Animasyon Filmleri İzle

Tekkonkinkreet (2006)

Tekkonkinkreet (2006)

Taiyo Matsumoto'nun aynı adı taşıyan Manga eserinden esinlenerek uyarlanan bir filmdir. Animasyon yapımını ise Animatrix ile dünyaya isimini duyurmuş olan STUDIO4℃ üstlenmiştir. Eskiden kalan taahütlerin ve insanlık duygusunun önemsendiği Hazine Şehri (Takaracho)'nde kedi diye adlandırılan iki erkek çocuğu, Siyah ve Beyaz özgürce yaşamlarını sürdürmektedir. Fakat Hazine Şehri'nde kalkınma amacı ile bir arsanın boşaltılması, Yakuza, şiddet, esrarengiz çocuk kulesi projesi ve yılan diye hitap edilen adamın ortaya çıkması ile şehir ansızın istikrarsız bir havaya bürünür ve Siyah ve Beyaz'ın kaderi de büyük ölçüde değişikliğe uğrar...

Animasyon, Aksiyon, Macera

Tekkonkinkreet (2006) 7.7
Y: Michael Arias
O: Kazunari Ninomiya, Yû Aoi, Yûsuke Iseya, Kankurô Kudô
T: Animasyon, Aksiyon, Macera
Song of the SeaDenizin Şarkısı (2014)

Song of the Sea - Denizin Şarkısı (2014)

Ben and Saoirse küçük bir adanın tepesinde babalarıyla birlikte yaşayan iki kardeştir, ancak daha sonra babaanneleri ile birlikte daha güvenli bir yere taşınırlar. Ben bir gün kız kardeşinin, bir şarkısıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek bir deniz perisi olduğunu fark eder. Ben ve Saoirse şimdi en büyük korkularıyla yüzleşip tüm sihirli varlıklar güçlerini tekrar kazanabilsin diye kötü cadıya karşı savaşmak için yola çıkmak zorundadırlar. Tomm Moore'un yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Will Collins'e ait..

Animasyon, Aile, Fantastik

Song of the Sea
Denizin Şarkısı (2014) 8.2
Y: Tomm Moore
O: David Rawle, Brendan Gleeson, Lisa Hannigan, Fionnula Flanagan
T: Animasyon, Aile, Fantastik
Persepolis (2007)

Persepolis (2007)

Yıl 1970 İran. Marjane Statrapi, gencecik gözlerle izlemektedir İran rejiminde olan bitenleri. Bugüne kadar yazılıp çizilen onca şeyin ardından bir kez de küçük bir kızın penceresinden bakmanın farklı tadı yansıyor perdeye. Marjane’in ailesi Şah iktidarının düşüşü karşısında çok mutludurlar. Ekonomik ve toplumsal yaşam standartları açısından artık yeni umutlar filizlenmiştir. Onca zor zamanlardan sonra artık demokratik bir yönetim anlayışına kavuşacaklarını düşünen İranlılar hayalkırıklığı yaşayacaklardır. Şimdi de mollaların zamanıdır. Bu karanlık dönemleri Marjane’in penceresinden anlatan Persepolis çizgi roman başyapıtı olarak nitelendiriliyor.

Animasyon, Biografi, Dram

Persepolis (2007) 8
Y: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
O: Chiara Mastroianni, Danielle Darrieux, Catherine Deneuve, Simon Abkarian
T: Animasyon, Biografi, Dram
When the Wind BlowsRüzgar Estiğinde (1986)

When the Wind Blows - Rüzgar Estiğinde (1986)

Hükümet tarafından yayınlanmış broşürlerin yardımıyla yaşlı bir İngiliz çift, bir sığınak inşa eder ve yakında olabilecek bir nükleer saldırı için hazırlarlar. Ancak farkında olmadıkları birşey vardır, savaşın zamanı ve doğası hatıralarındaki romantik 2. Dünya Savaşı'ndakinden daha farklıdır.

Animasyon, Komedi, Dram

When the Wind Blows
Rüzgar Estiğinde (1986) 7.8
Y: Jimmy T. Murakami
O: Peggy Ashcroft, John Mills, Robin Houston, James Russell
T: Animasyon, Komedi, Dram
Fantastic PlanetVahşi Gezegen (1973)

Fantastic Planet - Vahşi Gezegen (1973)

Fransız animasyoncu René Laloux imzalı başyapıt, iki farklı tür arasındaki ezeli mücadeleyi anlatıyor. Dev yaratıklar ve küçük 'insansılar' arasındaki mücadele, içerdiği etkileyici fantastik unsurlara rağmen son derece tanıdık geliyor. Laloux ve senarist arkadaşları, 70'lerin politik iklimini çok iyi yansıtan bu filmde, sınıf mücadelesine dair düşüncelerini paylaşıyorlar aslında.70'lerin en başarılı animasyon filmlerinden biri olduğunu özellikle belirtmek gerek. Saykodelik teknikleri, bilinçaltına işleyen müzikleri ve müthiş detaylar ve göndermeler içeren senaryosuyla ölümsüz bir klasik.Fransız yönetmen René Laloux tarafından çevrilen ve Stefan Vul'un Oms adlı alegorik eserinden adapte edilen bu animasyon filminde uzak bir gezegende devlerin yönettiği ve insanların varolma ve eşitlik savaşı verdiği bir dünya betimleniyor. Çekoslavakya'da yapımına başlanan film, siyasi baskılar sonucu Fransa'da Laloux tarafından bitirilmiş ve 1973'de Cannes Film festivali büyük ödülünü kazanmıştır.

Animasyon, Dram, Bilim-Kurgu

Fantastic Planet
Vahşi Gezegen (1973) 7.8
Y: René Laloux
O: Jennifer Drake, Eric Baugin, Jean Topart, Jean Valmont
T: Animasyon, Dram, Bilim-Kurgu
AladdinAlaaddin (1992)

Aladdin - Alaaddin (1992)

Agrabah şehrinin kalbinde, köylü Alaaddin ve onun yaramaz maymunu Abu, özgür ruhlu güzel prenses Yasemin'i kurtarmak için savaş vermektedirler. Sihirli bir lambayı ovmasıyla hayatı değişen Alaaddin'in şimdi çılgın ve şekilden şekile giren bir cini vardır! Cin'in de yardımıyla Alaaddin artık bir prenstir. Fakat kötü yürekli Cafer ve onun sinir bozucu papağanı Yago da lambanın gizli güçlerinin peşindedir. Şimdi Alaaddin ’ in onları yenmesi, güzel prensesin kalbini kazanması ve en sonunda görünüşte değil, yüreğinde prens olduğunu kanıtlaması gerekmektedir!

Animasyon, Macera, Komedi

Aladdin
Alaaddin (1992) 8
Y: Ron Clements, John Musker
O: Scott Weinger, Robin Williams, Linda Larkin, Jonathan Freeman
T: Animasyon, Macera, Komedi
5 Centimeters Per SecondSaniyede Beş Santimetre (2007)

5 Centimeters Per Second - Saniyede Beş Santimetre (2007)

Bu film 3 hikayenin bir araya gelmesinden oluşuyor; ilk bölüm “Okasho,” Takaki ile Akari'nin bir araya geldikleri günü gösterir. Sonraki bölüm, “Cosmonaut,”da başka birinin bakış açısıyla bu buluşmadan sonra Takaki’nin hikayesi anlatılır. Son bölüm olan “Byosoku 5 centimeter,”da ise düşünceleriyle ilgili kısa klipler vardır. 1. Hikaye: The Chosen Cherry Blossoms - Ōkashō (26 Dakika): Ailesinin iş değişikliğinden dolayı Akari Shinohara, ilkokulu bitirdikten sonra Takaki’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Takaki ve Akari arasındaki derin bağlar, onların bugüne kadar birbirlerinden kopmasını engellemiş ve birbirleriyle mektuplar yoluyla iletişim kurmuşlardır. Ancak Takaki, ailesinin Kagoshima’ya taşınacağını öğrenince bu fırsatı değerlendirerek trenle Akari’nin ziyaretine gitmeye karar verir 2. Hikaye: Cosmonaut (21 Dakika): Yıllar geçmiş ve Takaki lise son sınıf öğrencisi olmuştur. Takaki, hala Akari için mektuplar yazmakta fakat bu nektupları Akari’ye göndermemektedir. Bu sırada Takaki’nin sınıf arkadaşı Kanae Sumita, takaki’ye aşık olmuş ancak Takaki’ye açılmak için gerekli cesareti toplayamamıştır. 3. Hikaye: 5 Centimeters per Second (16 Dakika):Yıl 2008, Akari ve Takaki’nin yolları ayrılmıştır. Takaki, bir bilgisayar programcısı olarak artık Tokyo’da yaşamaktadır. Akari ise evlilik hazırlığı yapmaktadır. Bir gün, Takaki, trenyolunun orada, kendisine tanıdınık gelen bir bayan görür.

Animasyon, Dram, Romantik

5 Centimeters Per Second
Saniyede Beş Santimetre (2007) 7.9
Y: Makoto Shinkai
O: Kenji Mizuhashi, Yoshimi Kondou, Satomi Hanamura, Ayaka Onoue
T: Animasyon, Dram, Romantik
Appleseed (2004)

Appleseed (2004)

Yıl 2131; gelecek kaçınılmaz bir şekilde gelmiş ve beraberinde de büyük bir savaşı getirerek Dünya’nın büyük kısmı harap bir hal almıştır. Bu harabeler arasında, eski bir asker olan Deunan Knute robotlara karşı bir savaş sürdürmektedir. Bir gurup robota saldırmayı plânlamış ve tuzak kurmuştur. Çatışma başladığında hemen hemen bütün ekibini kaybeder ve yakalanır. Tam her şeyin sonu geldi denirken ortaya çıkan ES.W.A.T yazılı özel yapım robotlar Deunan’ı kurtarır. Meydana gelen ufak çatışma sonucunda saldırgan robotlar yok edilir ve Deunan baygın olarak uçağa bindirilir. Kendine geldiğinde ise hiç bilmediği bir yerde ve Bioroid denilen insanlarla karşılaşmıştır. Ancak asıl önemlisi uzun zaman önce kaybettiği ortağı Brialeos ile karşılaşmıştır, gerçi bu karşılaşma Deunan için tam bir şok olmuştur. Şimdi ES.W.A.T için çalışması ve Olimpus’un geleceğini koruma altına alması teklif edilmiştir. Asıl gerçek ise çok daha yakında O’nu beklemektedir.

Bilim-Kurgu, Aksiyon, Animasyon

Appleseed (2004) 7
Y: Shinji Aramaki, Steven Foster, Mary Elizabeth McGlynn
O: Ai Kobayashi, Jûrôta Kosugi, Yuki Matsuoka, Asumi Miwa
T: Bilim-Kurgu, Aksiyon, Animasyon
Happy FeetNeşeli Ayaklar (2006)

Happy Feet - Neşeli Ayaklar (2006)

Antartika'nın derinliklerindeki büyük İmparator Penguenler ülkesinde, şarkı söyleyemediğiniz takdirde bir hiçsinizdir. Bu, dünyanın en kötü şarkıcısı olan Mumble için talihsiz bir durumdur. O kendi ritmiyle dans ederek, step dansı (ayakların yere sertçe vurulduğu bir dans türü) yaparak doğmuştur...Mumble'ın annesi Norma Jean bunu sevimli bir alışkanlık olarak görse de, babası Memphis "penguence değil" diye nitelemektedir. Ayrıca, her ikisi de bilmektedirler ki bir Kalbe Seslenen Şarkısı olmadan Mumble gerçek aşkı asla bulamayabilir.Kader bu ki Mumble'ın tek arkadaşı Gloria oraların en iyi şarkıcısıdır. Mumble ile Gloria arasında, yumurtadan çıktıklarından beri güçlü bir bağ vardır, ama Gloria da Mumble'ın tuhaf "hoplama-zıplama" huyundan biraz rahatsızdır.Mumble tek kelimeyle farklıdır; özellikle de sonradan kendisini topluluktan atacak olan, İmparatorluk Ülkesi'nin sert lideri Yaşlı Noah için.Evinden ilk defa uzak kalan Mumble, bir İmparatorlar-gibi-olmayan-penguenler grubu olan Adelie Amigolar'la tanışır. Ramon'un önderliğindeki Amigolar Mumble'ın 'cool' dans hareketlerine hemen kucak açarlar ve birlikte parti yapmayı teklif ederler.Mumble, Adelie Ülkesinde, Guru Lovelace'ın danışmanlığından yararlanmak ister. Çılgınca tüyleriyle bir Rockhopper pengueni olan Lovelace, çakıl taşı karşılığında hayatla ilgili her soruyu yanıtlar.Mumble, Lovelace ve Amigolarla birlikte, uçsuz bucaksız buzullarda bir yolculuğa çıkar ve destansı bazı maceralardan sonra, insanın özüne sadık kalarak dünyada her zaman fark yaratabileceğini kanıtlar.

Animasyon, Komedi, Aile

Happy Feet
Neşeli Ayaklar (2006) 6.5
Y: George Miller, Warren Coleman, Judy Morris
O: Carlos Alazraqui, Lombardo Boyar, Jeffrey Garcia, Johnny A. Sanchez
T: Animasyon, Komedi, Aile
CoralineKoralin ve Gizli Dünya (2009)

Coraline - Koralin ve Gizli Dünya (2009)

Filmde yeni taşındığı evde keşfettiği esrarengiz bir kapıyı açınca kendisini paralel evrende bulan Coraline adlı küçük bir kızın maceraları anlatılıyor... Coraline’in girdiği bu paralel dünya ilk bakışta kendi yaşamının bir yansıması gibidir. Ancak çok daha fantastik bir görünümü vardır. Coraline o dünyanın birbirinden ilginç sakinleriyle karşılaşır. Bunlar arasında inanılmaz komik Miss Forcible ve Coraline’in o dünyadaki Sahte annesi Miss Spink de vardır. Sahte annesi onu bırakmak istemeyince Coraline, annesine ve evine geri dönebilmek için yaratıcılığına, kararlılığına ve cesaretine başvurmak zorunda kalır.

Animasyon, Fantastik

Coraline
Koralin ve Gizli Dünya (2009) 7.7
Y: Henry Selick
O: Dakota Fanning, Teri Hatcher, Jennifer Saunders, Dawn French
T: Animasyon, Fantastik
Starship Troopers: InvasionYıldız Gemisi Askerleri: İstila (2012)

Starship Troopers: Invasion - Yıldız Gemisi Askerleri: İstila (2012)

Çok uzaklarda bir federasyon birliği yıldız savaşcısı olarak bilinen cesur John A. Warden tarafından korunmaktadır. Böcekler tarafından saldırıya uğrayınca Alesia Saldırı Gemisi buradakileri sağ salim dünyaya getirmek için mücadele verir...

Animasyon, Aksiyon, Bilim-Kurgu

Starship Troopers: Invasion
Yıldız Gemisi Askerleri: İstila (2012) 5.9
Y: Shinji Aramaki
O: Luci Christian, David Matranga, Justin Doran, David Wald
T: Animasyon, Aksiyon, Bilim-Kurgu
Toy Story 2Oyuncak Hikâyesi 2 (1999)

Toy Story 2 - Oyuncak Hikâyesi 2 (1999)

Sahipleri Andy, bir tatil imkanını değerlendirerek bir kovboy kampına gidince tüm oyuncakları yalnız başlarına kalırlar. Her şey yolunda ve dinginlik içerisinde seyrederken Al McWhiggin isimli kurnaz bir koleksiyoncu üzerinden para kazanmayı hedefleyerek Andy'nin en sevdiği oyuncağı olan Woody'yi kaçırır. Buzz ve diğer oyuncaklar Woody'yi kurtarmak için incelikli bir plan yapma hazırlığına girişirler. Woody'ye ulaştıklarında ise Woody'nin yeni tercihleri onları büsbütün şaşırtacaktır. Pixar'ın en sevilen serilerinden biri olan Toy Story'nin ikinci filmi, en az ilk film kadar sevilmişti.

Animasyon, Macera, Komedi

Toy Story 2
Oyuncak Hikâyesi 2 (1999) 7.9
Y: John Lasseter, Ash Brannon, Lee Unkrich
O: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Kelsey Grammer
T: Animasyon, Macera, Komedi
Spirited AwayRuhlarin Kaçisi (2001)

Spirited Away - Ruhlarin Kaçisi (2001)

Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin en değerli yapıtlarından olan film, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmalarıyla açılır. Yolculuk esnasında yolda gördükleri bir tünele dikkat eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünyanın içerisinde büyülenirler. Ancak bu kasabada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, bu büyü kısa bir zaman sonra bozulacaktır. Ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak için korku dolu bir maceraya atılacaktır. Animasyon türünün en önemli örneklerinden biri olan film, 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. Film, Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak da kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor.

Animasyon, Macera, Aile

Spirited Away
Ruhlarin Kaçisi (2001) 8.6
Y: Hayao Miyazaki
O: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki, Takashi Naitô
T: Animasyon, Macera, Aile
Open SeasonÇılgın Dostlar (2006)

Open Season - Çılgın Dostlar (2006)

Doğal ortamına dair hiçbir fikri olmayan evcilleştirilmiş bozayı Boog'un mükemmele yakın dünyası, hiç durmadan konuşan sıska geyik Elliot ile tanıştığında tepetaklak olur. Güçlerini birleştiren ikili, ormanda yaşayan diğer yaratıkları bir araya getirip, ormanı yeniden doğanın kontrolüne sokmak için çalışır...

Animasyon, Macera, Komedi

Open Season
Çılgın Dostlar (2006) 6.2
Y: Roger Allers, Jill Culton, Anthony Stacchi
O: Martin Lawrence, Ashton Kutcher, Gary Sinise, Debra Messing
T: Animasyon, Macera, Komedi
The Nightmare Before ChristmasNoel Gecesi Kabusu (1993)

The Nightmare Before Christmas - Noel Gecesi Kabusu (1993)

Tüm dünyanın en büyük film-noir fenomenlerinden; deli-dahi Tim Burton'ın artık efsaneleşmiş sayılagelen yapımlarından biri ile karşı karşıyayız: "The Nightmare Before Christmas"... Filmde, Balkabağı Kral Jack Skellington'un hanedanlığı, Halloweentown'da geçen olaylar işlenmektedir. Kabuslardan fırlamış bir kasabayı andıran Halloweentown, cinler, ecinniler, periler, ruhlar, gulyabaniler ve yarasalardan oluşan "dinamik" bir nüfusa sahiptir. Jack'in yolu, bir gün Christmastown’a düşer. Bu tuhaf memlekete yaptığı bu ziyaret sonucu, bu tuhaf yerden çok etkilenir. Christmastown'da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlar. "Noel Gecesi Kabusu", en iyi özel efekt dalında Oscar’a aday olmuş ancak ödülü Babe filmine kaptırmıştı.

Animasyon, Aile, Fantastik

The Nightmare Before Christmas
Noel Gecesi Kabusu (1993) 8.1
Y: Henry Selick
O: Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hickey
T: Animasyon, Aile, Fantastik
Atlantis: The Lost EmpireAtlantis: Kayıp İmparatorluk (2001)

Atlantis: The Lost Empire - Atlantis: Kayıp İmparatorluk (2001)

Thaddeus Thatch, herkes tarafından tanınan, ünlü bir maceracıdır. Onun torunu olan Milo Thatch ise, dedesinin serüvenlerini dinleyerek büyümüş olan başka bir macera meraklısıdır. Thaddeus, hayatı boyunca uğraşmasına rağmen bir mit olan Atlantis'i bulmayı başaramamıştır. Ancak Milo, dedesinin yarım kalan hayalini tamamlamaya kararlıdır. Dedesinin eski dostlarından biri olan Preston, Milo'nun bu araştırma gezisini desteklemeye karar verince, nerede olduğu belirsiz bir ada olan Atlantis'e doğru zor bir serüven başlar.

Animasyon, Aksiyon, Macera

Atlantis: The Lost Empire
Atlantis: Kayıp İmparatorluk (2001) 6.8
Y: Gary Trousdale, Kirk Wise
O: Michael J. Fox, Corey Burton, James Garner, Claudia Christian
T: Animasyon, Aksiyon, Macera
FrozenKarlar Ülkesi (2013)

Frozen - Karlar Ülkesi (2013)

Bir kehanet krallığı ebedi kışa mahkum edince, korkusuz bir optimist olan Anna dağ adamı Kristoff ve yardımcısı ren geyiği Sven ile bir olup kız kardeşi Elsa’yı yani Karlar Kraliçesi’ni bulmak ve bu büyüye son vermek için yola çıkar. Mistik trollerle, sihirle ve şaşırtıcı bir kardan adamla karşılaşan Anna ve Kristoff krallığı kurtarmak için büyük bir mücadele içine girerler.

Animasyon, Macera, Komedi

Frozen
Karlar Ülkesi (2013) 7.8
Y: Chris Buck, Jennifer Lee
O: Kristen Bell, Idina Menzel, Jonathan Groff, Josh Gad
T: Animasyon, Macera, Komedi
Final Flight of the OsirisAnimatrix: Osiris’in Son Uçuşu (2003)

Final Flight of the Osiris - Animatrix: Osiris’in Son Uçuşu (2003)

Animatrix, Matrix dünyasının animasyon ortamına aktarılmış öykülerinden oluşuyor. Osiris’in Son Uçuşu ise 9 kısa filmden oluşan serinin en çarpıcı örneklerinden biri.Bilgisayarlı animasyon teknolojinin ulaştığı yeri görmek açısından da önem taşıyan yapım, unutulmaz bir kılıç gösterisiyle başlıyor. Daha sonra ise bir direnişçi gemisine geçiş yapıyoruz. Zion’a doğru yolculuk yapan gemi, şehrin çevresini saran düşmanlara karşı bir mücadeleye başlar...Matrix Reloaded’dan önce animasyonu izlemek, olağanüstü bir fragman etkisi yaratıyor. Matrix 1 ve 2 arasındaki köprü olmaktan daha çok ikincisine dönük bir heyecan uyandırıyor. Neo ve dostlarının işinin çok daha zor olduğunun da ipuçlarını veriyor!

Aksiyon, Animasyon, Bilim-Kurgu

Final Flight of the Osiris
Animatrix: Osiris’in Son Uçuşu (2003) 7.6
Y: Andrew R. Jones
O: Kevin Michael Richardson, Pamela Adlon, John DiMaggio, Tom Kenny
T: Aksiyon, Animasyon, Bilim-Kurgu
Yellow Submarine (1968)

Yellow Submarine (1968)

Beatles' ın 1967 tarihli kendi albümleri olan Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'in kapağındaki resmi andıran ve cıvıl cıvıl bir ülke olan "Pepperland", "Blue Meanies" (Kötü Maviler) adı verilen dış güçler tarafından ele geçirilir. Bu korku salan işgalciler anti-müzik füzeleri fırlatarak ülkenin renklerini soldururlar ve müziğini kuruturlar, ülke sakinlerini birer taş heykel haline dönüştürürler. Bu kıyımdan etkilenmeyen tek kişi olan "Lord Amiral" sarı denizaltısına binerek oradan kaçar ve Londra'ya gelir. Burada The Beatles grubundan yardım ister. Hep birlikte denizaltıya binerler ve acaip karakterlerle karşılaşacakları tuhaf dünyalardan geçecekleri uzun bir yolculuğun sonunda geldikleri Pepperland'den işgalci "Blue Meanies" leri kovarlar ve ülkeyi müzik ve sevgi dolu eski huzurlu günlerine kavuştururlar.

Animasyon, Macera, Komedi

Yellow Submarine (1968) 7.4
Y: George Dunning
O: The Beatles, Paul Angelis, John Clive, Dick Emery
T: Animasyon, Macera, Komedi
Beauty and the BeastGüzel ve Çirkin (1991)

Beauty and the Beast - Güzel ve Çirkin (1991)

Yaşlı bir dilenci genç bir prense bir gül verir ve karşılığında bir gecelik konaklayacak yer ister. Fakat prens dilenciyi reddeder. Dilenci bunun karşılığında prensi lanetler ve onu çirkin bir yaratık olan Beast'e, hizmetçilerini ise mobilyaya çevirir. Yaşlı dilenci prense sihirli bir ayna ve bir adet gül bırakarak 25 yaşına kadar gerçekten sevmeyi ve sevilmeyi öğrenirse bu lanetin ortadan kalkacağını söyler. Yıllar sonra Belle isimli güzeller güzeli bir genç kız ve babası Maurice çıktıkları bir yolculuk esnasında ormanda yollarını kaybederler ve kendilerini lanetli bir şatonun önünde bulurlar. Bu şato Beast'e aittir ve bu çirkin yaratık Belle'i alıkoyar. Belle bu lanetli yerden kurtulmak için mücadele ederken yıllardır süren büyük sırları öğrenecektir. Animasyon tarihinin en iyi birkaç yapıtından biri olan film, Disney'den çıkan peri masallarının en değerlilerinden biri.

Animasyon, Aile, Fantastik

Beauty and the Beast
Güzel ve Çirkin (1991) 8.1
Y: Gary Trousdale, Kirk Wise
O: Robby Benson, Jesse Corti, Rex Everhart, Angela Lansbury
T: Animasyon, Aile, Fantastik
The Fox and the HoundTilki ve Avcı Köpeği (1981)

The Fox and the Hound - Tilki ve Avcı Köpeği (1981)

Küçük bir tilki yavrusu olan Tod, annesinin avcılar tarafından avlanması sonrasında kimsesiz kalır. Bir çiftçi Tod'u sahiplenir ve talihsiz yavruyu beslemeye başlar. Kısa bir süre sonra Toby adında küçük bir yavru köpek de aralarına katılır. İki yavru ilk zamanlar birbirlerine karşı mesafeli olsalar da zamanla aralarındaki mesafe yok olmaya başlar. Aralarında güzel bir arkadaşlık başlamıştır. Aradan uzun bir zaman geçer ve yetişkin birer hayvana dönüşürler. Arkadaş olarak büyüyen ikili, kendi doğaları ya da içgüdüleri ile arkadaşlıkları arasında seçim yapmak zorunda kalacaklardır.

Animasyon, Macera, Dram

The Fox and the Hound
Tilki ve Avcı Köpeği (1981) 7.3
Y: Ted Berman, Richard Rich, Art Stevens
O: Mickey Rooney, Kurt Russell, Pearl Bailey, Jack Albertson
T: Animasyon, Macera, Dram
Death of a SuperheroSüper Kahramanın Ölümü (2011)

Death of a Superhero - Süper Kahramanın Ölümü (2011)

Canlı çekim ve animasyonun yepyeni bir üslup ile birleştirildiği Süper Kahramanın Ölümü acı, komik, içten ve canlı bir aşk hikayesi sunuyor. On beş yaşındaki Donald, yenilmez ve yıkılmaz bir süper kahramanın karanlık dünyasını olağanüstü bir çizim yeteneği ile kağıda dökmektedir. Ancak gerçek hayatta kendisi süper kahramanın aksine hasta ve hayli zayıftır. Ergenlik çağının doruklarında hasta olan Donald, büyümeye başladıkça sevgiyi keşfedecek, ailesini daha iyi anlamaya başlayacak ve hayatı daha iyi tanımaya başlayacaktır.Ian Fiztgibbon'ın yönettiği filmin başrolünde ise Andy Serkis bulunuyor. Ian Fitzgibbon, 2009 yılında Bu Filmde Ben Varım ile Altın Lale kazanmıştı

Animasyon, Dram

Death of a Superhero
Süper Kahramanın Ölümü (2011) 7.1
Y: Ian Fitzgibbon
O: Thomas Brodie-Sangster, Lilly Forgach, Ian Fitzgibbon, Michael McElhatton
T: Animasyon, Dram
RatatouilleRatatuy (2007)

Ratatouille - Ratatuy (2007)

Şişman fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayale sahiptir: Aşçı olabilmek! Bu idealini gerçekleştirmek için Paris'in yolunu tutan sevimli fare kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoranın yeni çöpçüsüyle ilginç bir anlaşma yapan Remy, tüm hünerlerini sergileyebileceği büyülü mutfağa ulaşmaştır. Ancak bu tek hayalini gerçekleştirmek, farelerden iğrenen bir insanlığın var olduğu bir dünyada pek kolay olmayacaktır.Walt Disney'den çıkan film, Kayıp Balık Nemo, Yukarı Bak, Oyuncak Hikayesi gibi animasyon türünün en yaratıcı örneklerinin üretildiği Pixar stüdyolarının ürünü. Yönetmenlik ve senaryo yazımını Brad Bird ve Jan Pinkava ikilisinin üstlendiği Ratatuy, gösterime girdiği yıl Akademi Ödülleri'nde 'En İyi Animasyon Film' Oscar'ını kazanmıştı.

Animasyon, Komedi, Aile

Ratatouille
Ratatuy (2007) 8
Y: Brad Bird, Jan Pinkava
O: Patton Oswalt, Ian Holm, Lou Romano, Brian Dennehy
T: Animasyon, Komedi, Aile
Tad, the Lost ExplorerHazine Avcısı'nın Maceraları (2011)

Tad, the Lost Explorer - Hazine Avcısı'nın Maceraları (2011)

Arkeolog olmak isteyen inşaat işçisi Tad ünlü bir bilim adamıyla karıştırılır ve kayıp bir şehri kurtarma görevine gönderilir.

Animasyon, Macera, Komedi

Tad, the Lost Explorer
Hazine Avcısı'nın Maceraları (2011) 5.9
Y: Enrique Gato
O: Óscar Barberán, Michelle Jenner, José Mota, José Corbacho
T: Animasyon, Macera, Komedi
The Incrediblesİnanılmaz Aile (2004)

The Incredibles - İnanılmaz Aile (2004)

Her üyesi, özel yeteneklere, olağanüstü güçlere sahip olan,süper kahramanlık yapabilen bir aile olan Parr ailesinin serüvenlerini anlatıyor. Ailenin reisi olan Bob Parr, kentteki insanları bin bir türlü tehlikelerden kurtarma ihtiyacı ortaya çıktığında, Bay Incredible kimliğiyle her şeyi eski sakin haline getirmekle yükümlü bir süper kahramandır. Karısı Elastigirl, kızı Violet ve oğlu Dash ile beraber yaşamakta ve çalışmaktadır.Ancak süper kahramanlarımız dünyayı kurtaracağız derken çevreye ve insanlara çok fazla zarar vermektedir. Bu da sigorta primlerini yükseltir. Bu durum kent sakinlerini çılgına çevirir ve sonunda süper kahramanımızın işine son verilir. Peki zorla emekli edilen Parr ailesi, kendi köşelerinde heyecansız, sakin bir banliyö yaşamına ne kadar katlanabilecektir? scorpionss1

Animasyon, Aksiyon, Macera

The Incredibles
İnanılmaz Aile (2004) 8
Y: Brad Bird
O: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Samuel L. Jackson, Jason Lee
T: Animasyon, Aksiyon, Macera
Toy Story of TerrorOyuncak Hikayesi Baş Belasına Karşı (2013)

Toy Story of Terror - Oyuncak Hikayesi Baş Belasına Karşı (2013)

Oyuncaklar yolculuk sırasında, beklenmedik bir olay ile yol kenarındaki bir motele süreklenirler. içlerinden biri kaybolduğunda diğerleride onu bulmaya çalışırken bu gizemin içinde kaybolurlar. Aynı kaderi paylaşmadan önce bu korkunç olayı çözüme kavuşturmaları gerekmektedir.

Animasyon, Short, Macera

Toy Story of Terror
Oyuncak Hikayesi Baş Belasına Karşı (2013) 7.6
Y: Angus MacLane
O: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Carl Weathers
T: Animasyon, Short, Macera
PonyoKüçük Deniz Kızı Ponyo (2008)

Ponyo - Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)

İnsani, insani olduğu kadar çevreci, sımsıcak bir animasyon olan Küçük Denizkızı Ponyo, bu sanatın büyük ustası Miyazaki tarafından beyazperde'ye aktarıldı. Küçük ve sevimli bir Japon balığı olan Ponyo'nun en büyük hayali insan olmaktır. Bu umutsuz hayali onu maceradan maceraya sürükleyecektir. Bu esnada beş yaşındaki bir oğlan çocuğu ile arkadaşlık etme fırsatı yakalar. Bu arkadaşlık küçük dişi balığın en büyük hayaline ulaşmasına yardımcı olur. Çevre ve deniz kirlenmesine de dikkat çeken bu sevimli film, Japonya’da gişe rekorları kırdı. Şimdi, Türk sinemaseverlerin de beğenisine sunulan filmin çocuksu hikayesiyle naif kitleleri derinden etkilemeyi başardığı söyleniyor.

Animasyon, Aile, Fantastik

Ponyo
Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008) 7.7
Y: Hayao Miyazaki
O: Tomoko Yamaguchi, Kazushige Nagashima, Yûki Amami, Jôji Tokoro
T: Animasyon, Aile, Fantastik
CarsArabalar (2006)

Cars - Arabalar (2006)

Oyuncak Hikayesi, İnanılmaz Aile ve Kayıp Balık Nemo'nun ödüllü yaratıcılarından hayatın gerçek anlamını bitiş çizgisi değil, yolculuğun kendisi olduğunu anlatan yüksek oktanlı bir macera.Geçilmez, karşı konulamaz yarış arabası Şimşek McQueen, kariyerinin en önemli yarışına giden yolculuğa çıkana kadar, tüm hayatını hız şeridinde geçirmektedir. Beklenmedik bir anda kendisini Route 66 otoyolu üzerindeki terkedilmiş Radiator Springs kasabasında bulduğunda, ona hayatın ödüller ve şöhretten ibaret olmadığını öğretecek Sally, Mater, Doc Hudson ve birçok yeni araba ile tanışır.Arabalar, muhteşem müzikler eşliğinde herkes için kaçırılmayacak bir film!

Animasyon, Macera, Komedi

Cars
Arabalar (2006) 7.2
Y: John Lasseter, Joe Ranft
O: Owen Wilson, Paul Newman, Bonnie Hunt, Larry the Cable Guy
T: Animasyon, Macera, Komedi
The CroodsCrood'lar (2013)

The Croods - Crood'lar (2013)

Dünyanın ilk ailesinin, hayatları boyunca onları tehlikelerden korumuş olan ve barındıkları mağaranın yok olmasının ardından çıktıkları yolculuğu anlatan tarih öncesi bir komedi macera filmi. Yolculukları sırasında muhteşem yerlerden geçen aile çok farklı yaratıklarla dolu inanılmaz bir dünya keşfedince hayatları tamamen değişecektir.

Animasyon, Macera, Komedi

The Croods
Crood'lar (2013) 7.3
Y: Kirk De Micco, Chris Sanders
O: Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds, Catherine Keener
T: Animasyon, Macera, Komedi
The Nut JobFındık İşi (2013)

The Nut Job - Fındık İşi (2013)

Liam Neeson, Katherine Heigl, Will Arnett, Brendan Fraser, Stephen Lang, Sarah Gadon ve Jeff Dunham gibi isimlerin seslendirdiği karakterlere sahip Nut Job, haylaz bir sincap olan Surly ile fare arkadaşı Buddy’nin başına gelen maceraları anlatan aksiyon dolu bir komedi. İkili bir fındık dükkanını soymayı planlıyor ama kendilerini beklenmedik bir şekilde çok daha karmaşık ve eğlenceli bir maceranın içinde buluyorlar. Film yönetmen/yardımcı senarist Peter Lepeniotis’in 2005 yapımı kısa filmi “Surly Squirrel”dan uyarlanmıştır. Huysuz ve bağımsız bir sincap olan Surly parktan kovulur ve şehirde hayatta kalmaya çalışmak zorunda kalır. Neyse ki, hayatını kurtaracak bir şeyler karşılaşır.

Animasyon, Macera, Komedi

The Nut Job
Fındık İşi (2013) 5.8
Y: Peter Lepeniotis
O: Will Arnett, Brendan Fraser, Liam Neeson, Katherine Heigl
T: Animasyon, Macera, Komedi