Bilim-Kurgu Filmleri İzle

ScannersTarayıcılar (1981)

Scanners - Tarayıcılar (1981)

Tarayıcılar insan üstü telekinetik güçlere sahip kişilerdir. Yıllar önce bir ilacın hamile kadınlar üzerinde denenmesi sırasında ortaya istemeden çıkmış bir türdür onlar. Yaşamlarını, insanlığın geri kalanından güçlerini gizleyerek ama nimetlerinden de yararlanarak sürdürmektedirler. Ancak aralarından biri, Darryl Revok, telepatik yetenekleri daha da gelişmiş bir ırk yaratarak dünyaya hükmetmeye kalktığında karşısında hümanist tarayıcı Cameron Vale’i bulacaktır.David Cronenberg’in çok sevdiği temalarda bir kez daha gezinmesine vesile olan bu sıradışı yapım, amacına ulaşmak için patlayan kafalar gibi çeşitli rahatsız edici Cronenberg usüllerine başvuruyor. Bir çokları için yönetmenin erken döneminin en tipik ve en başarılı işi.

Korku, Bilim-Kurgu

Scanners
Tarayıcılar (1981) 6.8
Y: David Cronenberg
O: Jennifer O'Neill, Stephen Lack, Patrick McGoohan, Lawrence Dane
T: Korku, Bilim-Kurgu
Pixels (2015)

Pixels (2015)

Pixels filminde, uzak galaksilerde yaşayan uzaylılar, dünyadan gönderilen klasik video oyunu yayınlarını, kendilerine karşı savaş ilan edildiği şeklinde yanlış anlayarak, Dünya’ya karşı savaş açarlar. Uzaylılar, atari oyunlarını da saldırılarına model olarak kullanmaktadırlar. Başkan Will Cooper (Kevin James) çocukluk arkadaşı ve 80’lerin video oyunları şampiyonu Sam Brenner’ı (Adam Sandler), yardıma çağırmak zorunda kalır. Şimdilerde evlere sinema sistemi kuran Sam Brenner, eski video oyunu uzmanlarından (Peter Dinklage ve Josh Gad) kurulu bir takımı yönetmekle görevlendirilir. Takımın görevi uzaylıları yenmek ve dünyayı bu istiladan kurtarmaktır. Takıma, uzaylılara karşı benzersiz silahlar sağlamakla görevli Teğmen Violet Van Patten (Michelle Monaghan) da katılır.

Aksiyon, Komedi, Bilim-Kurgu

Pixels (2015) 5.6
Y: Chris Columbus
O: Adam Sandler, Kevin James, Michelle Monaghan, Peter Dinklage
T: Aksiyon, Komedi, Bilim-Kurgu
Star TrekUzay Yolu (2009)

Star Trek - Uzay Yolu (2009)

Bir zamanların çok sevilen kahramanları bu kez gençlik yılları ile karşımızda. Güç ve cesaret, Atılgan ve ekibinin elindedir elbette. Evren tehdit altındadır ve geleceği parlak görünmez. Bu durum ile mücadele vermesi beklenen de elbette Atılgan ve ekibidir. Türlü tehlikelere göğüs germeleri gerekecek olan Kaptan Kirk ve Spock arasında mücadele de en keskin hali ile sürecektir. Dünya ile derdi olup da intikamın izini süren kötü ruhlu güçler karşında Atılgan ve ekibi ne kadar başarılı olacaklardır? Star Trek macerasının kahramanlarının gençlik yıllarından dem vuran film, Oscar ödüllü olup J.J. Abrams’ın emeği.

Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

Star Trek
Uzay Yolu (2009) 8
Y: J.J. Abrams
O: Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana
T: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
The WolverineWolverine (2013)

The Wolverine - Wolverine (2013)

Jean Grey'in ölümünün ardından büyük bir depresyona sürüklenen ve kimliğinden kurtulmak isteyen Wolverine, yıllar önce hayatını kurtarmış olan bir arkadaşının ortaya çıkıp kendisinden yardım istemesi sonucu Japonya'ya gidip onu görmeye karar verir. Burada kendisine sunulan öneriyi kabul eden Wolverine, bu sayede ölümsüzlük yetisinden kurtulup ölümlü bir canlıya dönüşecektir. Ancak bu etapta Silver Samurai isimli ölümcül bir düşman edindiğinin farkında değildir. Bu düşmana acımasız Viper'ın da eklenmesiyle, tarihi bir savaş başlar. Wolverine bu savaş sürerken, mutant yanına ve geçmişinden gelip kabusu olan bir gizeme karşı da mücadele etmek zorundadır. Başrollerini Hugh Jackman, Will Yun Lee ve Tao Okamoto oynadığı filmin yönetmenliğini James Mangold üstleniyor.

Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

The Wolverine
Wolverine (2013) 6.7
Y: James Mangold
O: Hugh Jackman, Tao Okamoto, Rila Fukushima, Hiroyuki Sanada
T: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
The MatrixMatrix (1999)

The Matrix - Matrix (1999)

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik... Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

Aksiyon, Bilim-Kurgu

The Matrix
Matrix (1999) 8.7
Y: Andy Wachowski, Lana Wachowski
O: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu
The FlyÖldüren Arzu (1958)

The Fly - Öldüren Arzu (1958)

Andre Delambre, maddeyi parçalarına ayırıp başka bir yere taşıma, yani kısaca ışınlanma üzerine çalışan bir bilim adamıdır. Geliştirdiği cihaz nesneleri taşımaya başladığında, sonucu bir de canlı üzerinde test etmek ister. Andre, icadını kendi üzerinde dener ve ışınlanmayı başarır. Ama hiç hesaba katmadığı bir şey olmuş ve kendisiyle aynı anda aletin içinde bulunan bir sineğinki ile, atomları birbirine karışmıştır. Talihsiz adamın vücudunda kısa süre sonra değişimler başlar. Bunlar karakterine de yansıdığında karısı Helene bir şeylerin ters gitmeye başladığını farkedecektir.Çekildiği dönemin bilim kurgularından bir kaç gömlek üstün olan filmin, Vincent Price gibi bir ustanın dehasından yararlandığı açık. 1986’daki remake’ine dek, uzun bir süre insanı tiksintiyle dehşete düşürme alanında geçilememiş olduğunu kabul etmek gerek.

Korku, Bilim-Kurgu

The Fly
Öldüren Arzu (1958) 7.1
Y: Kurt Neumann
O: David Hedison, Patricia Owens, Vincent Price, Herbert Marshall
T: Korku, Bilim-Kurgu
Extinction (2015)

Extinction (2015)

Obama ve Amerikan hükümeti, İran'dan gelecek ciddi bir saldırıdan kuşkulanmaktadır ve savaş ilan eder. Çin ve Rusya İran'ın yanında; İngiltere ve İsrail ise Amerika'nın tarafındadır. Böylece 3. Dünya Savaşı başlamış olur. Nükleer ve kimyasal silahların kullanılmasıyla dünya nüfusu gitgide azalmaya başlar. Peter, kızı ve nefret ettiği komşusu Maine'in Bangor şehrinde hayatta kalan tek insanlardır. Şimdi hesaba katmadıkları o düşmana karşı bir arada olmaları gerekmektedir.

Dram, Korku, Bilim-Kurgu

Extinction (2015) 5.9
Y: Miguel Ángel Vivas
O: Matthew Fox, Jeffrey Donovan, Quinn McColgan, Valeria Vereau
T: Dram, Korku, Bilim-Kurgu
Killer Klowns from Outer SpaceUzaydan Gelen Katil Palyaçolar (1988)

Killer Klowns from Outer Space - Uzaydan Gelen Katil Palyaçolar (1988)

Filmde uzaydan gelen palyaçolar, kasabayı kendilerine özgü türlü yöntemlerle katlederler. Balonlar, pamuk şekerler, gölge oyunları vb. unsurlar normalde insana zevk verebilecek iken, katil palyaçolar sayesinde bir kabusa dönüşür. Onların sirkleri, şekere buladıkları ölü insanlarla doludur. Bütün bunlar izleyici için tamamen korku yaratmaktan çok, izleyiciyi eğlendirmeyi de amaçlamış.

Komedi, Korku, Bilim-Kurgu

Killer Klowns from Outer Space
Uzaydan Gelen Katil Palyaçolar (1988) 6.1
Y: Stephen Chiodo
O: Grant Cramer, Suzanne Snyder, John Allen Nelson, John Vernon
T: Komedi, Korku, Bilim-Kurgu
Appleseed (2004)

Appleseed (2004)

Yıl 2131; gelecek kaçınılmaz bir şekilde gelmiş ve beraberinde de büyük bir savaşı getirerek Dünya’nın büyük kısmı harap bir hal almıştır. Bu harabeler arasında, eski bir asker olan Deunan Knute robotlara karşı bir savaş sürdürmektedir. Bir gurup robota saldırmayı plânlamış ve tuzak kurmuştur. Çatışma başladığında hemen hemen bütün ekibini kaybeder ve yakalanır. Tam her şeyin sonu geldi denirken ortaya çıkan ES.W.A.T yazılı özel yapım robotlar Deunan’ı kurtarır. Meydana gelen ufak çatışma sonucunda saldırgan robotlar yok edilir ve Deunan baygın olarak uçağa bindirilir. Kendine geldiğinde ise hiç bilmediği bir yerde ve Bioroid denilen insanlarla karşılaşmıştır. Ancak asıl önemlisi uzun zaman önce kaybettiği ortağı Brialeos ile karşılaşmıştır, gerçi bu karşılaşma Deunan için tam bir şok olmuştur. Şimdi ES.W.A.T için çalışması ve Olimpus’un geleceğini koruma altına alması teklif edilmiştir. Asıl gerçek ise çok daha yakında O’nu beklemektedir.

Bilim-Kurgu, Aksiyon, Animasyon

Appleseed (2004) 7
Y: Shinji Aramaki, Steven Foster, Mary Elizabeth McGlynn
O: Ai Kobayashi, Jûrôta Kosugi, Yuki Matsuoka, Asumi Miwa
T: Bilim-Kurgu, Aksiyon, Animasyon
DreamscapeRüya (1984)

Dreamscape - Rüya (1984)

Dreamscape Chuck Russell ve Ruben co-yazan ile Joseph Ruben'ın yönettiği ve David Loughery tarafından yazılmış, bir 1984 bilimkurgu film.Film bir hükümet tarafından finanse edilen proje bazı mekanik yardımı ile, insanların hayallerine girerek medyumlar tarafından kullanarak bakıyor.Bir konu bir kalp krizi Alex Gardner uykusunda öldüğü zaman medyumlar başka ve her nasılsa rüyalar kişinin ölümüne neden olduğunu onlara gerçek yaşamda ölmek için neden olan şüpheli hale gelir.O rüyalara girmek için gücünü kötüye durdurmak için bir yol bulmalıdır.

Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim

Dreamscape
Rüya (1984) 6.3
Y: Joseph Ruben
O: Dennis Quaid, Max von Sydow, Christopher Plummer, Eddie Albert
T: Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim
Planet of the ApesMaymunlar Cehennemi (1968)

Planet of the Apes - Maymunlar Cehennemi (1968)

Aralarında George Taylor’ın da bulunduğu bir grup astronotu barındıran uzay gemisi, uzak ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ve adeta insanla yer değiştirmiş, konuşan, avlanan, karmaşık bir medeniyet geliştirmiş maymunlar vardır burada. Grup dağılır ve Taylor, ilkel insanlardan oluşan bir grupla birlikte insan avcısı maymunlar tarafından esir edilir.Üzerlerinde deney yapılmak üzere maymun kentine getirilen tutsaklar arasında konuşma yetisine sahip ve diğer kurbanlardan farklı davranan Taylor hemen dikkatleri üzerine çeker. Maymunların lideri Dr. Zaius tutucu bir bilim adamıdır ve yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst edeceğini, toplumun dirliğini bozacağını düşündüğü bu keşfin hasıraltı edilmesini ister. Kısaca Taylor’ın yaşamı tehlikededir. Devreye örenmeye aç bünyesiyle sempatik bilim adamları Cornelius ve Dr. Zira girerek Taylor’ı korumak isterler. Çıkan bir karmaşada Taylor, birlikte esir tutulduğu ilkel güzel Nova’yı da yanına alarak kaçmayı başarır. Kaçışı ve arayışı onu çok şaşırtıcı cevaplar ve acı bir gerçekle yüzyüze getirecektir.Fransız yazar Pierre Boule’un ciddi bir alaycılık ve toplumsal eleştiri barındıran La Planete des Singes isimli romanından uyarlanan Maymunlar Cehennemi, iki Oscar ödüllü ve sürükleyici bir yapım. Sadece Charlton Heston gibi bir yıldızın performansıyla değil; çizdikleri maymun bilimadamı ve bilimkadını portreleriyle tarih kadar eski bir varoluş tartışmasını, ilerleme karşısında satükonun direnci temasını beyazperdeye nefis bir şekilde taşıyan oyuncularıyla da göz dolduruyor.

Macera, Bilim-Kurgu

Planet of the Apes
Maymunlar Cehennemi (1968) 8
Y: Franklin J. Schaffner
O: Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Maurice Evans
T: Macera, Bilim-Kurgu
The Man from EarthDünyalı (2007)

The Man from Earth - Dünyalı (2007)

John Oldman, bir üniversitede yaptığı tarih profesörlüğü görevinden ayrılıp başka bir yere taşınma kararı alır. Veda etmek için evine gelen profesör arkadaşları John’un taşınmasının altındaki nedeni merak eder.Arkadaşlarının meraklı soruları üzerine gizemini korumaktan vazgeçen John, neden taşındığını açıklar: yaklaşık 14.000 yıldan beri yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür. Ortaya attığı bu iddia arkadaşları tarafından sorgulanacak ve hepsi John’un delirmiş ya da kendilerini sınıyor ya da en kötüsü doğruyu söylüyor olma ihtimalleri arasında gidip geleceklerdir.Düşük bütçeli ve tek bir mekanda çekilmiş olan Dünyalı, seyircisini de tüm film boyunca düşünmeye ve sorgulamaya iten, herhangi bir özel efekte ihtiyaç duymamış farklı bir bilim-kurgu.

Dram, Bilim-Kurgu

The Man from Earth
Dünyalı (2007) 8
Y: Richard Schenkman
O: David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley, Ellen Crawford
T: Dram, Bilim-Kurgu
2001: A Space Odyssey2001: Bir Uzay Macerası (1968)

2001: A Space Odyssey - 2001: Bir Uzay Macerası (1968)

Issız bir yerde, bir grup primat yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır...Arthur C. Clarke’ın bir kısa hikayesinden yola çıkılarak geliştirilmiş olan bu film çoğu kişi tarafından başyapıt mertebesine oturtulurken kimileri tarafından da hiç sevilmemiştir. 2001’in birçoğu dini olan sayısız altmetni içerdiği açıktır.Kubrick’in kendisi, yaşadığı süre boyunca insanların kafasının karışık olmasını istediğinden soru işaretlerinin hiç birini aydınlatmamıştır. Filmlerde karşılaştığımız bilgisayarlar arasında belki de en ünlüsü olan HAL bu eserde en önemli rolü üstlenen 'canlı'dır.Filmin Ay’daki sahneleri tasvir edern çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong’un seyahati sonrası Kubrick’in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın 'zeka'nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor.

Gizem, Bilim-Kurgu

2001: A Space Odyssey
2001: Bir Uzay Macerası (1968) 8.3
Y: Stanley Kubrick
O: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter
T: Gizem, Bilim-Kurgu
It Came from Outer Space (1953)

It Came from Outer Space (1953)

Arizona Çölünde bir kasabanın madenlerin bulunduğu bölgesine gökten meteor sanılan bir cisim düşer. Cismin düştüğü yere ilk giden,kasabanın aynı zamanda amatör gökbilimci olan öğretmeni John Putnam (Richard Carlson) düşen cismi görmek amacıyla oluşan kratere iner.John Putnam kraterde düşen cismin meteor değil bir uzay gemisi olduğunu görür ancak tam o sırada toprak kayması olur. Putnam toprak ve kayaların altında kalan uzay gemisini gördüğünü sevgilisi Ellen Fields (Barbara Rush) ve Şerif Matt (Charles Drake) 'a anlatmaya çalışsa da onları inandıramaz. Ancak bir müddet sonra kasaba halkından bazı insanlar garip davranışlar göstermeye başlayınca Şerif Matt, Öğretmen Putnam'dan olayı çözmek için kendisine yardımcı olmasını ister..

Korku, Bilim-Kurgu

It Came from Outer Space (1953) 6.6
Y: Jack Arnold
O: Richard Carlson, Barbara Rush, Charles Drake, Joe Sawyer
T: Korku, Bilim-Kurgu
Memoirs of an Invisible ManGörünmeyen Adamın Maceraları (1992)

Memoirs of an Invisible Man - Görünmeyen Adamın Maceraları (1992)

Garip bir kaza sonrası görünmez olan yuppi (Chevy Chase), bir yandan yeni yaşamıyla başa çıkmaya çalışırken diğer taraftan da kendisinin peşine düşen CIA görevlisinden kaçmaktadır.

Komedi, Romantik, Bilim-Kurgu

Memoirs of an Invisible Man
Görünmeyen Adamın Maceraları (1992) 5.9
Y: John Carpenter
O: Chevy Chase, Daryl Hannah, Sam Neill, Michael McKean
T: Komedi, Romantik, Bilim-Kurgu
Alien NationYabancılar (1988)

Alien Nation - Yabancılar (1988)

Yakın bir gelecekte, Dünya uzaylılarla ilk temasını gerçekleştirecektir. Newcomers/Yeni Gelenler olarak tanımlanan bu uzaylılar, insan nüfusunun içine yavaş yavaş karışmaya başlarlar. Ama bu durum yeni bir çeşit ayrımcılığa da yol açacaktır. Uzaylılar için görevlendirilen polis memuru Sam Francisco'nun yanına ortağı olarak Matthew Sykes atanır. Ama Matthew oldukça ırkçı bir yapıya sahiptir. İkili "Yeni Gelenler"in yer altı dünyasını ve buranın lideri olan William Harcourt'u araştırdıkça fikirlerinde de karşılıklı değişimler yaşanacaktır. Senaristliğini Rockne S. O'Bannon'un üstlendiği filmin yönetmenliğini ise Graham Baker yapıyor. Başroller ise James Caan ve Mandy Patinkin...

Aksiyon, Suç, Bilim-Kurgu

Alien Nation
Yabancılar (1988) 6.3
Y: Graham Baker
O: James Caan, Mandy Patinkin, Terence Stamp, Kevyn Major Howard
T: Aksiyon, Suç, Bilim-Kurgu
Paul (2011)

Paul (2011)

Film, Comic-Con'a katılmak için ABD'ye giden iki çizgi-roman fanatiğinin yol boyunca başından geçen komik maceraları anlatıyor.İkilinin yolculukları yolda karşılaştıkları Paul isimli uzaylı ile bambaşka bir hale bürünecektir...

Macera, Komedi, Bilim-Kurgu

Paul (2011) 7
Y: Greg Mottola
O: Mia Stallard, Simon Pegg, Nick Frost, Jeremy Owen
T: Macera, Komedi, Bilim-Kurgu
The Creeping FleshSürünen Et (1973)

The Creeping Flesh - Sürünen Et (1973)

Viktorya çağındaki bir bilim adamı paleontolojik bulguları ile Papua Yeni Gine'den Londra'ya döner. Bulguları suya maruz kaldığında, ne yazık ki, bilim adamının ailesi ve arkadaşları için şeytani bir varlığa dönüşür.

Korku, Bilim-Kurgu

The Creeping Flesh
Sürünen Et (1973) 6.3
Y: Freddie Francis
O: Christopher Lee, Peter Cushing, Lorna Heilbron, George Benson
T: Korku, Bilim-Kurgu
This Island EarthKayıp Gezegen (1955)

This Island Earth - Kayıp Gezegen (1955)

İnsanoğlunun atomun sırlarını keşettiği 50’li yıllardayız. Metaluna gezegeninden gelen esrarengiz uzaylı Exeter, dünyanın en iyi bilim adamlarının yardımını ister. Amacı düşman Zagon gezegenine karşı dünyalarını koruyacak teknolojiyi geliştirmektir. Cal Meacham ve Ruth Adam isimli iki araştırmacının da içinde bulunduğu bir grup, yardım etmek için Metaluna’ya gitmeyi kabul ederler, oysa Exeter’in kafasında daha korkunç planlar yatmaktadır. Dönemin diğer bilim kurgu filmleri arasında zekice senaryosuyla hemen ayırtedilen This Islan Earth, çölleşmiş Metaluna görüntüleriyle olduğu gibi, sanki dünyayı yükselmekte olan atom çağının tehlikelerine karşı uyaran metaforlara da soyunmuş.

Korku, Bilim-Kurgu

This Island Earth
Kayıp Gezegen (1955) 5.8
Y: Joseph M. Newman
O: Jeff Morrow, Faith Domergue, Rex Reason, Lance Fuller
T: Korku, Bilim-Kurgu
Starship Troopers: InvasionYıldız Gemisi Askerleri: İstila (2012)

Starship Troopers: Invasion - Yıldız Gemisi Askerleri: İstila (2012)

Çok uzaklarda bir federasyon birliği yıldız savaşcısı olarak bilinen cesur John A. Warden tarafından korunmaktadır. Böcekler tarafından saldırıya uğrayınca Alesia Saldırı Gemisi buradakileri sağ salim dünyaya getirmek için mücadele verir...

Animasyon, Aksiyon, Bilim-Kurgu

Starship Troopers: Invasion
Yıldız Gemisi Askerleri: İstila (2012) 5.9
Y: Shinji Aramaki
O: Luci Christian, David Matranga, Justin Doran, David Wald
T: Animasyon, Aksiyon, Bilim-Kurgu
Universal SoldierEvrenin Askerleri (1992)

Universal Soldier - Evrenin Askerleri (1992)

Hollywood'un en "orta-karar" iki serüven yıldızı kimdir diye sorulacak olursa bu listeye Jean-Claude Van Damme ve Dolph Lundgren'in girmesi işten bile değildir. Acar gazeteci Veronica, ABD hükümetinin cevval yeni SWAT teşkilatı UniSols’u yakın plana almıştır. Luc ve Scott, üst üste ses getiren operasyonlar yapan örgütün en iyi iki elemanıdır. Luc, geçmişiyle büyük problemler yaşayan ve psikolojik problemlerle başı dertte birisidir. Ve buhranlı bir anında Veronica’nın kameramanını öldürecektir. Ekipten kaçan Luc'un peşine düşen Scott, dikkatle iz sürerken Veronica ise ekibin arkasında yatan korkunç sırrı keşfetmek üzere gerçeğe yaklaşmaktadır. 1992 yılına ait, vasat bir aksiyon filmi "Evrenin Askerleri"...

Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim

Universal Soldier
Evrenin Askerleri (1992) 5.9
Y: Roland Emmerich
O: Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, Ally Walker, Ed O'Ross
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim
Watchmen (2009)

Watchmen (2009)

Film, Soğuk Savaş döneminin yansımalarını taşıyan bir çizgi romandan perdeye aktarılmıştır. Hikaye New York’ta yaşanmaktadır. Yıl 1985. ABD ve Sovyetler Birliği, nükleer savaşa girmek üzeredirler. Böyle bir süreçteyken hikayedeki süper kahramanlar, maske ve kostümleri ile halkın arasında gündelik hayatı yaşarlar. Her ne kadar bu kişilere süper kahraman denilse de aslında onların kendi iradelerinden başka güçleri yoktur. Ancak kendi gayretleri ile adaleti oluşturmaya dair emek vermektedirler. Rorschach’ın bir arkadaşı öldürüldüğünde, kendisi bu cinayetin arkasında aslen bu süper kahramanlara karşı bir komplo tehdidi altında olduklarını düşünür ve araştırmaya başlar. Komplonun önünü kesmenin çaresi de dağılan grubunu yeniden toplamak olacaktır.

Aksiyon, Gizem, Bilim-Kurgu

Watchmen (2009) 7.6
Y: Zack Snyder
O: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley
T: Aksiyon, Gizem, Bilim-Kurgu
DetentionKatil Kim (2011)

Detention - Katil Kim (2011)

Josh Hutcherson, Dane Cook ve Spencer Locke Detention'da, okuldaki son yıllarını bir an önce bitirmek isteyen Grizzly Gölü kasabasının öğrencileri olarak başrolleri paylaşıyor. Yollarına çıkan tek şey korku filmi karakteri olan ancak bir şekilde gerçek hayata gelen Cinderhella adındaki katildir. Zaman geçtikçe cesetler artmaya başlar ve kahramanlarımız Cinderhella'yı durdurmak ve dünyayı kurtarmak için amansız bir mücadeleye girişir.

Komedi, Korku, Bilim-Kurgu

Detention
Katil Kim (2011) 5.8
Y: Joseph Kahn
O: Alison Woods, Logan Stalarow, Julie Dolan, Shanley Caswell
T: Komedi, Korku, Bilim-Kurgu
CloverfieldCanavar (2008)

Cloverfield - Canavar (2008)

Cloverfield, beş kişilik bir grubun gözünden New York’ta gerçekleşen bir canavar saldırısını anlatıyor. Olup bitenleri, karakterlerden birinin elindeki titreyen kameradan izliyoruz. Titreyip duran kameralara bir itirazınız yok mu? Öyleyse Cloverfield’a da bir itirazınız olmaz. Matt Reeves’in filminde, New York’a musallat olan bir canavarın marifetleri, ondan kaçan küçük gruptan birinin elindeki sarsılan kamerayla anlatılıyor. Bu açıdan bakınca, filmi The Blair Witch Project / Blair Cadısı ile karşılaştıranları haklı bulabilirsiniz. Ancak Blair Cadısı’nın karakterleri, birbirine bağırıp duran sinir bozucu insanlardı. Cloverfield’da ise, karakterlerin başına gelenlerle, geleceklerle ilgileniyorsunuz. Yapımcılığını J.J. Abrams’ın üstlendiği filmin yönetmeni Matt Reeves, geleneksel bir canavar filmi hikayesini, karakterlerden birinin taşıdığı bir aktüel kamera marifetiyle aşağıdan yukarı doğru bakarak anlatmış. Önce resmi bir yazı çıkıyor karşımıza. Üzerinde Savunma Bakanlığı damgası var ve “daha önceleri Central Park olarak bilinen bölge”den söz ediyor. Hikayemiz bir veda partisiyle başlıyor. Rob, Japonya’da çalışmaya başlayacak, yakınları onu uğurluyor. Arkadaşı Hud video çekimi yapıyor. Dostlar arasında kardeşi Jason, Lily, Marlena ve Beth var. Birden ışıklar titreşiyor, zemin sarsılıyor ve muazzam bir kükreme duyuluyor. Sokağa çıktıkları anda da Özgürlük Heykeli’nin başının üzerlerine doğru uçtuğunu görüyorlar. Şehrin merkezinde bir şeyler oluyor, yani kaçma vakti.

Macera, Korku, Bilim-Kurgu

Cloverfield
Canavar (2008) 7.1
Y: Matt Reeves
O: Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T.J. Miller, Michael Stahl-David
T: Macera, Korku, Bilim-Kurgu
HerAşk (2013)

Her - Aşk (2013)

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.1999'da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı kazanan çok yönlü sinemacı Spike Jonze'un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın dram ve komediyle yoğrulan öyküsünü beyazperdeye taşıyor. Filmin başrolünde Joaquin Phoenix yer alırken, Scarlett Johansson da gizemli bilgisayar uygulamasına sesiyle hayat veriyor.

Dram, Romantik, Bilim-Kurgu

Her
Aşk (2013) 8.1
Y: Spike Jonze
O: Joaquin Phoenix, Lynn Adrianna, Lisa Renee Pitts, Gabe Gomez
T: Dram, Romantik, Bilim-Kurgu
MutantsMutantlar (2009)

Mutants - Mutantlar (2009)

Dünya virüslü, ilkel ve kana susamış yaratıklarla dolmuştur. Marco ve Sonia bu yaratıklardan gizlenmek için bir yer ararken perişan olurlar. Fakat Marco değişime uğramaya başlar. Sonia hamiledir. Ve hayatta kalmak için mücadelesini sürdürür.

Dram, Korku, Bilim-Kurgu

Mutants
Mutantlar (2009) 5.6
Y: David Morlet
O: Hélène de Fougerolles, Francis Renaud, Dida Diafat, Marie-Sohna Conde
T: Dram, Korku, Bilim-Kurgu
The Matrix ReloadedMatrix Reloaded (2003)

The Matrix Reloaded - Matrix Reloaded (2003)

Neo kendisini ajanların ve makinelerin ellerinden kurtarmayı başarmıştır. Ancak makineler insanların elde kalan son şehri olan Zion'u bulma konusunda önemli aşamalar kat etmişlerdir. Neo'nun görevi artık sadece kendisini değil, kurtulmuş insanlığı da bir daha kurtarmak olacaktır. Zion direnmek zorundadır. Seçilmiş kişi olan Neo ise Anahtarcı'yı bulup hem kendi kimliğiyle hem de insanlığın geçmişiyle ilgili yeni sırları aralayıp, ne kadar önemli bir misyona sahip olduğunu yeniden anlayacaktır.

Aksiyon, Bilim-Kurgu

The Matrix Reloaded
Matrix Reloaded (2003) 7.2
Y: Andy Wachowski, Lana Wachowski
O: Ray Anthony, Christine Anu, Andy Arness, Alima Ashton-Sheibu
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu
Final Flight of the OsirisAnimatrix: Osiris’in Son Uçuşu (2003)

Final Flight of the Osiris - Animatrix: Osiris’in Son Uçuşu (2003)

Animatrix, Matrix dünyasının animasyon ortamına aktarılmış öykülerinden oluşuyor. Osiris’in Son Uçuşu ise 9 kısa filmden oluşan serinin en çarpıcı örneklerinden biri.Bilgisayarlı animasyon teknolojinin ulaştığı yeri görmek açısından da önem taşıyan yapım, unutulmaz bir kılıç gösterisiyle başlıyor. Daha sonra ise bir direnişçi gemisine geçiş yapıyoruz. Zion’a doğru yolculuk yapan gemi, şehrin çevresini saran düşmanlara karşı bir mücadeleye başlar...Matrix Reloaded’dan önce animasyonu izlemek, olağanüstü bir fragman etkisi yaratıyor. Matrix 1 ve 2 arasındaki köprü olmaktan daha çok ikincisine dönük bir heyecan uyandırıyor. Neo ve dostlarının işinin çok daha zor olduğunun da ipuçlarını veriyor!

Aksiyon, Animasyon, Bilim-Kurgu

Final Flight of the Osiris
Animatrix: Osiris’in Son Uçuşu (2003) 7.6
Y: Andrew R. Jones
O: Kevin Michael Richardson, Pamela Adlon, John DiMaggio, Tom Kenny
T: Aksiyon, Animasyon, Bilim-Kurgu
ChronicleDoğaüstü (2012)

Chronicle - Doğaüstü (2012)

Meraklı, haşarı ve liseli üç sıkı arkadaş, şans eseri keşfettikleri bir yer altı tünelinde, kendilerine doğaüstü güçler kazandıracak bir 'şeyle' karşı karşıya gelirler. Ve aynı gün içinde üçü de sadece düşünce gücüyle çevrelerindeki canlı-cansız her şeyi kontrol edebilir hale gelirler. Başta sadece ortalığı karıştırmak ve eğlenmek için kullandıkları bu süper güçler, kısa sürede insanların hayatlarıyla oynadıkları bir kumara, oyuna dönüşecektir. Tüm bu süreçte ise kamera kayıttadır...

Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim

Chronicle
Doğaüstü (2012) 7.1
Y: Josh Trank
O: Dane DeHaan, Alex Russell, Michael B. Jordan, Michael Kelly
T: Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim
Rise of the Planet of the ApesMaymunlar Cehennemi: Başlangıç (2011)

Rise of the Planet of the Apes - Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (2011)

Günümüz San Francisco'sunda geçen hikâyede genetik mühendislerinin, maymunların beyinlerini geliştirmek için yaptıkları genetik deneyler sonucunda maymunların zekalarının gelişmesi ve insan ırkının kötü yönlerine de maruz kalmaları sonucu insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaş konu alınıyor. Maymun Sezar'ın gözünden izlediğimiz hikâyede sevgi ve kibir bir araya gelip, eşi benzeri olmayan bir savaşa dönüşüyor...

Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu

Rise of the Planet of the Apes
Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (2011) 7.6
Y: Rupert Wyatt
O: Andy Serkis, Karin Konoval, Terry Notary, Richard Ridings
T: Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > 9 son