Biografi Filmleri İzle

Florence Foster JenkinsFlorence (2016)

Florence Foster Jenkins - Florence (2016)

Meryl Streep'in başrolünde olduğu filmin yönetmeni Stephen Frears. Streep'e Hugh Grant, Simon Helberg ve Rebecca Ferguson eşlik ediyor. Film, 1868 – 1944 yılları arasında yaşamış Florence Foster Jenkins'in gerçek hikayesi anlatmakta. Çok zengin bir kadın olan Florence Foster Jenkins, bir müzik salonu sahibi müziğe tutkuyla bağlı biridir. Babasından kalan mirasın da verdiği güvenle opera şarkıcısı olmaya kalkışır. Ancak Jenkins'in korkunç bir sesi vardır ve nota bilgisi yoktur. Yine de eşi St. Clair Bayfield ve piyanist Cosmé McMoon ona ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaktır.

Biografi, Komedi, Dram

Florence Foster Jenkins
Florence (2016) 7
Y: Stephen Frears
O: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson
T: Biografi, Komedi, Dram
Only the Dead (2015)

Only the Dead (2015)

Avustralyalı gazeteci Michael Ware hayatı için oldukça riskli bir işte çalışmaktadır. Aslında diğer meslektaşlarının yaptıkları şey çok kolay olsa da onunkisi biraz farklıdır Michael Ware muhabirdir savaş muhabiri. Irakta yapılan 2003 yılındaki savaş zamanı ve sonrasındaki yaşanılan olayları kendi gözüyle anlatmaya çalışmış

Belgesel, Biografi, Tarih

Only the Dead (2015) 7.8
Y: Bill Guttentag, Michael Ware
O: Abu Musab Al-Zarqawi, Michael Ware
T: Belgesel, Biografi, Tarih
Total EclipseTutkunun Şairleri (1995)

Total Eclipse - Tutkunun Şairleri (1995)

Film, edebiyat dünyasının en tartışmalı ve tutkulu aşklarından birini yaşayan Verlaine ve Rimbaud’nun öyküsünü anlatır...

Biografi, Dram, Romantik

Total Eclipse
Tutkunun Şairleri (1995) 6.6
Y: Agnieszka Holland
O: Leonardo DiCaprio, David Thewlis, Romane Bohringer, Dominique Blanc
T: Biografi, Dram, Romantik
Samurai III: Duel at Ganryu IslandSamuray 3 (1956)

Samurai III: Duel at Ganryu Island - Samuray 3 (1956)

Miyamoto Musashi, mütevazı ve basit bir hayat yaşamak için her şeyden uzaklaşarak bir köye taşınmıştır. Savaştan uzak bu köyde huzur dolu bir yaşamı tercih eder. Köye yerleşmesinin ardından, köylülere haydutlara karşı savunma sanatlarını öğretmeye başlamıştır.Bu sıralarda da, Musashi'nin izini süren, Musashi'ye deli gibi aşık olan Otsu köye gelir. Tabi o köyde olduğunu söyleyen de Sasaki Kojiro'dur. Söylemesinin sebebide, Musashi'yi zayıf düşürmektir. Ve Musashi'nin can düşmanı Sasaki Kojiro'da ardından köye ayak basacaktır. Ve aralarında verdikleri bir yıl sonra ki dövüş sözüde yerine gelecektir.Düello bir adada yapılarak, hem en önemli hem de kazananın önemli olmadığı bu mücadele sonunda başlar.

Aksiyon, Macera, Biografi

Samurai III: Duel at Ganryu Island
Samuray 3 (1956) 7.8
Y: Hiroshi Inagaki
O: Kôji Tsuruta, Toshirô Mifune, Kaoru Yachigusa, Michiko Saga
T: Aksiyon, Macera, Biografi
Elizabeth: The Golden AgeElizabeth: Altın Çağ (2007)

Elizabeth: The Golden Age - Elizabeth: Altın Çağ (2007)

Tarihin en meşhur kraliçelerinden olan 1.Elizabeth, kırk beş yıl boyunca tahtta kalarak ismini tarihe kazımıştır. Mary Stuart, İskoçya Kraliçesi olan kuzeni, kendisine eşlik eden İspanya Kralı Philip ile İngiliz tahtına konabilmek için türlü entrikalar çevirirler. Elizabeth bir tarafta imparatorluğu kollamaya çalışırken öteki tarafta da kendi gönlü ile savaşmaktadır. Denizci Raleigh, onun gönlünü çoktan çalmıştır. Sadık adamı Sir Francis Walsingham, kraliçeyi türlü komplo ihtimallerinden elinden geldiğince korumaya çalışmaktadır. Buna rağmen 1.Elizabeth oldukça zorlanacağı sınavlardan geçecektir.

Biografi, Dram, Tarih

Elizabeth: The Golden Age
Elizabeth: Altın Çağ (2007) 6.9
Y: Shekhar Kapur
O: Jordi Mollà, Aimee King, Cate Blanchett, Laurence Fox
T: Biografi, Dram, Tarih
Romulus, My FatherBabam Romulus (2007)

Romulus, My Father - Babam Romulus (2007)

ROMULUS, MY FATHER Raimond Gaita’nın beğeni toplayan anılarına dayanıyor. Bu, Romulus’un, güzel karısı Christina’nın ve oğulları Raimond’u yetiştirme konusunda karşılaştıkları zorluk ve çekişmelerin hikayesi. Son derece ahlaklı babasının, yürek parçalayıcı yokluğu ve ilgisizliğinin deneyimini yaşayan depresif annesine karşı olduğu bir evreni dengede tutmaya çalışan küçük bir çocuğun öyküsü. Sonunda babayla oğul arasındaki kırılamaz bağı göklere çıkaran imkansız bir sevginin hikayesi.

Biografi, Dram

Romulus, My Father
Babam Romulus (2007) 6.7
Y: Richard Roxburgh
O: Eric Bana, Franka Potente, Marton Csokas, Kodi Smit-McPhee
T: Biografi, Dram
Denial (2016)

Denial (2016)

Amerika İngiltere ortak yapımı film olan Denial filminde iki hukukçun birbirlerine karşı verdikleri hukuk mücadelesini izleyeceğiz.

Biografi, Dram, Tarih

Denial (2016) 6.3
Y: Mick Jackson
O: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall, Andrew Scott
T: Biografi, Dram, Tarih
The Birth of a NationBir Ulusun Doğuşu (2016)

The Birth of a Nation - Bir Ulusun Doğuşu (2016)

1831’de, köleliğin en ağır işlediği Virginia’da kölelerin isyanının başını çeken Nat Turner hakkındaki bu sert film, ilk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yaptı. Film, sahibinin zoruyla, ülkeyi gezmek zorunda bırakılan köle Nat’in bu süreçte düzene karşı hınçlanarak silahlı bir isyana önayak olmasını anlatıyor. Oyunculuktan gelen yönetmen Nate Parker, hem İzleyici Ödülü hem de Büyük Jüri Ödülü kazandığı Sundance'te gösterildiği anda yılın sinema olaylarından birine dönüşen bu ilk filminde ülkesini tarihle yüzleştiriyor. Görsel tercihleriyle de dikkate şayan filmin adı DW Griffith’in 1915 yapımı aynı adlı filminin ırkçı yaklaşımına bir gönderme sayılıyor. Yönetmen, senarist ve yapımcı Nate Parker, filmde başrolü de üstleniyor. Uluslararası prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapacak olan The Birth of a Nation, daha şimdiden Oscar için konuşulan filmler arasına girdi.

Biografi, Dram, Tarih

The Birth of a Nation
Bir Ulusun Doğuşu (2016) 5.8
Y: Nate Parker
O: Nate Parker, Armie Hammer, Penelope Ann Miller, Jackie Earle Haley
T: Biografi, Dram, Tarih
De-LovelyCole Porter'ın Aşkı (2004)

De-Lovely - Cole Porter'ın Aşkı (2004)

Sonradan çok büyük bir besteci olacak Cole Porter, Paris'te tanıştığı Linda'ya âşık olur ve genç kadın gey olduğunu bile bile onunla evlenir. Cole'un New York ve Hollywood çevrelerinde yakaladığı şöhret, pek çok genç oğlanın da dikkatini çeker.

Biografi, Dram, Müzik

De-Lovely
Cole Porter'ın Aşkı (2004) 6.6
Y: Irwin Winkler
O: Kevin Kline, Ashley Judd, Jonathan Pryce, Kevin McNally
T: Biografi, Dram, Müzik
American SplendorGörkemli hayatim (2003)

American Splendor - Görkemli hayatim (2003)

Filmin baş kahramanı Harvey Pekar, hiç de göründüğü gibi bir adam değildir. Elinin altındaki dosya yığını içinde kaybolup gitmiş, kafasında saç kalmamış, sevimsiz bir tip gibi görünse de o aslında iyi bir entelektüel ve kusursuz bir gözlem yeteneğinini sahibidir. İddialı bir koleksiyoncu olmakla beraber aynı zamanda American Splendor adlı çizgi romanın da yaratıcısıdır. Hikaye, filmde yer alan Pekar ile onun kendi yaşamından alıntılarla yarattığı çizgi romanındaki Pekar’ın karşı karşıya geliş anlarından alıyor kaynağını. American Splendor, 2003 Sundance Jüri Büyük Ödülü ve Cannes Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’nün sahibi bir çizgi roman filmidir.

Biografi, Komedi, Dram

American Splendor
Görkemli hayatim (2003) 7.5
Y: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
O: Chris Ambrose, Joey Krajcar, Josh Hutcherson, Cameron Carter
T: Biografi, Komedi, Dram
American SniperKeskin Nişancı (2014)

American Sniper - Keskin Nişancı (2014)

Gelmiş geçmiş en öldürücü Amerikan nişancısı; avladığı düşmanlarının “şeytan” dediği, komando kardeşlerinin “efsane” dediği bir adam…1999’dan 2009’a kadar, Amerikalı Deniz Komandosu Chris Kyle Amerika Birleşik Devletleri askeri tarihinin en başarılı vuruşlarını kaydetmiştir. Pentagon Kyle’ın öldürdüğü kişi sayısının 150’yi geçtiğini doğrulamıştır ama kitapta yer alan şaşırtıcı sayıyı inkar etmiştir. Iraklı isyancılar Kyle’dan o kadar çok korkuyorlardı ki ona Şeytan lakabını takmışlardı ve kellesine ödül koymuşlardı. Kyle çatılardan ve gizli pozisyonlardan koruduğu diğer komandolar arasında efsanevi bir isim olmuştu. Kyle’ın sıra dışı savaş deneyimleri tüm zamanların en iyi savaş anılarından biri olarak tarihe geçmiştir.Babasıyla çocukken çıktığı av gezilerinde silah kullanmayı öğrenen Teksaslı Kyle Donanma’ya katılmadan önce şampiyon bir biniciydi. 11 Eylül’den sonra Terörle Savaş’a katıldı ve en iyi performansını ateş altındayken gösteren dünya çapında bir nişancı oldu. Bağdat’ın dışında uzak mesafe atışta kendi rekorunu kırdı. Kyle bir sokakta kapana kıstırılmış bir grup Deniz Piyadesi’ni kurtarmak için ateş altına girdi; yakın dövüşte tabancasıyla isyancıları alt etti. İki kere yaralanan ve iki yakın arkadaşının ölümüne tanıklık eden Kyle savaşın verdiği acıyı dürüst bir şekilde anlatıyor. American Sniper Kyle’la savaşan diğer askerleri de onurlandırıyor. İlk ağızdan anlatılan hikayelerde, Kyle’ın eşi Tara da savaşın evlilikleri ve çocukları üzerinde bıraktığı yaradan içtenlikle bahsediyor. Adrenalin dolu ve oldukça kişisel bir eser olan American Sniper savaşın en yakın tanığının içten anlatımlarından oluşuyor.

Aksiyon, Biografi, Dram

American Sniper
Keskin Nişancı (2014) 7.4
Y: Clint Eastwood
O: Bradley Cooper, Kyle Gallner, Cole Konis, Ben Reed
T: Aksiyon, Biografi, Dram
Senna (2010)

Senna (2010)

3 sene Formula 1 yarışlarında şampiyonluk ipini göğüsleyen Brezilyalı efsanevi yarışçı Ayrton Senna’nın hayat hikayesini anlatan belgesel türündeki film, ünlü yarışçının 1980’li yıllarda başladığı F1 kariyerini ve bu acımasız arenada yaşadıklarını beyazperdeye taşıyor. En büyük düşmanı olarak görülen Fransa Dünya Şampiyonu Alain Prost ile aralarında geçen mücadele, spordan siyasete uzanan bir güçler dengesini de beraberinde getiriyor. Ayrton Senna, pistteki rakiplerini tek tek geçerek, Formula 1’i fethederken, tüm dünyanın da tanıdığı bir yıldız haline gelir. Kişisel dünyasında ise vatanı Brezilya’ya sonuna kadar bağlı ama ününün getirdiği şöhretten uzakta mütevazi bir hayat sürdürür. Fakat 1994 yılında ölümüyle sonuçlanan trajik kaza, Senna’nın hayranlarını, F1 tutkunlarını ve tüm sporseverleri derinden bir yasa boğmuştur. 34 yaşında hayatını kaybeden bu F1 pilotu tüm zamanların en iyi yarış pilotu olarak adını altın harflerle spor tarihine yazdırmıştır.

Belgesel, Biografi, Spor

Senna (2010) 8.6
Y: Asif Kapadia
O: Ayrton Senna, Alain Prost, Frank Williams, Ron Dennis
T: Belgesel, Biografi, Spor
Barry (2016)

Barry (2016)

Dizi, Ortabatı'da yaşayan ve düşük ücretle tetikçilik yapan, eski denizci Barry'i (Bill Hader) merkezine alır. Yalnız ve hayatından memnun bir yaşam sürdürürken, aldığı bir iş sonucunda birini öldürmek için Los Angeles'a gider. Fakat kendisini Los Angeles'ta bir tiyatro sahnesinde oyuncu olarak bulur.

Biografi, Dram

Barry (2016) 5.5
Y: Vikram Gandhi
O: Devon Terrell, Anya Taylor-Joy, Jason Mitchell, Ellar Coltrane
T: Biografi, Dram
Young Man with a Horn (1950)

Young Man with a Horn (1950)

kirk douglas'ın başrolünde yer aldığı bir film. kız kardeşinden başka kimsesi olmayan bir çocuğun bir adamın saksafon çalışına tanık olunca olmak istediği kişiyi, yapmak istediği işi fark etmesini konu alıyor. çok yeteneklidir bu çocuk. art adındaki bu usta saksafoncu, çocuğa/richard'a her şeyi öğretir. sonrasında çocuk büyür, yeteneği gelişir, çeşitli yerlerde çalmaya devam eder ve ünlenir. ona âşık olan şarkıcı kadının dediği gibi saksafonuyla evlenmiştir. iyi niyetli birisidir. öyle ki bir mekânda çaldıktan sonra yorgun olsa bile ustası art'ın yaşlılıktan dolayı işten atılmaması için art'ın yanında da çalar. ustasının üzerindeki emekleri unutmamıştır zira. şan şöhretin de onun için önemli olmadığını görürüz. onun için önemli olan rahatça saksafonunu çalabilmektir. lakin sonra bir kırılma yaşanır. lauren baccal'ın klasik femme fatale karakteri öyküye girer ve karakteri arkadaşlarından, ustasından, saksafonundan uzaklaştırır.

Biografi, Dram, Müzik

Young Man with a Horn (1950) 7.2
Y: Michael Curtiz
O: Kirk Douglas, Lauren Bacall, Doris Day, Hoagy Carmichael
T: Biografi, Dram, Müzik
Testament of YouthGençlik Ahti (2014)

Testament of Youth - Gençlik Ahti (2014)

Film savaşın soğuk yüzünü perdeye taşıyor ve 1. Dünya savaşı sırasında savaşa giden sevgilisi uğruna çalışmalarını yarıda bırakıp peşinden savaş alanına, yaralı askerlere yardım için giden yüce yürekli bir İngiliz kadını anlatıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Testament of Youth
Gençlik Ahti (2014) 7.3
Y: James Kent
O: Colin Morgan, Alicia Vikander, Taron Egerton, Dominic West
T: Biografi, Dram, Tarih
MonsterCani (2003)

Monster - Cani (2003)

Film, Amerikan’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un gerçek hayat hikayesini anlatan karanlık bir hikayedir. Wuornos’un zor ve acımasız bir çocukluğu olmuştur. Tacize uğramış ve uyuşturucu bağımlısı olmuştur. On üç yaşına geldiğinde bir hayat kadın olup aynı yıl hamile kalmıştır. Sonunda hayatını, yol üstündeki kamyoncuları tatmin eden bir oto yol fahişesi olarak kazanmaya başladığı Florida’ya yerleşir. Hikaye 1989-1990 arasında 9 aylık bir döneme odaklanıyor. Bu dönemde Wuornos’nun, Selby adında bir lezbiyenle ilişkisi olur. Aynı dönemde, seks haricinde para kazanabilmek için müşterilerini öldürmeye başlar. Bir zaman sonra durum, başka bir boyuta ulaşır. Wuornos’nun içindeki soğuk kanlı katil kavramından öte oto yol fahişelerinin, seri katillerin kurbanı olmak durumu gündeme yerleşir.

Biografi, Suç, Dram

Monster
Cani (2003) 7.3
Y: Patty Jenkins
O: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern, Lee Tergesen
T: Biografi, Suç, Dram
My Father's GloryBabamın Zaferi (1990)

My Father's Glory - Babamın Zaferi (1990)

20. yüzyılın başlarında, Fransa'da, bir çocuğun hayatından kesitler sunan filmde; Marcel, hayranlık duyduğu öğretmen babası ve ukalâ Jules eniştesi'nin başarılarına tanıklık ederek büyümektedir. Marcel, ailesiyle birlikte, bir yaz tatilini Provence kasabasındaki yazlık evde geçirirken, kendisine Provence dağlarının sırlarını öğretecek olan, yaşıtı bir köylü çocuğuyla arkadaş olur...

Macera, Biografi, Dram

My Father's Glory
Babamın Zaferi (1990) 7.6
Y: Yves Robert
O: Philippe Caubère, Nathalie Roussel, Didier Pain, Thérèse Liotard
T: Macera, Biografi, Dram
This Boy's LifeBu Çocuğun Hayatı (1993)

This Boy's Life - Bu Çocuğun Hayatı (1993)

Kocasından boşanan Caroline, oğlu Toby’yi de yanına alarak 1950’lerin Amerika’sında turlamaya başlar. Bazı kasabalarda yeni insanlarla tanışıp kısa süreli ilişkilere giren Caroline, her başarısız birlikteliğin ardından, yeniden yollara düşer. Bu arada Toby de başını sık sık belaya sokacak arkadaşlar edinmektedir.Yeni bir hayat kurmaya kararlı Caroline, nihayet bir araba tamircisi olan Dwight’la tanışır ve onun doğru adam olduğunu düşünürerek evlenir. Oysa asker emeklisi olan Dwight, aslında sadist bir disiplin yanlısıdır. Toby kasabadan kaçıp kurtulmak ister...Tobias Wolff’un zamanında çok ses getirmiş özyaşamöyküsel romanından uyarlanmış olan film, henüz çiçeği burnunda bir Leonardo DiCaprio’nun yanısıra Robert De Niro’yu da izlemek için eşsiz bir fırsat.

Biografi, Dram

This Boy's Life
Bu Çocuğun Hayatı (1993) 7.3
Y: Michael Caton-Jones
O: Robert De Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Jonah Blechman
T: Biografi, Dram
Joan of Arc (1948)

Joan of Arc (1948)

15. yüzyılda, Fransa, İngiltere’ye karşı Yüzyıl süren savaşta yenilmiş ve harap bir ülkedir. Küçük bir çiftçi kızı olan Joan, Cennet’ten gelen bir ses duyduğunu idda eder ve Fransa kralı Dauphin Charles’a Orleans’ı geri alacaklarını söyler. İyice güçten düşmüş Fransa’da kendisine inanan askerleri bir araya getiren Joan, ordunun başına geçerek Orleans’ı fetheder. Sıra Parisi İngilizlerden kurtarmaya gelmiştir fakat Fransa kralı Charles bu hareketi engelleyecektir…

Biografi, Dram, Tarih

Joan of Arc (1948) 6.5
Y: Victor Fleming
O: Ingrid Bergman, Francis L. Sullivan, J. Carrol Naish, Ward Bond
T: Biografi, Dram, Tarih
Becket (1964)

Becket (1964)

Film toplumdaki çatışmaları, çıkar oyunlarını işlemesi ve genel olarak klasik bir yapım oluşunun yanı sıra, dinin insan üzerindeki rol ve statüsünü, hegemonya kurmasını ve kullanışlı bir araç olarak toplumun vicdanını sömürmesini de farklı bir hikaye ile ele alıyor. Thomas Becket çalışkan ve aklıyla önde gelen biriydi. Kral II. Henry, Becket'in bu aklı ve dürüstlüğünden ötürü onu yardımcısı yapar. Birlikteyken eğlenir, düşünür ve dini bilgilerin ve öğretilerin tezatlıklarını tartışırlar. Ancak Becket yükseldikçe, II. Henry onu başpiskopos yapmaya karar verir. Çünkü dini tahakkümü de eline geçirmesiyle krallık daha otoriter ve sağlam varlığını sürdürecektir. Becket inançlı olmasa da bunu kabul etmek zorunda kalır ve bu oyuna uymak yerine görevini yapmaya çalışması yüzünden II. Henry ile araları açılır.

Biografi, Dram, Tarih

Becket (1964) 8
Y: Peter Glenville
O: Richard Burton, Peter O'Toole, John Gielgud, Gino Cervi
T: Biografi, Dram, Tarih
Capturing the FriedmansCanim babacigim (2003)

Capturing the Friedmans - Canim babacigim (2003)

1980’lerin sonunda Friedmanlar, saygı gören bir bilgisayar ve müzik öğretmeni olan baba Arnold Friedman, anne ve ev hanımı olan Elaine Friedman ve üç yetişkin oğulları David Friedman, Seth Friedman ve Jesse Friedman, tipik bir orta sınıf Amerikan ailesidir. Her ne kadar mutlu bir tabloya sahip olsalar da bir gün Arnold’un çocuk pornosu işinin içinde olduğunun açığa çıkması ve bu konuda suçlanması ile umulmadık ve keskin bir dönüşüm başlar. Film bir belgesel niteliğinde izleyicisi ile buluşuyor.

Belgesel, Biografi

Capturing the Friedmans
Canim babacigim (2003) 7.9
Y: Andrew Jarecki
O: Arnold Friedman, Elaine Friedman, David Friedman, Seth Friedman
T: Belgesel, Biografi
Fitzcarraldo (1982)

Fitzcarraldo (1982)

Takıntılı derecede bir opera sever olan Fitzcarraldo, Peru'nun küçük bir şehrinde bir opera binası inşa etmek ister. Fakat bunu başarmak için önce kauçuk işinde bir servet kazanması gerekir. Bu amaç dahilindeki planında büyük bir nehir botunu yerli Kızılderili'lerle birlikte küçük bir dağdan geçirmek vardır. Konusunu gerçek bir hikayeden alan bu film yönetmenine Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.

Macera, Biografi, Dram

Fitzcarraldo (1982) 8.1
Y: Werner Herzog
O: Klaus Kinski, Claudia Cardinale, José Lewgoy, Miguel Ángel Fuentes
T: Macera, Biografi, Dram
The Assassination of TrotskyMeksika'da Cinayet (1972)

The Assassination of Trotsky - Meksika'da Cinayet (1972)

Troçki Suikasti: Stalin'le yolları ayrılan Troçki (Richard Burton) Meksika'da sürgün hayatı yaşamaktadır. Evine gelip gidenler arasında saygın bir işadamı gibi gözüken bir suikastçı (Alain Delon) onu öldürmek ister.

Biografi, Dram, Tarih

The Assassination of Trotsky
Meksika'da Cinayet (1972) 6
Y: Joseph Losey
O: Richard Burton, Alain Delon, Romy Schneider, Valentina Cortese
T: Biografi, Dram, Tarih
The Gospel According to St. MatthewAziz Matyas'a Göre İncil (1964)

The Gospel According to St. Matthew - Aziz Matyas'a Göre İncil (1964)

"Yeryüzüne barış değil, kılıç getirmeye geldim." (Matta, 10:34)Bu film, Aziz Matyas İncil’inde anlatıldığı biçimiyle, İsa’nın doğumundan yeniden dirilişine kadar yaşamını aktarırken, yarı-belgesel bir biçimde Hıristiyanlığın ilk günlerini yeniden canlandırır. Dolaylı olarak da Marksist diyalektik ve Hıristiyan mitosu arasındaki ilişkiyi inceler. Pasolini kimseyi yargılamadan konuya bir belgesel tazeliği ve tarafsızlığıyla yaklaşır, İsa’nın öyküsünün geçtiği devirle çağımız arasındaki benzerlikleri de vurgular.Bir Pasolini eseri olarak biraz da kaçınılmaz bir şekilde, sinema tarihinin en tartışmalı filmlerinden biridir. Tarihte senaryosunu tamamen bire bir (Matta) İncil’den alan ilk ve tek filmdir. Gösterime girmesiyle beraber Vatikan’ı ortadan ikiye bölmüştür. Şöyle ki, sol katolikler filmi beğenirken, sağ katolikler büyük tepki vermişlerdir. Çok geçmeden filmin İtalya'da gösterimi kilisenin de baskılarıyla sansüre takışıp yasaklanır. Ancak Venedik film festivalinde katolik kilisesi ödülünü (ocic) kazanır.Pasolini filmi için şöyle demiştir: "Ne teolojik, ne de ideolojik bir film yapmak istiyorum. Çünkü ben inanan biri değilim. İsa'nın tanrının oğlu olduğuna inanmıyorum. Ancak İsa'nın ilahi, kusursuz, insani değerleri yüksek olan ideal bir insan olduğunu düşünüyorum.

Biografi, Dram, Tarih

The Gospel According to St. Matthew
Aziz Matyas'a Göre İncil (1964) 7.8
Y: Pier Paolo Pasolini
O: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini, Marcello Morante
T: Biografi, Dram, Tarih
Grizzly ManAyı Adam (2005)

Grizzly Man - Ayı Adam (2005)

Amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell, kız arkadaşı ile birlikte Alaska’daki bir ulusal parkta ayıların arasında ve herhangi bir korunmadan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşadı. Fakat bir gün, her ikisinin de cesedi ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu.Usta yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Ayı Adam’da bu ölümün ardındaki gerçekler ile doğa ile insan arasındaki ilişikinin düzeyini sorguluyor.

Belgesel, Biografi

Grizzly Man
Ayı Adam (2005) 7.8
Y: Werner Herzog
O: Werner Herzog, Carol Dexter, Val Dexter, Sam Egli
T: Belgesel, Biografi
Richard III3. Richard (1955)

Richard III - 3. Richard (1955)

Shakespeare’in ünlü oyununun bu sinema uyarlamasında olaylar 1930’ların hayali ve faşist Londra’sında geçiyor. Ağabeyi Edward’ın yerine tahta geçmeye çalışan Richard bu yolda cinayet, evlilik ve daha bir çok yöntemden yararlanacaktır.Ancak tahta giden yolda önünde duran başka engeller de vardır: diğer kardeşi Clarence ve Edward’ın iki küçük oğlu...Bu mitsel ve çarpıcı uyarlama, son dönemde Orta Dünya’nın Gandalf’ı ve X-Men’in Magneto’su karşımıza çıkan Ian McKellen’ın yanısıra, Annette Benning gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Richard III
3. Richard (1955) 7.6
Y: Laurence Olivier
O: Cedric Hardwicke, Nicholas Hannen, Laurence Olivier, Ralph Richardson
T: Biografi, Dram, Tarih
Guru (2007)

Guru (2007)

Hindistan’da yaşayan bir öğretmen Gurukant isimli bir çocuğu evlat edinir. Ama çocuk beklentilerini karşılayamadığı için hayal kırıklığına uğrar. Gurukant büyüdüğünde, Hindistan’da iyi bir iş bulamaz. Bu nedenle çalışmak için Türkiye’ye gider. Hindistan’a geri döndüğünde kendi işini kurma ister. Ama yeterli parası olmadığı için bunu yapamaz. Bunun üzerine biraz araştırma yapar ve Jignesh isimli zengin bir adamın kızı olan Sujata ile tanışır. Ikili daha sonra evlenir. Düğünden sonra, Gurukant Sujata’nın karanlık bir geçmişi olduğunu öğrenir ama bunu görmezden gelir çünkü tek amacı kızın babasının gözüne girmek ve zengin olmaktır.

Biografi, Dram, Müzikal

Guru (2007) 7.8
Y: Mani Ratnam
O: Mithun Chakraborty, Abhishek Bachchan, Aishwarya Rai Bachchan, Madhavan
T: Biografi, Dram, Müzikal
Southside with You (2016)

Southside with You (2016)

1989 yılında Barack Obama, Chicago’da bir öğleden sonra, Harvard’da hukuk stajyerliği yaptığı zamanlarda, aynı hukuk bürosunda çalışan iş arkadaşı Michelle Robinson ile baş başa konuşabileceği bir fırsat yakalar. Michalle bunun sadece arkadaşça bir rüşme olduğunu düşünür. Sanat Enstitüsü’nün önünde dondurma yemek için mola verdikleri zaman Barack ona aktivizm fikirlerinden bahseder, Michalle onu etkilemeye çalıştığının farkındadır. Bu rüşme akşam saatlerine kadar devam eder ve aralarında bir kıvılcım başlatır. Barack ve Michalle Obama çiftinin tanışma hikâyelerini beyaz perdeye aktaran bu filmin başrollerinde Tika Sumpter ve Parker Sawyers yer alıyor.

Biografi, Dram, Romantik

Southside with You (2016) 6.6
Y: Richard Tanne
O: Tika Sumpter, Parker Sawyers, Vanessa Bell Calloway, Phillip Edward Van Lear
T: Biografi, Dram, Romantik
Snowden (2016)

Snowden (2016)

Edward Snowden (Joseph Gordon-Levitt) askerde iki bacağını da sakatlaması sonucu zorunlu olarak terhis edilir. Ülkesine hizmet etmek için yanıp tutuşan bu genç, şansını bir de CIA'den yana kullanmayı dener ve elemeleri üstün başarıyla geçer. CIA'deki özel bir birim insanların e-postaları, yazışmaları gibi tüm internet ortamı hareketlerine bakarak, cep telefonu ve web kamerası ile takip ederek herkesi izlemekte ve bir profil oluşturmaktadır. Edward Snowden kıvrak zekasıyla, halktan gizlenen bu olayı ifşa etmeyi ve devletle ilgili ulaştığı önemli verileri doğru insanlara teslim etmeyi kendine rev edinir.

Biografi, Dram, Gerilim

Snowden (2016) 7.4
Y: Oliver Stone
O: Melissa Leo, Zachary Quinto, Joseph Gordon-Levitt, Jaymes Butler
T: Biografi, Dram, Gerilim
The Philadelphia ExperimentPhiladelphia Deneyi (1984)

The Philadelphia Experiment - Philadelphia Deneyi (1984)

Philadelphia Deneyi, 28 Ekim 1943 yılında Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri limanında yaptığı iddia edilen deneydir. İddiaya göre donanmaya ait bir koruma destroyeri olan DE 173 sınıfı 1240 tonluk USS Eldridge birkaç dakika içerisinde 600 km.'den fazla bir uzaklığa gidip tekrar gelmiştir. Deneyin varlığı konusunda hiçbir delil bulunmamaktadır. Amerikan donanması da böyle bir deneyin kayıtlarda varolmadığını belirtmiştir.Al Bielek hariç deneye katıldığı iddia edilen tüm askerler bunu yalanlamış, hikayenin bir aldatmaca olduğunu söylemişlerdir. Bielek'in hikayesi de daha sonra yalanlanmıştır. Gökkuşağı Projesi (Rainbow Project) adıyla da bilinen bu deney, 1984 yılında beyaz perdeye aktarılana kadar ciddiye alınmamıştı. Ancak o tarihden bu güne kadar resmi makamlarca defalarca yalanlanmasına rağmen en çok merak edilen konulardan biri olmuştur.

Macera, Biografi, Dram

The Philadelphia Experiment
Philadelphia Deneyi (1984) 6.1
Y: Stewart Raffill
O: Michael Paré, Nancy Allen, Eric Christmas, Bobby Di Cicco
T: Macera, Biografi, Dram

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 > 8 son