Biografi Filmleri İzle

Denial (2016)

Denial (2016)

Amerika İngiltere ortak yapımı film olan Denial filminde iki hukukçun birbirlerine karşı verdikleri hukuk mücadelesini izleyeceğiz.

Biografi, Dram, Tarih

Denial (2016) 6.3
Y: Mick Jackson
O: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall, Andrew Scott
T: Biografi, Dram, Tarih
The Birth of a NationBir Ulusun Doğuşu (2016)

The Birth of a Nation - Bir Ulusun Doğuşu (2016)

1831’de, köleliğin en ağır işlediği Virginia’da kölelerin isyanının başını çeken Nat Turner hakkındaki bu sert film, ilk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yaptı. Film, sahibinin zoruyla, ülkeyi gezmek zorunda bırakılan köle Nat’in bu süreçte düzene karşı hınçlanarak silahlı bir isyana önayak olmasını anlatıyor. Oyunculuktan gelen yönetmen Nate Parker, hem İzleyici Ödülü hem de Büyük Jüri Ödülü kazandığı Sundance'te gösterildiği anda yılın sinema olaylarından birine dönüşen bu ilk filminde ülkesini tarihle yüzleştiriyor. Görsel tercihleriyle de dikkate şayan filmin adı DW Griffith’in 1915 yapımı aynı adlı filminin ırkçı yaklaşımına bir gönderme sayılıyor. Yönetmen, senarist ve yapımcı Nate Parker, filmde başrolü de üstleniyor. Uluslararası prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapacak olan The Birth of a Nation, daha şimdiden Oscar için konuşulan filmler arasına girdi.

Biografi, Dram, Tarih

The Birth of a Nation
Bir Ulusun Doğuşu (2016) 5.8
Y: Nate Parker
O: Nate Parker, Armie Hammer, Penelope Ann Miller, Jackie Earle Haley
T: Biografi, Dram, Tarih
De-LovelyCole Porter'ın Aşkı (2004)

De-Lovely - Cole Porter'ın Aşkı (2004)

Sonradan çok büyük bir besteci olacak Cole Porter, Paris'te tanıştığı Linda'ya âşık olur ve genç kadın gey olduğunu bile bile onunla evlenir. Cole'un New York ve Hollywood çevrelerinde yakaladığı şöhret, pek çok genç oğlanın da dikkatini çeker.

Biografi, Dram, Müzik

De-Lovely
Cole Porter'ın Aşkı (2004) 6.6
Y: Irwin Winkler
O: Kevin Kline, Ashley Judd, Jonathan Pryce, Kevin McNally
T: Biografi, Dram, Müzik
American SplendorGörkemli hayatim (2003)

American Splendor - Görkemli hayatim (2003)

Filmin baş kahramanı Harvey Pekar, hiç de göründüğü gibi bir adam değildir. Elinin altındaki dosya yığını içinde kaybolup gitmiş, kafasında saç kalmamış, sevimsiz bir tip gibi görünse de o aslında iyi bir entelektüel ve kusursuz bir gözlem yeteneğinini sahibidir. İddialı bir koleksiyoncu olmakla beraber aynı zamanda American Splendor adlı çizgi romanın da yaratıcısıdır. Hikaye, filmde yer alan Pekar ile onun kendi yaşamından alıntılarla yarattığı çizgi romanındaki Pekar’ın karşı karşıya geliş anlarından alıyor kaynağını. American Splendor, 2003 Sundance Jüri Büyük Ödülü ve Cannes Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’nün sahibi bir çizgi roman filmidir.

Biografi, Komedi, Dram

American Splendor
Görkemli hayatim (2003) 7.5
Y: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
O: Chris Ambrose, Joey Krajcar, Josh Hutcherson, Cameron Carter
T: Biografi, Komedi, Dram
American SniperKeskin Nişancı (2014)

American Sniper - Keskin Nişancı (2014)

Gelmiş geçmiş en öldürücü Amerikan nişancısı; avladığı düşmanlarının “şeytan” dediği, komando kardeşlerinin “efsane” dediği bir adam…1999’dan 2009’a kadar, Amerikalı Deniz Komandosu Chris Kyle Amerika Birleşik Devletleri askeri tarihinin en başarılı vuruşlarını kaydetmiştir. Pentagon Kyle’ın öldürdüğü kişi sayısının 150’yi geçtiğini doğrulamıştır ama kitapta yer alan şaşırtıcı sayıyı inkar etmiştir. Iraklı isyancılar Kyle’dan o kadar çok korkuyorlardı ki ona Şeytan lakabını takmışlardı ve kellesine ödül koymuşlardı. Kyle çatılardan ve gizli pozisyonlardan koruduğu diğer komandolar arasında efsanevi bir isim olmuştu. Kyle’ın sıra dışı savaş deneyimleri tüm zamanların en iyi savaş anılarından biri olarak tarihe geçmiştir.Babasıyla çocukken çıktığı av gezilerinde silah kullanmayı öğrenen Teksaslı Kyle Donanma’ya katılmadan önce şampiyon bir biniciydi. 11 Eylül’den sonra Terörle Savaş’a katıldı ve en iyi performansını ateş altındayken gösteren dünya çapında bir nişancı oldu. Bağdat’ın dışında uzak mesafe atışta kendi rekorunu kırdı. Kyle bir sokakta kapana kıstırılmış bir grup Deniz Piyadesi’ni kurtarmak için ateş altına girdi; yakın dövüşte tabancasıyla isyancıları alt etti. İki kere yaralanan ve iki yakın arkadaşının ölümüne tanıklık eden Kyle savaşın verdiği acıyı dürüst bir şekilde anlatıyor. American Sniper Kyle’la savaşan diğer askerleri de onurlandırıyor. İlk ağızdan anlatılan hikayelerde, Kyle’ın eşi Tara da savaşın evlilikleri ve çocukları üzerinde bıraktığı yaradan içtenlikle bahsediyor. Adrenalin dolu ve oldukça kişisel bir eser olan American Sniper savaşın en yakın tanığının içten anlatımlarından oluşuyor.

Aksiyon, Biografi, Dram

American Sniper
Keskin Nişancı (2014) 7.4
Y: Clint Eastwood
O: Bradley Cooper, Kyle Gallner, Cole Konis, Ben Reed
T: Aksiyon, Biografi, Dram
Senna (2010)

Senna (2010)

3 sene Formula 1 yarışlarında şampiyonluk ipini göğüsleyen Brezilyalı efsanevi yarışçı Ayrton Senna’nın hayat hikayesini anlatan belgesel türündeki film, ünlü yarışçının 1980’li yıllarda başladığı F1 kariyerini ve bu acımasız arenada yaşadıklarını beyazperdeye taşıyor. En büyük düşmanı olarak görülen Fransa Dünya Şampiyonu Alain Prost ile aralarında geçen mücadele, spordan siyasete uzanan bir güçler dengesini de beraberinde getiriyor. Ayrton Senna, pistteki rakiplerini tek tek geçerek, Formula 1’i fethederken, tüm dünyanın da tanıdığı bir yıldız haline gelir. Kişisel dünyasında ise vatanı Brezilya’ya sonuna kadar bağlı ama ününün getirdiği şöhretten uzakta mütevazi bir hayat sürdürür. Fakat 1994 yılında ölümüyle sonuçlanan trajik kaza, Senna’nın hayranlarını, F1 tutkunlarını ve tüm sporseverleri derinden bir yasa boğmuştur. 34 yaşında hayatını kaybeden bu F1 pilotu tüm zamanların en iyi yarış pilotu olarak adını altın harflerle spor tarihine yazdırmıştır.

Belgesel, Biografi, Spor

Senna (2010) 8.6
Y: Asif Kapadia
O: Ayrton Senna, Alain Prost, Frank Williams, Ron Dennis
T: Belgesel, Biografi, Spor
Barry (2016)

Barry (2016)

Dizi, Ortabatı'da yaşayan ve düşük ücretle tetikçilik yapan, eski denizci Barry'i (Bill Hader) merkezine alır. Yalnız ve hayatından memnun bir yaşam sürdürürken, aldığı bir iş sonucunda birini öldürmek için Los Angeles'a gider. Fakat kendisini Los Angeles'ta bir tiyatro sahnesinde oyuncu olarak bulur.

Biografi, Dram

Barry (2016) 5.5
Y: Vikram Gandhi
O: Devon Terrell, Anya Taylor-Joy, Jason Mitchell, Ellar Coltrane
T: Biografi, Dram
Young Man with a Horn (1950)

Young Man with a Horn (1950)

kirk douglas'ın başrolünde yer aldığı bir film. kız kardeşinden başka kimsesi olmayan bir çocuğun bir adamın saksafon çalışına tanık olunca olmak istediği kişiyi, yapmak istediği işi fark etmesini konu alıyor. çok yeteneklidir bu çocuk. art adındaki bu usta saksafoncu, çocuğa/richard'a her şeyi öğretir. sonrasında çocuk büyür, yeteneği gelişir, çeşitli yerlerde çalmaya devam eder ve ünlenir. ona âşık olan şarkıcı kadının dediği gibi saksafonuyla evlenmiştir. iyi niyetli birisidir. öyle ki bir mekânda çaldıktan sonra yorgun olsa bile ustası art'ın yaşlılıktan dolayı işten atılmaması için art'ın yanında da çalar. ustasının üzerindeki emekleri unutmamıştır zira. şan şöhretin de onun için önemli olmadığını görürüz. onun için önemli olan rahatça saksafonunu çalabilmektir. lakin sonra bir kırılma yaşanır. lauren baccal'ın klasik femme fatale karakteri öyküye girer ve karakteri arkadaşlarından, ustasından, saksafonundan uzaklaştırır.

Biografi, Dram, Müzik

Young Man with a Horn (1950) 7.2
Y: Michael Curtiz
O: Kirk Douglas, Lauren Bacall, Doris Day, Hoagy Carmichael
T: Biografi, Dram, Müzik
Testament of YouthGençlik Ahti (2014)

Testament of Youth - Gençlik Ahti (2014)

Film savaşın soğuk yüzünü perdeye taşıyor ve 1. Dünya savaşı sırasında savaşa giden sevgilisi uğruna çalışmalarını yarıda bırakıp peşinden savaş alanına, yaralı askerlere yardım için giden yüce yürekli bir İngiliz kadını anlatıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Testament of Youth
Gençlik Ahti (2014) 7.3
Y: James Kent
O: Colin Morgan, Alicia Vikander, Taron Egerton, Dominic West
T: Biografi, Dram, Tarih
MonsterCani (2003)

Monster - Cani (2003)

Film, Amerikan’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un gerçek hayat hikayesini anlatan karanlık bir hikayedir. Wuornos’un zor ve acımasız bir çocukluğu olmuştur. Tacize uğramış ve uyuşturucu bağımlısı olmuştur. On üç yaşına geldiğinde bir hayat kadın olup aynı yıl hamile kalmıştır. Sonunda hayatını, yol üstündeki kamyoncuları tatmin eden bir oto yol fahişesi olarak kazanmaya başladığı Florida’ya yerleşir. Hikaye 1989-1990 arasında 9 aylık bir döneme odaklanıyor. Bu dönemde Wuornos’nun, Selby adında bir lezbiyenle ilişkisi olur. Aynı dönemde, seks haricinde para kazanabilmek için müşterilerini öldürmeye başlar. Bir zaman sonra durum, başka bir boyuta ulaşır. Wuornos’nun içindeki soğuk kanlı katil kavramından öte oto yol fahişelerinin, seri katillerin kurbanı olmak durumu gündeme yerleşir.

Biografi, Suç, Dram

Monster
Cani (2003) 7.3
Y: Patty Jenkins
O: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern, Lee Tergesen
T: Biografi, Suç, Dram
My Father's GloryBabamın Zaferi (1990)

My Father's Glory - Babamın Zaferi (1990)

20. yüzyılın başlarında, Fransa'da, bir çocuğun hayatından kesitler sunan filmde; Marcel, hayranlık duyduğu öğretmen babası ve ukalâ Jules eniştesi'nin başarılarına tanıklık ederek büyümektedir. Marcel, ailesiyle birlikte, bir yaz tatilini Provence kasabasındaki yazlık evde geçirirken, kendisine Provence dağlarının sırlarını öğretecek olan, yaşıtı bir köylü çocuğuyla arkadaş olur...

Macera, Biografi, Dram

My Father's Glory
Babamın Zaferi (1990) 7.6
Y: Yves Robert
O: Philippe Caubère, Nathalie Roussel, Didier Pain, Thérèse Liotard
T: Macera, Biografi, Dram
This Boy's LifeBu Çocuğun Hayatı (1993)

This Boy's Life - Bu Çocuğun Hayatı (1993)

Kocasından boşanan Caroline, oğlu Toby’yi de yanına alarak 1950’lerin Amerika’sında turlamaya başlar. Bazı kasabalarda yeni insanlarla tanışıp kısa süreli ilişkilere giren Caroline, her başarısız birlikteliğin ardından, yeniden yollara düşer. Bu arada Toby de başını sık sık belaya sokacak arkadaşlar edinmektedir.Yeni bir hayat kurmaya kararlı Caroline, nihayet bir araba tamircisi olan Dwight’la tanışır ve onun doğru adam olduğunu düşünürerek evlenir. Oysa asker emeklisi olan Dwight, aslında sadist bir disiplin yanlısıdır. Toby kasabadan kaçıp kurtulmak ister...Tobias Wolff’un zamanında çok ses getirmiş özyaşamöyküsel romanından uyarlanmış olan film, henüz çiçeği burnunda bir Leonardo DiCaprio’nun yanısıra Robert De Niro’yu da izlemek için eşsiz bir fırsat.

Biografi, Dram

This Boy's Life
Bu Çocuğun Hayatı (1993) 7.3
Y: Michael Caton-Jones
O: Robert De Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Jonah Blechman
T: Biografi, Dram
Joan of Arc (1948)

Joan of Arc (1948)

15. yüzyılda, Fransa, İngiltere’ye karşı Yüzyıl süren savaşta yenilmiş ve harap bir ülkedir. Küçük bir çiftçi kızı olan Joan, Cennet’ten gelen bir ses duyduğunu idda eder ve Fransa kralı Dauphin Charles’a Orleans’ı geri alacaklarını söyler. İyice güçten düşmüş Fransa’da kendisine inanan askerleri bir araya getiren Joan, ordunun başına geçerek Orleans’ı fetheder. Sıra Parisi İngilizlerden kurtarmaya gelmiştir fakat Fransa kralı Charles bu hareketi engelleyecektir…

Biografi, Dram, Tarih

Joan of Arc (1948) 6.5
Y: Victor Fleming
O: Ingrid Bergman, Francis L. Sullivan, J. Carrol Naish, Ward Bond
T: Biografi, Dram, Tarih
Becket (1964)

Becket (1964)

Film toplumdaki çatışmaları, çıkar oyunlarını işlemesi ve genel olarak klasik bir yapım oluşunun yanı sıra, dinin insan üzerindeki rol ve statüsünü, hegemonya kurmasını ve kullanışlı bir araç olarak toplumun vicdanını sömürmesini de farklı bir hikaye ile ele alıyor. Thomas Becket çalışkan ve aklıyla önde gelen biriydi. Kral II. Henry, Becket'in bu aklı ve dürüstlüğünden ötürü onu yardımcısı yapar. Birlikteyken eğlenir, düşünür ve dini bilgilerin ve öğretilerin tezatlıklarını tartışırlar. Ancak Becket yükseldikçe, II. Henry onu başpiskopos yapmaya karar verir. Çünkü dini tahakkümü de eline geçirmesiyle krallık daha otoriter ve sağlam varlığını sürdürecektir. Becket inançlı olmasa da bunu kabul etmek zorunda kalır ve bu oyuna uymak yerine görevini yapmaya çalışması yüzünden II. Henry ile araları açılır.

Biografi, Dram, Tarih

Becket (1964) 8
Y: Peter Glenville
O: Richard Burton, Peter O'Toole, John Gielgud, Gino Cervi
T: Biografi, Dram, Tarih
Capturing the FriedmansCanim babacigim (2003)

Capturing the Friedmans - Canim babacigim (2003)

1980’lerin sonunda Friedmanlar, saygı gören bir bilgisayar ve müzik öğretmeni olan baba Arnold Friedman, anne ve ev hanımı olan Elaine Friedman ve üç yetişkin oğulları David Friedman, Seth Friedman ve Jesse Friedman, tipik bir orta sınıf Amerikan ailesidir. Her ne kadar mutlu bir tabloya sahip olsalar da bir gün Arnold’un çocuk pornosu işinin içinde olduğunun açığa çıkması ve bu konuda suçlanması ile umulmadık ve keskin bir dönüşüm başlar. Film bir belgesel niteliğinde izleyicisi ile buluşuyor.

Belgesel, Biografi

Capturing the Friedmans
Canim babacigim (2003) 7.9
Y: Andrew Jarecki
O: Arnold Friedman, Elaine Friedman, David Friedman, Seth Friedman
T: Belgesel, Biografi
Fitzcarraldo (1982)

Fitzcarraldo (1982)

Takıntılı derecede bir opera sever olan Fitzcarraldo, Peru'nun küçük bir şehrinde bir opera binası inşa etmek ister. Fakat bunu başarmak için önce kauçuk işinde bir servet kazanması gerekir. Bu amaç dahilindeki planında büyük bir nehir botunu yerli Kızılderili'lerle birlikte küçük bir dağdan geçirmek vardır. Konusunu gerçek bir hikayeden alan bu film yönetmenine Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.

Macera, Biografi, Dram

Fitzcarraldo (1982) 8.1
Y: Werner Herzog
O: Klaus Kinski, Claudia Cardinale, José Lewgoy, Miguel Ángel Fuentes
T: Macera, Biografi, Dram
The Assassination of TrotskyMeksika'da Cinayet (1972)

The Assassination of Trotsky - Meksika'da Cinayet (1972)

Troçki Suikasti: Stalin'le yolları ayrılan Troçki (Richard Burton) Meksika'da sürgün hayatı yaşamaktadır. Evine gelip gidenler arasında saygın bir işadamı gibi gözüken bir suikastçı (Alain Delon) onu öldürmek ister.

Biografi, Dram, Tarih

The Assassination of Trotsky
Meksika'da Cinayet (1972) 6
Y: Joseph Losey
O: Richard Burton, Alain Delon, Romy Schneider, Valentina Cortese
T: Biografi, Dram, Tarih
The Gospel According to St. MatthewAziz Matyas'a Göre İncil (1964)

The Gospel According to St. Matthew - Aziz Matyas'a Göre İncil (1964)

"Yeryüzüne barış değil, kılıç getirmeye geldim." (Matta, 10:34)Bu film, Aziz Matyas İncil’inde anlatıldığı biçimiyle, İsa’nın doğumundan yeniden dirilişine kadar yaşamını aktarırken, yarı-belgesel bir biçimde Hıristiyanlığın ilk günlerini yeniden canlandırır. Dolaylı olarak da Marksist diyalektik ve Hıristiyan mitosu arasındaki ilişkiyi inceler. Pasolini kimseyi yargılamadan konuya bir belgesel tazeliği ve tarafsızlığıyla yaklaşır, İsa’nın öyküsünün geçtiği devirle çağımız arasındaki benzerlikleri de vurgular.Bir Pasolini eseri olarak biraz da kaçınılmaz bir şekilde, sinema tarihinin en tartışmalı filmlerinden biridir. Tarihte senaryosunu tamamen bire bir (Matta) İncil’den alan ilk ve tek filmdir. Gösterime girmesiyle beraber Vatikan’ı ortadan ikiye bölmüştür. Şöyle ki, sol katolikler filmi beğenirken, sağ katolikler büyük tepki vermişlerdir. Çok geçmeden filmin İtalya'da gösterimi kilisenin de baskılarıyla sansüre takışıp yasaklanır. Ancak Venedik film festivalinde katolik kilisesi ödülünü (ocic) kazanır.Pasolini filmi için şöyle demiştir: "Ne teolojik, ne de ideolojik bir film yapmak istiyorum. Çünkü ben inanan biri değilim. İsa'nın tanrının oğlu olduğuna inanmıyorum. Ancak İsa'nın ilahi, kusursuz, insani değerleri yüksek olan ideal bir insan olduğunu düşünüyorum.

Biografi, Dram, Tarih

The Gospel According to St. Matthew
Aziz Matyas'a Göre İncil (1964) 7.8
Y: Pier Paolo Pasolini
O: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini, Marcello Morante
T: Biografi, Dram, Tarih
Grizzly ManAyı Adam (2005)

Grizzly Man - Ayı Adam (2005)

Amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell, kız arkadaşı ile birlikte Alaska’daki bir ulusal parkta ayıların arasında ve herhangi bir korunmadan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşadı. Fakat bir gün, her ikisinin de cesedi ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu.Usta yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Ayı Adam’da bu ölümün ardındaki gerçekler ile doğa ile insan arasındaki ilişikinin düzeyini sorguluyor.

Belgesel, Biografi

Grizzly Man
Ayı Adam (2005) 7.8
Y: Werner Herzog
O: Werner Herzog, Carol Dexter, Val Dexter, Sam Egli
T: Belgesel, Biografi
Richard III3. Richard (1955)

Richard III - 3. Richard (1955)

Shakespeare’in ünlü oyununun bu sinema uyarlamasında olaylar 1930’ların hayali ve faşist Londra’sında geçiyor. Ağabeyi Edward’ın yerine tahta geçmeye çalışan Richard bu yolda cinayet, evlilik ve daha bir çok yöntemden yararlanacaktır.Ancak tahta giden yolda önünde duran başka engeller de vardır: diğer kardeşi Clarence ve Edward’ın iki küçük oğlu...Bu mitsel ve çarpıcı uyarlama, son dönemde Orta Dünya’nın Gandalf’ı ve X-Men’in Magneto’su karşımıza çıkan Ian McKellen’ın yanısıra, Annette Benning gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Richard III
3. Richard (1955) 7.6
Y: Laurence Olivier
O: Cedric Hardwicke, Nicholas Hannen, Laurence Olivier, Ralph Richardson
T: Biografi, Dram, Tarih
Guru (2007)

Guru (2007)

Hindistan’da yaşayan bir öğretmen Gurukant isimli bir çocuğu evlat edinir. Ama çocuk beklentilerini karşılayamadığı için hayal kırıklığına uğrar. Gurukant büyüdüğünde, Hindistan’da iyi bir iş bulamaz. Bu nedenle çalışmak için Türkiye’ye gider. Hindistan’a geri döndüğünde kendi işini kurma ister. Ama yeterli parası olmadığı için bunu yapamaz. Bunun üzerine biraz araştırma yapar ve Jignesh isimli zengin bir adamın kızı olan Sujata ile tanışır. Ikili daha sonra evlenir. Düğünden sonra, Gurukant Sujata’nın karanlık bir geçmişi olduğunu öğrenir ama bunu görmezden gelir çünkü tek amacı kızın babasının gözüne girmek ve zengin olmaktır.

Biografi, Dram, Müzikal

Guru (2007) 7.8
Y: Mani Ratnam
O: Mithun Chakraborty, Abhishek Bachchan, Aishwarya Rai Bachchan, Madhavan
T: Biografi, Dram, Müzikal
Southside with You (2016)

Southside with You (2016)

1989 yılında Barack Obama, Chicago’da bir öğleden sonra, Harvard’da hukuk stajyerliği yaptığı zamanlarda, aynı hukuk bürosunda çalışan iş arkadaşı Michelle Robinson ile baş başa konuşabileceği bir fırsat yakalar. Michalle bunun sadece arkadaşça bir rüşme olduğunu düşünür. Sanat Enstitüsü’nün önünde dondurma yemek için mola verdikleri zaman Barack ona aktivizm fikirlerinden bahseder, Michalle onu etkilemeye çalıştığının farkındadır. Bu rüşme akşam saatlerine kadar devam eder ve aralarında bir kıvılcım başlatır. Barack ve Michalle Obama çiftinin tanışma hikâyelerini beyaz perdeye aktaran bu filmin başrollerinde Tika Sumpter ve Parker Sawyers yer alıyor.

Biografi, Dram, Romantik

Southside with You (2016) 6.6
Y: Richard Tanne
O: Tika Sumpter, Parker Sawyers, Vanessa Bell Calloway, Phillip Edward Van Lear
T: Biografi, Dram, Romantik
Snowden (2016)

Snowden (2016)

Edward Snowden (Joseph Gordon-Levitt) askerde iki bacağını da sakatlaması sonucu zorunlu olarak terhis edilir. Ülkesine hizmet etmek için yanıp tutuşan bu genç, şansını bir de CIA'den yana kullanmayı dener ve elemeleri üstün başarıyla geçer. CIA'deki özel bir birim insanların e-postaları, yazışmaları gibi tüm internet ortamı hareketlerine bakarak, cep telefonu ve web kamerası ile takip ederek herkesi izlemekte ve bir profil oluşturmaktadır. Edward Snowden kıvrak zekasıyla, halktan gizlenen bu olayı ifşa etmeyi ve devletle ilgili ulaştığı önemli verileri doğru insanlara teslim etmeyi kendine rev edinir.

Biografi, Dram, Gerilim

Snowden (2016) 7.4
Y: Oliver Stone
O: Melissa Leo, Zachary Quinto, Joseph Gordon-Levitt, Jaymes Butler
T: Biografi, Dram, Gerilim
The Philadelphia ExperimentPhiladelphia Deneyi (1984)

The Philadelphia Experiment - Philadelphia Deneyi (1984)

Philadelphia Deneyi, 28 Ekim 1943 yılında Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri limanında yaptığı iddia edilen deneydir. İddiaya göre donanmaya ait bir koruma destroyeri olan DE 173 sınıfı 1240 tonluk USS Eldridge birkaç dakika içerisinde 600 km.'den fazla bir uzaklığa gidip tekrar gelmiştir. Deneyin varlığı konusunda hiçbir delil bulunmamaktadır. Amerikan donanması da böyle bir deneyin kayıtlarda varolmadığını belirtmiştir.Al Bielek hariç deneye katıldığı iddia edilen tüm askerler bunu yalanlamış, hikayenin bir aldatmaca olduğunu söylemişlerdir. Bielek'in hikayesi de daha sonra yalanlanmıştır. Gökkuşağı Projesi (Rainbow Project) adıyla da bilinen bu deney, 1984 yılında beyaz perdeye aktarılana kadar ciddiye alınmamıştı. Ancak o tarihden bu güne kadar resmi makamlarca defalarca yalanlanmasına rağmen en çok merak edilen konulardan biri olmuştur.

Macera, Biografi, Dram

The Philadelphia Experiment
Philadelphia Deneyi (1984) 6.1
Y: Stewart Raffill
O: Michael Paré, Nancy Allen, Eric Christmas, Bobby Di Cicco
T: Macera, Biografi, Dram
Charlie Wilson's WarCharlie Wilson'in savasi (2007)

Charlie Wilson's War - Charlie Wilson'in savasi (2007)

Film, iniş çıkışları, vatani hisleri ve politik zeka vurguları ile gerçek bir hayat öyküsünden alınmıştır. Charlie Wilson, Teksaslı bir kongre üyesidir. Afganista’da Sovyet işgali esnasında komünizm karşıtı direnç gösteren mücahitlere el altından silah ve maddi destek temin eden kişidir. Onun en yakını, koruyup kollayanı, zaman zaman da sevgilisi olan Joanne Herring ise sayılı zenginlerdendir. Aynı zamanda da antikomünisttir. Birlikte yaptıkları bu silah temini işi ile Sovyet işgalini bitirmişlerdir. Göz kamaştırıcı başarıları ile ün saldılar. Film 65. Altın Küre Ödülleri’ne beş dalda aday gösterilmiştir.

Biografi, Komedi, Dram

Charlie Wilson's War
Charlie Wilson'in savasi (2007) 7.1
Y: Mike Nichols
O: Tom Hanks, Amy Adams, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman
T: Biografi, Komedi, Dram
The Dance of RealityGerçeğin Dansı (2013)

The Dance of Reality - Gerçeğin Dansı (2013)

Usta sinemacı Alejandro Jodorowsky'nin doğum yeri olan Güney Amerika ülkesi Şili'de geçen çocukluk yıllarına odaklanan film biyografik bir yapım. Filmin senaristliğini ve yapımcılığını da üstlenen Jodorowsky bu yapımı şu sözlerle ifade ediyor: "Ben kendimi, hayli benden ayırıp, hayatın anlamına doğru umutsuzca bir arayıştayım.""Görsel bir otobiyografi deneyimi" olarak da yorumlanan Jodorowsky'nin 1929'da doğduğu Tocopilla kasabasında geçiyor. Ailesinin göçmen olması dolayısıyla da (Rus Yahudisi) çocukluk yılları oldukça zorlu geçen Jodorowsky filmini gerçek insanlara dayandırmasına rağmen şiirsel bir dünyada kurguluyor.

Biografi, Dram, Fantastik

The Dance of Reality
Gerçeğin Dansı (2013) 7.5
Y: Alejandro Jodorowsky
O: Brontis Jodorowsky, Pamela Flores, Jeremias Herskovits, Alejandro Jodorowsky
T: Biografi, Dram, Fantastik
Bhaag Milkha BhaagKoş Milkha Koş (2013)

Bhaag Milkha Bhaag - Koş Milkha Koş (2013)

Hindistan'ın ünlü sporcularından biri olan "Uçan Sih" de denilen Milkha Singh'in hayat hikayesini anlatıyor film. Pakistan ve Hindistan arasındaki dostluk oyunlarında müsabakaya katılmak istemeyen Milkha Singh'i ikna etmek üzere çıkılan yolculukta Milkha'nın geçmişi gözler önüne seriliyor. Ailesi,askeri ve spor yaşamı,atletizmdeki başarı öyküsü,aşkı ve arka planda Hindistan'ın bağımsızlık tarihi yer alıyor.

Biografi, Dram, Tarih

Bhaag Milkha Bhaag
Koş Milkha Koş (2013) 8.4
Y: Rakeysh Omprakash Mehra
O: Farhan Akhtar, Sonam Kapoor, Pavan Malhotra, Art Malik
T: Biografi, Dram, Tarih
A Mighty HeartCesur Bir Yürek (2007)

A Mighty Heart - Cesur Bir Yürek (2007)

Oscar Ödülü Sahibi Angelina Jolie (The Good Shepard), Mariane Pearl'ün çok satan kitabından uyarlanan bu şok edici filmde kariyerinin en önemli performanslarından birini sergiliyor...Wall Street'te çalışan kocasının (Dan Futterman, Urbania) teröristler tarafından kaçırılmasının ardından Mariane (Jolie), kayıp kocasını bulmak için zamana karşı umutsuz bir arayış içerisine girer. Ünlü bağımsız film yapımcısı Michael Winterbottom'ın (The Road To Guantanamo) yönettiği A Mighty Heart, inanç, umut ve cesaret üzerine sarsıcı bir film.

Biografi, Dram, Tarih

A Mighty Heart
Cesur Bir Yürek (2007) 6.7
Y: Michael Winterbottom
O: Dan Futterman, Angelina Jolie, Archie Panjabi, Mohammed Afzal
T: Biografi, Dram, Tarih
The Last PrincessSon Prenses (2016)

The Last Princess - Son Prenses (2016)

Prenses Deokhye (Son Ye-Jin) Kore’nin son prensesidir. O, Japon sömürgesi yönetimi tarafından rehin alınır ve Japonya’ya türülür. Çağın zorlu koşulları altında, Kore halkının umudunu korumak için mücadele eder. Jang-Han (Park Hae-Il), Kore bağımsızlık savaşçısıdır. Onun revi aşık olduğu Prenses Deokhye’yi Kore'ye geri getirmektir.

Biografi, Dram

The Last Princess
Son Prenses (2016) 6.7
Y: Jin-ho Hur
O: Sang-hun Jeong, Hae-il Park, Mi-ran Ra, Ye-jin Son
T: Biografi, Dram
Hacksaw RidgeSavaş Vadisi (2016)

Hacksaw Ridge - Savaş Vadisi (2016)

Tarihte askerlik yapmayı reddeden ilk kişi olan Desmond T. Doss’un hikayesini konu edinen filmde, Doss’un buna rağmen savaşa nderilmesi ve 75 kişinin hayatını kurtarması anlatılıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’ndan Medic Desmond T. Doss, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder ve Amerikan tarihinin ilk Onur Madalyası’na layık görülen vicdani retçisi olur. Film, bu tek bir kurşun sıkmadan 75'e yakın kişiyi kurtaran kahramanın hikayesini ele alıyor. Usta oyuncu ve yönetmen Mel Gibson'ın on yıl aradan sonra çektiği savaş filminin oyuncu kadrosunda Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving, Luke Bracey, Teresa Palmer ve Rachel Griffiths gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosun ise Andrew Knight ve Robert Schenkkan'a ait.

Biografi, Dram, Romantik

Hacksaw Ridge
Savaş Vadisi (2016) 8.7
Y: Mel Gibson
O: Andrew Garfield, Richard Pyros, Jacob Warner, Milo Gibson
T: Biografi, Dram, Romantik

  
ilk < 1 2 3 4 5 6 7 8 > 8 son