Jung, Melissa George, Marion Ross, Rebecca De Mornay
T: Biografi, Komedi, Dram

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 > 8 son