Belgesel Filmleri İzle

F for FakeHakikatler ve Düzmeceler (1973)

F for Fake - Hakikatler ve Düzmeceler (1973)

Orson Welles sanat, sinema dünyası ve gerçek hayatla ilgili izlenimlerine resmi geçit yaptırıyor... Filmin en kayda değer vurgusu, sahtenin bireye değil, paylaşıma dair olmasının altını çiziyor olması. "Eğer birileri sahteyi, yalanı kabullenecek ortamı yaratmıyorsa, yalan ve sahte var olmaz."

Belgesel

F for Fake
Hakikatler ve Düzmeceler (1973) 7.8
Y: Orson Welles
O: Orson Welles, Oja Kodar, François Reichenbach, Elmyr de Hory
T: Belgesel
The Thin Blue Lineİnce Mavi Çizgi (1988)

The Thin Blue Line - İnce Mavi Çizgi (1988)

Çekildiği yılda belgesel tarihini alt üst etmiş bir film. Filmdeki röportajlar ve itiraflar kanıt olarak gösterildi ve yargılanan kişiyi idamdan kurtararak beraat ettirdi. Film 1970'lerde işlenen bir polis cinayetini aydınlatmak için o dönemdeki görgü tanıklarıyla, polislerle ve sanıklarla yapılan röportajlardan oluşuyor. Film genel anlamda "12 Angry Man"in gerçekte vücut bulmuş hali olarak tanımlanabilir. zeynep1972 -

Belgesel, Suç, Gizem

The Thin Blue Line
İnce Mavi Çizgi (1988) 8.1
Y: Errol Morris
O: Randall Adams, David Harris, Gus Rose, Jackie Johnson
T: Belgesel, Suç, Gizem
Buena Vista Social Club (1999)

Buena Vista Social Club (1999)

Kendi ülkelerinde her biri ayrı birer efsane olan dört isim… Compay Segundo, Ruben Gonzales, Ibrahim Ferrer, Omara Portuondo ve Eliades Ochoa ve kurdukları unutulmaz grup ‘Buena Vista Social Club’…Usta yönetmen Wim Wenders’ın geniş bir perspektiften ve arşivdeki görüntülerin eşliğinde turne ve konser zamanlarını bir belgesele dönüştürdüğü ‘Buena Vista Social Club’, belgesel Oscar’ı adayları arasında da kendini göstermişti.

Belgesel, Müzik

Buena Vista Social Club (1999) 7.6
Y: Wim Wenders
O: Compay Segundo, Eliades Ochoa, Ry Cooder, Joachim Cooder
T: Belgesel, Müzik
Winged MigrationKuşlar Kanatlı Uygarlık (2001)

Winged Migration - Kuşlar Kanatlı Uygarlık (2001)

1998'den 2011 yılına kadar dünyanın çeşitli bölgelerinde göç eden yabani kuşları takip edip farklı anlardaki olağanüstü güzelliklerini beyaz perdeye yansıtan film tam bir doğa filmi niteliğinde. Yüzlerce kişiden oluşan ekip herhangi bir teknik hileye başvurmadan onlarca farklı türdeki kuşun tüm yaşam ritüellerini takip ediyor ve en doğal haliyle izleyiciyle buluşturuyor. Belgesel niteliğindeki yapıt her karesinde olağanüstü güzellikteki görüntüleri barındırıyor.

Belgesel

Winged Migration
Kuşlar Kanatlı Uygarlık (2001) 8
Y: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Michel Debats
O: Philippe Labro, Jacques Perrin
T: Belgesel
March of the Penguinsİmparator'un Yolculuğu (2005)

March of the Penguins - İmparator'un Yolculuğu (2005)

İmparatorun Yolculuğu penguenlerin Antartika’nın güçlüklerle dolu buz tabakaları üzerinde yüzlerce millik yolculukları sırasındaki hayatta kalma mücadelesini perdeye yansıtan bir belgesel dram. Luc Jacquet imzalı “İmparatorun Yolculuğu”, cesaret, aşk ve yaşama savaşının inanılmaz hikayesini anlatıyor.

Belgesel

March of the Penguins
İmparator'un Yolculuğu (2005) 7.7
Y: Luc Jacquet
O: Charles Berling, Romane Bohringer, Jules Sitruk, Morgan Freeman
T: Belgesel
Anvil: The Story of AnvilAnvilin Hikayesi (2008)

Anvil: The Story of Anvil - Anvilin Hikayesi (2008)

1970'li yılların heavy-metal müzik grubu Anvil, 30 yıl sonra performanslarını yitirmeden halen iyi müzik yapıyorlar. Grupla daha önce bir turnede çalışmış olan yönetmen Sacha Gervasi,Anvil'in halen etkin müzik yaptığını göstermek için, çıktıkları bir Avrupa turnesini belgesel üslubuyla kaydeder. Ortaya çıkan sonuç ise ek kelimeyle mükemmeldir...

Belgesel, Biografi, Müzik

Anvil: The Story of Anvil
Anvilin Hikayesi (2008) 8
Y: Sacha Gervasi
O: Scott Ian, Lemmy, Malcolm Dome, Lars Ulrich
T: Belgesel, Biografi, Müzik
CollapseÇöküş (2009)

Collapse - Çöküş (2009)

Kapitalist sanayileşme ile gelen petrol ve tüketime odaklı medeniyetimizin son dönemecine girmiş bulunmaktayız. CIA ve Federal Ajansların baş belası, "Küresel Mortgage Ekonomik" Krizini çok önceden öngören ve uyaran Michael C. Ruppert uygarlığımızın kaynaklarını ve kendini tüketmesi ile yaklaşmakta olan küresel çöküşe karşı bizleri uyarıyor.

Belgesel

Collapse
Çöküş (2009) 7.8
Y: Chris Smith
O: Michael Ruppert
T: Belgesel
Sharkwater (2006)

Sharkwater (2006)

Bol ödüllü bir belgesel. Bu nadide yaratık, kendisinden en çok korktuğumuz ve yokluğunda yaşayamayacağımız canlılardan biridir. Denizlerin avcısı, okyanuslarda dolaşan bütün insanların kabusu, pusuda yatan tehlikenin en büyük sembolü: Köpekbalığı. Peki o gerçekte nedir?Köpekbalıkları ve o büyülü denizaltı dünyasına ilişkin, köpekbalıklarının nasıl vahşice sadece yüzgeçleri için katledilip denize atıldıkları ve buna karşı gelenlerin verdikleri çabalar. thq

Belgesel

Sharkwater (2006) 8
Y: Rob Stewart
O: Patrick Moore, Erich Ritter, Rob Stewart, Paul Watson
T: Belgesel
George Stevens: D-Day to Berlin (1994)

George Stevens: D-Day to Berlin (1994)

İkinci dünya savaşına renkli olarak bakan nadir bir belgesel.

Belgesel, Biografi, Savaş

George Stevens: D-Day to Berlin (1994) 7.7
Y: George Stevens Jr.
O: George Stevens Jr., Dick Kent, Ken Marthey, Ivan Moffat
T: Belgesel, Biografi, Savaş
Little Dieter Needs to FlyKüçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1997)

Little Dieter Needs to Fly - Küçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1997)

1966 yılında Dieter Dengler vurulmuş, yakalanmış ve daha sonra kaçmayı başarmıştır. Yalınayak bir şekilde musonlardan, sülüklerden ve köylülerden kaçan Dengler kurtarılır. Artık 60 yaşlarını süren ve Tamalpais dağında yaşayan Dengler hikayesini anlatır: Alman bir delikanlı 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalamalardan, savaş sonrası fakirlikten sağ çıkar ve bir demircinin yanında çırak olur. 18 yaşında göç eder ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nde patates soymaya başlar. Daha sonra California’ya gider, üniversiteye ve sonra uçmayı öğrenmek için Donanma’ya kaydolur. Hayatı boyunca türlü acılar yaşamış sessiz bir adam hikayesini anlatır: savaş, yakalanma, korkunç koşullar, kaçış ve mucizevi kurtuluş. Bu gücü kendisinde nasıl buldu? Bu anılarla nasıl yaşayabiliyor?

Belgesel, Biografi, Dram

Little Dieter Needs to Fly
Küçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1997) 8.1
Y: Werner Herzog
O: Dieter Dengler, Werner Herzog, Eugene Deatrick
T: Belgesel, Biografi, Dram
PromisesVaatler (2001)

Promises - Vaatler (2001)

Orta Doğu'daki çatışmayı orada yaşayan çocukların bakış açısından öğrenmekten daha iyi bir yol olabilir mi ve barış istiyorken zıt taraflardaki insanları (bu durumda çocukları) bir araya getirmekten, onlarla konuşmaktan, birbirinizi tanımaya çalışmaktan ve onların tarafını da anlamaya çalışmaktan daha iyi yöntem olabilir mi?Günümüzde Kudüs'te yaşamak gerçekte nasıl bir şey? Yapımcı B.Z. Goldberg'in memleketine, İsrailli ve Filistinli yedi çocuğun savaş ve barış hakkında düşündüklerini ve nasıl büyüdüklerini görmeye gitmesiyle Promises (Umutlar) Orta Doğu'daki çatışmaya dokunaklı ve şaşırtıcı biçimde taze bir anlayış sunmuş oldu. Birbirlerine 20 dakika uzaklıkta yaşıyor olmalarına rağmen farklı dünyalara hapsedilmiş yedi çocuk...En iyi belgesel dalında Oscar adayı ve aynı dalda Emmy sahibi olan Promises (Umutlar) samimi ve tarafsız ropörtajlarla hem çocuklara miras kalmış güvensizlik ve acıyı, hem de onlardan bazılarının kontrol noktalarını geçip birbirleriyle görüşmek istemesiyle ortaya çıkan umut belirtilerini incelemekte. plisukoYahudi- Filistinli çatışmasına alternatif bir bakış açısı sunan bu filmde, birkaç Yahudi ve Filistinli çocuk üç yıl boyunca takip ediliyor ve daha sonra birbirleriyle iletişimleri sağlanıyor. Üç yönetmen yedi yerli çocuğu 1995 ve 1998 yılları arasında izliyor. Hepsi tamamen farklı geçmişlere sahip. Yedi çocuk Kudüs’te büyümenin nasıl bir şey olduğunu ayrı ayrı anlatıyor. 90’lı yıllarda çocuk olan nesli betimleyen bu filmde, Orta Doğu’daki problemlerin ne kadar derin köklere sahip olduğunu ve çözülemez durumda olduğunu görüyoruz. Çocuklarla birkaç yıl sonra tekrar görüşülüyor. O zaman birkaç sene içinde çocukluk masumiyetlerini nasıl yitirdikleri gözler önüne seriliyor.

Belgesel

Promises
Vaatler (2001) 8.5
Y: B.Z. Goldberg, Justine Shapiro, Carlos Bolado
O: Moishe Bar Am, B.Z. Goldberg, Shlomo Green, Sanabel Hassan
T: Belgesel
Inside Jobİç İşler (2010)

Inside Job - İç İşler (2010)

Charles Ferguson (No End In Sight), 2008 yılının ekonomik krizini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren ilk film olan "Inside Job"u sunar! 20 trilyon dolara bedel olan global eriyiş milyonlarca kişinin evlerini ve işlerini kaybetmeleriyle sonuçlandı. Tanınmış finansçılar, politikacılar, gazeteciler ve detaylı araştırmalar sayesinde Inside Job, çarpık bir düzenin yozlaşmış politikalarını, kurallarını ve akademik ilişkilerini gün yüzüne çıkarıyor...

Belgesel, Suç

Inside Job
İç İşler (2010) 8.3
Y: Charles Ferguson
O: Matt Damon, William Ackman, Daniel Alpert, Jonathan Alpert
T: Belgesel, Suç
Crumb (1994)

Crumb (1994)

Film, yeraltı çizgi roman dünyasının oluşumunda önemli bir rol oynayan ve Keep On Truckin', Fritz the Cat gibi eserlerin sahibi karikatürist/ressam Robert Crumb'ın hayatını anlatıyor. Annesi, iki erkek kardeşi, karısı ve eski kız arkadaşlarıyla yapılan röportajlar ve grafik sanat örnekleriyle bir adamın bilinçaltına yolculuk yapıyoruz. Bilinç akışıyla durmadan kaleminden akan resimler hem rahatsız edici sosyal hiciv unsurlarını hem de Crumb'ın kendi hoşlanmadığı yönleri ve yetersizlikleri de yansıtılıyor. Resimleri gözlerinizin önünden geçerken, oldukça karmaşık ve yaratıcı bir insanın iç dünyası hakkında fikir sahibi oluyorsunuz.

Belgesel, Biografi, Komedi

Crumb (1994) 8
Y: Terry Zwigoff
O: Robert Crumb, Aline Kominsky, Charles Crumb, Maxon Crumb
T: Belgesel, Biografi, Komedi
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991)

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991)

Belgesel film, Francis Ford Coppola'nın imzasını taşıyan sinema tarihinin unutulmaz başyapıtlarından 'Apocalypse Now'ın kamera arkasını izleyiciyle buluşturuyor. Filmin zorlu çekim aşamasında yönetmenin ve ekibin karşılaştığı problemleri ele alan film, Coppola'nın çekimler sırasında deneyimlediği ve neredeyse filmi yarıda bırakmasına neden olacak doğa, senaryo ve kişisel problemlerini perdeye aktarıyor.[eng]

Belgesel

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991) 8.2
Y: Fax Bahr, George Hickenlooper, Eleanor Coppola
O: Francis Ford Coppola, Eleanor Coppola, Orson Welles, John Milius
T: Belgesel
The Last Waltz (1978)

The Last Waltz (1978)

The Band grubunun veda konserini konu alan Scorsese belgeseli. Film, konserin yanı sıra grup elemanlarının kulis içi görüntülerine, Bob Dylan ve Neil Young ve Ringo Starr gibi ünlü müzisyenlerle yapılan röportajlara yer veriyor. The Last Waltz bugün Scorsese'nin müzik belgesellerinin öncülü sayılıyor.

Belgesel, Müzik

The Last Waltz (1978) 8.2
Y: Martin Scorsese
O: The Band, Rick Danko, Robbie Robertson, Richard Manuel
T: Belgesel, Müzik
The Tillman StoryTillmanın Hikayesi (2010)

The Tillman Story - Tillmanın Hikayesi (2010)

Pat Tillman hiçbir zaman bir kahraman olduğunu düşünmemiştir. Milyon dolarlık bir futbol anlaşmasından vazgeçme ve orduya katılma kararının sebebi doğru olanı yapma isteğinden başka bir şey değildir. Ordunun Pat’in görev sırasında ölmesini bir propagandaya dönüştürme sebebi asla anlaşılamamıştır. Bu tuhaf durum Amir Bar-Lev’in belgeselinde inceleniyor.

Belgesel, Biografi, Gizem

The Tillman Story
Tillmanın Hikayesi (2010) 7.8
Y: Amir Bar-Lev
O: Josh Brolin, Pat Tillman, Mary Tillman, Russell Baer
T: Belgesel, Biografi, Gizem
Steve Jobs: The Lost InterviewSteve Jobs: Kayıp Röportaj (2012)

Steve Jobs: The Lost Interview - Steve Jobs: Kayıp Röportaj (2012)

Steve Jobs ile gerçekleştirilen son röportaj... Teknoloji ve bilişim dünyasının önemli isimlerinden Steve Jobs ile, Apple'dan ayrılıp NeXT isimli şirketi yönettiği dönemde gerçekleştirilen uzun soluklu bir söyleşi.

Belgesel

Steve Jobs: The Lost Interview
Steve Jobs: Kayıp Röportaj (2012) 8.1
Y: Paul Sen
O: Steve Jobs, Robert X. Cringely
T: Belgesel
HomeYuva (2009)

Home - Yuva (2009)

Çekimleri 3 yıl süren ve 54 ülkede, havadan çekilen görüntülerle inanılmaz bir görsel mesaj sunan belgeselin yönetmenliğini Yann Arthus-Berntrand üstlenirken dağıtımını Luc Besson sağlıyor. 90 ülkede, milyonlarca izleyiciyle buluşacak bu görsel şölenin anlatıcılığını Glenn Close üstleniyor. Gezegenimizin geleceğini kurtarmak için hala geç değil. Ancak YUVA’nın (Home) alanında birbirinden deneyimli isimlerden oluşan ekibinin de söylediği gibi, karamsar olmak için artık çok geç! İnsanlık geçtiğimiz birkaç kısa on yılda, gezegenin yaklaşık dört milyon yıl süren evrimle kurulan dengesini altüst etti. Ödenecek bedel ağır, ama artık karamsar olmak için çok geç: İnsanlığın bu gidişatı tersine çevirmesi, Dünya’nın zenginliklerini yağmaladığının farkına varması ve tüketim kalıplarını değiştirmesi için hemen hemen 10 yılı var. Yann Arthus-Bertrand bu filmle, 50’den fazla ülkeden, hepsi havadan çekilmiş eşsiz görüntüleri bize sunarak, kendi şüphelerini ve endişelerini bizimle paylaşıp, hep birlikte yeniden inşa etmek zorunda olduğumuz büyük yapının temel taşını koyuyor. Olağandışı zamanlar için olağandışı bir etkinlik. YUVA (Home), bir film olmanın ötesinde, tüm Dünya’da başlıca etkinlik olacak: İlk kez bir film, 90’dan fazla ülkede aynı günde gösterilecek. Sembolik bir tarih olan 5 Haziran 2009’da, Dünya Çevre Günü’nde, eş zamanlı olarak ve çoğunlukla hiçbir ücret ödenmeksizin izleyebileceğiniz her formatta yayınlanacak: Sinemalarda, televizyon kanallarında, DVD formatında ve internet üzerinden. Yönetmen Yann Arthus-Bertrand'ın dağıtımcı Luc Besson'un, filmin resmi sponsoru PPR’ın icra ve yönetim kurulu başkanı François-Henri Pinault’nun amacı, olası en geniş izleyici kitlesine ulaşmak ve hepimizi gezegenimize karşı bireysel ve müşterek sorumluluklarımız olduğuna ikna etmek.

Belgesel, Dram, Aile

Home
Yuva (2009) 8.6
Y: Yann Arthus-Bertrand
O: Yann Arthus-Bertrand, Glenn Close, Jacques Gamblin
T: Belgesel, Dram, Aile
George Carlin: You Are All DiseasedGeorge Carlin: Hepiniz Hastasınız (1999)

George Carlin: You Are All Diseased - George Carlin: Hepiniz Hastasınız (1999)

Efsanevi komedyen George Carlin sinirli bir şekilde Beacon sahnesine çıkıyor. Sinirli olduğu şeylerden bahsedecek havaalanı güvenliği, sigara, melekler, çocuklar ve ebeveynler, din, insanlar, reklamcılık ve bir çok daha sinirli olduğu şeyi komik bir şekilde sizlere anlatacak

Belgesel, Komedi

George Carlin: You Are All Diseased
George Carlin: Hepiniz Hastasınız (1999) 8.7
Y: Rocco Urbisci
O: George Carlin
T: Belgesel, Komedi
Why We Ride (2013)

Why We Ride (2013)

Bir çocuğun hayallerinden yola çıkan ve motosiklet tutkunu olarak özgürlüğü arama yollarının arandığı yapım, motosiklet tutkunlarının kaçırmaması gereken bir belgesel.

Belgesel, Aile, Tarih

Why We Ride (2013) 7.7
Y: Bryan H. Carroll
O: Jim Adams, Ernie Alexander, Kenny Alexander, Jay Allen
T: Belgesel, Aile, Tarih
The Act of KillingÖldürme Eylemi (2012)

The Act of Killing - Öldürme Eylemi (2012)

Endonezya'da yaşayan Anwar, 1960'lı yılların başında arkadaşlarıyla karaborsada küçük bir sinema çetesi kurmuştuk bir gençtir. Ne zamanki 1965'te ülkede askeri darbe gerçekleşir, kendi halindeki bu küçük çete bir anda aşırı sağcı bir ölüm makinesine dönüşür. Komünist olarak 'damgalanan' yüzlerce entelektüel insan ve Çinli azınlık, bu grubun darbecilerin desteği ile gerçekleştirdiği katliamlarda hayatını kaybeder. Aradan onlarca yıl geçer, ölen öldüğü ile kalır ve lider Anwar konfor ve huzur içerisinde hayatını sürdürmektedir...Sinemacı Joshua Oppenheimer'ın yaşanan katliam hakkında bir belgesel yapmak için bölgeye gittiğinde, karşılaştığı bu insanlar nedeniyle şok yaşar. Zira 45 yıl sonra Anwar ve çevrsindekiler yaşananları büyük bir soğukkanlılıkla, olayların geçtiği bölgelerde birebir anlatmaktadırlar. Üstelik büyük bir gururla... Gerçek olaylardan yola çıkan belgesel, insanın kanını donduracak etkiye sahip.

Belgesel, Tarih

The Act of Killing
Öldürme Eylemi (2012) 8.2
Y: Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn
O: Anwar Congo, Herman Koto, Syamsul Arifin, Ibrahim Sinik
T: Belgesel, Tarih
The Road to GuantanamoGuantanamo Yolu (2006)

The Road to Guantanamo - Guantanamo Yolu (2006)

Pakistanlı Asıf, İngiltere'de yaşamaktadır. Annesinin evlenmesi için bulduğu kızla tanışmak için ülkesine geri döner. Arkadaşlarıyla buluşan Asıf, bir macera yaşamak için Afganistan'a gitmeye karar verirler. Dört arkadaş, tam da Amerika'nın Talibanı devirmek üzere yaptığı operasyon sırasında Afganistan'a gelmişlerdir. Kendilerini beklemedikleri bir savaşın ortasında bulan gençler, Pakistan'a geri dönmeye çalışsalar da terörist oldukları gerekçesiyle yakalanacaklar ve Küba'daki Guantanamo üssüne götürüleceklerdir.Michael Winterbottom?un arşiv görüntüleri ve canlandırmalarla çektiği Guantanamo Yolu, Berlin Film Festivali'nden de ödülle döndü.

Belgesel, Dram, Savaş

The Road to Guantanamo
Guantanamo Yolu (2006) 7.6
Y: Mat Whitecross, Michael Winterbottom
O: Riz Ahmed, Farhad Harun, Waqar Siddiqui, Arfan Usman
T: Belgesel, Dram, Savaş
The ImposterHayat Avcısı (2012)

The Imposter - Hayat Avcısı (2012)

Amerikalı Nicholas Barclay, 1997’de 16 yaşındayken kayboldu, üç yıl sonra ise ailesine geri döndü. Ancak İngilizcesinde belirgin bir Fransız aksanı vardı, göz rengi de farklıydı.

Belgesel, Biografi, Gerilim

The Imposter
Hayat Avcısı (2012) 7.5
Y: Bart Layton
O: Adam O'Brian, Anna Ruben, Cathy Dresbach, Alan Teichman
T: Belgesel, Biografi, Gerilim

  
ilk < 1 2 3 > son