Bilim-Kurgu Filmleri İzle

Real GeniusGerçek Dahi (1985)

Real Genius - Gerçek Dahi (1985)

Bir grup çılgın dahi bir araya geldiğinde herşey mümkün olabilir...Chris aklı fikri partide olan bir gençtir, Mitch Taylor ise 16 yaşında bir çocuktur. Lazlo ise grubun beynidir ve kendi dünyasında yaşar. Laboratuar projeleri üzerinde çok çalışırken bir yandan bikinili kızlarla sahil partisi verirler...

Komedi, Romantik, Bilim-Kurgu

Real Genius
Gerçek Dahi (1985) 7
Y: Martha Coolidge
O: Val Kilmer, Gabriel Jarret, Michelle Meyrink, William Atherton
T: Komedi, Romantik, Bilim-Kurgu
Tarantulaİnsan Yiyen Örümcek (1955)

Tarantula - İnsan Yiyen Örümcek (1955)

Arizona Çölünde, Profösör Gerald Deemer Bitkiler üzerinde hormon araştırmaları yapmaktadır. Amacı dünyanın geleceğindeki yiyecek kıtlığı olasılığına alternatif geliştirmek olan profösörün bu deneyi bir dizi aksaklıklardan sonra labaratuarda bulunan bir tarantulaya nüfuz eder. Labaratuardan kaçan tarantula aldığı geliştirilme aşamasındaki hormon yüzünden hızla büyümeye ve etrafa dehşet saçmaya başlar… Clint Eastwood’un ikinci filmi olan bu yapımda, filmin sonlarına doğru uçak pilotu olarak görülen ünlü sanatçının rolü olduka küçük…

Korku, Bilim-Kurgu

Tarantula
İnsan Yiyen Örümcek (1955) 6.5
Y: Jack Arnold
O: John Agar, Mara Corday, Leo G. Carroll, Nestor Paiva
T: Korku, Bilim-Kurgu
ArrivalStory of Your Life (2016)

Arrival - Story of Your Life (2016)

Uzaylılar Dünya'ya indikten sonra, geliş nedenlerini çözmek adına ABD hükümeti tarafından bir dilbilimci olan Dr. Louise Banks (Amy Adams) ve bir fizik profesörü olan Ian Donnelly (Jeremy Renner) reve atanır. Louise uzaylılarla iletişim kurmayı öğrendikçe, onların asıl niyetlerini çözmesine yarayacak imgeler görmeye başlar.

Dram, Gizem, Bilim-Kurgu

Arrival
Story of Your Life (2016) 8.4
Y: Denis Villeneuve
O: Amy Adams, Jeremy Renner, Michael Stuhlbarg, Forest Whitaker
T: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu
Terminator SalvationTerminator: Kurtuluş (2009)

Terminator Salvation - Terminator: Kurtuluş (2009)

Yıl 2018. Kıyamet Günü meydana gelmiş ve yaşanması olası görülen olaylar yaşanmıştır. Düşünüleceği üzere makineler kontrol mekanizması olarak sistemi ele geçirmişlerdir. Arda kalan bir grup insan Skynet ile ordularına karşı direniştedirler. Bu durumu örgütleyen John Connor, bu savaşı kazanacağından emindir. Ancak bir anda beliren Marcus Wright adındaki bir kişi, onun bu emin olma halini kökünden sarsmaya hazırdır. Kendisinin en son hapiste olduğunu hatırlayan Marcus’un geçmişten mi yoksa gelecekten mi bir misafir olduğunu kimse bilmemektedir. Yine de bu ikili Skynet’e karşı başkıldırarak insanlığı yok etmesi olası saldırıya müdahale etmeye çabalarlar.

Aksiyon, Bilim-Kurgu

Terminator Salvation
Terminator: Kurtuluş (2009) 6.7
Y: McG
O: Christian Bale, Sam Worthington, Moon Bloodgood, Helena Bonham Carter
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu
When Worlds CollideKıyamet Kopunca (1951)

When Worlds Collide - Kıyamet Kopunca (1951)

David Randall bir astronomdan diğerine gizemli resimler ulaştırmak için tutulduğunu öğrenen yetenekli bir pilottur. Alıcı Dr. Hendron gönderenin korkunç bulgularını doğrular: Bellus yıldızı Dünya’ya çarpacaktır ve tüm insanlık yok olacaktır. Iki yardımsever Dr. Hendron’a destek olur ve onları Bellus’un yörüngesindeki Zyra’ya götürmesi için bir roket yapmasını ister. Paranın diğer kısmını tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş yaşlı bir adam olan Sydney Stanton verir ve diğerleriyle gelmek için ısrar eder. Kıyamet günü yaklaşırken, Randall kendisini aşk üçgeni içinde bulur.

Aile, Bilim-Kurgu

When Worlds Collide
Kıyamet Kopunca (1951) 6.8
Y: Rudolph Maté
O: Richard Derr, Barbara Rush, Peter Hansen, John Hoyt
T: Aile, Bilim-Kurgu
Escape from New YorkNew York'tan Kaçış (1981)

Escape from New York - New York'tan Kaçış (1981)

New York artık hatırlandığı gibi bir yer değildir. Sokaklarına suç hüküm sürmektedir ve bunun sonucunda tüm duvarları dikenli tellerle çevrilmiştir. Bu korkunç şehir artık Amerika'nın karantina altına alınmış bir cezaevidir. ABD başkanının uçağı olan Air Force One, teröristler tarafından kaçırılır; bu esnada başkan kaçış kapsülünü kullanarak New York şehrine düşer. Bir şekilde başkan bu kaotik şehirden kurtarılmak zorundadır. Onu kurtaracak kişi ise eski bir asker olan Snake Pliskin olacaktır. Pliskin, özgürlüğü için bu anlaşmayı kabul etmek zorundadır. Carpenter'ın kendi kariyerini tanımlamak için kullandığı başlıca filmlerden biri olan Escape From New York sinema tarihinin kült filmlerinden biri olarak anılıyor.

Aksiyon, Bilim-Kurgu

Escape from New York
New York'tan Kaçış (1981) 7.2
Y: John Carpenter
O: Kurt Russell, Lee Van Cleef, Ernest Borgnine, Donald Pleasence
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu
Godzilla (1998)

Godzilla (1998)

Ardında dev bir enkaz bırakan bir canavar olan Godzilla, New York'un en meşhur mevkisi olan Manhattan'a doğru kendinden emin adımlarla yürümektedir. Bu dev canavarın nereden geldiğine ilişkin esrarı çözmek üzere zorunlu olarak uluslararası bir ekip bir araya getirilir. Tüm New York bu dev canavarı durdurmak ya da en azından yavaşlatmak için kenetlenmiştir. Ancak Godzilla'nın ne aklı ne de merhameti vardır. Godzilla, sadece yok etmek için oradadır.

Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim

Godzilla (1998) 5.3
Y: Roland Emmerich
O: Matthew Broderick, Jean Reno, Maria Pitillo, Hank Azaria
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim
Black MoonKara Ay (1975)

Black Moon - Kara Ay (1975)

Dünyada kadınlarla erkekler arasında bir savaş vardır. Genç bir kız bu gerçekten kaçmak ister ve kendisini tuhaf bir yerde bulur. Burada ailesiyle birlikte yaşayan tek boynuzlu bir at vardır. Kız kardeşi, ağabeyi, birçok çocuk ve yatağından hiç kalkmayan dünyayla tek iletişimi radyo olan yaşlı bir kadınla birlikte yaşamaktadır. Filmin içeriği resimler ve kinayeler kadar önemli olmadığı için, basit bir konu özeti filmi daha fazla tanımlamaya yetmez.

Fantastik, Bilim-Kurgu

Black Moon
Kara Ay (1975) 6.3
Y: Louis Malle
O: Cathryn Harrison, Therese Giehse, Alexandra Stewart, Joe Dallesandro
T: Fantastik, Bilim-Kurgu
TestamentAhit (1983)

Testament - Ahit (1983)

Amerika Birleşik Devletleri nükleer savaş sırasında gerçekçi ve inandırıcı bir şekilde tasvir edilir. Hikaye ailesini korumak için mücadele eden bir kadının gözünden anlatılıyor. Tüm film nükleer saldırıdan sonra, dış dünya ile temas hemen hemen kesilen San Francisco dışında küçük bir banliyö kasabasında geçer...

Dram, Bilim-Kurgu

Testament
Ahit (1983) 7.1
Y: Lynne Littman
O: Jane Alexander, William Devane, Rossie Harris, Roxana Zal
T: Dram, Bilim-Kurgu
Battle RoyaleÖlüm Oyunu (2000)

Battle Royale - Ölüm Oyunu (2000)

Günümüzden uzak bir gelecekte, Japon hükumeti çığırından çıkmakta olan Japon gençlerine gözdağı vermek ve şiddet olaylarını azaltmak için çılgın bir plan kurar. Her yanından işsizlik, karamsarlık ve şiddet akan bu ülke gençliği bu plan sonrasında dersini alacak, her şey düzelecektir. Plana göre şiddete meyilli Japon gençliğinden 42 öğrenci zorla bir adaya gönderilir. Bu adada hayatta kalabilmek için birbirlerini öldürmek zorunda olan gençler arasından sadece biri, hayatta kalan son kişi kurtulabilecektir. Böylece bu oyun yıllarca anlatılarak şiddetin önüne geçilmiş olunacaktır.

Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu

Battle Royale
Ölüm Oyunu (2000) 7.8
Y: Kinji Fukasaku
O: Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Tarô Yamamoto, Takeshi Kitano
T: Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu
SlitherYaratıklar (2006)

Slither - Yaratıklar (2006)

Slither’ın başlamasıyla birlikte, Weelsy ahalisinin birkaç liderinden biri olan başarılı, buna rağmen hırbo yerel iş adamı Grant Grant’le (Michael Rooker, Henry: Portrait of a Serial Killer) tanışıyoruz. Genç ve güzel karısı Starla (Elizabeth Banks, The 40-Year-Old Virgin), büyük evi ve şişkin banka hesabıyla, Grant kasabada “küçük gölde büyük balık” rolünün zevkine varmaktadır. Karısına karşı duyduğu tutkulu aşkın kesinlikle karşılık görmemesi gerçeğinden başka, o mutlu bir adamdır. Ama Grant için işler kimsenin hayal bile edemeyeceği şekilde değişmek üzeredir.Tekdüze bir akşam, Grant sabaha kadar süren bir içki alemi için kasabanın barına gider. Orada eski bir kız arkadaşının kardeşi olan ve Grant’in dertlerini dinlemeye istekli olmaktan da öte olan Brenda Gutierrez’le (Brenda James) karşılaşır. Ayışığında bir gezinti için içkilerini bırakan çift, barın arkasındaki ormanda sümüksü bir şey keşfederler. Bir meteor olduğu görülen bir şeyin kalıntılarının yanında, Grant ve Brenda zararlı bir balçık ve nabzı atan tanımlanamaz bir kütlenin parlayan izini bulurlar. Birdenbire, topak canlanır ve sivilcelerle dolu bir dokunaçla Grant’in vücuduna girerek onu ele geçirir. Farklı bir parazit, hayatta kalabilmek için başkalarını etkilemeye devam etmek zorunda olan isteksi ve şanssız insan taşıyıcısını bulmuş ve onu etkilemiştir.Grant’in dönüşüm belirtileri hemen göze çarpmaya başlamıştır: Et ürünlerini yığdığı evinin bodrumunda geçirdiği uzun süreler, Starla’nın evlerinin içinden geldiğini fark ettiği garip sesler ve kokular, karısına karşı, bazen sevecen ve şefkatliyken aniden saldırgan ve vahşi düzensiz hareketleri. Ve en iğrenci de, kasaba sakinleri Grant’in, kasabada çok sayıda evcil ve çiftlik hayvanının ortadan kaybolmasıyla bir ilişkisi olduğundan şüphelenmeye başlamışlardır.Her geçen gün, Grant, etkilenmemiş olanı öldürüp yok etme ihtiyacı tarafından yönlendirilen kana susamış bir yaratığa dönüşerek daha da az insan olmaya başlar. Ne yazık ki, tek sorun Grant değildir. Sıvı boşaltan organlarını sokabilecekleri tüm insanları aşılamak için dışarı çıkan devasa böcekleri yumurtlamaya başlar.Starla’nın, Grant’i ve etkilenen herkesi durdurma macerasında, ona yardımcı olacak kişi, Starla’nın eski lise aşkı yerel polis şefi Bill Pardy’dir (Nathan Fillion, Serenity). Starla için yanıp tutuşan yakışıklı Pardy, eski rakibinden şüphelenmeye başlar ve onu durdurma işinde idareyi ele alır. İkili, şeytani musibetin Wheelsy’i ele geçirmesini durdurmak için, aralarında ağzı bozuk Belediye Başkanı Jack MacReady (Gregg Henry, Star Trek: Insurrection) ve ukalâ yeni yetme güzel Kylie Strutemyer’in (Tania Saulnier) de bulunduğu dönüşümden etkilenmemiş bir vardiyalı ekibi biraraya getirirler.Asiler, hem içlerinde yuva kurmaya çalışan kaygan böceklerden hem de et yiyen zombilere dönen eski komşularından kurtulma girişimlerinde bulununca, kimin böceklerden etkilenmeyeceği tahmin edilemez. Ama ayaktakımı insanın aklının alamayacağı öç dolu eski bir vücutla karşı karşıya kalınca, acımasız ittifaklar güçlenecek, eski arkadaşlar ortadan kaldırılacak ve köylü tarzında komik derecede iğrenç bir gösteri ortaya konacaktır.

Komedi, Korku, Bilim-Kurgu

Slither
Yaratıklar (2006) 6.5
Y: James Gunn
O: Don Thompson, Nathan Fillion, Gregg Henry, Xantha Radley
T: Komedi, Korku, Bilim-Kurgu
PredatorAv (1987)

Predator - Av (1987)

Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından bir Güney Amerika cangılında esir tutulan havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda tuhaf bir av partisinin kurbanı olurlar.Uzaylı ve yenilmez bir varlık, kendine has ritüeller dahilinde, değişik dünyalardaki akıllı yaşam formlarını avlamaktadır. Bu kez kurban Dutch ve komando arkadaşları olacaktır.Schwarzenegger’ın en sevilen filmlerinden biri olan 'Predator' ayrıca kısa sürede kült olarak bilimkurgu hayranlarının da çılgınca peşinden koştukları bir olay olmayı başarmıştır. Daha sonra cevrilen ikincisi ve onu takip eden 'Alien Predatorlara Karşı' benzeri temalar çizgi romanlara kadar sıçramış ve sayısız öyküye kaynak teşkil etmiştir.

Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu

Predator
Av (1987) 7.9
Y: John McTiernan
O: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Elpidia Carrillo, Bill Duke
T: Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu
Captain America: The Winter SoldierKaptan Amerika: Kis Askeri (2014)

Captain America: The Winter Soldier - Kaptan Amerika: Kis Askeri (2014)

The Avengers ile New York’ta yaşanan dehşet verici olaylardan sonra, Marvel’ın “Captain America: The Winter Soldier” filminde Steve Rogers yani Captain America Washington D.C.’de sessiz sakin bir hayat sürmekte modern dünyaya alışmaya çalışmaktadır. Ama bir S.H.I.E.L.D. ajanı saldırıya uğrayınca Steve dünyayı tehlikeye sokan bir entrika ağına düşer. Black Widow ile güçlerini birleştiren Captain America her adımında kendisini öldürmeye çalışan profesyonel suikastçılarla mücadele ederken bir yandan da sürekli artan komployu ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Korkunç plan tüm boyutlarıyla ortaya çıkınca, Captain America ve Black Widow yeni bir müttefikten yani Falcon’dan yardım alırlar. Ancak kısa bir süre sonra beklenmedik ve zorlu bir düşmanla karşı karşıya kalırlar: Winter Soldier.

Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

Captain America: The Winter Soldier
Kaptan Amerika: Kis Askeri (2014) 7.9
Y: Anthony Russo, Joe Russo
O: Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Robert Redford
T: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
20102010 : Karşılaşma Zamanı (1984)

2010 - 2010 : Karşılaşma Zamanı (1984)

Gezegenin en ünlü bilimkurgu yazarlarından olan Arthur C. Clarke'ın Kubrick tarafından sinemalaştırılan 2001 adlı eserinin bıraktığı yerden ünlü yönetmen Peter Hyams bayrağı devralıyor ve 2010 ile serüvene yeni bir boyut kazandırıyor.Jupiter'deki keşif esnasında nelerin olduğunu öğrenmek üzere gönderilen bir ekip korkunç bir gerçekle yüzleşmek üzere buluyor kendisini...

Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim

2010
2010 : Karşılaşma Zamanı (1984) 6.8
Y: Peter Hyams
O: Roy Scheider, John Lithgow, Helen Mirren, Bob Balaban
T: Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim
Repo ManZorlu Yarış (1984)

Repo Man - Zorlu Yarış (1984)

Grammy ödüllü yapımcı Michael Nesmith'ten ikinci el araba pazarının yıpranmış dünyası ile bilim kurgunun karıştığı heyecan dolu, "herşeyin olabileceği" sıradışı bir film.Başrollerini Harry Dean Stanton ve Emilio Estevez'in paylaştığı Filmde "Repo Men" ikilisi, acımasız hükümet ajanlarının, UFO tarikatlarının, kiralık katillerin, beyninin bir kısmı çıkarılmış bir Nükleer bilim adamının ve Rodrigues Kardeşler'in bulunduğu bir yarışta içinde tüm insanlığın kaderini bir gecede değiştirecek bir sırrın bulunduğu bir Chewrolet 64'ü kazanmak için yenmek zorundadırlar! Eski Repo Man Alex Cox tarafından yazılıp yönetilen bu filmde ünlü Rockçı Iggy Pop'da var!

Komedi, Suç, Bilim-Kurgu

Repo Man
Zorlu Yarış (1984) 6.9
Y: Alex Cox
O: Harry Dean Stanton, Emilio Estevez, Tracey Walter, Olivia Barash
T: Komedi, Suç, Bilim-Kurgu
Journey to the Far Side of the SunGüneşin Arka Yüzüne Yolculuk (1969)

Journey to the Far Side of the Sun - Güneşin Arka Yüzüne Yolculuk (1969)

Dünya ile aynı yörüngede ancak, güneşin arkasında kaldığı için fark edilememiş bir gezegen, bilim adamları tarafından keşfedilir ve en yetenekli astronotlardan biri uzay mekiği ile gezegeni araştırması için gönderilir. Gezegene ulaşan astronotları büyük bir sürpriz beklemektedir.

Bilim-Kurgu

Journey to the Far Side of the Sun
Güneşin Arka Yüzüne Yolculuk (1969) 6.4
Y: Robert Parrish
O: Roy Thinnes, Ian Hendry, Patrick Wymark, Lynn Loring
T: Bilim-Kurgu
Land of the LostKayıp Ada (2009)

Land of the Lost - Kayıp Ada (2009)

Uzay ile zamanın alternatif bir evren içinde alt üst olduğu bir kasırgada sürüklenen Dr. Rick Marshall'ın tutucu ve dar kafalı Will Stanton ile başı derttedir. Dr. Rick Marshall bu son serüveninde, uzay-zaman kasırgasının içinde araştırma asistanı Holly Cantrell ile tahlikeden tehlikeye atılırlar. Bu tuhaf üçlü, Chaka adında bir eski çağ insanıyla arkadaş olur. Chaka dinazor ve diğer fantastik yaratıkların bulunduğu bu dünyada onlara yol gösterecek tek kişidir. Acaba bu üçlü bizim dünyamıza geri dönebilecek ve Dr. Rick Marshall bu keşfiyle sıfırdan bir kahramana dönüşebilecek midir?

Macera, Komedi, Bilim-Kurgu

Land of the Lost
Kayıp Ada (2009) 5.3
Y: Brad Silberling
O: Will Ferrell, Anna Friel, Danny McBride, Jorma Taccone
T: Macera, Komedi, Bilim-Kurgu
Voyage to the Bottom of the SeaDeniz Altına Yolculuk (1961)

Voyage to the Bottom of the Sea - Deniz Altına Yolculuk (1961)

Seaview Amiral Harriman Nelson tarafından tasarlanmış atomik bir denizaltıdır. İlk çıkışı sırasında politikacılar da vardır ama onlar denizdeyken radyasyon kuşağının yanmakta olduğunu öğrenirler. Nelson’dan ne yapılacağına karar vermesi istenir. Nelson konferansta neler söyleyeceğini planlar. Seaview’den doğru zamanda bir atom bombası atılırsa onun patlamasına neden olacağını belirtir. Ancak bu planın onaylanması gerekmektedir.

Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

Voyage to the Bottom of the Sea
Deniz Altına Yolculuk (1961) 6.1
Y: Irwin Allen
O: Walter Pidgeon, Joan Fontaine, Barbara Eden, Peter Lorre
T: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
Island of TerrorTerör Adası (1966)

Island of Terror - Terör Adası (1966)

Küçük ve gözlerden ırak bir adada yapılan deneylerin sonucu olarak ortaya çıkan yaratıklar, ada halkına korku salmaya başlar. Dış dünya ile ile bağlantısı sadece bir tekne olan sakin bir adada her şey rutin giderken vücudundaki tüm kemik dokusu yok olmuş bir ceset bulunur. Adanın doktoru bu garip olayı araştırmak için ana karadaki eski profesör arkadaşından yardım istemek için yola çıkar.

Korku, Bilim-Kurgu

Island of Terror
Terör Adası (1966) 6.3
Y: Terence Fisher
O: Peter Cushing, Edward Judd, Carole Gray, Eddie Byrne
T: Korku, Bilim-Kurgu
Night of the CometÖlüm Yıldızı (1984)

Night of the Comet - Ölüm Yıldızı (1984)

1980′leri, 80′lerin müziklerini, saçlarını, kıyafetlerini, tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de düşük bütçeli “Grindhouse” tadında “bilim kurgu-aksiyon-komedi-korku-gençlik filmi” karışıklarını seviyorsanız, bu filmden daha iyisini bulabilmeniz çoook düşük bir olasılık. Türkiye’nin Erövizyondaki müjdeli yakarışı sayesinde bugun bile net hatırladığım Halley ve onun kuyruğunun dünyanın başına ördüğü çoraplar hakkında bir film. Halley dünyadan ilk geçtiğinde dinazorlar yok olmuştur. İkinci kez geçtiği 80′lerin başında ise dünya “Hahaha halley” diye şarkılar söyleyip, topluca onun gelişini kutlamaya hazırlanmaktadır. Lise hayatlarının son sınıflarında olan iki kız kardeş ise kuyrukluyıldıza pek aldırmamaktadırlar. Herkes dışarıda neşe içinde yıldızın geçişini izlerken onlar kendi alemlerindedir. Ertesi gün uyanan kızlar, Los Angeles’da kendilerinden başka tek bir insan bile kalmadığını görürler. Bütün şehir kırmızı bir gökyüzü altında terk edilmiştir. İnsanlardan geriye elbiseleri ve bir avuç kırmızı toz kalmıştır. Toz olmayan insanlar ise zombiye dönüşmüşlerdir. Kızlar birilerini bulabilmek amacıyla radyo istasyonuna giderler ve burada kendileri gibi hayatta kalmayı başarmış Hektor ile tanışırlar. Kızların radyodaki yayınlarını işiten, çöldeki gizli bir üsteki bir araştırma grubu ise onlarla temasa geçer. Grup gelip onları alıncaya kadar geçecek olan zamanı kızlar müzik dinleyip, uzilerle etrafa ateş edip, boş sokaklarda turlayıp, tabi ki alışveriş merkezlerine gidip “Girls Wanna Have Fun Now” şarkısı eşliğinde bedava alışveriş yaparak değerlendirirler. Kızlar bir süre sonra insanlığın geleceğinin onlara ve dos tabanlı bilgisayar oyunlarında geliştirdikleri aksiyon becerilerine emanet olduğunu fark edeceklerdir. Zombi içeriği dolayısı ile gerçek anlamda kanlı canlı zombi beklerseniz aldanırsınız; daha çok Omega Man’in (ve last man on earth’ün) çok daha eğlenceli bir versiyonu olarak değerlendirilmeli.

Komedi, Korku, Bilim-Kurgu

Night of the Comet
Ölüm Yıldızı (1984) 6.4
Y: Thom Eberhardt
O: Robert Beltran, Catherine Mary Stewart, Kelli Maroney, Sharon Farrell
T: Komedi, Korku, Bilim-Kurgu
InsurgentKuralsız (2015)

Insurgent - Kuralsız (2015)

Uyumsuz serisinin ikinci filmi olan Kuralsız'da yine, Four ve Tris'in varolan sisteme karşı amansız mücadelelerini izleyeceğiz. Uyumsuz’daki gibi Kuralsız da, harabe halindeki duvarlarla çevrili Chicago kentinde geçiyor. Bu kentte hayatta kalanlar, yetenekleri, davranışları ve kişisel özellikleri baz alınarak beş gruba ayrılıyor. Fedakarlık kendini düşünmeyen, Dostluk barışcıl, Dürüstlük doğru sözlü, Cesurlık yılmaz ve Bilgelik zeki üyelerden oluşuyor. Hiçbir gruba dahil olamayanlar ise Topluluksuz olarak adlandırılıyor. İlk filmde, bir Fedakarlık olarak büyüyen Beatrice “Tris” Prior, hükümetin uyguladığı bir testte kendinin bir Uyumsuz olabileceği sonucunu alıyor. Bu, Tris’in birden çok özelliği olduğu anlamına geliyor ve bir gruba dahil olmasını engelliyor. Çünkü Uyumsuzlar hiçbir kurum tarafından kontrol edilemeyen bağımsız düşünürlerdir ve tehlikeli olarak görülürler. Bu özelliğini öğrendikten sonra Cesurluk'a dahil olarak Uyumsuz kimliğini gizler. Ancak sıkı eğitim programı sebebiyle, diğer özelliklerini ortaya çıkarmak adına, halusinatif simulasyonlara tabi tutulur. İhtiyacı olan desteği Uyumsuz kimliği ifşa olan Tobias “Four” Eaton’dan görür. Kuralsız’da, Tris ve Four, Jeanine’in askerleri tarafından avlandıklarının farkına vardıklarında aksiyon seviyesi yükseliyor.

Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim

Insurgent
Kuralsız (2015) 6.9
Y: Robert Schwentke
O: Kate Winslet, Jai Courtney, Mekhi Phifer, Shailene Woodley
T: Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim
The War GameSavaş Oyunu (1965)

The War Game - Savaş Oyunu (1965)

The War Game (Savaş Oyunu), nükleer savaş ve sonrası hakkında yapılmış, en kötü durum senaryolarını içeren bir belgesel-dramadır. Kurgudur, bir ingiliz şehrinde geçmektedir. BBC'de 1 saatlik program olarak gösterilmesi planlanmıştır, ama çok şiddetli bulunduğu için 1965 yılında gösterilmemiştir. Onun yerine sinema salonlarında gösterilmiş, büyük ilgi toplamıştır. Bunda içerdiği gerçekçilik payı yüksektir.

Dram, Bilim-Kurgu, Savaş

The War Game
Savaş Oyunu (1965) 8.1
Y: Peter Watkins
O: Michael Aspel, Peter Graham
T: Dram, Bilim-Kurgu, Savaş
The Hitchhiker's Guide to the GalaxyBir Otostopçunun Galaksi Rehberi (2005)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi (2005)

Ütopik bir evrende geçen filmde, dünya içinde yaşayanların haberi olmaksızın yok olmak üzeredir. Arka plandaki korkunç planları bir şekilde keşfeden kişi ise Arthur Dent olacaktır. Arthur Dent normal bir sabaha uyandığı günlerden birinde, üzerinden otoyol geçeceği için istimlak edilen evinin yıkılmasını önlemek için kendisini yıkım araçlarının önüne siper eder. Bu küçük olayın ardında yatan gerçek ise son derece ürkütücüdür. Galaksiler arası yapılacak bir otoyol söz konusudur ve dünya bu otoyolun tam orasında yer almaktadır. 'Otostopçunun Galaksi Rehberi' isimli bir yayının dünya ayağındaki muhabiri olan Ford Prefect, Arthur'u bulup onu galaksiler arası bir yolculuğa çıkarır. Arthur bu maceralı yolculuk sırasında hayata dair birçok şeyin anlamını yeniden yorumlayacaktır. Douglas Adams tarafından yazılan Otostopçunun Galaksi Rehberi bir süre sonra büyük bir efsaneye dönüşen ve kendine has önemli bir hayran kitlesine sahip olan bir romandı. Film de bu kitaptan uyarlanan onlarca eserden biri.

Macera, Komedi, Bilim-Kurgu

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi (2005) 6.8
Y: Garth Jennings
O: Bill Bailey, Anna Chancellor, Warwick Davis, Yasiin Bey
T: Macera, Komedi, Bilim-Kurgu
Independence DayKurtuluş Günü (1996)

Independence Day - Kurtuluş Günü (1996)

2 Temmuz’da dünyanın her yerindeki komünikasyon sistemleri, tuhaf bir atmosfer olayı sonucu bozuluverir. Hemen sonrasında silahlı kuvvetler tarafından, devasa nesnelerin dünyaya doğru yaklaşmakta olduğu açıklanır. İlk başta meteor olduğu düşünülen cisimlerin esrarengiz uzaylıların kumandasındaki dev uzay gemileri olduğu ortaya çıkar.Uzaylılarla her türlü iletişim denemesinin başarısız olmasının ardından, şimdi kablo teknisyenliği yapan eski bilimadamı David Levinson, uzaylıların bir günden daha kısa süre içerisinde dünyanın önemli noktalarına büyük bir saldırı gerçekleştireceğini farkeder.Temmuz’un 3’ünde, uzaylılar gerçekten de New York, Los Angeles ve Washington’a saldırı düzenlerler. Hayatta kalanlar konvoylar halinde Area 51 adındaki, hukümetin tuhaf test alanına doğru yola koyulurlar. Dedikodulara burası ordunun kendi başına ele geçirdiği bir uzay gemisini de barındırmaktadır. Hayatta kalanlar uzaylılarla savaşmak üzere bir plan yaparlar. 4 Temmuz tüm insanlığın kurtuluş için savaşacağı gün olacaktır.

Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

Independence Day
Kurtuluş Günü (1996) 6.9
Y: Roland Emmerich
O: Will Smith, Bill Pullman, Jeff Goldblum, Mary McDonnell
T: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
Total RecallGerçeğe Çağrı (1990)

Total Recall - Gerçeğe Çağrı (1990)

Bir adam hayalinde Mars gezegenine sanal yolculuklar yaparken umulmadık bir takım olaylar, onu gerçekte de söz konusu gezegene gitmek yönünde zorlayacaktır. Douglas Quaid her gece rüyasında bu gezegeni gören bir işçidir aslında. Bir şirketi, anı transferi ile yolculuk satar. O da Mars tatili ister ve bunu satın alır. Ancak anı transferi esnasında sıradışı bir durum olur. Quaid bir anda kendisini gizli bir ajan olarak bulur. Coogan adındali Mars’ın acımasız lideri ile karşı karşıyadır. Gerçek ile hayal arasında bir yerde sıkışan Douglas, çıkış yolunu bulmak zorundadır. Film, bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanmıştır.

Aksiyon, Bilim-Kurgu

Total Recall
Gerçeğe Çağrı (1990) 7.5
Y: Paul Verhoeven
O: Arnold Schwarzenegger, Rachel Ticotin, Sharon Stone, Ronny Cox
T: Aksiyon, Bilim-Kurgu
The Valley of GwangiGvangi Vadisi (1969)

The Valley of Gwangi - Gvangi Vadisi (1969)

Heyecanlı. Müthiş Stop-Motion efektler. Ray Harryhausen’in en iyi çalışmalarından biri. Çobanlar, sürüyü gütmek için gizemli bir Meksika Vadisine gidiyorlar. Fakat onlar küçük köpeklere bakmıyorlar. Onlar dev dinazorlara bakıyorlar. Bu “yerleri titreten” macera filminde başrolde James Franciscus var ve özel efektlerde Ray Harryhausen (The Beast From 20,000 Fathoms, Clash of the Titans) tarafından hazırlanmış.

Kovboy, Bilim-Kurgu, Gerilim

The Valley of Gwangi
Gvangi Vadisi (1969) 6.2
Y: Jim O'Connolly
O: James Franciscus, Gila Golan, Richard Carlson, Laurence Naismith
T: Kovboy, Bilim-Kurgu, Gerilim
FreejackÖzgür Jack (1992)

Freejack - Özgür Jack (1992)

Alex Furlong (Emilio Estevez) adlı bir otomobil yarışçısı, yarış sırasında korkunç bir kazada ölmek üzereyken, bedeni büyük çarpışmadan saniyeler önce, 21.yüzyıldan gelen korsanlar tarafından kaçırılır. Victor Vacendak'ın (Mick Jagger) yönettiği yüksek teknolojik donanımlı bu korsanların amacı, gelecekte yaşayan yaşlı ve zengin müşteriler için sağlıklı bedenler bulmaktır. Bu grubun göz koyduğu Alex, kokpitinin içinden çalındıktan sonra, McCandless şirketinin multi-milyarder patronuna verilmek üzere 2009 yılına götürülür. Yapılan işlem son derece basittir. Ölmekte olan ya da çok yaşlı müşterilerin beyinleri, geçmişten getirilen sağlıklı ve genç bedenlere transfer edilmektedir. Alex Furlong canını dişine katarak başarıyla adamların elinden kaçar. Ne var ki, şiddet ve açgözlülüğün hüküm sürdüğü bu korkunç gelecekte ne peşine düşen Vacendak'tan kurtulması ne de yalnız başına hayatta kalması mümkün görünmemektedir. Alex, artık ondan 15 yaş büyük bir kadın olan ve McCandless'le yöneticilik yapan eski nişanlısı Julie'ye (Rene Russo) ulaşmaya çalışarak hayatta kalma mücadelesini sürdürür...

Aksiyon, Suç, Bilim-Kurgu

Freejack
Özgür Jack (1992) 5.3
Y: Geoff Murphy
O: Emilio Estevez, Mick Jagger, Rene Russo, Anthony Hopkins
T: Aksiyon, Suç, Bilim-Kurgu
Fantastic PlanetVahşi Gezegen (1973)

Fantastic Planet - Vahşi Gezegen (1973)

Fransız animasyoncu René Laloux imzalı başyapıt, iki farklı tür arasındaki ezeli mücadeleyi anlatıyor. Dev yaratıklar ve küçük 'insansılar' arasındaki mücadele, içerdiği etkileyici fantastik unsurlara rağmen son derece tanıdık geliyor. Laloux ve senarist arkadaşları, 70'lerin politik iklimini çok iyi yansıtan bu filmde, sınıf mücadelesine dair düşüncelerini paylaşıyorlar aslında.70'lerin en başarılı animasyon filmlerinden biri olduğunu özellikle belirtmek gerek. Saykodelik teknikleri, bilinçaltına işleyen müzikleri ve müthiş detaylar ve göndermeler içeren senaryosuyla ölümsüz bir klasik.Fransız yönetmen René Laloux tarafından çevrilen ve Stefan Vul'un Oms adlı alegorik eserinden adapte edilen bu animasyon filminde uzak bir gezegende devlerin yönettiği ve insanların varolma ve eşitlik savaşı verdiği bir dünya betimleniyor. Çekoslavakya'da yapımına başlanan film, siyasi baskılar sonucu Fransa'da Laloux tarafından bitirilmiş ve 1973'de Cannes Film festivali büyük ödülünü kazanmıştır.

Animasyon, Dram, Bilim-Kurgu

Fantastic Planet
Vahşi Gezegen (1973) 7.8
Y: René Laloux
O: Jennifer Drake, Eric Baugin, Jean Topart, Jean Valmont
T: Animasyon, Dram, Bilim-Kurgu
Horror Express (1972)

Horror Express (1972)

Bir İngiliz antropologist, Mançurya’nın donmuş diyarlarında, fosil kronolijisinde kayıp bir halka olabileceğine inandığı milyonlarca yıl önce donmuş bir canavar fosili keşfeder. Bu fosili Trans-Sibirya tren hattıyla Avrupa’ya getirmeye karar verir. Fakat bu fosilleşmiş kalıntı zannedildiği gibi zararsız değildir ve buzlarının çözülmesi ile trende terör havası esmesine neden olacaktır… In 1906, in China, Professor Alexander Saxton (Christopher Lee) discovers an ancient frozen fossil in the remote Province of Szechuan. He brings the remains of the being in a box to Shanghai and boards a trans-Siberian train, where he meets his acquaintance Dr. Wells (Peter Cushing). During the trip, a life force trapped in the frozen creature is released, killing and stealing the memories of the passengers.

Korku, Bilim-Kurgu

Horror Express (1972) 6.5
Y: Eugenio Martín
O: Christopher Lee, Peter Cushing, Telly Savalas, Alberto de Mendoza
T: Korku, Bilim-Kurgu
Phase IV4 Safha (1974)

Phase IV - 4 Safha (1974)

Arizona çöllerindeki zeki karıncalar kollektif bir zeka ile hareket edip önüne çıkan herşeyi yemekdedirler iki bilim adamı ve bir kız arkadaşları karıncaları durdurmak için harekete geçerler fakat karıncaların başka düşünceleri vardır...

Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim

Phase IV
4 Safha (1974) 6.6
Y: Saul Bass
O: Nigel Davenport, Michael Murphy, Lynne Frederick, Alan Gifford
T: Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > 9 son