Korku Filmleri İzle

PredatorAv (1987)

Predator - Av (1987)

Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından bir Güney Amerika cangılında esir tutulan havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda tuhaf bir av partisinin kurbanı olurlar.Uzaylı ve yenilmez bir varlık, kendine has ritüeller dahilinde, değişik dünyalardaki akıllı yaşam formlarını avlamaktadır. Bu kez kurban Dutch ve komando arkadaşları olacaktır.Schwarzenegger’ın en sevilen filmlerinden biri olan 'Predator' ayrıca kısa sürede kült olarak bilimkurgu hayranlarının da çılgınca peşinden koştukları bir olay olmayı başarmıştır. Daha sonra cevrilen ikincisi ve onu takip eden 'Alien Predatorlara Karşı' benzeri temalar çizgi romanlara kadar sıçramış ve sayısız öyküye kaynak teşkil etmiştir.

Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu

Predator
Av (1987) 7.9
Y: John McTiernan
O: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Elpidia Carrillo, Bill Duke
T: Aksiyon, Korku, Bilim-Kurgu
DemonsCinler (1985)

Demons - Cinler (1985)

Bir sinema salonu dolusu insan, insan bedenine giren ve insanları vahşice öldüren iblislere karşı kendilerini savunmak için kanlı ve vahşi bir mücadeleye girişirler. Evil Dead tarzı bu korku filminin senaryosunu yazanlar arasında ünlü italyan korku filmi yönetmeni ve yazarı Dario Argento'da bulunuyor.

Korku

Demons
Cinler (1985) 6.7
Y: Lamberto Bava
O: Urbano Barberini, Natasha Hovey, Karl Zinny, Fiore Argento
T: Korku
OutcastYabancı (2010)

Outcast - Yabancı (2010)

Mary ve oğlu Fergal, şehirden şehre taşınarak gizemli bir düşmandan kaçmaktadır. Bu düşman, Cathal adında esrarengiz bir avcıdır, üstelik izlerini sürmek için de kara büyü kullanmaktadır... Mary'nin ailesini savunmak için tek çaresi buna büyüyle karşılık vermektir. Ancak Cathal’ın onu alt etmesi de an meselesidir... Tam da bu sırada ailenin yaşadığı sitenin sakinleri garip bir yaratık tarafından hunharca öldürülmeye başlanır. Bütün bu olayların Cathal'la bir bağlantısı olduğu kesindir ama nasıl?..

Korku

Outcast
Yabancı (2010) 5.3
Y: Colm McCarthy
O: Kate Dickie, Niall Bruton, Hanna Stanbridge, Josh Whitelaw
T: Korku
The HiddenGizli (1987)

The Hidden - Gizli (1987)

Dedektif Tom, ölen bir hırsızın gözlerindeki ifadeyi ortağı Lloyd'da yakalar. Ve fark eder ki hırsızın ruhu, ortağının bedenine girerek suç işlemeye devam edecektir

Aksiyon, Suç, Korku

The Hidden
Gizli (1987) 7
Y: Jack Sholder
O: Kyle MacLachlan, Michael Nouri, Claudia Christian, Clarence Felder
T: Aksiyon, Suç, Korku
13 Sins13 Günah (2014)

13 Sins - 13 Günah (2014)

Elliot Brindle geleceği parlak bir satıcıdır ancak yakın zamanda saplandığı borç batağı nedeniyle zor zamanlar yaşamaktadır. Bunun yanı sıra hayatının aşkıyla evlenme hayalleri de yıkılmıştır. Elliot bir gün tanımadığı birinden bir telefon alır. Telefonun ucundaki kişi ona 13 farklı testten oluşan bir oyun oynayacaklarını, eğer hepsini geçip görevini tamamlarsa sonunda milyon dolarlık bir ödül kazanacağını söyler. Gizli kameralarla takip edilen Elliot testin ilk iki aşamasını geçer ve paralar hesabına yatmaya başlar. İstediği zaman bırakabileceğini düşünerek oyuna devam etse de zorluğu kademeli olarak artan ve dönüşü olmayan bir maceranın içerisine sürüklenmiştir. Daniel Stamm'in yönetmenliğini üstlendiği filmin başlıca rollerinde Mark Webber, Devon Graye ve Tom Bower var.

Komedi, Korku, Gerilim

13 Sins
13 Günah (2014) 6.3
Y: Daniel Stamm
O: Mark Webber, Devon Graye, Tom Bower, Rutina Wesley
T: Komedi, Korku, Gerilim
Hellraiser (1987)

Hellraiser (1987)

Film, berduş bir gezgin olan Frank Cotton'ın Kuzey Afrika’da bir yerde, eski çağlardan kalma gizemli bir akıl küpünü satın almasıyla başlar. Küpün, doğru biçimde oynandığı taktirde, cennetin ve sonsuz zevkin kapılarını açacağına dair bir rivayet bulunmaktadır. Küpü, tam bir izbe durumundaki evinin çatı katında kurcalayn Frank, gerçekten de başka bir boyutun kapılarını açmayı başarır...

Korku

Hellraiser (1987) 7.1
Y: Clive Barker
O: Andrew Robinson, Clare Higgins, Ashley Laurence, Sean Chapman
T: Korku
Sleepy HollowHayalet süvari (1999)

Sleepy Hollow - Hayalet süvari (1999)

Ichabod Crane, kendini bulunduğu mevkinin düzenini sağlamaya atayan, esrarengiz bir adamdır. Bir gün yaşanan kanlı cinayet vakaları silsilesini çözmek ve sonlandırmak üzere Sleepy Hollow isimlibir kasabaya gönderilir. Tüm kurbanlar, kendilerine hiç merhamet gösterilmeden, kafaları bedenlerinden ayrılarak öldürülmektedirler. Tüm kasaba bu cinayetlerin bir hayalet tarafından gerçekleştirildiğini düşünmektedir. Ichahold, yaşanan bu tuhaf olayların sonunu getirmeye kararlıdır. Tim Burton'ın teknik dallarda Oscar adaylıkları da bulunan filminin başrolünde, fetiş oyuncusu Johnny Depp var.

Dram, Korku, Gizem

Sleepy Hollow
Hayalet süvari (1999) 7.4
Y: Tim Burton
O: Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon
T: Dram, Korku, Gizem
Island of TerrorTerör Adası (1966)

Island of Terror - Terör Adası (1966)

Küçük ve gözlerden ırak bir adada yapılan deneylerin sonucu olarak ortaya çıkan yaratıklar, ada halkına korku salmaya başlar. Dış dünya ile ile bağlantısı sadece bir tekne olan sakin bir adada her şey rutin giderken vücudundaki tüm kemik dokusu yok olmuş bir ceset bulunur. Adanın doktoru bu garip olayı araştırmak için ana karadaki eski profesör arkadaşından yardım istemek için yola çıkar.

Korku, Bilim-Kurgu

Island of Terror
Terör Adası (1966) 6.3
Y: Terence Fisher
O: Peter Cushing, Edward Judd, Carole Gray, Eddie Byrne
T: Korku, Bilim-Kurgu
Night of the CometÖlüm Yıldızı (1984)

Night of the Comet - Ölüm Yıldızı (1984)

1980′leri, 80′lerin müziklerini, saçlarını, kıyafetlerini, tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de düşük bütçeli “Grindhouse” tadında “bilim kurgu-aksiyon-komedi-korku-gençlik filmi” karışıklarını seviyorsanız, bu filmden daha iyisini bulabilmeniz çoook düşük bir olasılık. Türkiye’nin Erövizyondaki müjdeli yakarışı sayesinde bugun bile net hatırladığım Halley ve onun kuyruğunun dünyanın başına ördüğü çoraplar hakkında bir film. Halley dünyadan ilk geçtiğinde dinazorlar yok olmuştur. İkinci kez geçtiği 80′lerin başında ise dünya “Hahaha halley” diye şarkılar söyleyip, topluca onun gelişini kutlamaya hazırlanmaktadır. Lise hayatlarının son sınıflarında olan iki kız kardeş ise kuyrukluyıldıza pek aldırmamaktadırlar. Herkes dışarıda neşe içinde yıldızın geçişini izlerken onlar kendi alemlerindedir. Ertesi gün uyanan kızlar, Los Angeles’da kendilerinden başka tek bir insan bile kalmadığını görürler. Bütün şehir kırmızı bir gökyüzü altında terk edilmiştir. İnsanlardan geriye elbiseleri ve bir avuç kırmızı toz kalmıştır. Toz olmayan insanlar ise zombiye dönüşmüşlerdir. Kızlar birilerini bulabilmek amacıyla radyo istasyonuna giderler ve burada kendileri gibi hayatta kalmayı başarmış Hektor ile tanışırlar. Kızların radyodaki yayınlarını işiten, çöldeki gizli bir üsteki bir araştırma grubu ise onlarla temasa geçer. Grup gelip onları alıncaya kadar geçecek olan zamanı kızlar müzik dinleyip, uzilerle etrafa ateş edip, boş sokaklarda turlayıp, tabi ki alışveriş merkezlerine gidip “Girls Wanna Have Fun Now” şarkısı eşliğinde bedava alışveriş yaparak değerlendirirler. Kızlar bir süre sonra insanlığın geleceğinin onlara ve dos tabanlı bilgisayar oyunlarında geliştirdikleri aksiyon becerilerine emanet olduğunu fark edeceklerdir. Zombi içeriği dolayısı ile gerçek anlamda kanlı canlı zombi beklerseniz aldanırsınız; daha çok Omega Man’in (ve last man on earth’ün) çok daha eğlenceli bir versiyonu olarak değerlendirilmeli.

Komedi, Korku, Bilim-Kurgu

Night of the Comet
Ölüm Yıldızı (1984) 6.4
Y: Thom Eberhardt
O: Robert Beltran, Catherine Mary Stewart, Kelli Maroney, Sharon Farrell
T: Komedi, Korku, Bilim-Kurgu
Red StateŞeytanın İni (2011)

Red State - Şeytanın İni (2011)

Üç lise öğrencisi genç, bir kadınla buluşmaya giderler. Ancak gittikleri yerde onları büyük bir tehlike beklemektedir: Yaşayış tarzlarını onaylamadıkları insanlara ayinleri sırasında türlü işkenceler yapmakta olan gizli bir tarikat. Tuzağa düşen gençlerin kurtulma çabaları bir dizi olayı tetikleyip, insanın içindeki kötülüğün sınırlarını teste tabi tutacaktır.

Aksiyon, Suç, Korku

Red State
Şeytanın İni (2011) 6.2
Y: Kevin Smith
O: Michael Angarano, Deborah Aquila, Nicholas Braun, Ronnie Connell
T: Aksiyon, Suç, Korku
The HauntingPerili Ev (1963)

The Haunting - Perili Ev (1963)

Dr. Markway, Hill House isimli malikanede hayaletlerin varlığına dair çeşitli araştırmalar ve deneyler yapmaktadır. Rivayetlere göre bu malikane birçok ölüm ve şiddet olaylarına sahne olmuştur. Bir grup insan üzerinde psikolojik gözlemler yapmak için, uykusuzluk sorunlarını bahane ederek 3 kişiyi malikaneye çağırır.Hayaletlerin varlığına şüpheci yaklaşan Luke, gizemli Tehodora ve güvensiz, çekingen Eleanor malikaneye geldiklerinde neyle karşılaşacaklarından habersizdirler. Çok geçmeden evin geçmişi gün yüzüne çıkacak, lanetli bu yerde kapana kısıldıklarını anlamaları çok uzun sürmeyecektir. Robert Wise’ın Shirley Jackson’ın The Haunting of Hill House isimli romanından uyarladığı Perili Ev, yeniden çevrimi de yapılan en iyi hayalet filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Korku

The Haunting
Perili Ev (1963) 7.6
Y: Robert Wise
O: Julie Harris, Claire Bloom, Richard Johnson, Russ Tamblyn
T: Korku
Pernicious (2014)

Pernicious (2014)

3 genç kız Tayland’a yaz tatilini geçirmek için yola çıkarlar…Oraya vardıklarında macera yerine doğa üstü olaylarla karşılacaklardır.

Korku, Gerilim

Pernicious (2014) 5.9
Y: James Cullen Bressack
O: Ciara Hanna, Emily O'Brien, Jackie Moore, Russell Geoffrey Banks
T: Korku, Gerilim
Evil Dead IIVahşet (1987)

Evil Dead II - Vahşet (1987)

Yine Sam Raimi'ye ait Evil Dead filminin, aynı yönetmen tarafından gerçekleştirilmiş, hem devamı hem de bir nevi tekrar çevrimi. Bu kez aynı öyküyü, Ash ve şeytana dönüşerek en büyük kabusu olan kızarkadaşı Linda'yı en baştan hayatta bırakarak anlatıyor. Ash şimdi bir gece daha hayatta kalmak zorunda. Bu kez sahneye, orijinal öyküde kötülüğü icad edip dünyaya salan Profesör'ün kızı, bir tamirci, Profesör'ün ortağı ve tamircinin kızarkadaşı da dahil oluyor. Gece boyunca tüm bu karakterler, iblisler ordusu, grotesk derecede bir komiklik, kan, vahşet, bir elektrikli testere, bir çifte, havada uçan bir göz ve espri anlayışı olan kesik bir elin yaptıklarını izleyeceğiz.

Komedi, Korku

Evil Dead II
Vahşet (1987) 7.8
Y: Sam Raimi
O: Bruce Campbell, Sarah Berry, Dan Hicks, Kassie Wesley DePaiva
T: Komedi, Korku
I Walked with a ZombieBir Zombi ile Yürüdüm (1943)

I Walked with a Zombie - Bir Zombi ile Yürüdüm (1943)

Kanada’lı genç hemşire Betsy Jessica ismindeki bir kadına bakmak için Karayip Adaları’na gelir. Çiftlik sahibi Paul ile evli olan Jessica, doktorların söylediğine göre bir çeşit ateşli hastalığa yakalanmıştır. Jessica’nın hastalığı kadının, yerel halkın tabiriyle 'yürüyen zombi'ye dönüşmesine neden olur. Burada kaldığı sürede Paul’e aşık olan Betsy ise, sevdiği adamı mutlu etmek için Jessica’yı nolursa olsun iyileştirmeye karar verir. Bunun için yaptığı Voodoo büyüsü işleri daha da kötüleştirecektir. Fazla bilinmeyen yönetmenlerden olan Jacques Tourneur’in yönettiği film, Charlotte Brontë’in Jane Eyre isimli kitabından esinlenmiş.

Korku

I Walked with a Zombie
Bir Zombi ile Yürüdüm (1943) 7.3
Y: Jacques Tourneur
O: James Ellison, Frances Dee, Tom Conway, Edith Barrett
T: Korku
Alucarda (1977)

Alucarda (1977)

Alucarda ancak 70’ler sinemasının sınırsız özgürlüğüyle yapılabilecek türden, kan, şiddet ve çıplaklığı göstermekten zevk alan, eşi benzerine nadir rastlanacak cesarette ve saldırganlıkta bir şeytan çıkarma filmi. Bir kült klasiği… Bir rahibeler okulundaki masum genç kız arkadaşlıklarıyla başlayan öykü öyle bir yere gidiyor ki ve bu gidiş sırasında öyle şeyler gösteriyor ki, gözleriniz perdeye mıhlanmış şekilde izlemekten başka çareniz yok.

Korku, Gerilim

Alucarda (1977) 6.2
Y: Juan López Moctezuma
O: Claudio Brook, David Silva, Tina Romero, Susana Kamini
T: Korku, Gerilim
Trick 'r TreatCadılar Bayramı Katliamı (2007)

Trick 'r Treat - Cadılar Bayramı Katliamı (2007)

Bir okul müdürü olan Steven (Dylan Baker) ay ışıgıyla birlikte gözü dönmüş seri bir katile dönüşür ve beklenen dönüşüm için bir bakirenin (Anna Paquin) kanına ihtiyacı vardır. Bir grup genç son derece ölümcül sonuçlara yol açacak bir şaka yaparlar, bu sırada yaşlı bir cadı (Brian Cox) haylaz 'şaka yada şeker şeytanı'na karşı savaş vermekedir.Halloween filmleri arasında zirveye oynayan Cadılar Bayramı Katliamı, ürkütücü dört hikaye ile adına yakışır şekilde Cadılar Bayramı gecesinde korkunun derinliklerine iniyor... Film, Los Angeles’ta düzenlenen 2008 Screamfest’te Seyirci Ödülü’ne layık görülmüştü.

Komedi, Korku, Gerilim

Trick 'r Treat
Cadılar Bayramı Katliamı (2007) 6.8
Y: Michael Dougherty
O: Dylan Baker, Rochelle Aytes, Quinn Lord, Lauren Lee Smith
T: Komedi, Korku, Gerilim
Horror Express (1972)

Horror Express (1972)

Bir İngiliz antropologist, Mançurya’nın donmuş diyarlarında, fosil kronolijisinde kayıp bir halka olabileceğine inandığı milyonlarca yıl önce donmuş bir canavar fosili keşfeder. Bu fosili Trans-Sibirya tren hattıyla Avrupa’ya getirmeye karar verir. Fakat bu fosilleşmiş kalıntı zannedildiği gibi zararsız değildir ve buzlarının çözülmesi ile trende terör havası esmesine neden olacaktır… In 1906, in China, Professor Alexander Saxton (Christopher Lee) discovers an ancient frozen fossil in the remote Province of Szechuan. He brings the remains of the being in a box to Shanghai and boards a trans-Siberian train, where he meets his acquaintance Dr. Wells (Peter Cushing). During the trip, a life force trapped in the frozen creature is released, killing and stealing the memories of the passengers.

Korku, Bilim-Kurgu

Horror Express (1972) 6.5
Y: Eugenio Martín
O: Christopher Lee, Peter Cushing, Telly Savalas, Alberto de Mendoza
T: Korku, Bilim-Kurgu
Phase IV4 Safha (1974)

Phase IV - 4 Safha (1974)

Arizona çöllerindeki zeki karıncalar kollektif bir zeka ile hareket edip önüne çıkan herşeyi yemekdedirler iki bilim adamı ve bir kız arkadaşları karıncaları durdurmak için harekete geçerler fakat karıncaların başka düşünceleri vardır...

Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim

Phase IV
4 Safha (1974) 6.6
Y: Saul Bass
O: Nigel Davenport, Michael Murphy, Lynne Frederick, Alan Gifford
T: Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim
In Their SkinTaklitler (2012)

In Their Skin - Taklitler (2012)

Altı yaşındaki kızlarının kaza sonucu ölümünden sonra, Hughes ailesi yoğun hayatlarından uzaklaşıp şehir dışındaki kulübelerine giderler. Dost canlısı komşularıyla geçirdikleri bir akşam yarıda kesilir çünkü bir adamın mükemmeliyetçiliğe olan takıntısı şiddete dönüşünce, aileler hayatta kalmak için yapabileceklerinin ötesine geçerler.

Korku, Gerilim

In Their Skin
Taklitler (2012) 5.3
Y: Jeremy Power Regimbal
O: Selma Blair, Joshua Close, James D'Arcy, Rachel Miner
T: Korku, Gerilim
ScannersTarayıcılar (1981)

Scanners - Tarayıcılar (1981)

Tarayıcılar insan üstü telekinetik güçlere sahip kişilerdir. Yıllar önce bir ilacın hamile kadınlar üzerinde denenmesi sırasında ortaya istemeden çıkmış bir türdür onlar. Yaşamlarını, insanlığın geri kalanından güçlerini gizleyerek ama nimetlerinden de yararlanarak sürdürmektedirler. Ancak aralarından biri, Darryl Revok, telepatik yetenekleri daha da gelişmiş bir ırk yaratarak dünyaya hükmetmeye kalktığında karşısında hümanist tarayıcı Cameron Vale’i bulacaktır.David Cronenberg’in çok sevdiği temalarda bir kez daha gezinmesine vesile olan bu sıradışı yapım, amacına ulaşmak için patlayan kafalar gibi çeşitli rahatsız edici Cronenberg usüllerine başvuruyor. Bir çokları için yönetmenin erken döneminin en tipik ve en başarılı işi.

Korku, Bilim-Kurgu

Scanners
Tarayıcılar (1981) 6.8
Y: David Cronenberg
O: Jennifer O'Neill, Stephen Lack, Patrick McGoohan, Lawrence Dane
T: Korku, Bilim-Kurgu
The Watcher in the WoodsOrmandaki Göz (1980)

The Watcher in the Woods - Ormandaki Göz (1980)

John Hough’un Florance Engel Randall’ın romanında uyarladığı film ormanda yaşayan bir ailenin ürpertici hikayesini anlatıyor.

Aile, Korku, Gizem

The Watcher in the Woods
Ormandaki Göz (1980) 6.5
Y: John Hough, Vincent McEveety
O: Bette Davis, Lynn-Holly Johnson, Kyle Richards, Carroll Baker
T: Aile, Korku, Gizem
Curse of the Demonİblisin Kurbanları (1957)

Curse of the Demon - İblisin Kurbanları (1957)

Psikolog Dr. John Holden paranormal aktivitelerle ilgili bir konferansa katılmak için Londra’ya gider. Aslında oraya gitme nedeni savunulan tezi çürütmektir ama vardığında iş arkadaşı Profesör Henry Harrington’ın tuhaf bir kazada öldüğünü öğrenir. Harrington’ın yeğeni Joanna paranormal olasılıkları hemen göz ardı etmemiştir. Bu nedenle araştırmalarının öznesi Dr. Julian Karswell’in amcasını lanetlediğine inanmaktadır. British Museum’dan istediği kitabı alamayan Holden Karswell’in ziyaret teklifini kabul eder ve kitabın onda bulunan kopyasını ödünç alır. Orada Karswell’in bir zamanlar sihirbaz olduğunu öğrenir. Joanna’yla beraber Londra’ya döndükten kısa bir süre sonra, Karswell’in kendi belgeleri arasına da benzer bir lanet yerleştirdiğini fark eder. Holden yavaş yavaş bu tehlikenin gerçek olduğunu ve ölümden kurtulmak için bir yol bulması gerektiğini anlar.

Korku, Gerilim

Curse of the Demon
İblisin Kurbanları (1957) 7.6
Y: Jacques Tourneur
O: Dana Andrews, Peggy Cummins, Niall MacGinnis, Maurice Denham
T: Korku, Gerilim
The Seventh VictimYedinci Kurban (1943)

The Seventh Victim - Yedinci Kurban (1943)

Kayıp kız kardeşini arayan bir kadın, New York'un Greenwich Village bölgesinde bir satanist tarikatı ortaya çıkarır ve onların kardeşinin tesadüfi kaybolmasıyla bir ilgilerinin olduğunu düşünür.

Dram, Korku, Gizem

The Seventh Victim
Yedinci Kurban (1943) 7
Y: Mark Robson
O: Tom Conway, Jean Brooks, Isabel Jewell, Kim Hunter
T: Dram, Korku, Gizem
The CrematorÖlü Yakıcısı (1969)

The Cremator - Ölü Yakıcısı (1969)

İkinci dünya savaşı sıraları geçen hikayede, kökeninde germen kanı olan çekoslovakyalı bir krematör kendi halinde işinde gücündeyken yavşak bir arkadaşının Almanlıktan alınan tadın hiçbir şeyden alınamayacağından dem vurması, kanına girmesiyle değişmesini, şirazeyi kaydırmasını anlatıyor. Bu arada kahramanımızın karısı da yahudi kökenlidir. Sadece anlatımda benimsediği zamanının ötesinde üslup için dahi izlemeye değer çok güzel bir film." "Her ne kadar korku filmleri listesinin zirvelerinde görünse de, bilinmelidir ki korku filmi değildir, korku öğelerini pek az içeren bir filmdir

Dram, Korku, Gerilim

The Cremator
Ölü Yakıcısı (1969) 8.1
Y: Juraj Herz
O: Rudolf Hrusínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Milos Vognic
T: Dram, Korku, Gerilim
The Devil Rides Out (1968)

The Devil Rides Out (1968)

Bir grup Satanist ayin tertiplemek amacıyla Richeleau Dükünün yeğenini kaçırlar lakin bilmedikleri hakikat Dük'ün çok güçlü bir büyücü olduğudur...

Korku

The Devil Rides Out (1968) 7.1
Y: Terence Fisher
O: Christopher Lee, Charles Gray, Nike Arrighi, Leon Greene
T: Korku
The Abominable Dr. Phibesİgrenç Doktor Phibes (1971)

The Abominable Dr. Phibes - İgrenç Doktor Phibes (1971)

Dünyanın en zeki insanlarından sayılan Dr. Anton Phibes, geçirdiği korkunç kazadan kurtulduktan sonra eşinin ölümüne sebep olduğuna inandığı 9 doktoru sırayla ama akla hayale gelmeyecek şekillerde öldürmeye başlar.

Komedi, Korku

The Abominable Dr. Phibes
İgrenç Doktor Phibes (1971) 7.2
Y: Robert Fuest
O: Vincent Price, Joseph Cotten, Hugh Griffith, Terry-Thomas
T: Komedi, Korku
The FlyÖldüren Arzu (1958)

The Fly - Öldüren Arzu (1958)

Andre Delambre, maddeyi parçalarına ayırıp başka bir yere taşıma, yani kısaca ışınlanma üzerine çalışan bir bilim adamıdır. Geliştirdiği cihaz nesneleri taşımaya başladığında, sonucu bir de canlı üzerinde test etmek ister. Andre, icadını kendi üzerinde dener ve ışınlanmayı başarır. Ama hiç hesaba katmadığı bir şey olmuş ve kendisiyle aynı anda aletin içinde bulunan bir sineğinki ile, atomları birbirine karışmıştır. Talihsiz adamın vücudunda kısa süre sonra değişimler başlar. Bunlar karakterine de yansıdığında karısı Helene bir şeylerin ters gitmeye başladığını farkedecektir.Çekildiği dönemin bilim kurgularından bir kaç gömlek üstün olan filmin, Vincent Price gibi bir ustanın dehasından yararlandığı açık. 1986’daki remake’ine dek, uzun bir süre insanı tiksintiyle dehşete düşürme alanında geçilememiş olduğunu kabul etmek gerek.

Korku, Bilim-Kurgu

The Fly
Öldüren Arzu (1958) 7.1
Y: Kurt Neumann
O: David Hedison, Patricia Owens, Vincent Price, Herbert Marshall
T: Korku, Bilim-Kurgu
House of 9Evdeki 9 Cinayet (2005)

House of 9 - Evdeki 9 Cinayet (2005)

Dokuz Yabancı, Bir Ev, Yalnız Biri Dışarı Çıkacak. 9 Yabancı... rahip, dansçı, tasarımcı, acemi rapçi, eski profesyonel tenisçi, suçtan dolayı gözaltına alınmış bir kadın, başarısız bir besteci, karısı ve bir dedektif, zengin bir manyak tarafından rastgele zorla bir evde alıkonur. Onlara bu evin içinde 75 kamera tarafından izlendikleri ve aralarından sadece birinin kurtulup susması için 5 milyon dolar alacağı bilgisi verilir. Hırs ve korku dolu psikolojik bir oyun başlar. beyazyelkenli

Dram, Korku, Gizem

House of 9
Evdeki 9 Cinayet (2005) 5.6
Y: Steven R. Monroe
O: Dennis Hopper, Kelly Brook, Hippolyte Girardot, Peter Capaldi
T: Dram, Korku, Gizem
VampyrVampir (1932)

Vampyr - Vampir (1932)

Dreyer’in sesli ilk filmi, döneminin yükselen değeri ve hâlen de bilinen bir konu olan ve filmleri/dizileri çekilen bir olgudur vampir. Dreyer, filmi sessiz olarak çekmeyi planlasa da sessiz sinema o dönemde ölüyor olduğundan, filmin sesli olarak çekilmesi kararlaştırılmıştır. Ayrıca filmdeki replikler üç dilde çekilmiştir, tekrar edilerek. Filmin finansmanını karşılayan Julian West, başrol oynama şartı koymuştur yönetmene. Maliyetin düşmesi için, filmin bir bölümünün geçtiği şatoda, çalışanlar da kalmıştır çekimler boyunca. Sheridan Le Fanu’nun vampir hikâyeleri içeren kitabından esinlenmiştir. Kaynak tek hikâye değildir, kitaptaki hikâyelerden parça parça yararlanılmıştır. Vampyr filmi bence gerilim/korku türünde başarılı bir eserdir. Çeşitli sahnelerdeki farklı kamera teknikleri, çekim becerileri kendini gösterir filmde. Kendiliğinden açılan kapılar, kendiliğinden dönen anahtar, kimin olduğu belli olmayan, cinayet işleyen, dans eden gölgeler, kişinin ruhunun bedeni terk edip hareket etmesi gibi unsurlar anlatıma etkileyicilik katmış kesinlikle. Ayrıca şahsi gözlemim olarak; Clouzot’nun başyapıtlarından Les Diaboliques filminde benzer kamera teknikleri gayet başarılı bir şekilde uygulanmış ve yaşatılmak istenen duygu, daha da kuvvetlice sunulmuştur.

Korku

Vampyr
Vampir (1932) 7.7
Y: Carl Theodor Dreyer
O: Julian West, Maurice Schutz, Rena Mandel, Sybille Schmitz
T: Korku
Gremlins 2: The New BatchGremlinler 2 (1990)

Gremlins 2: The New Batch - Gremlinler 2 (1990)

1984 yılında çekilen ve bir hayli ses getiren korku komedi filmi Gremlins’in devam filmi niteliğinde olan Gremlins 2: The New Batch’de Gremlinler geri dönüyor; hem de bu kez önemli bir medya şirketinin binasını ele geçirerek! Hikaye onlarca küçük yaratık doğuran yaratık Gizmo’nun maceralarıyla devam ediyor. İlk filmde hayali bir kenti işgal eden Gizmo’nun yavruları ikinci filmde New York’taki bir gökdelende üremeye başlıyorlar. Bu yeni yaratıklar yüzünden şehir büyük bir tehdit altındadır. Bina sakinleri maksimum hasarla binadan kaçmayı başarabilecekler midir?

Komedi, Korku

Gremlins 2: The New Batch
Gremlinler 2 (1990) 6.3
Y: Joe Dante
O: Zach Galligan, Phoebe Cates, John Glover, Robert Prosky
T: Komedi, Korku