Biografi Filmleri İzle

The InsiderKöstebek (1999)

The Insider - Köstebek (1999)

Jeffrey Wigard, dönemin en önemli sigara firmalarından birinde araştırma bölümü başkanı olarak çalışmaktadır. Bir gün yönetim kurulu üyeleri ile farklı düşüncelere sahip olmasından ötürü, onlarla ters düşer ve işten atılır. İşten atıldıktan sonra şirketin sağlıksız tüm politikalarını cesur bir şekilde açığa vurmaya kalkışan Jeffrey, oldukça kallavi kişilerden uyarılar almaya başlar. Günden güne kendini daha tehlikeli bir pozisyona sokan Jeffrey, nasıl bir işin içine girdiğinden habersizdir.

Biografi, Dram, Gerilim

The Insider
Köstebek (1999) 7.9
Y: Michael Mann
O: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer, Diane Venora
T: Biografi, Dram, Gerilim
Somebody Up There Likes MeYukarıda Biri (1956)

Somebody Up There Likes Me - Yukarıda Biri (1956)

Rocky Graziano inşa ettiği suç kariyeri tutuklanıp hapse atılmasıyla son bulur. Hapiste de rahat durmayan Rocky'nin başı beladan kurtulmaz. Yıllar sonra özgürlüğüne kavuşunca yeni bir hayat kurmaya karar verir. Ancak acilen orduya çağrılır fakat burada da fazla duramaz ve firar eder. Rocky boks sayesinde kısa yoldan para kazanabileceğini fark eder ve yeni bir yetenek olarak keşfedilir.

Biografi, Dram, Spor

Somebody Up There Likes Me
Yukarıda Biri (1956) 7.5
Y: Robert Wise
O: Paul Newman, Pier Angeli, Everett Sloane, Eileen Heckart
T: Biografi, Dram, Spor
Twinstersİkizimi Bulduğum Gün (2015)

Twinsters - İkizimi Bulduğum Gün (2015)

İkizinin varlığından internet yoluyla haberdar olan Fransız moda öğrencisinin gerçek hikayesi aktarılıyor.

Belgesel,Biografi,Aile

Twinsters
İkizimi Bulduğum Gün (2015) 7.6
Y: Samantha Futerman,Ryan Miyamoto
O: Anaïs Bordier,Samantha Futerman,Kanoa Goo
T: Belgesel,Biografi,Aile
The Last FamilyBaba ve Oğul (2016)

The Last Family - Baba ve Oğul (2016)

Baba ve Oğul, efsanevi ressam Zdzislaw Beksinski ile müzik eleştirmeni ve çevirmen oğlu Tomasz arasındaki sıradışı ilişkiyi anlatıyor.

Biografi,Dram

The Last Family
Baba ve Oğul (2016) 7.9
Y: Jan P. Matuszynski
O: Andrzej Seweryn,Dawid Ogrodnik,Aleksandra Konieczna,Andrzej Chyra
T: Biografi,Dram
Cinderella Man (2005)

Cinderella Man (2005)

Amerikalıların tepe taklak geldiği, çok büyük ve yıkıcı bir ekonomik çöküş yaşadığı Büyük Bunalım yıllarında tüm ülke baştanbaşa dizlerinin üzerine çökmüştü. İşte o karanlık günlerde hiç hesapta olmayan bir kahraman ortaya çıktı ve büyük kitleleri yeniden ayağa kaldırmayı başardı. Aynı zamanda da ailesi ve kendisi için ikinci bir şans elde etmek için mücadelenin ne kadar zor olduğunu kanıtladı.O kahraman, Büyük Bunalım yıllarının ünlü boksörü James J. Braddock’un ta kendisiydi. Cinderella Man lakabıyla tanınan James J. Braddock, dünya tarihinin en şaşırtıcı ve ilham verici spor efsanelerinden birisiydi.1930'ların başında Amerikan halkının büyük bölümü gibi onun da şansı tersine döndü. Bir zamanlar büyük ödüller için dövüşen Braddock kendisini yoksulluğun pençesinde buldu. Kariyeri artık bitmiş gibiydi. Faturalarını ödeyemeyecek hale gelmişti.Jim Braddock için artık sadece ve sadece ailesi vardı. Ailesi tehlikedeydi ve onları dizboyu sefalet ile açlıktan kurtarmak için birşeyler yapmalıydı. Yoksullara yardım kuruluşlarına bile başvurmak zorunda kaldı. Buna rağmen kararlılığından asla ve asla vazgeçmedi. Sevgiden, onurdan ve inanılmaz kararlılığından aldığı büyük güç sayesinde imkansız gibi görünen rüyasını hayata geçirmek için mücadele etti.Ailesine yardımcı olabilmek için son şansını kullanan Braddock ringlere dönme kararı aldı. Hiç kimse onun başarabileceğine inanmıyordu. Ancak o imkansızı başardı. Çalışan sınıftan gelen ve uzun bir süre iş bile bulamayan Jim Braddock, ansızın hiç kaybetmeyen efsanevi bir sporcuya dönüştü. Şöhret ve başarı basamaklarını roket hızıyla tırmanırken, ekonomik kriz yüzünden işsiz ve aç kalmış milyonlarca insanın umudunu omuzlarında taşıyordu.Boksörlük kariyerinde önüne çıkan her engeli başarıyla aşan Braddock, son noktada akla hayale gelmeyecek bir tercih yaptı: Ringlerde iki adam öldürmesiyle tanınan ve durdurulamayan Max Bae'’a karşı dünya ağır sıklet boks şampiyonluğu için dövüşecekti...

Biografi, Dram, Spor

Cinderella Man (2005) 8
Y: Ron Howard
O: Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti, Craig Bierko
T: Biografi, Dram, Spor
Gia (1998)

Gia (1998)

Amerika'nın ilk süper top modeli Gia Marie Carangi'nin hayatını anlatan bir film. Başrol Angeline Jolie'nin. Angelina Jolie 1998 yılında Gia adlı filmde ünlü top modeli canladırmış ve aynı yıl bu performansıyla en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre almıştır. Jolie bir ropörtajında, "canlandırırken kendime en yakın hissettiğim rol Gia'dır" demiştir. Carangi, sinemada daha önce de örneklerini gördüğümüz; çok zor bir çocukluk dönemi geçiren, genç yaşta meşhur olan karakterlerden biri. Genç kadın şöhretin baskısına dayanamıyor, uyuşturucu kullanmaya başlıyor. Filmde Jolie'nin performansına, Gia'nın lezbiyen sevgilisi Linda'yı oynayan, Lost dizisinden tanıdığımız Elizabeth Mitchell da aynı derecede başarılı bir oyunla karşılık veriyor. Oyuncular arasında Faye Dunaway de var.

Biografi, Dram

Gia (1998) 7
Y: Michael Cristofer
O: Angelina Jolie, Elizabeth Mitchell, Eric Michael Cole, Kylie Travis
T: Biografi, Dram
Moulin RougeKırmızı Değirmen (1952)

Moulin Rouge - Kırmızı Değirmen (1952)

Paris, 19. yüzyılda çılgın eğlencelerin tek adresidir. Paris'te gece hayatı Moulin Rouge'da yaşanır. Güzel kadınlarla dolu bu mekanın en ünlü simalarından olan ressam Henri de Toulouse-Lautrec ise aşk acısı yüzünden içine kapanmıştır. Sakatlığı yüzünden psikolojik sorunlar da yaşayan ressam, kalp kırıklığını unutmak için kendini sanata ve içkiye verir. Onu her şeye rağmen seven genç bir kadın, yaşama tutunmasını sağlayabilecek midir?

Biografi, Dram, Müzik

Moulin Rouge
Kırmızı Değirmen (1952) 7.2
Y: John Huston
O: José Ferrer, Colette Marchand, Zsa Zsa Gabor, Suzanne Flon
T: Biografi, Dram, Müzik
Papa Hemingway in CubaHemingway Küba'da (2015)

Papa Hemingway in Cuba - Hemingway Küba'da (2015)

Giovanni Ribisi Ernest Hemingway ile tanışmak isteyen genç gazetecei Ed Myers olarak karşımıza çıkıyor. 1959 yılında Küba devriminin ufukta olduğu günlerde Havana'ya giden Genç gazeteci Ed Myers, Hayatının idolü olan adamla, Büyük yazar Ernest Hemingway ile tanışmayı beklemektedir. Ne var ki, Küba çok karışıktır.

Biografi,Dram

Papa Hemingway in Cuba
Hemingway Küba'da (2015) 6.3
Y: Bob Yari
O: Giovanni Ribisi,Joely Richardson,Adrian Sparks,Minka Kelly
T: Biografi,Dram
The FounderKurucu (2016)

The Founder - Kurucu (2016)

Ünlü fast food markası McDonald’s‘ın biyografisinin anlatıldığı The Founder filminde daha çok McDonalds’ın nasıl kurulduğuna ve eski hikayesine odaklanacak.

Biografi,Dram,Tarih

The Founder
Kurucu (2016) 7.3
Y: John Lee Hancock
O: Michael Keaton,Nick Offerman,John Carroll Lynch,Linda Cardellini
T: Biografi,Dram,Tarih
Bleed for This (2016)

Bleed for This (2016)

Film, ölümcül bir araba kazasından sonra tekrar yürüyüp yürümeyeceğini bile bilmeyen fakat spor tarihinin en inanılmaz geri dönüşünü gerçekleştiren Dünya Box Şampiyonu Vinny Pazienza'nın ilham verici hayat hikayesini konu ediniyor.

Biografi, Dram, Spor

Bleed for This (2016) 6.9
Y: Ben Younger
O: Miles Teller, Aaron Eckhart, Katey Sagal, Ciarán Hinds
T: Biografi, Dram, Spor
I, Olga HepnarováBen, Olga Hepnarová (2016)

I, Olga Hepnarová - Ben, Olga Hepnarová (2016)

1973 yılında kullandığı kamyonla 8 kişinin ölümüne sebep olan Olga Hepnarová'nın tüyler ürperten hayat hikayesi Dramatize edilerek beyaz perdeye aktarıldı. Peki, Olga Hepnarová kimdir ? Olga, 1951 yılının Haziran ayında Prag'da doğdu. Babası banka memuru, Annesi diş hekimliği yaparak geçimlerini sağlayan orta dereceli bir Ailenin kızıydı. Henüz 15 yaşındayken aldığı yüksek doz ilaçla intihar girişiminde bulundu. 1 yıl boyunca Psikiyatrik yardım almasına rağmen durumunda bir değişiklik olmadı. Son olarak çeşitli iş yerlerinde çalışan Olga, çevresine verdiği rahatsızlık yüzünden istenmeyen biri haline gelip kovuluyordu. Psikolojik sorunları günden güne şiddetini artırmış ve toplumda istenmemesinin yarattığı bunalımla intikam duygusuna yenik düşüyordu. Kafasında bir treni raydan çıkarma, kalabalık bir ortamda bomba patlatma gibi dehşet verici planlar yapıyor ve bunları hiç çekinmeden çevresine söylüyordu. Sonunda kanlı planlarından birini hayata geçirmiş ve 10 Temmuz 1973 yılında Prag'ın "Horáková" adlı bir sokağında tramvay bekleyen yaklaşık 25 kişinin üzerinden kamyonla geçti ve 8 kişinin ölümüne sebebiyet vermekten "12 Mart 1975" tarihinde idam edildi. Olga Hepnarová filminin konusu şimdilik bu kadar. Film 6 ödüle layık görülmüş ve 14 Adaylıkla Çek sinema tarihinde adını altın harflerle yazmış ender drama filmlerinden biridir. Petr Kazda ve Tomás Weinreb ikilisinin yönetmenliğinde çekilen filmin başrol kahramanları Michalina Olszanska, Martin Pechlát, Klára Melísková ve Marika Soposká 'dir.

Biografi, Suç, Dram

I, Olga Hepnarová
Ben, Olga Hepnarová (2016) 6.8
Y: Petr Kazda, Tomás Weinreb
O: Michalina Olszanska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marika Soposká
T: Biografi, Suç, Dram
ChocolatPalyaço (2016)

Chocolat - Palyaço (2016)

19.yüzyılda adı “Çikolata” olan ilk siyahi sirk artistinin hayatını anlatacak.

Biografi, Dram

Chocolat
Palyaço (2016) 7.1
Y: Roschdy Zem
O: Omar Sy, James Thierrée, Clotilde Hesme, Olivier Gourmet
T: Biografi, Dram
You Don't Know JackDoktor Ölüm (2010)

You Don't Know Jack - Doktor Ölüm (2010)

Amerika'nın Michigan eyaletinde Doktor Jack Kevorkian'ın hastalarının kendi rızalarıyla onlara ötenazi uygulamasını ve kendisine karşı olanlarla verdiği hukuk mücadelesini anlatan bir dram ve biyografi filmi. Filmin özünde doktorun halkın inançlarına ve ahlak kurallarına karşı gelen ötenaziyi uygulaması ve Michigan halkının buna yaklaşımı anlatılıyor.

Biografi, Dram

You Don't Know Jack
Doktor Ölüm (2010) 7.7
Y: Barry Levinson
O: Al Pacino, Brenda Vaccaro, John Goodman, Deirdre O'Connell
T: Biografi, Dram
Jackie (2016)

Jackie (2016)

Jackie, Amerika tarihinin en önemli ve trajik anlarından biri olan Kennedy suikastine, dönemin First Lady’si Jacqueline Kennedy’nin gözlerinden anlatan samimi bir film. Jackie izleyiciyi, Kennedy suikastinin hemen sonrasında yaşananları göstermek için Jackie Kennedy’nin dünyasının merkezine oturtuyor. Ağırbaşlılığı ile tanınan First Lady’nin üstüne kalan miras ile başa çıkışının psikolojik bir portresi.

Biografi, Dram

Jackie (2016) 7.7
Y: Pablo Larraín
O: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup
T: Biografi, Dram
Loving (2016)

Loving (2016)

Günümüzden yaklaşık olarak bir asır öncesinde, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait Virgina Eyaleti’nde çıkarılan bir yasa ile rengi beyaz olan bir insan ile rengi siyah olan bir insanın evlenmesi yasaktır. Yasanın ihlali sonucunda suçlular hapis cezası yargısı ile yargılanırlar. Böylesine bir kanun kendilerini eşitliğin ve demokrasinin anavatanı olarak görün Amerika Birleşik Devletleri’nde ırçılığın olduğunu alenen beyan eden bir kanundur. Bu kanuna karşı gelerek evlenen Richard Loving ile Mildred Loving çiftinin tüm dünya ırkçılığa karşı olduklarına dair açıklamalarda bulunmalarını ile halkın kendilerine destek verip haklı görülmeleri ile dünyada ırkçılığa karşı önemli bir duruş sergilemelerini, kendilerini ırkçılığın sembolü ilan etmelerini, ölümsüzleşmelerini izleyeceğiz.

Biografi, Dram, Romantik

Loving (2016) 7.3
Y: Jeff Nichols
O: Ruth Negga, Joel Edgerton, Will Dalton, Dean Mumford
T: Biografi, Dram, Romantik
The IdolPopstar (2015)

The Idol - Popstar (2015)

Film bizlere,Ortadoğu’da son birkaç yıldır popüler olan Filistinli düğün şarkıcısı Muhammed Assaf’ın Arap İdol şarkı yarışmasını kazandığı zamana kadar olan hayatını, çocukluğunu, gençliğini tanıtır. 10 yaşındaki Muhammed Assaf ve ondan iki yaş büyük ablası Nour ortak müzik tutuklularıyla birbirine bağlıdır. Bütün çabaları müzik enstrümanları almak olan bu iki kardeş ve arkadaşları Ashraf ile Omar’la birlikte bir müzik grubu kurar. Kardeşi Muhammed’in yeteneğini gören Nour daha büyük hayaller kurmaları ve yorulmadan çalışmaları için grubu motive eder. Gazze’nin sert hayat koşullarında Nour, erkek kardeşini karşılaşacağı her türlü zorluktan korur ve ona bahşedilen yeteneğini paylaşması için en büyük destekçisi olur.

Biografi, Komedi, Dram

The Idol
Popstar (2015) 6.9
Y: Hany Abu-Assad
O: Tawfeek Barhom, Kais Attalah, Hiba Attalah, Ahmad Qasem
T: Biografi, Komedi, Dram
A Street Cat Named BobSokak Kedisi Bob (2016)

A Street Cat Named Bob - Sokak Kedisi Bob (2016)

londra'da yaşayan evsiz ve rehabilitasyonda olan eski eroin bağımlısı james bowen sokaklarda şarkı söyleyerek hayatta kalmaya çalışmaktadır. sokakta bulduğu hasta sokak kedisini tedavi ettirmek için evine alır ve hayatı bundan sonra değişir. bob ismini verdiği kedisi iyileştikten sonra her gün onunla londra'da otobüsle seyahat ettikten sonra sokakta şarkı söylerken ona eşlik etmeye başlar ve olaylar gelişir...

Biografi, Komedi, Dram

A Street Cat Named Bob
Sokak Kedisi Bob (2016) 7.3
Y: Roger Spottiswoode
O: Luke Treadaway, Bob the Cat, Ruta Gedmintas, Joanne Froggatt
T: Biografi, Komedi, Dram
Reversal of FortuneTalihin Dönüşü (1990)

Reversal of Fortune - Talihin Dönüşü (1990)

Avrupa jet sosyetesinde 80'lerde cereyan eden gerçek bir skandaldan yola çıkarak temelde ezik erkek, zengin ve güçlü kadın ilişkisi fenomenine değinmektedir. claus von bulow (irons) servetinin esas sahibi olan eşi sunny von bulow (close)'u insülin komasına sokarak felç olmasına sebebiyet vermekten dolayı üvey çocukları tarafından dava edilmiş, nihayetinde harvard'lı bir hukuk profesörü (alan m. dershowitz) ve ordusu tarafından bu suçlamadan sıyrılmıştır. filmde olaylar komadaki sunny von bulow tarafından flashbacklerle anlatılmakta, kronolojik bir sıra izlenmemektedir. neticede claus von bulow'un suçlu olup olmadığı konusunda kesin bir yargıya ulaşmaktan ziyade dışarıdan çok pembe görünen bir dünyayı ve bu dünyanın mensubu olan insanların içinde bulundukları kaos ortamını ironik bir biçimde yansıtmayı, irdelemeyi amaçlamaktadır film.

Biografi, Dram, Gizem

Reversal of Fortune
Talihin Dönüşü (1990) 7.2
Y: Barbet Schroeder
O: Glenn Close, Jeremy Irons, Ron Silver, Annabella Sciorra
T: Biografi, Dram, Gizem
Queen of KatweKatwe Kraliçesi (2016)

Queen of Katwe - Katwe Kraliçesi (2016)

Dünyada yaşam şartlarının en zor olduğu kıta Afrika, Afrika'da yaşamın en zor olduğu ülkelerden biri Uganda, Uganda'nın en mahrum bölgelerinden biri ise başkent Kampala'nın varoşlarından Katwe. Katwe'de hayatı en zor geçenlerse hiç şüphesiz kız çocukları; hele bir de babalarını kaybetmişlerse... İşte film; fakirlikle, açlıkla mücadele eden; ailesi ile birlikte sokaklarda yaşayan Katwe'li Phiona Mutesi'nin, 16 ülkenin katıldığı satranç şampiyonasında Afrika Şampiyonu olma ve dünya satranç şampiyonasına katılma hikayesini anlatyor. Film; Phiona'yı Rusya'da katıldığı Dünya satranç şampiyonasında tanıyarak öyküsünü yazan ABD'li gazeteci Tim Crothers'ın sonradan 2012'de makalesini kitaba çevirerek "Katwe'nin Kraliçesi: Hayat, Satranç ve Olağanüstü Bir Kızın Büyük Usta Olma Rüyasına Dair Bir Hikâye" adıyla yayımladığı kitaptan beyazperdeye uyarlanmış.

Biografi, Dram, Spor

Queen of Katwe
Katwe Kraliçesi (2016) 7.3
Y: Mira Nair
O: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong'o, Martin Kabanza
T: Biografi, Dram, Spor
The Happiest Day in the Life of Olli MäkiOlli Maki’nin En Mutlu Günü (2016)

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki - Olli Maki’nin En Mutlu Günü (2016)

Finlandiya'nın yetiştirdiği en önemli boksörlerden olan Olli Mäki, Davey Moore ile yapacağı tüy siklet dünya şampiyonluğu unvan maçı öncesi ülkenin ve basının yoğun ilgisi altındadır. Menajeri de gereken tüm hazırlıkları yapmıştır. Ancak maçtan kısa bir süre önce tanıştığı Raija'ya duyduğu aşk, güçlü rakibiyle yapacağı hayatının maçına konsantre olmasını güçleştirecektir. Fin yönetmen Juho Kuosmanen'in gerçek olaylardan esinlenerek çektiği ilk uzun metrajlı filmi, 2016 Cannes Film Festivali'nde Un Certain Regard bölümünün En İyi Film ödülünü kazandı...

Biografi, Dram, Romantik

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Olli Maki’nin En Mutlu Günü (2016) 7.6
Y: Juho Kuosmanen
O: Oona Airola, Eero Milonoff, Joonas Saartamo, Jarkko Lahti
T: Biografi, Dram, Romantik
The African DoctorAfrikalı Doktor (2016)

The African Doctor - Afrikalı Doktor (2016)

Gerçek bir hikayeden esinlenerek beyazperdeye aktarılan filmde Afrikalı, orta yaşlarda ve azimli bir doktorun ülkesindeki dikta rejiminden kaçıp, Fransa'da oturma izni alabilmek için faşist, ırkçı ve dayatmaya yönelik mesleki baskılara rağmen ailesine iyi bir gelecek sağlamak uğruna karşı karşıya kaldığı zorlukları gözler önüne sergileniyor. ...

Biografi, Komedi, Dram

The African Doctor
Afrikalı Doktor (2016) 7
Y: Julien Rambaldi
O: Marc Zinga, Aïssa Maïga, Bayron Lebli, Médina Diarra
T: Biografi, Komedi, Dram
Christine (2016)

Christine (2016)

1970'lerin TV sunucusu Christine Chubbuck'ın (24 Ağustos 1944 – 15 Temmuz 1974) canlı yayın sırasında kendi hayatına son vermesinin hikayesi anlatılıyor.

Biografi, Dram

Christine (2016) 7.3
Y: Antonio Campos
O: Rebecca Hall, Michael C. Hall, Tracy Letts, Maria Dizzia
T: Biografi, Dram
Grey GardensBoz Bahçeler (2009)

Grey Gardens - Boz Bahçeler (2009)

Performansıyla Drew Barrymore’a Altın Küre getiren Grey Gardens, çocukluğundan beri sinema dünyasının içinde olan oyuncunun yeteneğini gösterebildiği ender filmlerden. Bir yanda, All That Jazz, Tootsie filmleri ile başlayıp Costa Gavras’ın o muhteşem yapıtı Music Box ile devam eden büyüleyici oyunculuk serüvenini yakından izlediğimiz Jessica Lange; öte yanda talihsiz bir filmografisi olan ve sürekli ticari filmlerde oynamak zorunda kalıp, ancak bu filmle gerçek oyunculuk gücünü sergileyebilmiş olan Drew Barrymore... Aslında Grey Gardens filminden beş yıl önce kendini canlandırdığı My Date with Drew adlı ödüllü belgeselde Barrymore’un ne denli iyi bir oyuncu olduğuna tanık olmuştuk. Grey Gardens aslında Albert Maysles ve David Maysles kardeşlerin 1975 yılında çektikleri bir belgeselin HBO kanalı için dramatize edilerek uyarlandığı bir televizyon filmi. Michael Sucsy’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği filmde Jacqueline Kennedy Onassis’in halası Big Edie (Edith Ewing Bouvier Beale) ve onun kızı Little Edie’nin (Edith Bouvier Beale) hüzünlü hikayeleri anlatılıyor. Gençliğinde şarkıcılık yapan ve bir kere evlenip boşanmış olan Edith, yüksek sosyetenin önde gelen isimlerindendir. İyi bir dansçı olan ve modellik de yapan kızı Edie, annesi hastalanınca, başucunda olmak için başarılı kariyerinden vazgeçip onun yanına taşınır. Birbirlerinden başka hiç kimseleri kalmayan anne-kız, kendilerini dış dünyadan çekerler. Akıl sağlıklarını da yavaş yavaş yitirirken, zenginlik ve ihtişam içindeki hayatlarını geride bırakarak, New York, East Hampton’daki yıkık dökük Grey Gardens malikanesinde baş başa kalırlar. Grey Gardens, iki dalda Altın Küre, altı dalda Emmy ödülü kazandı. Jessica Lange ve Drew Barrymore ikilisinin oyunculuklarıyla büyüledikleri film, yönetmenin yakın çekimleriyle duygusal derinlikleri yansıtmadaki başarısı ile övgüyü hak ediyor.

Biografi, Dram

Grey Gardens
Boz Bahçeler (2009) 7.5
Y: Michael Sucsy
O: Drew Barrymore, Jessica Lange, Jeanne Tripplehorn, Ken Howard
T: Biografi, Dram
A Tale of Love and Darkness (2015)

A Tale of Love and Darkness (2015)

Filistin'deki savaş sırasında kalabalık bir apartmanda kitaplarıyla iç içe bir şekilde büyüyen çocuk, 12 yaşına geldiğinde annesinin intiharıyla derinden sarsılır; bu trajedi hayatını değiştirmesine yol açar. İsmini değiştirir, İsrail'deki bir kibbutz bölgesine taşınır, zamanla yazarlık yapmaya ve aktif olarak ülkenin politik hayatında rol almaya başlar... İsrailli gazeteci ve yazar Amos Oz'un gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda ünlü oyuncu Natalie Portman bulunuyor. Portman aynı zamanda filmin senaristi ve başrol oyuncusu olarak da karşımıza çıkarken, başrollerde ona Makram Khoury ve Shira Haas eşlik ediyor.

Biografi, Dram

A Tale of Love and Darkness (2015) 6.2
Y: Natalie Portman
O: Natalie Portman, Shira Haas, Tomer Kapon, Makram Khoury
T: Biografi, Dram
Tucker: The Man and His DreamTucker ve Rüyası (1988)

Tucker: The Man and His Dream - Tucker ve Rüyası (1988)

2. Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında geçen bu dönem filmi gerçek olaylara dayanmaktadır. Preston Tucker adlı bağımsız bir otomobil tasarımcısının, endüstride tekel oluşturmuş 'üç büyükler'e ("Ford", "General Motors" ve "Chrysler") rağmen çağının oldukça ilerisinde bir otomobil üretmek için giriştiği çabalar anlatılmaktadır. Tüm engellemelere rağmen bir yıl içerisinde sadece 51 adet üretebildiği ve endüstride ancak onlarca sene sonra kullanılmaya başlanan bazı devrimci yenilikler (emniyet kemeri, yakıt enjeksiyonu, disk frenler, tubeless lastikler vb)'e sahip bu otomobillerden bugün 47 tanesi çalışır haldedir. Bu otomobilin adı 1948 Tucker Sedan'dır.

Biografi, Dram

Tucker: The Man and His Dream
Tucker ve Rüyası (1988) 6.9
Y: Francis Ford Coppola
O: Jeff Bridges, Joan Allen, Martin Landau, Frederic Forrest
T: Biografi, Dram
The People vs. Larry FlyntSkandalın Adı Larry Flynt (1996)

The People vs. Larry Flynt - Skandalın Adı Larry Flynt (1996)

Hustler dergisinin sahibi Larry Flynt’ın hayat hikayesini anlatan film, güçlü ve zengin bir adamın çöküşünü anlatıyor.Larry Flynt’ın yükseliş hikayesiyle başlayan film, akıl hastalığı, uyuşturucu ve dergisinin başına gelen hukuksal sıkıntılardan ötürü Larry’nin çöküş hikayesine dönüşüyor. Çok sevdiği karısı Althea’nın ciddi hastalığı ise bardağı taşıran son damla oluyor.Larry Flynt’ın gerçek yaşamından sinemaya uyarlanan Milos Forman imzalı film, iki dalda oscar adayı olmuştur. Ayrıca Flynt’ın avukatı Alan Isaacman rolünde de Edward Norton’ı izliyoruz.

Biografi, Dram

The People vs. Larry Flynt
Skandalın Adı Larry Flynt (1996) 7.3
Y: Milos Forman
O: Woody Harrelson, Courtney Love, Edward Norton, Brett Harrelson
T: Biografi, Dram
PhilomenaUmudun Peşinde (2013)

Philomena - Umudun Peşinde (2013)

Oğlunu arayan bir kadının hikâyesi Dünyaca tanınmış bir politika yazarının dikkatini çeker. Oğlu küçük yaştayken kendisinden koparılan kadın yıllarca, bir manastırda yaşamaya zorlanmıştır ve şimdi oğlunu bulmaya kararlıdır… Martin Sixsmith (The Lost Child of Philomena Lee"/ Philomena Lee’nin Kayıp Çocuğu) adlı kitaptan Steve Coogan ve Jeff Pope tarafından uyarlanan filmin yönetmenliğini ise Stephen Frears üstleniyor. Yaşanmış bir hikayeyi anlatan filmin başrolünde ise ödüllü oyuncu Judi Dench yer alıyor.

Biografi, Dram

Philomena
Umudun Peşinde (2013) 7.7
Y: Stephen Frears
O: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark, Mare Winningham
T: Biografi, Dram
Mishima: A Life in Four Chapters (1985)

Mishima: A Life in Four Chapters (1985)

Japonya’nın sevilen yirminci yüzyıl yazarlarından Yukio Mishima’nın hayatının dört kısmının kurgusal hikayesini anlatıyor. Bu bölümlerin üç tanesi Mishima’nın hayatındaki olaylarla romanlarını paralel ele almış. Ancak dördüncü bölüm 25 Kasım 1970’i yani “Son Gün”ü işliyor.

Biografi, Dram

Mishima: A Life in Four Chapters (1985) 7.9
Y: Paul Schrader
O: Ken Ogata, Masayuki Shionoya, Hiroshi Mikami, Junya Fukuda
T: Biografi, Dram
The Wolfpack (2015)

The Wolfpack (2015)

6 genç kardeş hayatlarının tamamını toplumdan ayrı, hapsedilmiş bir şekilde geçirmiştir; hem de Manhattan’da! Hayat ile bildikleri sadece takıntılı bir şekilde izledikleri filmlerden gördükleridir. Tüm zamanları boyunca gördüklerini taklit ederek geçirmişlerdir. Dışarıdaki hayata olan merakları kardeşlerden birinin kaçmasına sebebiyet verir.

Belgesel, Biografi

The Wolfpack (2015) 7
Y: Crystal Moselle
O: Bhagavan Angulo, Govinda Angulo, Jagadisa Angulo, Krsna Angulo
T: Belgesel, Biografi
MacArthur (1977)

MacArthur (1977)

Çağımızın en tartışmalı kişiliklerinden olan General Douglas MacArthur (Gregory Peck), çarpıcı kariyerinin izlerini süren bu biyografik dramanın öznesi olarak karşımıza çıkıyor. 1942'de Japon ordusu karşısında, Filipinlerden birlikleriyle birlikte geri çekilirken, "Geri Döneceğim" diyen, ve Pasifik cephesinde kazandığı görkemli zaferler ve Japonya'nın demokratikleşme sürecinde üstlendiği liderlikle geri dönen MacArthur, ABD'de büyük bir halk desteği ile karşılanmış ve başkanlığa aday gösterilmek istenmiştir.

Biografi, Dram, Tarih

MacArthur (1977) 6.6
Y: Joseph Sargent
O: Gregory Peck, Ivan Bonar, Ward Costello, Nicolas Coster
T: Biografi, Dram, Tarih

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 > 8 son